ZIEMKZEESCHE NIEUWSBODE i Gratis lezen! WEK DE GAL IN UW LEVER OP PUROLX VRIJDAG 24 DECEMBER 1937 OPGEHOI Z1ER1KZEESCHE COURANT BERICHT ESTEKA ETON Achterlichten HAAIJER - THOLEN Mooie handen BOH-trr. De Kern ABONNEMENTi 1797 - 1889 Prijs per 3 Maanden f 1,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 cent, Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 Directeur i A. J. DE LOOZB Ollgerer-Redactenr i H. J. KOSTEN Uitgavei N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEB 94STE JAARGANG No. 13610 ADVERTENTIES ran 14 regels 80 oent, ran 4 regels en daarboven 20 eent per regel. Reclames 40 oent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag ran oitgare vóór 10 uur Zij, die zich vanaf heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 Jan a.s. verschijnende nummers gratis I Wegens het Kerstfeest zal de Nieuwsbode a.s. Zaterdag niet worden uitgegeven DE DIRECTEUR Kennisgeving. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen,, dat er op Dinsdag den 4 Januari a.s., des namiddags te 2 uur, op het Raad huis, een Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Agenda 1. Vaststelling raadsnotulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen 3. Vaststelling rekening Burgerweeshuis 1936. 4. Vaststelling begroeting Burgerwees huis 193S. 5. Vaststelling rekening Harmoniegezel schap „Kunst en Eer" 1936. 6. Vaststelling suppletoir kohier straat belasting 1937. 7. Vaststelling suppl. kohier hondenbe lasting 1937. 8. Verpachting van gemeentegrond. 9. Verzoek tot machtiging inwinnen ad vies voor afvoer vuil uit riolen en grachten. 10. Wijziging verordening heffing leges- gelden. 11. Voorstel tot verkoop van gemeente grond aan de Regenboogstraat. 12. Adres aangaande ontheffing van de betaling van cijms. 18. Adres inzake parkeerverbod. 14. Voorstel inzake verzekering gemeen te-gelden. 15. Benoeming regent Burgerweeshuis (periodiek aftr.) 16. Benoeming regent Burg. Armbestuur (periodiek aftr.) 17. Herbenoeming vaste raadscommissies. 18. Benoeming lid commissie werkver schaffing. 19. Benoeming idem van toezicht op het lager onderwijs. 20. Benoeming leden commissie toezicht op agentschap der arbeidsbemidde ling. 21. Benoeming commissie van onderzoek reclames straatbelasting 1937. 22. Besluiten tot wijziging der begrooting 1937. 23. Verlaging rente leening gasbedrijf. 24. Vaststelling begfooting 1938 met bij lagen. Zierikzee, den 23 December 1937. De Burgemeester, J. SCHUURBEQUE BOEIJE. Het loopen naar haar werk was een marteling Nu bevrijd van de rheumatische pijn in haar voeten „Gewoonlijk liep ik naar mijn werk met tranen in mijn oogen door de rheu matische pijn in mijn voeten. Een collega drong er op aan, dat ik regelmatig Kru- schen Salts zou gebruiken. Na 3 flacons voelde ik mij zoo verlicht, dat men mij door de zaak kon zien hollen. Ik heb sindsdien steeds de dagelijksche dostó 'genomen en heb nooit meer last van rheumatische pijnen". Mevr. M. W. Wanneer zich in Uw lichaam afvalstof fen ophoopen, zullen zich hieruit allerlei schadelijke stoffen vormen, o.a. het ge vreesde urinezuur, dat de oorzaak is van rheumatische pijnen. Kruschen Salts spoort Uw inwendige organen aan tot actieve geregelde werking, waardoor alle afvalstoffen langs natuurlijke weg zacht en regelmatig worden verwijderd. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten j 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, Zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. DE KERSTBLOEM Het bezit van een hulstboom is in deze donkere dagen voor Kerstmis iets zeer begeerlijks. Hulst is de bloem van het seizoen en straks zullen de klanten zich wederom verdringen rondom den venter, die de takjes met glinsterende bessen te koop biedt. De hulstbes geniet de eer, het luisterrijkste feest van het jaar met haar vroolijke kleur op te sieren. Hulst in de huiskamer, hulst in de winkel vitrine, hulst in het knooplsgat. Hulst en overal hulst! Hoe komt het toch, dat dit gewas met Kerstmis zooveel belangstelling te beurt valt? Zeker, een hulsttak is een mooie versiering. Maar op zijn minst even mooi zijn des zomers de rozen en duizend- schoonen, de anjers, de pronkerwten en goudsbloemen. Waarom siert men zijn huis en zijn winkel en zijn knoopsgat) dan niet des zomers met één bepaalde bloem, welke men tot schoonheidskonin gin van den zomer verkiest, zooals de hulst de schoonheidskoningin van den winter schijnt te wezen? Waarom bezit geen van de voorjaarsbloemen, de sering j noch de meidoorn, de ribes noch de gouden regen een dergelijk monopolie j als de hulst in den winter bezit, j Het antwoord is gemakkelijk te geven. Omdat in den wintertijd de hulstbes de eenige bloem is. De hulstbes is zonder concurrentie. Men is op de hulst aan wezen. I Toen dezen zomer de nieuwe hulst bessen zich begonnen te zetten, hingen de bessen van het vorig jaar in mijn tuin nog fleurig en wel aan de takken. Even rood, even frisch, even glimmend als ze met Kerstmis waren geweest. En toch, elke bezoeker liep ze voor bij. Men bewonderde de klimroos, die achter het hulstboompje de schutting be dekte; men stond stil bij de lelies, die met hun welriekende geuren de omge ving bedwelmden, men prees de rijk- 1 geschakeerde tinten van het dahliapark. Maar de hulst pronkte vergeefs met den rooden glans van zijn bessen en den groenen glans van zijn blad. Niemand lette op hem, niemand had een woord, of een blik voor hem over. i En nu is dezelfde hulst, met dezelfde bessen en bladeren, de trots van mijni tuin. Men benijdt mij om den overdaad van zijn bloei en ik lees in de begeerige oogen der gasten, dat ik ze geen grooter genoegen zou kunnen verschaffen, dan wanneer ik ze met een takje van mijn kostbare hulst naar huis liet gaan. In het land der blinden is één-oog koning. Maar de hulst is geen één-oog; de hulst kan, wat zijn voorkomen be treft, met de bekoorlijkste planten een schoonheidswedstrijd doorstaan. In den zomer is hij volstrekt niet de mindere van de roos of de lathyrus. Hij is in die dagen, als alles bloeit, één uit velen. Daarom valt hij niet op. Maar in den naakten winter staat hij alléén. Vele menschen zijn als mijn hulst. Prachtmenschen met schitterende hoeda nigheden. En toch komen ze in gezel schap niet tot hun recht. Dan staan ze als de pronkende hulstbes temidden van heel den pronkenden zomertuin. De ééne bezoeker plukt een viooltje, de andere een duizendschoon, de derde een roos. Maar langs den hulst loopt ondanks zijn glimmende bessen en bladeren ieder voor bij. Op een eenzame post trekken de zelfde menschen onmiddellijk de aan dacht. Ieder bewondert hen, ieder be geert in hun nabijheid te zijn. Men prijst hun goede hoedanigheden, welke men tevoren in het gedrang nooit heeft op gemerkt. Men noodigt hen in zijn huis, om dit op te luisteren. Zij zijn eensklaps het middelpunt van hun omgeving. En toch zij deze populaire figuren de zelfde veronachtzaamde menschen van straks. Ze zijn niets beter, niets minder. Het verschil is, dat men nu op hen let. Doordat ze alleen staan, gelijk een schil derij in de straat-étalage van een kunst- kooper. In het museum hing het tusschen j duizenden schilderijen en men dwaalde er met vermoeide oogen voorbij. Maar j nu het alleen staat, geniet de voorbij- ganger van de heerlijke kleuren. Zou het hierom zijn, dat men juist de hulst tot Kerstversiering gekozen heeft? Kerstmis is de tijd van de eenzame menschen. Kerstmis is de tijd, waarop men inkeert van de menigte naar de persoonlijkheid. Kerstmis laat de onein- 1 dige waarde van iedere afzonderlijke men schen ziel. Kerstmis leert letten op het l verwaarloosde en predikt toenadering tot t het eenzame. In koude en duisternis trekt ons eensklaps de bloedroode glans van een liefde, die in het lustige zomerleven aan onze aandacht ontsnapte. met rijkskeur direct uit voorraadjeverbaar, alléén voor den handel Telefoon 7 Uw handen blijven ondanks guur weer en alle huishoude lijke arbeid gaaf, zacht en mooi door belde in doozen 30-60, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drog. nnnMMM mijnhardt ■sbsmmsbm Zal Nederland de verovering van Abessinië erkennen op verzoek van Italië Het Tweede Kamerlid, de heer Albarda heeft aan den minister van buitenlaindr sche zaken de volgende vragen gesteld: Indien het waar is, dat de regeer mg overleg heeft geopend met andere regee- riugen, teneinde zekere moeilijkheden imiet Italië uit den weg te ruimen, wil de mi nister dan mededeelen, tot welke regee ringen hij zich met dat doel heeft ge richt? Indien tot die regeeringem niet die van Groot-Brittannië en van Frankrijk alsmede van andere Volkenbondsjsitatem behooren, waarom heeft de minister dan gemeend, dat hij deze regeeringen niet in het. overleg behoefde te betrekken? Is de minister niet van oordeel, da|t de aangelegenheid, waarvoor hij het over leg heeft geopend, behoort te worden behandeld gemeenschappelijk 'm'et al die regeeringen, met welke de Nederlandsche regeering ten aanzien van het Jtaliaansöh A'bessinisch conflict in dep Volkenbond eenzelfde ^gedragslijn heeft gevolgd Is het initiatief tot de stappen, welke de minister heeft ondernomen, door de Nederlandsche regeering zelfstandig ge nomen, of is het een gevolg Ivan eenig verzoek Van de regeering van Italië? TWEEDE KAMER De onderwijsbegrootmg aangenomen In de middagvergadering vjan Donder dag was de stemming over de onder- wijs'begrooting aan de orde. De heer Albarda- (s.-d.) deelde mede, dat zijn fractie zou tegenstemmen, het geen moet worden uitgelegd als een afkeuring van het beleid van het geheele kabinet. De heer Oud (v.-d.) noemde de on derwijspolitiek een gevolg ivian de defen siepolitiek, derhalve kabinetspolitiek. Spr. zal zijn stem aan deze begrooting niet onthouden, daar (het hier alleen gaait over het beleid van dezen minister. De heer Bierema (lib.) zal voor de pegroot'mg stemmen, hoewel met tegen zin. Hij ,a,cht het staatsrechtelijk onjuisit tegen de begrooting te stemmen om redenen, buiten de begrooting zelve ge legen. De begrooting wordt aangenomen met 57 tegen 30 stemmen (tegen de s.-d., öon'imiunister, c.-d. en n.s.) Begrooting Landbouwcrisisfonds aanvaard In zijn antwoord op de gevoerde de batten van het Landbouw-Crisisfonds, heeft minister Steenbérghe geantwoord, dat hij1, inzake de tarweregeling geen toezeggingen kon doen, terwijl hij, wat de rundveeteeltbeperking betreft, de ad viezen der centrale landbouworganisaties in hoofdzaak heeft gevolgd. De teelt- beperking kan nog niet worden gemist. De c ommercieele resultaten der Var kenscentrale zijn mede te wijten aan de omstandigheden, waaronder is gewerkt. Er zijn fouten gemaakt, doch critiek is gemakkelijk. Indien er niets gebeurd was zou het erger zijn geweest. In verband met de defensie moet er voor worden gewaakt, dat het areaal niet beneden 120.000 H.A. daalt. Voor bepaalde maatregelen is er thans geen aanleiding. De minister ziet geen mogelijkheid de boter- en de margarine-consumenten te gelijk te helpen. Het verlagen van den margaruieprijs zou problemen oproepen Predikbeurten te Zierikzee Zaterdag 25 - en Zondag 26 Dec. (Ie en 2e Kerstdag). Ned. Herv. Kerk. NIEUWE KERK. Ie kerstdag 10 ure, dr. Weeda. 2e 10, ds. Bunjes en 7 ure, ds. v. Griethuijsen» KLEINE KERK. Ie kerstdag 10 ure, ds. Reddingius (medewerking vrijzinnige Zangkoren). Luth. Kerk. Geen dienst. Gerei. Kerk. Ie kerstdag 10 en 6 ure, dr. v. Lonk- huijzen. 2e 10 en 6 ure, ds. Meester van Brouwershaven. Maandagavond 5 ure, Kerstfeestviering met de kinderen van de Chr. school. Chr. Geref. Kerk. Ie kerstdag 9.30 en 6 ure, ds. Hoogen- doorn. 2e 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Lees- dienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Poststraat) le kerstdag 6, Kerstwijding (medewer king Zangbr.), 3.30 Jongel.-Demonstratie en 7.30 ure, Kerstdienst. 2e 10, Heiligings- dienst, 3 Soldaten-Inz. en 7.30 ure, Sluiting Kerstfeest viering, kapt. A. G. Schram. Geref. Gem. (St.-Domusstraat) le kerstdag 9.30 en 2 ure, Leesdienst. 2e 9.30, 2 en 6 ure, idem. Oud-Geref. Gem. 2e kerstdag 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. ten aanzien van de boter. Wij zijn bo vendien aan den top van het margarine- contingent, zoodat vermeerderde marga rineproductie op moeilijkheden zou stui ten. Dat de kwaliteit der Nederlandsche boter op de Engelsche markt achter staat bij de Deensche, is iets wat voortdu rend wordt nagegaan. De begrooting werd, na behandeling van de afd. Visscherij, aangenomen. De voorzitter, mr, van Schaik, sloot te 6.10 de vergadering, waarin hij me dedeelde dat de vacantie tot 15 Februari e.k. zal duren en uiting gaf aan aller hartelijk medeleven met de blijde hoop, die straalt ini het Koninklijk Huis. VERSCHILLENDE BERICHTEN Bigamie De politie te Eist heeft den 47-jarigen H. gearresteerd, die zich aan bigamie heeft schuldig gemaakt. H. hu,wde in 1912 te Bameveld een vrouw, die thans nog in die gemeente woonachtig is, doch hij verliet haar in 1916. Deze maand trad hij te Eist (Geld.) Wederom in het huwelijk met een bewoonster van die plaats, zonder dat hem 'moeilijkheden in den weg werden gelegd. Zijn eerste huwelijk was echter niet ontbonden. Door een toeval ontdekte een ambtenaar ter secretarie van Eist dit feit, waarna de politie van Eist in samenwerking imet de gemeente-politie van Bameveld een nader onderzoek instelde met het boven- verimfelde (resultaat. Onkiesche reclame Een Zaandamsche winklier in elek trische apparaten heeft een prijsvraag uitgeschreven, waarbij de klanten, die vtoor een bepaald bedrag in den winkel komen koopen, raden kunnen op wel ken datum de blijde gebeurtenis in het Prinselijke gezin z'al plaats hébben. De politie heeft thans op grond van de Loterijwet procesverbaal tegen hömi op gemaakt en overwogen wordt, of ook de Courant, die de advertentie daarvoor heeft -geplaatst m de drukker, die de strooibiljetten heeft gemaakt, strafbaar zijn. Verkeersonderwijs verplicht gesteld Op den derden verlceersdag v/an ie K.N.A.C., welke te 's-Gravenhage op 26 November is gehouden, is een imbtie aan genomen, waarin de vergadering als haar overtuiging uitspreekt, dat het alle aan beveling verdient verkeersonderwijs op de lagere scholen algemeen verplicht te stellen. In verband hiermede heeft het bestuur van de K.N.A.C. zich tot den Raad ivjdin ministers, alsimede tot de leden van de t'eide kamers der Staten Generaal ge wend, waarbij zij nogmaals uitdrukke lijk gewezen heeft op het belang van onderwijs en voorlichting betreffende het verkeer en de verkeersregels. Vraagt de Radio-Rede van Mr. P. J. OUD! Tegen inzending van onderstaande bon (in open enveloppe, gefran keerd met l'/2cent) wordt U gaarne kosteloos een exemplaar toege zonden van de Radio-rede over de politieke toestand, gehouden door Oud-Minister Mr. P. J. OUD voor de VRIJZINNIG DEMO CRATISCHE BOND. BOND I HooIlen> KW8Ï Mr. Maan» Adres H V kalt 'a morgens „klplekkït* alt bed springen. Mfcen dag moet Uw lever een liter gal gewenden doen vloeien. Wanneer de galafscheidlng Onvoldoende ie, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen ln Uw lichaam, U Eaakt verstopt. Uw organlsne wordt vergiftigd en f wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor- Raak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLBTJES sullen zor gen voor de vine toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Ben plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Biecht Carter's LeverplUetJee, verkrijgbaar kg apothekers en drogisten ln flacons van 0.76. De Kamer, na afdoening der begrootingen, met vacantie tot 15 Februari Zal Nederland de roof van Abessinië door Italië erkennen 7 De K.N.A.C. vraagt verkeers onderwijs op de lagere scholen Steun aan kleine tuinders als aan kleine boeren Weinig of geen neerslag Barometerstand van hedenmiddag 2 uur WEERBERICHT Hoogste barometerst. 775.4 te Zürich. Laagste 742-n te Reykjavik Verwacht tot den avond van 25 Dec.: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid westelijke wind, nevelig tot half- of zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. Zoo op: Zoo onder: 25 Deoember 8,12 3,47 26 Deoember 8,12 3,48 Maan onder: Maan op: 25 Deoember 11,39 0,49 26 Deoember 12,— 2,—

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1