D. K ROODHUYZEN Co. n.v. makelaars SUKES - RUBBER - KOfHE - CACAO par contract Amjtcrdamjche liquidatleicas N.V. QAM 3a taMooa Ma SOCHMTOTJ AMSTERDAM-C. Im t* x M soon Carlosamsteroam !A Agent: L. SANDEE, Niauwdorp - Tel. 24. de onderzijde idle wapens van de adellijke families aangebracht, zoodiat ook vo'oir het nageslacht ten allen tijde zichtbaar blijft door wie het is gelachpinken. Mevrouw Boeije, ik kwijt mij volgaarne van de plicht, U namens het Waterschap Schou wen, omzien oprechten dank te betuigen voor dit waairdeviolle gedenkraam1. Het is zeer pa|:f>end in deze omigeiving, er< een sieraad voo,r dit gebouw. Het kom't •mij bovendien voor, dat ik niet mag nalaten, U geluk te wensdhen, dat U op Uw hoogen leeftijd nog zoo'n gotede ge zondheid geniet en dat U idaarjdoor deze feestelijke bijeenkomisit nog kunt bij wonen. Wij vven'schen U nog vele jaren erbij. Ook de beide dochters, speciaal Mevrouw Sdhoirer, U die ons zoó be hulpzaam was mét alleis, onzen oprechten dank en het doet ons groot genoegein, dat U beiden hier tegenwoordig kunt zijn. Het is niet bij één geschenk gebleven. Beneden aan de straat zijn in de twee' ramen van de bestuluiriskamer vier ruiten ■met glas in lood aangebracht. Die stellen voor de wapens- van Neder land, Zeeland, Sdhouwien en Zierikzee. Dit is een gejsdbenk van ide familie Adriaan van der Weijde. Deze familienaam is voor Schouwen geen vreemde en het heeft ons dan ook zeer verheugd, dat de naam van Iden heer Adriaan van der Weijde in ons nieuwe gebouw vereeuwigd is. De heer Adriaan van der Weijde is in het jaair 1891 Hoofd ingeland geworden en na het bedanken van den heer Schalkwijk zagen wij hem optreden als Heemraad tot Juli 1921, toen hij werd benoemd tot lid van Ged|. Staten Veel is er tot stand gekomen tijdens zijn heemraadschap. Aan de andere zijde van het geb-oiuw ziet u ook aan 'beide ra/m'en vier ruiten glas in lood, voorstellende Landbouw', Veeteelt en Visscherij. Dit prachtige geschenk is van den heer Ir. Brusse, een zwager van onzen archi tect Ir. Blok. In de^e verga derziaal zien we aan de voorkant wederom twaalf ruiten glas in lood, voorstellende alle wapens van die gemeenten, die in het Waterschap SchOii- wen zijn gelegen. De eensgezindheid gesymboliseerd Dit is een geschenk van het Bestuur en de H.H. Hoofd-Ingelanden tezamen en het heeft irnij goed gedaan dat deze Heeren, die tezamen de Alg. Verg. vor men, behoefte gevoelden, gezamenlijk dit geschenk aan te bieden. Moge het sym bool der eensgezindheid daaruit te lezien zijn»? Eioven het podium hangt een igrooit schilderstuk, voorstellende het eiland Schouwen met de daarin gelegen steden en dorpen. Wederom een schenking en met name van al onze ambtenaren van hoog tot bag. Hierbij' is inbegrepen onzen dage- lijltschen opzichter van dit gebouw', den heer Ringelberg. Maandagmiddag is dit door de ambtenaren bij monde van on zen Griffier aangeboden en had ik het voorrecht dit waardevolle geschenk na mens ons Waterschap' te mogen aan- vaarden. Het is mevrouw1 Ilcken geweest, die er in geslaagd is, om dit harmonisicl i! geheel te vervaardigen. In het trappenhuis hangt een zeer mooie penteekening, voorstellende de Plompe toren. Dit is een geschenk van onzen Heemraad Boot, wiens oudste zjoon dit werkstuk heeft vervaardigd. Onze hul de aan den zoon, onzen dank aam den gever. Zeker mag niet vergeten worden te noemen onze «machinisten van Dijk en Cctshoek, yioor het vervaardigen der lam pen in deze zaal. Deze heeren zijn uitstekend berekend voor hun taak op 'het stoomgemaal en het imiotorgemraail, doch u ziet, zie kunnen meer dan dat. Dat prachtige kunstsmeedwerk is tus- schen de bedrijven door op het stoom gemaal door hen gemaakt. Ik kan niet nalaten onze groote vol doening erover uit te spreken, dat deze twee personen, naast hun gewoon dage- Jijksch werk, zooveel werklust bezitten als ze imet het maken van deze lampen hebben getoond. Onze oprechte hulde hiervoor. Ook hierbij weer toonde mevrouw Ilcken jiaar bereidwilligheid om met kunstvaardige hand ;de figuren in de lampen te schilderen. Niet alleen deze lam'pen, d;och ook de wagenwielen in het trappenhuis werden door haar ver sierd en van passende 'opschriften voor zien. Mevrouw Ilcken onzen oprechten dank en lonze hulde. In de bestuurskamer hangt een schit terende lamp en een prachtige hangklok. Een Friesehe sjoeltjesklok. Het eerste is een geschenk van den heer van Bael; het tweede van den heer Kuijper. En t'Ot slot nog de mooie ebbenhouten voorzittershamer. Dit is een geschenk van de heeren Stouten en van 't Veer, vervaardigd door dhr. P. van 't Veer. De heer van 't Veer is timmerman, doch hij verstaat ook de kunst van het ver vaardigen van houtsnijwerk. „Luctor et Emergo" Alvorens te eindigen kan ik niet na laten, U, Ontvanger-Griffier en Ingenieur geluk te wenschen met de vertrekken, die U zijn toegewezen. De kamer van den Ontvanger-Griffier j bevindt zich rechts beneden aan den tuin* j kant. U hebt thans, Mijnheer van Dijk), een eigen kamer, die U alleszins toekomt Niets i,s U teveel als het op werk vooir Schouwen aankomt, i Ik Wensch U toe, dat U, in dat zonnige verbnek, met den moesten luist en opge- vvektheid Uw dagelijksdhe taak nog zeer vele jaren zult kjumnen blijven vörvulleci. Ook U, Ingenieur hebt in dit gebojujvv een eigen kamer gekregen, hetgeen bij U thuis een groote vooruitgang zal betae- kenen. Allen, die met U te c'onfereeren hebben, weten thans Uw adres. Ik wensch U toe, dat U zich op die kamer behalve bij; afwezigheid voor iin- spectie'is in ons Waterschap, spoedig den gansehen dag thuis zult gievoelen om de belangen van ons Watehsidhap op de beste wijze te kunnen dienen. Moge de Alg. Verg. in de baste ver houding, eene verhouding, die even har monisch ia, als de kleuren in deze zaal(, de beste beslissingen weten te nem'en1 De kleuren in deze zaal, kenmerken zich door eenvoud en degelijkheid en zijn zoo paslsend mogelijk bij: elkaar gebracht. Mo gen de debatten in deze vergaderzaal zich daarin afspiegelen. Laat ons, Mijne Heeren, Hoofd-Ingelan den, aldus eindigde ide voorzitter, een drachtig de handen ineenslaan, om' te trachten, de beste voorstellen aan H.H. Ged. Staten ter goedkeuring voor te leg gen ien mogen wij! ons van de voortdu rende medewerking van Uw College, Meneer De Commissaris verzekerd achten Moge het zóó zijn en mogen, wij zóó arbeiden, .steeds gedachtig aan ide mooie en voor onzen arbeid zoio pasisende wa penspreuk van Zeeland „LUCTOR ET EMERGO". Uit Stad en Provincie HAAMSTEDE. Ook onze gemeente is door de Sint. bezocht en wel Maandag middag in de Bewaarschool, zooals hij .al [meerdere keeren gedaan heeft. De kleintjes voerden verschillende ispelletjes uit en werden door de Sint en zijn knecht getracteerd op de bij een dergelijk feest hoorende lekkernijen, terwijl ieder kind met een cadeautje .huiswaarts keerde. Des avonds bracht hij een bezoek aan de O.L.Scbool en daar was het de eerste keer dat een dergelijk feest georgani seerd was. Ook hier is het feest uitste kend geslaagd. Daar de opzet voor de eerste keer bescheiden wtais, kon niet aan alle kinderen naast versnaperingen een cadeautje uitgereikt worden, doch Imoest de Sint zich wel beperken tot de laagste klassen. Het wias ook hier een zeer geslaagde vond. De organisa toren verdienen een woord van welver dienden dank. BURGH. Burgerlijke Stand over Nov1. Overleden: 28, Van Oeveren, Marinus, woonachtig te Renege, weduwnaar van Van As, Adriana ApoLonia. Bevolking. Ingekomen: 12, Schilperoo'rt, Neeltje Jawm>ijntje, van Zonnemaire. Vertrokken: 11, De Graaf, Sijbe Aukemét gezin naar Heemstede; 11, Groenleer, Jan naar Doetinchem; 27, De Jonge, Grietje Aaltje naar Zierikzee. SIRJANSLAND'. B.ij de herstemming vioor Notabel tusbdhen de heeren A. v. tij. Maasi Dz. en C. v. d. Maals. Cz., werd eerstgenoemde gekozen miet 16 van dTe 21 stemmen. Maandagavond 13 Dec1., des avowdp van 7—8 u|u|r, zal in de Ned. Herv. Kerk, een stemming plaats hebben voor Diaken, wegens periodieke aftreding van dhr. P. Th. den Boer, welke zich herkies.baa|r 'Stelt. Bovendien treedt dhr. L. v. Idi. Havd af als Ouderling, welke zich wegenis ge vorderd e leeftijd niet herkiesbaar isitelt, zoodat voor deze functie een nieu,we Ouderling zal moeten worden gekozen. POORTVLIET. In de Ned. Herv. Kerk Werd Zondag 28 Nov. jl. nog een nagift van f 20 voor de Oogstclollecte gecollec teerd. ST.-MAARTENSDIJK. Burgerlijke Stand over Nov. Geboren: 2. Maatje Wilhel- mina, d. van J. Bazen en P. J. Robbe, 16. Albert Willem, z. van H. H. Schuller en G. Harthoorn; 26. Cornelis Johan, z. van J. J. Breure en M. C. Stoute!» 26. Jan Jacobus, z. van A. Knuist en A. C. de Graaf. Gehuwd: 18. J. P. Koop man, 25 j. j.d., en G. G. Ponse, 19 j. j.d.; 18. P. J. Boon, 41 j. j.m'., en J, W. Bos, 29 j.d. Overleden: 18. J. de Graaf, 73 j., wed. van L. v. Oeveren. Bevolking. Gevestigd: H. C. Koopman uit Den Haag; C. van der Slikke uit Alkmaar; C. Oudesluijs uit Amersfoort. Vertrokken: J. A. M. Bil naar St.-An- naland; J. C. P. Tazelaar naar Gronin gen: A. Hout naar St.-Annaland. ST. -ANN AL AND. Het 5-jarig zs>ntj j van I. van Daalen klemde zoodanig zijn hand tussdhen de deur, dat 2 •vinger toppen er bijna af waren. Door dr. van Es zijn de verminkte deelen gehecht. THOLEN. De Zaterdag jl. gehouden speldjetsverkoiop ten bate van het Groene Kruis heeft opgebracht de Klom van f 42,34 Vorige week zijn uit Tholen ver zonden voor het binnen- en buitenland plm'. 5800 ton geknipte en ongeknipte mosselen. Dinsdagmiddag overleed1 alhier in den leeftijd van ruim 71 jaar, de heefr W. Geluk. De overledene is jaren ouder ling geweest bij de Ned. Herv. gemeente alhier en tevens President-Kerkvoogd. Steeds tsj hij .een groot ij veraar geweest voior zijn kerk1, wat hij; ook met de daad heeft getoond. Uit eigen middelen heeft hij het plantsoen, rondom' de kerk en het oude kerkhof keurig doen aanleggen en beplanten mat fraaie heesters, zoodat het mooie kerkgebouw als. het ware omlijnt is met een zoom van groen en bloemen. Ook het fraaie hek, dat bijl den ingang van het kerkpad staat, is door henv aan de kerk geschonken. De kerk verliest in hem een har er trouwste zonen. VERKOOPINGEN Ten overstaan van notaris A. J. Bie- rens en ten kantore van de fa. W. de Schrijver te Middelburg, werd in het openbaar verkocht: een huis en erf aan den Hoenderweg te St.-A nnaland, be woond door M. van Daalen. Geboden tot f 100 door den bewoner. Een tuin nabij' den Dorpsweg, geboden door deze-lfde tot f50 Bouwland in den Heulblok, groot 56 a. 85 o.a. (1 gemet 135 roeden) .geboden tot f1070 per gemet door H. Duij'zer Azl Geen van de perceelen is gegund. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. ST.-MAARTENSDIJK. Donderdagavond half zeveh, ds. de Birefs. j G. W. RISCH N.V. - Zierikzee HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van 8 Ded. f 20.000: 6350 f 1.000: 18857 f200: 350. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, a 7 Dec. R'damsche vei ling, Warmoezierstraat. Kippeneieren f 3.15 5.75 de 100 stuks. Aanv. 125.000 stuks; GOES, 7 Dec. Gerst f 8—8.25; Haver f6.50—7; Erwten f 9.50—10.15; Schokkers f 15—17; Br. Boomen f 7.50—11; gede natureerde Paardeboonen f7; matige aan voer. Aardappelen. Zeeuwsche bonte en blauwe aardappelen f 2.102.20 per 70 kilogram. Kippeneieren f 5 per 100 stuks. Boerenboter f 1.35, per k.g. VPZ. Aanv. 3240 eieren. Prijs f 5.20 per 100 stuks. KORTRIJK, 6 Dec. Vlasfabrikanten en bootenkoopers zij'n éénparig aan het kla gen en wij moeten erkennen aldus Het Vlas dat zij! er redenen toe heb ben. De flinke vraag naar goede en beste draadvlassen tegen vaste prijzen heeft er tot verleden week den moed in gehouden, doch deze gunstige factor is ook weggevallen en deze soorten heb ben vergeleken mét drie weken geleden 200 tot 300 francs aan waarde verloren. TELEGRAMMEN De graven van Nassau Dinsdag hebben de Opperceremonie- meester van HM de Koningin, Graaf du Mon?au, de Directeur van het Koninklijk Huisarchief, Dr. N. Japikse, en de Bur gemeester van Breda, B. T. W. van Slobbe, een bezoek gebracht aan de Groote Kerk te Breda. Dit bezoek gold een giraf kelder, die men onlangs onder de z.g.n. Prinsenkapel en Tiet grafmonu ment van Graaf Engelbrecht II van Nas sau in de Groote Kerk heeft ontdekt} en waarin men 4 kisten heeft gevonden, Welke vermoedelijk de stoffelijke resten van de Graven van Nassau bevatten,. Thans heeft men daarnaar een onder zoek ingesteld. Omtrent de resultaten er van wordt de meest strikte geheimhoq- ding bewaard. De kisten zijln gedeelte- lijk op een ijzeren raam geplaatst dat; in den muur vaii den kelder is aange bracht en gedeeltelijk in nissen in den wand. Twee ervan zijn geopend. Een dezer kisten bevatte het stoffelijk over schot van een vrouw, de andere dat van" een kind van naar schatting 2 of 3 jaar. Dat de andere twee kisten nog niet zijn geopend, wordt toegeschreven aan het verlangen om de antecedenten' van de beide ondergezochte geraamten eerst in de Koninklijke archieven op hun juistheid na te gaan. De veronderstelling is dat men te doen heeft met het ge beente van de eerste Graven van Nas sau, waarvan de laatste rustplaats tot J op heden niet met zekerheid bekend was. HM de Koningin was met de ont- dekking op de hoogte gebracht, zoodat het onderzoek dan ook geschiedde in overleg met het Koninklijk Huis. Binnen enkele dagen zal het worden voortgezet. Da gezondheidstoestand van Prins Bernhard De particuliere secretaris van Z.K.H. Prins Bernhard, Jhr. Mr. C. Dedel ver strekte Woensdagmiddag het volgende c)oimlmuniqué aan het A.N.P.: De nacht van Dinsdag op Woensdag is door Prins Bernhard rustig dioor,gébracht. Woensdag morgen heeft Hij Zijn ontbijt met smaak genuttigd. De hoofdpijn gaat in mat/ge graad op en neer. De hoofdwonde van den Hoifjager Spek is genezen. De ope- ratiewionde geneest op normale wij'ze. De toestand blijft gunstig. Er zal geen dagelijksch communiqué meer worden uitgegeven. Geen verloving van den koning van België Door bemiddeling van zijn zaakgelas tigde heeft de Hertog van Portland in de Engelsehe pers een démenti gepubli ceerd, waarin de geruchten ten aanzien van ,Jiet Yertólijf 'van Koning Leopold van België en Koningin Elizabeth op Welbeck Abbey krachtig worden tegen- gesproken. Deze geruchten zijn geheel (ongegrond. Zij zijin belachelijk en zou den niet tegengesproken behoeven te wiorden, 'indien Zij geen nadeelige ge volgen zouden kunnen hebben. HET VERRE OOSTEN De Japanners voor Nanking De JapanneesChe troepen welke voor Nanking liggen, brengen op het oogeoblik belegeringsgeschut in stelling. Het schijnt dat ziji verwachten dat in Nanking een be- srèuiuiflswisseling zal komen waardoor de sjtad zal worden overgegeven. De Japan- neesche militaire autoriteiten willen de sjtad blijkbaar een bestorming besparen. Onderwijl bestudeert het Japanneesche kabinet de houding welke zij .moet aan nemen waanneer T.sang Kal Chek naar heit Wesjten van China terugtrekt o.m verderen tegenstand te bieden. In dit geval zal de Japanneesche regeering ongetijfeld de regeering van T.sang Kai Chek niet meer erkennen. Ook is mogelijk dat de regee- riing van Tsang Kai Chek zal omver wojr- den geworpen en dat een nieuwe regee ring met Japan vrede wil sluiten. Tsjlngklang bezet Voor het eerst sedert het uitbreken van de vijandelijkheden, aldus een be richt uit Tokio, zijn Japansche troepen geland «op den Noordelijken oever van de Janglse en hebben hier de stad Tsing Kiang bezet. Het schijnt dat de Japiansdhe troepen willen oprukken naar de Chi- neesche troepen, welke Nanking hebben verlaten. Oioik wordt meegedeeld, dat de linkerflank oprukt naar Woehoe. Tsjangkal Sjek verlost Nanking Tsjang Kai-Sjek, welke zich miet het vliegtuig, waarmee hij |U|it Nanking is ver trokken naar Nantsjang heeft begeven, om) vandaar door te reizen naar Hankau, heeft voor zijn vertrek het opperbevel in Nanking overgedragen aan Generaal Tang Sjen Sje, die thans: de verdediging der hoofdstad met isteun van Idjen mili tairen Gouverneur van de provincie iKiahg- Sjoe leidt. Zijn hoofdtaak .schijnt daarin te bestaan, den 'tegenstand zoo lang mo gelijk te handhaven, tot het gros dar Chineesiohe troepen zidh in veiligheid heeft gebracht. Zal het garnizoen zich overgeven? De Japanneesiche autoriteiten hebben den Comtmandamt van het Chineesdhe gar nizoen te Nanking gevraagd zich over t6 geven, alvorens de Japairneejsche troepen de stad gaan bestormen. Ook wachten de Japanneesche autoriteiten op het ver- Zoek van de buitenlandsche consuls bun iandgenooten uit de stad te mogen ver wijderen. Volgens Japanneesche rappor ten zullen de verdedigers van ide istaidi een terugtocht zeer moeilijk vinden door een gebrek aan vervoermiddelen, terwijl booten op de rivier bloot staan aan vlieg- tuigaanvallen. In geval de Chineezen zul len weigeren de stad over te geven, zal de belegering uitloop en op een van de bloedigste gevechten van den geheelen strijd. Volgens de laatste berichten van Nanking is de JapannneascJhe voorhoede genaderd tot voioir 2 van de 18 popjrten der stad. 3UITENLANDSCH WEEKOVERZICHT Het gebied van lagen luchtdruk, dat reeds dagenlang het weer op het vaste land beheerscht, verplaatste zich iets naar het Zuiden, waardoor de wind in ons land naar Oost om ging. De as loopt thans over Centraal Europa naar Het Kanaal en buigt dan naar het Zuid westen om en reikt tot over de Azoren. In het Noorden blijft de luchtdruk hoog. De samenhang tusschen de beide gebie den van hoogen luchtdruk boven Scan dinavië en Groenland wordt echter weer verbroken door een depressie uit het Poolgebied. In een strookvorming gebied over het Oosten van Engeland, de Noord- zee, en ons land tot over de Alpen heerseht betrokken en mistig weer met regen en sneeuw. Ook in het Oostzee gebied heerseht betrokken weer met lichte sneeuwval. In Frankrijk, in Ier land en Schotland is het weer beter. In het binnenland van Ierland deed de helderheid in den nacht de temperatuur dalen tot beneden -6 graden Celsius. De strengste vorst heerseht op het oogen- blik in Finland en de Baltische staten. De regenval was het zwaarst in het Wes ten en plaatselijk worden zeer zware regens gemeld, onder andere 64 m.M. te Southampton in Eqgeland. Ook in Zuid- Frankrijk regende het zwaar. In de Al pen sneeuwt het voortdurend, doch de temperaturen zijn niet buitengewoon laag. Jungfraujoch meldde -10 graden C. Voor onze omgeving is nog weinig verandering in het heerschende weers type te verwachten. SPORT ALJECHIN WERELDKAMPIOEN De 25sle partij van den wedstrijd om het wereldkampioenschap schaken tussclien dr. Euwe en dr. Aljeohiü, welke gister avond in de kleine zaal van den Dieren tuin werd voortgezet, is door dr. Euwe na 43 zetten opgegeven. Dr. Aljechin heeft door deze over winning lSi/a punt behaald, eem aantal dit dr. Euwe niet meer kan bereiken. Hierdoor heeft dr. Aljechin den titel van wereldkampioen heroverd. Alexaoder^Aljeohin, de Jnieuwe wereld kampioen, werd in 1892 te Moskou ge boren en stamt uit een adellijke familie van het Czaristische Rusland. Hij volgde de traditie en trad [tot [bet regiment Preobratsohenski toe,| waarin hij als officier werd opgenomen. In 1914, als 21-jarig luitenant, nam hij deel aan het internationale sch»afctournooi te St.-Petersburg, waar hij derde werd achter dr. Lasker en Capablanca. Daarna ging hij naar Mannheim, waar ook een internationale wedstrijd gespeeld werd en daar werd hij verrast door het uitbreken van den oorlog. Hij werd ge ïnterneerd, ontvluchtte, bereikte Rusland weer en zijn regiment. De revolutie beroofde hem van bijna alle bezittingen, sleobts een klein deel van zijn vermogen kon Aljechin redden. Daarmee ging hij naar Parijs, waar hij zijn studie voortzette en waar hij door naturalisatie Fransohman werd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 3