ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 14 JULI 1937 m OPGEN ZIERIKZEESCHE COURANT EERSTE BLAD De Kern ABONNEMENT! Prijs per 3 maanden 1*1,50, buiten Zierikaee f 1,80 Voor het buiteni. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 1797 - 1880 Olrecteun A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur i M. J. KOSTEN Uitgavei N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13471 ADVERTENTIENi ▼an 14 regalB 80 oent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 40 oent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Nieuwe arrestaties en dood vonnissen in Rusland j Het te Swertlovsk verschijnende dag blad „Oeral Arbeider" meldt, dat vier leden van de plenaire executieve van het gebied van Swertlovsk genaamd Litwinov, Misenko, Pavlovski en Sjawrin, uit de executieve zijn gesloten en als volks vijanden gearresteerd. t Naar het blad „Sarja Wostoka" meldt is dezer dagen te Tiflis een politiek proces gevoerd, waarbij zich 7 personen te verantwoorden hadden wegens poli- tieke vergrijpen. Zij werden allen ter dood veroordeeld. Een hunner, Mdivani genaamd, is een bekend Georgisch bols jewist, die vroeger als Russisch han- I delsvertegenwoordiger in Parijs en Te- heran werkzaam is geweest en nog in Junaari 1936 benoemd was tot plaatsver vangend voorzitter van den raad van volkscommissaris in Georgië. In het Ra- dekproces was Mdivani door de beken- tenissen van Radek en Piatakov zoo ern stig gecompromitteerd, dat reeds toen niemand meer twijfelde aan zijn arres- tatie. De spanning tusschen China en Japan De Japanners gaan er op slaan Generaal Katshoeki, de nieuwe com mandant van het Japansche garnizoen in Noord-China heeft aan het blad Asahi het volgende verklaard: „Japan heeft al tijd gewenscht het geschil met China op vreedzame wijze bij te Ifggen. Wij zijn echter genoodzaakt, ons stilzwijgen te verbreken, wegens de kwetseride hou- 1 ding der Chineezen, en ons leger te doen oprukken, teneinde de schuldi- j gen te strafffen en de Japansche belangen, levens en bezittingen, te be- j schermen. De Japansche regeering heeft de wereld van haar besluit in kennis ge steld. Wij zullen geweld gebruiken vol gens het reeds vastgestelde plan. Wij vragen het Japansche volk te wachten, de verrichtingen van het Keizerlijke leger te volgen en achter het front te steunen." Toch een vreedzame bijlegging Waarnemers van den politieken toe stand zijn van meening, dat Katsoeki, on danks de martiale houding welke hij thans aanneemt, opdracht heeft gekregen te trachten het conflict bij te leggen. Kat soeki wordt beschouwd als een gematigd man die zich nooit met binnenlandsche agitaties heeft beziggehouden. De kabinetsraad te Tokio heeft besloten op 15 Juli een conferentie te beleggen van j allle prefecten, teneinde dezen het door Japan ten opzichte van China genomen besluit uiteen te zetten. ties [hjadden Woensdagochtend een onlder- homd 'm'et Van Zeeland, welk onderhoud hioiofdzjaiklelijk over het regeeriogsproigrani zou loopen. De politieke sfeer in België gezuiverd Het blijikit wel, dat minister-president v|an Zeeland er in 'geslaagd is de politielkie Crisis, welke een aogenblik in Belgie ge- dreigd heeft het geheele kabinet, ten val te brengen, toit een eenvoudige persoons- verwisseling voior de portefeuille v'an ju- stitie te beperken. De koorts, die de vo- rige diagen de politielkie temperatuur tot j een zeer hoog punt deed stijlgen, is thans n£i de aanvaarding door den tooniinig van j het ontslag van minister de Laveleye zoo j goed rals geheel verdwenen. Dinsdagmid dag heeft de minister-president een eer ste poging gedaan om' te voorzien in de Vacature van ira'r. de Laveleye aan het hoofd v'an het departement van justitie. Waar de liberalen gevraagd hebben het Waalsche element in den sichoot van de regeering te zien versterken, heeft de premier Dinsdagmiddag Contact gezocht imiet den oud-iminister v'an openbaar on derwijs, tevens burgemeester v'an Ber gen, !mir. Maistri.au, wiens gezlondsheids- toestand echter van dien aard is, dat hiji geruimen tijd van het vervullen van zijn parlementaire taialk! [moest afzien. Zoo- als te voorzien was heeft Malstriau dan ook) oiml deze reden 'het aanbod vam Van Zeeland afgewezen. Later in den middag Iktwaimi de premier aan de journalisten me dedeel en, dat de naam' van |den opvolger van den heer de Laveleye zeker niet voor Woensdagavond of Donderdag be- Iklend z|ail zijn. De Jiber|ale parlementaire fracties hiel den Dinsdagmiddag vijf uur een korte vergadering. De voorzitters van deze frac- i Opheffing Ministerie van Landbouw Blijkens de Staatscourant van Dinsdag is uitgegeven Staatsblad no. 141, hou dende het K.B. van 9 Juli, tot opheffing van het ministerie van Landbouw en Vis- scherij en tot wijziging van den naam! van het ministerie van Handel, Nijver heid èn Scheepvaart. (Dag van inwer kingtreding 15 Juli 1937). Het 5e internationale congres van iandbouw-industrieën geopend Dinsdagmorgen te half elf is in het KiurhOius te Scheveningen het vijfde in- tera|atiio.nale Congres vian landbouw indu strieën geopend in tegenwoordigheid van vele .aiutoiriteiten, p.w. de vertegen!wl0|0r- diger vjajci Hi. M. de Koningin, graaf Du- imonCeaiu en de (minister van economische zlafkien mjr. M. P. L. Steenberghe. Dr. A. A. L. Rütgers spdalk' een be- groetitngsrede luit, en releveerde de ge schiedenis en het doel vlan dit vijfde 'clongres: de resultaten van wetenschap- pelijlkte st|udien onder oogen te zien. Hierop heeft minister Steenberghe do openingsrede uitgesproken. De Belgische seiiator Ludien Beaudjuiiin beantwoordde den minister. Tenslotte ,9pr'a|k de voorzit ter v'an het iuitvloerend |clo|mlité, de heer M. G. Wagenaar Hplmlmlelinclk', Spr. deelde mede, dat 46 naties aan de uitnoodiging toit jbi ij woning v'an het congres gevolg hadden gegeven. Meer dan 1100 deel no- Imiers, waarvan ruiim 650 buitenlanders, hebben zich 'als lid van het ciongres laten inschrijven. Reeds ia den n'aimliddag Zijn in 7 v:(ni de 22 secties de eigenlijke congreswerk- zaamheden begonnen. Des avonds werden, nadat de secties hadden vergaderd, na middag de secties had|den vergader, na mens de Nederlandsche regeering, de deelnemlers [aan Ihet Congres ontvangen^ door den minister Van EöOinojmiische Zakten 'en Imlevroiuw Steenberghe in de feestelijk mlet bloemlen planten en tapijten ver sierde Ridderz'aal. Scottsboro-zaak opnieuw voor het gerecht Maandag kwam de bekende „Scotts- borro-zaak" weer op het tapijt, toen Clarence Norris te Decatur, Alabama, te recht stond. Norris is een van de negen negers, die gevangen genomen werden, verdacht van aanranding van 2 blanke vrouwen in een trein bij Scottsboro, in Maart 1931. Achtereenvolgens zullen Nor ris en zijn mede-verdachten in de ko mende veertien dagen verhoord worden. In de voorafgaande processen werden zij telkens ter dood veroordeeld; maar het vonnis werd gecasseerd door het Hoogste Gerechtshof te Washington, om dat de wet op de samenstelling van de jury was geschonden, en geen negers in de jury waren toegelaten. Een andere verdachte, Heywood Pa- terson, zal ditmaal niet opnieuw terecht staan. Hij werd in Januari 1936 veroor deeld tot 75 jaar gevangenisstraf. De schatten van de „Thorpehall" De zich aan boord van het in de haven van Vlissingen liggende Engelsche s.s. „Thorpehall" bevindende Spaansche schatten, waarop een dubbel beslag ge legd is, zijn Dinsdagavond onder streng politietoezicht van boord gehaald en per verhuiswagen overgebracht naar het ge bouw van de Nederlandsche Handelmaat schappij te Vlissingen, waar de kostbaar heden in de safe zijn geborgen. Het schip blijft onder politiebewaking. T- Bij het station Vecses, dicht bij Boedapest, is Dinsdagochtend een pas- S)aigieristrein in volle viaart in de flam'k/ van een goederentrein gereden en als het ware door dien trein heengeschoten, zoodat deze in twee stukken brak. Bij dit ongeluk kwamen twee menschen om het leven en werden er acht zwaar gewond Een trein uit Boedapest, die hulp zou komen verleenen, reed op een overweg een boerenwagen aan, welks beide in zittenden op slag- gedood werden. Een slappe, gerimpelde huid wordt weer soepel en veerkrachtig door Purol. VERSCHILLENDE BERICHTEN Cyaangas-vergiftiging Aan de Boorlaan te 's-Grnvenhage staat een zeer oud militair gebouw1, dat langen tijd buiten gebruik is geweest. Daar de genie het weer in gebruik wil nemen e*n| het onbruikbaar geworden is diopr den houtworm, die er zich in genesteld heeft, was men in contact, getreden met den gemeentel ijken pn tsmiett ingisdionst, die de zuivering ter hand nam. De /ontsmettingsdienst 'w!as Vioornemenisi die vernietiging te probeeren met cyaan- gajs, waarmlede 'mien teyoiren bevredigende proeven had genomen. In samenwerking met de genie 'werd dus een plan voor cyaneering opgemaakt, -waarbij zeer bij zondere vioorzichtigheidsmaatregelen g'e- troffen 'waren. Dinsdag zou dit plan wor den uitgevoerd en alles stond dan ook daartoe gereed. Hel gas ontstaat door het dompelen van cyaannatrium in verdund zwavel zuur. Verscheidene tonnen met zwavel zuur stonden in het gebouwi en bóven deze vloeistof hing cyaannatrium ,aan touwen, die te Voren op voldoende sterk te beproefd waren. Voordat men cyaan zpu ga,an ont wikkelen, werd het huis nog even ge ïnspecteerd Doch terwijl zich zeven per sonen op de bovenverdieping beviomlden, klonk beneden de alarmkreet, dat zich reeds gas aan het ontwikkelen was. De inspecteerenden liepen als hazen naar beneden. Om $iet terrein te verlaten moesten zij langs een smalle ladder over een 'muur klimmen. Zij klonden natuurlijk niet allen gelijk overdeze ladder en twtee heeren, dr. Boelens en de opzich ter van Roy en, liepen terug om' te trach ten langs een anderen weg het terrein te verlaten. Zij móesten daarbij een ton passeeren, waaruit gas ontsnapte. Een ontsm'etter had namelijk de tegenwoor digheid van geest gehad, deze ton op te nemen en naar 'buiten te dragen. Door inademing van het gas was hij' genood zaakt geweest, de ton bij den uitgang neer te zetten. Dr Boelens en de heer van Royen sloegen, even nadat zij het gebouw ver laten hadden, als verlamd neer. Na een deskundige behandeling kwamen zij ech ter spoedig bij1 en zij' hebben daarna ztelfs hu'n dienst kjunnew doen. Het ge vaarlijke avontuur is dus gelukkig zon der ongelukken aflgeloopen. Het ontijdig ontsnappen v'an- het gas is ontstaan, doordat een paar druppels zuur een touw1 hadden aangevreten, waar door dit gebroken Was. Onder instortend zand bedolven In de zanderij te Alteveer, gemeente Nieuwe-Pekela, is Dinsdagmiddag om streeks 3 uur een ongeluk gebeurd, dat een jongeman het leven heeft gekost. Nadat een zandinstorting drie mannen had bedolven, die echter ongedeerd te voorschijn konden worden gebracht, volg de even later een nieuwe instorting, op eenigen afstand van de vorige. Hierbij werd een 18-jarige jongen uit Alteveer onder een groote hoeveelheid zand be graven. Het duurde geruimen tijd, voor dat men het slachtoffer had bevrijd. Toen het eenmaal gelukte, waren de levens geesten echter reeds geweken. Na aanrijding overleden De arbeider Lelie uit Nijmegen, die Maaandagavond op weg naar Nijmegen bij den Teersdijk door een auto werd gegrepen en zwaar gewond, is Dinsdag middag in het Canisiusziekenhuis aldaar overleden. Boerderijbrand t Dinsdagavond omstreeks half zes ont stond brand in de boerderij van dhr. T. Kruitbosch aan de Deventerstraat te Apeldoorn. De brand ontstond door het in brand geraken van een petroleum-ver- gasser. Het vuur vond voedsel in de groote hoeveelheid hooi van den nieu wen oogst. Dank zij het feit, dat een brandmuur was opgetrokken tusschen het voorsta en het achterste gedeelte der boerderij, bleef het voorste gedeelte behouden. Het achterste gedeelte der boerderij ging echter geheel verloren; 3000 k.g. hooi is daarbij verlyand. De schade, die vrij aanzienlijk is, wordt door verzekering1 gedekt. Tinbaggermolen naar Billiton j Het ligt in de bedoeling einde dezer week den voor Billiton bestemden tin baggermolen Doejoeng van de werf van J. en K. Smit te Kinderdijk naar Rot-f j terdam over te brengen, waar het werk- tuig voor de zeereis wordt uitgerust. De bedoeling is dat de sleepboot Hum- ber van L. Smit Co. met nog een 1 tweede sleepboot als bijlegger de vol- gende week zee zal kiezen met het con- vooi. Het conflict bij L. Smit Co. Er bestaat goede hoop, dat het con flict bij L. Smit Co., over de loon- betaling der sleepbootbemanningen gedu rende den tijd, dat de booten voor den wal liggen, bijgelegd zal worden en dat het geschil zonder tusschenkomst van den rijksbemiddelaar zeer spoedig tot een op lossing zal geraken. Door lorrie geraakt Dinsdagmiddag was bij de werkzaamhe den aan den Nieuwen Rijksweg nabij den spoorovergang te Sassenheim een lorrie van een zandtrein uit de rails geloopen. Eenige arbeiders trachtten de lorrie weer op het spoor te brengen. Het voertuigje is hierbij gekanteld. Een 34-jarige ar beider werd er door getroffen; hij bleef zwaar gewond liggen. In zorgelijken toe stand is hij naar het Academisch zieken huis te Leiden vervoerd. Zwerver verongelukt Maandagnacht omstreeks 12 uur lie pen twee zwervers op den straatweg tus schen Utrecht en Ede. Ter hoogte van De Klomp werd een van hen, die midden op den weg liep, door een zeswieligen vrachtauto, die hem achterop reed, ge grepen en op slag gedood. Het stoffe lijk overschot van den ongeveer 60-jar rigen man is naar het Julianaziekenhuis te Ede gebracht. U doorgezeten op de llets? Purol verzacht en geneest. KORTE BERICHTEN De leider van de Congres-partij in Britsch-Indië, Pandit Jawaharlal Nehroe, werd, toen hij zich per auto naar Ihanst (Centrale provincies) begaf, door een aan tal Mohammedanen overvallen, die stee- nen naar zijn wagen wierpen. De ruiten van de auto werden vernield, terwijll Nehroe door een steen aan het voor hoofd werd getroffen. Hij werd even wel niet ernstig gewond. Hans Ratlhigteb, een student iuit Kla- genfurt, is Zondagavond uit 'n ravijn iin het Karawanken-gebergte (Oostenrijk) ge red, na drie dagen en drie nachtect lang gehangen te hebben aan een touw, aan het andere einde waarvan het lijk van zijn reisgenoot hing. Rathgeb was Woensdag met een vriend begonnen aan de beklimming van de Kotschutniik, een nog nooit beklommen bergtop. De vriend struikelde en viel, en werd direct ge dood, Imlaiar het tonïw plimgerde lOfm) een uitstekende rots, en troik Rathgeb langs den 'bergw'and omhoog, waar hij zich kon vastklemmen aan een uitsteeksel. Vrijdag werd hij, hangende tegen den bergwand, gezien en onmiddellijk begon het reddingswerk, dat Zondagavond met succes werd bekroond. Twiee toeristen uit Linz z'ijn bij' de beklimming van de Gosau-kam in het Dachsteingebergte verongelukt. Zij begonnen hun tocht zeer lioht gekleed. Onderweg daalde de temperatuur plotse ling, hetgeen trouwens over een groot gedeelte van Oostenrijk' waarneembaar wfcs. In het gebtergte begon het zelfs te sneeuwen en de twee toeristen vro ren des nachts dood De verstijfde liehamten z'ijn door de reddingsploeg ge vonden. Het aantal huwelijken in Italië is de eerste zes maanden van dit jaar, al of niet wegens de aanmoediging van offi cieel© zijde, zeer vermee rder d. Heft js 50 pet hooger dan het aantal tijdens het eerste halfjaar van 1936. De vermin dering van het aantal geboorten wordt daarentegen steeds duidelijker, en opval lend is het, dat het, in tegenstelling met wat onlangs uit Rusland werd gemeld in de steden lager is dan op het platte land. Van alle groote Italiaansche ste den is het geboortecijfer het laagst te Milaan (16.4 per duizend inwoners) en dat heeft een verontwaardigd artikel uit gelokt in de Popoio d'Italia, waarin ge- sproken wordt van een „langzame, mis dadige zelfmoord". Weer arrestaties en doodvon nissen in Rusland Amelia Earhart en haar metge zel als verloren beschouwd De Japansche troepen onder de muren van Peking De zitting der Provinciale Staten van Zeeland Weth. Panny neemt afscheid van Zierikzee's gemeenteraad Weinig regen; iets warmer Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. WEERBERICHT Hoogste barometerst. 765.5 te Nancy. Laagste 748.7 te Vest- manöer. Verwacht tot den avond van 15 Juli,: Zwakke tot matige Zuidwestelijke tot Zuidoostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. Zofö op: Zon onder: 15 Juli 3,56 8,12 Eerste Kwartier 9,56 Hoog- en laagwater te Zlerlkzee HoogwaterLaag water 15 Juli 7,33 19,45 0,57 13,21 Deze uren zijn genoteerd volgens zonnetijd Uit de Nieuwsbode van vóór vijftig jaar Bij het overgangsexamen van den hoofdcursus te Den Bosch is voor het laatste studiejaar o.m. geslaagd de ser geant M. Kanaar te Zierikzee. Van 1 Januari tot 1 Julij vertrok ken ruim 610 personen uit Ouddorp naar Amerika. Tegen 20 Julij maken zich weer eenige gezinnen gereed daarheen te ver trekken. Met algemeene stemmen werd door de Liberale Kiesvereeniging als candidaat voor de in Augustus te houden verkie zing van een lid van de Tweede Ka mer gesteld de heer J. J, v. Kerkwijk, aftredend lid dier Kamer. Aan de gemeentelijke HBS te Zie rikzee werden toegelaten 12 leerlingen. Tot de tweede klasse werden bevorderd 10 leerlingen, van de tweede naar de 3e klasse 12 leerlingen, van de 3e naar de 4e klasse werden bevorderd 11 leer lingen en vam de 4e naar de 5e klassq 4 leerlingen. 14 Julij overleed in Thüringen, waar hij herstel van gezondheid zocht, Jhr. /J. L. de Jonge, oud-lid der Tweede Ka mer, voorzitter van het bestuur van den polder Schouwen en lid van Provinciale Staten van Zeeland. Bij het te Arnhem gehouden exa men voor de hoofdakte L.O. is geslaagd de heer G. J. Barentsen van Colijnsplaaf. 13 Julij strandde op den Banjaard het Engelsche s.s. „Riversdale", geladen met gerst en maïs, komende van Odes- sa en bestemd voor Hamburg. Zes sleep- booten trokken het söhip los. Een 12-tal vaartuigen namen een gedeelte der la ding over. Het schip is op de reede voor anker gekomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1