NIEUWSBODE 'n warme Winterjas WRIGLEY Regenjassen en Kinderkleeding „De Stad Parijs ZATERDAG 6 NOVEMBER OPGEMOl ZIERIKZEESCHE COURANT Jna het rooken l De Kern ABONNEMENT. Prijs per 3 aftanden f 1,50, buiten Zierikiee f 1,80 Yoor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 cent, Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 1707-^1880 Dlr.cl.un A. J. DE LOOZB Ultgerer-RedacUur H. J. KOSTEN ültgav.N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 94STE JAARGANG No. 13569 ADVERTENTIES i ran 14 regels 80 cent, ran 4 regels en daarboven 20 eent per regel. Reclames 40 cent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur MADRID EEN JAAR BELEGERD Franco verspeelde zijn kans De strijd om de Universiteitswijk Op 7 November is het juist een jaar geleden, dat generaal Franco zijin troe pen, welke zander veel tegenstand te on dervinden van Marokko door Andalusië, Estremadura en Castilië naar Madrid wa ren opgerukt, een aanval op de Spaan- sche hoofdstad liet ondernemen. Inder tijd mocht men wiel aannemen, dat de val van Madrid slechts een kwestie van wei nige dagen zou zijn. De Spaansche re geeringstroepen, slecht gewapende en on gedisciplineerde burgers, onder bevel van ondeskundige leiders, konden tegen de goed uitgeruste strijdkrachten van Fran co weinig beginnen en lieten zelfs de voorsteden Maqueda, Navalcarnero, Al- corcon, Getafe, Cerro de los Angeles, Par- la, Torrejon, Casa de Campo, enz. zon der veel strijd in den steek. En toen gebeurde het onverwachte: Franco aarzelde eenige dagen, misschien wel tengevolge van eenige meeningsver schillen tusschen zijtn onderbevelhebbers, die om den roem streden, het eerst Ma drid te mogen binnenrukken. Ein juist in dien tijd rukte de internationale brigade, bestaande uit goed uitgeruste en gedis ciplineerde troepen, Madrid binnen. Dit schonk den Spaanschen republikeinen weer nieuwen moed en van dat oogen- blik af werd de miljoenenstad verdedigd! met een verbittering en een taaifteid, waartegen zelfs de aan de overwinning gewende Marokkanen van Franco weinig konden uitrichten. Franco had zijn kans voorbij laten gaan. Madrid, het bolwerk De republikeinsche regeering, nu over tuigd van de groote psychologische be- teekenis van het bezit der hoofdstad, liet Madrid in een krachtigen staat van ver dediging brengen, wat door de vrije ver binding met Barcelona en Valencia ook nauwelijks op moeilijkheden stuitte. Maar ook de belegeraars gaven de hoop nog niet op, de stad te kunnen veroveren^ Enorm veel materiaal werd aangesleept, nieuwe troepen, waaronder ook de eerste Italiaansche vrijwilligers, verschenen aan het front. Meer dan tweehonderd kanon nen werden in het zuiden en het westen op de stad gericht. Boven de huizerizee speelden zich de geweldigste luchtgevech ten af, welke ooit in een oorlog plaats gevonden hadden, 's Nachts scheen de heele stad in brand te staan. De bele geraars leken haar nog maar voor het grijpen te hebben; slechts de smalle strook van de Monzaaiares ischeidde de troepen van Franco nog van het hart van Madrid. Een veroveringsoorlog Maar de regeeringstroepen wisten stand te houden, terwijl het luchtwapen in zijn uitwerking tenslotte minder verschrikke lijk bleek te zijn, dan men verwacht) had. Slechts bij de universiteitswijk werd de Manzanares overschreden. Daarna wis ten de verdedigers echter den ring, wel ken Franco om Madrid gelegd had, wij der te maken en sinds de dagen, dat FRANCO de Italianen bij Guadalajara een flinke nederlaag te slikken kregen, heeft Fran co zijn aandacht meer op de andere fron ten geconcentreerd. Noodgedwongen moes ten de psychologische overwegingen bij de tactische ten achter gesteld worden. Bovendien moest Franco ook wel gaan inzien, dat zelfs, indien hij' Madrid in zijfn bezit izou krijgen, de republikeinen den strijd toch niet zouden opgeven. De strijd in Noord-Spanje laat in dit op- zich bepaalde 'conclusies tioie. Bilbao w'as het Madrid van het Noorden; maar noch de val van Bilbao, noch de verovering van Santander hebben den republikeinen den strijd doen opgeven. Hoewel de troe pen van Franco aajn dit front technisch veel beter uitgerust waren, hebben Zij elke vierkante kilometer grond met de wapens moeten veroveren. Alles wijst er pp, dal dez'e itorlog tot het laatst toe, een veroveringsoorlog zal blijven. Belegerden worden belegeraars Intusschen hebben er in den laatsten tijd geen heftige aanvallen op Madrid! meer plaats gehad. In zekeren Zin fe'ijh de belegerden zelfs belegeraars gewor den, namelijk van de nationalisten, die zich in de universiteitswijk gevestigd heb ben. Daar speelt zich misschien de meest verschrikkelijke stelling-oorlog af, welke ooit heeft plaats gehad. De troepen van Franco zijn bijna geheel omsingeld. Slechts een 500 meter breede strook, die alleen op een twee meter breede plaats over de Manzanares passeerb'aar is, vormt de verbinding met de bezet ting op den anderen rivieroever. De vij andelijke loopgraven in de universiteits wijk liggen op sommige plaatsen slechts 20 meter van elkaar af. Het is reedal voorgekomen, dat regeeringstroepen en nationalisten zich in één gebouw ver- barricadeerd hadden! Het leven speelt zich hier geheel onder de aarde af, daar iedere hoek op het oogenblik door de machinegeweren van de regeerings troepen bestreken wordt. De bezetting wordt 's nachts afgelost, maar dikwijls wordt dit door het vuur der regeerings troepen onmogelijk gemaakt. Het is dan ook niet waarschijnlijk, dat de natio nalisten deze positie op den duur zullen kunnen behouden. hangt voor u klaar voor iedere beurs 'n Jas In elk model ruim gesorteerd, ook in Overal te ontbieden Postslraat 103-104, Zierikzee, Tel. Z50 MIJLPALEN Met een variant -op een bekend spreek- wo-ord, zou men kunnen Zeggen, „het vliegt wat van Plesman komt". De zoon j drukt de voetsporen zijns Vaders;, die een wereldnaam verwierf doiotrdat hij de KLM groot maakte. Geen wonder dat j de zoon in de vaderlijke lijn voort wil j vliegen en verkeersvlieger wordt, om I straks langis de wolken de lijnen te trekken van Schiphol naar de Oost! j Beneveld schijUen ook de breinen van sommige staatslieden, door machtswaan en grootheid vervuld om te schitteren in de historie van hun volk, dat zij' in hun greep hebben en houden en als pionnen gebruiken in 't wereldschaakspel. Raads- heeren, desnoods de koning zal worden geofferd om de match van glorie en expansie te winnen. j De politieke mist hangt ook boven de Vlaamsche gouwen, waar in een week tijds twee formateuren faalden een ka- binet op den grondslag van nationale eenheid in elkaar te timmeren. Faalde de Man, omdat de Liberalen roet in den politieleen brouwketel wierpen, bij een tweede poging, door Pierlot ondernomen, bedierven de socialisten de spijs-. Thans zal Spaak probeeren België een nieuwe regeering te gev^n. Toen de Franschen, tijdens de groote omwenteling ook de tijdrekening en jaar- indeeling ter hand namen, werd November in „Brumaire", nevelmaand herdoopt. Deze naem draagt Slachtmaand met eere. Dich te nevelsluiers legden zich over velden en wegen, over stro omen en havens, zeer tot ongerief van het verkeer, dat hier door ontwricht 'w'ordt, terwijl het slechte zicht, te water Zoowel als te land, on gelukken veroorzaakten. October is voorbijgegaan in schitteren den praal van herfsttinten, overgoten met een ongekend warmen zionneschijin. en mi nimalen regenval voor een maand, die meestal zeer regenrijk is. Sinds 1897, toen de he eren in De Bilt met de gewaar deerde waarnemingen begonnen, zijh niet zulke temperaturen als in October gere gistreerd. Komende gebeurtenissen werpen hun schaduwen vooruit! Ged. Staten van Zee land koesteren plannen om 76 polders van West Zeeuwsch-Vlaanderen te ver- cenigen in één groot waterschap, welke plannen veel critiek hebben uitgelokt, om dat de polderbesturen bevreesd zijn voor nadoelen voortvloeiende uit de concentra tie van hunne polders en... hunne func ties, die dan bij de archieven worden op geborgen. TOONEEL EN FILM «De groote sensatie» Een onder! vUijzeresje mag nog zqo'n goed paedagoge zijn en haar pupillen mogen niög ziooveel van haar houden, als „juf" de aan haar hoede toevertrouw de jeugd volpropt met -rooververhaaltjes inplaats van met geestelijk voedisel, dat hen krachtens de leerplichtwet toekpmft, dan kan het gebeuren, dat ze op ze keren dag onderWijzeres af is. Dit on dervond ook "Jane Carpenter, een aller liefst onderWijzeresje van het kleine pro vinciestadje Goasterville. De gemeente- o-verheid, oudertotetsch en streng in ha tr opvatting, beoordeelde deze verhaaltjes ongeschikt voor de jeugd, reden toiaarom Jane haar ontslag krij'gt. Ze is hierdoor niet ,al te zeer uit het veld geslagen), Want de wereld is groot, nietwaar en Chicago is dan ook de stad van belofte, Waarh.een ze met haar verloofde, Hank Databon, van plan is te gaan. Hank Datolson heeft weliswaar een be trekking bij het plaatselijk to teekblad De Klaroen", maar deze baan kan hij er best aangeven, omdat die toch niet veel oplevert en bovendien is Jane's tofi.1 Voor hem tofetf Plotseling komt echter een sensationeel bericht in het stadje. Frank Kingman, een berucht bandiet is uit de gevangenis ontsnapt en heeft koers ge nomen in de richting van Coasterville. Veldwachters, politie en een aantal jour nalisten komen naar het .stadje. Deze groote sensatie mag de pers zich niet laten ontgaan. Kingman ziet geen vei- fliger plaats bm zich te verbergen, dan de gemeenteschool- Hier tolordt hij door Jane ontdekt! Roovers genieten nu een-' maail haar belangstelling en zij' verbergt hem in een hut, dicht bij een verlaten mijn. Hank ontdekt dit toevallig en terWijl hij1 de pólitie in de arm neemt, Waar- schutoit Jane haar bandiet, die zich tij dig in het kreupelhout toteet te verborgen. Hank, die eerst de journalisten op het spoor van den roover zou brengen, tolordt nu door de heeren der pers leelijk bespot. Intusschen voegen 'zich bij Kingman ttolee van zijn 'helpers- Kingman toteet niet, faiat goed met goed vergelden beduidt. Hij is bang, dat Jane hem zal verraden en houdt het meisje gevangen bij de hut. Plannen voor een bankroof voor den vol genden dag 'Worden beraamd. Coaster- ville's bank zal het slachtoffer 'Zijn. Een en ander Wordt door Hank afgeluisterd. Hij tracht de politie tofederom te waar schuwen, doch men gelooft niet meer in hem en allen volgen een verkeerd spoor naar de naburige stad. Hank ver spreidt nu een gerucht, dat de bank niet te vertroufolen is. Heel Coa,sterville komt spaarduiten uit de bank halen, met het gevtoJg, dat er geen „Cash" meer aan- totezig is, als de roovers verschijnen. Teleurgesteld druipen deze dan ook af en als ze willen vertrekken Ls het Ed Hoggins, voormalig sherriff van Coaster ville, die de roovers met Zijn getoteer de aftocht verhindert, zoodat ze toch in handen vallen van de gew'apende macht. Hank Dato'son, die met journalis tieke vtoitfrtvarendhieid zijn copy gereed gemaakt heeft, to'eet die aan de groote pers door te geven, vóór een der journa listen zelfs nog van de feiten op de hoogte is! iMen biedt ihem een betrekking aan bij een groot dagblad te Chicago, maar na al die hevige emoties, blijft hij', Zoio|wlel als zijn verloofde, liever in Coasterville, Waar men respect heeft voor zijh journalistieke gaven. Waterleiding-Maatschappij „Schouwen Duivelend" n.v. In de Vrijdagmiddag te Zieriklztee, in de SpcJieteit „Concordia" aldaar gehou den buitengewone vergadering van aajnj- deelhpudetrs, onder presidium van den heer R. Gerritsen, bleken, ma appèl tooi- minaal, de gteTdeenten-aaindeelhoudsters vertenwoordigd door 13 gemieenten. El- kerzee, Kerkwerve en Zonaremlaire lieten verstek gaan. De vpnrzitter heette, na opening, de afgevaardigden welkom) op deZe w'ederolmi Zeer belangrijke vergadering der ven nootschap. Na lectuur der notulen der laatste aLggmleene vergadering, zette de voorzitter het doel dezer bijeentoofmlst uit een. In de vorigte bijeenkomst heeft de Raad van Beheer verklaard diligent te Zullen blijven wiat de noig uitstaande lee ning betrof. Dat is gebeurd en (mlet suci- t'es. Er 'kjwa,mj een aanbod van de Biank voor Nedierlandsche gepileentem wat een aardig voordeel op Zou leveren, (ojmdat die bank een leening wenschte te ver strekken van 31/2 0/0 voor de eerste 5 jaar en 33/4 o/0 voor de volgende, 35 jaar. Daarop is de Raad van Beheer niet dade lijk ingegaan. Injmiddels bleek er een waterleiding (mpiji te zijn, die een obli gatielening te barer laste had en deZe kon donvetrteeren in een leeinimg vala 31/2 °/o. Met die (mpü heeft mlen zich toen in verbinding gesteld. Het slot dier mfoirjrnlatie is geweest, dat vier banklefrsi aanbiedingen deden ofmi een leetn/iing te verstrekken a 3i/2 vOpr 40 jaar. 0[m|st,andig Zet dé voorzitter de gang. vjan 'Zaken uiteen. Zooals bekend Zijn de gejmteenten sctouldenares van de R.V.Bi- Het eenvoudigste Zo,u Zijn, dat schuldbe kentenissen zouden worden ge|mJaakt ten laste der gemeenten en die aajn de miarkt brengen. Maar dat gaat niet. Beter is een leening ten laste van de jn|M eu niet ten laste der diverse gemieenten. Zoo dat een rond bedrag k|ah geleend worden aan de imjaatschappiji, wa(arvooir de gemieenten Zich garant tmloeten stellen. Te voren heeft de Raad van Beheer zich tot Ged. Staten van Zeeland gewendi, met het oogmerk te voren reeds te vernemen of da,t college geen beden kingen had tegen een eventueel aanne men van dat voorstel. Ged. Staten konden zich met het voorstel unaniem vereenigen. Daarna heeft de Raad van Beheer zich tot het Rijksbureau voor Drinkwatervoor ziening gewend, omdat dit lichaam den Minister van Sociale Zaken van advies moet jlienen. Ook hier ging men er mede accoiord. Daarna werd een bezoek 'gébracht aan den accountant van den minister, die het zeer apprecieerde, om dat deze transactie de manier is op den duur verlaging van tarieven te verkrijgen en de minister volgens dezen hieraan een gewillig oor zou verleenen. Woensdag j.l. hébben de vier bankiers hun voorwaarden ingeleverd en dien zelfden middag heeft de Raad van Beheer de goedkoopste aanbieding uitgezocht. Men meent een goede greep te hebben gedaan, want wanneer men deze 31/2 obligatieleening aanvaardt, dan zal dat. verdeeld over 40 jaar, een voordeel op leveren van f360.000- IMiem zal bij aanne ming over moeten gaan tot een ander sy steem dan tot dusver gevolgd, wil men Over 21 jaar geraken tot tariefsverlaging. De gemeenten hadden 11/2 millioen van de R.V.B. geleend, voor 40 jaar en gedu rende dien tijd Zou men, wat de uit gaven der n.v. betreft, vioor een en de zelfde som zitten, zoodat mag worden aangenomen, dat gedurende dat tijdvak niet tot verlaging der tarieven zou kun- 1 PER PAKJE 5 CT. F 1 DE VOLMAAKTE KAUWGOM f H»<« Franco's troepen liggen juist een jaar voor Madrid Stijgende automobielprijzen oefenen invloed op den omzet De 9-mogendhedenconferentie Buitengewone vergadering Waterleiding-Maatschappij De sport op Zondag Weinig of geen regen Barometerstand van hedenmiddag 12 uur. WEERBERICHT Hoogste barometerst. 774.0 te Riga. Laagste 744.8 te Akureyri. Verwacht tot den avond van 7 Nov1.: Zwakke tot matige Noordoostelijke tot Zuidoostelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Zon op: Zou onder: 7 November 7,07 4,18 8 November 7,09 4,16 Hoog- en laagwater Ie Zierikzee Hofflgtofatör: Laagwater: 7 November 4,53 17,07 10,25 22,43 8 November 5,26 17,42 11,05 23,24 nen worden .overgegaan. De eerste tien jaar zal iets meer dan bij een annuï- teitsleenin'g uit het Reservefonds wptrden geput. Na tien jaar houdt men iets over. De volgende tien jaar warden benut het Reservefonds weer aan te vullen tof haar statutair peil, waarop, dus na 21 jaar, weer tover tariefsverlaging gespro ken kan worden. De Raad van Beheer gaf aan dezte transactie bereids haar fiat, terwljil voorts van den !m'in. v. Sote. Zakten 'n telegiraJm) binnenklwajmJ, dat Z.Ex- Zijn goedkeuring hecht aan deZe conversie. Wanneer de géml-aandeelh. aan dit voorstel Imede haar sanctie verleenen, dan zal in een volgende vergadering aan den wenschj van de heeren Mol, Geluk en Doeleman, uitgesproken op de laatste vergadering, ten aanzien van tariefsverlaging voor het bedrijfswater, wellicht tegemoet kunnen worden gekomen. Enkele afgevaardigden vroegen en ver kregen nadere inlichtingen op onderdee- len v an dit uitvoerig toegelichte voorstel, waarna het m.a.st. werd aanvaard, met welke beslissing de voorzitter de N.V. geluk wenschte. De heer S. Hage, vice- voorzitter van den Raad van Beheer, dankte namens dat bestuur en de alge- Imteene vergadering den voorzitter voor diens vele bemoeiingen, die hij zich voor deze transactie heeft getroost, in welkje dankwoord spreker ook de directeur be trok. Mede namens dezen dankte de voor zitter voor deze woorden van waardee ring. De aangename samenwerking met de gemieenten imlaaklt het hen tot een waar .genoegen hun krachten te bésteden in dienst van de maatschappij! en dus voor de bevolking op Schouwen-Duive- land. Hierna volgde sluiting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1