ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1937 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 ZELFKENNIS De Kern ABONNEMENTi Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikxee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 oent. Versohijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 Directeur i A. J. DE LOOZE Oltgever-RedacteurM. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13501 ADVERTENTIES van 1—4 regale 80 oent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 40 oent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Op zekere tijden of 'bij bepaalde gele genheden zal het in ieder menschelijk gemoed opkomen om zich zelf de vraag te stellen: wie ben ik? En deze vraag tot zichzelf gesteld, 2al bij de m:eesten geen gelijkluidend antwoord te voorschijn doen komen. De man, die zich in het politieke leven heeft begeven want niemand wordt daar toe gekozen, die niet zichzelf op den voorgrond stelt zal overzien hoe hij is opgeklommen, maar z'al ook terugblik ken op wat hij op zijn terrein heeft bereikt. De fijne intriges die hij1 gebruikt heeft olm zijn doel te bereiken zal hij als een goede eigenschap beschouwen, olmdat hij het middel voorbij ziet en alleen het doel in 't oioig houdt. En ziende op het bereikte doel prijsit hij zichzelf gelukkig, peinst op nieuwe overwinningen en zegt bij zichzelf; olm dat ik het juiste oogenblik weet te kie zen, omdat ik anderer Zwakheden ken en mijzelf bewbst ben mijne eigenschappen te kennen, heb ik v^el bereikt. Een ander overziet zijn levensloop en legt de nadruk op zijn vele goederenj, die het middel zijn geweest om hem een positie te verschaffen. Zulk een overweegt, dat de juiste plaatsing zijner gelden en de geweldige berekening zij ner winsten, tot grondslag hebben zijn zeer goed persoonlijk inzicht. Ook hij prijst zichzelf gelukkig en zijn scherp ziend oog zjoiekt nieuwe waarden, die hem straks noig grcioter winsten zul len verzekeren. De m'an van kracht be schouwt zichzelf als een „Übermensch", ziet mlet trots neer op wat hij alleen lean verplaatsen, wedijvert met velen die hem omringen en blijft op dit zijn terrein steeds mieester. Ook zulk een weet z'ich gelukkig en het komit vaak vioor, dat hij stoft op zijn kracht, die bewustheid omdragende dat niemand hem evenaart en hij zegt: „dat ben ik". Ddt alles zijn echter z'eer stoffelijke dingen. Is het in de geestelijke dingen anders? Laat uw1 'blik oven rondom ,u gaan op het wijde veld der geestelijke arbeiders. Ook daar hebt ge krach tmienschen en personen m'et macht bekleed. De voor gangers en hen die tot het opzieners ambt verkoren zijn. Menigmaal doen zij1 zich kennen als „politieagenten Gods en dienaars van den Diood". Hun gang door het leven, hun spraak op de publieke markt, hiunne verwijten, aan anderen gedaan over kleinere of groiotere menschelij'ke z)w'akheden, doen hen kennen, als zichz'elf verre wanende boven de mlenschen die niet met derge lijke ambten zijn bekleed. Daarom spreken zij ook in het publiek gemakkelijker als vele anderen, omdat Zij' in zich een bewustzijn, hebben leeren omdragen, dat zij in naam van de hoogste Macht, ar deren achting of aanzien mjogen benemen. En ordertusschen stellen zij zichzelf de vraag „wie ben ik" en het antwoord zal, naarmate van hunnen hoogmoed, op- klimlmen totja precies onder Hem in wiens -naam' zij spreken. Hoe zal het dan gesteld zijn op weten schappelijk gebied? Deze menschen toich hebben wel het recht om zich boven anderen te stellen. Scholen hebben zij afgeloopen, boeken hebben ze verslonden, talen hebben Ze geleerd, problemen hebben ze getracht op te lossen, de aarde en vele 'hemel lichamen hebben ze gemeten., hunne on derlinge Jfstanden, hebben ze berekend, de droge stoffen hebben ze vloeibaar gemaakt, wat vloeibaar was in gassen veranderd, kortom1 zij hebben getracht de wereld te beheerschen, 'mlaar het bleef trachten. Steeds wercl hen de pas afge sneden en. het was als hoorden zij een steiml „tot hiertoe en niet verder!" Dan, overviel hun de angst en zagen ze hun nietigheid. Dan vergeleken, ze Zichzelf met de aarde, hoe zij slechts een stofje Zijn gezien de aarde en hare volheid. En de aarde vergeleken zij imjet de zon en zagen dan onze w'ereld als een stipje. Als zij /des avonds opblikten naar de sterrenhemel „die kust Vuren der eeuwig heid" dan werd het nog stiller in hen. Dan de wetenschap te bezitten dat er sterren zijn, die duizenden malen groo- ter zijn dan onz'e aarde en dat alle deze zweven in de eeuwige ruimte zon der begin noch einde. Naar vastgestelde lijnen bewegen Zij: zich en geen merkbare afwijking kan hen beïnvloeden. Dan roepen ze uit 'wat eens den groio- ten Voltaire zeide: „Het heelal brengt 'miij in verwarring en ik kan niet denken dat dit uurwerk bestaat en geen uur werkmaker heeft" Dan, ja dan verzinken zij in 't niet Dan houdt hciovaardigheid op. Dan heeft invloed afgedaan. Dan ligt kracht ver broken. Dan hebben waarden opgehouden te bestaan. .Dan luidt het antwoord op de vraag „wie ben ik?" NIETS!! CHINA-JAPAN S De strijd om de macht in het Verre Oosten Het nieuiwie Chineesch-Japansche 0021- flic't, dat een nieuiwie etappe vormt in den strijidi om' de hego|m|onie in 't Verre Oosten, werpt dezelfldie problemen op als die, iwellkle reeidls sedert de laatste vijf, z'es jaren het onderwerp van idiiplo- mlatielkle nota-wisselingen ,en internatio nale conferenties hebben uitgemaakt. Het jaar 1931, Waarin Japian de hanid1 uit strekte naar Mandsjoerije, was in idit op- zicht een crisis-jaar Ihet begin van een periode, Waarin ide Volkenbond menig hachelijk witoimlent te doorworstelen kreeg i Evenals toen zijn 'bij' Japan de Volken rechtelijke norimien zoek ter 'miotiveering van zijn actie in China. Ook thans Weer hopren wij: 'bekende klanken: China's alniti- Japansche agitatie, provo.ceerende idaden, bandietwezen... Japan 'heeft sleclhts bet heil van China, op het oog, het kan niet langer werkeloos aanzien dat het be- leedigidj wOrdt en bedreigd, z'ijn gedold is ten einde. Vandaar dat de Japans'che Ka- i binetsraad in zijn jpmglste zitting! tof. „dras tische strafmaatregelen" heeft besloten. I Het Zal Wel tot de lommlo gel ijikheid'en blij ven behoioren een volkomen juist inzicht I te krijgen in den toestand in China. Het Chineesehe probleem) heeft ontelbare k'an- j ten en van een Chineesch rijk als één 1 geheel kan niet worden gesproken. Se- dert iden Boksersopstand Zijn de Chinee- i S'che belangen zóó nauw mlet de buiten- laindsahe belangen vereenigtd, dat de autoi- nomde vap China slechts een 'begrip ge- 'wOrden is. Vliegtuigen het voornaamste aanvalswapen Ook in het oonflict in Noord-Chiha, Waarbij de havenstad» Sjanghai in dub bele beteekenis het brandpunt voirtmt, ne- imlen van beide zijden de vliegmachines actief aam den strijd deel. De Japansehe vliegtuigen zijn geducht in de w»eer ge weest: spoorlijnen, vliegvelden en stra tegische punten tot ver in den om'lrekJ j Vam Sjanghai, tot zelfs Nanking toe, zijn oinder viuiur genomlen. j Ongeveer zestig 'percent van de Ja- pajnsche vliegtuigen zijn afkomstig van vliegtuigmloederschepen, die voor de kust 1 liggen en Veertig percent is afkloimistig v'an Japansohe luOhtbases aam de West kust v'a|n Japan en deze vliegtuigen kee- ren, na hun vernietigend Werk) vodb'raclht I te hébben, direct naar Japansch grosnid1- j gebied terug. 1 Dinsdagmorgen bombardeerden zeven- j tien Japansche vliegtuigen gedurende bij na twee uur Sjanghai, waar) grooje Schade 'wlerd toegebracht en waar veel groote branden ontstomdemi. De toestand te Sjanghai is zoo ernstig als imaar mogelijk is. De J'apansche Wioordvoerders verklaren, dat het noodig is troepen te ontschepen ter bescherming van de groote Japansche ko lonie in de staid tegen aanvallen vainl Chineesehe troepen v'an buiten en va|ni anti-Japansche fanatici van binlnieln|. In feite krijgt zelfs de 'meest objectieve iw'aar- nömler bij de bestudeering v'an de ge beurtenissen d,en indruk, dat de haer- sdhende gev'aren een direct gevolg zijn van de tegenwoordigheid van de Japan s'che troepen, die in steeds grooter aan tal aangevoerd Wenden, doordat op op zettelijke 'wijze gebruik gem'aakt werd van een incident, dat tWee weken ge leden heeft plaats gevpinidien. Van solmfmfige kanten kan mem hoore)n|, dat het Japansohe leger niet bijzonder gesteld is op een 'aanval op Sjanghai, olmld'at zulks een stoornis Zou béteekenen v'an de plannen voor No oridi-China, maar d'at het leger in deze positie werd ge bracht door overhaast handelen van de vloot. Hoe d'at zij, het alternatief, waar voor Jé pa n zich thans geplaa tst ziet is duidiel ijk; het heeft te kiezen tusschen het prestige Van zijn weermacht en de veiligheid v'an Zijin onderdanen, eln halnj- delsbefangen, idie het beste gediena zou den zijn door vreedZaimie medewerking1, DE RIJKSMIDDELEN Grooter opbrengsten) dalend verbruik De Successierechten, Dividend- en Tan tièmebelasting, Invoer- en Zegelrechten brachten tezamen inde afgeloopen maand f 13 millioen meer op, dan in Juli 1936. Voegt men hierbij de circa 9 ton, wel ke de Omzetbelasting meer opleverde, en tie 6 ton voor de Registratierechten, dan blijkt, dat de andere middelen in op brengst, niet veel afwijken van het vo rige jaar. Inderdaad hebben sommige ac cijnzen zelfs minder opgebracht. De Sui keraccijns bracht f 4.2 millioen op tegen f 4.3 millioen, de Bieraccijns f 683.000 te gen f 684.000. Zeer opmerkelijk is de daling van den Geslachtaccijns tegenover Juni, terwijl de opbrengst zich nauwelijks kon handhaven tegenover het vorig jaar. Met f 586.000 blijft deze heffing ongeveer f40.000 beneden Juni 1.1. en het accres tegenover het vorige jaar Juli is slechts even een halve ton, terwijl --de rund- vleeschprijzen met ongeveer 50 pet. ge stegen zijn! Wel zeer duidelijk spreekt hieruit de daling van het vleeschgebruik. Dit moet tegenover het vorige jaar, ge zien de prijsstijging van het slachtvee, wel met ongeveer 40 pet. zijn vermin derd. Trouwens geen der accijnzen Iaat nog een verbetering zien, waaruit men zou kunnen afleiden dat ook hier eindelijk de keer ten goede is gekomen. Wij vree- zen, dat deze nog geruimen tijd op zich zal laten wachten, tenzij men drastisch verschillende dezer heffingen verlaagt. Het is zeer wel mogelijk, dat men ten slotte hiertoe medé uit een sociaal oog punt gedwongen wordt, om de stijging der kosten van levensonderhoud tegen te gaan. In dit verband dient ook te worden gewezen op den betrekkeüjken achteruit gang van de Omzetbelasting, die welis waar bijna 9 ton meer opbracht dan in Juli 1936, maar f IV2 minder dan in Juni, toen deze heffing f 1 millioen meer dan een jaar tevoren opleverde. De luchtvaartmiddag op Zaterdag 21 Augustus te Haamstede Door de weersomstandigheden gedwon gen, moest j.l. Zaterdag de luchtvaart- propagandamiddag op het vliegveld te Haamstede, ter gelegenheid van de 4de Scheldevlucht, op het laatste oogenblik worden uitgesteld. Dezfe wordt thans ge houden op Zaterdag 21 Augustus des na. middags 2.30 uur. Gerekend wordt, dat een 13-tal vliegtuigen zullen deelnemen aan de Scheldevlucht. Aan de kamp om de „Zilveren ScheMemleeuw" wordt deel genomen door amateurvliegers, terwijl aan de kamp om de door enkele inge zetenen van Sehouwert-Duiveland beschik baar gestelde „Zilvefren Seheldebeker", door beroepsvliegers mag deelgenomen worden. Het te vliegen traject uit Vlissingen, is ongeveer 110 k.m. lang, waarin zich een tusschenlanding te Haamstede, be vindt van ten hoogste 40 minuten. Aan de deelnemers wordt hier een thé aan geboden, door de afd. Schouwen-Duive- Iand van de Zeeuwsche Vereeniging v. Luchtvaart. De start heeft vanuit Vlis singen plaats om 2.30 uur n.m. Onder de deelnemende toestellen behoort ook de heer Slot met zijn op de wferf „Djel Schelde" geconstrueerde „Scheldemusch". Dit kleine toestel was het groote succes van de voor enkele wieken gehouden ralley, te Parijs. Het zal nu ook hier gedemonstreerd worden- Als verdere attractie, speciaal voor deze middag uitgenoodigd, rekent men op de medewerking van La Cierva's Auto- Giro, het Molenwiektoestel, terwijl later op de middag een zweeftoestel, door een motorvliegtuig tot boven het vlieg veld getrokken, zal landen- Dit zal de eerste maal zijn, dat op Schouwen-Duive- land het vliegen zonder motor gedemon streerd zal worden. Het programma zal verder aangevuld worden met rondvluch ten door de KLM, en een wedstrijd in het schatten van de hoogte van eei^ vliegtuig, waartoe dit toestel 4 maal de lucht zal ingaan. Als prijzen zijn be schikbaar gesteld 4 rondvluchten. In het. bizonder wordt gehoopt op de mede werking van de toestellen en het weer. Bij niet doorgaan, der demonstraties zal zulks tijdig worden aangeplakt in de kom van Haamstede, Burgh, Westenschou- iven, Renesse en Zierikzee. VERSCHILLENDE BERICHTEN Autodieven op heeterdaad betrapt Omlstreeks hel middernachtelijk uiur zag een agent van piolitie in de bu|urt van de Mient le Den Haag een, ,auto rijden met vijf 20jarige jongens. De agent ver trouwde een en ander niet, hij wilde er iets mieer van weten en, sommeerde de jongens te stoppen. Maar daar wilden z'ij' niejs van w'eten,; de chauffeur stoorde zich niet aan het stopteeken en reed snel door. De agent, die spoedig assis tentie kreeg van een aantal collega's, zette onmiiddellij'k de achtervolging in en loste een waarschuwingsschot. Het is imlogelij'k, dat de jongens hierdoor danig schrokken, want de ,auto kwam tot stilstand, tegen een hek van het plant soen op de Mient. De vijf jongens vlucht ten hals over kop uit de a;utoi en tracht ten te ontkomen,. Drie echter wérden gegrepen en maar het politiebureau, overgebracht. Zij bekenden den wagen op de LcOsduinscheweg gestolen te heb ben. T|wee jongens werden Vrijgelaten en naar huis gebracht. Die derde evenwel heeft den nacht op het politiebureau doiorgebra'clhl. Urk heeft geen drinkwater De plaag v,an spinnen en imfuggten, heeft voior de hewloiners van het eiland Urk minder aangename gevolgen. De pannen van de daken der huizen waren de laat ste wieken geheel bedekt doior de bekende groene muggen en waren tevens een uitgezocht schuilplaats vcor de vele hon derden spinnen. Het onaangename hiervan is gebleken tijdens den regenval v;an de laatste dagen Op Urk wórdt bij Tedere woning een. groote regenbak gipimletseld. Toen het evenw'el Zondag begon te regenen, 'bleek al spoedig, dat liet regen water onbruikbaar was. Het Iwlais ge heel groen van kleur en m'et een vet- achtige laag bedekt. Bij Vele bewloners, 'die dit. vuile water in hiulh regenbak hadden laten loop en, was de inhoud daarvan bedo,rven en, ongeschikt voor consumptie. Om) den omvang v'an deze plaag vooir het eiland Urk Volkomlen te begrijpen, mpiet worden vermeld, dat het regen water op het eiland het eenige aan wezige drinkwater is. Wel is er op het eiland een waterleiding, mlaar het water, dat door dezé leiding wordt gele verd, dient alleen vioor s'éhriobWater en is ongeschikt voor de clonsbmlptie. Schildwacht in slaap gevallen Toen een (marinier 3e klasse ,op wacht stond vcor de Marinierskazerne te R 01- lerda,mi, is hij in slaap gevallen in het portiershuisje. Een marinier le klasisie trof helm slapende aan, maakte hem Wak ker en gaf hem) den raad wat heen en weer te gaan loopen. De ,m|an, is echter toch weer in het huisje g,a;an ziltten en Voor de tweede maal ;onder zeil ge gaan. De Zeekrijgsraad te Willemsoord ver oordeelde den slaperigen schildwacht tot een maand gevangenisstraf. De advocaat-fiscaal bij hel Hcoig Mili tair Gerechtshof vond de straf niet te hoog en het plichtsverzuim1 ernsitig. Hij vroeg bevestiging! van het vonnis. Berucht inbreker opnieuw gesnrpt Speurend naar mogelijk onraad, gelijk dat een goed politieman betaamt, reden Maandagnacht 2 motoragenten door de stille straten van Den Haag. De stad sliep, alles was in diepe rust. In de Suriname- straat zag plotseling één van hen een man, die wanhopige pogingen deed zich door het opengeschoven raam van een woning te wringen. Het bovenlichaam was reeds binnen, echter de beenen van den man bengelden nog buiten het venster. Natuurlijk stapten de agenten van hun motor, trokken den man weer naar bui ten en toen deze geen aannemelijke ver- klaring kon geven voor zijn ongewoon gedrag, werd hij uitgenoodigd om medie te gaan naar het politiebureau. Een na. der onderzoek wees uit, dat de motor agenten een zeer goede vangst hadden gedaan. De man, die ten aanzien van zijn vreemd gedrag meedeelde, dat het raam had opengestaan, en hij alleen uit nieuwsgierigheid even naar binnen had gekeken, bleek een beruchte Rotterdam- sche inbreker te zijn, een 37-j. varens gezel. Tien jaar reeds bracht deze man in de gevangenis door. Nauwelijks een maand geleden was hij weer uit de ge vangenis ontslagen. De strijd door Japan om de macht in het Verre Oosten De Rijksm'ddelen vertoonen bij stijgende opbrengst, dalend ver bruik De „Tasman" bij de opneming van vluchtelingen beschoten Haamsteedsch kustlicht bestaat 7 September honderd jaar Vliegen zonder motor op Zaterdag 21 Aug. te Haamstede Iets warmer WEERBERICHT Hoogste banometerst. 764,9 te Toulouse. Laagste 752,6 te Akureyri. Verwacht tot den avónd vam 19 Aug.: zwakke tot matige westelijke tot Zui delijke wimd, gedeeltelijk bewolkt, 'wéi nig of geen regen, iets warmer. Zoo op: Zom onder: 19 Augustus 4,49 7,16 Hoog- en laagwater le Zierikzee HoogwaterLaagwater -. 19 Augustus 0,35 13,— 6,30 18,57 Deze uren zijn genoteerd volgens zonnetijd Dierenoppasser aangereden Gistermiorgen wlas in dern Haagsehen Dierentuin de 52-jarige B. im de kooi Van den dwergbuff'el bezig den, djoiorglangi naar het ftac'hthok open te mokert. Hij' draaide zich hierbij even oim,, zlopdat hij het 'dier niet in het oóg hield. Dit miaakte daarvan onmiddellijk gebruik om den ;m|an dfèt zijn Scherpe horens te lijf te gaan. De man kreeg' eenige flinke opstoppers voor hij de beenen kon nemien Hij bekwlami verschillende verwondingen een kneuzing in de linkerzjijde en ver moedelijk inwendige kneuzingen. M-sisje verdronken Dinsdagavond omstreeks 9 uur fietsten op den weg langs het Noord-Hollandsch Kanaal onder de gemeente Landsmeer twee meisjes. Het toeval wilde dat de sturen van beider rijwielen met elkaar in aanraking kwamen, tengevolge waar van een der meisjes de macht over haar fiets kwijt raakte, zoodat zij te wateij reed. Zij raakte zoo ver van den wal kant af, dat voorbijgangers, die schielijk toeschoten, er niet gauw genoeg in kon den slagen om haar boven te brengen. Toen zij eindelijk gered werd, bleek het kind, dat ongeveer 14 jaar oud is, te zijn overleden. Op zijn vrouw geschoten Dinsdagavond heeft een ongeveer 50-j. landbouwer te Oss een revolveraanslag gepleegd op zijn echtgenoote. De man vermoedde sinds eenigen tijd, dat zijn vrouw een verhouding had aangeknoopt met een anderen landbouwer. Toen hem dien avond werd bericht, dat deze we derom bij zijn vrouw op bezoek was!, spoedde hij zich naar huis. Na een korte woordenwisseling trok hij een revolver en loste eenige schoten op de vrouw, die echter geen doel troffen. De politie, die door buren gewaarschuwd was, ar resteerde den man, die na een kort ver. hoor bekende op de vrouw te hebben) geschoten. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gestelek

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1