ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE P. VAANE, Zierikzee, telefoon 150 WOENSDAG 1 DECEMBER 1937 OPGENOr ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 EERSTE BLAD De Kern ABONNEMENT. Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zieriksee f 1,80 Voor het boitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 Directeur i A. J. DE LOOZB Uitgever-Redacteur i M. KOSTEN Uitgavei N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEB 94STE JAARGANG No. 13590 i ADVERTENTIES i ran 1—4 regali 80 cent, ran 4 regels en daarboven 20 eent per regel. Reclames 40 oent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag ran uitgave vóór 10 uur Dit nummer bestaat uit 2 bladen. LUCHTBESCHERMING De Concertzaal wals. Dinsdagavond gia- heel gevuld met inivité's en belangstel lenden, verschillende autoriteiten uit en buiten Zierikzee, die kwamen luisteren naar de uiteenzetting van den heer Ba tenburg te Renkum, hoofd van den lucht beschermingsdienst aldaar, o-ver de tech nische kwesties, welke bij dien dienst geëischt wioirden. De burgemeester, jhr. mir. J. Söhuur- beque, .opende de bijeenkomst met de vioilgende inleiding: De moderne tijden hebben helaas wel duidelijk geleerid, dat een .oorlog met wapengeweld zich niet meer in hoofd zaak afspeelt iOfp de slagvelden tusschen de geregelde legers te velde, maar ;op en bioven het geiheefle gebied ven den tegenstander, waarbij de grondbeginselen van loiorlogsreeht en humaniteit zelfs niet meer in acht geniomen worden en naar het rijik van de fabelen verwezen zijn. Werden vrioieger op-en, niet verdedigde steden en de non-combattanten als regel door den vijand ontzien, de methoden thans zijn wel radioaal veranderd. Open steden schijnen een aantrekkingskracht te hebben voor de vernielingswerktuigen en bombardementen daarvan uit de lucht moeten dienen om' het moreel van de burgerbevolking aan te tasten, opdat ten koste van alles het sloopend werk in den rug van een leger voltooid wordt. Non-combattanten bestaan in het kader van deze tendenzten niet meer. Men kam het eens zijn daarmede of niet. Ik laat da.t in het midden. Wij zijn Ihier niet bijeen om ons te verliezen in bespie gelingen over deze dingen. Middelen ter beveiliging der bevolking Maar weil is het een 'harde en bitsere noodzakelijkheid geworden om deze ge varen onder de oogen te zien en daar over te spreken. Zierikzee word Zelf in 1917 getroffen door een vijftal, bij' vergissing, uitgeworpen bommen. De ge varen van toen zijh echter niet meer dan kinderspel vergeleken bij hetgeen een moderne oorlog aan vernieling viae mens'Chenlevens en goederen te zien zal geven. Er is echter één gelukkig ding,. Men heeft middelen beraaimld en totok in toepassing leeren brengen, waardoor het gevaar, waaraan een burgerbevolking kan komen bloot te staan, verminderd wjoirdt. Zooals glij' ,uw have en goed kunt afsluiten tegen diefstal, ziop zijn er methoden oimi in dagen van oorlog althans het veeige leven met grootere zekerheid veilig te stellen dan wianneer er niets gebeurd en men het er im'aar lOip aan laiat komen. Men leert den mensch zichzelf en z'ijn naaste omgeving te beveiligen. De overheid propageert zelfbescherming Zoo is er dan in Neder/land opge richt een Nedertandsche Vereeniging voor Luchtbescherming, welke overal in den lande en ook te Zierikzee haar tafdee- Jimgen heeft. Zij is het, die de propaganda onder de mensehen uitdraagt en hen door middel van brochures, handleidin gen en andere geschriften aangeeft, hpe mei, bij de vele groote gevaren, w'elke dreigen, de zekerheid' en blesdherming daartegen mag kon vengrooten. Zelfbe scherming is daarbij het groote woord. Geflioof niet, dat, wianneer er gevaar is, een ander voor u klaar staat om 'een schuilplaats vOor u gereed te maken. Wanneer gij u zelf en uW geziin niet hebt leeren beschermen, dan staat gij, wanneer het eenmaal zioover zou ko men, alleen, hopeloos verlaten. Dat geldt voor het individu, Zoowel ais vo|or de gemeenschap. De Overheid, flhjoe tyan goeden 'wille look, kan niet voor een ieder schuil plaatsen houwen, waarin men scherf- of gas vrij' kan verblijven. Zij kan alleen de gedachte van zelfbescherming uitdra gen en |op hetzelfde aambeeld blijven hameren. Het iis ditmlaal de eerste avond voor propaganda in ruimere kring welke te Zzee georganiseerd wordt. En het is oiliji een. groiot genoegen u daarop te mogjen in- troduceeren den heer v. Batenburg, Com missaris vain Piojlitie en Hoofd >vjam de Luchtbeschermingsdienst te Renkulm', die u over de meer technische punten van het onderwerp zal voorlichten. Den heerlijken drank Alleenvertegenwoordiger voor Schouwen en Duiveland Een gewaarschuwd man geldt voor twee De heer van Buatenburg 'begon zijn toespraak met te herinneren ..nn een vers van Anth. Donker, „Wanneer het leven een droom is!" Was het 'mlaar een droom denken so'mmigen, die somber zijn gestemd, terwijl de optimisten een en al blijdschap zien in het leven. Zie daar de tegenstellingen, 'Welke vlaik bij' elkaar liggen: jicht en donker. Tusschen die twee polen slingert ons leven, waar tegenover we niet passief komen te staan, maar V groeien aan .alle kanten. Het leven lijkt een zee, dat zijn effect aan een onweer dankt; het is een lou tering door lijden, een strijd. Dat was 't in de oudheid, dat is het nu nog. Een strijd tusisichen landen en vpilken en met steeds sterteer wOrdende span ningen. Velen 'kunnen de spanning met te 'best verdragen bij de algemeene vraag en eisch naar hooger snelheid en hooger ontwikkeling, naar meer land, )meér macht. En dan bietsen de 'belangen, groeien uit tot conflicten, totdatde bloim barst. Men zie naar Palestina, China, Japan, Rusland, Britsch IndiëOok Europa ontkomt niet aan de spanningen, tengevolge van den economischen oor log. In dez'en spannenden tijd, waarin het zwiaard bloiven Europa hangt, stop pen sommigen de ooren dicht, als kin deren, die het gerommel van het onweer niet willen hiooren of bedekken de oogen om het licht van het hemelvuur niet te zien. Miaar wij' mensehen hebben tfOit taak te hooren en te zien wat ons 'bedreigt, 'wlat enkele vooraanstaanden in ons werelddeel hebben verkondigd; om de verschrikkingen van een oorlog Zoo veel mogelijk te kunnen weerstaan, oml ziopojls minister Colijn zei de het voilk sterlc te maken in al Zijln «afcotoen. Ook in ons land heeft men die wiaar- schuwing verstaan. Nu heeft, «vjoftglemlsl 'n tekende uitspraak, een bekend g'evaar de helft van Zijn dreiging verlioiren. Criticasters onder ons vragen: w'at wilt gij met die maatregelen? Als strakls- de blommen vallen, dan ontstaat een paniek en slaat de organisatie uiteen. Nummer één van het program van de lucht bescherming is, te tracjhten paniek te voorkomen. De moreele kracht is pri mair voor taai volhouden bij' de pas sieve verdediging. De burgerij moet in tijd van luehtgeviaar bescherming zoe ken, zijn plicht jegens de gemeenschap 'beseffen en offervaardigheid aan den dag leggen. Dat Zijn de drie kernpunten, Welke de spreker nader uiteenzette. Wat 'wij in vredestijd Verzuimen (Luchtbe scherming) zullen we in oorlogstijd rnfet bloed moeten betalen. Dat was 'de tie- passing van de rede Voor de pauze uilgesproken en met gespannen aandacht beluisterd. Na de pauze kwam het lichtbeeld ver duidelijken wat de spreker in zijn rede had bedoeld: zich in oorlogstijd bescher men tegen aanvallen uit de lucht, want in een moderne oorlog wordt van het luchtwapen een veelvuldig gebruik ge maakt ora open steden, bruggen, fabrie ken enz. te vernietigen. Hoe men zich tegen het luchtgevaar voor een groot deel kan beveiligen, lieten de lantaarn plaatjes duidelijk zien. Met gr0(0te aandacht werd zoowel de lezing als de projédtie gevolgd, in de hoop clat ons zu,lks in de toekomst ge spaard moge blijven. De heer Verbeek, voorzitter van de afd. Zierikzlee van den L.Bi.D., dankte aan het slot den heer van Batenburg vjoior zijh rede, het publiek daarin opwekkend lid van de Nederl. Vereeniging voor Luchtbescher ming to worden. TWEEDE KAMER De motie Kupers verworpen De Volkenbond in gebreke gesteld De Twieede Kamer heeft haar deejl- neming miet het autoi-ongevail van Prins Bernhar.d betuigd). In een korte treffende rede heeft voorzitter mr. Van Sdhajk gesproken over de bezorgdheid v'OiO'r het Koninklijke gezin, waarin het Nederland- sche vollk en de Kamer medeleven. B.ij deze oprechte wensohen voor een spoe dig herstel heeft de regeering bij monde van minister Patij'n zich imiet enkelle woorden aangesloten. De beide redevoe ringen zijn staande door de leden der Kamer aangeboord. De korte plechtigheid maakte diepen- indruk. Voordat men tóet de besprekingen van het 'buitenlandsch beleid is aangevangen is onder meer over de mo t i e-K up ers (s.d.) gestemd. Daarin werd, zopals vroe ger vermeld, een wettelijke regeling ivjan vacantia met 'behoud n-vn loon, gevraagd. De Kamer heeft de (mlotie met 59 tegen de 25 stemmen der s.d.a.p., n.s.b., coim- munisten en christen-demlocraten verwor pen. B'ij het debat o.ver „buitenlandsche zaken" komen telkenjare gevarieerde meeningen ten opzichte van den Volken bond tot uiting. Zooals van zelf spreekt is de laatste jaren de teleunsfe]jllin|g overheersdhend. 'Toch kan men niet zeg gen, dat de Kamer de opvatting huldigt, dat men na "alle desillusies den Volken- hond den rug moet toekeeren. Is de Volkenbond zwak, omdat hij' zich niet ste.lt op den grondslag der christe.- lijke beginselen? De hoeren Bongaerts (r.k.) en Smeenk (a.r.) zijn deZe imlee- ning toegedaan. Waarschijnlijk stellen zij de zaak te scherp. Hetgeen men wè)l ka,n zeggen is, 'dat de groote staten gemeenschap zich vooralsnog niet rijlp getoond heeft, ideëele begrippen in da den ;oim te zetten. Zeker m'ag men met jhr. De Geer (c.h.) hopen, dat nog eens de internationale rechtsgedao'hte, welke ook president Wilson voor oogen heeft gestaan, zal zegevieren. Dit alles neemt niet weg, dat onder meer de redevoeringen ivian dr. Bierenva (lib.), ir. Albarda (s.d a.p.) en mr. Joekes (v.d.) ten opzichte ivian den Volkenbond j in zachte mineur zijn gestemd. De libe rale afgevaardigde deed terecht uitko men, dat de Volkenbond in zijn hoofd doelstelling het verzekeren iv(an den wereldvrede in gebreke is gebleven. Door het éclhec der conferentie te Brussel is opnieuw gebleken, dat de Volkenbond een land, daT in wood verkeert, aan zich Zelf overlaat. VERSCHILLENDE BERICHTEN De malversaties te Borsselen Het Haagsche gerechtshof heeft beves tigd het vonnis van de rechtbank te Middelburg, waarbij de oud-burgemees ter van Borsselen, wegens valschheid in geschrifte en verduistering is veroordeeld tot een gev.str. van zes maanden. Onder auto geraakt Gistermiddag is ter hoogte van de nieuwe kazerne op den rijksweg naar Utrecht, te He del, 76-j. G. de Klein, die stond toe te zien bij' het terug zetten van een auto, onder het voertuig geraakt en op slag gedood. Fraudeerend wethouder Tegen een der wethouders te Scha- gen heeft de politie een onderzoek in gesteld, daar hij er van wordt verdacht in zijn beroep van makelaar en accoun tant onrechtmatigheden te hebben ge pleegd bij het afwikkelen van nalaten schappen, o.a. in het declareeren van te hooge bedragen voor successierechten. 2 gevallen te Sehagen zijn reeds geconsta teerd. De zaak is in handen der justitie. Met ingang van 1 December heeft hij als wethouder bedankt. Liberale Staatspartij Overeenkomstig de in de buitengewone algemeene vergadering van 16 en 17 Oct. j.l. aangenomen motie, zal de algemeene vergadering van de Liberale Staatspartij De Vrijdheidsbond in 1938 niet in de maand Maart of April worden gehou den, doch in Februari. Als data zijn thans vastgesteld Zaterdag 5 en Zondag 6 Februari 1938. Ook deze bijéénkomst} wordt wederom in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht gehouden. In deze vergadering zullen worden behan deld het rapport van "de in de buiten gewone algemeene vergadering van 16 en 17 October j.l. benoemde commissie van voorbereiding en de in dit rapport neergelegde voorstellen. Voorts zal een herziening van het gemeenteprogram ter tafel komen en de verkiezing van eenige hoofdbestuursleden op de agenda wor den geplaatst. Wie zal de wakers bewaken Reeds geruimen tijd werden er op de vakschool voor meisjes te Zutphen allerlei goederen vermist, eigendom van de leerlingen, zooals beursjes met geld, handdoeken enz. De politie heeft een on derzoek ingesteld bij1 den concierge, die niet in het gebouw woont. Een enorme voorraad gestolen goederen werd bij hem gevonden. De politie heeft 6 uren noodig gehad om alles te inventariseeren. Met 2 auto's zijn de goederen naar het p,olitiehurea)Ui gebracht. De vrouw1 van den' concierge heeft een bekentenis afgelegd. Zij' is gearresteerd. Haar man zegt van de handelwijze van zijn vrouw niet op de hoogte te zijln geweest. Daar alles nog niet terecht is, wordt het onder zoek voortgezet. Transfusie met eigen bloed Binnenkort hoopt een vrouw het zie kenhuis van Croydon (Eng.) te ver laten, die, na zoo goed als dood te zijhi geweest, door een transfusie met haar eigen bloed in het leven werd gehouden. De vrouw was wegens een inwendige verbloeding naar het ziekenhuis, ver voerd. Toen men haar begon te ope- reeren bleek haar ademhaling te zijln opgehouden. De operatie werd voortge zet en toen bleek dat ongeveer ander halve liter van haar bloed in haar buik holte was gesijpeld. Indien de bloeding nog korten tijd had voortgeduurd, zou het leven uit het lichaam geweken zijn. Het weggeloopm bloed werd verzameld en voor een transfusie gebruikt, waarna de operatie werd voltooid. Tegen vrachtauto gereden en gedood Gisteravond is een motorrijder, komen de uit de richting Soest (U.) op den rijikisweg tegen een stilstaan den vracht auto gereden. Het was de 19-jarige A. P. v. d. L. uit Hilversum en werkzaam bijl den garagehouder S. te Soest. Hij smak te tegen den grond en liep ernstige verwondingen op. In bewusteloozen toe stand werd het slachtoffer naar het zie kenhuis te Baarn vervoerd, waar hij zon der bijl kennis te zijn gekomen is over leden. Een drijvend kantoorgebouw Ten b'ehioieve vian het Vlissinglsche fi liaal vain de Steenkolen Handelsiviereeni- ging en het Nederlands'dh Havenbedrijf is een drijvend kantoorgebouw gemaald. Bij P. Smit Jr. te Rpitterda'm is een planton voor dit doel geschikt gemaakt. Op de 'werf van gebr. Pioit te Bolnes is daarna de stalen bovenbouw gemaakt. Daarna, is het gebouw1 naar Rotterdam gebracht, waar de betimm'erinjg erin is aangebracht en thans is 'het .opnieuw naar de werf te Biolnes gesleept, waar het in een rustig hoekje wordt afge verfd. O'ver eenige dagen zal het de groote sleepreis naar V1 i s s i n g e n aan vaarden, oim daar in gebruik te worden genomen. De Senaat der Technische Hooge- schmol heeft gisteren benoemd tot eere- dolcitor in de technische wetenschappen den heer ir. M'. H. D a mime, directeïr- generaal der PTT. Ir. Dam'm/e, die Ojp 1 Juni 1926 tot directeur -generaal der P.T. en T. w'erd benoemd, heeft dit veelomvattende staatsbedrijf in dien loop dezer eüf jaren geleid (Op een wijzle, wiaarvloor een ieder, die er mee in aan raking komt, slechts eerbied kan hebben. Brazilië en de Wereldmarkt Vargas de dictator De Tweede Kamer verwierp de motie Kupers met 59-25stemmen Prins Bernhard's toestand blijft bevredigend De directeur-generaal van de P.T.T. krijgt een eere-doctoraat De 23e partij schaak afgebroken Aljechin heeft winstkansen") Nog regen Barometerstand van hedenmiddag 2 ipr. WEERBERICHT Hoogste barometerst. 771.8 te Ingö. Laagste 7501 te Valentia. Verwachting tot den avond van 2 Dec.: Matige tot krachtige wind uit Westelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken, met nog regen, weinig ver andering in temperatuur. Zon op: Zon onder: 2 December 7,49 3,48 Maan onder: Maan op: 2 December 3,31 7,21 Nieuwe Maan 11,31 n.m. Hoog- ers laagwater te Zierikzee Hoogv atörLaagwater 2 December 2,16 14,32 7,52 20,05 KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Volledige uitslag der Notabelen-verkie zing te Zierikzee op 29 November, J. de Regt 421, G. van Duin 420, W. P. L. Bakker 418, Fr. SchejU 386, iM. Kjloote 337, L. M. Steendam 64, A. Groenendijk 49, J. P. Overbeeke 49, C. M. de Poo ter 32, C. Koopman 26, A. Jonker 25, C. A. de Vos 17, C. van Westen 17, H. van Dijke 12, J. H. Knaap 11, C. J. Boogerd 11, H. Uijl 10, M. Berrevoets 9, P. H. Ollthof 9, E. Goudswaard 8, L., Uijl 8, Jan Enz'lin 8, Joh. Goumou 8, |M- Pioüdermans 7, J. A. Zevenboom 6, W. ten Haiaf Jacz. 6, P. Mi- Panny 6, J. Zw'ij'nenburg 6, A. A. KüO|k 6, N. W. van Putte 6, P. J. Ochtman 4, A. D. Conslandse 4, P. de Bree 4, J. Ornée 3, C. Regoiort 3, F. Naere- bout 3, J. Legemaate 3, J. Verstekte 3, J. J. Deurloo 2, C. Berrevoets 2, D. Bail 2, P. J. Bierens 2, Ml. vajn Felius 2, J. Houmes 2, J. C. Baart 2, J. Steujtel 2, J. van den Ouden 2, W. Mi. J. Cashoek 2, Dr. J. J. Westendorp Boerma 1, A. van Toeren 1, S. Ochtman 1, A. Romteijin 1, T. J. van Tilburg 1, E. J. Lunenberg 1, J. C. Schürmann 1, J. Quant 1, J. E. Krakeel 1, A. A. Schipper 1, P. J. van der Doe 1. J. [MS- van der Kloot 1, P. J. ten Haaf 1, A. Paauw'e 1, P. de B|o|kx 1, P. KJoet 1, P. van Burg 1, Jan Alburg 1, A. G. van de Velde 1, Jobs- van de Stojlpe 1, C. C. Unger 1. Bilancoi 9. SEROOSKERKE. De klerkeraden van Semoskerke en Kerkwerve hebben than© officieel beroep uitgebracht op cand. J. Veen te Utrecht, die reeds toezegging van beroep naar deze gemeenten aan vaardde. ST .-MAARTENSDIJK. Donderdagavond Mf zeven, ds. Joh. 'de Bres.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1