ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Gratis lezen DECEMBER 1937 DINSDAG 7 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT gratis I De Kern Uit Stad en Provincie ABONNEMENTi Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikiee f 1,80 Voor het bnitenl. p. jaar f 10,Afiotrtierlijke nummer» 5 cent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 1797 - 1889 Directeur i A. J. DE LOOZB Uitgever-Redacteur i H. i. KOSTEN Uitgave» N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEB 94STE JAARGANG No. 13595 ADVERTENTIENi ran 1—4 regels 80 cent, ran 4 regels en daarboren 20 eent per regel. Reclames 40 oent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag ran uitgave vóór 10 uur Zij, die zich vanaf heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 Jan a.s. verschijnende nummers Amerikaansche beroepen «Radio-feliciteerster» In het land van de onbegrensde mo gelijkheden vinden de mensehen de won derlijkste dingen uit, om van te bestaan. Een van de merkwaardigste zelf-ontdekte beroepen is wel dat van verjaardig-feji- citeerster. Mevr. C. in New-York wislt, dat veel menschen door drukke bezig heden er dikwijls niet aan denken, jarige vrienden of familie-leden op te bellen en geluk te wenschen. Zij kwam toen op het idéé, zich tegen betaling beschik baar te stellen om jarigen op te bellenj en liedjes voor hen te zingen. Zij ver kocht het idéé aan de telefoonmaatschap pij waar zij werkte en bleef daar in dienst als „feliciteerster". Zij zingt niet alleen in 't Engelsch, maar ook in 't Duitsch, Fransch, Spaansch, Italiaansch en eens zelf in 't Chineesch. Zij heeft bovendien diverse loopjongens-kwartetten gevormd, die de gezongen gelukwenschen in persoon vierstemmig gaan' afleveren. Zelfs brengt zij1 soms gelukwenschen aan jarige schoothondjes over, door in de telefoon te blaffen! «Brendruiker» Eveneens in New-York leeft een merk waardige man, hoofd van het New York- sche Bureau voor Brandonderzoek. Hiji is begonnen als verslaggever, en viel op door zijn gave, om brandstichters te ont dekken. Hij werd tenslotte tot hoofd van genoemd bureau benoemd, en heeft geloof het of niet een speciaal voorgevoel voor brand! Hij' kan debrand- wneer precies vertellen, waar een brand waarschijnlijk zal uitbreken. (Het lijkt ons fantastisch, maar de man heeft er er toch maar een gesalarieerde betrek king door). Als er eenmaal brand is, heeft hij een bijzonder fijnen neus voor het ontdekken van de oorzaak. Van de vier-en-twintig uur slaapt hij er vijf; den overigen tijd brengt hij door met door de stad te zwerven op zoek naar mo gelijke branden. Hij weet precies, welke gebouwen brandgevaarlijk zijn en let er voortdurend op. Als ergens brand ge sticht is, en de brandstichter bevindt zich onder de saamgestroomde toeschou wers, dan weet de „brand-deskundige" hem met onfeilbare zekerheid aan te wijzen. Hij heeft verklaard dat hij het ziet in de ooigen van de s'cJhuldige. «Mottenkweeker» Een man in Rochester kweekt motten en vlinders, en verstuurt ze over de ge- heele wereld, terwijl ze zich ingespon nen hebben. Aan Zondagsscholen stuurt hij de cocons met advies, bij welke tem peratuur ze bewaard moeten worden en garandeert dat ze opengaan op Paasch- morgen. Hij verkoopt aan verzamelaars, fotografen, biologen, onderwijzers en aan menschen die lampekappen versieren met vlindervleugels, 250 verschillende soorten inheemsche vlinders en 150 exotische soor ten, in prijzen varieerende van 10 cent 'tot 3 dollar per stuk. Zijh „vlinderfabriek" drijft hij in zijn garage; zijn auto staat buiten. Wanneer Zijn vroju'w niet bezig is de kinderen te voeren, helpt zij de rupsen voeren. De vlinderkweeker heeft één liefhebberij: visschen; en 'tzal hem! zeker nooit aan aas ontbreken! KORTE BERICHTEN Een hooggeplaatst Biritsich ambte naar van de internationale nederzetting te Sjanghai heeft het incident van Maan dagmorgen, toon twaalf agenten van de Jjapansche consulaire politie hot Britsche Great Eastern Hotel in de internationale nederzetting doorzochten, buitengewoon ernstig genoemd. Het is van 'essentieel belang dat nu de Britsche ien Am'erikjaanslche consul-gene raal een krachtig standpunt innemen. Wanneer man toestaat, dat dit incident zonder protest verloopt, beteekent dat een practisch afstand doen van de ta'acht door de vreemde mogen'dhefden in Sjanghai De Engelsdhe legervliejger luitenant Angus is gisteren boven' Liverpool, in een dichten mist, tegen dein kerktoren van Everton aangevlogen, vanwaar het vliegtuig, via het dak van 'een aangren-» zend huis, in een tjuyn terecht [kWam, waar het onmiddellijk in brand vlfoog. De bestuurder die alleen in de 'mjachine zat, Moet dadelijk dooidl Zijin geweest. WEERZIEN MET SJANGHAI Troosteloos beeld Japan heerscht Langzaam) liep icms schip, schrijft trien ons, de Yamgtse binnenn en naderden wij Woesoeng, waar een zeer indrukwek kend beeld ons wachtte. Voor ons lig een vloot, transportschip naast transport schip, 'torpedoboot naast torpedobooten daarbij een vliegtuigmoederschip, een kleine l^uiser en eenige torpedojagers. Een beeld van enorme militaire macht, die de strijd om Sjanghai tot inzet had. Nog duidellijker echter werd de indruk, dat mlen hier niet met een „militair conflict", mlaar «net een modernen oor log te doen heeft, toen ons schip de Whangpoo inboog en wijl voorbij Woe soeng "trokken. Geen huis bleef heel rniet gaten doorzeefde muren was alles, wlat bomknien en zware artillerie lieten staan. Een troosteloos beeld van alge- heele vernietiging. Het scheepverkeer ligt stil Ik herinner mij de tijden, dat er op de Whangpoo een druk verkeer heeTsohte Een onafgebroken stroom' van kleine en grioote schepen bewoog zich stro omlop en stroomafwaarts tusschen de vijfde ha ven Van de wereld, Sjanghai en de zee. In vergelijking met dien tijd ligt de rivier op het oogenbli'k geheel verlaten, slechts hier en daar ontmioetfcen wiji een, Japansche kanonneerboot of eesi torpedo- boot en Wij passieerdien een vroeger pas sagiersschip, flat thans als hoispitaalschip is ingericht. Uit regen, roet, en 'iro >k verheffen zich thans, nadat wij de grooite bocht van de Wangpoo achter ons hebben steeds duidelijker de silhouetten van de imiij foo welbekende wolkenkrabbers van Sjanghai. Terug in Sjanghai Wij waren aan de Waysidewharf ge- ko'men, waar ons Schip het eerste pas sagiersschip, dat de reis naar Sjanghai weer aandurfde, het anker liet vallen. Mijn spanning bereikte mu het hooglte- punt. Een dichte imensc'henmenigite wacht te ons schip op. Miaar (|een Europeaan, geen Chinees Was onder hen te vinden, hoewel wij loch in Hongkew, dat tot de internationale nederzetting 'behoord, landden. Slechts Japanneezen, in het bij zonder soldaten, stonden am den wal. Zouden mijn vrienden, wien ik tele grafisch verzocht had, Im'ij af te komien halen, tmlijn bericht onder de huidige omstandigheden niet ontvangen hebben? Geen koelie, geen taxi niets! Tot mijn geluk kwiaimien de vrienden toch nog imlet een autiolbhs van den „International Guides", het eenige verkeersmiddel, dat tusschen de Wharf en het eigenlijke Sjanghai verkeert. Op de kade heerschte een enonmle verwarring. Een pas- en douanecontrole w'erd niet meer gedaan; deze waren door den oorlog afgeschaft. Vroeger voelde men zich als Europeaan ,ook in dit deel van de internationale! nederzetting beer en meester, thans ijs mien echter t|Oit een vreemdeling ge worden. Hongkew, dat werd abij eerst goed duidelijk, toen ik later door de straten wandelde, was het rijk van den Japiainséhen soldaat geworden. Oorlogsatmosfeer Mijn vriend en ik besloten de autobus mét de bagage 'weg te zenden en naar Sjanghai te loopen. Reeds bij het ver laten van de kade waren wij midden in de atmtasfeer van den oorlog. Auto's met Japansche officieren vlogen door de straten, lichte artillerie trjoik voorbij, twin tig zwaar beladen vrachtauto's, die klaarblijkelijk veel haast hadden, tracht ten door het geWoel heen te komén het was een warboel, waarbij hooren en zien verging. E)n temidden van dit lawaai, wij', jammerlijke burgers, waarop natuurlijk niemand acht sloeg. Wij' moes ten zelf tornar zien, hoe wlij verder kwamen en ik voelde mij als burger tus schen a,l die soldaten, die toch een of ander doel hadden en wisten, wat zij deden, zeer (overbodig. DE HERTOG VAN GUISE, pretendent voor de Fransche Kroon, wiens naam Sikwijls in verband met de Ca- goulard-affaire is genoemd. Schrijfwijze van onze taal Adres van leeraren aan de Tweede Kamer De samenwerkende vereenigingen van leeraren bij het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs, hebben een adres gezonden aan de Tweede Kamer, dat zij' reeds aan den minister van Onder wijs, K. en W. hebben gezonden, waarin zij' haar verontrusting uitspreken omtrent de voornemens van den minister met be trekking tot de schrijfwijze der Neder- landsche taal. De organisaties zijn er diep van over tuigd, djat spellingwijziging op dit oogen- blik onverantwoordelijk moet worden ge acht: Niemand we^scht de spelling- De Vries en Te Winkel terug. Terugkeer tot een conservatiever systeem zou groote sommen gemeenschapsgeld kosten bij; schadeloosstelling der uitgevers. Enkele lichtingen leerlingen zullen nim- |mer in. de gelegenheid zijn de ingewik kelde buigingsvoorschriften van De Vries en Te Winkel te leeren. Immers sinds 1930 (oekase-minister Terpstra) worden op zoo goed als geen scholen meer bui gingsuitgangen bij zaaknamen onderwe zen, die nu, na zeven jaar, in eere zou den worden hersteld. Om deze redenen dringen de organi saties van leeraren er bij den minister met de grootst mogelijke klem op aan: De spelliug-1934, die bij het onderwijs volle instemming vond en die gunstige resultaten leverde, volledig en algemeen te herstellen. Door invoering dezer spelling in re- geeringsstukken de snelle doorvoering er van de bevorderen. Immers, gaat de re geering over tot invoering der spelling- 1934, dan zal ook de pers spoedig toU de nieuwe schrijfwijze overgaan, die nu reeds algemeen in de kinderrubrieken, wordt toegepast. i VERSCHILLENDE BERICHTEN Nog vijf Spanjaarden verdwenen I Naar thans is gebleken, zijn ook eenige Spanjaarden, die in 's-Gravenhage waren geïnterneerd, uit hiujn tijdelijke woonplaats j verdwenen. Het betreft hier drie, die verblijf hielden in het Kom'ping-huis aan den Zuid-Oost-B|uitensingel en twee die inwoonden bij particulieren in de Indi- sdie Buprt. Zij) hadden zich volgens de jongste voorschriften van den Rijksvreem!- delingendienst, heden bij! idle Haagische po litie moeten melden, dodh ze hebben dit nagelaten. Men neemt aan, dat pok zijl de Wijk hebben genom'en en het eere- J 'woord, dat zij aan de Nederlan|dsche re geering hebben gegeven, hebben gesdhon- I den. I Reiziger verongelukt Gistermiddag voer te Bodegraven een tienjarige joingen mét een wrak bootje op den Ouden Rijn. Een 35-jarige han delsreiziger, die veel haast scheen te heb ben, vroeg den jongen hemi naar delrv overkant te zetten, opdat hij; niet tot dp brug zojUj behoeven te loopen. De jongen 'wees den m'an erop, dat het bootje niet stevig wias. en dat het wiel zou kjuinnen kapseizen. De reiziger stporde zich hier niet aan en epfrongl pip het vaartuig., Toen het bootje halver wege voer drong door een lek! het water naar binnen. De boot sLoeg om en beide inzittenden vielen in het water, de jongen wist zich te redden, de reiziger evenwel verdween in de diepte. Ronselaar aangehouden In samenwerking met de Amsterdam- sche politie heeft de Hilversumsche re cherche een Hilversummer aangehouden, die van ronselarij voor Spanje wordt verdacht. De aanhouding kon geschieden door de informaties, welke een inwoner van En schedé aan de politie had verstrekt. De man heeft zich met den Hilversumschen ronselaar in verbinding gesteld, daarbij voorgevende, dat hij1 eveneens naar Spanje wilde. Men kwam het noodige overeen en de ronselaar bracht zijh slachtoffer naar Amsterdam, alwaar hij aan een an der zou worden overgegeven. Te Am sterdam op het Centraal station greep de politie echter in. De aangehoudene, door wiens bemiddeling reeds verschei dene personen naar het linksche Spanje zouden zijn uitgezonden, is opgesloten en zal ter beschikking van de Justitie worden gesteld. Stelende logeergast Als St.-Nicolaasverrassing heeft de po litie thans den dader weten op te sporen van een reeks diefstallen, die te Lu li ter en sedert een half jaar met vrij; regelmatige tusschenpoozen werden ge pleegd. Dezen zomer werd bij1 een electri- cien zelfs vier maal achtereen ingebro ken, waarbij in totaal een bedrag van ongeveer f 200 werd vermist. Ondanks ijverige nasporingen van de politie werd geen spoor van den dader ontdekt. De laatste veertien dagen werden wederom eenige diefstallen gepleegd. Toen de heer M. Zaterdagochtend bemerkte, eveneens met een bezoek te zijn vereerd en een bedrag van f 100 miste, greep de politie, die nu sterke vermoedens had gekre gen, krachtig in en arresteerde den ver- moedelijken dader, den 17-jarigen G. H. uit Amersfoort, die meermalen in Lun- teren logeerde, toevallig juist in den tijd, dat de diefstallen werden gepleegd. De jeugdige verdachte heeft een volledige bekentenis afgelegd. Da inbreker en zijn helpster Zondagavond is ingebroken in de wo ning van den heer N. te Schiedam!, terwijl de familie afwezig was. Een voor bijganger zag een verdacht lichtschijn sel in het huis van den heer N. Hij maak te een passeerenden nachtwaker daarop opmerkzaam. Deze stelde onmiddellijk een Onderzoek in en trof in de keuken een vrouw aan, die daar niet thuis behoorde. Spoedig bleek, dat was ingebroken en het gelukte de inmiddels gewaarschuwde politie, zich na een korte worsteling!, meester te maken van een man, die aanvankelijk getracht had te ontkomen. De inbrekers bleken zich aan de achter zijde van de woning toegang verschaft te hebben door een openstaand kelder- raampje en waren door verbreking van de kelderdeur in huis gekomen. Daar hebben zij op barbaarsche wijze huis, gehouden en het meubilair onnoodig ern stig beschadigd. De dief en de dievegge hadden zich reeds eenige kostbare voor werpen toegeëigend en in den gang stond een koffertje, gevuld met zilverwerk, ge reed om meegenomen te worden. Zoo wel de man, de 19-jarige M. V. als de 31-jarige juffrouw P. J. A. A., beiden uit Schiedam, zijn in bewaring gesteld. De juffrouw had de zorg voor de inbrekers werktuigen op zich genomen en droeg! die in haar tasch. Vluchtelingen ontvlucht De Spaansche vluchtelingen te Eind hoven zijn grootendeels ondergebracht in het R.K. Gezellenhuis. De conciërge van dit instituut vernam aan het eind van de vorige week van de vermissing! van zes Spanjaarden uit Zeist. Toen hijl paging, waar de in- het Gezellenhuis wo rn onde Spanjaarden, zich ophielden, bleek hem dat ook van dezen er vier zoek waren. Hij deed hiervan aangifte bij de gemeentepolitie, die op haar beurt den administrateur van den rijksvreemdelin gendienst in den Haag op de hoogte stelde. Deze dienst is met den aanmel dingsplicht van de Spaansche vluchtelin gen belast. Op last van dezen dienst moeten de nog aanwezige vijftien Span jaarden zich voortaan dagelijks in plaats van wekelijks, zooals tot dusver het ge val was, bij1 de politie melden. Zij mo gen ook niet zonder toestemming van de politie de stad verlaten. LAND- EN TUINBOUW RUILVERKAVELING In het num'mer van heden 'komt een advertentie vooir van die Landbouw ver. „C. et C." te Burgh, waarin (een lezing Sjanghai in de macht van den Japanschen soldaat Leeraren adresseeren aan de 2e Kamer over de nieuwe spelling De Commissaris der Koningin opent de nieuwe 's Landskamer Koplampen en achterlichten voor losse paarden Om het vriespunt Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. WEERBERICHT Hoogste baro'méterst. 772,1 te Abiskb Laagste 741,8 te Brest Verwacht tot den avond van 8 Dec.: Zw|akke tot 'matige wind uit Oostelijke richtingen, nevelig tot zwaarbewolkt, nog kans op regen of sneeuw, des nachts lichte vorst, overdag temperatuur om het vriespunt. Zoo op: Zon onder: 8 December 7,59 3,46 Maan onder: Maan op: 8 December 9,25 11,03 Hoog- en Isagwater te Zlerlkzee Hoogwater: Laagwater: 8 December 5,30 17,54 11,23 23,42 aangekondigd wordt over „Ruilverka veling" een onderwerp, dat voor onze Streek en wellicht voor geheel Zeeland nieuw is. In andere streken van ons land is reeds >een en ander bereikt op het gebied van ruilverkaveling. Dat ook de regeering indertijd het belang van deze zaak heeft ingezien, blijkt uit de Rjnil- verkavelingswet, welke in 1924 reeds tot stand is gekomen. Wat ruilverkaveling beoogt is voor velen onzer onbekend, waarom het ini tiatief van de voorzitter van C. et C. de heer W. G. Boot Jz., zeer is toe te juichen, daar wij; nu Donderdagavond op deskundige wijze door I;r. Swart zufllen ingelicht worden van welk groot eoono,- misclh belang ruilverkaveling is en wel licht ook voor pnze streek in t(o(epassing kan worden gebracht. Op deze vergadering is ieder Welkom', die belang stelt in de welvaart van onzej streek, daaronder begrepen geheel Schou- wen-Duiveland en zouden wij ieder, doch vooral grondeigenaars widen opwekken deze zeer belangrijke vergadering bij te wonen in hun eigen en in het algemeen belang. ZIERIKZEE. Bij' beschikking van den minister van Financiën, is ingetrokken de verplaatsing van den ontvanger der di recte belastingen enz. J. van Haarst, van het klantoor Middelharnis naar het kan toor Zierikzee, en is verplaatst naar het kantoor Zierikzee de ontvanger der di rectie belastingen enz. W. P. Erasmus te Drachten. Blijkens een advertentie in dit liunr- m'er, zal het nieuw® gebomw van 's Lands kamer voor het publiek ter bezichtiging wérden opengesteld Woensdag en Don derdag van half 3 tot 5 uur, tegen een Matige entreeprijs, waarvan de totaalop brengst bestem'd is voor de vereeniging tot bestrijding der t.b.c1. alhier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1