f ZlERIKZEESCHE! "HHHBSHB NIEUWSBODE OPOENOI ZlERIKZEESCHE COURANT HINDERWET De Kern ABONNEMENT. Prijs per 3 Maanden f 1,60, bniten Zierikxee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nuMMera 5 cent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 1707 - 1Ö80 Directeur i A. J. DE LOOZB Oltgever-Redecteur i M. J. KOSTEN Uitgavei N.V. ZlERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEfi 94STE JAARGANG No. 13616 ADVERTENTIEN. ran 14 regels 80 oent, ran 4 regels en daarboven 20 eent per regel. Reclames 40 cent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van nitgave vóór 10 uur BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van CORNELIS JAN SCHOT C.Jz., timmer- man te Zierikzee om vergunning tot het plaatsen van een gecombineerde hout bewerkingsmachine met aangebouwde electro-motor van 41/2 P-K- in het perceel Paternosterstraat B 69 te Zierikzee, ka dastraal bekend in sectie A, no. 1657. Op Vrijdag 14 Januari a.s., des namid dags 2.30 uur, zal in het Raadhuis ge legenheid bestaan om bezwaren togen de inwilliging van dit verzoek in te bren gen en deze mondeling en schriftelijk! toe te 'lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaan de jurisprudentie niet tot beroep ge- rechtigd Zijn zij, die niet overeenkomstig Art. 7 der Hinderwet OP DEN BOVEN- BEPAALDEN DAG VOOR HET GEM.- BESTUUR ZIJN VERSCHENEN, TEN EINDE HUN BEZWAREN MONDE LING TOE TE LICIÏTEN. Zierikzee, 31 December 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. DE STRIJD OM TERUEL Drie buiteniandsche journalisten gedood Vrijdagmiddag zijn eenige Bngielsohe en Aimlerikaansche journalisten het sSLadhtoffer geworden van hun plichtsvervulling. Zij' begaven zich in vijf auto's uit Saragosisja naar het terrein van den strijd bij; Teruel. Toen de wegens het dorp Gaude binnen reden, kwamen zij onder het spervuur der regeeringsartillerie, zoodat Zij stopten Even later leek het gevaar geweken en de journalisten wilden doorrijden. Op dat OiOigenblik sloeg een granaat een nieter Voor een der auto's in. De auto we(r d letter lij k opengescheurd. Johnson, correspondent van de New York Weekly, werd in buik en borst ge troffen en was op slag dood. Richard Sheepshanks, Rauteris correspondent, werd ernstig aan, gézioht en anm gewiomd; een granaatsioherf rukte Zijn linkeroog weg •en drong in zijn hoofd. Zijln toestand was hopeloos. Zaterdagavpnd is hij bezweken. Edward Neil, verslaggever van de Asso ciated Press, werd aan het linkerdijbeen igewOnd. Har Philby, van de Times, kreeg eenige lichte hoofdwonden, dpöh kion, na verbonden te zijn, naar Saragossa terug- keeren jmlet de andere journalisten, die ongedeerd waren gebleven. Na de ontploffing van de granaat iwaren de journalisten en de persofficieren uit de andere auto's onmiddellijk te hulp ge sneld. De slachtoffers 'waren uit den wa gen geslingerd. Het eerst nairn men John son op, daarna Sheepshanks, die buiten bewustzijn was. Ben tweede granaat ont plofte op 20 nieter van de plaats van helt ongeluk en imiaa ide vijf soldaten weg. Zaterdagmorgen is men overgegaan tot een bloedtransfusie op Edward Neil, den correspondent van de Associated Press. Zijn toestand was verergerd. Het hééft niet imlo.'gen baten. Neil, is ;aan |de bekjomeux verwondingen overleden. Dr. Colijn over de vooruitzichten in 1938 Invoer en uitvoer in 1937 toegenomen Dr. H. Colijn heeft in een onderhoud met den vertegenwoordiger v.an het Fran- sche dagblad A ge nee Eeonomique en Fi- nancière te 's-Gravenhage, zijn indruk ken weergeven ten aanzien van de be langrijkste problemen in verband irnet de vooruitzichten voor 1938 op politiek en economisch gebied in Nederland. De minister wees er op, dat de poli tieke positie van ons land altijd dezelfde is geweest. Volkomen vrij van alle ban den met wie-ook; geneigd oim in vrede te leven met ieder, die ons .mtet rust laat. Dat weet men in het buitenland sinds vele jaren eti men waardeert dit stand punt. Het eenige zwakke pnut In onz2 positie was wellicht, dat tot voor kart onze hulpmiddelen onvoldoende waren oim zekerheid te verschaffen, dat on Ze zelf- standigheidspolitiek onder moeilijke oim- Dr. H. H. KOENG, «de Ohineesche minister van financiën, is benioemldi tot voorzitter van den uitv|oe- renidiem raad in plaats van zijln Zwager Tsjang Kai-sjek, die op deze wijze in staat gesteld wordt zich geheel te wijden. iaa/n 't opperbevel dier Chineesche troepen standigheden. ook feitelijk kon worden volgehouden. Na hetgeen intusschen in 1936 en 1937 reeds geschied is op het stuk der mili taire voorzieningen en nu de minister van defensie er in geslaagd iis voor de versterking der weermacht een belang rijke meerderheid in de Tweede Kalmer te vinden, rust de zelfstandigheidispolitiek yan Nederland op een stevigen grondslag omdat we middelen zullen bezitten deze zoo noodig kracht bij te zetten." „Op economisch gebied valt over den toestand van Nederland niets nieuws te zeggen. Invoer en uitvoer zijn beide be langrijk toegenomen, al hébben we. net peil van 1929 nog lang niet bereikt. Let men hierop alleen, dan is de toestand in December 1937 beter dan in December 1936. Waagt men zich eind 1937 aan be spiegelingen voor de toekomst, dan heb1 ik evenwel het gevoel, dat wij blij' mogen zijn, indien de lijn in 1938 van nu aan horizontaal blijft loopen. Maar men moet er aan denken, dat een minister geen profetische gaven bezit en er eiken dag dingen gebeuren, die zelfs wel gefun deerde verwachtingen over hoop werpen" De Koningin en de Prinses weer in paleis Soestdijk De moeder en broer van den Prins in ons land I De Koningin isi Zaterdagmiddag per auto van Den Haag "aar Amlsterdam ver trokken ornl een bezoek te brengen aan Prins Bomhard'. Vandaar is de Koningin omstreeks half zes naar Soesibdijk ver trokken, waar H.M. eeoigen tijidl zal blij ven. Prinses Juliana, is, ma een verblijf yan verscheidene weken, Zaterdagmiddag te tien mlifiluten over half twee ,uit het Biur- gerziekenhuis te Amsterdam vertrokken en per auto, naar Soestdijk teruggekeerd, waar Zij weer Haar intrek in het paleis heeft genomen. Zaterdagavond te 6 u. 25 zijn aan het station te Amersfoort met den D-trein uit Duitschland, prinses Armgard en prinis Aschwin, de mioeder en de broeder van. Prins Bermhard, gearriveerd. Die Koningin was ter begroeting aan wezig. De koninklijke auto reed op het tweede perron, waar de trein aankwialm. H.M. stapte daar uit. Nadat de Koningin de kooge gasten had verwelkomd, stapte het gezelschap in den auto, om naar het paleis Soestdijk te rijden. Prinses Armgard en Prins Aschwin bezoeken Prins Bernhard Eerste bezoek na het ongeval van den Prins Prins Bernhard h eeft Zondag voor het eerst sedert het auto-ongeval, van welklsi gevolgen hij herstellende is, bezoek ge had van zijn moeder en broer, die gis teravond ten Paleize Soestdijk, waar zij hun intrek hebben genomen, zijn aange komen. Hel lag in de bedoeling, dat beiden afzonderlijk prins Bernhard zouden be zoeken en wel in de ochtenduren Prinses Armgard en des namiddags Prins Asch win. Niettemin vergezelde deze laatste zijn moeder, toen zij! Zondagmbrgen om streeks tien uur per auto |uit Soeistdijk in hel Burgierziekenhiu'is te Amsterdaimi arriveerde. Prins Aschwin bleef zijn moe der slechts voor den, autotocht te hebben vergezeld, want overeenkomstig het Voor nemen 'begaf Prinses Armgard zich alleen naar $e kamer van den Prins, bij wien zij ongeveer een uur verbleef. Te ruim elf uur vertrokken prinses Armgard en Prins Aschwin gezamenlijk naar Soestdijk om de lunch te gebruiken. Tegen drie uur keerde Prins Aschwin alleen per ,auto in het Burgerziekenihuis terug en bracht hij op zijd beurt een be zoek aan Prins Bernhard, dat eveneens ongeveer een uur duurde. Om vier uur keerde ook Prins Aschwin naar Soestdijk terug. Auto te water geraakt Drie kinderen verdronken De ouders en de jongste gered Zondagavond omstreeks half aicht iis on der de gemeente Koedijk bij Alkmaar, -een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een auto, waarin vader, mloeder en vier kin deren waren gezeten, reed, waarschijn lijk door onklaar wjoirden van ide stuur inrichting, in het Noo.rd-Hiollamdsch kar naai. De imjan, vroiuW ien het jongste kind kenden gered worden, de drie andere kin deren van jiesp. vijf, vier en drie jaar verdronken echter jamlmerlijk. De heer J. Bakker ,uit Bergen, vroe ger wierkzaaimi bij de melkfabriek „Wil- helmina", doich thans werkloos, die per auto met zijn vrouw iein vier kinderen van familiebezoek te Schooridam1 huis waarts keerde, reed ondeir Koedijk-Noor! met geringe islnelheid in de richting Ber gen. Op een recht gedeelte van ,den wieg zag een voorbijganger, de heer Prinst, de auto, plotseling den bermi van 'dep weg afrij dan en in hdT Nooird-Hollandisich kanaal verdwijnen. Hij alarmeerde onmid dellijk een aantal omwonenden, die met een. ladder naar fdfej plaats van het ohgeliuk snelden. De auto bleek vfak aan den kant van het kanaal te liggen, terwijl de kap boven water uitstak. De bestuurder wist het portier van de auto te openen en zic'h naar buite|n te werken. Door handreiking koin hij pp den wial worden getrokken. De mian iwas vol komen ontdaan en wilde Zich ppinieuw te water begeven. Men dacht eersit, dat hij dit uit zenuwachtigheid' wilde doen, doich even later zeidie hij, dat ®ijn vrouw ten drie kindieren zich nog in deni wugejra bevonden. Men sneed toen de kap ope|rï len imiet vereende krachten weWdien dje drenkelingen uit het voertuig gehaald. Toen imlen Bi. vrpeg of nu allen gered waren, deeld) hij de ontstellende «mededleë- lieig, dat er nog 'een vierde kind in dei autoi zat. Ook dit kind, dat slechts eenige maanden, oud was, werd tenslotte op het droge gebracht. De mfoeder en de vier kinderen waren bewusteloos. De politie en de idokter uft 'Koedijk waren inmiddels' ter plaatse verschenen. Eenige oogenblikken later kwamen de doktoren uit Alkmaar en uit Bergen assi- steerem. Ook de politie uit Bergen en; Alkmaar was na ko|rten tijd aanwezig. De geneesheeren constateerden, dat drie der kinderen, twee meisjes van vijf en vier jaar ien een jomgetje van drie jaar inmiddels waren overleden. De heer Bakker is in het ziekenhuis opgenomen omdat hij in overspannen toe stand verkeerde. De lijkjes van de 3 ver dronken kinderen, allen meisjes, zijn even eens naar het St.-Elizabethsziekenhuis te Alkmaar vervoerd. 1937 was een donker jaar Geen enkel had zoo weinig zon Het is werkelijk een schijntje zonne schijn, waarmee wijl ons in December hebben imOeten tevreden sitellen. Die Bilt heeft tot en onleit den 30sten slechts 11.4 ur,en zon geregisteerd, waarvan ruim de helft, n.l. 5.9 uren, alleen op den eersten Kerstdag. Deze December slaat all|e re- 'ctoirds aan duisternis, tevens omdat hij, onafhankelijk van de imlaandgrenzQn, de somberste periode sinds 1899 omvatte; 27 dagen met slechts 5.5 uren zonneisichijn (28 November tot 24 December). Waarniemiingsreeks De Balt 1899 to;t 1937 NoPmaal in December 40 uren. Donkerste December vóór 1937 (1934) 14.9 uren. De cember 1937 11.4 uren. Het gebrek aam zonneschijn blijkt intusischen een ken merk te zijn van de Jaatste jaren en wei van 1937 in, het bijzonder. Sinds den hierfst van 1935 hadden alle seizoenen te weinig zon ien slechts in 4 van de 28 Waanden/ was de zonneschijn boven normaal. '^-"ZACHT VAN SMAAK - PRU5 7Q ct Dr. CHA1M WEIZMANN, /die leidende figuur van de Zionistische beweging, welke genoemd wordt als de. eerste president van den onafhankelijken Jodenstaat in Palestina, wanneer deze tot stand komt. Het jaar 1937 vprmt ook als geheel een recped op dit gebied. De Bilt kon hét miet verder brengen dan tot ongeveer 1290 uren zonneschijn, dat is bijna 20 0/0 onder nprmaal. Niet minder dan twee maanden in dit ,eene jaar overtroffen haar voorgangers in duisternis, n.l. April en December. Fei telijk wiasi April nog abnormaler. Niet alleen was het totaal! van 41 uren slechts 27 o/0 van het normale, doch het was te vens slechts 42 o/0 van April 1918, dat voordien als de donkerste gold. Tpt nu toe was 1903 met 1328 uren het Zonarimlste jaar,, daarop volgde 1907 met 1332 uren en. sindsdien, dujs 30 jaren lajnjgj, is hét totaal nooit berieden 1400 uren ge weest, thans echter beneden 1300. Onder deze oimlstandigheden kaai het haast niet anders, dan dat wij met 1938 althans letterlijk een zonniger jaar tege moet gaan. VERSCHILLENDE BERICHTEN De berekening van steunbedragen Nu voor de berekening der netto-be- drijfsinkomsten van kleine grondgebrui kers algemeene normen zijn vastgesteld, aangevuld met de door de gewestelijke commissies bepaalde normen, acht de minister van sociale zaken het wensche- lijk, dat voortaan van die normen ook uitgegaan wordt bij de berekening van de netto-inkomsten uit een bedrijfje van arbeiders, die steun ingevolge de steun regeling voor werklooze arbeiders ont vangen of die bij een werkverschaffing zijn geplaatst. De aftrek op het steunbe drag zal gelijk aan het bedrag van de aldus bepaalde netto-inkomsten dienen te zijn. Bij1 de plaatsing in de werkverschaf fing zall geheel dienovereenkomstig wor den gehandelld. Alle regelingen, welke te dezer zake vroeger zijn getroffen, zooails 'bijv. die vOor de gemeenten in de provincie Zee land komen hiermede te vervallen. Oude vrouw verbrand Te Utrecht is de 79-jarige alleenwo nende weduwe iM. J. van E., die moei lijk ter been is, in haar woning aan de Bergstraat vlak achter het hoofdbureau van politie, in aanraking gekomen met een brandende kachel, zoodat 'haar klee- ren v,lam vatten. Zij vluchtte de gang in naar de voordeur, doefi deze was *op sllioit en zij kon de deur in de haast niet open krijgen. Daarop is zij naar de ach terdeur gestrompeld, miaar voordat zij die bereikte, zakte Zij in elkaar en viel op den grond, daar is zij aan de bekomen brandwonden overleden. Inmiddels hadden omwonenden het on geluk bemerkt. Twee buurvrouwen kwa men de politic waarschuwen, dat erbraind was bij de weduwe van E. Onmiddellijk gingen een rechercheur én een agent er heen; toen zij de deur hadden geopend, vonden zij de vrouw in haar brandende k!) eer en op den grond liggen. De agent heeft de k'leeren gedoofd, doch het slachtoffer was reedis overleden. Tilbury door een trein gegrepen Zaterdagmorgen heeft op een onbe- waakten overweg onder Lange Ruige Weide (Z.-H.) een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij' de 46-jarige landbouwer C. A. de Bruin en zijn 45-jarige echtge- noote M. Verweij uit Linschoten het le ven hebben verloren. i Bij Teruel zijn 3 buiteniandsche journalisten gedood De Koningin en de Prinses naar Soestdijk teruggekeerd Dr. Colijn over de vooruitzichten in 't komende jaar 1937 was een zeer donker jaar, met weinig zon Auto rijdt in kanaal. Drie kinderen verdronken Lichte tot matige vorst Barometerstand van hedenmiddag 2 uur WEERBERICHT Hoogste barometers! 778.1 te Stornoway. Laagste 757.8 te Isafjord Verwacht tot den avond van 4 Jan.: Zwakke tot matige Oostelijke tot Noor delijke wind, gedeeltelijk bewolkt, later weer eenige kans op sneeuw. In het Noorden temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. In het Zuiden lichte tot matige vorst. Zon op: Zon onder: 4 Jan. 8,11 3,58 Ms an onder: Maan op: 4 Jan. 7,16 9,09 Het echtpaar had zich in een tilbury, op weg begeven om in Lange Ruige Weide nieuw jaarsvisites af te leggen. Een trein uit Utrecht heeft het twee wielige wagentje bij het oversteken van den spoorweg gegrepen. De inzittenden zijn op slag gedood. Het lijk van de vrouw is 75 meter verder langs den spoordijk gevonden, De trein kwam ongeveer 500 meter ver der lot stilstand, waarna met de wrak stukken van de tilbury, waartusschen zich het deerlijk verminkte lichaam van het mannelijke slachtoffer bevond, van de locomotief heeft verwijderd. Het paard heeft slechts enkele onbeteekenende kwetsuren opgeloopen. Ruzie in een woonwagenkamp De viering van de wisseling des jaars heeft in het Larensche woonwagenkamp een droevig einde gehad. De bewoners vierden, in tegenwoordigheid van kamp bewoners van elders een opgewekte jaar wisseling, waarbij men nogal veel gebruik van sterken drank schijnt te hebben ge maakt. De vroolijke stemming heeft even wel ver na het middernachtelijk uur plaats gemaakt voor een ernstige ruzie tusschen de mannelijke kampbewoners, waarbij' de 25-jarige D. D., die te Laren is gedomicilieerd, een Bussemsche gast, den ongeveer 35-jarigen Gerritsen, met een zeis te lijf is gegaan. Gerritsen werd hierbij deerlijk aan het rechterbeen gewond. Nadat een genees heer uit Laren de eerste geneeskundige hulp had verleend, is de man per bran card naar het St.-Jansziekenhuis te La ren overgebracht. Hier is onmiddellijk chirurgische hulp geboden. Men veron-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1