1ZIEMKZEESCHE KIEUWSBODE MAANDAG 12 JULI 1937 OPGENOl ZiERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 KENNISGEVING. BEKENDMAKING. De Kern ABONNEMENTi Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 cent, Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 Directeur i A. J. DE LOOZG Oltgever-Redacteur t M. JKOSTEN Ultgavai N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13469 ADVERTENTIENi ren 1—4 regels 80 oent, ven 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reolames 40 oent per regel. Bij oontieot belangrijke korting Inzending op den dag van nitgave vóór 10 uur De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Dinsdag den 13en Juli a.s.„ des namiddags te 21/2 uur> °P bet Raad huis, een spoedeischende openbare Ver gadering van den Gemeenteraad zal ge houden worden. Agenda Conversie gedeelte geldleening gesloten met de Rijksverzekeringsbank ten be hoeve der N.V. Waterleiding-Maat.ij. Schouwen-Duiveland. Zierikzee, den 12 Juli 1937. De Burgemeester, J. SCHUÜRB^QUE BOEIJE. De BURGEMEESTER van Zierikzee Gelet op de circulaire van den .Com missaris der Koningin in deze provincie Van 7 Juli 1937, A no. 1764, 3e afdeeling; vestigt er de aandacht van de land bouwers op, dat het in de eerste plaats in hun eigen belang is, om het uitbreken van brand tengevolge van hooibroei te voorkomen. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat de landbouwers, wanneer tengevolge van nalatigheid van hunne zijde, brand mocht uitbreken, krachtens de bepalingen van artikel 158 van het Wetboek van Straf recht met den strafrechter in aanraking kunnen komen. Zierikzee, den 12 Juli 1937. De Burgemeester voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE. Het Chineesch-Japansche conflict Hervatting der gevechten Zaterdagavond laat zijn in de nabijheid van Peiping de gevechten tusschen de Chineesche en Japansche troepen iwleer hervat. In de stad Peiping wlerd een hevig artillerievuur gehoord Het gevechtster rein zou zich op ongeveer tien kilometer ten Westen der stad bevinden. Verklaring van het Japansche kabinet Zondagavond te 6 iuiur 25 heeft het Ja pansche kabinet een verklaring gepubli ceerd, welke de besluiten bevat van den kabinetsraad, zooals deze door den kei zer zijn goedgekeurd. De verklaring geeft een overzicht van het incident te Loekausjiau en den daar uit ontslanen toestand en beschuldigt China van kwade trouw'. Er wordt medegedeeld, dat Japansche troepen naar Noord-China zullen wlorden, gezonden, doch aan den anderen kant kant Wordt uitdrukking gegeven aan de hoop, dat de kwestie op vriendschappe- lijkie wlijze zal kunnen worden bijgelegd. De verklaring zegt voorts, dat wlaar- borgen moeten worden ontvangen, dat de anti-Japansche agitatie in China geheel zal ophouden, terwijl China tegelijkertijd verontschuldiging zal moeten aanbieden voor de jongste reeks anti-Japansche uit barstingen. De verklaring besfuit met te zeggen, dat de volle aandacht mloet wlor den geschonken aan de bescherming der belangen en rechten van de vreemde mogendheden in China. De regeering deelde nog miede, dat alle nöodig geachte maatregelen zijn ge troffen en dat besloten is troepen naar China te zenden. De gevechten Uit Peking Wordt gemeld, dat de Chi neesche spoorwegautoriteiten bekend ma ken, dat twtee treinen vol Japansche troe pen en oorlogsmateriaal te Fengtai zijn zijn aangekomen. Een afd. van een hon derdtal manschappen zou bij Sjin Tsjing Sjan zijn verschenen, waar zich het elec- trische distributiestation van Peking be- vingt op ongeveer 12 K.M. ten noordwes ten der stad. Des nachts om een uur deelde de Japansche generale staf mede, dat - na vier uur strijd het grootste deel der Chineesche troepen de neutrale zóne, die overeengekomen wias, heeft moeten ont ruimen. Besprekingen te Peking De laatste uit Peking ontvangen berich ten vermelden, dat besprekingen zijln aan gevangen om de mogelijkheid van een compromis te vinden. Japansche diplomatieke kringen hebben nog hoop, dat een vriendschappelijke re geling van hel incident zal kunnen wlor den tot stand gebracht. Zij z'ijn van meening, dat generaal Soeng Tsjeh Yoean, de chef van den politieken raad van Ho Pei en Tsjahar en de plaatselijke Chineesche autoriteiten bereid zullen zijn het incident te be grenzen. De Japansche autoriteiten zullen al het mogelijke doen >om het incident te re gelen. Tsang Kai Sjek paraat Uit Nankeoe wlordt gemeld, dat maar schalk Tsjang Kai Sjeik instructies heeft gezonden aan den burgemeester vam Pe king en aan generaal Feng Tsji Ham, commandant van de 37ste divisie vian het 29ste leger. Zij' luiden: 1- Alle voorwlaar den voor een compromis verwierpen. 2. Geen duimjbreed wiijken. 3. Niet trachten de offers van imlenschenlevens te beper ken. Domei meldt uit Hankau, dat maar schalk Tsjang Kai Sjek vier divisies Van de Centrale regeering bevel heeft gege ven. van Hsoe Kau (Noord Honan) met steun van de luchtmacht op te rukken in Noord-China. Volgens een bericht uit Peiping heeft de Wloordvioerder van de vereeniging van Chineesche officieren tegenovver buiten- landsche correspondenten en Chineesche journalisten verklaard, dat de Chineesche troepen niet de bedoeling hebben gehad Loekausjiau te ontruimen, hoe'wlel zij zich op 9 rdezer tijdelijk hadden teruggetrok ken Hij' voegde aan deze verklaring toe, dat de Chineesche troepen opdradh|t van de regeering te Nanking' hadden ontvangen tot het uiterste stand te hou den toe Loekausjiau. De Parijsche café's sluiten De kleinere hotels blijven open Op het ongel egenste oogenblik voor de Fransche hoofdstad is de staking in het Parijsche hotel-, café- en restaurant bedrijf een feit geworden. Zelfs de nieu we premier Chautemps, heeft niet kun nen verhinderen, dat juist nu, te midden van het vacantieseizoen en op het oogen- blik dat de wereldtentoonstelling als mag neet begint te werken, de staking uit breekt. Overeenkomstig de besluiten der syn dicaten der werkgevers en werknemers wordt gestaakt in alle zaken, waar de werkweek van 5 jdagen niet wordt toe gepast. Deze geldt alleen voor de onder nemingen, waar meer dan één bediende is, zoodat alle kleinere café's en restau/ rants en de kleinere hotels, die b.v. door een familie gedreven worden, al dade lijk uitgesloten zijn en open kunnen blijven. Verder zijn er enkele individueele pa troons, die toegeven en in dat geval plakken de controleurs van het arbeiders- syndicaat speciale biljetten op de ruiten, waarin de vergunning open te blijven, omdat aan de eischen der werknemers voldaan wordt, vermeld staat. Maar er blijven ook veel zaken open, omdat het personeel het niet eens is met het drij ven der vakvereenigingen en er de voor keur aan geeft te profiteeren van den goeden tijd, dien heel het hotelbedrijf thans beleeft. Op de tentoonstellingen komen stakin gen in enkele café's en restaurants voor, maar in de meeste, speciaal die van de buitenlandsche paviljoens, wordt rustig doorgewerkt. Het publiek neemt de zaak vrij goed op en men amuseert zich door zelf de consumpties te gaan halen. Maar dat neemt niet weg, dat deze beweging Pa rijs, dat het thans meer dan ooit van de vreemdelingen hebben moet enorme scha de berokkent, omdat velen thans veel eerder weggaan of van hun reis naar Parijs geheel afzien. De Koningin zal de Jamboree openen Het staat thans wast, dat die oipening van de Wereld-Jamboree op Zaterdag 31 Jiuli des imiiddalgts te 2 ,u|U)r door H.M. de Koningin z£l geschieden. De plechtigheid zjal plaats vinden in de groiote arena en onmiddellijk worden ge volgd door een opm»arsc!h van de meer dan 25.000 padvinders uit de geheele we reld. Zij zullen langs de Koninklijke tri bune trekken imlet hun nationale vlaggdn en banieren, ieder land voorafgegaan door eenige verkenners imiet een schild, waarop de naaim vam ihet land. Deze opimlarsclh der naties geschiedt in alphabetlsche volgorde naar de Engelsohe benaming. Het gnoote Nederlandsche |oon- tingent zal het défilé sluiten. De schatten van Torpehall De goederen worden in handen van een sequester gesteld Zaterdag iheeft de president van de Middelburgsche rechttyamk uitspraak! ge daan in het korte geding inzbke de Spaan- sche schatten, aap,boord 'v|ain de Torpehall. De Baskische en/of de Spaansche repu bliek worden toegelaten als tu&scbenklo- imlende partijen in bedoeld geding, (doch zij. worden niet ontvankelijk verklaard in hjun vordering bot opheffing van het door eischers gelegde beslag- Ten ^anzien van de vordering vajii de eischen is besliislt, dat |de vicie-presidenti ziclh 'bevoegd heeft verklaard omi van de vordering tot requestratie kennis te ne- tmien. Eischers zijn ontvankelijk .verklaard in die vordering en ideze is toegewezen-. Als sequester is bemoemld -de N.V. Ned' Handel Maatsdhappijl te Amlsterda(m|. De kapitein is veroordeeld .tot afgifte van 'bedoelde goederen tegen behoorlijk bewijs v(an ontvangst. De jeischers Zijn |gle- imjachtigd Oimi, indien gedaajgde 'mJoidht wei geren, ina beteekenimg van Jtet woWuis tot afgifte van de goederen (OVer tag|a;ain, die goederen in de imlucht van den sequester te stellen, desnoods Im'et behulp v.an den sterken ^rani. Tot Zoover is het vonnis uitvoerbaar verklaard bijl voorraad. Mr. P. Dielemlan, die voor die Spaansche en de B.asklLsche negeering! optreedt, beeft tpgen deze uitspraak (hopger beroep a|a|n- geteekend. Jaarvergadering A.V.R.O. Rede van den heer De Clercq Zaterdagmiddag heeft in het Concert- huis te Assen de AVRO haar algemeene ledenvergadering gehouden. De voorzitter de heer G. de Clercq, sprak een ope ningsrede uit, waarin hij wees op het feit, dat dit de tiende algemeene leden vergadering was sinds de constitueering van de vereeniging. Spreker stelde de vergadering voor na mens de AVRO aan de Koningin een te legram van trouw en aanhankelijkheid te zenden. Spreker maakte vervolgens gewag van de aangename samenwerking met dopers, welke het afgeloopen jaar tot een over eenkomst heeft geleid met als gevolg o.m. een betere publicatie van de radio programma's in de dagbladen. De bemoeiingen van de radio-contrdle- omiroepcommissie en de commissie vlo|or het algemeene programma hebben in het afgeloopen jaar geen moeilijkheden op geleverd. Ook de betrekkingen met de andere omroepvereenigingen waren goed. BUMA en NOZEMA De onderhandelingen met het BUMA verliepen niet vlot. Inmiddels bestaat echter de mogelijkheid, dat de regeering tusschenbeide zal komen en spr. hoopte, dat spoedig een overeenstemming tus schen de omroepvereenigingen en het BUMA zal worden bereikt. De omroepvereenigingen zijn van mee ning, dat de werelduitzendingen een landsbelang inhouden. Aangezien alle 4 omroepvereen. vertegenwoordigd zijn in het NOZEMA en dit lichaam beschikt over bij uitstek deskundige technische advi seurs, als prof. dr. ir. N. Koomaans, hebben deze den minister van binnenl. zaken verzocht ook de zenders, waarop de werelduitzendingen zullen plaats heb ben, te doen ressorteeren onder de NOZEMA. De Televisie Tenslotte kwam spreker tot de tele visie. Naar aanleiding van het voorloo- pige rapport van de televisie-commissie zijn besprekingen gehouden tusschen deze commissie en de omroepvereenigingen. Omtrent de resultaten van deze onder handelingen kon spreker nog geen me- dedeelingen doen. doch wel zeide hij dat het op het oogenblik nog zeer de vraag Ss, of het ooit zoover zal komen, dat dc televisie in de maatschappij een rol zal spelen, als de omroep thans vervult. Bin nen afzienbaren tijd valt aan het popu lair worden van de televisie geenszins denken. j De toestand der Vereeniging Hierna sprak de heer Vogt de aan wezigen toe. Spreker constateerde, dat het de vereeniging zeer voorspoedig gaat, maar er zijn eenige verschijnselen, die speciaal onder de oogen moeten worden gezien. Het eerste is dat van het con stant blijven van het ledenaantal, het tweede dat van de omlaag buigende kromme lijn van de bijdragen per hoofd der luistervinken. Het derde dat van de critiek, zoowel wat den toon er vanl betreft als haar frequentie. Wat het con stant blijven van het ledeaantal betreft, is spreker van meening, dat het hoogste ledental nog niet is bereikt en misschien kan goede propaganda hier veel goeds verrichten. Hoezeer de vereeniging de vermindering van de contributie betreurt, het verschijnsel is verklaarbaar en ge lukkig niet verontrustend. Het derde punt betreft de critiek: er is veel critiek aldus spreker en ook zeer veel onredelijke critiek. Want het is nu eenmaal onmogelijk het iederen luisteraar individueel naar den zin te maken. Laten wij daarom allen, behalve propagandisten voor onzen omroep, mis sionarissen zijn voor het verbreiden van de redelijkjieidsgedachte. Nederlandsch Duurrecord zweefvliegen verbeterd Een etmaal in de wolken De zweefvlieger Jan Hoekstra, chef- instructeur van het Nederlandsch instituut voor zweefvliegen, verbeterde het Neder landsche record zweefvliegen door 24 uur en 3 minuten achtereen in de lucht te blijven. Ongeveer 2 uur Zaterdagmiddag was de heer Hoekstra boven het strand tusschen 8oheveningen en Katwijk zijn duurvluoht in de P. H. 25 een grunau baby begonnen en Zondagmiddag, 24 uur later, streek hij op het strand bij de boulevard te Soheveningen neer. Het oude record stond op naam van den heer J. van der Meer, instructeur vau de Haagsohe zweefvliegolub, die zooale men zich zal herinneren op zoo won derbaarlijke wijze zijn leven redde, toen dezer dagen een vleugel brak van het toestel, waarmede hij zich op 1200 meter hoogte in de wolken bevond. Onverwachte inval Hoekstra, op Ypenburg les gevend, be kroop plotseling de lust het Nederlandsehe uurreoord weer van Van der Meer af te snoepen, vooral ook omdat de weersom standigheden zoo bijzonder ideaal waren en hij zioh een sohoonere gelegenheid moeilijk kon voorstellen. Het plan werd doorgezet en reeds om kwart voor 2 vertrok Hoekstra met de P.H. 25, getrokken door een Pander, naar het strand tussohen Soheveningen en Kat wijk, waarboven te circa 2 uur de duur vluoht begon. Vlotte landing te Soheveningen Zoo kon men hem Zondagochtend ook boven Noordwijk en zelfs boven Zandvoort zien zweven. Af en toe gooide de vlieger boven de plek, waar zijn vrienden zioh verzameld hadden, een briefje naar beneden. In een daarvan stond vermeld dat hij van plan was 24 uur in de luoht te blijven. Tegen twee uur Zondagmiddag besloot Hoekstra dan ook de vlucht te beëindigen. Hij landde nabij den boulevard te Soheve ningen. Eerst op het strand en later op het vliegveld Ypenburg werd Hoekstra op hartelijke wijze gehuldigd. Het grootste probleem gedurende de gebeele vluoht, aldus vertelde hij, was de kurk van de thermosflesoh. Deze was afgebroken en naar de koffie in de flesoh waar ik 's nachts zoo een trek in had, kon ik fluiten. Maar na veel moeite in die kleine ruimte kun je je ook haast niet bewegen gelukte het me toch nog de kurk van de flesoh te krijgen. Koele, droge voeten. Indien Uw voeten transpireoren of pijnlijk zijn en [spoedig stukloopen, behandelt ze dan met Purolpoeder, dan blijven ze koel en droog, worden niet branderig en loopen niet stuk. In bussen 40 en 60 ot. Bij Apoth. en Drogisten. VERSCHILLENDE BERICHTEN Pension afgebrand Zaterdagmiddag ongeveer half twjee heeft het boven Els peet hevig geon- wleerd Een boerderij, waarin eeii pen- sion w|as gevestigd, gelegen naast het hötel De ZWIaan, eigenaar de heer vian Ree, toerd doof den bliksem getroffen. In een oogtoleiik stond de boerderij in lichter laaie Enkele pensiongasten, de fa.mjilie Hartland, bestaande uit iman, vrouw! en twee kinderen, konden zioh ternauwernood redden. Na een half uur l«|as de boerderij totaal uitgebrand. De brandweer wist het hötel te behouden. Staking in het Parijsche hotel, cafe- en restaurantbedrijf De spanning tusschen Japan en China op haar hoogtepunt H M. de Koningin zal 31 Juli de Jamboree openen Wanneer arriveert de 25000ste passagier op het vliegveld Haam stede Scheldebekerwedstrijd en andere sportevenementen Iets warmer WEERBERICHT Hoogste barometerst. 767.3 te Toulouse Laagste 750.3 te Memel Verwacht tot den. avond van 13 Juli: Zwakke tot matige Noordwestelijke tot Zuidwestelijke wind, aanvankelijk licht- tot half bewolkt, later toenemende be wolking, weinig of geen regen, iets warmer. 13 Juli Zo(di op: Zoh pnder: 3,54 8,14 Hoog- «n laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 13 Juli 6,16 18,25 11,43 Deze uren zijn genoteerd volgens zonnetijd Wanneer de 25000ste passagier op het vliegveld Haamstede? Het totaal aantal passagiers bedraagt tot en met Zaterdag 10 Juli 24737/ Wie een gratis-retour-vluoht wensoht naar Rotterdam of Vlissingen, zorgt er voor op 15 dezer zijn opgaaf van datum, wan neer hij of zij denkt, dat de 25000ste passagier te Haamstede zal zijn, bezorgd te hebben, aan het Bureau van ons blad. Op de envelop te vermelden Linkerbovenhoek „De 25000ste passa gier" en op het adres Red. Zierikzeesohe Nieuwsbode, Post bus 1Zierikzee. Schip gezonken op de Oosterschelde Zaterdagmiddag circa één uur is het sleepschip „Sint Antonius", schipper Bek- ker, uit Rotterdam, dat gesleept wlerd door de sleephopt „Martina", kapitein C. van Eyk uit Dordrecht, in het En- gelsche vaarwlater op de Oosterschelde gezonken. Het schip zit gevaarlijk voqr de scheepvaart. Slechts de mast steekt boven water uit. De bemanning, be staande uit den kapitein en een knecht, kon zich bergen aan boord van de „Mar tina". Met de firma Van der Tak is een aceoord getroffen voor de berging van het Vaartuig. Brandstichtende inbrekers Siurveilleeretide pgenten ontdekten Zotm- dagmlorgen brand in de (kantoren vata de N.V. jy.li. Gebr. Geenen, teen groothandel in koloniale waren aan de Paviljoens- gr'kcht |te Den Haag. i Terwijl een der agenten ido buren ging w;aiarsdhnw<en, alarmeerde de andere on middellijk de brandweer, jd?Le enkele toji-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1