2 1 Zierikzeesche Nieuwsbode yWij moeten handhaven Lucht Verdedigings Fonds Het Veer van Burghsluis 6 cent per dag S Kost een abonnement op de KERKNIEUWS yTe land en ter zee, maat ook in de lucht. Ui i-, a mm Steunt het: Postgiro 287177 Den Haag. Ned. Herv. Kerk. Behoudens onvoorziene omstawdigh e den hoopt ciand. J. v. id. Heuvel te Delft, 3 Öot. fts. te Poortvliet zijn intrede te doen. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van 9 Augustus. f1500. 11019. f 1000: 4493, 4537, 14268 15466. f400: 9452, 10246, 10972, 17865. f200: 6914, 8663, 14594, 17254. f100: 2289, 4755, 7301, 9770, 14081, 14597. zijds gegeven worlden. Men begrijpt de rest wel. rk) volg het verstandige voorbeeld v,an J. G. i;n zijn „Een geheimj Imlnder" en treed niet in bijzonderheden. Wanneer j de bijzonderheden van zaken bekend wor- den, kiomit imien zoo vaak voor tegenval lers te istaan en ontdekt) mlen zich Ideerlijk in som|m|ige personen te hebben vergist. Dan wordt bewaarheid, dat: Vele miijlen leggen* tusschen doen en zeggen, of wordt men herinmend aan zoo iets van, inaar mijn woorden hoeren e|ni niet naar mlijn dalden zien, te lezen: Ps. 41, Vrs. 4. Uivyt dw. D. b. O. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 9 Aug. Aanvoer totaal 1731. Vette runderen 474; vette kalveren 181; nuchtere kalveren 10; scjïapem en lammeren 512; varkens 553; bokken 1. Prijzen per k.g.: Vette koeien le kw, tot 78, 2e tot 70, 3e 5565; vette ossen le tot 74, 2e tot 70, 3e 54—64; vette kalveren le -tot 105, 2e tot 95, 3e 75—801; varkens (levend gewicht) le tot 60, 2e tot 59, 3e tot 58; schapen le tot 50, 2e tot 45, 3e tot 35; lammeren le tot 62, 2e tot 57, 3e tot 52 cent. Prijzen per stuk: Schapen le kw. tot 28, 2e tot 23, 3e tot 18; lammeren le toit 18, 2e tot 16, 3e tot 12 gulden. Vette koeien en ossen; aanvoer aani- m'enkélijk iminder, handel lui, prijzen als vor. 'week. Vette kalveren; aanvoer als Maandag jl., handel redelijk, prijzen Con stant. Schapen en lamjmtereo; aanvoer, klei ner dan Maandag jl., handelt traag, prijzen vpn Maandag mjoeilijk1 te handhaven. Var kens; aanvoer iets korter, handel redelijk, prijzen prijshoudend. Eenige partijen scha pen werden voor export verkocht. AARDAPPELEN. Brielsche Eigenh. f 2.80 3.30; Zeeuwsche id. f2.50—2.80; .d bl, f4—4.20; Eigenh. blauwe f2.70—3; Drie lingen f2.20—2.60; Zandaardappelen f4.30 —4.60; id. kleine f3.60—4.20; per 100 k.g. Redelijke aanvoer, kalme handel. VLAS. Aanvoer 1200 k.g. blauw schoon 70—80; 6600 k.g. Holl. geel 65—78; per k.g. Vraag voldoende, handel kalm, prij zen zwak. Alles werd tenslotte verkocht. ST.-MAARTENSDIJK. Aardappelveiling van 7 Augustus. Gele Eigenh. f2.50; bl. ld. f 2.50; Drielingen fl.80; Bonken f 1.80; verkocht 17000 k.g. Pruimen f 15—17; Pe ren f5.30; Appels f4.50; zilveruitjes f10; alles per 100 k.g. Kropsla f 1.50 en Kom kommers f 3 per 100 stuks. ST.-ANNALAND. Veiling Vajn 7 Aug. Groep St.-Ann;aland: 17950 k:g. gele eigen heimers f2.55—2.79; 2850 k'g. blauwe id. f2.60; 5200 kg. driel. f 1.49—1.60; 2650 kg. bonken f 1.54—2.19; 400 kjg. veevoer f 0.71—0.72. Groep Sclherpenisse: ,1000 kg- gele eigen heimers f2.50; 925 kg. driel. f 1.30—1.68; 800 kg. bonken f 1.06—1.45. Totale aan voer 31775 kg. Alles per| 100 kg. ITi li n. 9. De schippers zullen voor de inge laden goederen behoorlijk m|oeten zorg dragen, dat derzelve door het water, onbehoorlijk! stuuwen, nog door eeoe andere oorzaak hoegenaamd, niet worden beschadigd, verergerd nog verminderd, zullen zij schippers Voor dit alles moe ten instaan en de schade aan den in- lader vergoeden. 10. De schipper en derzei ver Knegts zullen zich moeten wagten van dron kenschap in het laden en lossen, gelijk ook in het vaaren en zullen elkander veel min iemand anders, niet mogen schelden, injureeren nog dreigen, alles op verbeurte van twéé Ponden Vis v|o(or iedere reis. 11. Alle goederen, die op het veer Kesteld worden zullen de schippers aan stonds moeten inladen, opdat dezelve niet beschadigd worden, op verbeurte van tien schellingen Vis voor elke nalatigheid ten behoorlijke schadevergoeding aan den eigenaar of eigenaars van de verwaar loosde goederen. 12. De schippers zullen op hunne aan komst der gedestineerde plaatsen, de brieven der Pakgoederen op het spoe digste moeten bestellen en ook de Koop- TELEGRAMMEN De ««Maaskerk» weer verderop Het Neder',amdsche stoomlschip „Maas- kerk" is Zondagmiddag van Freetown ver trokken met bestemming njaar Dakar. Botsing tusschen auto en motor Zondagmiddag heeft de heer Moerbeek uit Bergen op Zoom', door plotseling met zijn auto naar liniks uit te wijk an, den van tegenovergestelde richting ko mende motorrijder den heer de Boer, eveneens uit Bergen op Zoom1, aangere den. De heer de Boer, wiens echtgenoot© op de duozitting had plaats genomén, werd met haar tegen den grond geslin gerd. Mevr. ide Boer werd ernstig ge wond. Haar echtgenoot liep slechts ver wondingen op. Beide voertuigen werden ernstig beschadigd. Boerderij afgebrand In het dorpje P a a s 1 o o (Ov.) is Zon dagavond, doordat kinderen met lucifers speelden, brand uitgebroken in de boer derij van den landbouwer V. van Wijn gaarden. De boerderij brandde tot den, grond toe af. De geheele oogst waar onder 100.000 pond hooi ging verloren. De heer van Wijngaarden was slechts laag verzekerd. Wilde slaking In den loop van Maandagmorgen is een wilde staking uitgebroken bij de Amsterdaimische Drcpgdoikmaa'schappij. Oncrev. 90 werklieden hebben de werf verlaten. Zij eis'chen een loonsverbooging, van 10 cents per u|uir. Arrestaties in Duitschland Zondagavond zijn te Dahlem1 115 per sonen gearresteerd in verband met eejn demiomstrjatieten gunste van gearresteer de predikanten. Brug ingestort Tijdens de illuminatie van de oevers vam de rivier ter gelegenheid van het Vaderlanidscbe feest is te Gernsbach (Duitschland) een brug ingestort waarop een groiote mense'henmeni gte had plaats genomen. 20 personen werden gewoinld, vjan wie 5 ernstig. Nog steeds ronselarij voor Spanje Nog steeds wordt de ronselarij voor Spanje te Zaandam! voortgezet. Zater dagmiddag ikwaiml de politie aldaar er n.l. .achter, dat 4 jonge mfanneta van 21 j,aar en ouder, van Koog aan de Zaan met een taxi op weg; waren naar Rotter dam), ornl vandaar via Parijs naar Spanje te vertrekken. De politie te Zaandam heeft zich na, ihet vernemlen van dit be richt dadelijk1 in verbinding gesteld met de politie te Rotterdam! Imlat het verzoek bet 4 aan tei houden en naar Zaspdami terug te brengen. Dit isl, gesichied en xeuds Zaterdag wenden zij naar huis terugge bracht en direct idoor de politie ver hoord. Zij, bleken in het bezit te zijn v.an reisgeld en van een bewijs vajn Ne derlanderschap. Naar zij: 'mlededeelden zou den zij! in Spanje werk! krijgen. Op de lieden, Passagiers, 'benevens elk die met dit veer te doen heeft, goed bescheid ge ven en ordentlijk bedienen zonder iemand derzelver kwalijk te bejegenen, alles op verbeurte van tien schellingen Vis voor elke overtreding. 13. De schipper, die de beurt naar Holland heeft, zal ten langste des Dins dagsavond van Rotterdam moeten retour- neeren om ten behoorlijke tijde wederom thuis te kunnen wezen. 14. De schippers zullen op hunne aan- kornlst ter gedestineerde plaatsen zoo spoedig mogelijk moeten lossen zondier zulks onder eenigerhande voorwendsel te mogen uitstellen op verbeurte van tien schellingen Vis voor elke reis. 15. Elke schipper zal voor zijn Knegts en Bewerkers der koopmanschappen moe. ten instaan, en de bij derzelve veroor zaakte schade betalen, behoudens derzel ve verhaal op derzelve hunne knegts en bewerkers tot vergoeding van het voor- schr. betaalde. 16. Niemand zal aan dit veer eenige goederen nog Passagiers mogen innemen om derzelve na elders te vervoeren ten zij daartoe behoorlijk door de beide Ge meentebesturen is geadmitteerd; ook zul len geen vreemde schepen onder de ju risdictie van Haamstede of Burgh eenig vlas, huisraad of te andere goederen mo gen inladen voor eu aleer de Beurt schippers aan dit veer behoorende, alle vraag wie'hun dat beloofd1 had en van wien zij! het geld hadden gekregen, ble ven zij het antwoord schuldig. Zij konden alleen vertellen dat de mlan, dien zij niet kenden een pliusfour droeg. Het is niet uitgesloten dat ide leider, tevens de ron selaar is. Na verhoord te zijn zijn ide jonge miannen vrij! geiatm. De strijd In Noord-China Troepentransporten Volgens een bericht iuit Tsinam zijn 50 militaire treinen Tsinan gepasseerd ijn! ide richting Van Tientsin. Ook over het groo- te ikjanaal van Sjanghai naar Tientsin worden troepen en miumitie naar het Noorden vervoerd. Toestand ernstiger geacht De woordvoerder van het Japanueestehe Miinisterie van Buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat de Japanneesehe divi sies ook de. geheele Yang Tse, hebben bezet. De te Hanikau gestationmeerde 2 kanonneerboot en en een torpedojager zijn teruggetrokken. Uit Zujd-Ch'ma zijn Voor- lo.opig slechts de bij' hét Japenneesche front zijnde vrouwen en kinderen ge ëvacueerd. De woordvoerder verklaarde verder, dat dé toestand nog ernstiger was geworden, daar thans Chimeesdhe di visies den opmarsch naar het Noorden Voortzetten. Kleine gevechten Uit Takoengpaoi en Tsiuan wlordt ge seind, dat zich Zondag in het gehield Van Tsinghai, dat op een 30-tal KM. 't van Tientsin aan den spoprwég is gele- j gen, kleine gevechten tusschen Japan- I neesche en Chineesdhe voorposten heb- j ben afgespeeld. De Japanneesehe ële- j Uitenten moesten: naar het Noorden terug- j trekken. Uit Kalgan wordt voorts geméld dat eenige duizenden Wanschappen, be hoorende tot de JMongoolsc'he troep en zich in Noord Tsjahar hebben geöcn- oentreerd. en Oost Soeijoean bedreigen. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT Het gebied van hoogen luchtdruk dat Zaterdag nog in het Oosten lag trok zich naar het Oosten terug, Dat in het Western handhaafde zich en strekt zich tjhana uit van Z.W. Ierland tot de Noordzee, waardoor de wind naar het Noorden draaide en Zondag belangrijke afkoeling bracht. Deze afkoeling heeft zich thans» Oostwaarts verplaatst tot ongeveer den tienden lengtegraad. Oostelijk daarvan heerscht echter nog de extremle warmte, welke Zaterdag haar hoogtepunt bereik. te. Ook in Noord- en Midden-Scandina- vië is belangrijke afkoeling ingetreden. In Ierland viel regen doch het is er warm weer. Op Midden-Engeland en W. Engeland en Schotland heeft het weer een betrokken en regenachtig karakter. In Frankrijk en ook in de Alpen is het weer prachtig met windstilte en heldere lucht doch met groote hitte. De afkoe ling heeft in onze omgeving het weer niet van streek gebracht. Het is niet i te voorzien dat de nieuwe storing in het Westen niet zonder invloed zal blij ven bjp het weer in onze omgeving, welke de wind zal doen krimpen en de bewolking zal doen toenemen. AUGUSTUS 1937 Zon. 1 8 15 22 29 Ma. 2 9 16 23 30 Di. 3 10 17 24 31 Wo. 4 11 18 25 Do. 5 12 19 26 «14 Vr. 6 13 20 27 ®22 Za. 1 14 21 28 J 29 volladen of bevragt zijn, ten waare geene derzelve Beurtschippers zich thuis bevon den, in beide welke gevallen ook de vreemde schepen zullen mogen laden, mits betalende voor recognitie aan de beide voornoemde plaatsen Haamstede en Burgh, elk voor de helft van elk geladen schip zonder Bovenlast, tien schellingen Vis en met een bovenlast één Pond Vis; alles op verbeurte van twee Ponden Vis, voor elke schipper, die contrarie dezen zal geladen hebben en gelijke twee Pon den Vis, voor elke inlader, te innen bij arrest of gijzelrecht, zullen de 'tegen woordige schippers gehouden zijn om de schepen, die aan dit veer mogten ko men te lossen en te laden, aan het Plan kier te laten schieten en daar van moe ten afhalen; zullen dezelve daar voor van ieder te lossen en te laden schip genieten.... te betalen door de schippers der te lossen of te laden schepen. 17. De Beurtschippers, wanneer zij in de beurt naar Holland vaaren, zullen geenerhande plaatsen in hunne scheepen aan iemand afzonderlijk mogen verhuuren op verbeurte van Twee Ponden Vis voor elke reis, dat zulks geschied en zullen; verpligt zijn om de Wapens der beide Heerlijkheden Haamstede en Burgh in Hunne vleugels te voeren. 18. Ieder schipper aan dit veer zal altijd ter secretarie van Haamstede moe- VOLHARDING l-SWIVIRA I 2-5. Volharding speelt met 2 en Swivira met 3 invallers. Aanvoerder de Raad wint de tosB en Swivira trapt af. De eerste aanval is voor de gasten die even wel afgeslagen wordt. Hierop weet Vol harding uit haar eerste aanval de leiding te nemen (10). Hierna noteeren we ontelbare aanvallen van Swivira, maar zonder suooes, zoo nu en dan afgewisseld door een Volharding- aanval, die evenmin iets oplevert. 14 min. voor de rust slaagt Boogerd met een prachtig scherp sohot er in gelijk te maken (11). Met gelijken stand breekt de rust aan. Na de rust neemt Swivira onmiddellijk het heft in handen en na goed doorzetten weet Viergever de stand op 12 te brengen. Bij een volgende Swivira-aanval kopt Volharding's linksback in eigen doel (1-3). Nu komt Volharding, aangemoedigd door het enthousiaste publiek, opzetten en Maas verkleint den achterstand tot 23. Een kwartier voor het einde wordt Swivira's rechtsbinnen door een misverstand ran den 8oheidsreohter het veld uitgestuurd. Niettemin brengt Ten Haaf na goed aangeven van Boogerd onmiddellijk den stand op 24. Door een fout van keeper Jonker scoort v. Beveren no. 5 (25). Met dezen stand blaast de soheidsreohter, die betrekkelijk goed leidde, einde. Een waardig resultaat voor de Swivira- mannen, die bij deze match hun 2-jarig bestaan herdachten. Competitie-indeeling De voorloopige competitie-indee- ling van Afd. IV voor het seizoen 1937- '38 is volgens „de Sportkroniek" als volgt voor de Zeeuwsche afdeelingen 2e klasse ADe Baronie, Breda, Goes, Hero, Middelburg, RCS, RBC, Vlissin- gen, Zeelandia, De Zeeuwen. Men ziet hieruit dus dat De Baronie het komende seizoen weer in de Zeeuw sche afdeeling zal uitkomen. Na loting met HERO is T8C ingedeeld in de 2e klasse B. 3e klasse AAxel, Biervliet, Bres- kens, Corn. Boys, Hoofdplaat, Hulst, Oostburg, Sluiskil, Terneuzen, IJzendijke. 3e klasse BEiland Boys, EMM, Goes 2, Goessohe Boys, Hansweert, Middel burg 2, Terneuzen 2, Vlissingen 2, Zee landia 2. Niet Terneuzen I, zooals men ver moedde, dooh Terneuzen II is ingedeeld in de 3e klasse R. Een oplossing die in derdaad beter lijkt. Immers de elftallen uit 3B hadden tegen het eerste elftal van Terneuzen weing kans gemaakt, terwijl voorts de indeeling van Terneuzen I in 3 de wedstrijden in deze afdeeling interessant doet zijn. Waar blijven echter Z.8.C. Zierikzee I en Burgh IP Nederlaagwedstrijd K.V. „D.8.8.* D.S.S. IDie Gouwe I 16 Rust Roest I Veteranentwaalftal A.s. Dinsdagavond zal in het «Sport park" een niet dagelijksohe gebeurtenis op korfbalgebied voor Zierikzee plaats vinden. Dien avond speelt n.l. het «Rust Roest"- Veteranentwaalftal tegen het oompetitie- twaalftal van deze vereeniging. Bij de veteranen treffen we tal van oude bekenden aan die zullen laten zieD, ondanks alles, het spel nog niet verleerd te zijn. Namen als v. d. Houten, gebr. Sohouls, Leeuwe en Berrevoets zeggen genoeg. De matoh vangt aan om 8.15 uur en is vrij toegankelijk. Vrijdag speelt "Rust Roest" te Nieuwer- ten hebben en ten vermane Van de beide gemieentebestuiuiren te Haamstede en Burgh vernieuwen of opnieuw stellen sufficante cautie voor zijn getrouwheid ter somlma van Vijftig Ponden Vis. 19. De voornoemde schippers zuller. ieder moeten hebben een 'békwaame knegt, en zal de schipper, die aan het veer legt om te laden, gehouden zijn bij1 zijn schip te blijven of ten minsten Zijn knegt daar bij te laten om de goe deren te ontvangen en de Passagiers te onderrigten van den juisten tijd wan neer zij Zullen mtoeteni vaaren op ver beurte van tien schellingen, Vis voor elke reis. 20. De schippers zullen met alle naar stigheid de reis moeten vervorderen zooveel doenlijk zal wezen en bij het lossen hunner schepen praesent moeten zijn, zooveel doenlijk is en bij nood zakelijke verhindering altijd hunne knegt moeten scheeplaten, zoowel in 't Los sen als in het laden op poene als in art. 19. 21. De schippers zullen van niemand eenjge mteerder vragt mog/en afvorde ren nog ook voor iemand tot minder loon mOgen vaaren als hieragter in de Lijst der Vragtloonen staat uitgetrokken; op verbeurte van Vijf Ponden Vis voor elke reis, boven restitutie vian 't te veel gevorderde. 22. De schippers zullen altijd gehoer kerk tegen D.S.S. I voor het nederlaag- tournooi, terwijl des Zaterdags de Geel zwarten van Oosterland in het Sportpark een combinatie van «Rust Roest" zullen ontmoeten. Ondanks de warmte dus geen kwaad programma voor deze week. KORFBAL SJ>.K.a Aanstaande Zaterdag 14 Augustus wordt I Prom.-Degr. le/2e klasse. I NoordgouweDie Gouwe IOlympia I (7 uur 15). I WANDELSPORT j HAAM8TEDE. U|t een advertentie in dit nummer blijkt, dat de datum van inschrijving voor de 8.8.8. wandeltocht verlengd is tot uiterlijk Zaterdag 14 Aug. „De Luchtbode" Zierikzee Wedvlucht van Mons (België). Afstand 160 K.M. Jasper v. Almkerk 1-, 9-, 19e prijs. Joh. Pankow 3-, 10-, l3e pr. Jan Wiltenburg 2-, 5-, 11-, 12-, 15e pr. W. N. Paokow 7-, 8-, 16-, 17-, 18-, 25e pr. Frits flille- brand 6e pr Job Viergever 4-, 21-, 22e pr. Leen Simmers 14e pr. C. Berrevoets 23e pr. Jaap en Piet 24e pr. Gert. Flikweert 20e pr. H. Haze 26e pr. Gelost 8 u. Aankomst Eerste duif 10-3-41. MOTORWIELRIJDEN Terreinkampioenschappen van Zeeland Zaterdag werden te Middelburg de provinciale terreinkampioensohappen van Zeeland verreden, j In de 500 co-klasse werd D. H. Eysink (Amersfoort) met Eysink eerste in 2 uur 1 5 min. 17 seo. J In de 350 co-klasse legde J. Roest uit 1 Ter Aar eveneens met Eysink beslag op j de eerste plaats in 2 uur 53 seo. j Ook in de 150 co-klasse viel een Eysink- 0verwinning te noteeren. Ir. J. C. Verkerk uit Amersfoort won in deze klasse met een 1 tijd van 1 uur 48 minuten 16 seo. Motorrenner verongelukt i Niet minder dan 120 000 toeschouwers woonden Zondag de races bij om den grooten prijs van Duitschland, welke wed strijden op het bekende circuit van Hohenstei n-Ernstal plaats vonden. Guthrie de Engelsohe motorduivel, had in de zware klaase, na vijf ronden, de leiding genomen en het scheen een zeer gemakkelijke overwinning voor den, ook in INederlaud zoo bekenden, Nortonrijder te zullen worden. In de laatste roDdf, de 40ate, kwam hij op onverwachte wijze met zijn maohiue te vaiton Zwaar ge wond werd Guthne naar het ziekenhuis te Hohenstein Ernstal overgebracht, waar bleek dat hij een zware sohedelbrenk had opgeloopen, aan de gevolgen waarvan hij in den loop van den avond is overleden. ZWEMSPORT Lange afstandwedstrijden Z.Z. en R.V. De ideale weersomstandigheden van Zaterdag hadden wel grootere belang stelling, zoowel van de zijde der deel nemers als van het publiek doen ver wachten, voor de door de Z.Z. en R.V. georganiseerde lange afstandwedstrijden. Vooral de deelname (7 dames en 17 heeren) was voor een vereeniging als deze, die ongeveer 300 leden telt, veel te gering en het is dan ook te hopen dat een vol gende maal zioh niet zoovelen om een of andere reden van deelname laten weer houden. Als men van te voren maar ernstig traint valt het heusoh wel mee en men moet ten slotte toch ook beden- den zijn des verzegd wordende hunne Vragtlijst aan de daarbij belang hebbende te vertoonen, op verbeurte van een Pond Vis voor elke weigering. 23. Wanneer iemand een schip zal willen afhuuiren tot het vervoeren van Koopmanschappen, zal zloiodanig schip drie dagen in lading of lossing ten dien ste van den afgehuurde moeten blijven leggen, dogj langer wordende opgehou den, drie guldens daags aan den schipper moeten betaald worden. 24. De Boeten bij' deze ordonnantie ge steld zullen bij' parate excecutie worden geincasseerd en genooten bij de Schout le Haamstede en bij de beide plaatsen Haamstede en Burgh elk voor een gelijk een derde. Aldus gedaan en gearresteerd, op den 2 April 1806. Aan deze ordonnantie is toegevoegd een Lijst van Vragtloonen voor de schip pers van Haamstede en Burgh. De lijst is alphabetisch gesteld, de namen van alle mogelijke goederen zijn er in ver meld; ze begint met Aandakkers en ein digt met zwarte tonnen. B. W. G. B.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 3