OM DE KONINGIN BIJVOEGSEL Zierikzeesche Nieuwsbode behoorende bi] de van Woensdag 14 Juli 1935, No. 13471 Spoedeischende Vergadering van den Gemeenteraad te Zierikzee, op Dinsdag 13 Juli Voorzitter de burgemeester Jhr. Mr. Schuurbeque Boeije. Afwezig de heeren Catshoek en van Duin. Naar aanleiding van het eenige punt der agenda: Conversie gedeelte geldleening, gesloten met de Rijksverzekerings bank ten behoeve van de N.V. Waterl.-M.ij Schouwen-Duiveland geeft de voorzitter, na de opening der vergadering, direct het woord aan den heer Gerritsen, op wiens verzoek deze spoedeischende vergadering is belegd. De heer Gerritsen zet tiiteen dat de verschillende gemeenten die aandeel- houdster zijn in de N.V. Waterleiding- Mi). „Schouwen-Duiveland" oom hun aan deel te kunnen voteeren, indertijd geld hebben moeten leenen bij de Rijksver zekeringsbank tegen een redtevoet van 4:V<s of 45/s ,o/0. Nu is er in April van dit jaar een Koninklijk Besluit afgeko men, dat de gelegenheid opende om' gel den van deze leeningeai af te lossen en waardoor de rente automatisch werd te ruggebracht op 4 pet., welk laatste feit van groot belang is voor de aangeslo tenen bij 'de waterleiding, omdat hier door de gelegenheid kan ontstaan om de tarieven te verlagen. Kon men op deze wijze dus al goedkooper geld leenen nog tmooier is het aanbod dat het bestuur van de Nutsspaarbank dezer dagen deed n.l. om aan deze gemeenten-aapdeelhoud- sters een bedrag van maximaal f250.000 te leenen gedurende den tijd van 40 jaren tegen een rentevoet van 334 _pot. en daar het zaak was vóór 15 Juli vast te stellen hoeveel men bij de Rijksver zekeringsbank zal aflossen van het geen door een of meerdere gemeenten! geleend, was en het 't gemakkelijkst was indien één gemeente zulks deed (waar voor a Heen Zierikzee, dat meer dan 21/2 ton heeft geleend in aanmerking kwam) heeft spr. zich tot den voorzitter ge richt met het verzoek vóór 15 Juli -een spoedeischende vergadering te beleggien om deze kwestie te behandelen. Al z'it er voor de gemeente zelf' bij deze aflossing flij de Rijksvierzekeringls'- bank en het opnieuw sluiten van een leening bij de Nutsspaarbank geemj direct voordeel, toch beveeltspr. zulks aan in het belang der aangeslotenen hij de waterleiding. Wethouder Panny sluit zich bij dit laatste volkomen aan en meent dat de gemeente het met beide handen moet aangrijpen. In heel Zierikzee en over het geheeele eiland zal dit bericht z.i. met vreugde worden ontvangen, daar het een. verlaging der vaste lasten beetekent. Spr. wilde wilde dat men meer dergelijke dingen te pakken zou kannen krijgen. Die heer >v. d. Due juicht 'het Voorstel toe, doch vraagt nog eenige nadere in lichtingen, welke de heer Gerritsen hem •hem verstrekt en waarbij' blijkt, dat het hier een annuiteitsleenmg over 40 jaren betreft en dat ook' de Waterleidingmij1, zich ten zeerste over dez'e oplossing verheugt. De 1u oor sitter dankt hierop den fleer Gerritsen voor zijn voortvarendheid in deze zoo belangrijke Zaak! en voor de moeite die hij zich in deze getroost heeft en leest hierop hot öoinJciep,t- besliuit voor wjajarin nog eenige nood zakelijke Veranderingen worden aange bracht, waarna de raad zonder hoofde lijke stemming het besluit goedkeurt. De verborgenheid geeft ons meer draag kracht dan wij self plegen te vermoeden 76 FEUILLETON DOOR VICTOR BRIDGES „O, u begrijpt dus, wat ik bedoel!" De opwinding van Congosta werd bijna vrees aanjagend. „U maakt voor uw genoegen een zeereisje! U komt met uw jacht in die haven. Mijn mannen zullen u op wachten. Binnen een uur zullen de pa tronen aan land zijn en dan hij wacht te even, terwijl hetzelfde zegevierende glimlachje wederom te voorschijn kwam zal er eenige wijziging in de schoone plannen van Da Freitas gebracht wor den". „Het is een prachtig idéé", zei Tony bewonderend. „Zoo eenvoudig en zoo on gevaarlijk. Wij behoeven niet eens aan land te gaan, als wij niet willen". „Maar welk nut zou het dan hebben?" begon Guy. Hij ging echter niet verder want een zijdelingsche blik van Tony, deed hem van verder spreken afzien. „Hoe lang denkt u noodig te hebben, om die patronen naar Southampton te vervoeren?" vroeg Tony, zich tot Con gosta wendend. Op verzoek van Mr. du Croo gaat de raad vervolgens geruimen tijd in geheime zitting. Na heropening deelt de voorzitter me de, dat Mr. du Croo een vioorstel heeft ingediend om. Wethouder Pan\ng hoog stens tot bet tijdstip, waarop hij den 65-jarigen leeftijd heeft bereikt, tijdens de zi^te van den heer Houtkamp tot waarnemend 'Gem. Bouwmees ter te benoemen tegen een salaris van f 2000 per jaar. Mr du Croo lfdht zijn voorstel nog even toe en splitst het in 2 deelen, n.l. ten eerste om tijdens de ziekte van den huidigen functionaris een waarnemer te benoemen en ten tweede om wethouder Panny op bovengenoemde basis als zoo danig te benoemen. Het eerste gedeelte wordt m.a.st. aangenomen en over het tweede (dat feitelijk dus een benoeming betreft) wordt schriftelijk, gestemd. Bij Be opening der briefjes blijkt dat 10 stemmen zijn uitgebracht op wethouder Panny en 1 blanco. Desgevraagd verklaart de wethouder zijn benoeming met genoegen te aan vaarden, maar dit zal automatisch tot gevolg hebben dat hij èn als wethouder èn als raadslid zal moeten bedanken, al valt dit hem, die 21 jaren de belangen van de gemeente heeft helpen bevorde ren, vanzelfsprekend moeilijk. Sprekers eigen inzicht kwam' niet altijd overeen (mlet dat van het piublie[kl Maar hij kan imlet gerustheid de verzekering geven dat |hiji zijn beslissingen inoioit anders heeft genomen dan in het waarachtige belang van Zierikzee zo.oals hij jdit Izlelf zlag, en al was er dan verschil van inzicht spr. heeft steeds Met waardeerkig! geluisterd naar de wijze waarop .anderen over een of 'andere Zaak dachten. „.De bewoners van Zierikzee zullen ervan lopzien, da,t ik tmiijn lange periode van raadslidmaat schap, die het glrootste ideel van mijn leven is geweest, op ideZe wijze 'z|oo, on verwachts beëindig,, Zegt spr. Maar mijn nieuwe loopbaan Za,l ilkf pok op de beste wijze 'zien te- verv|ullen". 1 Spreker doet verder een beroep op de raadsleden hemi in zijn nieuwe functie oojW zooveel Mogelijk te steunen en richt zich ten slpitte tot het College van B. en W. aan welkls lidmaatschap ispr. ook de aangenaamste herinneringejni bewaart. De <v\o\z\rzitter den heer Panny toespre kende dankt, na er Zooiwel voor dezen als vqor den raad ien B. W. een zoo belangrijke beslissing is gevallen, dezlen voor de wijZe waarop hij de Moeilijke impasse waarin de raad heeft gezeten naar aller tevredenheid heeft helpen op lossen. Spr. herinnert verder aan ide aangename samenwerking [mlet den heer Panny ijm het ooilege van B. en W., waarin steeds een prettige toon heerschte en richt zich ver volgens nog tot dezen Met een persoon lijk woord waarin hij den scheidenden wethouder mogeens dank! brengt voor de wijZe waarop deze spr. bij Zijn intrede ajs burgemeester hier ter stede is tege moet gekjoimien. Ten slotte drukt de vc orz. de hoop mit, dat de samenwerking met dezen zal blijven izboals die tot niu toe geweest is. Mr. 'du Croo brengt hierop Wethouder Panny dank voor al hetgeen deze in het belang der gemeente toéeft gedaan en spreekt de verzekering luit dat, al was er verscheidene Malen verschil Van impe ding, de heer Panny een goed wethouder en raadslid is gew'eesjt ia;am wie de ge meente Zierikzee buitengewoon veel te danken, heeft. Al heeft dit afscheid dan ooltó, 'Zoioals elk' afscheid, iets: weemoe digs toch acht spr. het een vreugde dat de raad de deskfupfdfige inzichten en ad viezen v'an den aftredende piet behoeft te Missen en hij! drojkt de hoop uit dait diens nieuwe functie die hij! Mat alge- meene stemtoen heeft geiklregen tot Zijn volle tevredenheid Zal izfijn en de bejklroMng zal zijn van de werkzaamhe den die ihijl in deze gemeente heeft ver richt (Applaus). Op verzoek! van den heer Panny wordt vervjolgens M.a,.s. beskoten te zijner tijd aan dezen een aankomende hulpkracht toe te voegen. „Dat zal geen tijdverlies opleveren", antwoordde de Livadiaan. „Hot is slechts een kwestie van betalen, waarna ik ze onmiddellijk met een vrachtauto kan la ten bezorgen. Hpt zou vanavond reeds kunnen". Tony knikte goedkeurend. „Bn hoe moet het met uw bericht naar Livadia? Het zal niet gemakkelijk vallen alles te verklaren. Niemand kent mij ginds be halve kolonel Saltero en ik geloof niet, dat hij een goeden indruk van mij heeft medegenomen." Congosta wees deze opwerping met een handgebaar af. „Laat dat maar aan mij over", sprak hij. „Ik geef u de verzekering, dat kolonel Saltero voor zijn vertrek, van uw goede trouw overtuigd was. Ik zal het zoo be stellen, dat hij de patronen te Braxa van u in ontvangst neemt." „Maar gaat u zelf niet mede?" vroeg Guy. Congosta schudde het hoofd. „Ik moet in Londen blijven", antwoordde hij op spijtigen toon. „Het is de wensch van generaal Almaida. Als onze partij wint, dan moet er hier iemand aanwezig zijn, om de erkenning van uw regeering te bewerken." „Juist, juist", zei Tony. Hij stak een sigaret op en deed <er een paar lange halen aan, terwijl hij peinzend een paar maal de hal op en neer stapte. Guy, zei Als collega spreéklt Wethouder den Broer den heer Panny vervolgens toe. Spr. wlil luiticig) igeven aan jde persoonlijlkle waar deerkig die hiji voor dezlen (koestert en herinnert aan de buitengewoon goede sa- Menwerikling gedurende de 2 jaren dat spr. wethouder is en ^daarom doet het spr. genoegen dat de heer Panny als des- jkiuadige toch nog zoo m(auw aan het Col lege van B. en W. verbonden blijft. De heer Gerit sen herinnert aan den tijd d^at hij1 als jongste raadslid «net den heer Pjanny heeft samengewerkt oimi te trach ten de belangen van de gemeente zooveel Mogelijk te behartigen en ial dacht spr. in den beginnen v.aakk „Wat is de heer Panny toch op de penning)", ijnj dein loop der jaren heeft hij' ,h|0ie langer hoe meer waardeering hiervoor igekiregen da,ar het Z.i. wel goed is dat ,er op dat gebied in den r\aad wel eens een remMende|n/ invloed is. Bovendien heeft spr. de over tuiging dat bij den wethouder steeds het gemeentebelang voor op stond en hij sliuit Zich gaarne bijl de Boor de vorige spre kers geuite dankwoorden aan. Daar niemand verder (Meer [het woord verlangt sluit de wprydü^er hierop deze iklorte imlaar belangrijke raadsvergadering. Hun, die hierin belang stellen zij nog Medegedeeld dat (die opvolger van den heer Penny op de lijst van. den Vrijheids bond is de heer J. Enzlin, die reedsi eerder (zij het djaei ook1 korten tijd) lid van den raad wias en Mocht deze be- djanken Ban is 'de heer A. van den Houten) J.Jztn. aan de beurt. Provinciale Staten van Zeeland Vergadering van Dinsdag 13 Juli Voorzitter de Commissaris der Konin gin, Jhr. Mr. J. W. Quarles v. Ufford. Afwezig de heeren van Bommel van Vloten, Mes, Mpelker en Hpimelimk1, alle Met IWamisgevinig. De voorzitter opent de vergadering. Toepassing art. 161 Provinciale wet Aan de orde is nogmaals de mededee- ling van Ged. Staten inzake de ten be hoeve van verschillende wegsverbeterim- gen aangekochte gronden tot een opper vlakte van 18.63.13 H.A. voor een be drag van f44.408.65 en de nadere me- dedeelingen van Ged. Staten naar aan leiding van de vraag van den heer van Duin in de eerste bijeenkomst op 22 Juni. De heer van Duin (c.h.) zou gaarne vernemen waar, in welke stukken, wordt vastgelegd, dat de definitieve afrekening geschiedt na de opmeting van het ka daster. Het is toch wenschelijk, dat dit goed vast ligt. De heer van Rompu (Ged. St.) kan hierop nog niet antwoorden. Hij zegt nader onderzoek toe. 1 Jaarwedden Gedeputeerde Staten Ged. Staten stellen voor in de veror dening, regelende de jaarweddjeregielmg van Ged. Staten nader te bepalen, dat indien een lid van het college een com-f missariaat, dan wel een bestuursfunctie vervult in eenige Corporatie, waarbij de Provincie blijvend financieel is betrokken, hij de inkomsten door hem uit dien hoof de genoten met uitzondering van pre sentiegelden en vergoedingen voor even tuele reis- ein verblijfkosten in de Pro vinciale kas moet storten. Ook 11a de opmerkingen in de afdeelingen, die wij reeds publiceerden, handhaven Ged. Sta ten hun voorstel ongewijzigd. De heer van 'tHoff (a.r.) vraagt, wat de Staten als ongewenscht willen we ren. De commissie die destijds hiervoor rapporteerde wees op de bezwaren te gen de combinatie: lid van Ged. Staten en bestuurder van een particuliere cor poratie. Deze combinatie kan leiden tot een conflict van plichten en belangen. Spr. vraagt zich af of de motie-De Pauw een oplossing voor de andere ge vallen brengt. Volgens spr. miet. Hij acht de motie niet gewenscht. De keuze van leden van Ged. Staten zou er nog meer door beperkt worden. Men kan volgens spr. zoowel de algemeene belangen als niets, doch sloeg hem met inspanning en vrees gade, hetgeen duidelijk op zijn gelaat waarneembaar was. „Zeg mij eens", zei Tony, terwijl hij weer voor Congosta kwam staan, „zoudt u een boodschap van mij aan iemand te Portriga kunnen seinen?" Congosta keek verrast op. „Ik kan het niet met zekerheid zeggen. Doch onmo gelijk is het niet. Het zal er van afhan-, gen, welk stadsgedeelte zij in handen hebben." Even wachtte hij'. „Waarom wilde u dat weten?" „Ik ben eenigszins ongerust over een vriend van mij", zei Tony, openhartig. „Hij staat sedert een paar jaar aan het hoofd van een automobielzaak en naar hetgeen ik van hem hoor, heeft hij daar een of zelfs twee gevaarlijke vijanden ge maakt; zakenvijanden bedoel ik. Zij zou- den van dezen rumoerigen toestand wel eens gebruik kunnen maken, om hem in moeilijkheden te brengen; daarom zou ik hem willen mededeelen dat de „Betty" te Braxa komt en hij een mooie gelegenheid heeft, om het land te ver laten, als hij verkiest". Congosta aanvaardde deze verklaring, naar het scheen vol vertrouwen. /„Ik begrijp het", zei hij. „Geef u mij het adres en den naam van uw vriend en als mijn maninen hem kunnen be reiken, wees er dan van verzekerd, dat hij uw boodschap zal ontvangen." die van een corporatie behartigen. De Prov. Staten moeten bij de verkiezing van Ged. Staten op al deze dingen let ten. Bovendien vindt spr. de bewoordin gen der motie niet duidelijk. De a.r. fractie zal tegen het voorstel stemmen. De iheer De P^juw (s.d-a.p.) herinnert er aan, dat dit voorstel van Ged. Staten, een uitvloeisel is van de motie-de Pauw. De bedoeling der motie was, dat leden van Ged. Staten geen revenuen zouden trekken uit lichamen, die door de pro vincie worden gesteund. Maar het was niet de bedoeling bepaalde leden te treffen. Spreker had gaarne gezien, dat de jaarwedde-regeling van Ged. Staten op de helling was gezet. Spreker heeft bezwaar tegen het woordje „blijvend" in het voorstel en tegen de redactie en stelt in aansluiting aan het besluit-Over- ijssel, dat de Kon. goedkeuring heeft ver worven, een redactie-wijziging voor, waar door pensioen en wachtgeld worden vei lig gesteld. De Iheer Kodde (s.g.p.) alcbt 't voorstel niet in strijd Miet ;de wet. Maar spr. be twist wel de doelmatigheid. Men kan ook door middel van zijn kapitaal be trokken zijn bij een particuliere onder neming. Er wordt verder geen onder scheid gemaakt of een lid van Ged* Staten zitting heeft in een commissariaat dan wel als lid van Ged. Staten of als- privé-persoon. Djt is niet billijk. Het voor stel is ook niet gewenscht. Op grond van tal van bedenkingen zal ook spr.'s frjaictie tegen, bet voorstel MemMen gevoelt spreker wel iets voor een be sluit als door Overijssel is genomen- I De heer Staverman (v.d.) herinnert er aan, dat zijn motie destijds een preven tieve bedoeling had. Toen die motie geen uitwerking had, wilde de soc. dem. frac tie er een strafbepaling van maken. Het voorstellen en aannemen van deze mo tie noemt spreker een fout. Spr.'s mo tie was nog zoo gek niet. Spr. voelt er veel voor de heele zaak aan te houden en de salarisregeling van Ged. Staten aan de orde te stellen. In het voorstel zitten onbillijkheden. De Iheer Vieaings (rjkf.) vindt de heele [kiwiestie een zaak van vertnoiuiwien. Men 'ikjan bijl elke regeling wel een Maas vin den 10m er door te [kruipen. Spr. steunt bet idee 10m die salaris-regeling van Ged. St. te herzien. De {heer Dekker (n.s.b.) Meent dat aan dit vjoiorstel van Ged. J5t. gebreken zitten. Dat is altijd het geval Met halve voor stellen. Sprekers Miotic wasi destijds ra- dtöaal. Eir zal wel niets gebeuren. Dat heeft spr. a1 W>r de vergadering ge hoord. Ged. Sfjaten kunnen dus straks tevredan zijn, temeer oimdat al gespro ken is aver salarisriherziening. De heer Vjan 't Hioff erkent, dat het beter was igeiwleest, dat (enkel1® dingen dioior spr. gezegd, do,or anderen waren gezegd. Het heeft spr. ipijn gedaan, dat op enkele personen ieen blaam werd ge worpen en door niemand een woord te hunner verdediging is gesproken. Boven dien is er enkele [maanden geleden veel over deze kwestie geschreven, dat op vertroebeling wees. De heer Vam der Feltz (c.h.) imerkt op, dat de Z.V.T.M. |de oorzaak van dit alles <is. We hebben tóen een zondebok gevonden in de leden van Ged. State|n|. Het vOorstel zit vol [onduidelijkheden. Het grootste deel van sprekers fractie z!al daarom tegen steMmen. De heer Stieger (Ged. Staten) noemt dit voorstel een ondergeschoven kind. Het grootste deel van Jhet betoog-Van 't Hoff was niet iter Zake dienende. We hebben inu alleen te pordeelen over het vporstel van Ged. Staten. De IMeeningen over dit voorstel zijn ock in Ged. Staten verdeeld. Spr. pleit voor béhpfud .van het woord „blijvend" in het voorstel. Ged. Staten hebben zich gewend ter bevoegder plaatse en zich overtuigd, dat hiun vioiorstel niet in strijid is smet de wet. Ged. Staten waren te bescheiden om (mlet een voorstel to|t verhooging van hap salarissen te kolmlsn. Nooit lof te nimmer Zal een dergelijk' voorstel door hen wor den gedaan. De redactie van Ged. Staten gaat ver der dan die vjan .Overijsel. Maar Zij had- Tony ging naar de schrijftafel en zette zich in den bureaustoel. „Dat is uitstekend", zei hij vriendelijk. „Het is niet plezierig, een goeden vriend in den steek te moeten laten, vooral niet in Livadia". Hij nam een vel papier uit een vakje voor hem en schreef zoo duidelijk mo gelijk het volgende adres: SENOR JAMES DALE, Garage Anglais, Praga D. Portriga. „Ik geloof dat het 't beste is", zei ihij, „als u (hem mededeelde, dat de „Bet ty" binnen twee dagen te Braxa ver wacht wordt. Hij zal mij in elk geval wel willen spreken, zelfs al wil hij het land niet verlaten". Congosta nam het papier en las het adres. „Indien het doenlijk is", zei hij, „zal het gedaan worden". Tony stak zijn hand in zijn zak en haalde zijn chequeboekje te voorschijn. „Laat ons nu aan het werk gaan", zei hij. „Ik zal het tamelijk druk hebben, als wij morgenochtend moeten uitvaren dus zal ik die patronenaifaire maar ge heel aan u (overlaten. Ik zal u een cheque op mijn bank geven, dan kan u het geld incasseeren als u er aanstonds langs komt". den die |m!otie-De P^uw uit te voeren. Deze gapt verder dan Overijsel ging. De Z. V* T. M. zou wel onder de motie-De Pauw' vallen, imlaar niet ppder het voorstel— Overijsel. Spr. eifklent, dpt de luitvoering van het voorstel v,an Ged. Staten tot zeer veel Moeilijkheden [aanleiding zal geven. De heer de Pauw' constateert, dat som mige leden geschrokken zijn van huni eigen Imoed Spr. hoopt, dat dit niet te wijten is aan de gebeurtenis die tysschen de vorige en deze vergadering heeft plaats gehad De motie en de aanleiding daartoe w'aren toch bekend. Spr. betoogt, dat de s.d.a.p, in deze kwestie een zuiver standpunt heeft inge nomen De 'motie-Dekker was niet het meest zakelijk'. Spr. wilde niemand finan cieel treffen. Maar w'e moeten de be langen der provincie zuiver stelleri. Tot den heer Stieger zegt Spr., dat in zake de salarissen van Ged. Staten toch een commissie uit de Staten had kiupnem worden benoemd Verwerpt men het voorstel van Ged Staten, dan zal deze zaak zeker nog geen einde hebben. De heer Dekker constateert, dat het niet prettig is om) naar Canossa te gaan De heer de Pauw' blijft halverwege steken Spr, heeft ook den indruk, dat de verkiezingen oorzaak' z'ijn, dat de heeren nu weer niet tegen cumulatie zijn. Die cumlulatie vindt men het meest naar mate de salarissen hooger zijn. Daarom is ook de oplossing van salarisverhoior giqg der leden van Ged Staten mets be- teekenend. De heer v. d. Feltz betoogt datmlenac- coord kan gaan Met de strekking van de Motie-de Pauw1, maar bezwaar kan heb ben tegen de practische uitwerking. Spr. wierpt de 'beschuldiging van zich af alsof Spr. zich zöu hébben laten leiden door den uitslag der verkiezingen. De heer Kodde zoekt de schuld in het verleden, die niet meer is goed te Im'aken We moeten alleen in de toekomst zorgen voor afdoende maatregelen. Het zial vooral aankoim'en op het verantwoor delijkheidsgevoel van de betrokken per sonen, die een dubbele functie vervullen Het am'endement-de Pauw (schrappen het woord „blijvend") wordt verworpen, met 27 tegen 11 St. (s.d.a.p., v.d., njsjJb. en de heer Bauwens). Het tweede amendement-de Paauw (re dactie-wijziging) wordt verWbrpen met 30 tégen 8 1st. Het voorstel van Gedep. Staten wórdt verworpen met 29 tegen 9 stemmen., (Voor s.d.a.p., v.d., n^.b.) Alle leden van Ged Staten stemden tegen! Wijziging algemeen polderreglement en polder-ambtenaren-reglement Zeeland In de afdeelingen is gediscussieerfd' over het voorstel tojf wijziging van het algemeen reglement voor de polders of waterschappen in Zeeland en van het Polder ambtenarenreglement Zeel and 1931 welke wijziging thans in behandeling kwam'. De heer de Baare (s.d.) wil voortaan tijdiger overleggingv van de adviezen der organisaties. De voorzitter zégt dit toe. Na enkele opmerkingen wordt het voor stel aangenomen. Uitvoering capitulanten-reglement 1935 Het volgende punt betrof het voor stel om na Kon. .goedkeuring aan de wa- suijj ap ua japiodsauma aa uaddeqosjaj Hendrikpolder ontheffing te verleenen van de verplichting tot aanwijzing van de tot hun ressort behoorende betrek kingen, 'welke voortaan bij uitsluiting door capitulanten ziuhen zijn te Vervullen, Z hjst. aangenomen. Subsidie herstel toren Ged. Staten stelden voor ,in het besluit tioit Ihet verleenen vjan jeen bijdragie aan de gemeente Stiavemisse in de Ikbsten vlam herstel van den tomen, in die gameeim- te, het ImlaxiMum bedrag te verhoogen van fl6ü op f190, zijnde 10 pet. der ge raamde Ikosten, die door verhooging van de hout- en Metaalp rijzen 'gestegen z'ijn van f 1600 op f 1900. (Zie vervolg eerste blad) Congosta knikte instemmend. „Dat is verreweg het gemakkelijkst", zei hij. „Dan kan ik tevens de verzending regelen". „Stoomjacht „Betty" Southampton is voldoende", vervolgde Tony, die bezig 'was eene cheque te schrijven. „Ik zal imiijn kapitein telegrafeeren, dat hij' ze in ontvangst moet nemén. Hij droogde het geschrevene met een vloeiblad af en overhandigde de cheque aan Con gosta. „Ik Iwleet niet hoeveel het kost", zei hij, „maar ik heb de cheque op vier duizend pond gesteld". Congosta staarde mfet van verbazing uitpuilende oogen naar het kleine vel letje rose papier. f „Vier duizend pond?" herhaalde hij langzaam'. „Maar zooveel is er niet voor noodig l" „Dat geeft niet", zei Tony opstaande. „Vraagt u voor de rest goudspecie en breng dat hier. Wij' zullen het dan imede nemen op reis. Als uw) volk er zoo krap Voor zit, als u zegt, dan geloof' ik, dat eenige Engelsche sovereigns niet on welkom zullen z'ijn. Het is in den regel een zeer nuttig lWapen in handen van kon in gsgezinde n geweest". Eerbiedig vouwde Congosta de cheque op en stak haar in zfjn zak. Daarna nam' hij zijn hoed van de tafel. (Wordt vorvolgd),

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 5