WATERSCHAP „SCHOUWEN" Andere sprekers bij de inwijding van het nieuwe «'s Landts Huijs» De sluizen der welsprekendheid zlijm Dinsdagmiddag bij de opening; van de nieuwe Kamer 's Lands van Schouwen zóó wijd lopengieziet, dat we den woor denvloed hebben imioeten indammen. Van daar thans een tweede verslag van de feestelijke ingebruikstelling van het nieuwe gebouw voor Schouwen. Na de redevoeringen door den Cocn- misS£ ris der Koningin en den voorz. van het Waterschap, kreeg allereerst i r. Blok het woord. Deze herinnerde aan den toestand van 't gebouw voor de res. tsuratie 'n aanvang na'm, oim daarna zijn dank uit te spreken voor het in hem; ge stelde vertrouwen tot het uitvoeren van de gegeven opdracht. Wel zelden kreegieen architect zloo de vrije hand als hier; een vrijheid en vertrouwen waarvoor spr. niet dankbaar genoeg kan zij'n. Spr. dank te de kunstenaars, die hem1 terzijdeston den, n.l. aan mie'vr. Ildken, voor de voor treffelijke wijze waarop zij de door het personeel van het Waterschap verstrekte opdracht in spr. compositie heeft wij len invoegen. Woorden van groote waar deering sprak ir. Blok tot de heeren van Dijk en Catshoek, die de lampen in de vergaderzaal prac-htig uitvoerden. Spr. bracht hulde aan den heer Stiouten; steedis bereid en nooit uit Zijn humieur, on vermoeid en steeds bij zijn werk. Voor het timmerwerk sprak de ingenieur zijn hoogachting uit voor de glebr. van 't Veer. Ze ziij'n voor spr. het voorbeeld van den ouden „Imieester timmerman". Spr. herdacht mede de heeren Steutel en Geluk, Remieijn, Loikker en Gudde. Tot slot sprak de heer Blok woorden van dank aan den heer Ringelberg, die als opzichter heml een grooten steun is geweest bij de uitvoering. De voorzitter verleende dan het woord aan mievr. BiOt-eij'e, de schenkster van het groote gekleurde lichtraam met wa pens in het trappenhuis. Zij dankte voor de uitnoodiging, 'tegenwoordig te kun nen zijn in haar geboortehuis, verge zeld van haar beide dochters, wat haar tot groote vreugde stemde'. Vele her inneringen zijn voor haar aan dit hiiis verbonden. Zij sprak haar bewondering uit voor den kunstzinnigen arbeid, die aan dit gebouw ten koste is gelegld en hoopte op voortdurenden bloei van Schouwen, waarmede ook hare belangen zoo nauw verbonden zijn. Daarna stond mT. P. DieLeman op, om) als voorzitter van den Zeeuwsehen Polderbond en de ZLM te spreken. Het verheugde spr. zeer, dat het Waterschap eindelijk was toegetreden als lid van den Polderbond, die daardoor aan innerlijke kracht heeft gewonnen. De Waterschap pen immers waren reeds eertijds de cel len van het maatschappelijke leven en konden als groote polders hun auto nomie tot op heden handhaven, om energiek nog lang; te arbeiden voor de welvaart van de landen, die een plaats innemlen in het land van Schouwen. Spre kend ook namens de Z.L.M. hield mr. Dielemian een geestige speech over de symboliek der heraldische figuren in het wapen van Schouwen, dat als zinspreuk' kan hebben: „Blijft waakzaam"! Den burgemeester van Z i e r i k- z e e, Jhr. mr. J. Sdhuurbeque Boeije werd daarop het woord verleend. In dezen tijd, aldus Z.E.A., dat vele huishoudens moeten versoberen, waarin de woningen, waarin onze voorouders him leven doorbrachten, niet meer zoo in trek zijn, heeft Uw bestuur een be sluit genomen, waardoor een van de mooiste patriciërswoningen, welke de stad gehad heeft, blijvend behouden is geble ven en gebruikt zal worden. Deze huizen vormen een integreerend deel van het stedenschoon. Men mag aanvankelijk wel eens tegen uitgaven als deze hebben opgezien, het eenmaal gevallen besluit was er niet minder wijs om. En als hoofd van deze gemeente past mij- een woord van dankbaarheid aan U en allen, die U in dit besluit terzijde stonden. Aangenaam is het mij ook het woord tot U te mogen richten, omdat ik daar bij" van de gelegenheid gebruik mag ma ken om de goede verstandhouding, welke tusschen Waterschaps- en Stadsbestuur over en weer bestaan, te onderstrepen. Beiden zijn wij, ieder voor zich, Gezags- en Overheidsorganen op eigen terrein, dat echter niet door nauwe grenzen van elkander gescheiden is. In vroeger tijd kan de kaart van dat land wel eens anders gelegen hebben, ik voor mij mag zeker reppen van een goede samenwer king tusschen beide organen. Waar wij met Uw bestuur in aanraking kwamen, heerschte bij verschil van meening en inzicht, toch steeds een goede verstand houding en werden verschillende kwes ties geregeld. Ik noem de suatie van de Stadsgrachten op Schouwen, de verhar ding van grindwegen en het werk aan Cauwes-inlage. Zijin wij er om een stad te besturen, Gij zijt er om den grond, waarop wijl wortelen te behouden. Door de eeuwen heen was dit uw taak. Wanneer men leest of spreekt van de geschiedenis van Zee land, dan ligt daarbij' steeds het zwaarte punt in den strijd tegen het water en de stormen, waaraan wijl ons gewest met taaie kracht ontworsteld hebben en die herhaaldelijk in den loop der ge schiedenis hebben terug genomen wat moeizaam werd bedijkt en ingepolderd. De hulpmiddelen zijn meer geperfectio neerd dan vroeger, maar achter het vrien delijk gezicht van eèn waterlandschap, dat in elk jaargetijde de oogen bekoort door zijn water- en lichtpartijen, blijven gevaren verborgen. Men kan zeggen nieu we gevaren. In dezen modernen tijd ziet men naast opbouw de wel grootst mo gelijke vernieling gepaard gaan. Ook dij ken kunnen een vernietigingsobject in de moderne oorlogvoering worden. Komen die onheilen, dan komen die zorgen, evenals de Noordwesterstormen komen en zij zul len zich weer leggen. Wij zien de dijken eenmaal anders dan de vacantiegangers, die daarin soms slechts een der bezienswaardigheden van. een eilandenreeks weten. Wiji kennen deze als verschansingen, waarachter wiji on bezorgd ons dagelijksch bestaan kunnen leiden. Wij behoeven niet meer uit op verovering van nieuw land, of, zooals dezen zomer een fantast mijl onderricht gaf, voor droiog'lejejging van de Schelde - armen. Dergelijke plannen van Jules Verne wan het rijk der fabelen, zullen uit dit gebouw waarschijnlijk niet geprojecteerd worden. Wat er dan ook zij en hoe de toe komst moge worden, wij hopen, dat dit gebouw in lengte van jaren moge blijven het centrale punt, waaruit de groote ar beid van den vrede tot heil van hen„ die hier wonen, gedijen mag. Namens het college van hoofdingelan den sprak de voorzitter, de heer J. Klomp e, die de stemming van de uiter sten megnde te mogen vertolken, wat dit nieuwe gebouw betreft, bij het nagaan van de wordingsgeschiedenis daarvan. Spr. herinnerde aan de uitspraak van het vroegere hoofdingeland, wijlen J. Mi- van den Bout, die Zei: „We mloeten den poil- der productief mlaken!" Waar een om geving invloed uitoefent op het wierk', wordt die arbeid productief in het ge bouw, waar het hart van Schouwen klopt. Spa-, dankte den voorzitter voor het fraaie geschenk, een gebrandschilderd raalm, boi- ven aan de trap naar deze vergaderzaal. De burgemeester van E.llemeet en Eikerzee, de heer A. J. de Bruijn, sprak woorden van gelukwensch namJenis de commissie v;an grindwegen. De heer M- K. K r e p e 1 beschouwde het ioogenblik Van thans als historie. Het nieuwe gebouw was voor ons een sprookje. Hij' hoopte dat de hoofdingelanden in de nieuwe geimak- kelijke stoelen niet snel indolmlmelen bij de beraadslagingen, die getuigen Imogen van helder inzicht. Hij feliciteerde het Dag. Bestuur 'en de gem. Zierikzee met dit fraaie gebouw. Namens de dijkgraven van de polders sprak de heer J. D o e- lelmlan te Deischor, welke in het oude gebouw imleermalen 'gastvrijheid genoot, wianneer hjj' de vergaderingen bijwoonde en de kranige leiding van den voorzitter v'an het waterschap als luisteraar bewon derde. De heer Vermeulen sprak samens Monumentenzorg. Spr. waardeerde het bij zonder, dat uit een algemeen cultureel oogpunt, het waterschap het inzicht heeft gehad en de goede wil, dit groote patriciërshuis te restaureeren in zijin ouden luister. De architect de heer Blok heeft bij deze restauratie getoond besef te hebben voor het landseigene. Schouwen heeft een waardig milieu gekregen. De heer Vermeulen sprak zijn groote waar deering uit voor het handwerk dat den ambachtslieden siert. De heer P. G. van Dijk, een der ma kers van de eleetr. kronen sprak den wensch uit, dat, (mocht het bestuur 's avonds bij rampen moeten vergade ren, deze kronen uiterlijk en innerlijk de leder, mogen verlichten tot het ne men van wijze besluiten. De heer J. H. Scheuerman, direc teur der waterleiding, herinnerde aan de belangen voor H2. O'., voor beide- Schouwen heeft daarvoor noodig dijken en gemalen om het water weg te wer ken, de waterleiding buizen en motoren om water te brengen. Nadat de aannemer, de heer H. Stou ten, dank had gezegd voor de aange name wijze van samenwerking, sloot de voorzitter deze bizondere plechtigheid. j GEMEENTERAAD TE OOSTERLAND De school te Si'jansland Vergadering van Maandag 6 December. Voorzitter de burgemeester. Afwezig met kennisgeving dë heeren de Bruijne en Fluijt. Ten aanzien van het aangehouden verzoek van een verbeterde waterafvoer te Sirjansland, deelt de voorzitter mede, dat slechts een tweetal personen be reid is aan te sluiten aan een eventueel te leggen rioleering. Uit dien hoofde voelt de Raad er voorshands niet voor, hooge uitgaven die gevorderd worden, daarvoor te besteden. Mededeeling ge schiedt, dat zijn goedgekeurd de wij ziging der verordening op de heffing van keurloon ingevolge de Vleeschkeu- ringswet en het besluit tot garant-ver klaring der geleende gelden door de Waterleiding-Maatschappij'. Op voorstel van B. en W. wordt besloten aan de kastrekkers een kastoeslag te geven, om daardoor gelegenheid te geven geduren de de trekkingsperiode van de kas aan de spaarregeling voor werkloozen te kun nen deelnemen. In verband met de wijzigingen der L.O.-wet, volgens welke een besluit moet worden genomen tot opheffing der school te Sirjansland, omdat deze minder dan 50 leerlingen telt, tenzij de instandhou ding daarvan wordt gevoerderd, wordt gepaald, dat de noodzakelijkheid van voortbestaan dier. school aanwezig is. Goedgevonden wordt een bedrag van onvoorzien af te schrijven voor posten, welke zijn overschreden. Bij de rond vraag verzoekt de heer Stuik de aan dacht voor het snoeien van eenige hoo rnen op het dorp en van enkele putjes in de straat te Sirjansland. Verder in formeert de heer Stuik, zoo ook de heer Hage, naar de plannen der werk verschaffing. De voorz. deelt mede, dat een plan van den Ambachtsheer is ont vangen en doorgezonden. Daarna sluiting. Maatschappij Ziekenfonds Schouwen en Duiveland» Men schrijft ons: De vorige week is te NooTdgouwe in het Ziekenhuis een vergadering gehouden door het voorlo|0|pig bestuur van het nieuw opgerichte Maatschappij' Zieken fonds „Schouwen en Duiveland" ter be spreking van 'enkele punten inzake ver dere werkzaamheden enz. Per 3 Jia|nuari 1938 zal begonnen wbir- den met het innen der contributies. Deze imiaand en ook begin-Januari Zal op ver schillende plaatsen op Schouwien, en Dui velend de heer W. M. de Vos uit Alphen aan den Rijn, een causerie houden over het landelijk Ziekenfondswezen, waarbij vragen gesteld kunnen worden en diverse punten in het alge,m|een ter sprake kunnen kopten. De data en plaatsen wiaar deze avonden gehouden zullen worden, kjunnen binnen kort per advertentie in de Nieuwsbode bekend gemaakt worden. PREDIKBEURTEN Zondag 12 December. Kerkwerve. 2 ure, ds. Faber van Renesse. Serooskerke. 2 ure, ds. Siooama. Burgh. 6.30 ure, ds. 8araber. Renesse. 9.30 ure, ds. Faber (Collecte noodl. kerken en pers.) Evangelisatie. 6.30 ure, ds. Ruijsch van Dugteren. Noordwelle. 6.30 ure, ds. Faber (Litur gische dienst en coll. Zondagsschool). Haamstede. 9.30 ure, ds. Saraber van Rurgh. Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Mulder. Geref. Gem. 9.30 en 2 ure, Leesdienst. Eikerzee. 9.30 ure, ds. Bosohloo. Brouwershaven. 10 ure, ds. 8icoama Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Meester. Zonnemaire. 9 30 ure, ds. Ruijsoh v. Dugteren. Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Noordgouwe. 9.30 ure, ds. v. Griet huizen. Dreischor. 2 ure, dr* Weeda Ouwerkerk. 9 30 ure, ds. Heijboer. Nieuwerkerk. 2 ure, ds. Westerhof. Geref. kerk. 9.30, oand. G. Spijker van Moerdijk, 2 Leesdienst en 6 ure, cand. 8pijker. Geref. Gem. 9, 2 en 5 30 ure, Leesdienst. Oosterland. 9.30, dr. Weeda en 2 ure, geen dienst. Geref. kerk. 9 30 en 2 ure, ds. Vogelaar van 8eharendijke. Geref. gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. Sirjansland. 9 30 en 6 ure, ds. Bunjes. Bruinisse. 9 30 en 2 ure, ds. Marsman. Geref. kerk. 9 30 en 2 ure, ds. ÜDger. Geref. ge®. 9 30, 2 en 5 30 ure, Leeskerk. Oud-Geref. kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. A.-J.-Polder. Geref, kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Spoelstra. St.-Filipsland. 9.30 en 2 ure, ds. Ver schoor. Geref. gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leesdienst. Oud-Geref. kerk. 9, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. Tholen. 9 30 en 2 ure, ds. Wolfens- berger. Geref. kerk. 9.30 en 2.30 ure, dr. Veltenaar. Geref. gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leesdienst. Vrije geref. gem. 9.30, 2 en 6 ure, ds. Baaij. Prot. Bond. 5 ure, ds. Vau Weije van Vught, in de zaal van mej wed Hoek. St.-Maartensdijk. 9.30 en 2 ure, ds. de Bres (Voorber. H. Av.) Ned. Geref. gem 9.30, 2 en 6 ure, de heer Weststrate uit Rotterdam. Oud-geref. gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leesdienst. Ond-Vosseraeer. 9.30, ds. v. Eist en 2 ure, Leesdienst. G;eref. kertc. 9 30 en 2 ure, ds. Vreugdenhii. CW-Geref. kerk. 9.30, 2 en 6 ure, Leesdienst. Poortvliet. 9 30 en 2 ure, ds. Van den Heuvel. Geref. kerk. 9 30, 2 en 6 ure, ds. Drenth van Nunspeet. Geref. gem. 9 30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Seherpenisse. Geen opgaaf ontvangen. Stavenisse. 9.30, ds. Batelaan (Bed. H. Av.) en 2 ure, idem. Oud-Geref. kerk. 9 30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. St.-Annaland. 9.30, Leeskerk en 2 ure, ds. v. Eist. Geref. gena. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. SPORT VOETBAL. Het Z.V.B. programma voor a.s. Zondag 12 December luidt: -C le klasse D. RenesseRenesse IZ.8.C. Zierikzee II (2 uur, scheidsrechter Joh. Th. Brouwer). Zonnemaire: Zonnemaire IBurgh II (2uur scheidsrechter G. C. Duson). 2e klasse C. Renesse: Renesse IIZ.8.C. Zierikzee III (12 uur, eoheidsreohter A. Th. v. d. Weele). De match Euwe Aljechin De 26ste partij van den schaakwed strijd om het wereldkampioenschap is gisteravond na 30 zetten in remise ge ëindigd. De stand is thans Aljechin 16, Euwe 10 punten. Slaats Pellenaars winnen de zesdaagsche te Kopenhagen De zesdaagsche van Kopenhagen is ge ëindigd met een overwinning van het Nederlandsche koppel Slaats-Pellenaars. Zij behaalden 376 punten en legden m totaal 3274.38 kilometer af. TOONEEL EN FILM „Amsterdam bij nacht" In de Coincertzaal-Biosooiop draait deze w'eek e-en schitterende ttoll&ndische filmi, zeker ieen der beste in zijn isqoirt, ge titeld „Amlsiberdam bij Nacht". Deze filmi, die een prima bezetting heeft, w'iji noemen .slechts Louis de Biree en Annie van Duijn, zal ongetwijfeld bij het publiek zeer in den smaak vallen, door het vlotte gegeven en prima spel dat er in verwerkt wordt. Het is de geschiedenis van een aantal personen, die droomten van filmroem. Theod'oor Dumtmel (Lopis de Bree) neemt op zich een scenario te ischrijVen, doch ziet spoedig in dat hij! het niet gedaan zal kunnen krijgen. Dies geeft hij aan een ondergeschikte Mary Lovendaal (An nie van Duijn) 'eenzelfde opdracht .met een ultiinatjuml dat het binnen drie weken gereed moet zijin. Er ons-taan hierdoor allerlei typische en vermakelijke verwikkelingen, die op kunstige wijze in de filmi zijn geënca dreerd. Ongetwijfeld Zullen de talrijke bezoe kers v'an dezen film) zich op koisfelijke w'ijze kunnen amuseeren, temeer daar voor een primia verzorgd programma is zorggedragen, waarin o.m. als 2de hoofd film! voorkomt de bekende film van Ri chard Tauber „Mijn Hairtewensch". Ma&!t?B£R!eHT£Kf ZIERIKZEE, 9 Dec. Gerst f 7.75-8; Bruine Boonen f 8.50—10; Erwten (schok kers) f 15—16.50: Aardappelen, Bonte f2.75 —3; BI. f 2.75—2.85; Bevelanders f 1.90; Drielingen fl.401.50; per 100 k.g. Uien groote br. en id. Witte f4 p. 50 k.g. Tarwestroo, gep. en ongep. f 13; Gerste- stroo gep. f 9; Erwtenstroo, gep. f 15 per 1000 kilogram. Aanvoer en vraag kalm. Coöp. Veiling Zierikzee Veiling -ftan 7 December. Lanes "Prins Albert 4—6; Gofudreinet 4— 11; zoiete campagne 5—7; zoete bellefleur 2—7; zure bellefleur 3—7; pondsperen 6; Gieser Wildeman 7—10; Kleiperen9; ■cent per k.g.; Wijnpeeën f2—2.20 per 100 k.g. Veiling van 9 December. Kipeieren f4,80—5,10. Kleine dito f3,30—4,10. Eemdeieren f4,20. Boter f 0,60—0,68. Boterprijs Commissie 75 cent p. pond en omzetbelasting. ST.-MAARTENSDIJK. Veiling van 7 Dec. Breekpeeën, aanvoer 25000 kg, prij'zen gewone f 1,76—1,84; afwijkingen, aanvoer 1000 kg, prijs, f 0,68; knolrapen, aanvoer 2000 kg, prijs, f0,85; Uien, aanvoer 1000 kg, pirijsi f7,65, aUqs per 100 kg- 'k Zou zoo zeggen Laat ieder nu maar zich Zelf blij ven. Engeland is een land van handel en industrie, en de landbouw komt daar pas op de derde plaats. De producten, die ze voor de voeding der bevolking noodig hebben en niet zelf kunnen ver bouwen, kochten ze in landen waar van deze producten overvloed was. Ons land leverde land- en tuinbouwproducten, want daar hadden wij! teveel aan. En op onze beurt kochten we weer industrieproduc ten in Engeland. Zoo gebeurde het, dat de tuinder en zijn knechts gekleed in Manchester, die uit Engeland kwam, groenten kweekten en oogstten voor de Engelsche markt. Zoo voederden de boer en zijn knechts, gekleed in blauwe kielen van linnen uit Leeds en in een broek van Engelsche stof, de biggen, die straks als bacon naar Engeland gingen. En hoeveel gereedschap dat de boer gebruikte voor de oogst, die voor een deel naar Engeland ging, kwam niet uit de Brilsche industrieplaatsen? Toen kwam de autarkie. Men wilde zichzelf helpen. Maar vergat wat de loop der tijden had gebracht en de invloed' van bodem- en klimaatgesteldheid. Ieder land wilde voor zijn eigen voedsel zor gen. Soms lukte dat geheel of voor) •een min of meer groot deel. In Enge land is echter ondanks de millioenen» die voor den Landbouw uitgegeven wer den alleen in 1935 zoo'n 140 millioen, gulden van eenigen opbloei van den landbouw heelemlaal geen (sprake. De voor land- en tuinbouw gebruikte oppervlakte grond loopt zelfs achteruit. 'k Zou zooi zeggen, laat dat geld nu voortaan maar voor den handel en de industrie, die natuurlijke bestaansmidde len voor dat land zijn en wij zullen met onze natuurlijke bestaansmiddelen, de land- en tuinbouw wel bijspringen voor wat ze aan voedsel tekort komen. Dat deden we voorheen ook. En beiden waren we tevreden. TELEGRAMMEN Roodvonk In Monster In de gemeente Monster zijn heden (Donderdag)ochtend op last van den In specteur van de Volksgezondheid 2 scho len gesloten, in verband met een aantal gevallen van roodvonk. De ziekte heeft geen kwaadaardig karakter, doch breidt zich de laatste dagen sterk uit. Tijdelijk vestigingsverbod voor broodbakkersbedrijven Gezien den ernstigen toestand in het Biroiodbakkersbedrijf zal in de naaste toe komst een tijdelijk vestigingsverbod wor den ingevoerd,. Dit is; de tweedie toepas sing van de Vestigingswet in het Klein)-, bedrijf. De Koning en ex-Konlngln van België uit Londen vertrokken Koning Leopold van België is Woens dagavond in gezelschap van Zijn moeder, Koningin Elizabeth en de Hertogin van Portland van King's Crolss station te Lon den vertrokken. Men weet niet waarheen. Zal Italië uit den Volkenbond treden In diplomatieke kringen te Rome is het gerucht in omloop dat Italië zich er op voorbereidt het voorbeeld van Duitschland en Japan te volgen en zich officieel uit den Volkenbond zal terug trekken. Het is evenwel onmogelijk ge weest bevestiging van deze geruchten te verkrijgen, terwijl voor 't o ogenblik even min bijzonderheden bekend zijn geworden. Nader wordt omtrent deze berichten uit Rome gemeld: Hoewel het gerucht dat Italië voornemens zou zijn uit den Volkenbond te treden, nog niet is be vestigd, wordt het toch in diplomatieke kringen te Rome met grooten ernst op genomen. Het schijnt dat Italië na met Duitschland en Japan van gedachten te hebben gewisseld, heeft besloten het voor beeld van deze mogendheden te volgen. Het besluit zal. vermoedelijk nog vóór het einde dezer week openbaar worden, gemaakt. De voornaamste oorzaak schijnt te liggen in het aarzelen van den Vol kenbond om het Italiaansch-Ethiopische Keizerrijk te erkennen. De burgeroorlog In Spanje Rechtsche aanvl afgeslagen Woensdagmorgen -vtroegl hebben de troe pen v.a,n generaal Franco' een hevigen aanval gedaan bij Vila Nueva de la Canada op 2 K.M. ten Noorden van Brunete. Bij het offensief van derecht- schen in Juli tyan dit jaar waarbij de regeermgstroepen Brunete moesten prijls- geven werden de troepen van Franco op ongeveer 3 K.M. ten Zuiden van Vil3i Nueva de la Canada tegengehouden. Woensdag slaagden de regieeringstroepen er nu in een aanval van de rechtsdhen af te slaan. De frontllijn is niet gewij zigd. HET VERRE OOSTEN Nanking omsingeld De woordvoerder van het Japannee- sche leger heeft aan de pers verklaard dat de omsingeling van Nanking thans een feit is. Japanneesche vliegtuigen heb ben opnieuw Woehoe bestookt, waardoor vele slachtoffers zijn gevallen. Krachtige tegenstand der Chlneczen De Japanneesche troepen ontmoeten krachtigen tegenstand van de Chineezen. Het schijnt dat de eerste teekenen van de ineenstorting hebben plaats gemaakt voor den vasten wil, de overwinning op Nanking voor de Japansehe troepen zoo duur mogelijk te maken. Volgens nog niet bevestigde geruchten is de Japan sehe voorhoede door één van de poorten van de buitenmuur binnengedrongen. 3U1TENLANPSCH WEEROVERZICHT De depressie, welke Woensdagmorgen Voor de Portugeesche kust lag, verplaat ste zich met groote snelheid naar het; Noordoosten en brengt thans slecht weer in Zuidwest Duitschland en Oost-Frank rijk. Vooral in Frankrijk vielen in den nacht zware regens. Op IJsland daalden de barometers in de laatste 24 uur sterk onder invloed van een depressie, die uit het Noordwesten naar het Noorden is gekomen. In het Westen ligt een machtig gebied van hoogen luchtdruk, dat van de Azoren tot aan Groenland reikt. Het gebied van hoogen luchtdruk in hét Noordoosten houdt stand. Terw'ijl de vorst in Noord-Duitschland, en de Baltische Staten nog iets toenaimi, bracht de depressie in Zuid-Frankrijk en Zuid.Duitschland sterke verwarming In de Alpen valt neg aanhoudend sneeu|wi In Scandinavië is de verst irnatig tot streng. In het Westelijk Oo|?t zeegebied tllijfl de vorst licht. Over het geheel is het overal betrokken en nevelig weer. Het is te verwachten, dat het vorst- gc-'bied zal blijven reiken tot het Noor den vian oins land, terw'ijl het Zuiden vloirstvrij zal blijtven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 3