1ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 15 JANUARI 1938 OPGENO ZlEMKZEESCHE COURANT INDIEN GIJ MAAGLIJDER Z IJ T De Kern ABONNEMENT) Prijs per 3 «aanden f 1,50, buiten Zieriksee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 eent. Verschijnt dagelijks Tel. No. 32. - Giro 137677 1707^.1889 Directeur i A. i. DE LOOZ6 Uitgever-Redacteur i H. KOSTEN Ultgevei R.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 94STE JAARGANG No. 13627 ADVERTENTIEN van 1—4 regele 80 cent, ran 4 regel» an daarboven 20 oeat per regel. Reolamea 40 oent per regel. Biy oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van nitgave vóór 10 uur De Fransche Kabinetscrisis Bonnet met de vorming van een nieuw kabinet belast Na het ontslag van het kabinet-Chau- temps, heeft president Lebrun Daladier met de vorming van een nieuw minis terie belast, doch deze weigerde de op dracht te aanvaarden. Nadat Lebrun toen Sarraut had ont vangen om met hem den toestand te bespreken, bracht Georges Bonnet, de afgetreden minister van financiën, een bezoek aan den president. Spoedig werd bekend, dat Bonnet er voorloopig in heeft toegestemd te trach ten een nieuwe regeering te vormen. De keus is logisch, omdat hij indirect het ministerie, waarvan hij een steun punt was, heeft omgegooid. Zijn gedrags lijn was anti-socialistisch, want hij was voor de vrijheid van kapitalen en het in evenwicht brengen van de begrooting. Hij verwierp de theorie van de koop kracht, die zijn voorganger in praktijk had gebracht en die een fiasco werd. Bonnet werd uit Washington, waar hij gezant was, teruggeroepen om het ver trouwen te herstellen. Hij zelf heeft eenige malen op de door hem bereikte resultaten de aandacht gevestigd. De keus blijft een zuiver radicaal ka binet met steun van andere partijen of een regeering van nationale eendracht, dat zijn basis over het centrum zou| uitstrekken en misschien voor de ver wezenlijking van een beperkte taak op de welwillende onzijdigheid van de so cialisten zou kunnen rekenen. Maar de zen geraken daarmede in een teere ver houding tot de communisten, die dam geen reden meer hebben om niet in de oppositie te gaan en die uit de schan dalen van het oogenblik propagandamunt kunnen slaan, wat hen des te meer moet belemmeren daar langzamerhand de stel- ua®u!z3]iij0.a ousaiuiaSie ap .tooa uaStui betrokken moeten worden. De binnenlandsche spanningen vragen terstond een vaste houding. Jouhaux heeft dan ook gisteren met de leidende staats lieden overlegd. Eenige stakingen duren nog voort of andere kunnen elk oogen blik uitbreken. Er dreigt er bijv. een van post- en bankpersoneel. Deze agi tatie kan gemakkelijk in wanordelijkhe- den overslaan. In de grieven van het personeel van de openbare bedrijven is nog niet voorzien. Steun aan kleine boerenbedrijven Geldt niet voor na 1 November opgerichte of veranderde bedrijven In verband met eventueel aan te bren gen veranderingen in den toestand der kleine boerenbedrijven deelt men mede, dat, indien voor het jaar 1938—193g en volgende jaren behoefte zou blijken te bestaan aan hulp aan kleine boerenbe drijven, zal worden uitgegaan van den toestand, zooals deze is vastgesteld op 1 November 1937. Nieuwe bedrijfjes zullen dus niet tot de steunregeling worden toegelaten. Het aanbrengen van wijzigingen in de samenstelling van de bedrijfjes, teneinde daardoor te komen tot verhoogde steun bedragen, of het splitsen van bestaande bedrijven, om in het bezit te komen van steun, zal derhalve niet tot het gewensch- te resultaat kunnen leiden. In zeer bij zondere gevallen kan de minister op voorstel van de plaatselijke eommissié van deze algemeene regeling afwijkien. Het bovenstaande beteekent niet, dat geen veranderingen in de kleine bedrij ven mogen worden aangebracht of geen nieuwe bedrijven mogen worden gesticht; deze mededeeling heeft uitsluitend ten doel aan belanghebbenden te doen we ten, dat in den regel in deze gevallen geen steun zal worden verleend. Wanneer de Nationale feestdag Er blijkt eenig mits verstan d te bestaan over de vraag, iwlanneer precies de 'natio nale feestdag zal iwlorden gevieridl. Dit misverstand is ontstaan door ide mede deeling, dat 'sa.voinidls na 10 uur (22 uiur) niet imleer 'wórdt geschoten. Tussclhen dit islchieten en de bepaling van deal [matio nalen feestdag bestaat echter geen ver band. De regeling iis aldus: Wordt een Prins of Prinses geboren vóór 24 uur (middernacht) van b.v. Dirisl- dag, dan ijs jdle nationale feestdag dadelijk Woensdag d.a.v. Geschiedt de geboorte na middernacht, hoe ko|rt ook, dan zal het nationale feest Donderdag zijn. Laat dan Uw eten weer smaken: Hoe kunt U eten en drinken zonder er last van Ie hebben 7 Lees wat hier volgt 1 Een wetenschappelijk saamgesteld medicijn heelt wonderen op medisch gebied verricht, in zoo vergevorderde ziekte stadia, dat de Ijjders zioh aan een operatie zouden moeten onderwerpen. Duizenden zijn er nu die getuigen dat ze zioh voorstelden niet meer te kunnen genezen, totdat ze begonnen met C. R. Maagtabletten, die spoedig hun pijnen lenigden, en hen brachten op den weg der genezing. Het medioijn verlost vaD de folterende pijneD, veroorzaakt door brandend maagzuur, waardoor zeer dikwijls darm- en maagzweer ontslaat, welke in korten tijd genezen na trouw gebruik der maagtabletten. Door het innemen der tabletten kunt U weer een hartig maal gebruiken, zondet last van hinderlijke gevolgen te hebben. Als U last hebt van Uw maag, is dit een waarschuwing van de natuur, dat het- Belangrijkste oorgaan van Uw liohaam niet in orde is, dat het voedsel inplaats van te verteren, gist. Dat vergiftige stoffen :inj Uw bloed geraken, die allerlei kwaleg teweeg kunnen brengen. Evenwel is dit een van de meest voorkomende kwalen, maar ze kèn genezen worden. Dit is Het groote NATUURLIJKE geneesmiddel, het heeft uitkomst gebraoht aan duizenden Maaglijders, en is door H.H. Medici erkend als het meest afdoende middel tegen maag kwalen en kunnen ten zeerste worden aanbevolen, daar er geen medioijn bekend is, dat genezender werkt dan deze C. R. tabletten. Prijs per doos van 20 tabletten f 1.90 plus 15 oent porto, per doos van 60 tabletten: f5,50, porto vrij. Giro 281457 of Postwissel Gebruiksaanwijzing bij elke doos ingesloten. Alleen verkoop Imp. M. O. GERMAN, Havenstraat 99, Rotterdam. GEORGE BONNET, heeft de opdracht tot de vorming van een nieuw Fransch ministerie aanvaard. Wij brengen in herinnering, dat op den Zondag de nationale feestdag niet zal Morden gevierd. Het feeisit wojridit dan uitgesteld tot Maandag. EERSTE KAMER Minister Colijn verdedigt de kabinetsformatie Minister Colijn heeft in zijn antwoord aan de Eerste Kamler drie ontwerpen behandeld: de oorsprong en de beginselen van het kabinet; het eonstitutioneele ka rakter van het kabinet; opmerkingen naar aanleiding van het werkprogramma der regeering. Dr. Colijn wees er op, dat de toepas sing van de christelijke grondbeginselen in veel breederen kring instemming vindt dan door de politieke partijen, welke op dien grondslag berusten, wordt aange geven. Religieus-ethische gedachten kan mien —spreker is dat volkomten met prof. Kranenburg eens niet door wetsbepa lingen aan de bevolking opleggien. Men mag dat zelfs niet doen. Het gaat om de bescherming tegen ontbindende invloe den. Na de mloeilijkheden te hebben ge noemd, waarop hij was gestuit, sprak hij als zijn stellige m'eening uit, dat een andere formlateur het niet beter had hunnen doen. Vervolgens legde dr. Colijn den nadruk op de volmaakte eensgezindheid, welke bij de leden van het kabinet ten aanzien van de defensie heerscht. Hij deelde mede, dat de mogelijkheid tot verbetering der leeriingensohaal wordt overwogen en sprak tenslotte de hoop uit, dat het spellingsvraagstuk spoedig zal worden opgelost. VERSCHILLENDE BERICHTEN Andere uniformen voor het leger Sinds eenigen tijd bestaan er bij het departement van Defensie plannen, ver andering te brengen in de bestaande uni form der soldaten. Een drietal modéllen van de nieuw ont worpen uniformen is dezer dagen gereed gekomen en ter goedkeuring aan den minister van Defensie voorgelegd. Eenige in nieuwe kleedij gestoken dienstplich tigen zijn bij den minister toegelaten die met veel belangstelling van de proef- uniformen kennis nam. In plaats van den harden, opstaanden kraag, hebben de nieuwe uniformjassen een liggenden kraag, waarvan de punten voorzien zullen worden van het regi mentsnummer. De twee ingenaaide borstzakken Zijn bij de nieuwe uniformen vervangen door 4 opgestikte zakken. Deze uniform zal ge dragen worden met den koppel, ook buiten diensttijd. De broek is eveneens veranderd, daar er, in tegenstelling met de tegenwoordige modellen, meer het model van een rij broek aan gegeven is. Ontijdig vreugdevuur Op den hoogsten heuvel van de Wa- randabergen op de Erfgooiersmieent te Huizen (N.-H.) was een hooge stapel brandbaar materiaal opgetast. Inwoners van de gemeente Huizien Hadden op ver zoek van de Oranje-vereeniging het mate riaal bijeengebracht en enkele falbrieken stonden haar brandbaren afval af. Des-Je stapel was bestemd op den nationalen feestdag tot vreugde vuur te worden gepromoveerd. Een baldadige jongenshand stak er ech ter gisteravond om negen uur al den brand in. De geweldige vuurgloed trok heinde en ver de aandacht. De brand weer was spoedig ter plaatjse en wis/t 'm'et twee stralen het fantastisch schouw spel tot een spoedig einde te brengen. De politie heeft in verband 'mét het ontijdig oplaaien van het vlreugdeivUur den jeugdigen C. B. in arrest gestéld. Zeven-en-dertig runderen verbrand Donderdagavond om ongeveer7 uur hebben twee automobilisten brand ontdekt in de kapitale landbouwschuur van den heer E. de Milliano te'Y z e nd ijk e. De bewoners waren afwezig. Het vuur greep zeer snel om zich heen en aan blusï- sching was niet te denken. De schuur, waarin een aanzienlijk deel van den oogst was geborgen, werd een prooi der vlammen. 37 runderen, 8 paa-r- iden en 3 Varkens kwamen om. De auto spuit was spoedig ter plaatse. Vermoe delijk is kortsluiting de oorzaak. Verze kering dekt de schade. Hij behoudt zijn werkkring hoewel hij de 70 reeds is gepasseerd Huisschilder vertelt waaraan hij dit te danken heeft „Ik heb sinds ja ren de gewoonte in iedere kop thee een heel klein beetje Kruschen Salts te nemen. Ik ben nu 70 jaar geweest en huisschilder van be roep. Ik kan nog al mijm werk doenj, op hooge ladders of op stellages die buiten hooge gebouwen hangen. Er wordt mij dikwijls gevraagd hoe het komt, dat ik nog zoo flink ben en er uitzie als 50. Ik vertel ze allemaal, dat ik geré geld iederen dag mijn Kruschen Salts neem". J. S. A, Vooral bij1 ouderen zijn de inwendige or gapen, lever, nieren en ingewanden, dikwijls niet meer zoo actief als noodig. is. Kruschen Salts spoort deze organen zacht en voortdurend aan hun taak op natuurlijke wijze te blijven vervullen, waardoor men zich ondanks het ouder worden, jeugdig, fit en gezond zal ble venvoelen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 0.40, 0.76 en ƒ1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiten verpakking de naam Rown- tree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. Een Europeesche vermaardheid, de WITTE KRUIS poeders, cachets en tabletten. Afdoend bij hoofdpijn, griep, menstruatiepijnen, rheumatlek, tand- en kiespijn, bij Apothoken en Drogisten - Voor Nederland) Dutlm - Oegstgees» MIJLPALEN In vroeger jaren, toen het Huis van Bewaring! nog dienst deed, gebeurde het wel eens, dat sommige gedetineerden 's nachts m'et verlof gingen om naar hun luiken te kijken. Als mannen van hun woord keerden zé voor 't licht werd weer in hun cel terug. Niémand wist het en niemand had er la»st van. (Maar wat te Amsterdam gebeurde, kan niet door den beugel. „Plat maken" mag niet getolereerd worden, evenmin schriftelijk contact met „zware jongens" buiten de cel, die van de verkregen inlichtingen kunnen profiteeren. De sterren vajn de film', van de revue en van het sportveld hebben de slanke lijn gepropageerd en geëxposeerd. ,JM|en" hield niet van dikkerds op de film1, op de planken of op bet groene veld. jMaar de mode is aan 't veranderen. De „ronde" vorm' heeft weer plaats gemaakt voor de slankheid. Althans in Amerika, waar de sweater girl" in de 'mode is. De beleggers werden deze week ver blijd rnfet de mededeeling, dat de minister alle nog uitstaande 4 o/o obligaties gaat ontzetten in een leening groot f1700 millioen, met een rentevoet van 3 gedurende de eerste 10 jaar en dan 31/2 voor den verderen looptijd, te- een koers van uitgifte van 991/2 Als eerste attractie in het nieuwe jaar is dezJe Imlededeelinig voor de beleggers of spaarders niet onaardig en wanneer straks provincie en gtemleente dezie „ge staffelde leeming" zuilen moeten volgen, dan is de verrassing voikom'en a Bij de groote uitgaven' voor de defensie komlt ook de soldaat zelve zijn aandeel opeisehen. Hij krijgt binnen afzien baren tijd een andere wapenrok. Kort voor de imlobilisatie moest het blauw plaatp maken voor het veldgrijs, waardoor het kleurrijke effect van vele wapens ver loren ging, tot niet geringe sp'ijt van het vrouwelijk dleel der natie. Nu worden, ■als de berichten juist zijn, de stijve kra gen vervangen door liggende, „zooals bij de legers van de ons omringende landen het geval is, terwijl de jongens boven dien als in de burgermaatschappij uitge rust worden miet overhemd en stropdaBi! Van een onzer vaderlandsche chanson niers is de uitdrukking: „een imlenisch blijft in züjln hart een kind!" JMaar daarom' behoeft men nu nog niet direct over te schakelen en speeltuig op gaan zoeken, dat in de dagen dat „de jongenskiel nog om! de schoud'rem igleed", als handkanon werd 'gebezigd, n.l. een katapult! [Maar de heeren van bet gilde der langvingers hebben van dit speelgoed epn sleutel op langten afstand gemaakt, waarmede ze ruiten tikken, om zoo in de woningen te komen en daar te gaian inventariseeren Voor Uw spijsvertering. Bonnet met de vorming van een Fransch ministerie belast Wanneer wordt precies de nationale feestdag gevierd Cor v. d. Lugt vaste bespeler van den stadsschouwburg Amsterdam Minister Colijn verdedigt de Kabinetsformatie Steun aan kleine boerenbedrijven vóór 1 Nov. 1937 bestaand Krijgen onze soldaten endere uniformen Iets kouder Barometerstand van hedenmiddag 12 uur. WEERBERICHT Hoogste baromteterst. 766,8 te Boedapest Laagste 720,3 te Aldergrough (Ierland)* Verwacht tot den avond van 16 Jan.; stormachtige tot krachtige Zuidwestelijke tot Noordwestelijke wind, anvankelijk zwaarbewolkt m'et nog1 regen, later op klarend, iets kouder. Zon op: Zon onder: 16 Jan. 8,04 4,16 17 Jan. 8,03 4,17 Maen pnder: Maan op: 16 Jan. 7,41 5,12 17 Jan. 8,13 6,85 Volle Maan 16 Jan. 6,13 r.m. Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 16 Jan. 2,24 14,53 8,02 20,15 17 Jan. 3,17 15,43 8,51 21,00 KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. BRUINISSE. Gewijzigde predikbeurten. 9.30 uur leeskerk en 5.30 if., ds. Marsman.1, Evangelisatie Ouwerkerk Zondagavond 6 uur ds. Mulder van Haamstede. LEGER DES HEILS Luitenant Webere zal Zondagavond af scheid nemen van het Korps Zierikzee. wegens vertrek naar Numansdorp. Don derdagavond zal zijn opvolger door kapt. Schram worden ingeleid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1