ZIERIKZEESCHEl NIEUWSBODE WOENSDAG 29 DECEMBER WAAi* OP6ENO] ZIER1KZEESCHE COURANT De Kern ABONNEMENTs Prijs per 3 maanden f1,50, buiten Zieriksee f 1,80 Voor het bnitenl. p. jaar f 10,Afaonderlijka nummers 5 eent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 1797 -1880 Directeur i A. J. DE LOOZB Oltgever-Redacteur i M J. KOSTEN Ultgav*i N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 94STE JAARGANG No. 13613 ADVERTENTIENi van 1—4 regels 80 cent, ran 4 regels en daarboven 20 eent per regel. Reclames 40 cent per regel. Bij eontraot belangrijke korting Inzending op den dag ran uitgave vóór 10 uur De eerste raket naar de maan De tocht duurt tien uren Te Boedapest is kort geleden de Ame- rikaansche ingenieur Ronald WLnstone, een assistent van den beroemden raket constructeur Goddard, aangekomen. Hij wil daar het patent van een jongen Hongaarschen uitvinder koopen, die even eens een raket ontworpen heeft. Mr. Winstone heeft nu in de Hongaar- sche hoofdstad opzienbarende verklarin gen over de vorderingen van professor Goddard's werk afgelegd. „Ik verzeker u", heeft hij gezegd, „dat u over eenige jaren op de maan uw middagmaal zult kunnen gebruiken. Wij werken sinds 8 jaren met een groot aantal Europeesche ingenieurs aan de op lossing van het probleem van de raket- tenvlucht. De wiskundigen hebben het vraagstuk reeds grondig bestudeerd. Wij weten reeds, dat de eerste raket een snelheid van acht kilometer per seconde zal bezitten". „Is deze eerste raket reeds gereed?", werd Mr. Winstone gevraagd. „Zeker en de verschillende experimen ten daarmede hebben een bevredigend verloop gehad". „Hoe ziet de raket er uit?" „Zij heeft een lengte van 15 meter, de vorm van een sigaar en een gewicht van 247 kilogram. Men zal met dit pro jectiel de maan gemakkelijk in tien uren kunnen bereiken. Over eenige maanden zal het labora torium van professor Goddard naar Euro pa verlegd worden. Onze agenten heb ben alle patenten van Europeesche uit vinders opgekocht. Naast onze ingenieurs en scheikundigen houden ook talrijke bio logen zich met het vraagstuk bezig. Bin nen een jaar zal de raket naar de maan worden afgeschoten". Talrijke passagiers hebben zich reeds aangemeld „En hoe vindt daarboven de landing plaats?" „Daar bestaan generlei moeilijkheden. De raket is voorzien van bijzondere rem men. Zij zal ten noorden van den maan- krater neerdalen. Wij hebben de plaats reeds vastgesteld: bij den Copernicus- krater". „Men zegt, dat dit onmogelijk is". „Dat weet ik. Maar ik spreek op grond van zeer bepaalde resultaten van ons onderzoek. Slechts Amerika heeft op dit gebied zulke groote vorderingen kun nen maken, wijl hier groote sommen ter beschikking waren gesteld. In Europa zijn dergelijke pogingen van Vallier, Obert en Opel bij gebrek aan geld mislukt". Het is ons zelfs gelukt onze raketten met electrische golven te sturen. Dat beteekent, dat er b'.v. post van Newj York naar Parijs in zes uren zou kunnen worden overgebracht. Ik ben er van overtuigd, dat de reis door de stratosfeer over eenige jaren een alledaagsch verschijnsel zal zijn. Om aan de eerste rakettenvlucht deel te nemen, hebben zich reeds 40 Ameri kanen bij prof. Goddard aangemeld. Zij hebben zich zelf bereid verklaard, voor deze reis een groot bedrag te betalen!" Helaas heeft de ingenieur geen tijd gehad om te vertellen, hoe de passagiers van de maan weer op de aarde moeten, terugkeeren. En dat is tenslotte het be langrijkste probleem, want een dergelijk pleiziertochtje zonder retourtje zal slechts ten deele een genoegen zijn. Het automobielconcern General Mo tors heeft besloten met ingang van 1 Jan. 80.000 arbeiders en employé's te ontslaan. Als motief wordt aangevoerd de algemeene achteruitgang gedurende 't afgeloopen kwartaal in bijna alle takken van het Amerikaansche bedrijfsleven. Na deze massale ontslagen zullen bij het con cern nog 205.000 menschen werkzaam zijn. Er zal slechts drie dagen in de week gewerkt worden, tot de omstandigheden beter worden. In het streven naar autarkie wordt in Italië een nieuwe zuinigheids campagne gevoerd. Er zal, zoo meldt de Daily Telegraph and Morning Post een speciaal comité gevormd worden dat propaganda zal maken voor de grootste zuinigheid thuis en in de fabriek. In een nieuwe perscampagne wordt erop aan gedrongen, ieder stukje staal en iederen kruimel voedsel te sparen. lersche Vrijstaat wordt Ierland lersche Vlag en lersche taal In den afgeloopen nacht te 12 uur is de nieuwe lersche grondwet in werking getreden, waarbij de lersche Vrijstaat den naam heeft gekregen van Eire (Ier land). Bij de nieuwe grondwet wordt Ierland verklaard te zijn een souvereine onafhankelijke democratische staat. De nationale vlag is de driekleur, groen- wit-oranje. De lersche taal is als natio nale taal de eerste officieele taal. De Engelsche taal wordt als tweede offi cieele taal erkend. De president van Ierland wordt bij' rechtstreeksche verkiezing voor 7 jaar gekozen door het volk. Hij roept de Dail Eireann (het Huis van Afgevaardig den) bijeen of advies van den Taoseach (den premier). Het parlement bestaat uit den president en de twee huizen, de Dail en den Senaat. Laatstgenoemd lichaam bestaat uit 60 leden, van wie 11 door den premier worden benoemd en 49 ge kozen. Er is voorts een Raad van State, een adviseerend lichaam voor den pre sident. De koning zal gemachtigd zijn op ad vies van de lersche regeering deploma- tieke en consulaire vertegenwoordigers aan te stellen en internationale verdragen te sluiten zoolang Ierland deel blijft uit maken van het Britsche gemeenebest. De rechtspraak wordt opgeëischt voor ge heel Ierland, maar zal niet worden uit geoefend in de zes graafschappen van Noord-Ierland (Ulster). De bezetting van Abessinië Een telegram van den Negus In verband met de berichten, dat de staten, leden van de "overeenkomst van Oslo, de verovering van Ethiopië door Italië „de jure" zouden erkennen, heeft de negus Haile Salasisie tot de staats hoofden van deze mogendheden het vol gende telegram gezonden: „Het verontrust mij, te vernemen, dat op uitnoodiging van de Nederlandsche regeering de sta'ten, die lid z'ijn vajn de overeenkomst van Oslo, overwegen de bezetting van Abessinië door Italië „de jure" te erkennen. Hoewel de Volken bond zich onmachtig heeft getoonldl, de annexatie tegen te houden, heeft hij toch ten gunste van den vrede het beginsel van niet-erkenning vain de bezetting kun nen handhaven. Het volk van Abessinië blijft weigeren zich "te onderwerpen aan de Italiaan- sChe Dverheersching. Namens imiijn volk doe ik een beroep op Uwe majesteit,, opdat haar regeering zal volhiairden in de traditioneele politiek van verdediging van het internationale recht". Naar aanleiding v>an bovenstaand be rk ht wordt van bevoegde zijde enp gewezen, dat het NederlandsChe voorstel betrekking heeft op een erkenning „de faCto", doch «d at van een erkenning „de jure" nimmbr sprake is geweest. I i Teeltplan voor den akkerbouw De regelingen door den Minister van Econ. Zaken vastgesteld De minister van Economische Zaken heeft de teelt- en steunregelingen voor akkerbouwgewassen oogst 1938 vastge steld. i Zooals reeds eerder werd medegedeeld, is de richtprijs voor gemiddelde kwali teit tarwe, geleverd ter plaatse van normale aflevering op omstreeks 1 Fe- bruari 1939 vastgesteld op f 10 per 100 kilogram. Het ligt in het voornemen van den minister te bevorderen, dat de prijzen van rogge en gerst zich zullen be- wegen tusschen f 7.25 en f 8.25 per 100 kilogram, afgeleverd ter gewone markt plaats. De regelingen voor erwten en v e 1 d- boonen zullen in groote trekken de zelfde zijn als die voor den oogst 1937, alleen ten aanzien van den richtprijs voor groene erwten zal in zooverre een wijziging worden aangebracht, dat de richtprijs niet meer zal gelden voor erw ten van superieure kwaliteit, maar voor erwten van gemiddelde kwaliteit. Aan de met granen en peulvruchten te bezaaien oppervlakte zullen geen be perkingen worden gesteld. De regeling voor aardappelen zal, uitgezonderd een verhooging van de teeltheffing van f 30 tot f 50 per H.A., in groote lijnen, dezelfde zijn als die welke voor den oogst 1937 is getroffen. Voor suikerbieten zal een zelf de regeling als voor 1937 worden toege past. De totale hoeveelheid suikerbieten f waarvoor de garantieprijs, welke op f 10.25 per 100 k.g. blijft bepaald, zal worden j uitgekeerd, zal geen wijziing ondergaan, uitgezonderd de eventueel voor nieuwe gronden (ontginning e.d.) te verleenen garantie, welke niet ten laste van de andere suikerbiettelers zal komen. Gezien de situatie op de vlasmarkt i is besloten voor den oogst 1938 geen maatregelen te treffen. De regeling voor cichorei zal voor den oogst 1938 van kracht blijven. UiT VROEGER DAGEN. Einde December De „Sluitdag" van het jaar, 31 Decem ber, Oudejaarsdag, mlet zijn Oiudejaajrs- avond, iis gewijd aan den Heiligen Sylvester Na de avondkerkdiensten, waar bij' het tefgeloopen jaar nog eens de revue passeert uit godsdienstig oogpunt beschouwd, wordt door bijlna allen in het gezin, de avond met gezelligen kout over het wel en wee in het jaar ondervonden, doorgebracht in het spel, met kaart, kien, boerenschroom enz. past zich als het „oue in 't nieuwe jaar spelen" daarbij aan, om met klokslag twaalf het „veel heil en zegen in 't Nieuwejaar" toe te roepen, terwijl op sommige plaatsen nog in zwang is het „Nieuwjaar-schieten", dat ook al zou herinneren aan heidensche gewoonten, om de booze geesten op de vlucht te drijven. Het is in onze streken op sommige plaatsen nog de gewoonte, dat kinderen uit minder gesitueerde gezinnen, langs de dorpswoningen trekken met den „Rom melpot", het bekende zonderlinge, maar zelf-vervaardigde muziekinstrument van Keulsch potje, varkensblaas en rietje. Eentonig is het geluid en eentonig is het gezang daarbij ten beste gegeven. Allerlei liedjes zouden daarvoor bestaan. Wij hooren, vroeger jaren méér dan thans, het nummer „Klein zieltje!" Wji]" citeeren uit het hoofd, dus voor de juiste woorden niet instaande, te meer daar iin kindermonden dergelijke verzen vaak verbasteren. Het luidt dan: „Klein zieltje, klein zieltje, wat treurt gij toch; Zou ik er niet treuren, ik heb er geen lot. Val dan op uw -knietjes, en bid dan tot God; Bid dan tot God met een ned'rig fatsoen, Dan zal Hij de deure wel opendoen. En als dan de Hemel was opengedaan, Dan zag ik twee lieve En geltjes staan, Engeltjes met een gouden band, Zoo rijden zij naar een ander land!" Om dan te eindigen, want daar is het tenslotte om te doen: „Mijnbeursje staat open, En steek er wat in!" Nog enkele woorden over 28 December, de dag der „Onnoozele kinderen", waar op ouders en bedienden voor dien dag worden uitgeschakeld en de kinderen, gekleed in het gewaad van ouderen, den „baas" spelen, wat uit den aard der zaak vaak aanleiding moest geven tot gekke tooneeltjes. Wij. vermoeden dat die dag maar hoogst zelden meer wordt toegepast. In elk geval komt sedert de Hervorming niet meer voor, dat de scho lieren met hun kinderbisschop aan het hoofd er op uittrokken, gesanctioneerd door de Geestelijken, wat ook wel zon derlinge uitwerking moet hebben gehad. Uitvoerig kunnen wij daarover niet zijn. In oude stadsnotulen van Middelburg vonden wij daaruit wel eens verschillen de aanteekeningen. Die bisschop der sco- Üerer met deze, gingen wel naar andere gemeenten; zoo vonden wij van ouden datum: „Betaelt den scoelren van Zie- rixee, die voer mijn here quaemen sin- ghen met horen bisscop"; mogelijk in Zierikzee zelf, bij' een bezoek aan den hoofdbestuurder der stad. De rechtbank te Den Haag heeft het verzoek van den heer C. L. Hansen tot |c|pheffing van de gijzeling afgewe zen en de gijzeling voor den duur van twaalf dagen verlengd. NaaV aanleiding van een bericht als j zou Prins Aschwin deze week zijn broeder, Prins Bernhard, komen bezoe- ken, vernemen wij, dat het wel in de bedoeling ligt, dat Prins Aschwin zich van den toestand van zijn broer op de hoogte zal komen stellen, doch voorloop j pig zal dit bezoek nog niet plaats vinden. 1 Blijkens een telegram van Havas heeft de intersyndicale bestuurscommis sie voor de openbare diensten een motie aangenomen, waarin besloten wordt, dat heden, Woensdag bij alle openbare diensten te Par ij s het werk gestaakt zal worden. LAND- EN TUINBOUW Uitbreiding van de vlascultuur Volgens Economische voorlichting, No. 50, is de vlascultuur (voor vezelproduc tie) de laatste jaren in verschillende lan den van Europa sterk toegenomen. In 1936 was de oppervlakte met vlas beteeld in ons werelddeel Sovjet- Rusland niet meegerekend 14 pet. grooi- ter dan het gemiddelde van de jaren 19261930, en zelfs dubbel zoo groot als in 1932. In de campagne 1937 is de vlasteelt voor vezelwinning opnieuw uit gebreid. De hier bedoelde toeneming na 1934 moet voor een deel worden toegeschre ven aan de beschermende maatregelen van de vlascultuur, maar ook is de be langrijke prijsstijging van de vlasvezel na 1935 van grooten invloed. De prijsda ling in 1936 kwam tegen het einde van genoemd jaar tot stilstand en in de eer ste helft van 1937 stegen de prijzen weer. In verhoudingsgetallen uitgedrukt was in West-Europa in de jaren 1931 tot en met 1936 de met vlas verbouwde opper vlakte 47, 30»), 43, 62, 100 en 144. - Voor 1937 worden de volgende pro ductiecijfers geschat (de definitieve cij fers voor 1936 vermelden wij er achter). Buitsehland 356 (298); Letland 257 (185); Litauen 308 (288); Nederland 137 (123). Het gemiddelde over 19311935 is voor ons land slechts 48. Maar ook voor Duitschland was het slechts 74. In 1932 waren de vlasprijzen zeer laag. RECHTZAKEN Kantongerecht Bergen-op-Zoom [M- H. te T h o 1 e n, rijwiel zonder licht, f2 oif 2 dj. J. d. V. te Zierikzee, -overtreding van het |Miotor- en Rijwielreglement, fl oif 1 di. J. v. d. V., te St.-Philipslandi overtreding Alg. Politieverordening dier 'gemeente f6 of 3 d,1. A. A. te Noordgouwe, wegens aan rijding f 15 toff 5 'd. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. SIRJANSLAND. De collecte gehouden imlet prikkaarten vo-or het Kerstfeest al hier, bracht op f 13,57. BOEKEN EN BROCHURES WAT ÏS DE OORSPRONG VAN ONZE VLAG? Ir. L. Jonker. Uitg. N.V. Altorffer, Middelburg. In bovenstaande brochure heeft de schrijver slechts enkele bescheiden brok jes aan de reeds in de vlagge lite ratuur bekende kunnen toevoegen, maar bovendien alle stukken bijeengegaard, uit gespreid en opnieuw, naar eigen inzicht, in elkander gepast. Resultaat: een nieuwe theorie betreffende het ontstaan van onze driekleur. „Een vlag is nu eenmaal geen artikel van smaak, zelfs haar praotisiche bruik baarheid behoort ondergeschikt te blij ven aan het zinnebeeld, waarbij de af gebeelde gedachte de hoofdzaak is. Dan eerst kan het de sluimerende beelden der historie wekken..." De schrijver houdt daarom een plei dooi voor het herstel van onze eerste natievlag, waarvan de kleuren „Oranje, Wit en Blauw" waren. Generaal Von Epp, de leider van den Duitschen kolonialen Bond heeft zich in een omroep tot zijn mede werkers gewend. „Wij beloven Hittler", zoo zegt hij, „alles te zullen doen omt het door onze voorvaderen veroverde ko loniale bezit te herwinnen en een einde te maken aan de nationale vernedering". De Franco-regeering heeft besloten, dat de Spanjaarden, die in Nederland ge- interneerd waren en gevlucht zijn, zoo spoedig mogelijk teruggezonden zullen worden. Op het vernemen van het bericht dat een vrouw uit het volk haar twin tigste kind ter wereld had gebracht, heeft Mussolini haar onmiddellijk 300 lire gezonden en aan den gouverneur vajn Rome opdracht gegeven te zorgen voor een goedbetaalde betrekking voor haar echt genoot en een geriefelijke huisvesting voor het geheele gezin. Ierland een onafhankelijke staat met eigen vlag en eigen taal Nederland wil de bezetting van Ethiopië «in feite» erkennen Het teeltplan voor den akker bouw 1938 bekend gemaakt De vlascultuur heeft in Europa groote uitbreiding ondergaan Voetbalstatistiek van 1e klasse D en 2e klasse C Lichte tot matige vorst Barometerstand van hedenmiddag 2 uur WEERBERICHT Ho-ogste barometers! 780.5 te Wicks (Schotland) Laagste 752,7 te Vardö. Verwacht tot den avond van 30 Dec.: matige tot zwakke Oostelijke tot Noord oostelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, tijdelijk opklarend, weinig of geen sneeuw, lichte tot matige vorst. Zoo op: Zon onder: 30 December 8,11 3,54 Maan onder: Maan op: 30 December 2,13 6,10 Hoog- en l^gwater to Zierikzee HoOgw «terLaag water 30 December 1,05 13,22 6,58 19,16 VERSCHILLENDE BERICHTEN Bij autobotsing gedood Dinsdagmiddag is door de gladheid van den weg een ongeluk gebeurd op een weg tusschen Ede en Arnhem. Bij de Ginkel wilde een autobestuurder een voor hem rijdende auto passeeren, toen uit tegenovergestelde richting een derde auto naderde. Het gevolg was een botsing, waardoor de auto die den voorrij dei* wilde passeeren, geheel in elkander werd gedrukt. De inzittende, de heer J. Hillen uit Soest, werd zwaar gewond. Hij moest naar het Juliana-ziekenhuis te Ede wor den overgebracht, waar hij na eenige uren is overleden. De inzittende uit de andere auto kwam er vrijwel zonder verwondingen af. Tweeduizend gulden verduisterd De kantoorhouder van het hulppostkan toor le Simp el veld, is als verdacht van fraude, gearresteerd en gevankelijk naar Maastricht overgebracht. Omtrent de ontdekking van de fraude vernemen wij, dat bij de gewone contróle der boeken den inspecteur der P.T.T. uit Den Bosch gebleken was, dat er een klein kastekort was. Een nauwkeurig onderzoek door den directeur ysn het postkantoor te Valkenburg wees'uit, dat een belangrijk bedrag niet was verantwoord. Naar ver luidt, zou ongeveer een bedrag van r >,n f2000 verduisterd zijn. Het betreffen nier uitsluitend gelden van het Rijk. Het bestuur van den Nederl. Jour nalistenkring heeft besloten, een commis sie in het leven te roepen, welke het bestuur zal rapporteeren over de vraag of het wenschelijk is, dat een wettelijk geregeld verschooningsrecht voor den journalist tot stand komt en zoo ja, hoe een dergelijke wettelijke bepaling zou moeten luiden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1