ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE! VRIJDAG 21 JANUARI 1938 OPGEKOt ZIERIKZEESCHE COURANT K ou en driep De Kern ABONNEMENT. 17Q7- IÖ80 llll Prijs per 3 maanden f 1,60, buiten Zieriksee f 1,80 Voor het bnitenl. p. jeer f 10,Afzonderlijke nummers 5 eent, Verschijnt degelijks Tel. No. 32. - Giro 137677 DlrccUurE A. i. DE LOOZ6 Öligever-RedacUur i CU. K KOSTEN Uitgavet N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 94STE JAARGANG No. 13632 ADVERTENTIEN ren 1—4 regels 80 oent, ren 4 regels en deerboyen 20 eeet per regel. Reolenees 40 oent per regel. Bij oontreot belangrijke korting Inzending op den deg ren uitgave vóór 10 uur De blijde gebeurtenis gezien door buitenlandsche brillen De Nederlandsehe bladen maken bij het vermelden de berichten over de te verwachten blijde gebeurtenis een inge togen indruk, naast de buiteijlandsche bladen, die speciale reporters naar Soest dijk hebben gezonden. Verscheidene En- gelschen, Amerikanen en Franschen too- nen een schier onbegrensde fantasie, en men kan gerust zeggen, dat hun in deze spannende dagen niets te onwaarschijn lijk is. Een excuus is natuurlijk, dat de leiding hunner bladen een dergelijke be richtgeving waarschijnlijk eischt, en dat de lezers haar blijkbaar gaarne slikken. Den persheeren en -dames, die met spanning het moment verbeiden waarop zij om het hardst naar de telefoon kun nen hollen, zal dit overigens niet zoo heel erg euvel worden geduid. Het lie felijke Baarn en Soestdijk zijn in den winter geen oorden van intens mondain vermaak en de situatie leent zich nu. eenmaal tot stoute fantasie, welke bo vendien voortspruit uit hartelijk medele ven met Nederland's verheugend ver wachten en die ons land stellig geen kwaad kan doen. In Londen wedt men al! De geboorte van het prinselijk kind zoo kreeg een Londensch blad in deze bewogen dagen uit Soestdijk gemeld - zal voor Prins Bernhard geheim worden gehouden. Hij is nog niet volkomen her steld van de gevolgen van het ongeval van November j.I. en zou zulk een emo tie misschien niet kunnen verdragen! Arme Prins, wien de vreugde van het vaderschap dus nog even zal wordem onthouden.... Op de Londensche Beurs is men al aan het wedden. Niet of het een jongen of een meisje zal zijn, maar over het..» gewicht van het kind! Er zijn bedragen van 1 sh. tot 1 pond ingezet. Een of- ficieele noteering geeft de beurs even wel niet! Amerika ziet al tulpen! De drukte voor het Paleis is stof voor verscheidene aardige stukjes geweest. Een Amerikaan heeft er tal van Vo- lendammers op klompen ontdekt. Zij! brachten enkele zorgvuldig gekweekte tulpen een zeldzaamheid in dit seizoen mee en gaven die bij de paleispoort af. Een Duitscher, wien de nauwkeurig heid in het bloed zit, heeft in een tijds verloop van enkele uren, 506 fietsers! geteld, die met zichtbaar gespannen ze nuwen langs het paleis reden. Overigens zijn de Duitschers het bezadigdst en het accuraatst in hun berichten. Zij houden zich aan de feiten en daarmee uit. Waar ligt Soestdijk? De juiste geografische ligging van het paleis is voor vele buitenlanders overi gens nog steeds een puzzle. Een En- gelschman heeft Prins Bernhard zien uit rijden voor een autotochtje „in de buurt van Den Haag" en een Deen zegt dat Soestdijk noordelijk van Amsterdam is gelegen. Een Belg aanschouwde „golven de duinen" in het Gooi en voelde den frisschen zeewind door zijn haren strij ken, terwijl een landgenoot-collega, die het durfde wagen Soestdijk even te ver laten voor een kort uitstapje naar Am sterdam, op het Leidseheplein de huizen in den.... Amstel zag weerspiegelen. In de Fransche bladen staat de naam Soestdijk constant verkeerd gespeld. Wij vonden „Soestdeyck", Soestdeick" en „Sustdick" vermeld en bovendien tot vis- schersdorp getransformeerd. Het Amterikaansche vrachtschip Ken tucky Chief is ten Noorden van de Ba learen door een groep oorlogsbodem's van de vloot van Franco aangehouden en naar Palmla gebracht. Heit schip had zevenduizend ton pe troleum/ aan boord, bestemd voor dec Spaansche regeering en was 18 Nov. uit Port Arthur in Texas vertrokken, met een bemanning van 35 Amerikanen. Het heeft een lading petroleum1 naar Barcelona gebracht en is van hier naar Batoéml 'vertrokken. Het schip keerde thans naar Barcelona terug. Tijdens een bombardement van Ta- ragona, door drie vliegtuigen van de Juchtmlacht van Franco, zijn enkele bom men terechtgekomen bij 'het Britsche schip „Thorpeness", dat in de haven yoor an ker lag. Viier leden van de bémlanningj werden gedood. Het kleedings-, schoeisel- en dekkingsfonds Binnenkort zal die tweede en laatste verdoeliog geschieden van gelden uit het Meeding-, schoeisel- en dekkingsfond/s1. In verband hienmiede wordt de inzameling, pvereenk/ömistig den ooibsprohkelijken op- Zet ervan thans geheel beëindigd, waar- oiml de minister van gjoOialie zaken, prof. |m!r. Romme, verzloekt van Zaterdag den 22en dezer af geen geilden imleer op die postrekening 141400 te |s|torten en geen briefkaarten imiet postzegels ten behoeve van het fioinds (mfeer te zenden. Het heeft de regeering grapte voldoening gescJh,ofn- jcen, dat het werkende deel van het Ne- derlandsche vojk zbo (spontaan en in zo|o grap ten getale aan den oproep van- mi nister Rolmhie gievplg heeft gegeven. Het bedrag der ingezamelde gelden heeft idan opk de verwachtingen overtroffen. Aan duizenden kon dientengevolge een niet onbelangrijke fegerm|o©tkomlng in Meeding, schoeisel en dekking worden verleend i De eerste bisam in Nederland gevangen Nederland is een schadelijke gast rijker De heer Waage, secretaris v,an het Natuurh. Genootschap te Maastricht, kreeg Woensdag de eerste in Nederland gevangen bisamrat levend in handen. Het dier werd gevangen tusschen Budel en Neder-Weert op Brabantsch gebied, in een streek, waarvan de wateren in ver binding moeten staan met de Demer in België.In België is tusschen Miechelen en Aerschot een groote kweekerij ge weest, waarvan ontsnapte exemplaren z'ich sterk in het wild hebben verme nigvuldigd Het gevaar dreigjde dus uit het Zuiden en vermoedelijk is dit ge vangen exemplaar één der nakomelingen der ontsnapte exemplaren. De bisamrat is één tot de woelmuizen behoorond knaagdier. De groote be draagt 30 a 35 c.'M., de staart, die 20 a 25 c.M. lang is, niet meegerekend. Het diei hoort thuis in N-Amierika. Daar is onze wroeter een herbivoor, voedt zich dus Tb-et plantenkost. Hoofdzakelijk Zijn 't waterplanten, die het dier als voedsel dienen, maar in zijn Canadeesche vaderland vreet het ook wortelen en 'bieten en somls, maar zelden, visch. verdrijft U wondersnel met CACHETS MIJNHAROT Koker 12 cachets SOct. Proef doosje 2stuks JOct. VERSCHILLENDE BERICHTEN De moeder der vondelinge gevonden Na een -mlnitieus ingesteld onderzJoek is de Haagjsch-e politie er in geslaagd de tmloieder vain het kindje, dat te vondelinlg was gelegd, op te feporen. Zij is een 34-jarige ongehuwde vrouw, die aljs dagmeisje bij een familie te Den Haag werkzaato is. Gebleken is, dat de vrouw in den be- wusten pacht in een zeer overspannen: toestand! heeft geha-ndel|d. Zij is, overge bracht naar de Ralmlaerkliniek, waar ze ter verpleging is opgenomen. Het kindje dat nauwelijks -een uur ter wereld was gekolmfen, nadat het pp straat werd ge vonden ,en dat in het ziekenhuis aan den Zuidwal is opgenpimlen, maakt het goed- Do aanvaring van de «Damsterdijk» Over de aanvaring van de D,ajmlsterdijk wordt nader uit Lpnden geseind, idlat dit schip ,in botsing is geweekt -miet de Santoy een Ischip va|n 120 ton, dat te Rochester thuisbehoort. Aan hoped v-an het gezonken schip be vonden zich twiee imfensöbeai, die vermist worden. Een ^tuujlm)an van d-e DamJsterdijk zei de, dat, toen het schip (het Southend pajsi- seerde, Jhet pikdonker wajs. Een klein schijp verscheen plotseling vlak vpor ons en Imlen kon het niet ontgaan. Wij 'hoorden, Zoo vertelde de stuuijmlan, niets (van de imlen(s!ohen, die zich aan boord vain het scheepje bevonden en dit rnfoet dan opk Zijn gezonken, direct nadat wiji ,de Jmlachines hadden laten /stoppen en een boot hadden uitgezet olm) te zoeken naar overlevenden. Nadat anderhalf uur naar eventueel© slachtoffers was gezjodht, zonder dat dit tot resuftaat had geleid, zetten wij' de reis voprt. TOONEEL EN FILM SHERLOCK HOLMES Morris Flynn en Macky Macpherson, twee particulier detectives, besluiten zich voor den mleester-detective Sherlock Holmles en diens helper Dr. Watpon uit te geven. Hun vermomming is zóó goed, dat zoowel de beambten "van den Noord expres, als de zich in dien trein bevin dende inbrekers hen inderdaad voor Sherlock Holmes en Dr. Watson ihouden, want uit den trein, die door het tweetal wordt aangehouden, vluchten inbrekers met achterlating van eenige koffers. In den slaapwagen 'miaken z'ij kennis niet Miary en Jane Berry, die op weg zijn naar Ivelles, otó er de erfenis v:an hun bom, professor Berry., te aanvaarden. Het blijkt hun, dat de meisjes in hun onschuld met de gevluchte inbrekers had den gedineerd. In het zeer -mondaine Palace-hotel aan gekomen, worden zij door iedereen voor Sherlock Holmes én Dr. Watson gehou den, aanvankelijk ook door den aanvoer der en aanvoerster van de bende [misda digers, waartoe de inbrekers, wier kof fers thans in bezit van Flynn en Mac pherson zijn, behooren. Het hoofd van de bende heeft echter hun vermomming gauw door en sommeert hen, den inhoud der bewuste koffers terug te geven. Terzelfdertijd staat de politie voor een onoplosbaar raadsel. De op de wereld tentoonstelling geëxposeerde Mauritup- zJegels blijken niet echt te zijn, terwijl bi] de opening der tentoonstelling wél de echte Zegels te zien waren. De politie roept de hulp in van Sherlock Holimies. Tijdens de besprekingen met de politie en den directeur der tentoonstelling laat dezie zich ontvallen, dat, het prof. Berry geweest i-s, die heml op 'het idee bracht, de 4 beroemde zegels^, welke zich in verschillende handen bevonden, voor de eerste imiaal samen te exposeeren. Dit is voor Sherlock Holmes een vingerwij- in welke richting hij de daders 'moet zoeken. Hij spoedt zich naar het kasteel van den professor. Van den advocaat van prof. Berry verneemt hij, dat 600.000 francs van de erfenis nergens te vinden zijn. Flynn en Macpherson zetten hun onderzoek voort en ontdekken, in een onderaardsch gewelf een uitmuntend ge outilleerde werkplaats, waarin w'ij'len prof. Berry bankbiljetten en ook de ge zochte Mauritus-zegels vervalpchte. Zij concludeeren uit een en ander, dat prof. Berry in contact heeft gestaan 'met de bende, die op hun Chantage imioet hebben gepleegd. Zij stellen verder vast, dat de centrale van de misdadigers het pandhuis „Lombard" is en besluiten de Mauritiuis- zeg'els in het hol van den leeuw te gaan zoeken-. Flynn en Mlacpherson worden bij hun vermetele poging om in „Lombard" zelf een onderzoek in te stellen, door de 'bende ingerekend, waarbij een verwoed gevecht ontstaat. Mary en Jane, die door een toeval een gliim/p van de worsteling gezien hebben, waarschuwen de politie, die allen arresteert. 'D"e pseudo-Sherlock Holmles en Dr. Watson moeten zich voor de rechtbank verantwoorden. Durfde zich van pijn in bed niet te bewegen Spit nu absoluut verdwenen „Ik had een hevige aanval van spit. Als ik eenmaal in bed lag, was ik ge dwongen in dezelfde houding te blijVen liggen ik kon mij niet bewegen van de pijin, en ik wist niet meer wat ik ertegen moest doen. Men raadde mij1 aan Krusehen Salts te gebruiken en ik ben blij dat ik het deed. Na één flacon te hebben gebruikt, kan ik tot mij!n vreugde zeggen, dat mijn spit absoluut verdwe nen is". G. A. Vj. De kleine dagelijksche dosis Krusehen Salts doet wonderen, daar zij Uw in- wendige organen op natuurlijke wijze aanspoort tot geregelde werking, waar- 1 door Uw lichaam vrij' blijft van alle scha- delijke stoffen. Rhéumatische pijnen, hoofdpijnen en lusteloosheid kent U niet meer. U voelt zich jong, fit en gezond. Krusehen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten J 0.40, 0.75 en ƒ1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. LORD LISTER LEGENDE door A. DEFRESNE. Het tooneelgezélsohap „De Jonge Spelers" verscheen Donderdagavond voor het voetlicht der Concertzaal, die Zeer goed bezet was, als tweede club1, die door de kunstkring aangezocht was hier een voorstelling te ko'mten geven. Dit tooneelstuk 'is een blijspel, waarvan de .groote spanning gedeeltelijk ligt in het karakter, dat 'het een detectivestuk is, waarin Lord Lister miet zijn helper Charley, hoofdzakelijk in botsing met een- bankier, de spanning vasthoudt, door de onverwachte wendingen, waarbij de zaak voor hun vaak hopeloos verloren schijnt. Dit, 'heel in 't kort, de feitelijke inhoud van het blijspel. Het was een verdram/atiseering van de bekende Lord Lister-verhalen, de igentiemian-dief, die om der wille van' de sport, de denksport dan, de op onregelmatige wijze verkregen duizen den, op Zijn manier terugsteelt om 'ze m-et milde hand onder de gedu peerde 'Slachtoffers der beui)skoningen te verdeelen. Vernuft stelt hij tegenover vernuft, list contra intrige. Erg inge wikkeld is het gegeven van Defresne niet bepaald, maar daarom heet. het ook blijspel! De vertolking was goed. Ben Groene- veld (Lord Lister) vertolkte op sublieme wijze den gentleman-dief, evenals zijn tegenspeler Jan Seves (Hardstone) den bankdirecteur, die niet tegen de mani pulaties van Lord Lister is opgewassen. Charley, de secretaris van den lord', zorgde voor de vroolijke noot, als het blijspel den dramatischen kant zou op gaan, terwijl Nelly Ernst, (de bedela- resse-spionne) in haar dubbele rol vol deed. Het was geen super-vertooning dit maal, maar een avond waarop men zich amuseerde met lichtere kost; dit in tegen stelling met de eerste avond van de Kunstkring. RECHTZAKEN Rechtbank te Breda De 23-jarige vertegenwoordiger G. A. F. uit Halsteren, die voor de firma R. J. de S. uit Middelburg aan den landbou-i wer A. R. te Tholen een Eberhard- ploeg had verkocht en als gedeeltelijke betaling daarvoor twee andere ploegen in ruil had ontvangen, welke hij' ten eigen bate voor f 70 had verkocht, werd des wege veroordeeld tot een boete van f30 subs. 15 dagen hechtenis. Toen deze zaak 6 Januari j.I. voor de Bredasche Recht bank behandeld werd, had de Officier van Justitie tegen verdachte F. wegens verduistering een gevangenisstraf gere- quireerd van 3 imlaanden Voorwaardelijk /in/et 3 jaar proeftijd-. Vervolgens werd uitspraak gedaan in een zaak contra A. K. uit St.-Anna- 1 a n d, thans gedetineerd in het Huis v. Bewaring te Breda, die wegens een over treding van art. 247 W. v. S., werd ge vonnist tot 2 maanden gev.str., met af trek van voorarrest en voorts ter be schikking der Regeering werd gesteld. MARKTB ERICHTEN ST.-MAARTENSDIJK, 20 Januari. Aan voer 30.000 k.g. Groote f 11.76 tot f 11.83; Drielingen f 10.20; Picklers f 5; Stek f 3 —5.45; Breekpeeën le f 2..40—2,47; 2e f 0.96; aanvoer 15.000 k.g. Appels f 6.50 —8.50; Spruiten f 7; alles per 100 k.g. Graanbeurs. Zomergerst f 8; Paarde- böonen f 7.25; Bruine Boonen f 9—10.25; Schokkers f 14—16; Eigenheimers f 1.90; Bonte en BI. aardappelen f 3; Poters f 1 1.25; Groote Uien f 6.75—7; kleine idem f 6; geperst Stroo f 14 per 1000 k.g. ST.-ANNALAND. Uienveiling 'van 20 Jan.- 330 balen Rijnsb. gewone f 11,97; 25 balen id. grove 11,96; 20 balen id. driel. f 10,21; 5 balen id. picklers f 10,02; 25 balen id. stek f6—6,08; 2000 k.g. breekpeeën f2,36; 80 k.g. appels f7— 7,60. Alles per 1Ö0 k.g. MIDDELBURG, 20 Januari. Granen. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer ruim. De noteering is als volgt: Schok kers f 15—16.25; Kleine groene Erwten f9.50—10.50; ongelezen Witte Boonen f20 18.50; gelezen witte boonen f 20—21; ongelezen rondbruin f 11—12.50; gelezen rondbruin f 13.50—14.50; lange Bruine Boonen f 9—11. BROEK OP LANGENDIJK, 20 Januari. (Langendijker Groentenveiling). Aangev. 13000 k.g. uien f 11.60—11.90; grove f 11.40 —11.80; Driel. f 10—10.70; sterk f 6.10— 7.50. 1 Hoe buitenlanders de wacht om en bij Soestdijk verslaan Aan duizenden werd, door veler medewerking, steun B verleend In Noord-Oost-Brabant is de eerste bisamrat gevangen Algemeene Vergadering vereen, tot verb, geitenras in Zeeland Iets kouder WEERBERICHT Hoogste barometerst. 773.4 te Toulouse en Clermont Laagste 723.3 te Jan Mayen Verwacht tot den avond van 22 Jan.: Meest matige, tijdelijk wellicht toene mende, Zuidwestelijke tot Westelijke wind zwaar bewolkt tot betrokken, later op klarend, weinig of geen regen, aanvan kelijk weinig verandering in tempera tuur, later iets kouder. Zon op: Zon onder: 22 Jan. 7,58 4,26 Maan onder: Maan op: 22 Jan. 10,05 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 22 Jan. 6,43 19,13 0,05 12,33 -■ i Predikbeurten te Zierikzee Zondag 23 Januari. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Pijnaoker Hordijk. Kleine Kerk. 10 ure, de. Bud jee en 7 ure, de. Van Steenbergen ran BieseliDge, Luth. Kerk. Geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhuijien (Bed. H. Avondm.) Ohr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leeedienst et 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heile (Poetstraat) 10 Heiligingsdienet, 3.30 Openluoht- werk (bij ongunstig weer in de aaal) en 7.30 ure, Verlossingssamenkomst. Geref. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Geret. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Onder de leden van den Zweed- schen Rijksdag circuleerde gisteren een lijst ten gunste van de candidatuur van den Negus en van den oud-burgé- meester van Stockholm Lindhagen voor den Nobelprijs voor den vrede. Deze lijst zal binnenkort aan het Nobelcomité van het Noorsehe Storting worden toegezon den, dat met de toekenning van dezen prijs is belast. De „Daily Xelegraph" meldt uit Tokio, dat imiilitaire bewegingen van het r o o d e leger in het Verre Oosten worden gesignaleerd. Deze beweging/en geschieden op groote schaal en in sa menwerking met Bui ten-Mongol ië. Naar verklaard wordt, concentreert Ruslamd troepen en vliegtuigen in de aan Noord-China en Miandsjoekwo gren zende

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1