ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Gratis lezen VRIJDAG 17 DECEMBER 1937 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT AANBESTEDING. De Kern weerbericht ABONNEMENT. 1797 - 1880 Prijs per 3 meenden f 1,50, bniten Zierikxee f 1,80 Voor het buitenl. p. jeer f 10,Afxonderlijke nnmmers 5 cent, Verschijnt degelijks. Tel. No. 32, - Giro 137677 Directeur i A. J. DE LOOZB Uitgever-Redacteur a H. Jè KOSTEN Uitgavei N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEB 94STE JAARGANG No. 13604 i ADVERTENTIEN_ ven 1—4 regeli 80 cent, ren 4 regels en daarboven 20 eent per regel. Reclames 40 cent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag ren uitgave vóór 10 uur Zij, die zich vanaf beden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 Jan a.s. verschijnende nummers gratis I BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee zullen op Maandag 3 Januari 193 8, des namiddags 2 uur ten stadhuize, bij enkele inschrijving AANBESTEDEN: Het onderhouden enz. van de gebouwen, kunst- en andere werken der gemeente, ge durende het jaar 1938, in verschillende perceelen. De bestekken zijn vanaf 24 December 1937 ter gemeente-secretarie tegen beta ling van 0.90 verkrijgbaar, alsmede aan het bureau van gemeente-werken. De aanwijzing heeft plaats Vrijdag 31 December 1937, des voormiddags 10 uur. Zierikzee, 16 December 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. DE ROOSEVELT-DEPRESSIE Zal hij zijn economie nog kunnen doordrijven Roosevelt ging de nieuwe economische drisis te lijf, door eenige van zijn lieve- lingstheoriën op te offeren. Maar dit wil nog geenszins Zeggien, dat de president nu tot geheel andere inzichten is geko men. In economische kringen vreest men in ieder geval, dat Roosevelt zich slechts onder den druk der huidige omstandig heden buigt, om straks, wanneer het economisch apparaat weer is aangezwen geld, opnieuw met zijn hervormingen te beginnen. Reeds in Roosevelt's bood schap aan Ihet Congres van 15 Nov. 1.1. viel het op, |dat hij de gebruikelijke tir&des tegen de „economische royalis ten", „saboteurs", „vrekken" enz. ach terwege liet. Onder druk van den steeds slechter wordenden gang v,an zaken ver klaarde hij zidh kort daarop tot een herziening van de belasting op onver deelde winsten bereid. Terwijl regeering en congres er met elkaar ovier streden, of de belastingwet reeds in de huidige zittingsperiode of eerst in die van Jan. veranderd zou moeten w'orden, onder nam Roosevelt vertwijfelde pogingen, het bouwbedrijf in het geheele land te sti- muleeren. Men verwijt Roosevelt nu, dat hij zidh reeds lang geleden met dit pnobleeinv had moeten bezighouden. In het bijzion- der het particulier bouwbedrijf is in de laatste 'jaren verre ten achter gebleven bij het overige economische herstel. Ter opheffing van de bijna spreekwoordelijke woningellende in de Amerikaansche ste den zijn volgens een betrouwbare schat ting minstens vijf hvillioen nieuwe wo ningen noodig. Ook fabrieken, kantoren enz1, zijn er in de laatste jaren zoo goed als niet gebouwd. De oorzaken hiervan zijn: te hooge materiaalkosten, te hjoge loonen, stakingen en remlmiende bouw'- voorsehriften. Roosevelt heeft nu aan het Congres een groot programimla vioor den houw van nieuwe woningen voorgelegd. Er zullen 'jaarlijks v,oor een bedrag van 12 milliard dollar 600.000 a 800.000 huizen worden gebouwd. De particuliere onder nemingen zullen irnet de uitvoering van dit programma worden belast. De fe derale regeering zal de noodige credie- ten tegen lage renten ter beschikking stellen. Tegelijkertijd en dit is eigen lijk in tegenspraak met de New Deal- politiek van „verhooging der koopkracht door hoogere loonen" eisclht Roiose- Velt van de bouwvakarbeiders, dat zij met lagere loonen genoegen zullen nemen, om het bouwprogramma niet in gevaar te brengen. De zig. „Utilities", dat zijn electrische eentra les, gasfabrieken, telefoon- on te- legraafmaatschappijen, trachtte Roosevelt boft bet geven van bouwopdrachten te bewegen, door aan de leiders van de groote „Utilities"-groepen geruststellen de Verzekeringen .over zijn politiek te geven. Hij verklaarde, dat de Federale Regeering niet van plan was de Utilities- concerns te beconcurreeren of te nationa- liseeren. Verder tracht Roosevelt nu de nieuwe economische crisis te bestrijden, door loVenwieht in de staatsbegrooting te bren gen, eveneens een eisch, die sinds jaar en dag zeer dringend door de particuliere ion dernemers wordt gesteld Roosevelt tracht zelfs, in het belang van een hnog- j noiodige bezuiniging, 200 millioen dollar het wegenbiou wp rogramma te schrappen. Oiok hier dus 'een geheel verlaten van de zoo dikwijls verkondigde New-Deal- theiOirie, dal de openbare uitgaven moe ten stijgen, zoo dra de koopkracht van het publiek daalt. Zoo is van den Nieu wen koers van 1933 na vier jaren onder de hamerslagen van het Opperste Ge rechtshof, het congres en de particuliere ondernemers, nog slechts een jammerlijk skelet over gebleven. China's positie niet ongunstig De boodschap van Tsjang Kai Sjek Overgave zou 'n ramp beteekenen Het huidige Chineesehe Rijk past de zelfde methoden toe als Europa of Ame rika, wanneer het volk ingelicht dient te worden over problemen die het heele land raken. Zoo. heeft ook de leider van China, maarschalk Tsjang Kai-sjek, zich voor de microfoon gezet, om per radio zijn volk toe te spreken. Nu heeft iedere Chinees wel geen radio-toestel, maar men moet ook het nevendoel, het buitenland, niet veronachtzamen. Voor de tribune is het gesprokene soms nog tot meerder nut dan voor de bevolking zelf. In zijn radioboodschap verklaarde de maarschalk: „Hoe de toestand zich ook moge wij zigen, wij zullen ons niet overgeven, doch moedig voorwaarts gaan. Overgave zou een ramp beteekenen. Onverschillig hoe de internationale toe- stand zich ontwikkelt, wij1 moeten ons uiterste best doen en niet te spoedig1 teleurgesteld zijn. Wij moeten geen nei- ging toonen afhankelijk te willen zijn i van anderen. Met het mandaat van de Kwiomintang en van de regeering heb1 ik mijzelf verbonden onwrikbaar dezen koers te volgen. Het verlies aan men schelevens en aan eigendommen is niet te ramen. De geweldige offers, die wij1 i thans brengen voor de verdediging van i ons land tegen de aanvallers kennen hun j weerga niet in de geheele geschiedenis van China. Mijn positie en mijn verant- j woordelijkheid staan niet toe, dat ik mijn plicht verzaak. Alleen met een uiteinde- lijke overwinning kan ik de partij, de regeering en het volk een vergoeding j voor de gebrachte offers geven, i Sprekende over de oorlogskansen verklaarde Tsjang Kai-sjek: I „Wij zijn er van overtuigd, dat de te genwoordige situatie gunstig is voor Chi na. Ons succes in de toekomst is niet afhankelijk van een langdurigen tegen stand in Nanking of in andere groote' steden, doch van die in de dorpen in geheel China en van de krachtige vast beradenheid des volks, j Eens zal de tijld komen, dat de mili taire kracht van Japan volkomen uitge put is en wij de overwinning zullen behalen. Ofschoon internationale sancties niet worden toegepast, blijkt de kwestie, wie het recht aan zijn zijde heeft ondubbel zinnig uit de wijze, waarop de inter nationale openbare meening reageert. Sinds het begin der vijandelijkheden, zijn de verliezen van het Chineesehe le ger tot boven de 300.000 man gestegen. Zoolang ik echter leef, zal ik mij tot het uiterste inspannen |0m tot het bittere einde tegenstand te bieden en de uitein- delijke overwinning voor de natie te verzekeren". Bij een brand in een lucifersfabriek te Chicago zijn Zes arbeidsters en een arbeider in de vla mm'en .omgeko men. Verscheidene arbeiders werden ge wond, deels zwaar. De fabriek brandde in enkele minuten tot op den .grond af. Green, de Voorzitter van het Ame rikaansche Vakverbond, theeft een op roep tot de Amerikaansche arbeiders ge richt, waarin ihij hen aanspoort, de door het verbond afgekondigde boycot van Japiamsche goederen doeltreffend te maken. TWEEDE KAMER De leerlingenschaal bij het L. O. Het kernpunt van de Donderdagmiddag in de Kamer gehouden beschouwingen vormde- de leerlingenschaal bij het La-- ger Onderwijs. Zooals men weet. zijn die schalen bij de laatste bezuiniging van 1936 aanmer kelijk verhoogd. Niemand zal beweren, dat deze besparingen, met als gevolg- zeer groote klassen, in het belang zijn geweest van het onderwijs. De hoofd vraag van het lageronderwijs-debat liep dan ook hierover, of thans reeds het oogenblik gekomen is, die leerlingenschaal weer te verbeteren. Vooral de heer Suring (RK), die na mens de fractie sprak, heeft een ster ken aandrang op de regeering uitge oefend tot verbetering der leerlingen schaal. De soc.-dem. heer ThijSsen en de li berale dr. Vos spraken in gelijken geest. Reeds hieruit kan men zien, dat in de Kamer een sterke tendenz leeft voor terugkeer tot beperkter leerklassen bij bel lager onderwijs. In het schriftelijk voor-overleg heeft .minister Slotemaker de Bruine de ver laging afgewezen, in verband met het kostenbezwaar. Vooropgesteld moet nu worden, dat deze weigering waarlijk niet van den minister van Onderwijs alleen afkomstig is, maar dat zij. deel uitmaakt van de kabinetspolitiek. De heer Thijssen heeft op loyale wijze dit feit nadruk kelijk onderstreept. Zooals vanzelf spreekt, hebben genoem de voorstanders van een verkleining der leerlingenschaal de opzichzelf zoo goede zaak met een vuur van argumenten ver dedigd. Ondanks de toewijding van het personeel, hebben de groote klassen aldus dr. Vos reeds merkbaren in vloed op het onderwijs. Op zij.n beurt klaagde de heer Thijs sen, dat de regeering alles aan de de fensie heeft besteed. De onderwijzers wer ken zoo hard, dat toeneming van het ziekte-verlof er het gevolg van is. De sociaal-democratische woordvoerder la ter ondersteund door zijn partijgenoot Van Sleen sprak van een noodtoestand bij het onderwijs. Hij meent zelfs, dat de Kamer voor een „historische beslis sing" staat. Ook de heer Suring (RK) sprak in verband met de verzwaring der leerlin genschaal van een „onhoudbaren toe stand". Hij. herinnerde er aan, dat zijn fractie bij de algemeene beschouwingen verklaard heeft, dat de hooge uitgaven voor 's lands defensie geen barrière moch ten zijn voor noodzakelijke voorzienin gen op sociaal gebied. Op korten termijn vraagt zijn fractie verlaging der leerlingenschaal. Er zijin 10.000 werklooze onderwijzers. In een poging tot werkverruiming wil de heer Suring daar op zijn minst 4000 van aan den slag gebracht zien. De minister weet nu voldoende, hoe de RK fractie er over denkt. De Rijksmiddelen in November In elf maanden f 57 millioen meer dan de raming De Rijksmiddelen brachten in November f 38.310 millioen op, tegen f 34.414 mil lioen in November 1936 en f 31.143 mil lioen als 1/-l2 der raming. In de eerste elf maanden van het jaar bedroegen de totale ontvangsten f 399.230 millioen (v.j. f 337.240 mill.), bij1 f342.581 millioen als 11/12 der raming. Wat de kohierbelasting betreft, was eind November in totaal f 107.676 mil lioen op kohier gebracht tegen f 99.496) millioen op 30 November 1936. Het kwartje van Romme Hoe de opbrengst van de collecte zal worden verdeeld De minister van Sociale Zaken heeft, naar de N.R.Ct. verneemt, in een aan de gemeentebesturen gezonden circulaire me degedeeld, dat hij, aangezien de opbrengst van de collecte voor het kleeding-, schoei sel- en dekkingsfonds in de verschillen de gemeenten zeer uiteenloopt, in afwij king van zijn vorigee circulaire, in over leg met de gemeentelijke vertegenwoor digers in de contact-commissie van rijk en gemeenten voor steunverleening en werkverschaffing, op billijkheidsgronden besliOiten: De verdeeling van het totale ingeza melde bedrag zal in twee etappes ge schieden en wel als volgt: a. vóór Kerstmis zal over de daar voor in aanmerking komende gemeenten worden verdeeld een bedrag van onge veer f 200.000; b. elke gemeente, welke heeft gecol lecteerd en spaarders in den zin van de spaarregeling heeft, ontvangt vijftig procent van de opbrengst der plaatselijke collecte, alsmede vijftig procent van de giften, welke door inwoners der gemeen te rechtstreeks zijn gestort op de post rekening van het fonds. c. het resteerende gedeelte wordt aan de gemeenten, welke hebben gecollec teerd en spaarders hebben, toegekend naar rato van het aantal spaarders op 20 November; d. zoo mogelijk nog in Januari 1938 heeft een tweede verdeeling plaats van de nog resteerende gelden bij welke ver deeling zal worden uitgegaan van het aantal spaarders op 8 Januari 1938. Verder worden de gemeentebesturen vrijgelaten in de keuze van de wij^e, "waarop zij meenen de opbrengst der collecte aan de spaarders ten goede moe ten doen komen. Er mag echter nooit een uitkeering in geld, doch alleen in bonnen of goederen plaats hebben, ter wijl de opbrengst ten goede moet ko men aan spaarders, die op het tijdstip), der uitkeering in de gemeente als spaar der bekend staan. VERSCHILLENDE BERICHTEN Jacht op een smokkelaar Woensdagavond werd. het anders zoo riujstige Teteringen (N.-Bir.) plotse ling in rep -e<n» roer gebracht doordat ismel achter elkaaT eenige revolverschoten klonken emi ismel wegrennende voetstappen werden gehoord. Toen de bewoners uit de huizen naar bfuitetn) snelden, zagen zijl twee veldwachters die hun revolvers leeg (schoten op een vluchtenden imian. Deze bleek te zijn de beruchte smokkelaar A. S. uit Teteringen, die eenigen tijd geleden door de rechtbank te Rotterdam tot drie imiaanden gevangenisstraf werd veroor deeld wegens smokkelarij' en wiens aan houding deswege was verzocht. S. 'had echter de wijk naar België genomen tot het de politie te Teteringen ter oore kwaiml, dat hij tijdelijk bij teen kenniï^ in de Pontstraat te Teteringen vertoefde. Toen men zich daarheen begaf om hem te arrejsteeren, wist deze zich lojs te ruk ken ien te vluchten- De ischoten van de veldwachter schijnen geen doel getroffen te hebben. De man 'wi(st in hët nachtelijke duister te ontkoroien. Gestolen brandkast gevonden De recherche te Deventer heeft even buiten de ;stad de brandkast itin !den grond begraven teruggevonden, welke dezer da gen te Zwolle its; gestolen bij Algra'is Koffiebranderij en Theehandel. De brand kast is wel beschadigd, doich nog niet geopend. Het geld bevond 'ter zich Iraag in. Een rechercheur zag, toen hij naar de kaïsit speurde, eenige lois&e graszoden. Hij leende van een boer een jschop oimi daar den grond te peilen. Het werktuig stiet op het m'etaal van de kajslt. De buit der inbrekerte is nu terecht. Men verdenkt van dit ImlilSdrijf drie be ruchte Deventenaren, die inmliddels/ in hechtenis Zijn genomen en die de kast Imiet een eveneepIS' door hen geisitolien atuto naar Deventer zouden' hebben vervoerd. De uitlevering van Julius Barmat Op het oogenblik wordt op het de partement van justitie het dossier inzake Julius Barmat bewerkt. De rechtbank te Amsterdam heeft n.l. haar advies aan de regeering, welks in houd geheim is, uitgebracht, en dit ad vies is bij de algemeene stukken over Julius Barmat gevoegd. Zooals gebruike lijk is bij belangrijke verzoeken om uit levering, is men van de zijde van het departement van justitie in overleg ge treden met het ministerie van buitenland- sche zaken. Wellicht nog deze week kan de beslissing van de regeering tegemoet worden gezien. De gegijzelde journalist De heer W. H. Vliegen, als voorzitter Van de grootste fractie in den Haagschen gemeenteraad, ffteft het seniorenconvent uitgenioodigd tot een bespreking van het geval van gijzeling vafi den journalist C. L. Hansen. Deze bespreking zal Maandag a-s- worden gehouden, voor den aanvang Van de vergadering van den gemeente raad. In gemeenteraadskringen acht men het wenschelijk, dat de gemeenteraad zich in dezle aangelegenheid iop de een Of andere wijze zal uitspreken. De vorm waarin dit zal kunnen geschieden, staat echter ni<5g niet vast. Zal Roosevelt zijn economie kunnen doordrijven De huidige situatie voor China niet ongunstig Klachten over verhooging leer lingenschaal lager onderwijs De Rijksmiddelen in 11 maanden f 57 mill, meer dan de raming Het kwartje van min. Romme. De opbrengst der collecte Regen of natte sneeuw Barometerstand van hedenmiddag 2 u,ur. Hooiglste baromieteirst. 774,9 te Abisko Laagste 751,3 te Wisby. Verwacht tot den avond' van 18 Dec- Zwakke tot matige Noordwestelijke tot Noordoostelijke wind, zwaarbewolkt to,t betrokken, waarschijnlijk buien van regen of natte sneeuw1, temperatuur om het vriespunt. Predikbeurten te Zierikzee Zondag 19 December. Ned. Herv. Kerk. NIEUWE KERK. 10 ure, d9. Reddingius KLEINE KERK. 10 ure, ds. Marsman van Bruioisse en 7 ure, ds. Westerhof van Nieuwerkerk. Luth. Kerk. Geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhuijzen. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogeodoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Poststraat) 10 Heiligingsdienst, 3.30 Openluoht- werk (bij ongunstig weer in de zaal) en 7.30 ure, Verlossingssamenkomst. Gerei. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Gerei. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Maandag avond 7 ure, dhr. Zwovering van Ederveen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1