ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 31 DECEMBER 1937 MH OPGENOf ZIERIKZEESCHE COURANT EERSTE BLAD De Kern Uit Stad en Provincie ABONNEMENTi Prijs per 3 maanden fl,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buiteni. p. jeer f 10,Afzonderlijke a a «Biers 5 cent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 1707 - 1880 Dlrocteurt A. DE LOOZfi Ollgerir-Redacleur M. Jm KOSTEN Uitgavei N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZE6 94STE JAARGANG No. 13615 ADVERTENTIENi ven 14 regel» 80 oent, ven 4 regels en deerboven 20 eent per regel. Reclames 40 oent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den deg ven nitgeve vóór 10 uur [Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 ten aanzien van het Broodbakkersbedrijf BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de Mi nister van Economische Zaken heeft goed gevonden te bepalen 1. Het is verboden een inrichting, waar in het broodbakkersbedrijf al dan niet uitsluitend zal worden uitgeoefend, zoover die uitoefening betreft, te ves tigen zonder vergunning van den Mi nister van Economische Zaken. 2. Onder de uitoefening van het brood- bakkersbedrijf, wordt voor de toepas sing van deze beschikking verstaan het bakken, het in voorraad hebben anders dan voor eigen gebruik, of het aan het publiek verkoopen van brood, met uitzondering van het in voorraad hebben of het aan het pu bliek verkoopen van brood, uitsluitend dan wel in hoofdzaak bestemd voor verbruik ter plaatse". Zierikzee, 31 December 1937. 'Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. RUMENIE'S KOERS Toenadering tot Italië gezocht „Ik behoef niet opnieuw1 imiijn oude ge voelens van aanhankelijkheid jegens Italië uit te spreken. De politiek van [toenadering tot Italië, die ik voorgestaan heb, toten ik in de oppositie was, zal ten uitvpei} Woeden geleed, nu ik aan de nnlacht ben".. Met deze woorden zou de nieuwe Ru- imeënsicihe premier Go,ga zidh tot den Ita- liaans/chen gezant te Boekarest gewend hebben, toen hij kwam meedeelen, uit welken hoek voorlniojpig de wind in Ru men ië zal waaien. Die zal fascistisch Zijn naar uit eenige bizondere maatregelen blijkt. Zoo zjou 't non-agressiepact imiet Rpsland, als gevolg van den gewijzigiden koters, worden pp- gezegd, evenals ide contracten voor de levering van wapens door Tsj'echow Slowakije en Frankrijk. Ook heeft de nieuwe regeering beviel gegeven tot opheffing van een aantal dag bladen, idie eigendoiml zijn van Joodsche ondernemingen op grond van de over weging, dat ideze bladen voornamelijk ge redigeerd worden door vreemdelingen en Zij .steeds een houding hebben aangemo- imfen, die strijdig is met de belangen cLe|3 lands. Deze berichten hebbien groote beroering gewekt onder de Joodsche b^vplkfcig, die betrekkelijk groot is in Roemenië, n.l ruim! een millioen op een totaal van 18 imillioen inwoners. De iconjsternatie is voolr- al groot in de Joodsche kringen in Boe karest, waar de Joden een overwegende plaats innemen in den handel, de fimah- (ciën en de vrije beroepen. Volgens den Lon)dan)sidh©n diplolmatie- ken medewerker van Reuter heeft men in Engeland den indruk, dat Koning Carol in het belang van het land van twee( kwaden het minste heeft gekozen. Men Inleent, dat het nog gevaarlijker geweest zou zijn indien Coidreanu (de leid&r der IJzeren Garde) aan het bewind zou zijn gekoimlen. Bovendien moet er aan herinnerd wor den, dat de mogelijke dreiging van een Rusisischen aanval, Koning Carol waar schijnlijk isteeds zal doen overheden tot een anti-ooimmumstische politiek, ofschoon dit niet beteekent, dat Roemenië de sa- Imjenwerking opgeeft met de andere leden d;er Kleine Entente, of op andere "wijze, wijziging brengt in de tegenwoordige bui- tenlandsche politiek. Een bericht uit Berlijn aan de ,,Ber- lingski Tidende" meldt, dat Carl von O s s i e t s k y, die verleden jaar den No- I belprijs voor den vrede kreeg, het thans j zoo "goed maakt, dat hij binnen zeer korten tijd gelegenheid zal krijgen een reis naar Zwitserland te maken. Zijn geneesheer verklaart, dat Ossietsky's toe stand uitstekend is en dat er niets aan een reis in den weg staat, die in tegen- deel zijn gezondheid ten goede zal komen. KONING CAROL II had de keus tussehen Goga of Codreanu, de lei'der van „de IJzeren Garde... Hij koos de minst kwade. EERSTE KAMER Verlenging opschorting i' vaccin atied wang De gebruikelijke vergadering van de 1 Eerste Kamer tussehen Kerstmis en Nieuwjaar, is vlot verloopen. Ook nu, weer werden bij die gelegenheid een aantal wetsontwerpen afgedaan, waarvan de behandeling voor de jaarswisseling noodzakelijk is. Tevoren heeft de heer Vorrink (SDAP) verzocht den minister van Buitenlandsche Zaken te mogen in- terpelleeren. Het Nederlandseh initiatief bij1 de Oslo-staten over de erkenning van den koning van Italië als keizer van Abëssinië, zal het object van die inter pellatie zijn. Het interpellatie-verzoek van den heer Vorrink is toegestaan. Behande- deling 11 Januari. Daarna is een forsch aantal kleine wetsontwerpen zonder debat en zonder hoofdelijke stemming des voorzitters ha mer gepasseerd. Slechts dé verlenging der vaccinatie-regeling juister regel loosheid heeft korten tijd tot bespre kingen verlokt. Zoowel door de heeren Kranenburg (VD), De Zeeuw (SDAP), alsook door minister Romme, heeft men de belang rijke rede van een ouden parlementai ren veteraan in herinnering gebracht. Het was n.l. de liberale senator mr. Rink toen lid dezer Kamer die bij de eerste opschorting van den indirecten vaccinatie-dwang een betoog gehouden heeft, tlat de minister gisteren terecht „indrukwekkend" heeft gekenschetst. Ken nisneming van deze rede is voor Zijne Excellentie des te meer aanleiding, alles te zullen doen om binnen den toege- stanen opschortingstermijn van twee jaar met een definitieve oplossing voor den dag te komen. De indirecte vaccinatie-dwang is zes maal één jaar opgeschort. Thans gebeurt het opnieuw aldus de minister maar nu slechts één maal twee jaar. Deze ministerieele opmerking aan het adres van den heer De Zeeuw onder streept het feit, dat thans een laatste opschorting in het geding is. Maar de mensch wikt... gelukkig is de minister overtuigd, dat het geheele vraagstuk zoo spoedig mogelijk voorziening eischt. Intusschen heeft professor Kranenburg (VD) zich nadrukkelijk tegen de verlen ging verklaard. De VD-senator staat af wijzend ten opzichte van het instellen van een staatscommissie. Nieuw uitstel zal daarvan het gevolg zijn. En de ge varen voor onze volksgezondheid zijn al lesbehalve denkbeeldig. ONDERWIJS Motie voor verbetering van salarissen In idle Woensdag te Rotterdam voortge zette algem. vergadering van den Bond van Ned. Onderwijzers, die voor een deel Imiet gesloten deuren werd gehouden, is een (motie aangenomen, waarin wordt ge- prostesteend' tegen het uitblijven van elke verbetering van salarissen van onderwij zers en overheidspersoneel en waar ineen beroep wiondt gedaan op de iregeering, Voorstellen daartoe aan de orde te stelden Van de -agenda afgevoerd of tot een Volgende vergadering verdaagd werden vooratellen, waarin wordt betreurd dat de hoofdbestuursvergadering van het N. V. V. zonder de vakbonden te raadplegen: het standpunt inzake landsverdediging heeft gewijzigd, en waarin verbreiding van anti-fascistische lectuur onder onder wijzend personeel wordt gevraagd. Zeeuwsche Verkeersproblemen ZierikzeeColijnsplaat Zijpe—Anna-Jacoba Naar aanleiding van een beschouwing in de N.R.C. van een Zeeuwsehen mede- 1 werker, over het verkeer in onze pro vincie, heeft de heer Rrepel te Zierikzee, I met klem', het goed recht van een betere 1 weg Zierikzee—Zijpe -en' een betere ver- binding Zijpe—A.-J.-Po!der bepleit, welke ook in "ons blad zijn opgenomen. j Thans geeft diezelfde Zeeuwsche mede- werker aan de N.R.C, commentaar op het betreffende ingezonden artikel j „Tussehen den heer Krepel en mij, j aldus deze schrijver, bestaat er geen verschil 'van meening over het ophef fen van het isolement van Scihouwen en Duiveland, wat 'betreft het autoverkeer met overig Nederland, behalve Zeeland. Dan is ontegenzeggelijk de kortste route Zijpe-Steenbergen-Mnerclijkbrug of Steen bergen en verder Brabant of Limburg in. En wij - verheugen ons met de Schouwe naars, dat de slechte wegen op ihet traject Steenbergen—Zijpe en den voor- dienst Zijpe worden en zullen worden verbeterd. Nu is er sprake geweest om over het Zijpe 'een vaste brug te leggen, maar deze was, wegens het drukke scheep vaartverkeer Rijn-Rotterdam-Antwerpen pil.m. 20 meter boven hoog water ge projecteerd en met de daarvoor noodige lange opritten werden de kosten te hoog. Dit plan is voorioopig van de baan. Indien ik het juist heb, gebruiken véle treinreizigers uit Holland de route over Goes, daar er, naar ik meen, geen auto- busverbinding Roosendaal—Zijpe is. (Die is er wel. Men stapt te Roosen daal in de bus, die de passagiers tot Steenbergen vervoert en daarna verder naar A.-J.-Po'lder. Red.) Zcoals ik steedis heb' betoogd, gaat het vo.or zooverre het ;verkeer tussehen Schouwen en overig Zeeland betreft, bij mij tegen den testaanden veerdienst. Vol- gejns de dienstregeling vaart de provin ciale boot van het eene naar het andere eindpunt, dus van Wblphaartsdijkische veer naar Zierikzee en omgekeerd ten minste 85 minuten, maar de boot vaart dan ook een halven cirkel. M;en is des morgens met den eersten dienst pas om 9.20 uur in Zierikzee en de laatste boot vaart om 5 uur n.m. uit Zierikzee. Wat is nu logischer: een halve cirkel varen met 85 minuten vaartijd of in pngeveer rechte lijn varen (Zierikzee— Colijnsplaat) met pim'. 30 minuten vaar tijd? De bussen uit Vlissingen em Goes behoeven dan maar ten 'hoogste 10 imin. langer te rijden dan nu. Vandaar het verzet in de Prov. Staten van Zeeland tegen den particulieren veerdienst Zierikzee—Colijnsplaat, welke vooral des zomers veel passagiers ver- voert en deze passagiers voor een deel onttrekt aan den provincialen veerdienst. Zou de provinciale boot van Zierikzee naar Colijnsplaat varen, dan zouden in plaats van zooals nu 3 diensten, er b.v. 5 of 6 kunnen worden gevaren, zoodat men nu dus des morgens vroeger in Zierikzee is en er des avonds later weg kan. Het is nu b.v. ondoenlijk om van Zuid-Beveland en Walcheren des zomers in één dag heen en weer de Schouwsche duinen te bezoeken". LANDBOUW EN VEETEELT Onze boter vooraan Het bestuur van ideei Friesdhen Bond van Coöp. Zuivelfabrieken heeft in be ginsel beisüoten tot oprichting van een zuivel-bac/fceriologische afdieeling, welke belast zal worden unlet hygiënische en qualiteits-oontróle op die indu/striamielk, bacteriologisch toezicht op de zuivelfa brieken, haar producten en hulpmiddelen en het verrichten van zuivelbacteriolo gische onderzoekingen. Friesland loopt hierdoof vioioruit op de totstandkoming van een wettelijke rege ling, welke de regeering no o dig acht ter verbetering van de qualiteit der Nederl. producten. De noodzakelijkheid hiervan wordt o.a. ontleend aan den vojotr ons land ontnuchterenden uitslag van de in ternationale boterkeuring, welke ter ge legenheid van het Wereldzuivelqongres te Berlijn werd gehouden. Naar verluidt zlou Prins Bernhard jop 5 Januari naar Soestdijk vertrekken. Uit goede bron vernam „12 uur", bo vendien, dat de geneesheeren van de Prinses de blijde gebeurtenis op of p/mJ- streekp 15 Januari verwachten. NAHAS PASCHA is door den jongen koning van Egypte, Farouk, als kabinetsleider ontslagen, waarna Mahmoed Pasja met de vor ming eener nieuwe regeering werd be last. GEMEENTERAAD OUD-VOSSEMEER Beëediging en Installatie raadslid Geen feest in Januari .Verdorven mentaliteit" Donderdag kwam de raad bijeen. De commissie, bela&t met het nazien van den geloofsbrief van het benoemde raadslid, de heer A. J. Gunst, in de vacature A. C. Heijboer, adviseert tot toelating, waartoe besloten wordt. Hierop volgt installatie en beëediging van den heer Gunst. Een fwegtal adressen van mej. Ruij<en- burg, handelende over de bekende kwes tie, worden voor kennisgeving aangeno men, daar de begrooting van hét Weezen- Armbestuur thans in behandeling is bij Gedeputeerde Staten. Ter tafel komt de afrekening van Ged. Staten, betreffende de kosten van ver betering van den weg Tbolen-Oud-Vos- semeer. Het aandeel van het Waterschap Oud- Vossemeer, met bijdragen aan deze ge meente en aan de gemeente Tholen, in de kosten van wegsverbetering, be draagt toit en met 31 Deo. 1936 f 20.978,66. De veertigjarige annuïteit, bij een rente voet van 5 pet, is bepaald op f 1222,59. De bijdrage der gemeente ad f375 per jaar, wordt in verband hiermede nader vastgesteld op f322,91. Waar reeds drie maal f375 is betaald, zal het te veel betaalde ad f 156,27 worden verrekend. Dit wordt voor kennisgeving aangenomen. Voor het Weezen-Armbestuur zijn als regent aftredend de heeren S- J. Pol derman en J. A. Mees. Waar de heer Mees zitting heeft als raadslid, moet opnieuw uit het midden van den raad worden gekozen, waarvoor niemand aanbevolen wordt. Met 6 stemmen tegen 1 op den heer Polderman is de heer Mees herbenoemd. Naast het aftredend lid S. J. Polderman, wordt mede aanbevolen de heer B. J. van Westen. De heer S. J. Polderman wordt met algemeene stemmen herbe noemd. De voorzitter deelt infede, dat de Oran- jevereeniging, in verband met de blijde verwachting geen feest organiseert. De krachten worden bewaard voor het 40- jarig regeeringsjubilsum. B. en W. wenschen de schoolkinderen in verband ihet de toekomstige geboorte van een Prins of Prinses te onthalen. Een crediet van f0,25 per kind wordt toegestaan. Op voorstel van den heer Jerocnse wordt eveneens f 100 toegestaan voor onthaal van ouden van dagen via het Algemeen Armbestuur. De heer Jeroense vestigt de aandacht er op, dat bij begrafenissen soms ge weigerd wordt te dragen. Het is voor gekomen, dat iemand gevraagd werd, doch deze zidh, waar geen belooning in uitzicht was gesteld, te oud gevoelde. Dezelfde persoon droeg wel bij een ander waar betaald werd. Zooiets vindt hij verschrikkelijk en vraagt voorziening. De voorzitter deelt mede, dat het 'ge bruik van drager door buren hier ge woonte is. De gemeente kan niemand verplichten. [Men zou een begrafenis onderneming door particulieren in het leven kunnen roepen. De heer.Daane zegt het verschrikkelijk te vinden dat men durft weigeren als niet betaald wordt, Daaruit spreekt een verdorven mentaliteit. Niet alleen hier, m3ar ook elders komen dergelijke men- schen voor, die onbetaald weigeren be- Het jaar dat voorbij vloog Rumeniê's nieuwe koers richt zich naar Italië De nieuwe verlichtingsvoor schriften voor auto's en rijwielen De Belgische Senator Louis Franck overleden Zeeuwsche Verkeers-problernen die urgent zijn Regen of sneeuw Barometerstand van hedenmiddag 2 uur WEERBERICHT Hoogste barometers! 778,3 te Blacksod Laagste 751,1 te Kuopio U II IJ L i t I (Finland!) Verwacht tot iden avond van 1 Jan. 1938: Meest matige, tijdielijk wellicht toe nemende Westelijke tot Noordelijke, later verder ruimende, wind, betrokken tot zwaarbewolkt met kans op eenige regen of sneeuw, in het Noorden, lichte denod tot temperatuur om het vriespunt, in het Zuiden temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. 1 Jan, 2 Jan. 1 Jan. 2 Jan. Zoo op: 812 8,12 Maan onder: 3,59 5,01 Zon onder: 3.55 3.56 Maan op: 7,42 8,17 Nieuwe Maan 1 Jan% 7,18 n.m. hulpzaam te zijn blij het bewijzen van de laatste eer aan een overledene. Hij keurt dit streng af- De heer Vroegop vestigt de aandacht op de slijkstrook langs het trottoir in de Kalisbuurt. Overal in de gemeente Zijn die strooken bestraat met oude keien, alleen die buurt rest nog. De menschen schuren, het worden putten en poelen. Men trapt 's avonds zijn klompen onder. Er zijn oude keien voorradig, daarom zou hij gaarne zien dat verbetering aan gebracht werd. B. en W. zullen dit op nemen. Hierop sluiting. ZIERIKZEE. B. en W. hebben ter ver vanging van den Gemeente-Ontvanger we gens ziekte voorzien door de benoeming van den heer H. P. Everwijln te Brou wershaven. BROUWERSHAVEN. De afdeeling van den Bond voor Staatspensionneer'ing hield een algemeene vergadering in Hotel Belle- vue alhier. De secretaris P. Jonker meende zijn functie aan een jongeren kracht te moeten afstaan. Tot bestuursleden werdén daarna ge kozen de heeren J. van Sluis en J. Q. Constandse Jz. Laatstgenoemde taal als secretaris optreden. Na bespreking van eenige zaken werd een discussie gevoerd over de vraag of Idezen winter nog een uitvoering mfoest worden gegeven. Alge meen waren de aanwezige leden van oor deel, dat gezien het programma van ver makelijkheden, dat Brouwershaven in de eerste maanden van 1938 wacht, welk programma rijkelijk overladen is, pro- paganda-uitvoering beter achterwege kan blijven en dit uit te stellen tot Nov. 1938, waartoe imiet algemeene stemmen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1