ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE Gratis lezen DINSDAG 21 DECEMBER 1937 OPOENOr ZIER1KZEESCHE COURANT 1797 - 1889 BERICHT St. Estèphe De Kern ABONNEMENT. Prijs per 3 Maanden fl,50, buiten Zierikiee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijk® nummers 5 oent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32, - Giro 137677 Directeur s A. J. DE IOOZË Oltgever-Redacteur i M. J. KOSTEN Uitgavei N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 94STE JAARGANG No. 13607 ADVERTENTIENi van 14 regale 80 cent, ran 4 regels en daarboven 20 eent per regel. Reclames 40 cent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag ran uitgave vóór 10 uur Zij, die zich vanaf heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 Jan a.s. verschijnende nummers gratis I Wegens het Kerstfeest zal de Nieuwsbode a.s. Zaterdag niet worden uitgegeven DE DIRECTEUR Keuring voor den Dienstplicht. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat de KEURINGSRAAD voor de ingeschrevenen voor den dienst plicht van de lichting 1939, alsmede voor tijdelijk ongeschikt-verklaarden van de lichting 1938 voor deze gemeente zitting zal houden te Zierikzee in het Zieken;* huis aan de Manhuisstraat C 80, op V r ij d a g 11 Maart 1938, des na middags om 1.30 uur precies; Maandag 14 Maart 193 8, des na middags om 1.30 uur precies; Dinsdag 15 Maart 193 8, des na middags om 2.uur precies; Woensdag 16 Maart 193 8, des na middags om 2.— uur precies. Voor de op deze keuring betrekking hebbende bepalingen, wordt verwezen naar de bekendmaking, aangeplakt aan het Gemeentehuis. Zierikzee, 20 December 1937. De l.°-Burgemeester van Zierikzee, W. DEN BOER. Kostelooze Koepok-inenting en her-inenting. De BURGEMEESTER der gemeente Zie rikzee maakt bekend, dat de gemeente lijke geneeskundige, belast met de vac cinatie, op Vrij'dag 24 December a.s., des middags van 2—3 uur in het Ziekenhuis in de Manhuisstraat, gelegen heid zal geven tat kostelooze koepok-inenting en her-inenting. De geneeskundige verzoekt met aan drang, zorg te dragen, dat de beide bovenarmen der in te enten kinderen en volwassenen goed gewasschen zijn. De aandacht wordt er voorts op ge vestigd, dat in verband met de ziekte verschijnselen van het centrale zenuw gestel bij kinderen, die kort te voren tegen pokken waren ingeënt, het geble ken is, dat kinderen, die tot dusver wa ren ingeënt op den leeftijd tusschen 3 (en 9 maanden, in het algemeen weinig hinder van de bewerking ondervonden, terwijl de kans op het ontstaan van de encephalitis in de maanden Mei en De cember belangrijk geringer is, dan in andere maanden. Zierikzee, den 20 December 1937. De 1.°-Burgemeester van Zierikzee, W DEN BOER. DE GEBOORTEKLOK IN ONS ORANJEHUIS! De geboorte van Koning Willem III III Thans breekt voor ons land een som ber tijdperk aan, waarin de vreemde overheersching ons eigen vorstenhuis ver dringt. Prins Willem V en geheel zijn familie en hofhouding moest de vlucht nemen, omdat Nederland was verduisterd door onheilspellende onweerswolken, welke reeds boven een groot deel van Europa hingen. Willem II werd vóór dit tragisch tijd perk in de Nederlandsche geschiedenis geboren, Willem III, de vader van onze Vorstin, daarna! Het zou evenwel niet op vaderland- schen bodem zijtn, waar onze latere vorst Willem III ter wereld kwam. Brussel was zijn geboortestad. Op 19 Februari 1817, des avonds te half elf, zag een zoon van den kroonprins, Willem II, het le venslicht. Eerst den volgenden morgen kon de blijde mare worden verkondigd en onmiddellijk maakte de Belgische hoofdstad zich op, om op kinderlijke wijze deze heuglijke gebeurtenis te gaan vieren. Brussel werd versierd en des avonds boden de duizenden lichtjes, aan de ge vels der voorname huizen aangebracht, een sprookjesachtigen aanblik. Het was alsof de Belgische hoofdstad een eigen vorstenkind had gekregen, zoo groot en zoo eerlijk was de geestdrift van het Belgische volk. Direct ma de geboorte begaven zich eenige heeren naar 's-Gravenhage, om er kond' te doen van de blijde gebeurtenis. De vreugde in Den Haag was eenvoudig onbeschrijfelijk! Onder het zingen van Oranjeliederen trok het blije volk, ge armd en lange rijen vormend, door de straten en iedereen was uitgelaten en vroolijk. Evenals in Brussel liet men ook te 's-Gravenhage 101 kanonschoten hooren en opnieuw luidden de klokken en wap perden de vlaggen. De Kroonprins, de vader van den vorstelijken zuigeling, den lateren Koning Willem III, die immers gehuwd was met een zuster van den Russischen Tsaar, Alexander, zond zoo spoedig mogelijk een koerier naar Sint- Petersburg, om den Keizer het blijde nieuws te melden. Hierbij mog terloops vermeld, dat zich onder de talrijke geschenken van het Hollandsche en Belgische volk voor de jonge moeder en het kind een kostbare luiermand bevond, een geschenk van Rus land. Hierin lagen stukken, door Russi sche vrouwen geborduurd. De gelden voor de aanschaffing en de verzending hadden eenvoudige Russische boerenvrouwen bij eengebracht. Hieruit blijkt wel, hoe be mind Anna Paulowna, de zuster van den Russischen Keizer, in Rusland was. Tollens, de schepper van ons „Wien Neêrlamds Bloed" maakte een fraai ge dicht op het jonge vorstenkind, dat be sluit met de volgende woorden: „Zie ons, God! bij1 'twiegjen zijgen, Zie het aan met Vadermin, Neêrlamds hope rust er in, Laat er Neêrlands Heil uit stijgen! Neêrland roept U knielend aan, God! Verhoor een stillen traan!" In alle kerken van de Belgische hoofd stad en natuurlijk ook te Den Haag en Amsterdam vonden in de dagen na de geboorte plechtige dank- en bedediensten plaats. De plechtige doop van den vor stenzoon had plaats op den 29sten Fe bruari door ds. Krieger, als oudste Hof- predikant, in de Nederduitsche Protes- tantsche kerk te Brussel. In het daaropvolgende jaar werd te Soestdijk geboren de tweede zoon van de Prinses van Oranje, Prins Alexander, ten doop gehouden op den 46en geboorte dag van Koning Willem I, namelijk op 24 Augustus. De plechtigheid geschiedde ook thans weer in de Groote Kerk te 's-Gravenhage. Dr. J. VAN DER KWAST Maandagmiddag i>s te Zierikzee, op 62-j. leeftijd, plotseling overleden, dr. J. van der Kwast, pnactiseerend geneesheer al daar. Hij: had 's; imiidjdiaigs nog patiënten bezoiöht, voelde zich onlekker, ging naar huis en overleed daar heel spoedig. Dir. van der Kwast werd den 18em December 1875 te Amsterdam geboren. Hij bezocht daar 't gymnasium >en daarna de universiteit, waar aan hijj 1 Jpni 1907 proimloveerde. Zijn studie werd na zijin propaedeutisch examen van 1900 tot 1901 onderbroken, toen hij, als velen in die dagen, boeken en dictaten in een hoek wierp, om ze in te ruilen voor Malser en bandelier, teneinde actief deel te nemen aan demi Worstelstrijd der Transvalere. Als lid van het internationaal politie- tjoirpis kwaiml hij: te Germiston ter be- Gidherimiing van de mijnen, die, toen hiji daar aankwam, in het brandpunt van den strijd lagen. In 1901 keerde hij!, vele ervaringen rijker, behouden in het vader land terug, waar hij ziöh weer liet in- slclhrijven als student aan de Amlsterdam- efdhe universiteit. In 1907 haalde hij, het arteendiploimia. De jonge dokter vestigde zich toen in Huist, waar hiji een half jaar ver bleef, o|m) deze plaats met Nieuw-Beijer- land te verwisselen. Na vier jaren daar de practijk te hebben uitgeoefend, kwam |dr. van der Kwaist 12 Mei 1912 na-air Zie rikzee. Reedis spoedig ging zijn belangstelling uit naar de politiek dezer gemeente. Van 1917—1918 kreeg hij zitting in den raad en na een pauze van vier jaar weer, en ditmaal langer, n.l. vam 1922—1935. Verschillende zaken trokken in dat col lege zijn belangstelling en onenig lijvig, document werd door hem opgesteld, ter tafel gebracht en toegelicht. Het waren vooral de kwesties, de volksgezondheid betreffend, die zijn aandacht ha|cHden. Den 12en Mei 1.1. herdacht hij, onder vele blijken van belangstelling van de zijde Zijner patiënten, zijn zilveren ambts jubileum). Ludendorff niet naar Tannenberg Hij wordt te Tutzing ter aarde besteld Het stoffelijk oiverschot van generaal Ludendorff zal waarschijnlijk Woensdag morgen bij de Siegestor op de baar warden geleged. Vermoedelijk zullen rijkskanselier Hitier en de minister van oorlog zich daarheen begeiven om van den gnopteii (veldheer afscheid te nemen. De kist zal dan naar de Feldherrnhalil worden gebracht, waar de plechtige lijk dienst plaats heeft. Op een affuit wordt het siioiffelijk overschot vervolgens naar het station (vervoerd. Het zal waarschijnlijk te Tutzling, de laatste woonplaats van den genera'aal, worden bijgezel. Dinsdag worden te Tut zing 460 manschappen en 15 officieren der rijks weermacht verwacht, die toe bereidselen voor de militaire trouwplech- tigheden zullen treffen. Het stoffelijk overschot zal dus niet naar het mausoleum' van Tannenberg worden overgebracht, hoewel dat aan hankelijk werd overwogen. De „Deut sche Allgemeine Zeitung" herinnerd er aan, dat Ludendorff de bijz'etti.nigslpleeh- tigheden na het overlijden van Hinden burg niet heeft bijgewoond en het mau soleum van Tannenberg als een syiml- bopil der vrijmetselarij beschouwde. De Haagsche burgemeester over de gegijzelde journalist Betrokken raadslid aangemaand zich bekend te maken Precies drie maannden nadat de Haag sche gemeenteraad in geheimte vergade ring heeft gesproken over het beleid bij hel G.E.B., waarover o.a. in „Het Vaderland" mededeelingen zijn gedaan, en tengevolge waarvan de heer C. L. Housen thans reeds gedurende twee we ken in gijzeling zlit, heeft de burge meester, imir. S. J. R. de Monchy, aan het einde van de gisteren gebonden raadsvergadering een uitvoerige verkla- ring afgelegd. Nadat de vergadering op Mlaandag20 September in geheime zitting bijeen was geweest, kop men den volgenden dag in het ochtendblad van „Het Vaderland" een viertal onderwerpen zien vermeld, die bij die gelegenheid ter sprake waren gekomen. Op zichzelf werd door de me- dedeeling geen gemeentebelang van be- teekenis geschaad, of het moest zijn, dat daarin sprake was van klachten tegen den directeur «van het Gemeentelijk Eleetriciteits Bedrijf, waartegenover niet teiviens een verdediging kon worden ge plaatst. Men kent het verdere verloioip. Nadat de heer Hansen gegijzeld was, een maat regel, die in elk geval automatisch zal eindigen bij de sluiting van het voor onderzoek, hebben alle door hem in geroepen rechtelijke instanties die gij zeling gehandhaafd, daarmede uitspreken de, dat hij geen wettigen grond van VersChiooning had. Het is niet aan mij, aldus de heer de Mionchy, om hier een lOordeel te geiven over de vraag of het beroepsgeheim vlan den journalist ©en wettelijk versehiooningsreclht tegenover den rechter medebrengt. Al bewonder ik allerminst een soort van journalistiek, die gébruik maakt van mededeelingen, waarvan de verslaggever weet, dat zij slechts door een strafbaar feit tot zijn kennis kunnen zijn gekomen, Zoo heb ik toclh deernis gevoeld voor den heer Hansen, die van zijn vrijheid werd berolofd, omdat hij niet wensefhte te han delen tegen wat hij meende, dat hemi door eer en geweten werd voorgeschre ven. Intusso'hen duurt de ellendige toestand fvloiort, dal wij wel moeten veronder stellen, dat er een persoon in ons mid den is, die er zich .van bewust is mede deelingen uit de geheime vergadering' te hebben gedaan en niettemin gedoogt, dat een ander gegijzeld zit, die hem niet verraden wil. Het is de dure plicht van een ieder, die (ook maar de imOgelijkheid veronderstel len kan, dat hij in de middag- en aviond'- uren vian 20 September de geheimhouding, geschonden heeft, zich aan te melden, opdat geen dag langer dan noodig is de gijzeling voortdure en opdat in deZen raad ^et onderling vertrouwen, voor ons werk in het belang der gemeente zoo Volstrekt noodig, worde hersteld. VERSCHILLENDE BERICHTEN De gegijzelde journalist Het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring heeft den volgenden brief tot den minister va.n justitie gericht; „Het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring heeft in zijn vergade ring van 18 Deeomber het geval van den gegijzelden journalist C. L. Hansen te 's-G ravenhage in den breede be sproken Het testuur meende in het belang van den gegijzelde en diens gezin tot Uwe Excellentie het eerbiedige en dringende verzoek te mogen richten, te willen be sluiten, dat genoemde journalist de a.s feestdagen in den schoot van zijn gezin zal kunnen doorbrengen. Waar het gijzelingsbesluit Uwe Excel lentie in buitengewone gevallen deze menschlievende beschikking .mlogelijk maakt en de houding van den gegijzelde niet een gevolg is van den wensch om de justitie bij haar onderzoek te Con- trarieeren, doen louter van een overtui ging, die in de journalistiek algemeen gedeeld wordt, op grond waarvan zich in easu een buitengewoon geval voor doet, zou het bestuur van den Nederland schen Journalistenkring het op hoogen prijs stellen, indien Uwe Excellentie zijn verzoek zlou willen inwilligen. Diefstallen door een dakraam Het was opgevallen, dat er de laatst© maanden telkens goederen werden ver mist uit het jnagazijn van de fa. B. aan de Weste Wagenstraat te Rotterdam. Men had al eens extra opgelet, maar de winkelier kon niet ontdekken, wie hem telkens benadeelde. Het vreemde van het geval was echter, dat de goede ren eenvoudig verdwenen, zonder dat er ook sporen van braak te bekennen waren Daarom naml hij de politie eens in den arm, die na ©en nauwkeurig onderzoek er in slaagde h et raadsel op te lossen. Het bleek namelijk, dat het mo gelijk was om 2ü?n uit een naastgelegen bovenwoning toegang te verschaffen tot het magazijn, waaroiml dan ook de huur lieden, de 61-jariige kleermaker J. R. en zijn 22-jarige kostganger, de monteur C. v. d. B. werden aangehouden. Zich zelf aangemeld Gisterenmorgen heeft de 31-jarige C. R. uit Alkmaar zich bij de Haagsöhe politie gemeld. Hij deelde Irrtede in Octo ber 1933 in een kapperszaak te Alkmaar brand te hebben gesticht, om daardoor .onrechtmatig in bezit te kolrhen ivan ver zekeringsgelden. Hem z|ou, violgens zijn zeggen, een bedrag van f 2500 zijn uitge keerd. R. is ter beschikking tvan de Alk- maarsche politie gesteld. Speciaal voor Warme Wijn f 1.10 per (les De geboorteklok in het Huis van Oranje Willem III geboren Het stoffelijk overschot van Ludendorff niet naar Tannenberg De Haagsche burgemeester over de gegijzelde journalist Dr. J. v. d. Kwast te Zierikzee, Maandag onverwacht overleden Lichte vorst Barometerstand van hedenmiddag 2 uur WEERBERICHT Hoogste barolmleterst. 769,8 te Mtinehen Laagste* 744,3 te Reykjavik Verwacht tot den avond van 22 Ded.: Matige meeist Zuidoostelijke wind, nevelig tot Zwaarbewolkt of betrokken, weinig of geen neerslag, lichte vorst. Zon op: Zon onder: 22 December 8,13 3,43 Maan onder: Maan op: 22 Deoember 10,38 10,25 Hoog- en laagwater Ie Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 22 Deoember 5,42 18,12 11,29 23,49 Een honderdjarige De heer C- Droog te Boskoop zal 12 Januari zijn honderdsten verjaardag vie ren. De heer Droog, die tot op 82-jarigen leeftijd hard heeft moeten werken, wordt de laatste jaren verpleegd in het wees huis, maar is nog allerminst hulpbehoe vend. Hij maakt nog wandelingen van een paar kilometer. Zeldzame zwaan gevangen Op het strand te Domburg is een witte zwaan met geheel zwarten kop en hals levend gevangen. Het bleek een zwart- nekzwaar. (Cygnus nigrioollis) te zijn. Deze komt hier nooit (voor. Het dier leeft jn de omgeving van de Zuidspits (van Amerika in het Zuiden van Peru, Op de Falkland eilanden en aan de Oost kust van Brazilië. Het dier was zeer vermagerd, maar is thans nog in leven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1