IZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Jacob Hamel Kindermatinée, Zzee. WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1937 OPOENOI ZIEMKZEESCHE COURANT 1797 1889 Speciaal voor Abonnees op Radiocentrales De Kern ABONNEMENT. Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 oent, Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 Olr«ckour i A. J. DE LOOZE Ullgmr-RedacUur t M. J. KOSTEN Ullgavei N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13495 ADVERTENTIEN. ran 1—4 regale 80 oent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 40 oent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Laatste afstammeling van Columbus verloor op tragische wijze het leven Ee speciale correspondent van de „Po- polo d'Italia" beschrijft onder welke om standigheden de laatste afstammeling van Christophoros Columbus, die Christobal Colon, hertog van Veragua heette, den dood heeft gevonden. De hertog was éten oude man, die eem groote h-oeve bezat te Valjuanete bij To ledo, waar hij een beroemden stal van Arabische paarden had. Hij interesseerde zich alleen voor paarden, sport en boe ken en 'bemoeide zich- im het geheel niet met de politiek. Ten tijde van het uit breken van den burgeroorlog woonde hij te 'Madrid en meende daar rustig te kunnen blijven. De ambassadeurs van Chili en Argen tinië, die bijzondere aandacht wijdden aan den laatsten nakomeling van den entdekker van Amerika, vroegen, opzet telijk een audiëntie aan 'bij minister Del Vayo, om hem te vragen, de veiligheid van den hertog te garamdeeren. Het ant woord was, dat de hertog niet in ge vaar verkeerde, omdat hij geen enkelen vijand had. Een bediende van den hertog echter, zekere Ramirez), 'die den bijnaam „E)l Cojo" had, wensc-hte den dood van zijn meester, om zich meester te kunnen ma ken van de. hoeve. Hij plaatste zich aan het hoofd van een der vele ongeregelde benden, die aansprakelijk zijn voor zoo veel gruweldaden en drong op een nacht het hertogelijk paleis binnen, waar hij den hertog arresteerde en 'n zeklere nfar- 'klies Agliii.'a Fuente, die toevallig in 't paleifs logeerde. Spoedig werd bekend, dat de hertog en ^ijn neef de markies ver dwenen waren, m'aar niemand Iwist wat er precies gebeurd was. De ambassadeurs van Chili en Argen tinië vroegen weer een a'udiëntie aan bij minister del Vayo, die beloofde, een onderzoek in te stellen. Het mnderzbek leverde echter geen resultaat op. Na eenigen tijd 'hoorde een typiste van de Argentijnsche ambassade Van een lid der Spaansche militia, dat de hertog en de markies gevangen zaten in het klooster van San Do mestizo, dat als .gevangenis was ingericht. Aanstonds gaf minister del Vayo prder, deze twee gevangenen in vrijheid te stellen. „El Cojo" 'beloofde dat den vol genden morgen te doen, maar des nachts dwong hij den ouden mian een verklaring te onderteekenen, dat hij zijn landgoed vermaakte aan ''zijn gewezen bediende, en in den vroegen morgen we.rd hij met zijn neef den m'arkies in een auto bui ten Madrid gereden en doodgeschoten. Amerika bouwt slagschepen voor Rusland Een bijzondere medewerker van de „New York Times" weet te melden, dat de Russische commissie die bezig is te geraken tot contracten voor den bouw van 3 Russische oorlogsschepen door de Vereenigde Staten, erin geslaagd is de officieele bezwaren welke daartegen re zen te overwinnen en op het oogenblik druk aan het onderhandelen is met par ticuliere maatschappijen. Rusland zou be reid zijn tusschen de 100 en 200 millioen dollar uit te geven. Reeds zou een Ame, rikaansche firma zijn gevormd. President is Samuel Carp, schoonbroeder van Mo- lotov, den voorzitter van den raad van Volkscommissarissen van de sovjet-Unie. Eerst zou een 35.000 ton slagschip met negen kanonnen van 16 inch (40.6 c.m1.) worden gebouwd. De commissie bestu deert ook het Amerikaansehe scheeps bouwbedrijf en de wapenfabricage, met het doel dergelijke industrieën in Rus land te kunnen oprichten. Verleden jaar Maart werd deze kwes tie reeds besproken, doch de Amerikaan sehe regeering maakte toen bezwareuj op grond van het feit, dat de schepen en de kanonnen na de voltooiing geiin- specteerd en officieel goedgekeurd zou den moeten worden door d.e marine er Ver. Staten, terwijl ook kanonnen van zestien inch een struikelblok vormden. De Sovjet-Russische regeering heeft ech ter van het verzoek tot inspectie afge zien; terwijl de beslissing der Amleril kaansche regeering kanonnen van zes tien nich te gaan gebruiken, den weg heeft geopend voor het toestaan van een dergelijken bouw. Vrijdag 13 Augustus 2 uur (w.t.) De Radiocentrales te Zierikzee, Brouwershaven, Bruinisse, Oosterland, Nieuwerkerk, Dreisohor, Zonnemaire en Haamstede geven aan de kinderen (2 kinderen per abonnee, van 6—14 jaar) reductie op de plaatskaarten Geeft U vóór Donderdagmiddag 2 uur op bij Uw Radiocentrale Het aantal plaatsen Is zeer beperkt CHINA-JAPAN Nanking paraat Terwijl Japan zijn houding handhaaft, dat niet aan onderhandelingen valt te denken, voordat China zijn houding wij zigt, vervolgt de Chineesehe regeering haar voorbereidingen voor een strijd op groote schaal. In Chineesehe kringen geeft men te verstaan, dat China reeds duide lijk genoeg zijn voorwaarden bekend heeft gemaakt, evenals zijn eerlijk verlangen om nog tot een vreedzame oplossing! te komen. Zoolang Kawagoe, (de Japamsche am bassadeur in China), die momenteel te Sjanghai vertoeft, dus niet naar Nanking komt, kan China zijn voorbereidingen niet staken. Alle Chineesehe leiders zijn het eens over de vier voorwaarden, welke maarschalk Tsjiang Kai-sjek gesteld heeft voor een vreedzame oplossing. Indien Ja pan deze voorwaarden accepteert, zal er vrede zijn. De Chineesehe militaire leiders hebben de bijzonderheden besproken van de ver dediging van het land en de afzonder lijke provincies, voor het geval Japan mlodht blijven weigeren in de voorwaar den van Tsjiang Kai-sjek toe te stemmem De Chineesehe regeering is van meening, dat een verder verblijf van groote Ja- pansche troepen in het gebied van Pe king en Tientsin en binnen de muren vten deze beide steden, niet langer kap worden toegestaan. De Chineesehe autoriteiten zullen het Chineesehe volk bij moeten brengen, dat de oorlog, indien hij uitbreekt, vermoe delijk van langen duur zal zijn en dat in het begin vermoedelijk vrij zwarte) verliezen geleden zullen worden. China zal echter een overwinning kunnen be halen, indien de regaering slechts den doeltreffenden steun van de geheele na tie verkrijgt. China en Japan koopen wapens in Amerika De „Los Angelos Examiner" meldt den aankoop van 20 millioen gallons vlieg- tuigbenzine door de Chineesehe regeering bij de Zuid-Californische Petroleummaat- schappij. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Washington schrijft, dat zoowel China als Japan voordeel trekken uit den weerzin van president Roosevelt om de vijandelijkheden in het Verre Oos ten als een oorlog te erkennen en de neutraliteilswet toe te passen, hetgeen een verbod zou beteekenen op de ver scheping Van wapens naar de belligre|ni- ten. Cijfers voor het verloopen deel van Augustus zijn nog niet beschikbaar, maar in Juli zijn zoowel China als Japan de grootste koopers geweest van wapens, ammunitie en ander oorlogstuig in de V.S. China heeft voor, in Nederlandsch geld uitgedrukt, ruim een half millioen gekocht, hoofdzakelijk militaire vliegui- gen; Japan heeft tusschen de 3 en 4 ton uitgegeven, deelt voor militaire vlieg tuigen, deels voor onderdeelen en mo toren, zoogenaamd voor burgerlijke vlieg tuigen. Beide landen hebben hun aan- koopen van geweren, ammunitie en an der materiaal vergroot, maar niet meör olie, katoen en metalen verkocht dan gewoonlijk. Een bruine zomerteint staat sportief en oharmant en beschut 1 tevens tegen de brandende ultra-violette stralen der zon. AMILDA-zonnebruineréme bevordert een snelle, mooie natuurlijke huidbruining. Flacon 90 ot. Tube 60 et. Doos 50 en 25 ot. Het incident op Las Palmas Het onderzoek op de „Lyauty" De in .officieele kringen, te Parijs ont vangen imiededeelimigen over het Incident aan boord van de „Maarschalk Lyautey", ■w:ekken den indruk, dat het voorval zich als vplgt heeft toegedragen: To.en het schip de haven van Las Palmas wals binnengeloopen, lieten de politieautori teiten weten, dat zij zich op de hoogte wenschten te stellen v!an dein militairen staat van eenige Spaansche burgers, die zich aan boord bevonden. In overeen stemming met de Fransch-Sp.aansche con sulaire overeenkiomist vian 1882 gaven de gezagvoerder en de Fransche elomsul, die aan boord was gekomen, hup. toestem ming voor een dergelijk onderzoek. De 'betmisTiniinig verklaarde echter, zich daar tegen te zullen verztetten. Toen deden de autoriteiten aanzienlijke afdeelingen soldaten aan 'boord gaan en eerst na besprekingen mtel den, consul en den gezagvoerder, 'z'agjen z'ij af van de arres- statie van eenige imiatroZem, die bij de 'botsingen op het schip Waren opgelmerkt In offic'ieele kringen imbet men tojt de slotsom' 'kiomen, dat, van zuiver juri disch standpunt bezien, het Voorval wei nig aanda-Jht verdient. De bepalingen van de consulaire overeenkomst schijnen ge heel in acht genomen te zijn en de politie van Las Palmas had het recht' aan 'boord te koim!en. De Phohi voor de Jamboree De padvinders voor de microfoon Vóór de Jamboree werd geopend, stond het voor de Phohi-leiding vast, dat elk ]]and t er wereld, dat een contingent pad- vniders naar Nederland had gezonden, in staat moest worden gesteld, via een van onze wereldzenders zijn eigen jongens te hooren. Dit doel is tenvolle bereikt. Tot in de meest verwijderde uithoe ken der wereld hebben deze week in de radiotoestellen de stemmen geklon ken van padvinders, ver weg, gelegerd om rookende kampvuren in Holland. Duizenden vaders en moeders, in af gelegen oorden, hebben de stem van hun jongen kunnen hooren. De plechtige opening der Jamboree, de redevoeringen van H.M. de Koningin en Lord Baden Powell zijn rechtstreeks uit gezonden naar Ned. Oost-Indië, W.-Indië, de Ver. Staten, Canada en in verschillen-1 de van deze gebieden heruitgezonden door die Rationale omroepen aldaar. Al dus werd een terrein bestreken, dat practisch de geheele wereld omvat. De naar Oost-Indië gegeven reportage is later, op veelvuldig verzoek, nogmaals naar Wesl-Indic gezonden. Gedurende 12 dagen is de Phohi erin geslaagd, eiken dag een kleurrijke jam boree-reportage voor Oost-Indië te ge ven over de meest uiteenloopende mo menten van het kampleven. Om de kroon op het werk te zetten, zal op een dag in het begin van de- volgende week ieen z.g. amateur-hour worden uitgezonden (een jarrtborée-revue, waaraan medewerken vertegenwoordigers van de meest verschillende contingenten, die hiervoor elk hun beste artisten be schikbaar gesteld hebben). Leder komg even. voor de microfoon en geeft het beste uit zijn repertoire. Met deze revue wordt de lange reeks van uitzendingen besloten en zal elk padvindierscontingent, hoe klein ook, voor de microfoon zijn opgetreden. Export van mosselen naar België stilgelegd Eenige mosselkweekers uit Ierseke, die dezer dagen met een lading mosselen naar België waren vertrokken, zijn on- verriehterzake teruggekeerd. De ooiVzaak hiervan was dat invoer van consump'- tiemosselen in België niet wordt toege laten, als zich in een partij mosseLer^ tien procent van afwijkende kwaliteit be vindt. Bij het begin van het seizoen komt het meer dan eens voor, dat een iets afwijkende kwaliteit door de mosselkwee kers moet worden aangevoerd. Alleen, de kweekers, die een zeer goed prodjuct hebben, kunnen in dien tijd aan de vraag naar de betere consumptiemosselen vol doen. Er bestaat dus kans, dat die ex port naar België gedurende enkele we ken voor sommige kweekers practisch' onmogelijk wordt; van algeheele stilleg ging zal echter hoogstwaarschijnlijk geen sprake zijn. Oneervol ontslag aan res.-luitenant Aalders De reserve-eerste-liuilen'ant-vliisigier G. H. A'alders heeft van |dien coimlmlandant Van de Lmdhtvaartafjdieeling So-esterberg, luiten'ant-kolonel Van Heijst, miedeideelijTg ontvangen, dat op verzoek! van idem imi- inister v'an Defensie een raad van ouder- zjoe'kl z&l worden ingesteld. Dez'e Raad zfal heb'ben na te gaan, in hoeverre „het zedelijk w'angeid'rag" van dien heer Aal ders 'aanleiding Man geven tot .niet-eer vol ontslag uit den imlilitairen (dienst. De heer A'alders heeft hierop, naar het VplMsbl'ad verneemt, geantwoord, dat hij de resultaten van idiit onderzoek1 met be langstelling afwaidht, doch zich niet wenseht te verbinden tot g-eheiimlhoudin-g van schriftelijke of mondelinge piled-e dee lingen, die hem! Imlet betrekking tot ;deze kwestie bereiken. Voorts heeft hij den heer V;a.n Heyst verzocht, gehoord te wor den alvorens de Raad van onderzoek zijin werkzaamheden begint en ide tegen hem ingebr'achte besehuldigingen te mogen ver nemen. Op dit laatste verz'oe^ in nog wiet ge'antwoord.. Naar -men zich zal herinneren, is re serve-luitenant Aalders idesltijdis in Duit- schl'and gevangen gen-o-men door de Ge stapo. Na imiaanden opgesloten te z'ijn geweest en ernstige mishandelingen te hebben imloeten ondergaan, is res.-luite- n'ant Aalders eenige maanden geleden in vrijheid gestelld en over de grens geleid. Ongekende vervoersproblemen losten de Spoorwegen op, met het vervoeren van 600.000 passagiers De regeling van het spoorwegverkeer op het sta Ron Vogelenzang, maanden en maanden tevoren door de spoorwegauto riteiten tot in de kleinste bijzonderheden voorbereid, heeft bij het enorme reizi- gersvervoer tijdens de Jamboree tot na genoeg g;een klachten aanleiding geeven. Hel is voorwaar geen kleinigheid, op een betrekkelijk kleine ruimte, met slechts drie sporen, een ongekend mas saal vervoer niet alleen te regelen-, mia-ar doorloop end en afdoend weg te werken. Diat was oen krachtproef, die „Utrecht" nog nimmer had meegemaakt, die op papier klopte, doch waarvan de prak tijk zóu moeten uitwijz'en of alles „klop te". Men had, toen de Jamboree zou beginnen, gerekend op ongeveer 5000 rei zigers per dag- Intusschen, dat veran derde! Zaterdag 31 Juli 6000 reizigers; Zondag 1 Augustus 10.000; Mandag 2 AiuejUstuf; 12.000; Dinsdag 17.000; Woensdag 35.000; Donderdag 25.000; Vrijdag 25.000; Zater dag 24.000; Zondag 40.000; Maandag (eer gisteren) 15.000. En om' er meteen nog maar een paar bij te doen: een betrekkelijk oau'w'keiuirig-e schatting laat zien, dat de N.S. dezer da gen naar en van Vogelenzang; ruimi..+, 623.000 reizigers vervoerde. De Rijksbegrooling 1938 Een tekort van f 115 millioen? Niaar de N.H.C. verneemt, zal' het telkjort op de Rijklsbegrooting 1938 ongeveer" f115 'mlillioen bedragen, tenzij nog tijdig de miid'delen worden gevonden, waaitenfede dit officieel verw-acht-e tdkjort zou kimmen worden gedekt. Nanking is gereed voor den strijd tegen den indringer China en Japan bestellen oorlogs materiaal in Noord-Amerika Padvinders spraken voor de Phohi tot hunne verre familieleden De Spoorwegen vervoerden ruim 600.000 passagiers naar Vogelenzang Onze staatsbegrooting voor 1938 zou f 115 millioen tekort aan wijzen Eenige regen Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. WEERBERICHT Hoogste b'a-romteterst. 763.3 te N.ordöyan Laagste 748.3 te Ak|i>reyri Verw!ae!ht tot den avond van 12 Aug.: Meest zw'aklke wind, in het Noorden ver- 'anderlijkl, in het Zuid-en uit Oostelijke tpt Zuidelijkte richtingen, half- tot zvvaar- bewpl'klt of betrokken, waarschijnlijk eeni ge regen m'et in het Zuiden kfans pp Onweer, in het Noorden weinig verande ring in temperatuur, in het Zuid-en war- mter. Zoo op: Zon onder: 12 Augustus 4,39 7,30 Hoog- en laagwaler Ie Zierikzee HoogwaterLaag water 12 Augustus 6,16 18,24 11,47 Deze uren zijn genoteerd volgens zonnetijd Is U verbrand in de zon Als de huid van Uw gelaat, hals eu armen door de zon pijnlijk verbrand is, of dat gij U bij het fietsen hebt doorgezeten, doe er dan onmiddellijk Purol op. Dit verzaoht en geneest spoedig. Purol (wil eu geel) beide in doozen van 30 en 60 ot., tube 45 ot. Bij Apoth. en Drogisten. VERSCHILLENDE BERICHTEN Een brutaal stukje In het huis van bewaring te Roermond zijn drie vrouw-en en zes mannen op gesloten, die gezamenlijk in een villa te H e 1 m o n d, waarvan de bewoners eenige dagen afwezig waren, hadden ingebroken tijdens de Helmondsche kermis. Zij had den zich kleeren toegeëigend en vertoef den een paar dagen in de villa, waar zij alle levensmiddelen opgebruikt en meegenomen en den wijn grootend-eels opgedronken en verkocht hadden. Twee van de vrouwen hebben ondier BakelJ voorts van 2 personen f 250 gerold. De Colorado was een lieveheersbeestje De heer K. Onrust te Oudenbosch, Technisch Aniibteniaar van desi Plawtefm- ZieJklten'ltlurtdigen Dienst, deelt (aam De Grondwet mtede dat een bericht omtrent de Goilohaidofklever, die te B-e r gen op Zpoinn zou izijm -aangetroffen, een storm in. een -glas water is geweest. Bij njader onderzoek bleken d-e gevon den larven en poppen te zijm vain, dood gewone... lieveheersbeestjics. Voor d-e 'aardappeltelers in West-Bra bant is de verzekering idat de Colorado kever nog iniet 'binnen oWze grenz-ein is (aangetroffen, een heele geruststelling.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1