8.7. 1937 NAAST DE BEURS W. MERLE Landbouwtentoonstelling 8 te Zierikzee Schaakrubriek Ch. Papeveld, J. de Bont en J. de Witt m., P. L. van Doorn, A. J. Bravenboer, J. Volkeri, Ant. Klaasse en J. L. v. d. Zande v. i Het is een goed idee van het Zierikzee- bestuur om nu de competitie stil ligt haar spelers in de gelegenheid te stellen vriend- sohappelijke wedstrijden te spelen en als het weer medewerkt zal wel een span- nende partij voetbal te aanschouwen zijn. Aanvaüg 4 uur. „De Zwaluw" Oud-Vossemeer Wedvlucht uit Creill. J. Gquize 1; J. B. ThoJen^ar 2, 9 en. 14; Gebrs. Hoek 3 en 1 11; M. V. d. Zande 4 en 15; G. Haver- «mians 5; J. Vaders 6; J. Klippel 7; A. v. Treijeci 8; A. v. Dealen 10; Gebrs. v. Driel Lzl. 12 en 13. Brieven uut Schouwen Van Jan ek 'tpergramma ekreege de zet-el-em in dit dienk ek's emae dü zitte blaere om te kieken wat 'r te ka op is. In da's gin bitje, temisten wat 'tveë betreft. De tied van tentoönstellegen, zooas vroeger, da's verbie, ok a omda m'n nie meë zo vee veruut te b'riengen wat te mesienerie betreft in aolles, want m'n stae tegewoordeg <blangenie van agter, oewè, nae'k oore, tog nog wè wa bezonders an mesienes te zien za weeze. 'I Ouwe boekje van negen jaer elee wa vlieg tien tied tog ek ok nog 's op-e-slooge. Zukke diengers gae bie mien achter de griengel, want anders is't verdonkeremaand ak 't mot. Aol die nisten, zei Jaone kaaj' nie bewaere. Dust:., vort 'r mee; ma zo da ze d'r nie bie kan. De leste keer ei 'n menister de zaek ope dae. Af fijn, zon knottege vint; zo ma in z'n oöd; in zonder lange rok. Niks groös! Toe te voorzitter most speege zooas neef aoltie zeit rogten effen in de warre, ma ie ok nie van histere trok z'n pampier uut z'n rokzak in be- hust overnieuw, ,,'t Za julder ok wè's overkomme dat je bekaoid binne", zei t'n --legen de menister, die z'n lagge nie kon ouwe in nae um behust, in oe! 'tWas! toe t'mooiste weertje van de waereld, in dan Weije a 'n eel ende op pad die daegen. Woensdag is 't vergaederienge van de zet-el-em in 't uus van nassauwe, da Spi'eekt. Julder weete da'k mtee Jan zo aollef in aollef of-e-sprooke bin, ma kü m'n ier noe nie's ofspreeke om as lit van de zet-el-em aomae perzent te wee zen, as te krieng bie mekaore .komt in ok d'n grooten baes mot praete? Dae vaol aoltie wè wat op te steeken of nieuws t'ooren! Dae mot ok te menister praete dae m'n in den oorlog zoowat aomae mee te maken aot Die vint wik wè's oore. Ie za't over d'n uuvoer van de perdukten in ik zouw zegge da m'n da er as boeren aomae belang bie ee? 'sMiddugs gae m'n speelerie dü schou wen. Ik rie mee Jan mee, in achterin kunne d'r nog twee zitte, die mee magge osse. As 'tma mooi weer is, dan kunne ze ier 'szie oe mooi 'tbie ons is. Don- derdaegs neemen m'n de wuuven mee nae 't terrein. De boerinnen die arte vó't bedrief of meisen op d'uusoudschoole, die kunne dan d'r arte opaele, in as 't 'n bitje kan, zouw ik wille zegge, laet 'tperseneel ok's 'n daegje of 'n aoleven dag heniete. Dae bin d'r gelokkeg nog zat die arte vö 't bedrief in mee te zaek meeleeve. In zooies kom noe elke weeke nie op taefel. Of-e-sprooke? Goed! Saluut! JOöS VAN JAONE. Correspondentie-adres Dr. J. J. Westendorp Boerma, Poststraat C 73, Zierikzee. Oplossing no. 40 (tweezet C. Albreotsen) 1. De2. Oplossing no. 41 (partijstand J. Blaroozy) 1. De3f. 2. Kdi of fl, Dglf. 3. Ke2, Df2f. 4. Kdl, Dfl mat. In een onlangs te Jurata bij Danzig gespeelde wedstrijd won de ook in ons* land zeer bekende Poolse meester Dr. X. Tartakower, de eerste prijs. Bijgaande partij won hij van den Hongaar Steiner. Nimzo-Indisohe opening. J. d4, Pf6. 2. c4, e6. 3. Po3, Lb4 (tegen, woordig erg in de mode). 4. Ld2 (Do2 is ook goed, Db3 minder wegens Pc6, dreigt Pxd4, Dxb4 P, Po2f), d5. 5. e3, 0-0. 6. Pf3, Te8. 7. Ld3, Pbd7. 8. 0-0, 06 9. Pxdö(deze combinatie levert een pion op), Pxd5. 10. oxd5, Lxd2. 11. dxcö (de pointe), Laö. 12. oxd7, Lxd7. 13. Pe5, Te7. 14. Dh5, h6 (ook g6 is bedenkelijk wegens de zwakke punten h6 en f6, die door het paard bezet kunnen worden). 15. f4, Le8. 16. f5, f6. 17. Pg6, exf5 (beter Lxg6, Dxg6, e5). 18. Pxe7f, Dxe7. 19. Dxf5, Dxe3f. 20. Khl, Dxd4. 21. Tadl, De5 (de dame moet van de gevaarlijke torenlijn af, maar kan geen goed veld vinden). 22. Dh7f, Ke7. 23. Lol 1 (dreigt Dh8f, Ke7, Dvg7f, Lf7, Dxf7 mat), Dg5. 24. Dg8f, Ke7. 25. De6f, Kf8. 26. Dd6 mat! 42. Probleem JULI 1937 Wit Ka2, De5, Ld3, pi. f3, g6 ZwartKh6, Pf7, Lh8, pi. g5. Mat in twee zetten i 43. Partijstelling WitKei, Dd2, Thl, La2, cl, Ph6, pi. a3, b2, o2, e4, f2. ZwartKg7, Dd8, Ta8, f8, Ld4, Pb8, e5, pi. a4, b5, 06, d6, f7, g6. Wit geeft mat in vier zetten. Oplossingen vóór 13 Juli. PREDIKBEURTEN Zondag 4 Juli. St.-Filipsland. 9.30, Leesdienst en 2 ure, ds. Verschoor. Geref. gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leesdienst. Oud-Geref. kerk. 9, 2 en 5.30 ure, Leesdienst (alles oude tijd). ONDERWIJS Geslaagd voor het voorloopig ma- chiniste-diploma ter koopvaardij, de heer M. C. Beije te Zierikzee, leerling van de machinistencursus te Middelburg. Een avontuur van drie Zierikzeesche Regenten (2 Juli 1787) Onderstaand verhaal is te vinden in de „Chronijk van Zierikzee", geschreven door notaris J- de Kanter Phil.zoon, en uitgegeven in 1795. De slachtoffers wa ren de heeren Albertus van der Schatte, oud-burgemeester, Samuel Boeije, lid van de vroedschap, en Mr. Frangois Breek- pot, stadssecretaris. Plaats van hande ling: Veere in de Patriottentijd. Voor een goed begrip moet men weten, dat de vroedschap van Zierikzee zich had doen kennen als vurige Patriotten, in tegenstelling tot de meerderheid van de Staten van Zeeland, die Prinsgezind was. In Holland had stadhouder Willem V het veld moeten ruimen, maar het politieke getij begon te kenteren en weinig maan den later zou hij ook cfaar, met behulp van een Pruisisch leger, weer de baas worden. Op 30 Juni 1787 dan voeren genoemde drie heeren als afgevaardigden der stad Zierikzee naar Veere, met de bedoeling de Statenvergadering te Middelburg bij te wonen. Aan land gestapt hoorden ze, dat dienzelfden dag in Middelburg een orangistisch volteoproer was uitgebroken, zoodat ze wijselijk besloten in Veere te overnachten. Den volgenden dag zonden ze hun bode naar den raadpensionaris Van de Spiegel, (dezelfde, die kort daar na raadpensionaris van Holland is ge worden) om te vragen, of ze veilig ter vergadering konden komen. Van de Spie gel antwoordde, dat hij nergens voor kon instaan, maar dat de heeren toch maar moesten verschijnen. De bode meldde bovendien, dat het oproer in nog heviger mate voortwoed- de en dat de poorten van Middelburg}, gesloten waren. Hij had zich in een bootje over de gracht moeten laten zet ten. Ook had hij op den terugweg hooren zeggen: „Er zijn te Veere ook nog drie bliksemskinderen, Van der Schatte, Boeije en Breekpot, die moeten wij ook nog hebben". Ons drietal oordeelde den toe stand .„allergevaarlijkst", schreef aan den raadspensionaris, dat ze niet ter verga dering zouden komen, zoolang Middel burg „in die akelige toestand" verkeerde, en huurde nog dienzelfden avond eehn schuit, om bij het openen van de poor ten, naar de Zandkreek te vertrekken en daar nadere orders uit Zierikzee af te wachten. Zon. 4 11 18 25 Ma. 5 12 19 26 Di. 6 13 20 27 Wo. 14 21 28 Do. 1 8 15 22 29 Vr. 2 9 16 23 30 JU Za. 3 10 17 24 31 ©a« Buslichtingen Zierikzee Op Werkdagen voor Duivelamd, Hof land en buitenJLaiud: 4 13.08 17.80. Schouwen en Dreiscfaor: 5.39 11.45. Kerkwerve: 7.25 16.50. Voor stadsbestelling: 8 13.40 20.15. Voor buitenbestelling: 8. Zondags voor Duivelamd, Hjojland em Buitenland: 9.07. Schouwen en Dreisclhor: 10.30. TELEGRAMMEN 4 nieuwe Kamerleden De voorzitter vain het Centraal Stem- bureau heeft tot leden der Tweede Kamer benoemd verklaard in de vadatures G. M. J. F. Gpseltog, .CSh. J. I. M. Weiter, (J. J. C. van Dij|k| en J. A. de Wilde, resp. de Iheeren J. H|. ivtan Miaarsevieen te Utrecht, Hi. E|. van den Brule te Rotterdam!, H. Botterweg te Utrecht en G. B;aas Kz'n. te Am'sterdaimL 1 Ongerechtvaardigde prijs verhogingen strafbaar gesteld Het Fransche Staatsblad p|uiblic'eert een dec'reet, waarbij! iedere verhiotogieng van de vpor 28 Juni bestaande prijzen lemi tarie ven wordt verbaden. Tot gerechtvaardi ge prijsverh-oogingen kaïn lechter toestem- rhing worden verleendi. Prins Bernhard's Moeder naar Duitschland teruggekeerd Vrijdagmorgen o|m|. half 10 ,is Prinses Armlgard, na een verblijf van een) week Ojp Paleis Soestdijk, vandaar naar Det- imloild vertrokken, uitgeleide gedaan door Prinses Juliana en Prins Ber|n)hard. Tot de hekken nagewuifd reed Prinses Arm gard in de richting Alm)ersfO|Ort weg. Kiellegging nieuw schip Vrijdagmorgen is die kiellegging ge schied vapi het nieuwe passagiersschip vloor ide Mamtstibappiji „Nederland" ite A im|- st er daim) tot den bouw iwiaaryan dezfe M.ij pip 23 April j.l opdracht heeft gege ven ,aan de N.V. ,,,NederlaindSche Scibeeps- bOiuwmlaatschappiji" aldaar. Het conflict in het Fransche hötelbedrijf De leden van het Uitvoerend Comité van Hotel- en Restauranteigenaren hebben zich Vrijdagmorgen naar het Ministerie van Arbeid te Parijs begeven. Een uur later zou een delegatie van het persoi neel op het Ministerie worden ontvan gen. Pas nadat het Uitvoerend Comité Vrijdagmiddag een onderhoud heeft ge had zou men een beslissing kunnen nemen. De besprekingen te Moscou De woordvoerder van het Japanscbe Ministerie van Buitenlaadsche Zakefn heeft verklaard dat de besprekingen te Mos kou tusscben Litwinof en Sjigeimlitsoe worden voortgezet. Hij voegt hier aan toe dat het voomaamjste ,p]unt van Japan is: herstel van de |m;ilitaire status quo, zppals die bestond voor :de bezetting der eilanden pp 19 Juni. Hij: Imlerkt op dat de eilanden vpor dien dat^m) Sruooit imilitair bezet zijn geweest. i De Amoer-ellandjes ontruimd De Japansdhe „Nitsji Nitsji" meldt uit Oharbin, dat de Sovjettroepen, ;die de eilandjes Bolsjoi en Serxnpefa jhebbeja be- Voor dag en dauw verlieten ze hun logement „den Toren" om zich in te schepen. Maar op de kade werd de vooroploopende Boeije door 16 of 20 „onverlaten" overvallen met de woor den: „Hier heb je die bliksemsche land verrader, laten wij hem nu maar dood slaan". Ze wierpen hem' op den grond, sloegen hem op het hoofd en sleepten hem bij de haren voort. Na veel bidden en smeeken mocht hij eindelijk opstaan: „deerlijk geteisterd, zonder hoed en op zeven of acht plaatsen ligt gekwetst" (de balans valt dus nogal mee!). Van der Schatte en Breekpot hadden bij den aan blik van de mishandeling van hun collega ijlings in het logement willen retireeren, maar zagen zich den toegang door een dienstmeid versperd. Breekpot haalde er een burgemeester bij, en dank zij diens bemiddeling, kon het geplaagde trio ten minste van kwart na drie tot half vijf 's morgens rustig in het logement ver blijf houden. Intusschen raakte het heele stadje op de been. De Patriotische regenten en burgers werden uit hun bedden gehaald en naar de hoofdwacht gejaagd onder het geroep van: Hoezee! Oranje boven! de Patriotten naar den donderDe menigte verscheen tenslotte ook voor het loge „Altijd iets beter en voordeeliger Deze week bij aankoop van pond Koffie en 1 ons Thee 1 flesch Limonade Gazeuse voor slechts 5 cent plus statiegeld voor flesch Bessenwijn, per flesch 35 ct. Meiwijn, per flesch45 Vanille Suiker, per 4 pakjes 10 Amandeltjes pudding, p. p. 19 Vruchten pudding, p. Vs p. 19 Fijne pudding, 6 pakjes 25 Leverpastei, 2 blik25 Fijne Cakes, 10 voor 25 ct. Custard, groot pak 19 Maizena, 3 pakjes 25 Toiletzeep, 4 grooie stukken 25 Toiletzeep, 3 kleine stukken 10 Gr. staven Zeep, 2 voor 27 Schuurpoeder, 2 groote bussen 17 2-daagsche winkelreclame Zuurtjes hall pond van 25 voor 22 cent Br. Kermis hall pond van 17 voor 15 cent Rumboonen hall pond van 25 voor 22 cent Aanbevelend, zet, deze (zJijci begotnnemj ,te c|nitrjiiimen. Zij v clotndentreeren zt'dh to de dorpemi Konsta- j tantinovski en Niovo Petrovskii, waar z'ij aanzienlijke versteriringeni ojnitvaingen. Russfsch-Japansche spanning weer toegenomen Het agentschap Domei meldt uit To- kio, dat de spanning tusschen Japan en Rusland is toegenomen wegens de om standigheid, dat onverwacht 3 Sovjet- Russische vliegtuigen boven het eiland Sennoefa zijn verschenen. Na verscheiden malen boven het eiland te hebben ge kruist, voerde het toestel verkennings vluchten uit boven de Japamsch-Mansjoek- wosche stelling, aan de rechteroever van de Amoer. In politieke kringen acht men deze nieuwe grensscheiding van des te grooter beteekenis, omdat Litwinof het jongste protest van Sjigemitsoe, den Ja- panschen Ambassadeur te Moskou, van de hand zou hebben gewezen. Tevens meldt Domei uit Moskou, dat Litwinof geen rechtstreeks antwoord heeft gegeven op de vraag of Sennoefa bij de Amoer ontruimd zal worden. Dientengevolge zou Sjigemitsoe van verder onderhandelen met Litwinof hebben afgezien en nieuwe in- struicties aan Tokio hebben gevraagd. Onderhandelingen in de staal industrie-stakingen mislukt De, in verband met de stakingen in de Amerikaansche staalindustrie, gevorm de verzoeningscommissie, constateert in haar rapport, dat de onderhandelingen zijn mislukt. De commissie verklaart, dat zij zich in verband met de weigering der maatschappijen, met de vakbonden van John Lewis te onderhandelen, genood zaakt heeft gezien, haar werkzaamheden voorloopig te staken. Zij adviseert de beide, partijen in het geschil door een rechterlijke uitspraak gelijktijdig te doen verhooren, hetgeen, naar hare meening, de eenige mogelijkheid is om tot over eenstemming te geraken. DE STRIJD IN SPANJE De Rechtschen In de provincie Santander Vasn de z'ij die van jhet Knopte hoofdkwar tier der 'rechtsdbem te Sal.amlancla is jmiede- gedeeld dat de troepen van Generaal Frapt ■do Donderdag voor het eerst de provindie Santander zijn bto|nengeru|kt. De -doloinne, die in den sector van Vialimlasedo opereert, heeft bezit genolmlen van Moinstellajnlo en Bi Llanoi van waar jujit de weg van Val- masedo naar Castro Urdiales wordt be- heersdht. ment om de Zierikzeesche heeren af te halen. Deze schoven een venster op en beloofden naar beneden te komen- Weer klonken kreten, dal ze maar doodge slagen moesten worden. Men dacht, dal de heeren pistolen bij zich droegen, maar dit bleek niet waar te zijn. Alweer door voorspraak van den burgemeester wer den ze gelukkig niet naar de hoofdwacht, maar naar het stadhuis gebracht, bege leid door vloeken en dreigementen. Hier werden ze in een kamer opgesloten on der bewaking van twee schildwachten niet ontbloote sabels. Men was zoo vrien delijk hun „enige verkwikkingen" toe te dienen, die na deze bewogen nacht wel bijzonder welkom geweest zullen zijn. Af en toe kwam een regent binnenstappen om eens naar hen te kijken. Buiten klonk het gekraak van geplunderde marktkra men met het noodige geschreeuw. Eindelijk hoorden ze den pensionaris een proclamatie voorlezen. De regenten en het volk zwoeren een eed en riepen driemaal hoezee. Weldra kwam nu de pensionaris de gevangenen meedeelen, dat ze vrij mochten vertrekken. Hij be geleidde hen naar het logement, na hen eerst van Oranjestrikjes voorzien te heb ben. Daar zat al een vroolijk gezelschap dat de heeren uitnoodigde. met hen te Oprukking der Regeeringstroepen Aain biet front van Madrid is het vol- m'aakt kalm. In den sector van den weg naar La Comma zijn de regeertogistroe- pen een weinig opgerukt to de ridhti|n|g van de stelling Casa Oamjorra en Casa Quemjada, waardoor zij hun frontlinies hebben kimnen verbeteretiij. Aanvallen der Llnkschen afgeslagen Radio Bilbao heeft (medegedeeld dat Donderdagmiddag de activiteit aan het front voor Huesca is hervat. Na een aantal aanvallen van de regeerinigstroe- ipen te hebben afgeslagen, gingen de troepen van generaal Franco tot een tegenaanval over en dwongen de tegen" standers terug te trekken. Op enkele plaatsen rukten de rechtschen zelfs 7 K.M. op. Zij verbeterden hun stellingen aanmlerkelijk. Radio Salam'anca meldt dat de recht schen in het Zuiden van het front in Biscaye aanzienlijk zijn opgerukt en de grens van de provinciën Biscaye en San tander hebben bereikt. Verder wordt me degedeeld dat de luchtmacht der regeertog Sevilla heeft gebombardeerd. 3 huizen werden vernield en 4 vrou'wen vonden den dood. De opm'arsch in de provincie Santander wordt, zoo deelde generaal Queipo de Llano in zijn radiotoespraak mede, voortgezet. BUITENLANPSCH WEEKOVERZICHT De depressie in het Noordwesten werd dieper en veroorzaakte regen in een uit gebreid en langgerekt gebied langs haar voorzijde. Zij strekt zich thans zeer ver naar het Zuiden uit. Het gebied van hoogen luchtdruk over de Golf van Bis caye trok naar het Oosten en ligt thans over Centraal Europa. De depressie over Scandinavië loste geheel op. Op de Noor- sche Zee komt een gebied van hoog^ luchtdruk tot ontwikkeling. In Zuid- en Midden-Duitschland en in Frankrijk en Zwitserland en het verdere Centraal Europa is het thans prachtig zomerwe der. Daarentegen ligt over Het Kanaal en de Noordzee een gebied van lichten nevel dat zich tot diep in het binnen land voortzet. De regens blijven beperkt tot het Noorden. Op het vasteland viel geen neerslag van beteekenis. In de Al pen stijgt de temperatuur en zijn de winden zwak geworden. Samtisch meldde iplus 5 Igraden C., Jungfraujoch min 2 gra den met groote droogte en een zicht van meer dan 50 K.M. Het is te voor zien dat het weer hier te lande warm en zoel zal worden met bedekte lucht en weinig of geen regen. drinken en Oranje boven te roepen. Ze moesten nu wel op wijn tracteeren en kregen als belooning „de hand van broe derschap" (een broederschapskus was er ger geweest!) Boeije was blijkbaar geheel van de schrik bekomen en ging op zijn eentje rondwandelen. „Nu ben je ook een Prins man, gisteren was je nog een bliksem sche Patriot", voegde een voorbijganger hem toe. „Ja, mijn vriend", antwoordde Boeije, „nu bën ik veranderd". Waarop de ander: „Ik wensch, dat God zulks aan uwe ziel mag zegenen". Meer menscben- kennis bezaten twee schippers, die een dronk van hem weigerden met de woor den: „Je doet het maar, omdat je het doen moet, maar je hart is niet zuiver'j. Toen het publiek zich weer verspreid had, kon eindelijk de pensionaris zijn gasten naar hun schuit geleiden. Om half elf raakten de drie heeren gelukkig bui tengaats en om half acht 's avonds arri veerden ze in Zierikzee, waar „een sa mengevloeide menigte hunner brave me deburgers" hen ontving „met aandoening en tranen, vermengd met blijdschap over hun behoudenis". Dr. J. J. WESTENDORP BOERMA. \.\i\ IIU'ül iililil lililil lilt!?] illl::

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 3