IZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE s VRIJDAG 30 JULI 1937 OPGENOl ZIER1KZEESCHE COURANT 1797-1889 R00DE BESSEN JENEVER De Kern ABONNEMENTi Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het bniteni. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 cent, Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 Directeur i A. J. DE LOOZB Uitgever-Redacteur i M. J. KOSTEN Ultgavet N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13485 ADVERTENTIES i ran 1—4 ragels 80 oent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 40 oent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur MODERN JAPAN Moetsoehito de baanbreker Heden 25 jaar geleden stierf te Tokio de groote Japansche keizer Moetsdehito, de baanbreker van het hedendaagsche moderne Japan, dat de aandacht in Oost. Azië en plok in China op zich gevestigd houdt. In de 19e eeuw werd Europa het land, waar men in Japan de oogen op gevestigd hield. Nog steeds heerschte de Shogun of hofmeier in Kyoto en droomde de Mikado zijn eeuwenlange droom, wei- nig vermoedende, hoezeer de tijd van verlossing genaderd was. Door de be studeering van de oude Japansche let terkunde, waarbij weer de aandacht op de bijna vergeten Shinto-leer van Ama- terasu gevestigd werd, begon de troon der Shoguns te wankelen; men leerde wederom de afstamming van den Japan- schen keizer kennen en nog slechts een stoot van buiten af was noodig, oml de macht van den Shogun ten val te brengen. In 1853 kwamen de Amerikanen met een eskader aanzetten en eischten open stelling van het land voor de vreemde w-erelddeelen. Spoedig daarop volgden de andere landen en het Westen had zijn intrede in het geheimzinnige land ge daan. De Shogun zag geen kans, het Shogunaat te redden en de buitenlandsche politiek te voeren. En toen dan ook in 1867 de 15-jarige keizer Moetsoehito den troon besteeg, legde hij al zijn macht in diens handen. Hiermede was een einde aan het Shogunaat gekomen, dat eeuwen lang geheerscht had. Het nieuwe Japan Met groote praal en plechtigheid werd de nieuwe keizer geïnstalleerd en de oude roem van het keizershuis hersteld. De „glansrijke regeering" was aangebro ken en de Westersche beschaving deed zegevierend haar intocht in Japan. Zoo als China voorheen, zoo werd nu Europa de leerschool. Wanneer men den toe stand, waarin het land verkeerde in het begin dezer periode, vergelijkt met Ja pan's tegenwoordigen staat, dan moet men de grootheid der mannen bewon deren, die dit alles in zoo korten tijd tot stand hebben weten te brengen. Het is moeilijk te zeggen, in hoeverre da keizer zelf hieraan een werkzaam aan deel heeft gehad, of zich slechts door zijn bekwame raadslieden heeft laten lei den. Doch dit is zeker, dat hij die raads lieden altijd goed wist te kiezen, wan neer het geval zich vpordeed, dat hij een keuze moest doen tusschen mannen, die lijnrecht tegenover elkaar staande meeningen verkondigden. Koloniale mogendheid Japan werd namelijk een koloniale mo gendheid. In de eerste plaats breiddia het zich uit in de richting van Qtina, waar Korea al sinds jaren het doelwit der Japansche veroveringszucht was. Het gevolg was, dat in 1894 de China-Japan oorlog uitbrak, waarbij de Japanners naa;r hartelust hun ouden strijdlust konden bot vieren en tevens toonen, wat zij van Europa geleerd hadden, om zoodoende met één slag hun prestige in het Oosten te bevestigen. We weten, hoe schitterend de Japanners hun doel bereikten, hoe ze met behulp van admiraal Togo de Chineezen ter zee maar ook te land versloegen. Maar naast de moderne ge weren waren het de oude, gewijde zwaar den der voorvaderen en de oude Ja pansche heldenmoed, die tot de over winning geleid hadden. Natuurlijk had deze oorlog zijn onvermijdelijke gevol gen. De andere landen waren na-ijverig op de Japansche veroveringen en vooral Rusland zag deze uitbreiding met leede oogen aan. Zoo brak er tien jaar later een oorlog tusschen Rusland en Japan uit, waarbij Rusland het onderspit moest delven. Ook hierbij was admiraal Togo de man die voor de overwinning zorgde. Machtig en gevreesd Zoo was dus Japan in eenige tien tallen jaren uitgegroeid tot het mach tigste en meest gevreesde land in het Oosten van Azië. Toen dan ook op 30 Juli 1912 keizer Moetsoehito voor goed de oogen sloot, heerschte ier in het ge- heele land groote rouw. Indrukwekkend en geweldig was de rouwstoet, die door de straten van Tokio trok. En "terwijl men hem de laatste eer bewees, volgde zijn vriend en raadgever, Nogi, de over winnaar van Port-Arthur, hem vrijwillig in den dood. Moetsoehito Was een voor treffelijk keizer met verlichte denkbeel den geweest, die oneindig véél voor zijn land gedaan heeft. Thans is Japan een land, dat in de wereld en in de wereldi- gebeurtenissen een eerste plaats inneemt en waarschijnlijk in de toekomst nog een veel belangrijker rol zal spelen. CHINA ZAL VECHTEN .Alleen een rechtvaardige vrede na een overwinning op het slagveld Van nu af aan, aldus heeft maar schalk Tsjiang Kai-sjek te Nanking ver klaard, kan er geen sprake zijn van zooiets als een plaatselijke regeling. Het is een nationale Icw'estie ge worden Er zijn geen Japanseh-Chi- neesche onderhandelingen mJogeiijk, zoo lang Japan niet de vier mmimum-eischen, welke ik in mijn verklaring van 19 Juli heb geformuleerd, erkent. Deze vier eisehen waren: 1. Geen enkele overeenkomst mag de territoriale integriteit van China aan tasten, zoomin als de souvereine rechten van het land. 2. Een onwettige wijziging van. den politieken raad van Hopei en Tsjahar kan niet worden toegestaan, oimdat het statuut van dezen raad door de Centrale regeering is vastgesteld. 3 De Centrale regeering kan niet toe staan, dat plaatselijke ofticieren, welke door haar benoemd zijn, onder druk va/n buiten worden overgeplaatst. 4, De regeering te Nanking kan niet dulden, dat aanmerking wordt gemaaakt oip de posities, welke de troepen van het 29e leger hebben ingenomen. Indien de 'beginselen van deze vier punten niet aanvaard worden, zal China voor zijn nationale bestaan, en zijn sou vereine rechten vechten. Na te hebben; uiteengezet waarom de regeering niet terneergeslagen is door d e dé'bacle van Peking, deed maarschalk Tsjang Kai-sjek. een dringend beroep op de ChineesChe natie om op doeltreffende w'ijze al 'haar middelen te offeren aan den nationalen strijd, wamt, aldus besloot hij zijn verklaring, China kan zijn rech ten -alleen doen regpecteeren door Japam en alleen op een rechtvaar di gen eervollen vrede hopen, na een overwinning op het slagveld. Ten aanzien Van den strijd bij Peking heeft maarschalk Tsjang Kai-sjek nog gezegd, dat een échec als dat van Peking nog geen vernietiging van een natie beteekent. De gebeurtenissen bij Peking en Tientsin zijn nog niet afge sloten, zij vormen daartegen Üêt begin van een oorlog, die een gevolg is van agressie Als leider van de Chineesehe legers zal ik alles doen om het gevaar te keeren Wij zifllen geen compromis aanvaarden; de centrale regeering neemt alle noodzakelijke m'aatregel-en voor de noodzakelijke overwinning. De stem des roependen Het Italiaansche schrikbewind in Abessinië Naar de Daily Herald meldt, heeft H a i 1 S 1 -a s s ie een beroep gedaan op de cristelijke kerken -om hun afschuw en ver-oordeeling pit te spreken over het leed, dat aan zijn volk1 wordt toe gebracht en het te helpen met hun ge beden, opdat -aan de afschuwelijke uit spattingen, geduld en gedekt door de Italiaansche regeering een einde worde gemaakt. De Negus gewaagt van de slachting van duizenden inwoners Van Addis A be ba- in Februari bij wijze van represaille voor den aanslag op Graziani. Dezle, zegt hij, werd stelselmatig uitgeVoerd met een bloeddorstigheid en woede, welke in den modernen tijd zonder weerga is. Alle uitgangen van de stad werden afgezet en wie trachtte te vluchten werd neer geschoten. Voorts uit de negiUiS beschuldigingen tegen het Italiaansche leger, met inbegrip van het vermoorden van honderden man nen, vrouwen en "kinderen door Ita,li- aansohe soldaten op eigen houtje, exedu- tie van duizenden na- eem oppervlakkig onderzoek, het martelen van gevangenen de executie van Ras Desta en andere krijgsgevangenen en de giedwonigen pro stitutie van duizenden1 ongehuwde vrou wen en jonge wedbw'en. De nieuwe is er bij de Herstel van het Koningschap in Spanje Don Juan, Alfons' derde zoon, pretendent voor den troon Oud-e geruchten, dat generaal Franco Don Juam, den derden zoon van ex- koning Alfonso, bestemd heeft tot het bestijgen van -den Spaanschen troon, dui ken in positiever vorm Weder op. Aan de hernieuwde afwijzing door Franco, kortgeleden, van het verzoek van Don Juan, om uit Engeland, waar hij ver blijf houdt, naar Spanje te mogen terug- k-eeren, blijkt men in dit opzicht b-e- teek-enis te hechten. Franco heeft naar aanleiding daarvan in een interview met het blad „A.B.C." verklaard: „Ik wil een leven dat waarde voor ons kan hebben, niet opofferen. Als Spanje tot zichzelf zal 'zijn gekomen, fcal het om een koning vragen en deze koning moet -niet als veroveraar, maar als vrede stichter zijn land betreden". De open4 lijke verzoening tusschen ex-koning Al fonso -en zijn gemalin beschouwt men als -een versterking van de kansen van- Don Juan- Het zou, naar men meent, in de bedoeling tiggen, dat eerst Al fonso weder den troon bestijgt, maar direct daarop weder abdiceert ten gunste van Don Juan. Herstel van het koningschap heeft van het oogenblik, dat Franco den opstand tegen de Spaanscbe Volksfrontregeering begon, onderwerp van belangstelling ge vormd. H-et is echter lang in de scha duw gebleven, omdat in de groepen, die zich spontaan achter de militaire leidhig van Franco schaarden, politieke tegen stellingen leefden, die door het direct aanroepen van het koningschap slechts noodeloos zouden zijn vergroot. Generaal Franco is er in April j.l. in geslaagd, tusschen de heterog-ane ele menten -een zekere eenheid te scheppen, die, naar men moet aannemen, voor alsnog eer door den w-ensch de macht van Valencia te breken wordt gevoed, dan door fundamenteele punten van aan- riakliing. Aanvankelijk heeft Franco- voor zichtigheidshalve nagelaten, politieke pro blemen aan te roeren, maar de politieke partijen opgeheven, die gedwongen wer den zich in half-militaire organisaties op te lossen; Requeté en Falang-e. Of de Falangisten bereid zullen blij ken het koningschap te aanvaarden, zal de toekomst moeten loeren. Maar wat de Carlisten betreft, is het probleem ver eenvoudigd door den dood te Weenen op 28 September 1936 van Don Alfonso Carlos van Bourbon en Oostenrijk, die na het verscheiden van Don Jaime in October 1931 hoofd der Traditionalisten werd. Don Alfonso stierf kinderloos en aangezien er geen directe troonpreten dent voorhanden was, kwam een bij tes tament aangewezen „regent" aan het hoofd der Traditionalisten en wel Don Xavier van Bourbon en Parma, een broe der van keizerin Zita. Sedert echter de jaatste Carlistische pretendent in d-e rechte linie stierf, is de tegenzin der Traditionalisten tegen koning Alfonso XIII en zijn huis minder groot en hebben zij geen bezwaar meer tegen de troons bestijging van Don Juan, Alfonso's der den zoon. Franco wil de huid blijkbaar niet ver koop-en, voordat hij den beer geschoten heeft. Hij wil Don Juan eerst tot koning uitroepen, als hij den oorlog definitief zal hebben gewonnen. Dat kan nog wel een poosje duren! Een goede Huidverzorging Witte Purol wrijft onzichtbaar weg in de huid en is daarom zoo geschikt voor gebruik overdag. Dit houdt de huid zacht enQmooi en |voorkomt en geneest zonne brand en vervellen. Doos 30 et. De ramp van de „Flamingo" In plaats van den chef van de motor- werkplaatsen der K.L.M. op Schiphol, is de werkmeester Bruiniestei-n naar de plaats van het ongeluk met de „Fla mingo" v-ertrokken. De heer Rehage heeft aan de directie van de K.L.M. nog geen nadere mede- deelingen over de eventueele oorzaak van de ramp kunnen doen. Men is namelijk nog niet begonnen met het uitgraven van de beide motoren. De hieer Behage zou het liefst zien, dat de motoren naar Nederland zouden worden overgebracht voor (e«en minutieus onderzoek. Er is echter door d-e Belgische autoriteiten nog niet beslist of de motoren vrij gegeven zullen worden. Mocht de beslissing ne gatief uitvallen, dan zal het onderzoek dus te Brussel geschieden. Het stoffelijk overschot van den ge zagvoerder Steensma zal waarschijnlijk Maandag a.s. te Wageningen ter aarde Worden besteld. H-et stoffelijk overschot van den heer Geering zal eveneens dien -dag begraven worden en wel te Rotter dam. D-e heer Nathans zal t-e W-esterveild worden g-ecremleerid. Alle slachtoffers geïdentificeerd De identificatie van de slachtoffers, die zeer waren verminkt, was zeer moeilijk. Aan d-e hand van papieren, juweel-en en gedeelten van kledingstukken, slaag de men er tenslotte in dertien slacht offers te i-dentifieeeren, n.l. den eersten piloot Steensma, den tweeden piloot Gae- ring, -den radiotelegrafist Ludikhuis, de stewardes Van der Laan, den Belgischen industrieel Camill-e Tondreau en zijn echt- genoote mevr. Tondreau geb. Toll-enaere, den Engelschen ingenieur Whitehouse, den Mexicaan Trillo, -directeur van de R.K.O. Filmmaatschappij bijkantoor te Amster dam, den Duitscher W-etzlar, den Ne derlander Nathans, den Belgischen in genieur Bljoöml, de A|mlerikjanen Galton en Milton Goldbloom. D|aarnai Zijn no-g geidenfïcteerid de stof felijke resten v'an den heer Wapper-osi, werkStuigku-ndi-ge ider K.L.M. en v'an den Amieriikjaan Bliuim!, die -president was van een oliemaatschappij. Overdracht Prinselijk jacht Aan Prinses Juliana en Prins Bernhard Omtrent het gereedkomen van het voor Prinses Juliana en Prins Bernhard als onderdeel van het nationale huwelijksge schenk gebouwde jacht „Piet Hein", ver nemen wij thans dat de overdracht van het schip aan het prinselijk paar zal geschieden op Zaterdag 28 Augustus a.s. Zoodra het jacht op 14 Augustus a.s. zal zijn te water gelaten, zal het voor den te houden technische proeftodht in 'gereedheid worden gebracht. Deze proef tocht zal op* diep water, Waarschijnlijk in de buurt van het eiland Texel, wor den gehouden. Wanneer de proeftocht slaagt zal -de „Piet Hein" gedurende de vaart door het algemeen comité tot aan bieding van een nationaal huwelijksge schenk van den bouwer worden over genomen. Vervolgens zal op Zaterdag den 28sten Augustus de aanbieding aan het prinselijk paar geschieden. Bakt Beter Brood Ons brood gekeurd en verbeterd Brood is een Voedsel, dat iederen dag eenige malen op vrijwel elke gezimstafel ktoimt. H-et behoeft geen betqo®, dat -het Nederlands-olie publiek het grootste be lang heeft bij de beste qualiteit 'brood. Op het oogenblik Wordt er onder de bakkers in Nederland een groote actie gevoerd o/mi de vakkennis te verhoogen en den -prikkel tot beter brood bakken te versterken. Daartoe zenden de 6000 deeLnomiers aan deze actie in de -mlaanden Juli tot Oct. driemaal hun brood op naar een juiry in Utrecht. In de groote Handelsbeurs aldaar wor den d|eze 'brooden aam een vakkundig onderzoek -onderworpen em gekeurd op Volume en 'bakaard, kleur van de korst en van de kruimi, afwerkimg van rijs en sitbaakl. Die bakkers krijgen een rapport van deze keuring th|uös gestuurd met vakkundige opmerkingen en de middelen oml tot betere resultaten te komen. Het resultaat van deze keuringen is verbazend ï^ij de tweede inzending is hot 'brood over de geheele linie veel ver betert! 25 jaar geleden stierf de baan breker van modern Japan Naar herstel van het koning schap in Spanje? Alle slachtoffers van de ramp der „Flamingo" herkend China zal vechten voor zijn nationaal bestaan Spoorwegramp bij Parijs eischt 27 dooden en 50 gewonden Iets warmer WEERBERICHT Hoogste hajramOterst. 765,3 te Vardö Ljaiagste 741,8 te Isafjord Verwjaicht tot den avonld van 31 Juli: In het Noord-en: Meest zwakke Wiinid luit Noordelijke richtingen, zwaarbewolkt tot betrokken, weinig of geen regen, wei nig verandering in temJperatuur; i|a het Zeiden: Meest zwakke iwinid- uit Ooste lijke richtingen, half- tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. 31 Juli Zotn op: Zon onder: 4,21 7,52 Hoog- en leegwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 31 Juli 7,45 20,— 1,03 13,32 Deze uren zijn genoteerd volgens zonnetijd ^531 Predikbeurten te Zierikzee Zondag 1 Ned. Herv. Kerk. Nieuwe kerk. 10 ure, ds. G. J. Waarden burg van Haarlem. Kleine kerk. 10 ure, ds. B. J. Aris, voorganger Vrijz. Herv. te Amsterdam. Luth. Kerk. Geen dienst. Geref. Kerk. 10.30 en 6.30 ure, dr. v. Lonkhuijzen Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Geleijnse, missionnair pred., 2 Leesdienst en 6" ure, ds. Geleijnse (o. t.) Leger des Heils (Poststraat) 10 Heiligingssamenkomst, 3.30 Open- luohtsamenkomst (Nobelpoort) en 8 ure, Groote Verlossingssamenkomst. Alle samen komsten onder leiding van Envooy P. Dieleman uit Middelburg. Gerei. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk (oude tijd). Oud-Gerei. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk (oude tijd). JULI 1937 Zon. 4 11 18 25 Mn. 5 12 19 26 Di. 6 13 20 27 Wo. 7 14 21 28 e 1 Do. 1 8 15 22 29 Vr. 2 9 16 23 30 Z». 3 10 17 24 31

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1