ZlERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 31 AUGUSTUS 1937 OPGENOl ZlERIKZEESCHE COURANT HINDERWET. De Kern 9 ABONNEMENTi 1797 - 1889 Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikiee f1,80 Voor het buiteni. p. jaar f 10,-—. Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 Dlr«ck«uri A. J. DE LOOZB Uitgever-Redacteur» M. J. KOSTEN Ultgav«i N.V. ZlERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEB 93STE JAARGANG No. 13512 ADVERTENTIES van 1—4 regels 80 cent, van 4 regels en daarboven 20 cent per regel. Reclames 40 cent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het ver zoek van de N.V. AMERICAN PETRO LEUM COMPANY te 's-Gravenhage, bij kantoor Rotterdam, om op perceel, ka dastraal bekend in sectie F, no. 822, een 'j ondergrondsche Petroleumbewaarplaats met aftapinrichting te mogen uitbreiden, door hen is ingewilligd. Zierikzee, 30 Augustus 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. Het conflict in het Verre Oosten i Het verdrag tusschen Rusland j en China j heeft bizondere beteekenis. Het is niet slechts de openlijke uitdrukking van het herstel der in 1926 zoo plotseling ge ëindigde innige politieke vriiendschap der beide mogendheden, maar het geeft ook uiting aan haar solidariteit tegen het op treden van Japan op het Aziatische vas teland. Moskou belijdt, dat het bij hand- j having van den vrede alles zal doen j wat in zijn vermogen ligt om Japan het voeren van den oorlog tegen China te bemoeilijken. Nauwelijks viel in dit ge val van Moskou iets anders te verwach ten. Moskou steunt hier incidenteel op de desbetreffende bepalingen van het Vol kenbondspact. Dat kan Moskou zich blijk baar veroorloven. Tegenover Italië is het destijds, voordat de burgeroorlog in Spanje de vriendschap bedierf, soepeler geweest: reeds toen dit land tegen Abes- sinië den oorlog begonnen was, bleef het den Italianen graan leveren. China betuigt door aanvaarding van het non-agressiepact zijn geloof in de goede trouw van Moskou. Men mag ver- j wachten, dat dit invloed zal hebben op het Japansch-Duitsche pact ter bestriji- ding van het communisme. China, dat. desgevraagd ondubbelzinnig geweigerd heeft zich bij het verdrag aan te slui- ten, staat thans practisch in het andere kamp, althans in de oogen van Tokio. Ook in de oogen van Berlijn? Het Rus- j sisch-Chineesche non-agressiepact heeft ongetwijfeld de strekking, het ideologisch front, waaraan de Spaansche burger-oor- log zoo scherp relief heeft gegeven en dat Berlijn, Rome en Tokio eenerzijdS door de politieke as Rome-Berlijn en anderzijds door het Japamsch—Berlijnsclhe verdrag, hebben geaccentueerd, opnieuw te verscherpen. Of Duitschland daarop gesteld kan zijn, nu China in het ge ding is, is de vraag. China bepleit internationale tusschenkomst Dat China zich bedreigd gevoelt door de Japansche aanvallen getuigt niet al leen het pas afgesloten contract met Moskou, maar zeker niet minder het pers- gesprek dat den vertegenwoordiger van Reuter had met den Chineeschen maar schalk Tsjiang Kai-sjek, Welke de nood zakelijkheid bepleitte van een internatio nale interventie. De eenvoudige waarheid is», aldus de Chineesche generalissimus, dat Japan een actie heeft ondernomen met het doel èen continentaal -.ijk—te vestigen. Het conflict heeft reeds tot gevolg gehad de eenwording en aaneensluiting van het Chineesche volk tegen den onverbidde- lijken vijand, die zijh minachting heeft getoond voor alle regels van het inter nationale recht. Voorts heeft het conflict tot resultaat gehad, dat de mogendheden het opzij zetten van het internationale recht blijkbaar hebben aanvaard, evenals het daarvoor in de plaats stellen van een systeem van het fabriceeren van incidenten, welk systeem gebruikt wordt als een rechtvaardiging voor een an nexatiepolitiek, met als weeromstuit de systematische opzet van Japan om de belangrijke zeehavens van China te ver woesten, hetgeen bewijst, dat ofschoon Japan misschien de sterkste is, Chinal weigert zich langer te onderwerpen aan een behandeling die Japan gewend is het toe te dienen. Geheime afspraken met Rusland In tegenstelling tot de uitdrukkelijke verklaring van den Chineeschen minis ter van buitenlandsche zaken wordt uit Sjanghai aan de „Jomioeri Sjimboen" ge seind, dat het Ch in eesch-Russisch non agressiepact drie geheime clausules be vat, waarin resp. het volgende wordt! bepaald: le. onderlinge bijstand en militaire sa menwerking ingeval van een inval in Binnen- of in Buiten-Mongolië; 2e. het zenden door Rusland van mi litaire raadslieden en wapenen, munitie, levensmiddelen en olie; 3e. de officieele erkenning door de regeering van Nanking van de Chinee sche communistische partij. Deze partij zou dan tevens het recht krijgen deel te nemen aan de regeering. Bovendien zou China zich verplichten nooit een anti-communistisch verdrag te sluiten met een derde mogendheid. De „Japan Times" gelooft, dat het ac- coord de mislukking schijnt te bewijzlen, van de Chineesche politiek ten opzichte van de Sovjets, aangezien China er niet in geslaagd is de Sovjets over te halen een accoord tot militairen bijstand te onderteekemen, zoodat het zich moest te vreden stellen met een niet-aanvalsver- drag, dat geen belangrijken steun brengt en dat China slechts van zeer weinig voordeel zal zijn. De Chineesche geestes gesteldheid, aldus het blad, is thans djie van een „drenkeling, die zich aan een stroohalm vastklampt", want de regee ring van Nanking zal steeds afhanke lijker moeten worden van het Volks front. Aanval op de „President Hoover" China zal de schade vergoeden Het Amerikaansche s.s. „President Hoover", dat zeer dicht bij de Japansche transportschepen voior Sjanghai op stroom lag, is zooals is meegedeeld onder do- telegrammen van Maandag! door Chineesche vliegtuigen gebombardeerd. De aanval had 's avonds, omstreeks ha,lf acht (plaatselijke tijd), nabij1 het Jangtse-lichtsehip plaats. Vier vliegtui gen doken in volle vlaart naar het schip, viaarna zij hen vernietigende lading lieten vallen. Tl vee leden der bemanning werden ge- Wond, terwijl van een drietal passagiers de zenuvlen ernstig geschokt Zijn. Het schip, dat boven de Waterlijn is getrof-* fen, is full-speed naar Kobe doorgevaren Naar verluidt, zullen Amerikaansche schepen Sjanghai niet meer aandoen, zoo lang het 'conflict voortduurt. De „President Hoover", die 257 passa giers en een bemanning Van 302 koppen aan 'boord had, heeft nog geseind,.dat een passagier van Amerikaansche nationali teit, Norman G. Harris geheeteo, ver mist uOrdt. De bommen sloegen ter hoogte van den loozen schoorsteen in. China heeft onmiddellijk de volledige verantwoordelijkheid >vloor dezen aanval op zi'ch genoirien en bereid verklaard alle schade te vergoeden. KORTE BERICHTEN In het station te Kaapstad is een electrische trein uit de voorsteden door de buffers heengereden en het perron opgereden. De trein drong 12 M.^diep door in de benedenverdieping van het sleenen stationsgebouw. Door dit ongeluk werden twee menschen gedood en vier gewond, terwijl er nog een persoon ver mist wordt. Het stationsgebouw zag er uit alsof het gebombardeerd was. Naar aanleiding van Mussolini's be zoek aan Duitschland verneemt Havas uit Rome, dat Mussolini te Berchtesgaden, een ontmoeting met Hitier zal hebben en vervolgens tezamen met hem naar Berlijn zal gaan. Het geheele bezoek zou echter slechts twee dagen duren. Dit is in tegenspraak met vorige berichten waar in gemeld werd - dat de besprekingen te Berchtesgaden twee of drie dagen in be-, beslag zouden nemen. Nadat gistermorgen te Jeruzalem reeds een Arabier op straat was gedood en den avond tevoren een aanval was gepleegd op een Joodschen autobus, zijn gisteren weer berichten ontvangen om trent den gewelddacHgen diood van twee Joodschc farmers van Karkoer, in de vlakte van Sjaron. Een der lijken is gevonden op den bodem van een put, het tweede lag doorschoten in het veld. Deze nieuwe teekenen van geweld en onrust wekken in het geheele land on gerustheid. De directeur-generaal van de „Ko ninklijke", ir. J. E. F. de Kok, zal in de tweede helft van September per eigen vliegtuig een kort zakenb'ezoek brengen aan Zuid-Afrika. De heer de Kok zal eerst naar Cairo vliegen en vandaar de route der Imperial Airways volgen. Hij zal, als gewoonlijk, vergezeld zijn van den heer H. M. Schmidts Crans. 1880 31 Augustus 1937 Koningin WILHELMINA VERSCHILLENDE BERICHTEN Relletje in de rechtzaal Op de terechtzitting van de rechtbank te 's-Gravenhaige heeft Maandagmorgen de ongeveer 25-jarige P. J. den D>., die juist zijn vonnis had aangehoord, een poging gedaan zich aan zij'n straf te onttrekken. Toen de vonnissen tegen de andere verdachten (wlerden voorgelezen en den D. n,og in 'de verdachtenbank stond, is hij in een onbejwlaakt oogenblik' de bank uitgesprongen, Waarna hij door de recht zaal holde en over de leuning van de publieke tribune klom' met het doel door de geopende deur naar buiten te komen. Het is echter bij yen poging gebleven. De veldw(achter op de publieke triblune sloot de deur onmiddellijk af en niet lang daarna hadden de veldwachters, die den vluchteling achterna iwlaren ge sneld hemj overmeesterd. Tot groiote schrik en ontsteltenis van de aanwezigen op de tribune stribbelde de arrestant nog heftig tegen, toen m'en hem! naar het huis van beWaring wilde brengen, doch tenslotte mhest hij voor de .overmiacht ivlan de veldwachters zwich ten, Waarmee het incident beëndigd was en de rechtszitting Weer voortgang kon vinden. Rechterhand in cirkelzaag De 33-ja,rige ongehuwde landbou werszoon J. Keizier te Holthuizen (gem;. Haaksbergen), Was Zaterdagmiddag met zijn broer bezig hout te i'agien, W|aarbij' gébruik |Wefd gjelmlaakt van een cirkelzaag. Op een gegeven' oogenblik gleed K. uit en viel met zijn rechterhand in de in werking zijnde zaag', tbet het gevolg, dat dit lichaamsdeel zeer ernstig ver minkt wierd. Hevig bloedend Iwlerd de getroffene naar het St. An ton ius-Gasthuis vervoerd, Wlaar door een chirurg uit Ens'chedé .niogi denzelfden dag de hand is geamputeerd. Door tram overreden Zondagavond wachtte de 70-jarige me vrouw T. D. uit Amsterdam, met haar vriendin op de Leidsche Vaart te Haar lem op een tram. Op het oogenblik wordt de Leidsche Vaart geasphalteerd, waar- (door de trams op één spoor rijden. De dame heeft niet op tijd gemerkt dat! uit de richting Haarlem een tram na derde. Zij kreeg een duw van deze tram en is er daarna gedeeltelijk onder ge raakt. In zorgwekkenden toestand is de dame naar het Diacofiessenhuis vervoerd waar zij een uur later aan de gevolgen is overleden. Vier mijnenvegers naar Indië Gistermiddag zijn van. Vlissingen naar Nederlandsch Oost-Indië vertrokken de mijnenvegers Hr. Ms. Pieter de Bitter*, de Jan van Amstel, de Eland Dubois en de Abraham Crijnssen. Voor het vertrek der schepen heerschte er aan de aan legplaatsen in de buitenhaven groote drukte. Om ruim half twee kwam de onder commandant van de marine in Zeeland, kapitein-ter-zee H. J. van der Stad, aan boord van de Pieter de Bitter, waar hij op het achterdek een toespraak heeft gehouden. De divisie-commandant jhr. de Jong van Beek en Donk heeft daarna (woorden van dank gesprokén. Het muziekkorps van de marine, dat op den westelijken havenbërm stond op gesteld, speelde het Wilhelmus en de vier schepen voeren achter elkaar de haven uit. Oude man lastig gevallen Een geval ivjan zeer ernstige baldadig heid heeft ziclh Zaterdag voorgedaan te Utrecbl. In de Burgemeester Reiglerstraat wiandelde een 70-jarige man, die twee jongens .als bet m'ikpunt vain huh plage- rijen uitkozen.. Zijl Vielen hem op ver schillende Wijzen lastig en .gingen Zelfè zo.o ver, dat zij hem» den hoed van het hoofd sloegen. De man Iwbnd zich hier over natuurlijk zeer op en liep de jon gens achterna om» hen te pakken, doch daarin slaagde hij niet. Vervolgens be gaf hij zich naar een politieposthuis, teneinde zijn beklag te d'oen. Toen hij' daar zijn verhaal gedaan had, zakte hij in elkaar. Spoedig daarna is hij overleden Tijdens reparatie aangereden Zondagmorgen is op den Wouwschen Straatweg, buiten de gemeente Bergen op. Zoom, een ernstig auto-ongeluk ge beurd. Een automobilist uit Breda, die even tevoren uit Bergen op Zoom was weggereden, kreeg een lekken achterband en na zijn auto. aan den rechterkant te hebben geplaatst, ging hij met zijn zoon den wagen repareeren. Toen zij daarmee bezig waren, naderde uit de richting Bergen op Zoom een motor, be stuurd door een zekeren N. uit Roosen daal. N. heeft blijkbaar den auto te laat gezien, week op het allerlaatste oogen blik rechts uit om zoodoende den auto langs den verkeerden kant te passeeren. De motorrijder vloog hierbij! echter te gen de beide heeren op, die den auto stonden te repareeren, raakte daarop ook het portier en vloog daarna tegen een boom aan. De automobilist, diens zoon en de mo torrijder zijn in emstigen toestand inaar het ziekenhuis te Bergen op Zoom ver voerd. De duorijdster mej. A., kreeg lich te ontvellingen. Het duel op de zeis Betreffende den moord in het woon wagenkamp te Terneuzen kan nog wor den medegedeeld, dat de politie twee bewoners van het woonwagenkamp heeft verhoord als getuige, doch uit hun ver klaringen is komen vast te staan, dat zij de juiste toedracht van zaken the Ij hebben gezien. Bij nadere informatie blijkt dat C. H., die gehuwd en vadler van 12 kinderen is, als ruw persoon be kend staat. Hij is afkomstig uit Middel- harnis, terwijl het slachtoffer uit Breda afkomstig is. H.'s verklaring, dat hij uit zelfverdediging heeft gehandeld, wordt ernstig in twijfel getrokken. Naar ver luidt zouden H. en zijn zwager van M. overigens altijd goed met elkaar over weg hebben gekund. Het onderzoek van de justitie wordt eenigszins bemoeilijkt door het feit, dat de woonwagenbewoners, die zeer onder iden indruk van het gebeurde blijken, niet erg mededeelzaam zijn. Fietser tegen melkauto Zaterdagavond gaf een bestuurder van een vrachtauto, die te Bussum de Brink laan naderde, hoewel hij' van rechts kwam voorrang van een melkauto. De 21-jarige R. Rummelhof, die achter den vrachtauto op de fiets had gereden, passeerde die en vloog tegen den melkauto. R. werd met een hersenschudding naar de Ma- jellastichting vervoerd, waar hij Zondag middag is overdeden. VISSCHERIJBERICHTEN De beteekenis van het Chineesch- Russisch verdrag China bereid de schade van de „President Hoover" te vergoeden Het komende Koninklijk bezoek aan Zee land's hoofdstad Vier mijnenvegers vertrokken uit Vlissingen naar Indië 120 Nederlandsche onderdanen uit Sjanghai geëvacueerd Iets warmer Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. WEERBERICHT Hoogste barocneterst. 767,0 te Ena. Laagste 755,3 te Vestmanöer Veriw lacht tot den avond van 1 Sept.: zlWakke tb.t tbatjge wind uit Oostelijke richtingen, toenemende bewolking, aan- vankélijlkl nog 'droog 'wleer, behoudens kans op obwleer, iets lyarmër. Zoo op: Zon onder: 1 September 5,12 6,48 Hoog- en laagwaler ke Zierikzee HoogwaterLaagwater 1 September 11,22 4,34 17,22 Deze uren zijn genoteerd volgens zonnetijd KLANKEN LANGS DE LiJN BRUINISSE. Zaterdagavond vergader den in „Het Veerhuis" een groot aantal mosselkweekers onder leiding van den heer E. Sterk van Ierseke. De heer Sterk zette uitvoerig het doel van zijn kornet uiteen, m.l. om door gezamenlijke actie verbetering te brengen in die bepalingen van het Centraal Verkoopkantoor, die nadeel opleveren voor den kleinen mos- selkweekler. Hij had daartoe een ver zoekschrift samengesteld, hetwelk aan den minister zal worden overhandigd en dat een drietal punten bevat, m.l. Ie. weder- invoering van den vrijen handel en op heffing van het combinatiestelsel; 2e. op- heffing van de bepaling betreffende het afkeuren van partijen mosselen, waarin 10 pet. mosselen voorkomen van afwij- j kende kwaliteit; 3 e. steun verleening aan j mosselkweekers die niet kunnen leveren, uit hetzelfde fonds waaruit de kantoor- onkosten worden bestreden. I Alle aanwezigen stonden sympathiek te- genover de plannen van den heer Sterk en na een breedvoerige discussie waren 41 aanwezigen bereid hun handteekening onder het verzoekschrift te plaatsen, welk aantal pi.m. 80 pet. der hier wonende( mosselkweekers bedraagt. Derde programma Z. R. C. Wo.ensdagl Septemlber. 8 Brus sel VlaamS; 9.20 Luxemburg; 11.05 Droi- iwlich; 12-20 Brussel Vlaam's; 2.20 London Regional; 3.20 Parijs; 4.05 London Re gional; 5.20 Droitlwlich; 6.20 Brussel VI.; 7.05 diversen; 7.20 Brussel VI.; 8.10 Luxemburg; 8.20 broit'wtich; 9.20 Brus sel VI.; 10.50 London Regional. RADIO-PROGRAMMA Woensdag 1 September HILVERSUM I 1875 M. VARA-uitzen- ding. 1010.20 v.m. en 7.308 VPRO; 8 gram.; 9,30 keukenpraatje; 10 morgenwij ding; 10-20 „Nieuiwls" causerie (gjr.p|l.); 12 gram'.; 12.30 orgelspel; 1.15—1.45 „Fan tasia"; 2 gram!.; 3 voor de kinderen.; 5.30 gram).; 6 orgelspel; 6.30 gram.; 6.40 land- 'boulwlpraatje; 7 zang; 7.30 „Vrijzinnige Protestanten in Zeeland"; 8 herhaling SOS-beric'hten; 8.03 berichten ANP; VARA-varia; 8.15 VARA-orkest; 9 Zaans programma; 9.30 vervolg concert; 10 be richten ANP; 11—12 graml. HILVERSUM II 301 M. ft CR V-uitzen ding. 6,30—7 Ondeikdijsfomds voor de Scheepvaart; 8 schriftlezing; meditatie; géwlijde mluziek (gr.pl.); 8.30 gram.; 9.30 gelukwlenschem; 9.15 gram'.; 10.30 mor gendienst 11 ensemble Van der Horst; 12 jjiericihten; 12.15 gram..; 12.30 vervolg concert; 1.30 gram1,/, 2 sopraan' en piano; 3 Chr. lee'tujuir; 3.30 solistenconoert4.45 felicitaties; 5 kinderuuir; 5.45 orgelcon cert; 6.30 Het Binnenaanvarimgsreglement; 7 berichten; 7.15 „Terug op de school banken"; 7.4^repoirtage; 8 berichten ANP; herhaling SOS-berichten8.15 Russisch kerkkoor en .orgel; 9.45 Amsterdamsch alo.norkest; (om 10 'berichten ANP); 10.45 gymnastiekles; 11 vervolg doneert; 11.30 —12 gram.; hierna schriftlezing. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1