ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 27 SEPTEMBER 1937 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 H. DE GREEVE M0DERNE°KERKVERV0LGING De Kern ABONNEMENTi Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zieriksee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 Directeur i A. J. DE LOOZB Oltgever-Redacteur i M. J, KOSTEN Uitgavei N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 94STE JAARGANG No. 13534 ADVERTENTIENi ran 14 regale 80 oent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 40 oent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Mussolini bij Hitier Aankomst te München Oni 10 uur reed.de trein, iwlelke M[u,s- solini naar de Beiersche hOiOifdjstad bracht, Zaterdagmorgen het station van Mün chen binnen. Terlwlijl de muziek den lie- velingsmarsch van lMiujstsolini, de hymjrie •op Rome, speelde, steeg de Duce uit den trein en Iw'erd hij 'begroet dooir Hitier, die hem kradhtig de hand drukte. On der uitbundig gejuich verlieten de heide leiders het STtationsgébioulwi. De rit der beide leiders naar het Prins Karl-Palast, welke over de Marinplatz ging, (werd een ongekende zegetocht. Daarna 'begaf de Italiajajnsohe dictator zich naar Hitler's particuliere whining voloir het eerste persoonlijke onderhoud. De Duce ajoiu Hitier uitgenoodigd heb ben voor een clontrabezoek aan Italië, Welke uitnoiodiging werd aanvaard.' Het gesprek duurde langer dan een uur en gedurende dien tijd bracht graaf Ciaimo, een bezoek aan baron v!on Neurath. Ook deze beide heeren hadden een langdurige bespreking. Tegen één uur verliet de Duce het huis van Hitler in gezelschap van.'Kess en keerde hij naar het Prisma Karelpaleis terug. Hierna stond een bezoek aan het Brui ne Huis op het .programma. Mjusjsloilini en Hitier kWamen kort na elkaar aan en van het Bruine Huis begaven zij' ziich naar de zoógenaamde Eeretemjpels voor de heldenvereering om daar pledhtiglijk kransen néér te leggen. Zaterdagavond over 7 verliet Musslo- lini (München per trein, om ïidh «miet gemlj naar Mecklenburg te begpven, ter fijlwfoninig van de daar te hooiden groote manoeuvres- Hitier en Musstolini kWam'eo Zondagmiddag te Lalendorf. Na het bezioék aan de manoeuvres Werd een bezoek gébracht aan de oefen plaats 'van de luchtmacht WustpoW, waar een oefening in het schieten met lucht doelartillerie Werd gehouden. Voor Vandaag stond een bezoek op her programma aan de fabrieken van Krup.p 'te Essen. Europa's langste brug geopend Kc-ning Christiaan heeft Zoodag op zijn verjaardag de Stprströlml-bruig, de lang ste brug van Europa, tuslschen Seeland en Balster, geopend en voor de eerste maal gebruik gemaakt van zfijh nieuw'e spoorwegrijtuig gebruik gemaakt, dat het langste van Denemarken is. Tot de kosten van de brug, die in to taal kr. 40 millioen (16 mtillioen guden) bedragen, hebben automobilisten het meest bijgedragen, daar 54 pet. van de kosten of kr. 21.8 mill, bestreden Iwlqrdt uit de benzinebelasting. De staat heeft kr. 15.7 mill, betaald en de t'wlee pro vincies (waarin de brug ligt kr. 2.5 mill. De brug is dan ook reeds het geschenk van de Deens'che automobilisten aan de Dieensche natie genoemld. De verf Waarmede de brug geschilderd is, geeft haar een zilveren glans. De schilders hébben een oppervlakte Van 221/2 ha- viermaal moeten verven. Voet gangers zullen 35 minuten noodig heb ben om over de 3200 m1- lange brug te komen. Treinen zullen er overheen kun nen gaan met een snelheid van 120 k-m'. Richtprijs voor Tarwe 10 gulden per 100 k.g. Door de iwSjze van berekening van den taiWeprijs voor de oogsten 1936 en 1937 dreigt eenig misverstand te ontstaan on der de landbou'wlers, bij de vergelijking dezer prijz'en met die van vorige oog sten. Teneinde nu te voorkomen, dat dit misverstand ook ten aanzien van den oogst 1938 ziOjU bestaan, heeft de minister van Economische Zaken beslaten., den taiWeprij's weer vast te stellen op onge veer dezelfde Wijze als 'Ait geschiedde in de jaren 1931 tot en met 1935. De tarjwfeprij's voor gemiddelde quali- teit, 'geleverd ter plaatse van normale al]wering op omstreeks 1 Februari, is door den minister vioor den poigst 1938 vastgesteld op f 10 per 100 k.g. De prij's der tarwfe was in 1931 f 12.50 in 1932 gn 1933 f 12, in 1934 f 11, toi 1935 f 10, in 1936 1 9 en in 1937 f9.25. Hieib'ij dient tn aanmerking te Iwiorden genomen, dat de richtprijzen vloipr 1936 en 1937 praetiséh f0 60 a f0.65 hooger wfaren door een voor be waar Loon over de perioide 1 September—1 Februari toe gevoegde vergoeding. De richtprij'zen 1936 en 1937 bedragen dus praiétisch f9.60 f 9.65, resp. f9 85 f9.90 indien de Morgen (DINSDAG)avond 8.15 spreekt In „JULIANA" de Z. Eerw. Heer: tar'w'a ingeleverd is omstreekis 1 Febr. Door een af ronding tot f 10 is Voor het jaar 1938 iw leder het systeem hersteld opii dien richtprijs betrekking te doen hebben op een gemiddelden inleverimgsdatum van omstreeks 1 Februari, Balloncommandant Boesman stijgt op Duizenden Hagenaars sloegen het schouwspel gade Vlotte landing te Maasdijk Zaterdagmiddag rnwim» half vier is de „Leon Gheude", de Belgische ballon van den heer J. de Vogelaier miet den Neder,- landschen balloodomtóandaut J. Boesmjain, ter (Opluistering van de „Meer-Werk]"-actie van het Malieveld opgestegen. Kon de ballonvaart de vorige Wieéki niet doorgaan, omdat de wind te sterk! iwlas, Zaterdag dreigde de regen als Spel- brékler op te treden. Maar de hoeren Bpiesmian en De Vogelaer hebben zich niet laten ointmloedigen emi zijn Zaterdag morgen vroeg imlet de vulling van de ballon aangevangen. Ongeveer drie uur Mas mJen daarmede gereed. De regen had die ballon 60 a 70 kg. Zwiaarder gemiaaklt en dfa[aro|mi besloot coim)m!andant Boesman zooveel piiojgelij'k) ballast achter te laten. Intuisschen iwierd 'wél 90 M.3 waterstof mieegenolmlen, de dubbele boieveelheid, die anders ware méegenpimlen, omdat de beide ballonvaar- ders Wilden trachten op Belgisch grond gebied te dalen oif anders naar Schou wen, De wind uit Nioprd—Weste lijke richting Was daarvoor niet ongunstig en 00,kl de kracht van den jw'ind was voor loop ig voldoende. In verband rri'et de vrij. laag hangende WfolWen mloest de bal lon zich op een hoogte hiojuden van niet meer dan 250 M., oimldat men anders (wel licht in aanvaring imlet een lijinvliegtuig zou 'kunnen kom'en. Een vlotte start Voordat de ballon opsteeg heeft de wind. voorzitter van de Nederla.ndsche ballonvereeniging de ballon vaar ders een goede reis gewiensdht en aan den heer Boiesmlan z'n Belgische brevet uitgereikt en tevens z'n gelij!klw|aardig Nederlandsch brevet. E" toen Weerklonk het bevel „los" en ging de ballon voorspoedig de hoogte in, onder luide toejuiching van de d|u,izen(- den Hagenaars, die van dit zeld'zlaimle schouwspel getuige waren. Na den vlotten start dreef de ballon in statige vaart over de Residentie, over al door duizenden toegelwiuifden nage staard, in de richting Hollandsche Spoor en verder over het Zuiderpark. Bij dezen tocht over Den Haag bevond de ballon zich op ongeveer 300 mieter hoogte, zoa dat hij voor de talrijke belangstellenden, die op het voorbijdrijven van het gevaarte opmerkzaam! waren gemaakt, zeer goed en duidelijk Was waar te ne'm'en. Inmiddels was imlen tot 500 meter ge stegen tot vlak onder de wolken, invaar op die hoogte boven Naaldwijk ging de de iwiind draaien in de richting van (die zee, hetgeen voor den hoer Boes'mlan aan leiding Was oml het ventiel te openen en ballast uit te werpen, teneinde zoo spoedig imjogelij'kl te dalen. Steeds mlinder iwierd de hoogte en in Maasdijk werd een geschikte landingsgelégenheid ontdekt éni op het geroep van de ballonvaarders scho ten eenige jongens toe, die den sleepka bel grepen, Waarna een vlotte landing op een opgespoten zandvlakte plaats had De gebeurtenissen in de N.S.B. Mussert of Geelkerken Van goed geïnformeerde en betrouw bare zijde uit de NSB, zoo schrijft het katholieke blad „Ons Noorden", vernemen wij, dat het ernstige conflict, dat thans in de leiding der NSB openlijk is uit gebroken, in wezen niets anders is dan •een strijd tuslsdhen de heeren Mussert en Van Geelkerken om de leiding. De strooming in de partij', die ir. Mussert vanwege zijn tactiek en onbekwaamheid, ongeschikt acht nog langer als leider te fungeeren, wordt steeds grooter. Men wil in die kringen zich van ir. Mussert ont doen en Van Geelkerken met de leiding belasten. De heer Van Geelkerken zelf, hoewel deze reeds herhaaldelijk zeer ernstige conflicten met ir. Mussert heeft gehad, meent momenteel nog altijd, dat in naam' in elk geval ir. Mussert voorloopig met de leiding moet blijven belast. Hij zit dan ook in ziekeren zin tusschen twee vuren. De huidige situatie wordt echter op die wijze met den dag meer en meer onhoudbaar en de zegsman van „Ons Noorden", die zelf nog altijd een vooraanstaand lid in de beweging is, ver zekerde genoemd blad met nadruk, dat binnen drie maanden het conflict een oplossing zal vinden door een verwijde ring van ir. Mussert uit de beweging* omdat zijn aanhang zeer geslonken is. Vooral de verwijdering van ds. Van Duijl, die ook na de verkiezingen conspireerde tegen ir. Mussert, en die in de NSB een grooten aanhang bezat, heeft in breede kringen veel kwaad bloed gezet en aan ir. Mussert zijn laatste cohorten ont nomen. Meisje doodgeschoten Sergeant gearresteerd Zaterdagavond om ongeveer half acht klonk in het wachtlokaal van de Promers- kazerne te Na arden een schot, dat bleek gelost te zijn in de kamer van den wachtcommandant, een dienstplichtig sergeant. De toesnellenden vonden een meisje dood op* den vloer liggen. Onmiddellijk werd de garnizoenscom mandant gewaarschuwd, die het onder- Zoékl in handen stelde van de Imiil. politie. Het gedoode meisje woonde als dienst bode bij een familie onder de gemeente Huizen. Zij was afkomstig uit Deventer en deed de waseh voor den sergeant. Za terdagavond was zij aan 'het waöhtlo kaal in de kazerne gekomen om zijn waschgoed' te brengen. Alleen het meisje en de sergeant waren in de kamer van den wachtcommandant, toen het schoit viel. De sergeant heeft bij1 het voorloo- pig onderzoek ontkend het schot gelost te hebben. Volgens hem zou het meisje de hand aan zichzelf hebben geslagen. De aan het garnizoen verbonden arts heeft geconstateerd, dat het schot uit) een revolver van dichtbij is gelost en de kogel het slachtoffer in het linker neusgat getroffen heeft. Het meisje moet onmiddellijk dood zijn geweest. Zelf moord zou volgens den dokter zeer on waarschijnlijk Zijln, omdat bij het' richten de revolver dan eerder de rechterhelft! van het gelaat zou hebben getroffen. Bo vendien is het slachtoffer gevonden miet de handen in de mantelzakken, hetgeen wel zelfmoord uitsluit. Of de revolver per ongeluk is afgegaan, zal bij het onderzoek moeten worden nagegaan. De a.s. Vondelherdenking Tal van feestelijkheden in voorbereiding Reechs meermalen is er melding ge maakt van het feit, dat Nederland dit najaar den 350sten geboortedag van Joost van den Vondel gaat herdenken. Fees telijkheden te Keulen hebben er reeds' eerder aan herinnerd, maar het is dui delijk, dat in ons land in een geval als dit goed voor den dag moet komjem Verheugend is het te vernemen, dat hoe wel overal in den lande plechtige her denkingen worden voorbereid, het voor al de gemeente Amsterdam is, waar om streeks den 17den November (Vondel's geboortedag) de nagedachtenis van den man, die eens een harer grootste bur gers was, plechtig en uitvoerig zal wor den gevierd. Langzamerhand zijn de plan nen gegroeid, langzamerhand naderen al deze plannen hunne verwezenlijking en zal de arbeid der beide comité's, tot dit doel opgericht: het Nationale Comitzé en het Amsterdamsche Vondelcomité, beëin digd zijn. Een der belangrijkste onderdeelen van de herdenking is het groote Vondel- congres, dat drie dagen zal duren, van 16 tot en met 18 November, Dit congres zal gedeeltelijk ook studie congres zijn. Een krans zal worden gelegd op het graf van Vondel in de Nieuwe Kerki Daarbij houdt burgemeester De Vlugt een rede, evenals prof. Gerretson, terwijl er een steen geplaatst wordt alles op den 17en November in den gevel van de Effectenbeurs. Het onderzoek heeft n.l. uitgewezen dat ongeveer op die plaats Vondel heeft gewoond. Den volgenden avond draagt de Wag- ner-vereeniging haar deel bij. In het Con- certgebouw zal de muziek van Diepen- j I broek worden uitgevoerd onder leiding van Mengelberg. De Gijsbrecht op 27 December j De Gijsbrecht van Aemstel zal gelijk ieder jaar worden vertoond door de Am- sterdamsche Tooneelvereeniging. Met nieuwe décors ien nu eens niet op den lsten Januari maar op 27 December. Vondel schreef het stuk immers om in den Kersttijd te worden gebracht. Hét werd verboden. Dat het nu in den Kerst tijd tot opvoering komt, kan dus min of meer als een eerherstel worden be schouwd. Vervolgens bereiden De Jonge Spelers een opvoering voor van Amster dam in Ballingschap, dat trouwens ook in Vlaanderen door Joris Diels zal wor den vertoond. Het Hofstadtooneel geeft onder regie van Verkade: Maria Stuart; Saalborn: Joseph in Dothan; Staf Brug gen in Vlaanderen: De Leeuwendaelers en dat zijn dan nog enkel de beroeps gezelschappen. Daarnaast zijn er een o-root aantal dilettantenvereenigingen, die het een of ander stuk van Vondel instu,'- deeren. De Rotterdamsche Studenten den ken b.v. aan een opvoering van de Maeghden. Ook onder de jeugd willen wij het werk van Vondel een grootere bekend heid geven. Er zijn daarom op de Mid delbare Scholen voordrachtswedstrijden „eorganiseerd, welke de belangstelling hopenlijk levend zullen houden. VERSCHILLENDE BERICHTEN Wielrijder door auto gegrepen en gedood Op den Rijksweg Arnhem—Nijmegen is Zondagavond een wielrijder door een auto overreden en gedood. De wielrijder reed op den rijksweg en hield rechts, toen hij; door een auto, die uit tegenoverge stelde richting kwam en links van den weg reed, werd gegrepen en van het rijwiel werd afgeslingerd. De autobestuur der bekommerde zich om het slachtoffer niet en reed door. De wielrijder werd later aangetroffen door voorbijgangers. Onmddellijk waarschuwden deze de po litie. Spoedig iwlas het haar gelukt den dader in een café aan den rijksweg op te sporen. Hij werd aangehouden en in arrest gesteld. Een inmiddels ontboden geneesheer liet den omgelukkigen Wielrij der direct naar het gemeente-ziekenhuis te Arnhem transporteeren, waar 't slacht offer vrij spoedig na aankomst overleed. Door dampen vergiftigd Zondagmiddag bemerkte de heer Pas de Loup, secretaris der Kamer v. Koop handel voor West-Noord-Brabant, dat dampen opstegen uit den kelder van het nieuwe gebouw der Kamer v. Koop handel te Breda. Uit een onderzoek bleek, dat de dam pen voortkwamen uit de centrale stook plaats, en dat daar de stoker, zekere A. L., levenloos neer lag. Vermoedelijk is de man tijdens zijn werk door dam pen bevangen. Hel lijk van den man, die een vrouw en zes kinderen achterlaat, is naar het stedelijk ziekenhuis over gebracht. Mysterieuze verdwijning Te Uden doen hardnekkige geruchten de ronde, dat een jeugdig inwoner in handen zou zijn gevallen van ronselaars voor het Spaansche leger. In elk geval staat vast, dat daar sedert begin Juni, den Zondag van de kermis te Vorsten- bosch de 21-jarige slagerszoon Fr. Ga- biriëls op mysterieuze iwijze is, verdwe nen. G. was penningmeester van een onderlinge spaarkas, welke gevestigd was in eet} café te Vorstenbosch. Het bespaarde bedrag van circa f120 zou met de kermis worden besteed, doch toen de kermis aanving, bleek de trouwe" penningmeester met medeneming der gel den, te zijn verdwenen. Noch de na sporingen der politie, noch het radioi- bericht, dat door de ongeruste familie werd uitgezonden, leverde eenig resul taat op en nu, na bijlna 4 maanden, is de vermiste nog steeds, onvindbaar- Auto botst tegen boom Zondagmiddag is een auto, bestuurd door den 22-jarigen Stakenborg uit Bruns- sum (L.) bij Te gelen tegen een boom gebotst. Onder de gemeente Belfeld stond een wielrijder terzijde van den weg. De autobestuurder verkeerde blijkbaar in de meening, dat deze wielrijder den weg wilde oversteken, hetgeen echter niet het Mussolini brengt een bezoek aan zijn collega-dictator Hitier Koning Christiaan X opent de langste brug van Europa De richtprijs voor tarwe in 1938 vastgesteld op f 10 p. 100 K.G. Te Naarden is een meisje Jn de kazerne doodgeschoten Mussert of Geelkerken I De strijd in de Nat.-Soc. Beweging Friesland's bouwhoek exporteert aardappelen naar Argentinië Nog mooi herfstweer WEERBERICHT Hoogste barometerst. 772.1 te Boedapest. Laagste 748.8 te Jan Mayen Verwacht tot den avond van 28 Sept.: Zwakke tot matige Zuidoostelijke wind, nevelig tot licht- of half bewolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. Zoo op: Zon onder: 28 September 5,57 5,45 Hoog- en Saagwater te Zierlkze# HoogwaterLaagwater 28 September 8,14 20,59 1,37 14,14 Deze uren zijn genoteerd volgens zonnetijd geval was. De bestuurder van de autoi, die met groote vaart reed, week daar om naar links uit en toen hij bemerkte, dat de wielrijder niet overstak, remde hij uit alle macht, hetgeen hiem nood lottig werd. Door dit krachtig remmen namelijk slipte de auto dwars over den weg en kantelde vervolgens om tegen een ter zijde van den weg staanden boom1. De bestuurder bekwam een gapende hoofdwonde. Overgebracht naar het zie kenhuis te Tegelen is hij daar kort na aankomst bezweken. De twee mede-inzit tenden werden eveneens ernstig gewond. Ook zij werden naar het ziekenhuis ver voerd. De politie te Washington (Palen) heeft bij een huiszoeking in een nacht- asyl een courant gevonden: „N i e u|v\i Leven". Dit blad bleek het orgaan te zijn der misdadigers te Warschau. In de •couranten Werden raadgevingen ge plaatst voor inbrekers, zakken noliers enz. Een ander deel van het blad bevatte ru brieken met interessante diefstallen, in binnen- em buitenland. Er iwlas ook een speciale vragenbus voor „beroepisklwles- 'ties." Binnenkort (wordt een beslissende actie van de Japansche troepen aan het front voioir Sjanghai veriwladht. Sedert; het incident van 1932 heeft China den zuidelijken oever van de Jangtse aanzien lijk versterkt en hier zijn ongeveer 200-000 man Chineesche troepen samengetrokken, Welke voor 70 pet- onder commando van Tsjang Kai Sjek zelf staatn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1