ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Allotria ZATERDAG 30 OCTOBER 1937 OPOEN ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 Renate Müller De Kern ABONNEMENTi Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikaee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 oent. Versohijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 Directeurs A. J. DE LOOZB Uitgever-Redacteurt M. J. KOSTEN Uitgaves N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 94STE JAARGANG No. 13563 ADVERTENTIES van 1—4 regale 80 cent, ran 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 40 oent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat op Donderdag 4 No vember 1937, des namiddags 5.30 uur, op den Nieuwen Provincialen weg—hoek Grachtweg te Zierikzee, aan bezitters van motorrijtuigen, zooals dit reeds op meer dere [p laatsen in Zeeland heeft plaats gehad, gelegenheid zal worden gegieven de verlichting hunner motorrijtuigen gratis te doen controleeren door den Rijksverkeersdienst. Hierbij zal worden medegedeeld wat wel - en wat niet toe laatbaar is. Met het oog op de nieuwe bepalingen betreffende de verlichting van motor rijtuigen is het aan te bevelen, dat iedere bezitter van een motorrijtuig van deze gelegenheid gebruik maakt. De Burgemeester voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE. Engeland, Japan's tegenstander Londen's vè'ziende politieke blik Nog was het Spaansche conflict niet ten einde, of reeds brak tussehen de Mongoolsehe buren in het Oosten de „oude" strijd los. Japan nam zijn toe vlucht tot militaire sancties tegenover China. Is het drang tot zelfbehoud, die Japan noodzaakt, voor zijn bevolking en zijn economische leven expansie te zoe ken op het Aziatische continent? -Of is het een voorpostengevecht tegen een grooten onzichtbaren tegenstander, dien Japan ducht? Het antwoord daarop leert Engelands geschiedenis! Ruim een eeuw is er verloopen, se dert de Caesar van het Westen Na poleon zijn imperialistische denkbeel den met geweld van wapenen over het continent uitdroeg. Ook zijn actie be oogde, den „grooten vrede" te brengerjj, doch de Corsicaan kon zijn werk niet voltooien. Tussehen Moskou en Parijs ligt zijn waar. begraven. Elke imperialistische gedachte is van Engelschen oorsprong. Engeland verstaat met weergaloos talent de groote kunst, lijdelijk verzet te plegen. Twee decen niën heeft het proces op het continent geduurd. Toen het KremI brandde, de legers wegsmolten en Frankrijk's burger bevolking van uitputting rust wenschte, toen stelde John Buil zijfn eersten groo ten tegenstander zonder moeitebuiten gevecht. De berekening van den grooten logicus had den passieven factor En geland buiten beschouwing gelaten. Mos kou was de beslissing doch Enge land bepaalde 's werelds lot. De huidige situatie is de voortzetting van acties van een staat, wiens politieke macht in een dynamisch economiseh im perialisme verankerd ligt. Dit bepaalt al zijn handelingen. Duidelijk draagt deBrit- sche politiek van de laatste eeuw het stempel van subjectieve zelfhandhaving, hetgeen onverbiddelijke strengheid in het onderdrukken van elk gevaar met zich mede br6ngt. Engeland's molens malen langzaam. Tientallen jaren heeft het noo- dig gehad, om zijtn Empire te smeden* Thans zijn aller oogen op de Middel- landsche Zee gericht. De Spaansche kwesf- tie is van direct belang voor Europa. Van Japan's militaire operaties in China is nog niets met zekerheid te zeggen. De besprekingen van de Spaansche kwes tie blijven van conferentie tot conferen tie sleepen. Maar ondertusschen spint En geland verder aan zijn netten in het Oosten. Waarom gaat het daar eigenlijk? Het verscheurde China, machteloos door verdeeldheid, werd sinds Japan in den rij der naties op den voorgrond trad* ais buit beschouwd. Koloniaal expansie gebied met economische basis en agrari sche mogelijkheden. Japan is een eilan denrijk evenals Engeland, belemmerd door de zlee. Geografisch heeft dit feit er zeer toe bijgedragen, de menschen te vormen. „De zee is oorzj'aak, dat Japan eendrachtig en sterk is". (Tsjang kal Sjek). Japan's industrieele productie begon den veroveringsveldtocht. Zijn producten ver drongen met dumpingsprijzen de Britsche concurrentie van de Aziatische markten, waar deze eens domineerde. Doch hier mede drong Nippon tot den hartader van het Britsche imperium door. En daar blijft het niet bij! Tokio wil met handi en tand zijn eenmaal veroverde positie verdedigen. Alleen de oppervlakkige be schouwer ziet in het Oosten slechts een kwestie van prestige, die Japan dooil een strafexpeditie wil oplossen. Japan tracht, met inzet van menschenlevens, de Mongoolsehe gedachte, in zijn staatsstrue- Concertzaal-Bioscoop Zaterdag en Zondag in 18 jaar tuur belichaamd, de overwinnnig te doen behalen en loopt zonder het te we ten daaarbij storm tegen Groot-Brït- tannië. Engeland weet wat Japans ontplooiing in het Oosten beteekent, maar Japan weet evenzeer, dat het zich als geïsoleerd eilandenrijk ontplooien moet; daarom is Engeland in het Oosten zijn groote te genstander. Engeland nam het kalm op, toen in 1934 het vriendschapsverdrag tus sehen Frankrijk en Rusland tot standi kwam. Waarom ook niet? Het kwam im mers in Engeland's Oost-Aziatische kraam j te pas. Engeland heeft in vereeniging met een Europeesche ruggegraat in het i Oosten, een natuurlijk bolwerk tegen im- perialistisehe tendentie van Japan noodig. China wordt als lichte cavalerie voor uitgestuurd met de opdracht den op- marseh van den vijand te stuiten. De heimelijke plannen, die Moskou mocht koesteren, deren John Buil niet. De con troversen zorgen wel voor de noodige verzwakking van de partij* die eventueel te sterk zou worden! i Londen bezit den scherpen en vèrzien- den politieken blik, de kalmte, te kjun- nen afwachten en het instinct voor be slissingen, welke hun doel niet missen.* Japan speurt den tegenstander en kan hem niet tegenhouden. Delbos over het Spaansche probleem Het Fransche standpunt Sprekend e op het radica al -socialistisch 'cjongres te Rijsflel, heeft Delbos', de Fran1, sche minister van buitenl. zlakien betoogd, dat de vrede 'berust op de wiederzijd- s'che eerbiediging van de onafhankelijk heid der volken en dit is 'n der mlotiev'en voor Franlkirijk's houding in het Spa,aai» i sche probleem. In ben van meeninig, al. dus de minister, dat Frankrijk, indien zijn levensbelangen op het spel staan, 1 met koelbloedigheid en vastbeslotenheid alle mogelijkheden onder het oog moet zien. Doch om dezie proef te kunnen doorstaan, moet rhen eensgezind zjijh. i Op het ©ogenblik is Frankrijk tegen over de gevaren, Wlelker ernst het heeft leeren beoprdeelen, inderdaad eensigeziind wfat betreft de verdediging van de be dreigde veiligheid van Zijn grenzlen en verbindingswegen en dit 'is het veiligste verdedigingsmiddel tegen een oorlog, 'wiant men valt een vastberaden volk niet aan. Eén feit staat vast! Sinds' het oogen- blik, 'vdaarop de strijd in Spanje is be gonnen, is de vrede in Europa, ondanks alles, g'ëhandhaafd. Delbos zeide vervolgens de nog steeds voortdurende en zelfs toenemende in menging in Spanje, omdatnks het actoord van London, te betreuren. Het Fransche standpunt is eerlijk en duidelijk:: het j verlangt een daadwerkelijke eerbiediging J van de territoriale lonschendbaarheid en 1 va'n de politieke onafhankelijkheid van Spanje. j Japansche vredesvoorstellen aan China Wankele grondslagen Volgens den diplomat ieklen redacteur van de „Evening Standard" heeft de Ja pansche regeering miaarschalfe Tsjiangj Kai-sjeki de volgende voorstellen gedaan, die als grondslag voor het sluiten van den vrede Zouden imloetem woirden be schouwd. 1. China erkent de onafhankelijkheid van Binnen-Mongolië. 2. China erkent, dat de vijf noorde lijke provinciën het recht hebben Zelf over haar regeeringsvprmi te beslissen. 3. China staat alle gebied, dat de Ja panners oip den dag van den wapenstil stand bij! Sjanghai beZet zullen hebben, af. 4. China kent Japan visscJherijrechten toe in de wateren langs de kust en rond/- oimi de eilanden tusscJhen For,m|0|Sia en de 1 grens van Indo-China. 5. China trekt zich uit den Volkenbond I terug. 6. China stemt erin toe, Zijn militaire luchtmjaoht op te heffen. SPANNING OM SJANGHAI Britsche soldaten do< r Japanners gedood De spanning tusfeJcben de Britisefhe en I Japansche autoriteiten te Sjanghai is we derom! toegenolmlen, ten gevolgje van het feit, dat in den westelijken verdedigings sector van de internationale nederzetting, drie Britsche soldaten werden gedood en verscheidene andere gewond, door pro jectielen aSklomistig van die Japansche ar tillerie. De drie gesneuvelde soldaten be hoorden tot de Royal Ulster Rivals. Zijl vonden den dood dojoirdtat een Japansche granaat ineerkwamj op den' Britsdhen post bij Jessfield Park. De dooden en gewonden beho|oirden to,t de m|oedige mlaninien, die (Zich een paar dagen geleden hadden onderscheildleai, toen ziji Chineesche vluchtelingen redden uit Tsapei mlet gevaar voor hun eigen leven. Die Europeanen in Sjanghai vragen Zich iaf, wat de regeering in Londen Zal doem tegen dit optreden. Die Britsche opperbe velhebber te Sjanghai, generaal-rnjajpor Telfer-Smlollett, heeft onmiddellijk gepro testeerd bijl admiraal Hasegawa, en b'iji de Chineesche autoriteiten, mlaar het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat het i daarbij Zal blijven. j Moeder veripoordde haar schoondochter De doodstraf uitgesproken Bijna alle groote Parijsche bladen had den hun speciale verslaggevers gestuurd naar Douai, waar voor het Assisenhof de zaak werd behandeld tegen Josephine Mory, die haar schoondochter vermoord de alleen omdat zij' deze geen waardige partij' vond voor haar zoon. Donderdag is de doodstraf over de moordenares uitgesproken. Joséphine Mory is een vrouw van hoogst eenvoudige afkomst, die boven haar stand trouwde met een kapper te Sin-le-Noble, een dorpje bij; Douai. Haar voornaamste levensdoel was „iets te zijn", een gezleten! burgeres, en haar zoon Louis maatschap pelijk te doen slagen. Dit gelukte aan vankelijk, de zoon werd ingenieur en kreeg een goede betrekking. Nu diende er nog een rijke vrouw voor hem te worden gevonden. Doch de 23-j. jonge man liet zich niet uithuwelijken, vooral niet nadat hij de lieftallige Yvette Go- defroy had leeren kennen, die met haar moeder in de buurt van Rouaan woonde. Toen het meisje moeder moest worden, besloot hij haar te huwen. Dit geschiedde in Maart 1936. Met alle middelen had Joséphine Mo ry, zwakjes gesteund door haar manj gepoogd haar zoon van deze verbintenis af te houden. Het baatte niet, het hu welijk kwam tot stand. De woede der moeder nam pathalogische vormen aan. Zij achtervolgde haar schoondochter met haar haat en bedreigingen. Om zich daar tegen te vrijwaren vestigde het jonge paar zich te Lambersart bij' Rouaan. Het hielp niet, de moeder vond spoe dig hun verblijfplaats uit en begaf zich op een dag naar Lambersart, waar zij haar schoondochter op schandelijke wijze mishandelde. Haar zoon slaagde er in haar te kalmeeren en naar Sin-le-Noble terug te brengen. Aangifte bij' de politie deed hij' niet. Veertien dagen later keerde zij terug, wist tijdens de afwezigheid van haar zoon het huis binnen te dringen. Zijl greep haar schoondochter vast en sloeg haar met een stuk ijzer zoodanig op( het hoofd, dat de jonge vrouw zwaar werd gewond. Tien dagen later over leed zij. Het drama had zich afgespeeld in de kamer, waar het jeugdige kind van het echtpaar speelde. Wat door de heerlijke smaak en geur een waar genot betekent: KING. Wat volkomen zuiver is: KING. Wat de op wekkende en verkwikkende eigen schappen ontleent aan het edele na tuurproduct: KING. Wat nooit verveelt: KING. Wat een weldaad is voor Uw zenuwen en Uw spijsvertering: KING. Waar U staat of waar U gaat, draagt steeds KING bij U, om te genieten, om U te verkwikken, om fit te blijven. De natuurzuivere KING pepermunt TONNEMA 8. CIE'. FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT De „Megara" in Engeland aangekomen Chinees levend verbrand Bet Nederl. petroleumtankschip „Me- gara", aan boord' waarvan zich onlangs een ontploffing heeft voorgedaan, is gis- teren de haven van Hamble, nabij Botley, in het Engelsche graafschap Hampshire, binnengeloop en. De kapitein van het tankschip „Me gara" Peter Rietker, heeft in een inter- view medegedeeld, dat de ontploffing, welke wel het dek van den bak tot de brug zengde, doch de olie in de tanks onder het dek niet in brand stak, een geheimzinnige zaak blijft. Vermoedelijk is evenwel wat gas uit de tanks ontsnapt en naar het vooronder, waar de Chi neesche bemanning huisde, gestroomd en in brand geraakt. Niettegenstaande in den boeg aan stuurboordzijde een gat was geslagen van 7 bij 10 meter, heeft de „Megara" Hamble op eigien kracht bereikt reikt. De eerste machinist vertelde, dat hij in zijn hut zat te praten met den derdenj stuurman, Hartveldt, toen plotseling na een hevigen knal, het schip begon te slingeren. Hartveldt zag uit het voor-» onder «eien lichaam naar buiten vliegen, tegelijk met stukken metaal. Sprj. zelf en de kapitein vlogen naar het dek en zagen, dat het geheele vooronder was vernield en in brand stond. De kapitein liet onmiddellijk stoom geven en hef vuur werd gedurende twee en een half uur bestreden. Drie Chineezen waren bij de ontplof fing over boord geslagen, een vierde kon het vooronder niet verlaten en is levend verbrand, terwijl een vijfde later aait de opgeloopen kwetsuren is overleden. Het stoffelijk overschot werd aan de golven toevertrouwd. De geheele lading, bestaande uit elf duizend ton stookolie* is gered en zal gelost worden. Wijziging Dienstplichtwet Blijkens het voorloopige verslag van de Tw'eede Kamer over het wetsontwerp tot Wijziging van de Dienstplichtwet er kende men vrij algemeen, dat de huidige internationale omstandigheden er toe lei den, dat oiok het Nederlandsche volk zwaardere lasten moet dragen van de personeelsvoorziening .van de 'weermacht. Verscheidene leden merkten evenwel op, dat de onderhavige voorstellen tech nisch onuitvoerbaar 2ijn, aangezien zij wiorden gedaan in een tijd, w'aarin een. zeer gro|0|t tekort is aan kader. Naar hun meenimg is de technische uitvoerbaarheid van het regeeringsVoior- stel in de eerste plaatsi afhankelijk van het antwoord op de v.raaig hoe ko|m!t teen voldoend aantal officieren en onder-offi cieren, die voor hun taak alleszins be rekend zijn, lerbeschikkimig om aan 32.000 dienstplichtigen gedurende 11 maanden voor Wfat de onberedenen, of 12 maanden, voor Wlat de beredenen betreft, eenl intensieve opleiding te geven, Engeland's vèr vooruitzienden politieke blik in Oost-Azië Toenemende spanning In Sjang hai door Japan's optreden Crisis-accijns op het rund- en kalfsvleesch wordt afgeschaft Op den Oostenrijkschen kanse lier is geen aanslag gepleegd Ook menschen door mond- en klauwzeer aangetast Iets koeler WEERBERICHT Hoogste barometerst. 767.9 te Riga. Laagste 744.1 te Holyhead. Verwacht tot den avond van 31 Oct.: Meest matige Zuidelijke tot Zuidweste lijke wind, half - tot zwaar, bewolkt, la ter wellicht betrokken, aanvankelijk wei nig of geen regen, later in het Westen ©enige kans op regen, iets koeler. Zon op: Zpin pnder: 31 Ootober 6,54 4,31 1 November 6,56 4,29 Maan op: Maan onder: 31 Ootober 4,01 3,06 1 November 5,10 3,27

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1