Winkelweek HAAMSTEDE-BURGH Bernhardt K.L.M.- Is het wel redelijk J. G. La Seur Bal-champêtre Rondvluchten Gazeuse in liierflesschen SOUVENIRS Joh. G. L. de Bie Leuke reclame: een Theestoofje ADVERTENTIES. Namens wederzijdsohe familie zeg gen A. v. d. BERG en P. v. d. BERG- Wandel hartelyk dank voor de zeer vele bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Nieuwerkerk, 11 Augustus'37. Voor Handels- en Familiedrukwerk tegen oonooarreerende prijzen, Boekh 8. OCHTMAN St Zn, hoek Appelm. Practijk- hervatting a.s. Vrijdag 13 Augustus Mondarts Tel. Int. 3 Zitdag des Donderdags 10-12 uur Hotel NELISSE, Sint-Maartensdijk a.s. Zaterdag, bij Theetuin CANNOO, Schuddebeurs Verkooping te Zierikzee. Kotaria M. C. VAN DEN BOUT te Renesse, zal op Woensdag 18 Augustus 1937, 11 uur (wett. tijd) in Concordia" in het OPENBAAR VERKOOPEN: Gemeente Zierikzee: Aan de Weststraat Een Huis met Erf, groot 1 a. 52 o.a. Eigendom van den heer F. H. van Aken. Dadelijk te aanvaarden. Voor bezichtiging wende men zich tot den heer A. Rodoe, Mosselstraat. Heden versch Schapenvleesch Aanbevelend, A. SCHELL Ongelezen Couranten te koop, a 5 ets. per E.G., aan het Boremn van dit blad. op Zaterdagmiddag 14 Augustus tusschen 16 en 18 uur op het Vliegveld Haamstede Verkorte Rondvlucht 1 2,50 Rondvlucht .14,— Ongeveer 20 beesten ter beweiding gevraagd, door J. 8touten, wBosohblok", Oosterland. Te koop Best bruin Klaverhooi aan de Ruiter P. C. GELUK, Capelle bij Zierikzee Inmaakazijn gepasteuriseerde gistingsazijn 12, 14, 18, 25 en 35 cent per flesoh „De Dageraad" Ter pachting aangeboden Kapitale Zeeuwsche Boerderij voor iemand die een bedrag van 40.000 gulden kan uitleenen, tegen nader overeen te komen rente, welke som tevens als waarborg kan dienen. Br. letter Q. Bur. v. d. blad nu 12 cent in alle smaken. „DE DAGERAAD". Pracht jonge Hanen. Nog enkele ponden Boerenboter van 70 ot. en Kipei van af 379 ot., gras- boter 90. C. v. d. HOEK, D 272. Blauwe Pruimen 20 (honingzoet), reuze Bananen, Meloenen, Perziken (groote), gele Sla en Andijvie. Griesmeelpudding met vruchten 8 cent per ons „De Dageraad" Wij ontvingen nog enkele bijzondere Souvenirs Theelepels met foto van het 8tadhuis en de Nobelpoort, uitgevoerd in Wanta Zilver, per stuk in doosje75 Imitatie Kleurets met foto van de Zuidhaven- poort met lijst 21 x27 o.M. 40 Houtbrand Hierin brengen wij een mooie oolleotie in diverse foto. Bij zonder soherp geteekend en ingebrand 150, 135, 85, 45 Penteekening, foto van de St. Lievens Monstertoren in goud of zwarte lijst 21x31 oM. 90 Vaasjes, Tegels, Aschbakken, Fotolijsten enz. De sorteering is af! eten goed.moA». Oplossing onder motto varken, spreuk op ruiter. Te bezorgen bij L. Verwest, Burgh en C. Dijkman, Haamstede. van één advertentie buitengewone resultaten te verwachten Natuurlijk zal Uw antwoord ontkennend luiden. Een zakenman moet blijven adverteeren, dan heeft hij succes Vruchtenagar 8 cent per ons „De Dageraad" Steeds versche Leverworst Dik gezouten Spek 45 ct. per pond VOORKOMT teleurstelling en koopt uw Patent-geneesmiddelen, Hyg. GuramiwareD, Spuiten, Irrigators, Elast. Kousen, Breuk- en Buikbanden, enz. in een zaak van vertrouwen, welke ruim 20 jaar geves tigd is. MEVR. PAX Hang 6B, Tel. 50670, Rolterdam 2e Huis vanaf de Gr. Markt. Vraagt gratis prijscourant A of in lichtingen. Bediening door Dame of Heer. Goedk. adres in Nederl. met een pak theelichten voor 55-60-65 en 70 ct in verschillende kleuren en vormen Aanbevelend, W. MERLE Naast de Beurs Gevonden Zondagavond in den Oostweg te Zonnemaire Een Halskettlngtje. Inlichtingen Poststation Zonnemaire. B. z. a. een eenvoudig Meisje, P. G., bij bejaard echtpaar of be jaarde juffrouw. Brieven letter J, Boekh. Firma PIET OCHTMAN. Mevr. VAN NAHUJJ8 te Schud debeurs vraagt, wegens huwelijk der tegenwoordige, een Dagdienstbode. Voor de Vrijdag een net Werk meisje gevraagd, niet beneden de 17 jaar, ook van buiten komen io aanmerking. Te bevragen v. d. - BROEK's Adv.-Bureau, Kraanplein. De Zierikzeesche Padvinders op de Wereldjamboree Vogelenzang, 9 Aug. En het eind was daar Het staat als een paal boven water, de 9de is en blijft de laatste dag van de Jamboree. Het is onmogelijk de klok stil te zetten of 'He Jamboree bij zijn staart te grijpen. Hij ontglipt. De tijd gaat door. Morgen inbeten we tenten afbreken en inpakken, het terrein weer miaken zooals het geweest is. Dus we vertreklken oimi 1 uur v'an de Jamboree en arriveeren pimi 10 tuur jmlet de tram in Zierikzee. Als afscheid is er een groot défilé ge organiseerd. Het begon ojm 1 uiuir en uren achtereen 'trokken de padvinders weer voorbij den Chief. Daarna, verscheen hij temidden van allen op een podiUml en sprak ons toe. fk zal U niet vertellen wat hij slleim'aal zei, U kunt het woorde lijk lezen. De Chief sprak schitterend, zoowel de laai als het geluid was prachtig, als U weet d'at de Chief; 80 lerites telt. We zaten een heel eind van hem' van daan en toch verstonden we rog even eerder zijn stem1 dan dat het door de microfoon te hooren was. Daarna reik te hij sèn si 11e contingentleiders een Jac'o'bstaf uit, het Sf/mbool van daze Jam boree. Er zullen niet velen gevonden worden, die op zulk een hooge leeftijd nog zco'n kaarsrecht figuur hebben. We gaan vanavond al beginnen met het afbreken van de keukens, zoo dat morgen alles op tijd klaar zal z'ijn. De jongens die niet in de stad wonen, zullen er slapen en pas idle volgende dag naar hun woonplaats vertrekken. De vreemde landen maken na ons ver trek excursies door Nederland. Vanavond hebben we voor het laatst een kanïpVutuir in de duinpan. Het begint al vroeg en ik ,mioet nog "Chocolademelk koken, daaroim is dit het eind waarbij ik tevens mijn lezers voor hun medeleven bedank. R.G< UIT VROEGER DAGEN XXIX Een aanhaling uit het Vaderlandsdhe Woordenboek, niet van recenten datums interesseerde ons bijzonder, omdat Zie rikzee er i'n genoemd werd. En oim miet de deur in huis te vallen, geven wij projmipf de bedoelde Wjqorden ,'aan: „Voor het Stadhuis te Zierikzee hin gen voorheen en hangen mogelijk nog twee steenen aan een ketting, welke weleer lieden, die zich aan eenige on regelmatigheid hadden schuldig gemaakt, oiml den hals gehangen werden, om1 aldus, tot hun schande en tot voorbeeld en afschrik Voor anderen, door de stad ge leid te worden. Van hier, dat de Zie rikzeesche [Moeders de gewloonte plach ten te hebben, hare kinderen, als zij on gehoorzaam waren, te bedreigen, dat Zij de Steenen van de Wet zouden moeten dragen". Het is ons niet bekend of te Zierikzee de toepassing vaak beeft plaats gehad, de oude Justitieboeken zou den misschien kunnen spreken. Wij' twij felen er niet aan, of' ook in ooze goede stad zullen in Vroeger dagen wel van bovenbedoelde „onregelmatigheden" Zijln voorgekomen, die met bedoelde Steenen- dragerij konden gestraft worden. Het herinnert aan den tijd, dat de Heeren van de Stad zelf het Reeht uitoefenden niet alleen in Stad, maar ook dorpen waren er die Zulke rechten hadden; wat die Steenen betreft is waarschijnlijk Oud- Vossemeer de laatste geweest, waar ze „Ie pronk" hingen, hoewel ook half de vorige eeuw1 dat nog in Baarland het geval was- In eerstgenoemde plaats is het paar, waarin ijzeren kra.mhien aange bracht en door een ketting verbonden, meermalen door ons 'bekeken, hangende aan den zijgevel van het A'mbachtsheeren- huis; de steenen droegen het Vosisemieer- sche v/apen. Circ'a 40 jaren geleden wer den ze op verzfoék aan het [Museulm1 te Middelburg in bruikleen afgestaan door de eigenaren, de Ambadhtsheeren. We hoorden in genoemde aanhaling spreken van „onregelmatigheden"; wat waren deze? Ze'kier v'an verschillende aard, al vinden wij, vermeld", d'at „scldende wi- ven" er m'ee gestraft werden. Uit een nader te melden vonnis blijkt, dat het deze lei iet alleen waren. Als symbool van oude- lijfstraffen, gelukkig afgieschat, hingen de Steenen daar nog lamjj, evenals het „zwaarde" en de „geeselroeden'" binnen. In 1529, dus wel in vroeger dagen, vonden wij vermeld, dat een Trijn en een Claes zich schuldig hadden gemaakt aan het schrijven van valsche brieven, dus niet scheldende, lm|aar bedriegende, wer den veroordeeld, zooals het toen luidde „ornme met den Steene om haer halse hangende 'binnen deser Stede het was in dit geval Amsterdam eene omme- ganeh 'bezyden malcanderen te doen. Claes werd vervolgens gegieeseld en Trijn een „b'randtteyken in hoer wunge gezet". Of hun dit „welcome" was, vermeldt de geschiedenis niet. Nog vroeger, in 1481, werd dpar vastgesteld dat Vr o.u'w s p ersoin e n, welke de stads- mluren, vesten of straten zouden hebben afgebroken of verminderd, en de daarop gestelde boeten niet konden betalen, den Steen zouden dragen aloraime die stede. Eigenaardig licht werpen Ide oude von nissen so mis op den aard van «s/ommige overtredingen; o.a. zien wij-, dat Styn Jans doch ter, ter oiorzake vian het b r a- den van vleeseh op een Vrijdag (vastendag onder de R.K.) miet het oog merk om hetzelve te eten, hij Sen tentie 1 Maart 1572, is veroordeeld om „te gaen, up Sonnendaghe eerstcoimende, tusschen 's heren DyenaerS, in een lynen kleed, in de processye, Im'et een bar-' nende wassen k-aerse van een half pont in haer hant" en- voorts gebannen voor den tijd van drie jaren uit de Stad. Of 'bijgenoemd vor.nis ciOjk Steenen der Wet te pas kw'amien, weten fwlij niet, wel dat ook gébruikt werden andere voorwerpen: Jan van Zanen— in oinze dagen wo.rd"c)n| ook w'eer verbodsbepalingen vastgesteld werd veroordeeld olm! den houten huik oif toin o;m! den hals' te |dragen, wegens 't 'bezigen van vloekwoorden; Ael Heyn- ricks Dochter voor hetzelfde met een tro'mlmel uit de Stad gele/d; lichte vrou wen op „een slede gestelt, miet waeter overgoten" en voor den tyd van een jaar verbannen. Wegens het mishandelen van z'ijn vrouw moest van Camerki in 1529 de huyc'k ommredragen" en daarenboven gedurende veertien dagen „te hier en te brood leggen". ONDERWIJS Onderwijzerssalarissen Maandag zijn de heeren Bon van het Ned. Onderw. Genootschap, Fieggen van de Unie van ohr. onderwijzers en Van Unnik van de Ver. v. hoofden van scholen door den minister van binnenlandsohe zaken ontvangen ter toelichting van het salaris- adres van de Onderwijsoentrale, dat vraagt de salarisherziening in de oentrale oom missie van overleg aan de orde te wijlen stellen en de laatste salariskorting van 5 pot. met i Juli terug te nemen. De conferentie is bijgewoond door ir. Damme, directeur-generaal der P.T.T., voorzitter van de oentrale commissie van georgani seerd overleg. POST EN TELEGRAPHIE Arbeidscontracten Mevrouw BakkerNort heeft aan den Minister van Binnenlandsohe Zaken ge vraagd Is het juist, dat bij het hoofdbestuur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie het voornemen bestaat binnenkort voor de arbeidsoontraotanten den vrijen Zaterdag middag, die onlangs ook voor dit deel van het personeel is ingevoerd, weer in te trekken Indien dit zoo is, zou de minister dan de reden daarvoor willen mëdedeelen P RECHTZAKEN Doodslag te Arnemuiden Voor de rechtbank te Middelburg heeft terecht gestaan een 34-jarige inwoner van Arnemuiden, die op 24 Mei j.l. een 36-jarigen stadgenoot zoodanig met mes steken heelt gewond, dat hij den volgen den dag daaraan is bezweken. De psychiater verklaarde, dat ver dachte wel Diet beslist ontoerekenbaar is, maar tooh op het oogenblik van de daad niet geheel toerekenbaar kon worden verklaard. Lfe officier van justitie, wees er in een zeer uitvoerig requisitoir op, dat de ver dachte den avond voor de misdaad on- eenigheid heeft gehad met den verslagene die hem een bloedneus sloeg. Daarop heeft verdachte een zeer slechten nacht gehad en in plaats van aan zijn werk te gaan, begaf hij zioh naar Middelburg, waar hij een mes kocht, niettegenstaande hij reeds een mes in zijn zak had. Hij is terug gegaan naar ArnemuideD, heeft daar den verslagene verzocht bij den overweg te komen, waar een korte woordenwisseling is ontstaan. Volgens verklaring van den verdachte heeft de verslagene daarbij een hamer dreigend naar hem uilgestoken, maar dit had vol gens den officier voor den verdachte geen aanleiding behoeven te zijn een mes te trekken en daarmee te zwaaien, zoodat hij den ander doodelijk wondde. De offi cier van justitie wilde wel rekening hou den met de verklaringen van den des kundige, maar meende tooh, dat verdachte moet worden veroordeeld wegens dood slag en wel tot een gevangenisstraf van vier jaar. Uitspraak 24 Augustus. Verduistering door een deurwaarder De Arnhemsohe politie heeft eenige dagen geleden den deurwaarder bij het gerechtshof te Arnhem, P. W. M., ver dacht van verduistering van een bedrag van ongeveer f 1000, gearresteerd. De deurwaarder had dit bedrag in zijn functie geïncasseerd, doch niet afgedragen aan zijn lastgever. De verdachte is dadelijk in zijn functie gesohorst. Nadat het verduisterde bedrag door familieleden was gestort, is verdaohte voorloopig op vrije voeten gesteld. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Boven-Hardinxveld Kraay te St.-Annaland. H. MARKTBERICHTEN Coöp. Veiling Zierikzee Veiling van 10 Augustus. Frankenthaler 40-43 ct., Reine Vio 22-26 ctWashington 27-29 ot., Claps Favorite 7-12 et, Preeoee Trevoux 8-11 ct., 8olanka 8 ot., Noord-Holl. suikerperen 5-7 ct., Keswick 3-7 ct., tomaten 6-11 ct., stok- snijboonen 4-9 ot., dubbele prinoesseboonen 4 6 ct., alles per k.g. Bloemkool f2,50 f 6,50, andijvie f 1,20, kropsla f 0,80 f 1,50, alles per 100 stuks. SINT-MAARTENSDIJK. Aardappelvei ling van 10 Aug. Eigenheimers f2,60, bonken f 1,30, alles per 100 k.g. Aanvoer 20 000 k.g. Pruimen 15 ct. per k.g., kom kommers f 3,per 100 stuks. ST. ANNALAND- Veiling van 10 Aug. Groep St.-AnDaland31150 kg. gele eigenh. f 2,582,775750 kg. blauwe eigenh. I 2,492,71 9750 kg. Z. bonte en blauwe f 3,213,50; 4575 kg. driel. f 1,60—2,05; 3525 kg. bonken f 1,76— 2,14. Groep Sckerpenisse5900 kg. gele eigenh. f 2,502,56; 1250 kg. blauwe eigenh. f2,59; 1300 kg. driel. f 1,56 1,802500 kg- bonken f 1,64-1,80. Totale aanvoer 65700 kg. Alles per 100 kg. ROTTERDAM, 10 Aug. Rotterdanische veiling, Warmoezieistr. Kippeneieren 1 3 a 4.15 de 100 stuks. Aauvoer 120.000 stuks. GOE8, 10 Aug. Kippeneieren f 3 per 100 stuks, boerenboter f 1.45 per k.g. V.P.Z. Aanvoer 4643 eieren. Prijs f3.20 per 100 stuks. Stoomzuivelfabriek „De Duif" Melkprijs periode 26 Juli7 Aug. f 1,55 per pot. vet. SPORT KORFBAL S.D.K.B. Prom.-Degr. 3e'/4e klasse. De beslissingswedstrijd R.O.D.A. II Zwaluwen II is vooïloopig vastgesteld op Donderdag 12 Aug (kwart voor 8) op het terrein der K. V. «Die Gouwe" te Noord- gouwe. «De Sportduif» Sirjansland Wedvlucht uit Mions (België) gehouden pp 8 dezer, afstand1 160 K.M. Dc duiven werden te 8 uur vrijgelaten. Aankomst eerste vogel 9—47—54 uur. C. Bal, 1, 2, 4 en 7; L. KraiaW, 3, 5 en 8; P. Kraak, 6 en 9.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 4