Brieven uit Bergen-op-Zoom VII Ziezoo, wij hebben het achter den rug. Evenals Schouwen winkelweken heeft ge had, zoo vierde men hier de feest week van VVV. 'kWil hierbij even opmerken, dat deze vereeniging wel haar best doet en de omgeving mooi is, maar het is op sommige punten m.i. zich behelpen. Zoo kan de badplaats „De Duintjes" de toets der vergelijking met de SchouW- sche badplaatsen nu eenmaal niet door slaan. Mogelijk voegt men mij toé: „het zit 'em in Uw voorliefde voor Sehou-. wen", maar heusch, wij hebban hier niet het mooie vlakke strand. Winkel- en feestweken mag ik wel; 't geeft niet alleen een gewenschte va riatie, maar ook een gevoel van saanf hoorigheid. De eerste dag zette hier maar treurig in; er viel een voortdurende, zeu rige regen. Niettemin was er tamelijk vroeg in den morgen een hengelconcours in den grooten vijver om „het eilandje in het park. Er was een honderdtal lief hebbers van verschillende vereenigingen. 't Ging om de grootste -, de kleinste - en ook de minste visch. 't Bleef vochtig, maar visch en vocht zijn nu eenmaal onafscheidelijk, volgens sommigen ook geestrijk vocht, hoewel ik deze meening niet deel. 'tWeer helderde wat op, hoewel regen jas of parapluie af en toe nog noodig bleken, 't Groote Criterium begon, de wie lerwedstrijd op een aangegeven baan van. 1600 M. door de stad. Er waren duizen den op de baan; 'kging ook eens kijkjen, tdaar de 70 renners geregeld in mijn buurt voorbij kwamen. Er werd langen tijd gereden; verscheidenen vielen door vermoeidheid af, 'twas trouwens ook een af jakken. Ik kreeg van een regelings commissaris een afgeschut hoekje ach ter den afheiningsdraad, waar ik op mijn egntje van dichtbij alles goed kon waar nemen. 'k Meende te merken, dat de drie „kopmannen" om beurten elkander de leiding gaven, maar ik ben geen sports man en mijn meening is mogelijk ook niet de juiste geweest. Er waren flinke geldprijzen en premie's; ook enkele ma len een premie van dikke gerookte pa ling. Ik watertandde, want ik ben dol op gerookte paling. De geheele week door was er het een of ander te doen, muziek en zang, ca baret in de open lucht, enz. Zooals" ik vroeger schreef, houdt men hier nogal van pretjes, trouwens, dat is geen uni cum. Op de gewone Donderdagsmarklj, waar ik gaarne vertoef, omdat kooplie den en koopvrouwen dikwijls een snedig gezegde in den mond hebben, waren verscheidene kramen uit de zesdubbele rij versierd met guirlandes en vlaggetje», ook al ter eere der feestweek. En nu is alles weer rustig, voozoover de Bergenaar rust kent. M;. G. UIT VROEGER DAGEN XXXIV Tholen gebrandschat Beschikkende over een aantal gegevens betreffende de brandschatting en plunde ring van de stad Tholen door de Fran- sohen in 1712, ten tijde van den Spaansohen Successie-oorlog, mogen wij er enkele wel van mededeelen. Zonder op den oorlog zelf in te gaan, zij het genoeg, dat op 24 Augustus van genoemd jaar het ont waken voor de burgers alles behalve aangenaam wasde Franschen in de stad Men begon de stad stelselmatig uit te plunderen, niemand bleef ongedeerd, niet alleen rijk, maar even goed arm, werden afgenomen wat waarde had. Wij zullen het daar nog wel eens over hebben, maar con8tateeren dat er ook brand werd ge sticht. Het was om een beduidende brand schatting te doen, die ten slotte door het teekenen van een wissel, groot f 25000, werd voorkomen. Een wissel op toekomst aan vijanden t Dat haalde toch niets uit, als directe storting onmogelijk was. We zullen later wel eens vertellen, hoe er gijzelaars wer den medegevoerd, ten getale van* 58, Na tuurlijk enkele van de voornaamste inge zetenen, maar 54 mannen, meest hoofden van huisgezinnen, sommigen uit den boe renstand, andere uit de arbeiders, enkelen uit Nieuw-Vosmeer, maar overigens allen Tholenaars. Waarschijnlijk is geen be paalde keuze gedaan, maar gegrepen, die het toeval in hun handen gaf. Een lijdens geschiedenis is het geworden voor die gijselaars. Er zouden nog al wat aanzien lijke heeren niet in de stad aanwezig zijn geweest, sommigen ter vergadering van de Staten, andere met vaoantie in den zomer en die heeren ontsprongen den dans der gijseling en van anderen laat zich denken, dat zij zich met opzet schuil ge houden hebben om toch niet met den gevreesden vijand in aanrakiDg te komen. Men heeft overal mensohen voor Wij meenden een fragment te moeten geven, dat een duistere schaduw werpt, op de mentaliteit van sommige personen, zelfs onder de meest droevige omstandigheden Uit stukken behoorende tot het proces van zekeren A. Brijman gevoerd, wordt van dat zich schuilhouden van leden der RegeeriDg van de stad, duidelijk aandui dingen verstrekt Men legde hem ten laste, dat hij zou uitgeroepen hebben«Waar zijn nu de Regenten die de qualifioatie is maar weggelaten anders hebben ze zooveel praats, nu houden zij zioh schuil. Bij een getuigenverhoor in den zaal, vindt men aaDgeteekend de Daïve bekentenis van een aanzienlijk heer defstad, dat hij gedurende de plundering, zioh in het hooi had versoholen. Er wordt gevraagd of het gedrag van de Regeering in het proces tegen A bram Brij man ge voerd geheel lofwaardig is. Deze man, sloger van beroep, werd verder beschuldigd van de Franschen verwelkomd, hen bij het plunderen dien sten bewezen, en alzoo hoogverraad ge pleegd te hebben, werd uit dien hoofde tegen hem geeïsoht geeseling, brandmerk en tuchthuisstraf. Er zijn nog processtukken van deze zaak voorhanden, meest getuigen- verhooren. Voorzoover daar uitgeoordeeld kan worden, heeft Brijman, door sterken drank beneveld, waarvan hij meermalen misbruik maakte, werkelijk de Franschen, in gebroken Fransoh, toegesproken en hun de handgereikt. Hij had dus voor een en ander een scherpe bestraffing verdiend. Maar hoogverraad, geeseling, brandmerk, tuchthuisstraf? Als wij bedenken dat hij zelf uitge plunderd is, zoo goed als de overigen en geen minste bewijs van vroegere verstand houding met de Franschen, of gunst van hen genoten, geleverd is, dan vreezen wij dat juist het verwijt, dat de Regenten zich schuil hielden, Brij mans grootste mis daad is geweest en dat hij daardoor de Heeren van de Wet zeer ongunstig heeft gedisponeerd. In December is hij gevonnist en naar het tuchthuis te Middelburg weg gevoerd. Bij die gelegenheid had er in Tholen een bedenkelijke oploop plaats, niet dan met zeer groote moeite bedwongen. Wij moeten er uit oonoludeeren, dat de Burgerij hiermede haar misnoegen over de strengheid, waarmede Brij man be handeld is, lucht heeft willen geven en niet volkomen overtuigd van zijn schuld. Zonderling klinkt het ons, dat er een publicatie betrekkelijk zekeren Jacobus Leerman gedaan, dat ieder, die nadeelige geruchten van hem wist, die bij het ge recht zou aangeven. Aan een en ander het zwijgen te doen over waardige en on partijdige rechtspleging in die dagen, is het beste. Eigenaardig is het wel, dat geslachtsnamen voorkomend in die dagen, nu geen enkele haast meer bestaat in Tholen, want toen ongeveer 70 jaren ge leden deze gegevens uit het archief werden geput, werd van de groote lijst met namen van de gijzelaars, slechts enkele aange troffen die dus voor ruim een halve eeuw in de bevolkingsregisters voorkwamen enkele namen, van der Linde, Pleune, Lonke, wezen op voortbestaan dier ge slachten, maar ze komen er nu ook niet meer voor. VOOR DE HUISVROUW .Hartige Hapjes" Het is mij gebleken, dat de beschrij vingen, die ik U zoo nu en dan heb gegeven van buitenlandsohe gerechten, in den smaak vallenen ik heb mij daarom voorgenomen om van tijd tot tijd mijn //uitstapjes over de grenzen" te herhalen. Vandaag steken we zelfs den Oceaan over, om te luisteren naar wat een Ame- rikaansohe kok ons vertelt van zijn smakelijke «hartige hapjes". De kaas, die er een voorname rol in speelt, is bij ons te kust en te keur voorhanden Mexicaansche Boterhammetjes (8 personen) 1 theekopje geraspte kaas, 1 fijnge hakt uitje, 1 fijngesnipperde «groene peper", 1 afgestreken eetlepel boter, 4 afgestreken eetlepels dikke tomatenpurée, 2 eieren, 2 afgestreken theelepels zout, snuifje peper, 16 stukjes toast. Fruit de ui in de boter lichtbruin, voeg er de „groene peper", de tomatenpurée, het zout en de peper bij en laat alles met elkaar zachtjes gaar smoren in de gedekte pan (ongeveer 20 minuten). Zorg intusschen voor het roosteren van de stukjes brood (in tweeën gedeelde sneet jes casinobrood b.v.) Roer door het gesmoorde groentemengsel de geklopte eieren en de geraspte kaas, laat alles onder voortdurend roeren nog even door en door heet worden en bedek er dan de stukjes toast mee. Dien de broodjes vooral warm op. Sandwichvulsel (ongev. 4 pers.) 2 kleine theekopjes dikke tomatenpuree, lU pond belegen geraspte kaas, 1 ei, wat peper en gemalen foelie, klein snuifje ge malen kruidnagelen, ongeveer 1 theelepel zout. Breng de tomatenpurée aan de kook, roer er de geraspte kaas door en laat die smelten voeg er dan het geklopte ei bij en blijf roeren, tot het mengsel flink ge bonden maak het op smaak af met de kruiden en het zout. Laat het mengsel koud worden en spreid het dan uit tussohen gesmeerde sneetjes brood (bij voorkeur volkorenbrood). Open sandwiches (ongeveer 4 personen) 6 sneetjes casinobrood, 3 eieren, 2 kleine theekopjes geraspte belegen kaas, thee lepeltje peper, 1 theelepel Worcestersaus, Va theelepel zout, 6 dunne plakjes ont bijtspek. Snijd het casinobrood in sneetjes van schraal 1 oM. dikte. Klop de eieren, roer er de kaas, de peper, de Worcestersaus en het zout door en verdeel het mengsel over de sneetjes brood, die er dus dik mee belegd worden. Dek elk sneetje af met een dun plakje spek, schik de broodjes op een bakblik en zet ze 10 15 minuten in een heeten oven, tot de ham bros is ge worden en het kaasmengsel goed door warmd is. Breng de broodjes over op een verwarmd schaaltje, waarover eerst een servetje is gespreid dien ze zoo warm mogelijk voor. De Toren van Westenschouwen Dikwijls heb ik de verzuchting vernomen: «Wat jammer toch, dat indertijd die oude toren van Westenschouwen is afgebroken". Mej. mr. Anne Bolle schreef dan ook terecht in haar boekje Westenschouwen «Mocht die toren daar, evenals de Plompe- toren van Koudekerke's kust, maar zijn «blijven staan «Maar wat hier door «de zee gespaard bleef, werd moedwillig «door mensohenhand vernield". «In 1846 toch werd de toren ten be- «hoeve van de gemeentekas van Burgh, j «waarmede het gebied der Heerlijkheid j «Westenschouwen sedert 1816 vereenigd «was, voor afbraak verkocht en het puio, «dat daarvan kwam, voor de zeeweringen «van de provincie gebruikt". j Ruim twintig jaren geleden heb ik eens onderzocht wat wel de reden mag zijn geweest, welke aanleiding gaf tot het i sloopen van den ouden toren. Het antwoord op een en ander vond ik in het register der «Deliberation" van den gemeenteraad van Burgh o.a. Het ver handelde in de vergadering van den 23 Mei 1845 gaf mij het noodige licht. Aan j de notulen van die vergadering is het j volgende ontleend «De burgemeester de toen in Schou- «wen zoo bekende heer J. de Kater «geeft te kennen, dat bij hem van tijd «tot tijd klachten inkomen van de be- «woners in de nabijheid van den toren j «te Westenschouwen, dat derzelve uiterst «gevaarlijk, zoo voor hen als voor derzelve 1 «rond dien toren grazend vee weidt, naar- «dien er dikwijls groote steenbrokken af- «vallen en hierdoor lichtelijk ongelukken «zouden kunnen ontstaan. j «Dat daarenboven die toren als zeer «nadeelig voor den landbouwer te be- «sohouwen is, alszijnde een verzamelplaats «van duizenden kraaijen, kouwen en ander «schadelijk gevogelte, die veel schade aan «de nabijzijnde landerijen veroorzaken, en «dat voor zooveel bekend is, die toren «als landwaarts instaande, tot geenerlei «zeemerk of ander einde dienstig is. Diens «volgens stelt Zijn Ed. aan de vergadering «voor om gemelden toren voor afbraak «te doen verkoopen en de opbrengst er «van ten behoeve der gemeente te doen «verstrekken. j «Hierover gedelibereerd zijnde en uit «aanmerking van het bestaande gevaar, «dat er weiligt groote ongelukken door 1 «het langere aanwezen van den toren te «Westen Schouwen zouden kunnen ver- «oorzaakt worden, alsmede dat er voor «dezelfs behoud geen algemeen of bijzonder «belang bestaat, is besloten om aan Hun «Ed.Gr. Achtbare de Heeren Gedeputeerde «Staten dezer Provincie de autorisatie te «verzoeken om gemelden toren in het «openbaar voor afbraak te mogen ver- «koopen en de opbrengst er van ten be- hoeve dezer gemeente aan te leggen «in eene inschrijving in 't Grootboek «der 21/2 pCt. Nationale schuld". Bij de aanvraag voor «autorisatie" tot verkoop van den toren werd een akte van taxatie overgelegd, waarin werd ge constateerd, «dat de bouwvallige toren te Westenschouwen voor afbraak eene waar de heeft van omtrent vierhonderd gulden" Bij Z.M. besluit van 21 Juli 1845 werd machtiging verleend «op het plaatselijk bestuur van Burgh o.a. voor den toren van het gehucht Westenschouwen in die gemeente in het openbaar voor afbraak te verkoopen, niet beneden de getaxeerde waarde van f 400,en om het provenu daarvan overeenkomstig de door den ge meenteraad bij deliberatie van den 23. Mei 1.1. gedane voordragt, te beleggen in inschrijving op 't Grootboek der 21/s pet. Nationale Schuld". En hiermede was over het lot van den ouden toren beslist. Op 23 September 1845 werd tot openbare veiling overgegaan. Het hoogste bod werd gedaan door Leendert Johsz. Beije, vrachtrijder, wonende in de gemeente Burgh, voor eene som van zes honderd guldens, aan wien de voorsohrevene koop alzoo onder nadere goedkeuring is toegewezen. Gedeputeerde Staten keurden 3 October 1845 het proces-verbaal van verkooping goed, waarna met sloopen van den toren een aanvang werd gemaakt. De firma Piet Oohtman te Zierikzee heeft indertijd een prentbriefkaart uitge geven «De\ Toren van Westenschouwen 1743". B. W. G. B. ZIERIKZEE. In dé heden gehouden ver gadering van den gemeenteraad waren de heeren Gerritsen en van Duin af wezig. Het nieuw benoemde lid de heer J. Enzlin nam, nadat hij de bij de wet vereischle eeden had afgelegd, zitting. Bij de nu volgende verkiezing van wethouder werden op den heer Catshoek zes en op den heer du Croo vijf sterns men uitgebracht, zoodat de heer Cats hoek verkozen werd. BOEKEN EN BROCHURES ALCOHOL en MILITAIRISME door J. W. B. Goihen, Ncd. Ilerv. Pred. In dit vlugschrift 'yam „Kerk en Vrede" worden "fcunitstellende feiten aangehaald uit werken, ma den oorlog, over den oorlog verschenem en daarin aangetoond dat alcohol n,og altijd de olie is voor den motor der verdierlijking. Het mi- litairilsmia houdt irnede de drankgewoomte in stand, heeft ze, zloowel bru|ut als geraffineerd, mioodig. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ f25000: 5969 - f 1000: 19665, 19933 f200: 4862, 5437 - f 100: 600, 5543, 7260, 9825, 11881, 15352, 18122, 22385. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, Veemarkt, 24 Aug. To taal aanvoer 3414 stuks vee. 188 paarden, 50 veulens, 814 magere runderen, 740 vette runderen, 127 id. kalveren, 462 graskalveren, 471 nuchtere kalveren, 447 schapen en lammeren, 4 varkens, 111 bokken en geiten. Vette koeien, le tot 77, 2e tot 68, 3e 52—62; vette ossen, lie tot 72, 2e tob 68, 3e 52—62; stieren, le tot 68, 2e tot 64, 3e tot 60; vette kalveren, le tot 100, 2e tot 90, 3e 70—75; schapen, le tot 52, 2e tot 46, 3e tot 35; lammeren, le tot 62, 2e tot 58, 3e tot 52; graskal veren, le tot 62, 2e tot 54, nuchtere kalveren, le tot 60, 2e tot 54, 3e tot 52; slachtpaarden, le tot 58, 2e tot 53, 3e tot 46 cent per kilogram. Schapen, le tot 28, 2e tot 23, 3e tot 18; lammeren, le tot 18, 2e tot 16, 3e tot f 13nuchtere slachtkalveren, le tot 16, 2e tot 13, 3e tot 10; nuchtere fok- kalveren, le tot 24, 2e tot 22, 3e tot 19; slachtpaarden, le tot 280, 2e tot 215, 3e tot 140; werkpaarden, le tot 370; 2e tot 320, 3e tot 205; hitten, le tot 235, 2e tot 200, 3e tot 140; veulens, le tot 165, 2e tot 135, 3e tot 90; stieren, le tot 335, 2e tot 275, 3e tot 175; kalf- koeien, le tot 295, 2e tot 255. 3e tot 180; melkkoeien, le tot 300, 2e tot 260, 3e tot 190; varekoeien, le tot 200, 2e tot 170, 3e tot 130; vaarzen, le tot 185, 2e tot 140, 3e tot 110; pinken, le tot 150, 2e tot 120, 3e tot 100; graskalveren, le tot 65, 2e tot 45, 3e tot 20; bokken ien geiten, le tot 14, 2e tot 10, 3e tot 4 gulden per stuk. Vette koeien en ossen, aanvoer ruim'er, handel lui, prijzen le en 2e kw. prijs houdend, 3e kw. iets lager; stieren, aan voer groot, handel m'atig, prijzen iets la ger; vette kalveren, aanvoer iets groe ier, handel willig, prijzen als gisteren; schapen en lammeren, aanvoer aanmer kelijk ruimer, handel traag, prijzen als gisteren; veulens, aanv|oer iels groeier, handel levendig, prijzen hooger; paar den, aanvoer als vorige week, handel sleepend, prijzen voor de slacht lager, overige onveranderd; kalf- en .melkkoeien aanvoer ruimer, handel kalm, prijzen prijshoudend; vare koeien, aanvioer ge woon, handel sleepend, prijzen onveran derd, 'met neiging tot dalen; vaarzen en pinken, aanvoer m'atig, handel weinig, prijzen onveranderd; graskalveren, aan voer veel ruim'er, handel flauw, prijzen van vorige week moeilijk1 te handhaven; 'bokkém en geiten, aanvoer grooter, han del vlug, prijzen hooger. AARDAPPELPRIJZEN AMSTERDAM Marktbericht van Jac. Knootp, Make laar in aaridappelen, Adm. de'Ruijterweg 196, Telef. 81431, Amsterdam. Afgeloopen week 'was de verkoop van aardappelen zeer langzlaann met dezelfde prijzen. Alleen voor zandaardappelen is meer vraag. Alle soorten bonken ge vraagd. Doze week is de Amteterdamsohe Politieverordening in werking getreden Auto's met aardappelen mogen niet meer in de stad direct verkoopen, 'rnlaar moe ten eerst over de m'arkt. Verkoopt men toch direct ;aan de winkeliers, dan heeft nfen kans proces-verbaal te krijgen. 23 Augustus werden de volgende prij zen per 100 kilo- gemaakt: Zeeuwsehe 'bonten f i4—f 4.40; idem1 blauwen f 4— f 4.40; idem1 eigenheimer!? f' 3.20—f 3.60; idem1 blauwen eigenheimers f 2.80—f 3; idem poteils' f 2.60—f 2.80; idem bonken f 2.60—f 2 80. ST.-ANNALAND. Aardappelveiling van 23 Aug. |Groep St.-Annaland: 18550 kg gele eigenh. f 2,482,54; 3100 klg. blaulwe idem f2,54—2,59; 15800 kg Zeeuiwöohe bonte f3—3,10; !6300 kg idem' blauwe t3 —3,10; 9100 kg driel. f 1,50—1/71; 3100 kg bonken f 1,81225 kg kriel f0,70. Groep Scherpenisse: 1000 kg gele eigen- f2,54; 2500 kg idemi (2ei soort) f2,01; 2500 kg. bfauJWe 'eigenh. f 2,50; 1000;'kg Z. bonte f3; 1850 kg driel. f 1,73—1,81; 800 kg bonkien f 1,77. 'Totale aanvoer 65825 kg. Alles per 100 kg. TELEGRAMMEN H.M. de Koningin vaar Varsseveld De burgemeester van Wis-eh hééft Dins dagmorgen bekend igemlaakt dat H.M. de Koningin ai.s. Dond e r dagim'i d dag de Land- en Nijverheidstentoioitstellinig La- nyto te Varsseveld imlet een bezoek komt vereeren. Hulst 1937 De Landbouwtentoonstelling „Hulst '37" iwielke van 3—7 September a.s. te Hulst zal Worden gehouden, zal worden ge opend door Minister Steenberghe. Cholera aan boord Het NederlandscJhe Motorschip „Cre- mer" van ide Koninklijke Baketvaartm'aai- sdhappij is te Singapore aangekiomen nniet 2000 koelies ,aan boord, die ©chter niet aan land zullen gaan, omdat zicih tijdenis de reis een geval van 'cholera aan boord heeft voorgedaan -en er op het quaran taine-eilandje van Singapore igeein ruimte voor hen is. Zij zullen 'Wellicht Woens dag ontscheept kunnen 'worden, waa neer 1500 personen, die te voren -waren aangeklonVen uit de quarantaine kun(njen fw|orden ontslagen. (Bij de Directie van de K.P.M. te Amsterdam1 was Dinsdag morgen van het bovenstaande nog geein) bericht ontvangen). Melkoorlog Het grootste deel van de bevolking van Eindhoven is Dinsdagim-orgen van melk verstoken geweest daar de arbeiders en melkventers ten getale van circa 120 bij' de beide grootste Go-operatieve Melk inrichtingen „Sint Petrus" en „Sint Jo seph" aldaar in staking zijn gegjaan. De oorzaak -hiervan moet worden ge zocht j,n -een geschil over de interpreta tie van -een loocntóortinig. Ongeregeldhe den hébben zich intusschen niet voorge daan. De staking duurt voort. De strijd in Noord-China De „Van Galen" voor Sjanghai De cö-mlmiandant van de „van Galein-" heeft Maandag het volgende aaei de Ma rine-autoriteiten te den Haag geseind „Opgestoomd naar Sjanghai en om 15 uur aangekom'en. Bij -m'anoeuvreeren aan gevaren door sleepboot, waardoor aan bakboord vooruit, deuk in voio-rsteven. Zeewaardigheid intact". Het Departement van Marine te Batavia deelt mede, dat toen de ,„va,n Galen" de Wangpoe op voer 2 granaten naar schatting van. 100 a 200 kilogram gewicht ontploften. Ook met mitrailleurs werd over het dek van de „van Galen" geschoten, Zoodat de mi trailleurkogels op het dek neervielen. Aan boord is alles wel. Algemeone Japansche aanval De Japanneezen "zijn Diinsdagmorge|tt op alle fronten te land, ter zee en in de liulcht tot den aanval overgegaan. Ondain-ks den bo-mlmtenregen behielden de Chiinioe- zen het door hen bezette gebied. Te Sjanghai Wordt een hevig geschutvuur gehoord uit derichting van Woesoeng; daar de Japanneezen trachten de Chinee- sthe linies te doorbreken. Zij ontmoeten daarbij: echter bijzonder hevigen tegen stand. De Japanneesche autoriteiten hebben medegedeeld dat het Kwiantoengleg-er Kal- gan en de linies van den- Grootetn Muur heeft beziet. De Japanneezen bezetten de Hankaupas Naar het Agentschap Domei seint heb ben' de Japanneesche troeepn den pas van Hankaiu bezet. Deze vormt uit strate gisch oogpunt een zeer belangrijk punt aan den Grooten Chineescheu Muur. De bom op het Warenhuis te Sjanghai Het Telegraafschap Domiei seint dat een vliegtuigbom het bloedbad heeft veroor zaakt in het Warenhuis aan den Nia|"n!ki|d(g- W-eg in de Internationale injederzcttilnlg te Sjanghai. Het aantal dooden bedraagt vol gens dit bericht 500. BUITENLANPSCH WEEROVERZICHT Een langgerekt strookvormigi gebied van hoogen luchtdruk m'et maxima bij de Azoren, in Het Kanaal, over de Noord zee en in Scandinavië vormt nog steeds een scheiding van de twee gebieden van lagen luchtdruk in Zuidoost Europa, en in het Noordwesten. Terwijl in het Noordoosten nog volop zoinfer heersc'ht met temperaturen van m'eer dan 10 graden 'boven normaal 'bin nen den Poolcirkel en het weder in Oost-Duitsc'hland en in Polen opklaarde breidt het eentonige luchtdek zich nog over oris land en het Westen v-an Duilschland luit. Het wolkendek bedekt ook Oost-Frankrijk en reikt tot aan de Alpen. In de Noordelijke ketens en in het Zuidoosten vallen nog zware regens. Samtisch meldde 71 en Ween en 39 un.M, neerslag. De Westelijke depressie ligt thans bij' IJsland en breidt haar invloed uit over het Westelijk deel der Britsche Eilanden. In Schotland en op de Faröereilanden stormt het uit Zuidwest tot Zuidoost en regent het. Op den Oceaan steeg de luchtdruk weer. In Frankrijk is het iets warmer geworden, doch op verscheidene plaatsen in het Westen en Midden is de ochtendtemperatuur no-gf 4 a 5 gfraden onder normaal. In Zwitserland is het weer in het Noorden en Westen nevelig en- koel, in het Midden en Zuiden warm en onbewolkt. Jungfraujoch meldde een temperatuur van -3 graden C. met zeer zwakke wind. Voor onze omgeving is te verwachten dat het wolkendek geleidelijk dunner zal worden, wanneer die wind wat gaat toe nemen. SPORT VOETBAL. ST.-ANNALAND. Uitslag internationale voetbalwedstrijd Thoolsdi -selectie elftal Essidhen 1—2. «De Luchtpost» Tholen Uitslag wedvlucht van Noyon. Afstand 241 kim!. B. W. Siclhoit,, 1, 12 en Iwisselbeker voor jonge duiven; 2, 8, 10, M. Schot; 3, L. So-oimters; 4, 6, 7, A. Voets; 5, A,' Rijnberg; 9, M. v. Noort;. 11, P. v. Beers; gelost 10.15 uur, 'aanklomlst le duif 3.13.33, laatste 5.44.2. „De Trouwe Duif', Tholen Wedvlucht v'an Barkéston. Afstand 211 klml. C. B'azen, 1, 5; C. v. Luijk', 2; J. Verlméij', 3; C. Bjaaij' Pz.,f 4, 8; M. de H-ecr, 6, 7. Deelnamle 23 duiven. Gelost 11 u' Ankloimlst le duif 2.45.46; laatste 3.59.35. WIELRENNEN. 's Werelds snelste amateur wordt professional Nederland is voor de achtste maal met een amateur-wereldkampioen voor den dag gekomen. Ondanks het feit, dat v,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 3