IZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1937 OPGEHOl ZlEMKZEESCHE COURANT KENNISGEVING. DIENSTPLICHT. De Kern fm ABONNEMENTi Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 1797 - 1889 Dlractaur i A. J. DE LOOZB U[tg«var-Redacteur i M. J, KOSTEN Uitgavei N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13490 ADVERTENTIES i ran 1—4 regale 80 oent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reolames 40 oent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Dinsdag dm lOen Augustus, des nam. te 2 uur, op het Raadhuis een openbare Vergadering van den Ge meenteraad zal gehouden worden. Te behandelen onderwerpen: 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen 3. Aanbieding gemeente-rekening met bij lagen 1936. 4. Aanbieding rekening burgerlijk arm bestuur 1936. 5. Vaststelling rekening 1936 der Chris telijke bewaarschool. 6. Onderzoek geloofsbrief. 7. Wijziging begrooting 1937. 8. Vaststelling belooning hulp gemeente bouwmeester. De stukken 2 eh 5 t/m. 8 liggen ter inzage, de raadsnotulen zoodra mogelijk. Zierikzee, den 4 Augustus 1937. De Burgemeester, J. SCHUURBEQUE BOEIJE. Overgang naar de aanvulllngs- reserve en inlevering van rijksgoederen Behoudens onvoorziene omstandigheden, zullen op I October a.s. naar de aan vullingsreserve overgaan 1. de gewone dienstplichtigen der land macht, behoorende tot de liphting 1999. met uitzondering van hen, die de eerste oefening met een andere lichting hebben beëindigd; 2. de gewone dienstplichtigen der land macht van andere lichtingen, die met de lichting 1922 de eerste oefening hebben, beëindigd, met uitzondering van hen, die reeds eerder naar de aanvullingsresêjrvs zijn overgegaan. De tot de aanvullingsreserve behooren de dienstplichtigen zullen in geval van mobilisatie eerst behoeven op te komen, wanneer zij daartoe bij afzonderlijke open bare of peisoonlijke kennisgeving worden opgeroepen. De aan deze dienstplichtigen verstrekte rijksgoederen zullen met uitzondering van schoenen en haarkam in de twee de helft Van September of in October van dit jaar moeten worden ingeleverd. Blijkt bij de inlevering, dat er goederen ontbreken of d'at deze niet in den ver- eischten staat verkeeren, dan stelt de dienstplichtige, wien het aangaat, zich o.a. aar. bestraffing bloot. De ingeleverde zakboekjes worden, na wijziging of vernieuwing bij het korps, wederom aan de dienstplichtigen ver strekt. Nader zal aan belanghebbenden wor den bekend gemaakt, wanneer en waar de inlevering moet plaats hebben. Aan de hierbij betrokken dienstplich tigen wordt in hun eigen belang aanbe volen, er intijds voor te zorgen, dat hun goederen bij de inlevering geheel in orde zijn. Zierikzee, 4 Augustus 1937. De Burgemeester van Zierikzee, J. SCHUURBEQUE BOEIJE. Terugkeer van Hertog van Windsor bepleit In de „Star" wordt stemming gemaakt voor den terugkeer van den Hertog en de Hertogin van Winjdsor maar Engeland. Een medewerker zegt te kunnen ontsluie ren, dat de Hertog, die zich altijd heeft geïnteresseerd voor woningbouw en het opruimen van sloppen, zich voornamelijk aan dat werk denkt te wijden. Er wordt in herinnering gebracht, dat de Hertog als Prins van Wales steeds belang heeft gesteld in het werk van particuliere in stellingen voor verbetering van arbeii derstoestanden en verder wordt de aan dacht gevestigd op het feit, dat de over grootvader van den Hertog, Prins Albert, door omstandigheden belet zich met de politiek te bemoeien, zich desondanks bui tengewoon verdienstelijk heeft weten te maken op 'het gebied van kunst en we tenschap en voornamelijk ten opzichte van de industrie en philantropie. JAPAN-CHINA De oudste zuster van Japan, China, schijnt niet Van zins haa,r fouten te ver beteren, die haar jongere zuster in haar meent te ontdekken, niettegenstaande de geruststellende veiMaring van Japansche zijde, dat men geen oorlog iof afstand van grondgebied vraagit. Het is overigens niet de eerste keer, dal een Japansch staatsman zich naar het uiterlijk zao vriendelijk, zloio tege moetkomend tegenover China uit. Nog kort geleden heeft Hirota, de minister van 'buitenlandsche zaken, verklaard „Wij wenschen geen oorlog. Wij wen- schen geen grondgebied. Ik wilde dat ik wist, hoe het Ghineesche vcijk te overtuigen van Japan's verlangen olm goede vrienden te zijn". En prins Ko- noje, de Japansche premier: „Wat Japan van China verlangt is niet grondgebied, maar samenwerking, door bij te dragen tot de ontwikkelnig van de Oostersühe cultiuiur". Mien kan nauwelijks gelooVen, dat de Chineesche staatslieden, die de Japansche in bloemrijkheid, in hoffelijkheid niog verre overtreffen, door de ruischende woorden, komende van de andere zijde der Japansche "Zee, getroffen of betoioi- verd zullen zijn. De Chineezen ziuilen bij' het door Nakagawa ontworpen beeld van Japan als den edelmhedigen broe der en China als de Zwakke, bescher ming-behoevende zuster misschien in fi losofische Wijsheid glimlachen. Dat Tokio een beroep doet op de zachte gevoelens v:an het Chineesche volk, is begrijpelijk. Het gewapend con flict, dat zich thans in Noord-China voort sleept, komt Japan ongelegen. Nanking 'blijkt niet van zins, voor het geweld der Japansche wapens te bukken en Tokio aarzelt, of het daaruit de mili taire" consequenties zat trekken- Het Ja pansche volk is thans financieel reeds zoo zwaar belast en de edomolmische gevolgen van een oorlog reiken zloo ver, dat Tokio er op bedacht blijft, het con flict op een of1 andere geschikte w'ij'ze te sluiten. Japan tracht beurtelings met wapen geweld en vriendelijke woorden China 'mlurw1 te maken, maar dezen keer too,- nen de Chineezen een hardnekkigheid, die Tokio zichtbaar verontrust. Het Palestijnsche vraagstuk Op het Zionistische congres besproken Het theater der ZwitsersChe stad Zü- rich was tot den nok gevuld, toen Woensi dagmorgen, dr. Chaim Weizmann, zijn groote politieke rede aanving, die in hoofdzaak gewijd was aan het rapport ider Kon. Britsohe commissie over de verdeeling van Palestina en de belemme rende emigratiebepalingen. Sprekende over de onlusten en het verzet der Arabieren tegen de vestiging der Joden, betoogde dr. Weizmann, dat de Palestijnsche administratie het mandaat niet heeft doorgevoerd. In 1920 had men nog met de Arabieren tot een vergelijk kunnen komen, maar toen de Britsche regeering ging weifelen, kregen de woes tijn-elementen onder hen den moed om op te treden. De Arabieren wenschen geen emigratie v!an de Jejden, hoewel hjup werk nut bracht voor de volgelingen van Mo- balmlmed. Dit alles beteekent de vernietiging van het Joodsch Nationaal Tehuis. Wij zullen ons daartegen met alle midde len, die ons ten dienste staan, verzetten*, want het is een schending van plechtige beloften, die het Engelsche imperium ons in een voor hem zeer critieke periode heeft gegeven. Ik heb twintig jaar ge probeerd het Joodsche en het Engelsche volk elkaar te doen begrijpen, maar nu is de grens bereikt. Wij accepteeren geen emigratie naar het principe der psychologie, of emigra tie naar een bepaald principe. Hoe kan het Engelsche imperium zoo zwaar zon digen tegen een volk, dat in zijn bloed baadt? Canada en Zuid-Afrika zijn niet aan Engeland verbonden omdat het een vloot heeft, maar op grond van moreele principes. Engeland mjoet ons de waar he id zeg gen, wij hebben het verdiend! Ik heb scherper gesproken dan ik ge loofde, maar het was de smart van een I man, die twintig jaar gezwegen heeft; Toch hoop ik, dat het Joodsche volk het bestuur in Palestina niet zal identi- fioeeren met het Engelsche volk. Er is nog een ander Engeland: dat, hetwielk I heeft gesproken in Hooger- en Lagerhuis. Naar de Zuidpool Sir HUBERT WILKINS de Australische ontdekkingsreiziger, is voornemens een expeditie uit te rusten naar het aan Australië toebehoorende vasteland van het Zuidpoolgebied, met het doel gegevens te verzamelen, waarin de regeering van het gemeenebest aan leiding kan vinden, om in het Zuidpool gebied op zijn minst twee permanente stations voor wetenschappelijke onder zoekingen te vestigen. Sir Hubert heeft nog meer plannen. Hij hoopt eerst nog in het begin van 1938 een expeditie per onderzeeboot te leiden naar de Noordpool. In October van dat jaar hoopt hij vervolgens uit Kaapstad te vertrekken naar Enderby, Land, in het Zuidpoolgebied, en in Maart 1939 naar Perth terug te keeren. I-t— <1+ otlAnW mno*.. lüflt lipt Zuidpoolgebied betreft, niet slechts voor de walvischvangst, maar ook voor het aankweeken van pelsdienen en het doen toenemen van vogels. Ook meent men, dat in den Australischen sector steenkool en metalen zijn te vinden. ITALIË-ENGELAND Opklaring van de politieke atmosfeer In een door de Italiaamische .ambassade te Londen gepubliceerd interview, heeft graaf Ciano, de woordvoerder ivian dep Dujce bijl het Engelsche Hpf, gezegd, idlat er een groote stap Vooruit is gedaan in de richting Van de opklaring van de atmosfeer en van een verwijdering van wederzij dsche achterdocht en wan trouwen. Hij 'zeide, dat de belangrijke redevoeringen, onlangs dO|Oir Eden en Duff Cooper geboeiden, den weg hadden geëfiend voor een ze^- 'belangrijke briefwisseling tusschen deh Diuice en den premier Chamberlain. Er is thans, aldus Ciano, de oprechte wil om! to,t overeenstemming te komen, te meer daar beide partijen verklaard 'hebben hel eens te zijn in de erkenning dat de 'belangen vam Groot Britamnië en Italië in de Middellandsche Zee en el ders niet met elkaar in 'botsing ko men. Integendeel, voegde Ciano- èr aan toe, iilc ben stellig van meening da,t de 'belangen Vam de twee landen elkaar aanvullen. Volgens de bladen werd op de Itali- Oansdhe ambassade veiiklaarjd, dat Italië vastbesloten 'w'as een oprechte poging te doen in de richting van overeen stemming als 'bijdrage tot den Euro- peeschen vrede. Ontspanning in de non-interventie Rusland zal zijn houding herzien Rusland zo,u, volgens goed ingielicbte Ik'ringen, bereid .Zijn Zijn weigering Idie rechten van oorlogvoerende partij aan Franco te verleenen vóórdat alle vrij willigers, de M oo ren inbegrepen, uit Spanje zijn teruggetrokken, te herzien. Deze wijziging in het standpunt der sowjet-regeering zal echter afhankelijk gesteld worden van twee voorW|aarden: le. van de welomschreven verklaring van Italië en Duitsohlapd, dat zij het beginsel van het terugtrekken der vrij willigers erkennen, en. 2. van het feit, dat de Comlmissie van niet-inmenging de verzekering; krijgt, dat volgens de 'bepalingen van het Britsche 1 plan een belangrijk deel dezer vrijwil- iigers teruggetrokken zal wO;rden. De kwestie der Moeren, die de sow- jet-unie eveneens als Vrijwilligers be schouwd wilde zien, en die teruggetrok ken zouden dienen, te Worden, is naar het oordeel van Sow jet-Russische krin gen te Londen van Zuiver teehnischen aard en door den sowjet-vertegbnw'oor- diger dan ook alleen ter sprake ge bracht in een der bijeenkomsten1 van het technische subcomité. Ossietzky vrij Zijn gezondheidstoestand verbeterd In een sanatorium1 nabij Niederschön- hausen heeft de correspondent van de „Ber.lingske Tidende" gelegenheid gehad te spreken met den winbaar van den Nobelprijs voor den vrede, den pacifist Carl von Ossietzky. Hij' vertelde dat 'hij' volkomen vrij was en zich kon 'begeven, waarheen hij1 wilde en Wanneer het hemi paste. Alles hing evenwel af van Zijn gez|omjdheidstoe- stand. Op de vraag hoe het gegaan was mlet den Nobelprijs vertelde Von Os sietzky, 'dat bij: het bedrag in Januarc Van dit jaar had uitbetaald gekregen, in totaal 97.000 Mark. Hij had het geld op een groote bank te Berlijn gedepioi- neerd, waar het tot zijn beschikking staat. Nauwelijks had hijl het geld uit betaald gekregen of de eerste bedel brieven kwamen binlnien, bijna alle uit het buitenland. De mran die eerst Voor zijn geldzlak'en Zorgde, de adVocaat dr. die de onderhandelingen in Noorwegen leidde voor de uitbetaling van den vre desprijs, trachtte zelf een groot deel van het geld te krijgen, zeide Von Os sietzky 'bitter. Als loon voor Zijn Zoo" genaam'de bemoeiingen liet hij zich in totaal 20.000 Miark' uitbetalen, hoewel hij wegen door een helpster' "ïïacf tfoen1^ ver tegenwoordigen. Ten aanzien van Zijn gezondheidstoe stand is Von Osisietzky zeer optimistisch en zijn dokter, die 'bij' het bezloek tegen woordig was, verikilaarjde diat de ziekte behandeld werd met de modernste mid delen der wetenschap, de zgn. korte- golf-bestraling, een der beste middelen tot 'bestrijding der longtuberculose. In den loop van 2 of 3 maanden zal zijn toestand zooveel verbeterd zijn, dat hij' het sanatorium' zal kunnen verlaten. Mo gelijk zal hij een paar maanden maar Zwitserland moeten gaan voor verder herstel. Het Palestijnsche vraagstuk op het Zionistiache congres toege licht Pogingen tot toenadering tus- schen Engeland en Italië De Koningin en Prins Bernhard bezochten Woensdag de Jam boree Sir Huber) Wilkins koestert nieuwe Zuidpoolplannen In 14 uur over het Engelsche Kanaal gezwommen Droog weer Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. WEERBERICHT Hoogste barometerst. 769.1 te Ingö. 751.2 te Verwacht tot den avond van 6 Augustus: Meest zwakke wind uit uiteenloopende richtingen, gedeeltelijk bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur. Zon op: Zon onder: 6 Augustus 4,29 7,42 Nieuwe Maan 0,57 n.m. i' i' i. .1 Hoog- en laagwater le Zierikzee HoogwaterLaagwater 6 Augustus 2,19 14,39 7,46 20,18 Deze uren zijn genoteerd volgens zonnetijd Waar menschenhaar voor dienen kan Onze Oosterburen zijn toch In elk opzicht vindingrijk, Daarvan gaven zij al dikwijls En op vele wijzen blijk. En weer willen zij voorkomen Dat er iets verloren gaat, Zelfs de afgesneden haren Moet men offeren aan den Staat. Wie zag er tot nog toe waarde In zoo'ji afgesneden pluim? Enkel zwaar verliefde menschan In een zwaar verliefde luim. Maar die „waardelooze" haren Passen in 't Vierjarenplan En de vindingrijke Duitschers Maken er tapijten van. Ondertusschen, met die haren Heeft men een goedaardig doel, En in elk geval niet strijdig Met ons menschelijk gevoel. Niemand zal het euvel duiden Dat men experimenteert. Zoolang men van menschenharen Maar geen kogels fabtidderl! - J. S.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1