IZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1937 OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT Straatmest te koop O© Kern 1 ABONNEMENTi Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikiee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 1797 - 1889 Directeur i A. J. DE LOOZ6 Öllgever-Redacteur M. J, KOSTEN Uitgavei N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ZIERIKZEB 93STE JAARGANG No. 13496 ADVERTENTIES, ran 14 regels 80 oent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 40 oent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van nitgave vóór 10 uur De Gemeente Zierikzee heeft nog een partij goed gesorteerde Inlichtingen te .bekomen bij den Gemeente-Bouwmeester CHINA-JAPAN Het offensief der Japanners te Nankau begonnen Oorlogsschepen in de haven van Sjanghai Woensdag zijn de Japansche troepen het verwachte offensief bij Nankau be gonnen. De stad staat tengevolgje van het bombardement, op verscheidene pun ten in brand. De Chineezen bieden hef tig weerstand. De Nankau-pas ligt in moeilijk berg- terrein. Van "militair-strategisch stand punt gezien, is hij het belangrijkste punt voor de verdediging van Peiping1 en voor een aanval op Kalgan. Chineesche reserve-troepen uit Jerol, zijn onderweg naar Kalgan en Nankau, terwijl uit Peiping Japansche versterkin gen derwaarts zijn gezionden. Volgens berichten uit Japansche bron, zouden de Japansche troepen' reeds zijn opgerukt tot vlak bij de stad, waar zij loopgraven en andere versterkingen heb ben aangelegd. De Chineezen hebben de spoorlijn Pei ping— Soeijoean op drie plaatsen vernield. Theoretisch is de oorlog niet verklaard, "maar er gaat geen dag( voorbij of de scheefoagige neven uit het Oiosten raken met elkaar slaags. Het kan op zoio'n manier onmogelijk lang duren of de oor logsverklaring volglt, wat aan den toe stand in China zelf met veel zal ver anderen, maar andere gevaren in z'ich sluit. Zoogenaamd wil Japan nog wegen, die naar den vrede leiden, zoeken, in feite "maakt het zich met spoed op tot oorlog. In de haven van Sjanghai, het Parijs van het Oosten, ligt een. sm'aldeel van de Japansche vloot, waaraan reeds hon derden mariniers zijn ontscheept. Te Nanking jieerscht, naar aanleiding van de aankomst der Japansche oorlogs schepen te Sjanghai, een gespannen stemming. Men vreest, dat de onder handelingen over het incident op bot vliegveld afgebroken zullen worden. De Japanners hebben, in verband miet het gebeurde, vier eischen gesteld, o.m". dat de Chineesche autoriteiten hun ver ontschuldiging zullen aanbieden en dat de Chineesche troepen uit het gebied rondom1 Sjanghai teruggetrokken worden. Naar verluidt, zullen de Chineezen wei geren lastsgenoemden eisch in te wil ligen. Intusschen is de pers verzocht Zoo min mogelijk Commentaar op de onder handelingen te leveren, uit vrees, dat de toestand hierdoor verscherpt zou kun- j nen worden. In de hoofdstad is Woens- j dag een luchtbeschermingsoefening ge houden, waaraan de geheele bevolking heelt deelgenomen. Padvinders collecteeren huis aan, huis om1 gelden in te zamelen, voor den aan- koop van oorlogsmateriaal. j Rusland bestelt] oorlogsschepen In Amerika Ze zullen in gedeelten naar Rusland worden vervoerd 1 De berichten, dat de Russische regee ring drie linieschepen in de Vereenigde Staten zou laten bouwen, hebblen, ook in de Ver. Staten opzien verwekt. De Russische regeering liet vragen of de uitvoer van een oorlogsschip toegestaan zou worden, waarop een ontkennend ant. woord werd gegeven. Hiet schijnt dat de oorlogsschepen thans in stukken naar Rusland zullen worden gezonden, om daar in elkaar gezet te worden. Er zijn nog geen orders geplaatst, maar indien men aldus te werk zou gaan, kan daar niets tegen gedaan worden- Mafa hoort daarom stemmen opgaan, dat de Amieri- kaansche scheepswerven „gereserveerd" behooren te worden voor het bouw|en| van de voorgestelde nieuwe Amerikaan- sche oorlogsschepen. De voornaamste con tracten voor den bouw van Amerikaan- sche oorlogsbodems zijn in handen van regeeringsetablissementen. Er zijn echter ook particuliere scheepsbouwers, die be zig zijn aan het bouwen van kleinens oorlogsschepen, en op het oiogenbli'k kan men hen niet beletten orders van Rus land aan te nemen. Slechts indien het tot een oorlog met Rusland zou komen vóórdat deze scheepsbouwers hun pro ducten naar Rusland zouden hebben ge zonden, zou die uitvoer op grond van de neutraliteitswet belet kunnen worden. Amerika leent torpedojagers aan Brazilië Cordell Huil verduidelijkt de situatie Cordell Huil, de minister van buiten- landsche zaken, heeft het voorstel om. zes verouderde Amerikaansche torpedo- bootjagers aan Brazilië te leenen, ver- diujMelijfk/t. Hiji legde er den nadruk op, dat de schepen niet voor militaire doel einden zouden mogen worden gebruikt. Er was geen sprake van voorkeur voor Brazilië ten nadeele van andere Ameri kaansche staten, omdat het voorstel da delijk van toepassing gemaakt zou kun nen worden voor elk ander Arwerikaansch land. Het voorstel 'beviat idie clausule dat de Vereenigde Staten de schepen dadelijk terug kunnen eischen. De schepen zouden niet gebruikt mogen worden in geval van oorlog met een bevriende mogendheid, of wanneer daar. door de diplomatieke verplichtingen of de neutraliteitspolitiek van de Vereenig de Staten geschonden zouden kunnen worden. De schepen zouden eigendom blijven van de Vereenigde Staten en al leen als opleidingsschepen gebruikt mo gen worden. Onder deze voorwaarden is er geen sprake van overtreding van art. 22 alinea 4 van het Vlootverdrag van Londen van 1936, dat overdoen van oorlogsschepen -aan -een ander land ver biedt. Het roode achterlicht op de fiets Aan welke eischen moet worden voldaan De minister van Waterstaat heeft voor rijwielachterlichten met reflector thans de keuringseischen vastgesteld. Aan deze eischen is het volgende ontleend Op het huis van achterlichten moeten zijn aangebracht: een in Nederland in geschreven fabrieks- of handelsmerk en een aanduiding van het type, indien meer dan een type van hetzelfde fabrieks- of handelsmerk wordt voorzien. Opschrif ten en aanduidingen moeten duurzaam en bij geheel gemonteerd achterlicht goed leesbaar zijn- Achterlichten moeten zoo zijn samen gesteld dat een goede werking verzekerd is en blijft en mogen ten aanzien van de constructie of de uitvoering geen ern stige aanwijsbare gebreken vertoonen. Het glas of ander liehtdoorlatend ge deelte moet vast zijn verbonden met: den spiegel, indien een dergelijk onder deel aanwezig is; het huis van het ach terlicht, indien geen spiegel aanwezig is. Achterlichten moeten zoodanig zijn in gericht, dat zij op het witte gedeelte van het achterspatbord en niet hooger dan 60 c.M. boven het wegdek gemak kelijk dusdanig kunnen worden beves tigd, idjat de optische a,s van het achter licht horizontaal en evenwijdig aan het vlak van het achterwiel is. Zij moeten druipwaterdicht zijn. De kleur van het liehtdoorlatend gedeelte van de achter lichten moet rood zijn. Alle onderdeelen van het optische systeem moeten van niet roestend materiaal zijn vervaardigd. Verdere onderdeelen moeten, indien zij uit roestend materiaal bestaaln, deugde lijk tegen roesten gevrijwaard zijn. Door den minister van Waterstaat zul len tot wederopzegging worden goedge keurd die soorten van achterlichten, fèn aanzien waarvan wordt overgelegd een verklaring van de N.V. tot keuring van electrotechnische materialen te Arnhem, inhoudende, dat de soort aan de genoem de eischen voldoet. De achterlichten, behoonende tot een door den minister goedgekeurde soort, zullen voorzien moeten zijn van een 1 merk, bestaande uit het woord „Rijks- j keur" alsmede een door den minister van Waterstaat op te geven volgnum- mer, een en ander aan te brengen op 1 de door of vanwege dien minister aan te geven wijze. Vliegongeluk te Soesterberg Koolhoven vliegtuig te pletter gevallen - De 2 inzittenden gedood Gistermiddag is op het vliegkamp Soes terberg een verschrikkelijk ongeluk ge beurd. Een Koolhoven FK 52, welke door Baumann in gezelschap van werkmees ter Maan, werd voorgevlogen voor ver schillende legerautoriteitem, is na een duikvlucht verongelukt. De beide inzittenden vonden den dood. De Koolhoven F 52, met 800 P.K. Pe- gasusmotor en drie-bladige schroef, dia gistermiddag voorgevlogen werd, heeft in vele moeilijke stunts dien middag zijn bruikbaarheid getoond. Verschillende fi guren draaide Baumann er mee af. Ten slotte een duikvlucht. Daarbij zagen de kijkers en waarne mers plotseling iets van het toestel los raken en naar achteren vliegen. Dat iets is waarschijnlijk een stuk geweest van de kap. Het geraakte in het richtings roer en op het kielvlak en nam daar een stuk van mee. Vliegtuig raakt in vrille Desondanks planeerde het toestel nog zeker wel drie minuten uitmuntend, tot dat Baumann op omstreeks 100 meter hoogte boven het terrein kwam in iet wat moeilijke positie. Deskundige toe schouwers meenden ieen oogenblik nog, dat de vlieger het doorzakken van het toestel wilde idlemiovsteeren, toen het ontzettende gebeurde..... De vlieger maakte op circa 100 meter hoogte de ongelooflijke vliegfout zijn toestel veel te vlak te brengen; het kw'aiml daardoor iin de Vrille, maakte an- derhaiven slag en boorde zich daarna met volle kracht in den grond. Het volgende moment laaiden de vlam men hoog op. Natuurlijk was er dadelijk hulp bij de hand. Die was, wat de menschen be trof, niet meer moodig; zij vonden in den ointzetteniden vrilleklUap defn dood. De vlieger was uit het toestel geslingerd, de werkmeester zat nog op zijn plaats< De Koolhoven F K 52 De Koolhoven FK 52 is een 2-persoons vliegtuig van de nieuwste constructie^ Een aantal van deze vliegtuigen is in aanbouw voor de militaire luchtvaart- afdeeling te Soesterberg. De romp van dezen twee-dekker bestaat uit gelaschte stalen buizen. Het vliegtuig is voorzien van een met lucht gekoelden Bristol Mer cury-motor van 800 P.K. Onder de zit plaats van den bestuurder bevinden zich twee benzine-tanks, welke door middel van een vernuftige constructie door den bestuurder losgemaakt en afgeworpen kunnen worden. De bewapening bestaat uit twee machinegeweren, welk aan de voorzijde van den boven-Vleugel zijn ge monteerd. De snelheid bedraagt 300 tot 350 K/M. per uur. Tariefsverlaging voor inter local brieven Gelijk bekend, wordt het porto voor interlocals brieven met ingang van 1 September verlaagd van 6 op 5 cent, het vóór-oorlogsche tarief. Na 1918 heb ben we den tijd gekend, dat er zelfs tien oent voor een brief betaald moest worden. Het was op 1 Juli 1927, dat voor een brief van 20 gram het tarief verlaagd werd van 10 op 71/2 cent- tarief voor interlocale brieven werd trou wens vóór 1930 eenige malen verlaagd. Zoo b.v. ook op| 1 Februari 1928: brieven boven 100 gram 5 a 10 ct. verlaagd, en op 1 November 1929: 71/2 cent tot 6 cent voor een brief van 20 gram.» Uit destijds gedane onderzoekingen bleek, dat tariefsverlagingen gedurende ongeveer vier jaren een stimuleerende Werking op het verkeer hadden. De stijging van het verkeer als ge volg van de drie tariefsverlagingen in de jaren 1927—1929 wordt in het vol gend overzicht duidelijk aangetoond: aantal brieven in millioenen: 1928 171.7, 1929 186.7, 1930 201.9, 1931 208.8. ontvangsten Posterijen in millioenen: 1928 f48.1, 1929 f48.4, 1030 f 48.9, 1931 f50.1. Bij de voorbereiding van de jongsts tariefsverlaging is mu de invloed op het verkeer berekend op een doorwerking van drie a (vier jaar, een cijfer dat men vroeger eveneens in Frankrijk had ge vonden. Toch is in den regel de verkeerstoe- neming niet zoodanig, dat de batender ving blijvend wordt gecompenseerd; na drie of vier jaar vertoonen de verkeefrs- cijfers weer het gewone beeld. Overdracht Prinselijk jacht wordt door de radio uitgezonden Zaterdag 28 Aiuglustu^ a.s. zal" de <offic"i- eele overdracht plaats hebben van het nationale huwelijksgeschenk aan (het Prinselijk Paar. Vain deze plechtigheid" zal de K.R.Ot een lOioiggetuigeverslaig [uitzenden aan boord van de „Piet Hein", dat z'ich tijdens de overdracht op het IJS|Sel!mieer zal bevin- den tussichen Muidien lem het Bufteoi-IJ.l Door middel van de iradio-zendinstallatie, welke tot de luitrustiing vam| het sichip be hoort, zal 'het "mogelijk zijin onf het ver slag (uit te Zenden, dp(t dan weer aan de kjust wordt opgevangen en maan Hilversum wordt doorgegeven. Vain daaruit vindt de reportage Zijn weg naar den zender, zoo dot geheel Nederland getuig© kan zijn van de overdracht van het jacht. De toe- spraak, waarmede idle plechtigheid zal ge schieden, z|al eveneens worden uitgezoair den en in 'aamsliuitiinlg "daarop (hog de re- f portage van de grepte vlootscholuw, wel ke op het Bieiten-IJ wordt gehouden en tevens een 'massaal welkom beoo;gt te Zijin vloor het Prinselijk Paar, dat bij hiun aankomst het jacht reeds in bezit Zal hebben 'genpmlen. KORTE BERICHTEN Ongeveer 400 vliegtuigen hebben Maan dagnacht aan |de l(uchtoief en ing etn boven Londen (deelgenoimlan eini on geveer dertig luchtaanvallen zijn op de hoofdstaf gedaan. Bijna. 80 procent der aanvallers werd bijl nadering in de stra lenbundels (der zoeklichten gevangen etni door jachtvliegtuigen aangevallen nog yopr Zijl hun doel h'alddenj kunnen bereiken Een groot verkeersvliegtuig Van de Eastern Airlines is kort na zijn vertrek Van het vliegveld te Daytoina (Florida) in een Imloier'as gestort. De beide bestuurders en een reiziger zijin olm het leven gekomen. Een tweede passagier werd ernstig gewon(d. De vier 'andere reizigers kw'am'en met lichte wonden vriji Volgens de jongste statistieken telt Warschau, de hoofdstad van Polen op het oiogenbliki 1.232.000 inwoners, waar- Imlede Zijl idie zevendie stad van Eu ropa is. Zij wordt vóórafgegaan dioioir Londen met mimi 8 millioen, P,arijs en voorsteden m'et bijna 5 Imlillioen, Berlijn (miet riu(i|m| 4 millioen, Moskou, fmiet 3,.614.000, Leningraad im'et 2.830.000 en Weeeien met 1.874.000 inwoners. Nja Warschau volgt Roimie miet 'n inwonersaantal vah 1.200.000 Japan heeft bij Nankau het offensief ingezet Koolhoven-vliegtuig op Soester berg bij duikvlucht verongelukt Keurings-eischen voor rijwiel achterlichten thans vastgesteld De verlaging van het briefport in het interlocale verkeer Naar een rentetype van 3 voor lange leeningen Warm weer WEERBERICHT Hoogste barometerst. 764.1 te Haparanda Laagste 745.2 te Vest- manöer. Verwacht tot den avond van 13 Aug-: Meest zwakke wind uit Oostelijke rich tingen, half- tot zwaar bewolkt of be trokken, toenemende kans op onweer, warm weer. Zoo op: Zon onder: 13 Augustus 4,41 7,28 Hoog- en laagwater te Zlerlkxee HoogwaterLaagwater 13 Augustus 6,53 19,02 0,17 12,35 Deze uren zijn genoteerd volgens zonnetijd HET PALESTIJNSCHE VRAAGSTUK Toen de grapte wereldoorlog Nog maar pas geëindigd was, Bracht John Buil een goede boodschap Aan het heele Joodsche ras: Palestina zou weer worden I 't Eigen Joodsche vaderland l Maar al gauw" kwaml er bedenking Van der Arabieren kant. John Bull had van' zijn belofte i Reeds na enkele-.maanden spijt; Kom hij Palestina schenken I Aan de Joodsche minderheid? Was zoo'n daad niet "onrechtvaardig? i Zou 't niet leiden tot verzet? John Bull had op deze dingen Blijkbaar niet genoeg gelet. Eind'lijk dacht hif dat verdeeling Van dat land het beste was, iMaar ook dat had zijn bezwaren En 't verzet kwam' dan ook ras. Beide rassen voelen zich nu Door dit plan Verongelijkt, Zoo dat vjoior John Buil dit "vraagstuk Vrijwel onoplosbaar blijkt. John Buil heeft van zijn mandaat schap Dus niet al te veel plezier, Want man torpet hij rechter spelen Tusschen jood en arabier. Beiden laten rechten gelden Die gegrond historisch zijn En zoo 'wordt nu Palestina Weer een fel betwist terrein. J s.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1