U'NOX KLANKEN LANGS DE LIJN Derde programma Z. R. C. Dinsdag 2 Nov. 8 Brussel VlaamL; 9.20 Luxemburg; 11.05 London Regional; 12.50 Brussel VlaamS; 2.20 London Regio nal; 3.20 Keulen; 4.20 London Regional; 5.20 Brussel VlaamS; 7.05 Droitwidi; 7.50 Brussel Vlaams; 10.45 London Regional. RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 2 November: HILVERSUM I 1875 M. KRO-uitzen- Qirig. 8 gram.; 9 plechtige Allerzielen-Mis 9.45 gram.; 12 berichten; 12.15 KRO- prkest (omj 1 igrajmi.)2 vrouWenuur; 3.05 3.05 modecursus; 4.05 KRO-iMieljOciisten 6.40 esperantocursuS; 7 berichten; 7.15 „Allerzielen"; 7.35 sporthalfuur; 8 be richte i ANP, mededeelingen8.15 KRO- Symphonie-iorkest; (om 9 reportage- schaakmat ch) 10-05 declamatie; 10.30 be richten ANP; 10.40 gram.; 10.50 KRO- orkest; 11.30—12 gram. HILVERSUM II 301 M. AVRO-uitzen- ding. 8 gram.; 10 morgenwijding10.15 gram.; 10.30 J. Cantor's ensemble; 11 huishoudelijke 'wenken; 11.30 verviolg J. Cantor's ensemble; 12.30 Kjoivads LajO|S; 1 het omroeporkest; 1.45 gram.; 2 het omroeporkest; 2.45 knipcursus; 3.45 orgel spel en zang; 4.15 gram.; 4.30 radio-kim- derkoorzang; 5 kinderhalfuur; 5.30 het Aeolian-orkest6.30 gram.; 7 voor de kinderen; 7.05 AVRO-damsorkest; 7.30 En- gelsche les; 8 berichten ANP, mededee lingen; 8.10 gram.; 8.30 Bonte Dinsdag- avondtrein10.15 reportage sehaakmatdh 10.20 Bridgecursjus; 11 berichten ANP, hierna AVRO-danso-rkest; 11.40—12 gram. Gemeenteraad te Zierikzee Te behandelen onderwerpen op Dinsdag 2 November aanleiding kunnen vinden, tot den aanleg van een voetpad langs een gedeelte van den Blokweg. Zij dringen er voorts Dij het gemeentebestuur op aan, dat de be planting langs bedoelden weg, in heli bijzonder wat het opgaande houtbe treft, zooveel mogelijk ongerept zal wor den gelaten. Bijdrage kosten Hoogere Burgerschool De bijdrage in de kosten der RHBS is voor de gemeente als volgt berekend; Het aantal leerlingen uit Zierikzee af komstig, bedraagt 50. Het schoolgeld voor die leerlingen verschuldigd is f 1758.90u Bijdrage 1/2 X (50 en f430 f 1758.90) f 7870.55. Ingevolge de wet op het M.O. komt hierop in mindering 4.0398 pct.> van f136981, d.i. van de waarde van het geschonken gebouw, a f2000, welk be drag Zierikzee contractueel verschuldigd is. Het totaal van den aftreik! is. f 7533,76, zoodat rest te betalen f2336.79. De gemeente-begrooting voor het volgend jaar De gemeentebegrooting was slechts slui tend te maken door raming van een ex tra bijdrage uit het Werkloosheidssub- sidiefonds ad f 12133.50, uitgetrokken op 70 en 30 <y0; het laatste bedrag wordt slechts uitgekeerd, indien later blijkt, dat dit noodig was. Indien de bijdrage ver leend wordt, wordt 70 o/0 in elk geval uitgekeerd. B. en W. leggen tevens over een voor stel tot heffing .van 75 opcenten op Üe gemeentefondsbelasting voor 1938-'39, be nevens een ontwerp-besluit tot beschik baarstelling van de bijdrage, b'edoeld in art. 55 van de L.O„-wet per leerling der openbare scholen voor gewoon lager on derwijs en voor U.L.O. voor 1938.' f 9.46 voor gewoon Lager Onderwijs (eigen scholen) f 13.71 voor U.UO. (eigen scholen) en f9.70 voor U.LJO.; in bruik leen gegeven scholen. In de ontworpen gemeentebegrooting voor 1938 'rijn de uitgaven zoo laag mo gelijk geraamd, terwijl de inkomsten zoo hoog als redelijkerwijs mogelijk werd geacht, zijn opgevoerd. Het totaal der uitgaven van den ge wonen dienst beloopt f 391.616.48, waarin begrepen f 73691,10, wegens brutoi uit gaven voor werkloosheidszorg f 2039.44 voor onvoorziene uitgaven. Wegens algemeene bijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds is geraamd f 37.057,.47 en wegens extra bijdrage f 12133.50. De begrooting is belast met f3351.45, wegens nadeelige saldi van vorige dienst jaren. Gerekend is: a. opcenten op de grond belasting: 80 op de gebouwde eigene dommen f 10700 20 op de ongebouwde dito f800; 38 op de vermogensbelasting! f4225; 200 op de personeele belasting! f42000; belasting op de honden f960) Vermakelijkheidsbelasting i 2000; leges f1520; schoolgelden f7315; vergunnings recht f1190; begraafrecht f3045; haven gelden f8780; kaaigelden f5580; markt- gelden f 681; waaggelden f 435; straat belasting f9200; precariorechten f 1500; keur- en slachtloonen- f 4400. De gemeente is voor de heffing van de gemeentefonda- belasting gerangschikt in de 3e klasse en voor de heffing van de Personeele belasting in de 7e klasse. Om de begrooting sluitend te maken wordt het noodzakelijk geacht het ge tal opcenten op de gemeentefondsbelas ting op 75 te bepalen, waarvan de op brengst voor het dienstjaar 1938 wordt geraamd op f20800 met het vorig jaar mede (1/3) f30854. Rekeningen Gemeente en Burgerlijk Armbestuur De commissie, belast geweest met het onderzoek der rekening van het Burg. Armbestuur over 1936 adviseerde tot goed keuring in ontv. en uitg. op f 27161428,.» De rekening der gemeente over 1936 wijst in ontvang aan f38266&.30, in uitgaat f 386.019^75, alzoo met een nadeelig slot van f 3351.45. Verpachting vischwater B. en W. stellen den raad voor aan M. Dalebout en G. M. Verkaart te Zie rikzee eenige perceelen vischwater te verpachten, resp. ad f3 en f 14 per jaar.. B. en W. stellen den raad voor over te gaan tot onderhandsche verkooping van twee strooken gemeentegrond', groot 337 M2., welke door riol-eerimg en dem ping van open vroon-en. verkregen zijn, taan den heer C. J. Vermunt voor f 135j. Conversie leeningen B. en W. stellen voor de in 1927 met de pensioenfondsen voor de Koloniale! per .3i"uec. iy37 te J cönvèrtëeren in een leening groot f36200 a 31/2 De in 1915 met het pensioenfonds voor de Gemeenteambtenaren gesloten geld- leening ad f 52000, in 1935 geconverteerd in een leening groot f8000 a 41/4 per 1 Jan. 1938 te Con verteeren in een leening groot f 8000 a 31/2 Rooien boomen Onder overlegging van de adviezen van Staatsboschbeheer en den gemeentebouw meester stellen B. en W. voor om alle boomen, staande aan beide zijden van de Oude Haven (met uitzondering van het Havenpark) en op het Havenplein, te rooien en te vervangen door Hollandsehe lindeboomen. Subsidie Tuinbouw-wintercursus B. en W. stellen den raad voor aan de vereeniging van oud-leerlingen van den Tuinbouwwintercursus een subsidie van f30 toe te kennen, gelijk aan de kosten voor verlichting en verwarming. Subsidie Landstorm De meerderheid van B. en W. stelt den raad voor om aan de Gewestelijke Lan'dstormeommissie „Zeeland" met 1 Jan. 1938 tot wederopzegging een subsidie te verleenen van f i25 per jaar. Een sub sidie, berekend naar 70 mensdhen a f 1, acht de meerderheid niet verantwoord). Reductie Pachtsommen Naar aanleiding van het desbetreffend advies der raadscommissie, inzake land- bouwaangelegenheden, stellen B. en W.j den raad voor, om op de in 1937 te betalen pacht van landerijen in het Dijk- water 40 0/0 voor bouwland en 30 0/0 voor weiland, zulks onder deze restric tie, dat de korting alleen toepassing vindt) voor perceelen, welke in 1929 bij cle» openbare verpachting van gronden in den Dijkwaterpolder zijn toegewezen. Grondverbetering in Zeeland De ZLM heeft het initiatief genomen tot de oprichting van de stichting „Zeeuw- sche Grond verbeterings Maatschappij", waarvan het doel is, te bevorderen, het in werkverschaffing aanbrengen van cul tuur-technische verbeteringen, hetgeen niet alleen de werkloosheid in Zeeland ten goede zal komen, doch bovendien de pro ductiviteit van den bodem zal verhoogen, waarvan in de toekomst blijvend de vruchten zullen worden geplukt. Onder deze werken vallen onder meer het ver beteren van weilanden. Het komt B. en W. voor, dat de me dewerking van Zierikzee voldoende ge rechtvaardigd is, daar ook onder deze gemeente gronden voor verbetering in aanmerking zullen kunnen komen. Zij stellen daaarom voor te besluiten tot toetreding tot gemelde stichting en een bedrag van f 100 voor deelneming in het kapitaal te voteeren. Voorrang verkeer door de poorten Ter vaststelling doen B. en W. den raad toekomen een ontwerp-b'esluit, in zake voorrang van het verkeer door de poorten. De regeling is aldus gedacht, dat steeds bet verkeer uit de stad komende voor rang heeft boven het verkeer van buiten. Dit wordt op de poorten aangegeven, met de bekende verkeersborden met pijlien. Vernieuwing bestrating Lammermarkt-Varremarkt Naar aanleiding van het advies van de commissie van fabricage, stellen B. en W. voor om, nog dit jaar, over te gaan tot het vernieuwen der bestrating van de Lammermarkt en de Varremterkt, waarvan de kosten worden begroot op f 2500.—. gemeenteraad te oud-vosmeer Een verloskundige-kwestie Openbare Raadsvergadering op 28 Oct. Voorgelezen 'wlordt een bezwaarschrift d.d. £6 October j.l. van mej. P.a J.a Ruiitenbturg, verloskundige, nopens be handeling van de begroeting van het Weezen Armbestuur in de raadsverga dering van 6 Oct. j.l. Volgens haar had de voorzitter in de- (vergadering van 6 Oct. j.l. ten onrechte een 'beroep gedaan op het raadsbesluit van 26 Oct. 1934 en hadden de iheeren van het secretariaat in in deze zaak het Weezen Armbestuur voorgelicht. Bij die voorlichting «!as eveneens jgebruiki gemlaakit van het vol komen krachtloos geworden Raadsbesluit van 1934. De voorzitter deelt mede, dat 'waar hij aangevallen Wordt, hij er prijs op stelt zijn standpunt hier in den Raad mede te -weliswaar- us mgeiroMicew en vertvangen door het besluit van 1935, maar dat de tijdelijke -regeling is blijven bestaan; zooals in het 'besluit Van 1934 'was b'edoeld. De wijziging van het 'besluit 1934 beoogde alleen -nadere -regeling van de tijdelijke 'Waarneming. Niet ten on rechte is dus door hem teruggegrepen naar het besluit 1935, maar door dit te ruggrijpen kon dlleeni de bedoeling van het besluit 1935 verduidelijkt 'Wo-rden. D-e heeren van het seüretari-aat hebben, v-an voorlichting gediend, maar waren daartoe vlol'kiomen bevoegd. D-at gebruik 'gemaakt is van het raadsbesluit 1934 is niet foutief, maar juist. Hiero-p Wordt het adres in handen ge steld van B. en W. Wethouder Da-an-e vraagt aan den heer Mees, Regent van het Weezen Armbestuur een vraag te mogen stellen, h-etgeem Wordt toegestaan. Wethouder D-aane vraagt of het den heer Mees, in den loop van diens zittingsperi ode als Regent, bekend is, "dat in het Weezen Armbestuur een 'besluit -geno men is, om hel dienstverband van nnej. Ruijtenburg te doen eindigen, zopdra de heer Vermet als arts Zou heengaan. De heer Mees antWo-ordt, dat de notulen van het WeeZen Armbestuur daarop zijn nagezien, doch niets gevonden is. Aan den heer P. de Wilde Wordt een tegemoetkoming ex art. 13 der L.O.-Wet 1920 verleend. Besloten Wordt uitvoering te geven .aa-n de Steunregeling voor Kleine Boeren. Agn de orde komt de begrooting van. het Weezen Armbestuur Waarover in de vorige vergadering de stemmen hebben 'gestaakt. D-e voorzitter Zegt, dat in de vorige V ergadering: het punt ruimschoots is bekeken en belicht, zoiodat hierover geen discussie meer gevoerd behoeft te worden. De heer Daane deelt mede, dat het d-oior hem verkregen ant-wb-ord van den heer !Mees van groot bela-ng is om nader zijn standpunt te bepalen. Hij zoiu- daar om alles nog eens in een vergadering van B. en W. in nadere overWeging wil len ngm-en. D-e vo-o-rzitter verklaart dat dit niejt meer gaat. i De heer van Go-rsel vraagt of als de stemmen Weer staken, het punt dan afge wikkeld zal worden door Ged. Staten. D-e voio-rz'itter bevestigt dezfe vraag. D-e heer van Go-rsel zou dan gaarne zien, dat ook aan Ged. Staten de notQlen Van B'. en W. gezonden 'werden, met de correspondentie tuss-ehen Weezen Arm bestuur en mej. Ruijtenhurg. Ged. Staten! kunnen da.n zien uit 'wtelkeft hoek de Wind waait. De voorzitter verklaart dat dit wiel zal gebeuren. Over het voorstel de begrooting goed te keuren, staken de stemmen. Vóór de heeren M-ees, vau- Gorsel en Vroegop. Hierna volgt sluiting. gemeenteraad te stavenisse De torenrestauratie kostte ruim f 3000,- Spaarregeling en steun aan kleine boeren Vergadering van den Raad van Vrijdag 29 October. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter deelt mede, dat de steunverleening wiser tijdelijk stop gezet kan w'o-rden, in ver band met de werkzaamheden in den Wieringermeerpolder. Op dien grond Werd de benoeming van den controleur voor het toezicht -op de ondersteunde^ nog aangehouden. Terzake der jaarWed - de van den klokluider wlo-rdt b'esloten voor het luiden alleen f75 uit te trekken. Het ic-pwlinden en onderhouden van het uurwlerk wio-rdt in abonnement tegen f25 per jaar o-pgedragen aan den. horlogema ker Dekker. Voorts wbrdt medegedeeld, dat de torenrestauratie in to-taal f3165.85 heeft gekost. In verband met de toetreding toit de fraude-risico-oinderlinge Zullen de loopen- de borgtocht-overeenkomsten en de ver zekering tegen inbraak (orden beëindigd. M5e.t betrekking tot de voorgenomen, iWegsverbeteriug, no. 5 van het provin ciaal wiegen plan, -wordt t-eslo-ten. daarin voojr f 14000 of Zojofveel 'm'eer of minder, als zal blijken noodig te Zijn, bij1 te dragen. Aa-n de uitvoering der spaarregeling voor B-steun, alsmede aan de steunverleening aan kleine toeren zal wb-rden medegewerkt. De deposito-over eenkomst met de Bank voor Nederl. ge meenten wbrdt aangevuld met een bepa ling, dat onder zekere -omstandigheden geen rente over het credit-sal do wbrdt vergoed. De brandstoffen- en de „k'as"- b'ijslag zullen wieder, a-ls vorige jaren, wbrden uitgekeerd. Wijders wb-rden de begroetingen van -de gemeente en het burgerlijk armbestuur voor 1938 vastgesteld of goedgekeurd tot de voorgestelde bedragen. D-e eerste voor den gewonen dienst tot een bedrag Val1- f £6934-12 uad armbestuur in inkomst en uitgaaf tot een bedrag van f2935.69. Voor de ge meente blijft in reserve -een bedrag van 'f 2934.99, terWijl na- uitvoering der-wegs verbetering, daarvoor een extra-reserVe van ongeveer f1400 aanwezig zal zij-n. De veldwachters-verordening woirdt, in verba-nd met de noodig gebleken. Wijri- igin.gen, opnieuw vastgesteld. Verder 'wbrdt, ingaande 1 Jamiari a.s., dhr. J. Smallegange herbenoemd als lid van het burgerlijk armbestuur, terWijl w-edervoo.r twlee jaren vrijstelling zal wo-rden ge vraagd van de verplichting tot -het geven van londerwtij's ini lichamelijke oefening. Daarna sluiting. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. ZIERIKZEE. In een geheel gevulde Nieuwe Kerk nam Zondagmiddag Ds. Joh. Gerritsen Jr., wegens vertrek naar Arnhem, afsoheid van zijn gemeente. Ook van buiten Zierikzee waren vele belang stellenden opgekomen om den scheidenden Leeraar nog eens voor de laatste maal te hooren. Zoomede gaven de plaatselijke collega's en vele predikanten van het eiland van hun belangstelling blijk. De afsoheidsdienst ving aan met het zingen van Psalm 43 de verzen 3 en 4, waarop, na het Votum en de Geloofs belijdenis, gezongen werd Gezang 83 de verzen 3 en 4. Als Schriftgedeelte las Ds. Gerritsen vervolgens Psalm 46, Markus 4 vers 35—41 en 1 Cor. 15 vers 120. Na het uitspreken van het Gebed en nadat gezongen was Psalm 89 7 en 8, bepaalde spreker zijn gehoor bij de woorden uit 1 Cor. 15 vers 11 volgens de nieuwe vertaliDgwOf ik het nu ben, dan wel zij, zoo prediken wij en zoo zijt gij tot het geloof gekomen», in welke predikatie zijn Eerw. vooral de nadruk legde op de inhoud van de Prediking (het Evangelie) zooals die in het voorgelezen gedeelte uit den Corinthenbrief door den Apostel Paulus is neergeschreven. Als tussohen- zang werd gezongen Gezang 38 de verzen 1 en 6. Na de predikatie en Orgelspel volgde het dankgebed, waarin de vertrekkende predikant zijn collega's, de gemeente, de kerkelijke ooileges en dienaren herdacht, waarna gezongen werd Gezang 264 vers 4 en de Zegen werd uitgesproken. De Gemeente zong onmiddellijk na den Zegen haar Predikant het 4e vers van Psalm 121 toe, waarvoor deze ontroerd dank zegde en op zijn beurt allen deze Zegebede toebad, waarmede deze pleohtigheid, die een een voudig karakter droeg, was geëindigd. Van de gelegenheid om na den dienst in de Consistorie persoonlijk van Ds. en Mevr. Gerritsen afscheid te nemen, maakten velen gebruik. Geref. Gem. HAAMSTEDE. Dinsdagavond 7 uur Ds. Kok van Veenendaal. TELEGRAMMEN Groote pakhuisbrand te Rotterdam Zondagnacht hóeft te Rotterdam een buitengewoon hevige brand gewoed de pakhuizen „Celebes, Borneo-, Sumatra" slaande aan de ZWcnegatstraat, nabij de Wilhelminakade te Rotterdam. De brand brak uit in het pand „Java" en breidde zich met ongekende snelheid uit. Hoe- Wel de brandweer van Rotterdam met al het beschikbare materiaal Watermassa's op de vu,urzee Wierp, kon zij niet ver hinderen, dat het geheele gebouwencom plex, 'waarin zich groote partijen tabak en paraffine bevonden, uitbrandden. Het geheel veroiorz'aakte een fabelachtige vuurzee, 'welke tot ver in den omtrek z'ichtbaar Was. Ook de drijvende mo-tor- spuit Was voortdurend in werking en met alle macht trachtte men te verhinderen, dat het vuur ook zou overslaan naar de in de onmiddellijke nabijheid gelogen IciOidsen van de Holland-Amerakalijn, Wel ke -0|0,k met eigen brandb-luschmateriaal vo-ortdurend in de Weer w'as het zich steeds uitbreidende v,uur te keeren. Van zelfsprekend heeft dezie groiote brand ondanks het nachtelijk uur een groot aantal menschen op- de been gebracht dat van de kade -af de vlammenzee gade sloeg. Brandbare inhoud Om 10 uur Miaandaghi-orgen duurde de brand nog onverminderd voort en brandde het ge'bouW als een fakkel. De inhoud bestaat niet alleen uit tabak, kof fie en stearme, maar o-ok uit Indische producten en bovendien kapok. Had de brandweer i-n den nanacht no£f hoop eeP aeel van de pakhuizen te kunnen behou den, reeds spoedig bleek dat hiervan geen sprake meer kon zijn. De -«tanden Waarmede de opslagplaatsen van elkan der zijn gescheiden, 'werden spoedig, de een na de ander, door het vuur ver nield. De zeer brandbare inhoud der pak huizen zorgde er 'wiel voor dat het v.u;ur zich in een angstwekkend tempo ver spreidde. GeWeldige vlammenzeeën joe gen, aangewakkerd door den vrij straffen Wind, gelijk torenhooge fakkels over de havendammen en zetten den omtrek met een straal van vele honderden meters in een feilen lichtgloed. Op nauwelijks 30 meter afstand van de brandende pakhuizen staan de groote loodsen van de Holland-Amerikalijn, aan de andere zijde daarvan ligt het groote s.s. „Statendam". Toen het zich liet aan zien, dat met geen mogelijkheid een deel van het gebouwencomplex was te red den, concentreerde de brandweer haar volle aandacht op deze loodsen, welke met -een watergordijn werden natgehou- den. In de late morgenuren, toen het gevaar voor de omliggende gebouwen vrijwel was geweken, hield de brand- weer zich nog bezig met het dooven van het felle vuur, dat nog binnen de muren van het pakhuiscompl-ex woedde. De aangrenzende gebouwen zijn gespaard gebleven. Millioenen schade Men kan thans «iel met gro:ote waar schijnlijkheid aannemen dat de brand zich niet verder zal uitbreiden. Met Waar schijnlijkheid, 'Want inwendig is de zaak nog niet heel veilig. In den kelder zijn n.l. groiote hoeveelheden olie -opgeslagen en Wanneer een enkele vonk iln; ^dien kelder komt, is het duidelijk dat deze ho-ogst brandbare stof groote kans loopt vlam te vatten. De vloer van het door brand -geteisterde pakhuis van -de firma P. is echter zeer stevig geconstrueerd, zc-od^t voor instorting S\»eimig vrees be staat. Eén der firmanten, de heer H. G. J. de (Monchy, zei ons desgevraagd dat hij de gcllmde momenteel moeilijk kan schatten, daar de firma sledhtls een ge deelte heeft verzekerd. Er zijn tal van goederen in het pakhuis -opgeslagen, w&lke doio-r de eigenaars zelf zijn ver zekerd, maar de schade zal Wel eenige millioenen guldens bedragen. De brand is ontdekt door een wachter bij de loodsen van de Holland-Amerika lijn, die om E uur Zondagnacht in dienst trad en ruim een uur later het vulmr zag. Een der brandweerlieden er na men er ongeveer 200 aan het blusschings- werk deel moest in den vroegen och tend naar een ziekenhuis worden ver voerd, omdat hij1 het ongeluk had ge had -een straal water recht in zijn ge zicht te krijgen, waardoor een bloed uitstorting werd veroorzaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 2