2 1 Zierikzeesche Nieuwsbode Nog geen Kost een cent per dag abonnement op de Lucht Verdediqinqs Fonds snelheid hebben van 180 mijl (200 K.M.) per uur. In deze vliegbooten zullen min stens 20 passagiers op de meest ge rieflijke wijze en binnen dani korst mo gelijken tijd naar Amerika vliegen. Men zal zooveel mogelijk bij nacht den Oceaan oversteken. De reiziger, die 's avonds de Iersche kust verlaat, is den volgenden morgen in Montreal en be reikt New York slechts 24 uur na zijir» vertrek uit Engeland. De K.L.M. verlaagt 7 September opnieuw de tarieven Met ingang van 7 September a.s. wor den de tarieven op de binnenlandsohe luchtlijnen opnieuw verlaagd. Deze zijn thans wanneer men de aanzienlijke tijdwinst door de iuoht de reizen in aan merking neemt niet hoog meer. Zoo kost een reis Haamstede-Amsterdam (of omgekeerd) f 8 enkele reis en f 12 voor een dagretour. HaamstedeRotterdam f5 enkele reis en f 7.50 dagretour. Haam stedeVlissingen f 3.25 enkele reis en f 5 dagretour. De vijfde Nederl. rondvlucht gedeeltelijk geslaagd door slecht zicht Nadat Zaterdagmorgen, ondanks de minder gunstige weersomstandigheden bijna alle deelnemende vliegtuigen van Ypenburg vertrokken, bleken de vliegers in de na bijheid van Tilburg zioh niet of althans zeer moeilijk te kunnen oriënteeren, aan gezien het niet slechts regende, maar de wolken tevens op den grond hingen. Niet temin slaagde het overgroote deel der sportvliegers er in om hun toestellen op de eerste landingsplaats Eindhoven aan den grond te zetten. Verscheidene andere sportvliegers daarentegen raakten uit den koers en landden in nabijgelegen havens als Gilze-Rijen en Rotterdam. E e n i g e toestellen zelfs daalden op Haamstede. Vijftien vliegtuigen keer den naar Ypenburg terug in afwachting van beter weer. De leider van de rondvlucht, de heer Schmidt Crane, stelde zioh te Eindhoven met alle vliegvelden, waar deelnemende toestellen landden, in verbinding. Hij ge lastte, dat de toestellen moeten worden vast gehouden tot het oogenblik, waarop mag worden aangenomen, dat het verder vliegen zonder eenige risico kon gebeuren. De geheele rondvlucht is tenslotte toch goed verloopen, al is het zoeken naar de kruisen een beetje mis gegaan. Boven dien hebben niet alle machines de voor geschreven route gevlogen, allemaal door de slechte weersomstandigheden. En Zater dagmiddag, toen het den leek toch wer kelijk goed weer toescheen, bleek het op ruim honderd meter nog slecht zicht te zijn. Vier uur kwamen de eerste toestellen op Ypenburg terug. Nog geen uur later streek de Arend" van de EL.M. weer op Ypenburg neer. Men was even over bet IJ gevlogen om de vlootrevue gade te slaan, hetgeen trouwens nog enkele sportvliegers hebben gedaan. Aan boord van de Arend" hadden zich twee 85-jarigen bevonden, die de rond vlucht voor den vijfden keer meemaakten. Zij ontvingen in verband met dit lustrum een bronzen herinneringsmedaille van de A.N.V. V.—K.N.V.V. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Boven-Hardinxveld ds. Kraay te 8 t. - A n n a 1 a n d. DREISCHOR. Zondagmiddag nam Ds. C. E. v. d. Griend, die de Ned. Herv. Gem. alhier een lange reeks van jaren heeft gediend, wegens verkregen emeritaat, afscheid van zijn gemeente met een predi cate Daar aanleiding van Job 9 vers 15 Mijn Rechter zal ik om genade bidden. Na de preek werd Z. Eerw. toegesproken door zijn zwager, Ds. Ruysoh v. Dugteren van Zonnemaire, die allereerst sprak aid ooilege en daarna als familielid. Vervolgens sprak de president-kerkvoogd, de heer W. A. de Vrieze, dankwoorden tot den scheidenden leeraar en diens eohtgenoote, die de functie van organiste vervulde. De volgende spreker was ouderling M. C. Klaasse, die eveneens dank bracht, waarna nog het woord voerden Ds. Gerritsen van Zierikzee als consulent en Dr. Weeda van Oosterland. Na den dienst bestond gelegenheid om in de consistoriekamer van Ds, en Mevrouw v. d. Griend afscheid te SPORT VOETBAL. VriencLscJha pp elijk. 29 Aug. Bruinis8eVolharding I— Behouwen comb. 5—0. 30 Aug. lersekeIerseke IZ.8.C. Zierikzee I 02. ZonnemaireZonnemaire IDreisohor I 11-6. KORFBAL. 29 Aug. Vriendschappelijk. Colijnspaat: 8.8.S. I—Olympia I 21. ATHLETIEK Internationale Boulevardloop te Vlissingen Zaterdagavond is te Vlissingen onder auspiciën van de K.N.A.U. de internatio nale Boulevardloop gehouden. Er bestond voor dezen interessanten wedstrijd groote publieke belangstelling. Om zeven uur loste de ondercommandant van de marine in Zeeland, kapitein ter zee H. J. v. d. Stad, het startschot voor de juniores, die een parcours van 1500 meter moesten loopen. E. Pauwels uit Brugge won in 4 min. 53.2 see. Een kwartier later startten de seniores voor een traject van 3600 meter, over de volle lengte van den boulevard. Het record staat sinds 1933 op naam van A. Dielen te Cappellen (België) met 10 min 42.2 sec. Winnaar werd nu de Rotterdammer D. v. IJperen in 10 min. 47.2 sec. In Grand hotel Britannia heeft korten tijd na den wedstrijd de prijsuitreiking plaats gehad. kosten van steunverieeningen en loonen o.a. voor werkversohaffiog en van een I //belasting-bijdrage" groot f 105,521,81. Dit bedrag is slechts f 433,19 lager dan het maximum, dat volgens de berekening aan de hand van de bekende gegevens j mag worden geraamd. Het is dus met de thans opgenomen ramingen maar juist mogelijk gebleken aan het ramen van een j ^bijdrage in de kosten der gemeentehuis- j houding", de noodlijdendheid in optima forma, te ontkomen. B. en W. hebben zioh o.a, verplicht gezien een aanvankelijk voor genomen voorstel tot wijziging van de waterleidingtarieven terug te nemen. TELEGRAMMEN WIELRENNEN. Wereldkampioenschap beroepssprinters De einduitslag van het wereldkampioen schap voor beroepssprinters te Kopenhagen verreden, luidt 1. Soherens (België). 2. van Vliet (Nederland). 3. Richter (Duitsohland). 4. Gérardin (Frankrijk). INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Oopie wordt niet teruggezonden „Dat nimmer wijk' d'al-oude band Aan 't dierb're Zeeuwenland 1 Zó luiden de laatste regels uit het club lied van de Vereeniging van Zeeuwen z/ZEELANDIA" te 's Gravenhage. Zeeuwen, gij die mettertijd Uw provincie zult verlaten teneinde in Den Haag en omgeving een nieuwe werkkring of be trekking te aanvaarden, weet U, dat er een vereeniging bestaat waar U velen Uwer mede-eilanders zult kunnen ont moeten Voelt U er iets voor den band der Zeeuwen te bewaren ook in den vreemde, wendt U dan tot den Secretaris van ,/Zeelandia" den Heer A. de Vlieger te 's Gravenhage, Juliana van Stolberglaan 359, telefoon 773897. Verscheidene malen per jaar ontmoeten vele Zeeuwen elkaar op gezellige avonden, die zich kenmerken door een geest van vriendschap en een sfeer van Zeeuwsohe intimiteit, zonder onderscheid van raDg of stand. De vereeniging ,/Zeelandia" draagt een strikt onpartijdig karakter wat gods dienst en politiek betreft, zodat ieder zioh kan aansluiten en zich //thuis" zal voelen. Het doel der vereeniging is de saam- hoorigbeid der Zeeuwen te bevorderen en te onderhouden, alsmede de zedelijke en stoffelijke belangen harer leden te behar tigen en waar noodig en mogelijk, steun te verleenen. Jonge Zeeuwen, die zioh //alleen" voelen, omdat hun ouders, familie en kenniseen in Zeeland aohter blij ven, kunnen bij z/Zeelandia" aansluiting vinden. In de Vereeniging wordt //elck wat wils" geboden, zoodat gehuwden en ongehuwden ouderen en jongeren met hun kennissén de //ZeeIandia"-avonden gaarne zullen bij wonen. A. de Vlieger. N.B. Mag ik andere mij onbekende Zeeuw sohe bladen vriendelijk verzoeken bovenstaande over te nemen P AANBESTEDINGEN Het Bestuur van het Waterschap Poortvliet heeft op Vrijdag 27 Aug. jl. aanbesteed het maken van een afsluiting in beton in de uitwateringssluis te Strijen" ham. Inschrijvers waren M. van Driel en J. de Wilde, Oud-Vossemeer voor f280, W. J. Gunter, Poortvliet f 238,J. Vos. Tholen f259,A. v. d. Werff, Soherpe- ni8se 1 270, Het werk werd gegund aan W. J. Gunter. LAATSTE BERICHTEN Op den rand van noodlijdendheid Burgem. en weth. van Middelburg heb ben de ontwerp-begroofing 1938 aan den Raad aangeboden. Zij hebben de begrooting sluitend kunnen krijgen door het rameD van een //extra-bijdage" in de kosten der werkloosheidsvoorzieningen, waardoor met de gewone subsidie gerekend wordt op een totaal-bijdrage van 99 pCt. in de Conflict Schippers- bevrachtlngscommissfe Den laatsten tijd is er een ernstige wrij ving tusschen de schippers en de be vrachtingscommissie te Zwolle. Toen het overladen van basalt juist over de Rijks grens, in Diiiitsdhlaaid mi et meer imtogelijk' was en dus ook niet op deze wijze om zeiling van de bepalingen van de wet op de Evenredige Vrachtverdeeling werd door deze Bevrachtingscommissie een spe ciaal tarief vastgesteld voor het vervoer van basalt dat belangrijk lager was dan het normale. Terstond wierd hiertegen, geprotesteerd van schipperszijde, doch de Bevrachtingscommissie wist haar besluit door te zetten dank zij het feit, dat de schippers die weigerden, werden uitgeslo ten van de uitkeering a f5 per week van Maatschappelijk Hulpbetoon. Donder- agmorgen werd wedorm een partij be salt aangeboden naar nogal ongunstig gelegen plaatsen. De schippers weiger den unaniem het vervoer. Zij werden hoofdelijk opgeroepen voor de Bevraeh- tingscommissie, die allen heeft aangezegd dat zij gedurende een maand van alle ver voer in Nederland zijn uitgesloten. Door de schippers zijn nu de landelijke Bon den in het geding gemengd, die zich bereids tot den Minister van Binnen landsche - en van Sociale Zaken hebben gewend. In afwachting van de beslissing hebben zij de Bevrachtingscommissie te Zwolle aansprakelijk gesteld voor alle voor de schippers hieruit voortvloeiende schade. 80 meter lange zendermast neergestort Onder de gem'eente Jaarsveld (U.) staat een klein houten gebouwtje waarin de nieulwe kbrtegolfz'ender woirdt gebouwd (welke de 415 mleterglolf van Kootwijk die niet m'eer aan de gestelde eiscta voldoet Zal vervangen. De Werkzaamhe den waren Zooi ver gevorderd dat man heden (Maandag) den 80 mieter hoogem zendermlast naast het Zendstation zon op richten. Te klwiart voor 10 vanmorgen Werd mlet het werk1 aangevangen. Dee>eir- ste lieren Wierden langzaam opgedraaid de kabels strekten zich en Langzaam werd de top van den lasngehi mlast vani dejnj grond gelicht. Te ruim 10 ure hing de mast in de kabels onder eeo hoek vaw ruim1 30 graden Jmiet den grond. Toemj gebeurde het onverwlachte. Mede tenge volge van den onvoldoenden] weerstand vain den 'Meibodem] Waarin zij! stojnd hield de houten hulpm'ast het niet. Ruiim 15 im'eter boven den grond knapte deze af. De kabels verloren 'hun steunpunten e(n( de zendermlast plofte, gelukkig precies langs het zenderhuisje, neer, weliswaar zonder te breken doich Zoodanig op een 5-tal plaatsen verwrongen dat zij' als Zoodanig niet meer Zal kunnen' wiordeni gebruikt en ten (hoogste stukken buis er van nog bruikbaar zullen zijn. Persoonlijke ongelukken deden zich ge lukkig niet Voor. De schade beperkt zich tot den mast zelf en het kan mis schien een paar weken duren voor men te Koolwijk een nieulwe mlast beschik baar h^eft. Met de Voltooiing van den zender zelf kan m'en intusschen onge stoord verder gaan. De burgeroorlog In Spanje Bommen op Valencia Zeven watervliegtuigen der opstande lingen hebben in den loop van Zondag avond 18 maal getracht Valencia te bomr bardeeren, doch het afweergeschut heeft dit steeds opnieuw onmogelijk gemaakt. Alle bommen zijn in de voorsteden te recht gekomen. 3 personen zijn gedood, ettelijken gewand. De schade is aan zienlijk. Italianen namen Santander Het Spaans'che Materie van Lands verdediging heeft een nota (gepubliceerd Waarin wordt verklaard dat Santander in hacden der opstandelingen is geval len. Het zijn echter geen opstandelingen gel wees t die de stad hebben veroverd!, doch geregelde Italiaansche eenheden, ge holpen dour Mi.arQkkaansche 'huurlingen. HET VERRE OOSTEN Japansch wantrouwen ten opzichte van het Chlneesch- Sovjet Russisch pact De woordvoerder der Japansche am bassade heeft verklaard, dat de Japan sche regeering het Chineesch-Sovjet Rus sisch pact met ernstig wantrouwen be- sthouw'd en vermoedt dat het geheime clausules bevat. De Japanneezen hebben uit betrouwbare bron vernomen dat op 14 Augustus 20 Sovjet-Russische vliegtui gen naar China zijn vertrokken. De Japansche blokkade De woordvoerder van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te Tokio heeft verklaard, dat: le. de uitdrukking „vreedzame handel" van toepassing is op schepen van derde mogendheden ien niet op derde mogend heden zelf; 2e. schepen van derde mogendheden in het algemeen niet zullen worden be schouwd te kwader trouw te zijn, ter wijl Chineesche schepen dit steeds zul len zijn; 3e. de Japansche autoriteiten zijn niet van plan zonder discriminitatie schepen en ladingen verbeurd te verklaren. Zij I zjullen de grens van wettige zelfverdedi ging niet overschrijden. Verscheidene Amerikaansche diplomaten en deskundigen van marine en leger heb ben als hun meening te kennen gegeven dat Japan zich aan ernstige internatio nale complicaties zal bloot stellen, indien het volhardt in de blokkade van de Chi neesche havens. Rustige nacht te Sjanghai Zondagnacht heeft te Sjanghai volle dige kalmte geheerscht. 2 malen hebben Chineesche vliegtuigen boiven de stad ge kruist terwijl zijl ook boven de Japam- neesche oorlogsbodem^ hebben gevlogen. Chineesch-Russisch pact gesloten De Chineesche Minister van Buiten landsche Zaken heeft het corps diplo matique officieel op de hoogte gesteld va.n de sluiting van een Chineesch— Sovjet Russisch pact, waarbij hij er op wees dat dit pact ,geen geheime clau sules 'bevat. Terugtocht der Chlneezen De Chineesche strijdkrachten trekken zich in Zuidlwl&stelijke richting terug «met prijsgeving van de passen van Nankau en Tsjoeyoegkwlan, ioml te Voorkomen dat zij (vlorden ingesloten door de Japansche troepen. Zij zouden voornemens Zijn in stelling te gaan bij den spoorlijn Pekingv- Hanfcau Groot Japanrieesch offensief te wachten jMen deelt miede dat het Japamneesche leger een offensief op .alle fronten voor bereidt. Amerikaansch schip gebombardeerd Het Amerikaansche schip „President Hoover" is voor Sjanghai door 4 vlieg tuigen gebombardeerd. Het schip werd door een bom getroffen, waarna het schip medische hulp heeft verzodht. Het Brits'che oorlogsschip „Cumberland" is onmiddellijk te hulp gesneld. Men (Weet nog niet hoeveel slachtoffers zijn gevallen. Nijverheid en Techniek De productie van Ford- automobielen Een recordhoogte bereikt De productie van Ford V-8 automobie- len in de Vereenigde Staten gedurende het seizoen 1937 heeft onlange eenj record hoogte bereikt door den bouw van den m'illiOiënsten wiagan door de Ford Motto|r Golmpagny te Dearborn, Michigan, Waar door 1937 het grootste productiejaar is gewjoirden sedert 1930. Deze millioen lw|agens en trucks wer den in de fabrieken der Vereenigde Sla- ten gebou'wld in acht en een halve maand tijd; de eerste van de serie Ford V 8 moidellen voor 1937 IWerden in October 1938 gefabriceerd. Het totale aantal Ford- fWagens, dat sinds 1903 werd geprodu ceerd, stijgt daardoor tof meer dan 25 m'Ulioien. In hel totaal van 1 millioen Ivjas niet begrepen de productie van V-Swlagens in Canada, noch die van den Lincoln en den Lincoln-Zephyr in de Vereenigde Stalen. De Ford Motor Co. in Canada produ ceerde tot dusver in dit seizoen in to taal 59.500 wagens, terwijl de productie van Lincoln en Lincolin-Zephyr automo bielen voor 1937 in totaal 28.500 bedroeg. Afgezien van de productie der Engel- sche, Duitsche en Fransche Fordfabrie ken bedroeg het totale aantal geprodu ceerde Ford V-8, Lincoln en Lincoln- Zephyr-wagens in de Vereenigde Staten en Canada gedurende het loopende pro ductieseizoen circa 1.088.000. AUGUSTUS 1937 Zon. 1 8 15 22 29 Ma. 2 9 16 23 30 Dl. 3 10 17 24 31 Wo. 4 11 18 25 Do. 5 12 19 26 e" Vr. 6 13 20 27 ®>22 Za. 7 14 21 28 LUCHT- VERDEDIGINGSDAG Scheveningen - 21 Augustus Luchtverdediging8spel. Vliegdemonstratie8. Nachtvliegdemonstratiea. Vraagt programma. Seer. N. J. V. Javastraat 44a, Den Haag. Ingezonden stukken. (Van ingezonden stukken, geplaatst otf ongeplaatst, wordt de kopij niet terug gegeven. Op anoniem Of zonder duide lijk gesdireven handteekening toegezon den stukken wordt geen acht geslagen. De redactie behoudt zich het recht voor, ingezonden stukken te verkorten, of te veranderen op een wijze, die naar haar meening ze geschikt maakt voor opne ming, zonder dat de bedoeling gewijzigd wordt). MARKTBERICHTEN ST.-ANN AL AND. Aardappel veiling van 28 Aug. Groep 8t.-Annaland15550 kg. gele eigenheimers f 2.402.421600 kg. blauwe idem f 2.582500 kg. Zeeuwsohe bonte f2.80; 6175 kg. Zeeuwsohe blauwe f 2.90—2.91; 8650 kg. drielingen f 1.30— 1.67350 kg. bonken f 1.81600 kg. kriel f 0.80 Exportveiling10000 kg. bintjes f 3 25 kg. pruimen R.V. (le soort) f 15.1041 kg. idem (2e soort) f 11 12.10; 20 kg. appels (val) f 4. Groep Seherpenisse4850 kg. blauwe eigenh. f 2 462.511825 kg drielingen f 1.58 1.66. Totale aanvoer 52100 kg. Alles per 100 kg. SINT-MAARTENSDIJK. Veiling 28 Augustus. Gele eigenheimers f 2.30-2.35, blauwe dito f 2.352 45, bonten en blauwen f 3.drielingen f 1.501.60, bonken fl.502.25, verkocht 45000 K.G, Peren f 3.70, appels f 2.2010.pruimen f 5.70—6.20, komkommers f 2.per 100 stuks. ROTTERDAM, Veemarkt Maandag 30 Aug. Aanvoer totaal 1997 stuks. Vette runderen 495; vette kalveren 204; nuch tere kalveren 7; schapen en lammeren 636; varkens 650; bokken 5. Prijzen per k'.g. Vette koeien le tot 78, 2e tot 68, 3e 50—60; vette ossen le tot 72, 2e tot 68, 3e 5060; vette kalve ren le tot 105, 2e( tot 90, 3e 70-75varkens (levend gewicht) le tot 59, 2e tot 58, 3e tot 57; schapen le tot 52, 2e tot 46, 3e tot 35; lammeren le tot 62, 2e tot 58, 3e tot 42 cent. Prijzen per stuk. Schapen le tot 28, 2e tot 23, 3e tot 18; lammeren le tot 18, 2e tot 16, 3e tot 13 gulden. Vette, koeien en ossen: aanvoer iets grooter, handel lui, prijzen le kwal. iets stijver, 2e kwal. onveranderd, 3e kfWal. iets lager. Vette kalveren: aamvper rui- m|er, handel tamelijk, prijzen le kwal. iets hooger, overige prijshoudend. Scha pen en lammerenaanvoer korter, han del stixjef, prijzen onveranderd. Varkens: aanvoer ruimer, handel levendig, prijzen iets lager. Eenige partijen schapen wer den vopr export verkocht. AARDAPPELEN. Brielsche eigenheimers f 2.50—f 3; Zeeuwsohe eigenheimers f 2.20—i' '2.50; idem drielingen f 2— f 2.40; idem' blauwig f 3.50—f 3.80; eigen heimers blauwe f 2.40—1' 2.80; zand- aardappelen f 3.80—f 4.20; kleine dito f 3—f 3.50; per 100 k.g. Redelijke aan voer, kalme handel. VLAS. Aanvoer 6100 k.g. Groningsch 70—75; 1550 k.g. Dauwroiot 58—60; c'ent per k.g. Stemming kalm', handel slee- pend. Alles werd tenslotte verkocht. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT In het Noorden van het waarnemings gebied passeerde van West naar Oost, welke in Noord-Scandinavië aanzienlijke regens veroorzaakte. Het gebied van Imo gen luchtdruk nam hierdoor in 't Noord oosten af, doch breidde zich naar het Noordwesten uit. In het Westen op den Oceaan inadert een nieuwe depressie. In Scandinavië is de wind thans Noordwest tot West- De temperatuur daalde er aan merkelijk. De lucht is er zwaar bewolkt tot betrokken met plaatselijk nog regens. Ook in Schotland is de wind nog Noord west, doch Zuidelijker op de Britsche Eilanden en in onze omgeving is hij meest Noordoost tot Oost met gedeelte lijk bewolkte lucht. In Duitschland, Mid den Europa en Frankrijk is het windstil of waaien slechts zwakke winden. De lucht is er meest helder tot licht be wolkt. De ochtendtempieratuur was over het algemeen vrij laag. Verwacht wordt dat de Oceaandepressie voor Dinsdag avond nog geen invloed op de weers gesteldheid in onze omgeving zal uit oefenen, zoodat de wind nog uit Ooste lijke richtingen zal blijven waaien met gedeeltelijk bewolkte lucht en waarschijn lijk nog droog weer. De temperatuur zal waarschijnlijk weinig veranderen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 3