IZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE MAANDAG 28 JUNI 1937 OPGENO] ZIEMKZEESCHE COURANT De Kern ABONNEMENT. Prijs per 3 maanden ft,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 oent. Versobijnt dagelijks. Tel. No. 32 - Giro 137677 1797 - 1889 Directeur i A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur s M KOSTEN Uitgavei N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13457 ADVERTENTIEN ran 14 regels 80 cent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 40 oent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur EEN NIEUW VREDESPLAN Chamberlain heeft groote plannen Duitschland en de landen van West-Europa Die diploimlatieke |m!edewerikler van de „Sunday Express" schrijft dat Neville Chamberlain, de nieuwe Engelsche 'minis ter-president voornemens is een energie ke poging te doen -om! toenadering te bewerkstelligen tusschen Duitschland eenerzijds en de landen van West-Europa anderzijds, speciaal Frankrijk en Enge land. Chamb.ela.in zou reeds stappen ge daan hebben 'bijl de Duitsche regeering om! te bereiken, d'at von Neurath of een andere Duitsche diplom'aat spoedig naar Londen zou komen. Het doel van dit bezoek zou Zijn oml laan de Duitschers een nieuw vredesplan voor te leggen. Het vredesplan oimlv'at volgens den diploimiatieken mede werker van de „Sunday Express" de vol gende punten. A. Terugkeer v'an Duitsclhland in den Volkenbond. B. een phic't van ooin-agressie tussdhen Duitschlhnd en al zijn westelijke naburen, waaronder dan ook Engeland is te ver staan. C. Een internationale conferentie jom den wereldhandel te doen ,opleven, ieh Oim) de eöonoimiische oorzaken van den oorlog weg te nemen. D. Een nieuwe regeling inzake de nom- interventie in den Spaanschem burgeroor log, en terug'trekikiing van alle buiten- landsche strijdkrachten uit Spanje. Het schijnt, dat Neville Chamberlain voornemens is persoonlijk een belangrijk aandeel te nemen in de koimende onder handelingen. Hij acht. zich verplicht zijn nieuwe po sitie in dienst te istellen v'an den wereld vrede, die den laatsten tijd steeids ern stiger in gevaiar is gekoimlen. Is Duitschland bereid Zonder de bestaande goede varhoiuldlin- gen imiet Frankrijlki en België aan te tas ten, wil Chamberlain, koste wat Ikiost, Duitschland trachten te bewegen om in den kring v'an samenwerkende naties te rug Ie brengen, en (het schijnt, dat Diuit- scJhl'and bereid is. aan deze pogingen imede te werken. In elk geval wordt Imlet spanning afge wacht, hoe deze nieuwe plannen voor de organisatie van den wereldvrede, zich verder zullen ontwikkelen. Engeland en Frankrijk zullen de Spaansche kusten controleeren In Duitschland blijft verbittering be staan doordat in Engeland de meaning kon postvatten, dat het incident imlet de „Leizig" niet au sérieux moest worden genomen, dat Duitschland slechts zocht naar 'ö.en voorwendsel oimi de wereld mlet een nieuwe militaire actie te ver rassen en uiterst geprikkeld is nnen thans nog in Duitsche regeeringskringenover da Engelsche veronderde'ling, dat Duitsch land een reden heeft gezocht om de Engelsche uitnoodiging aan minister van Neurath, om in Londen eens te komen praten, ongedaan te maken. Men verheugt zich er nu in Berlhn over dat Chamberlain door zijn rede daaraan een einde heeft gemaakt en vooral over zijn verklaring, dat niem'and een uitbreiding van de Spaansche onlus ten tot een Europeeschen oorlog iw'enscht een standpunt dat. Duitschland verklaart van harte, toe te juichen. Maar Imlen is in Berlijn van meening, dat de Engelsche daden niet met deze Woorden overeenstemmen. Engeland heeft besloten met Frank rijk de zeecontröle geheel voor zijn re kening te nemen. Met Rome is Berlijn van imeening, dat dit besluit niet door Frankrijk en Engeland alleen genomen kon Iwtorden, aangezien het een 'maatregel is ge'wieest, waartoe alle vier de groote 'mogendheden als leden van de non-imter- ventie-comlmissie hadden besloten, Zoo,- dat een Wijziging ook slechts door die commissie, Waarvan Duitschland en Italië lid zfijn gebleven, kan Worden uitgevoerd. Duitschland blijft van imeening, dat een. gezamenlijke vlootdemonstratie de beste oplossing Iwiare geweest en wijst er thans op, dat Zooals de situatie nu is, een öngelukkig torpe.doschot van Spaan sche „roode" oorlogsbodems uiterst ge vaarlijke consequenties kan he'bben, die door d® vlootdemonstratie hoiogstwlaar- schijnlij'k hadden kunfnen Iwbrden ver- mieden. De kluizenaar van Berchtesgaden De vesting waar Adolf Hitler woont De Sunday-Express geeft een schilde ring van Hitler's woning in Berchtesga den, waaraan de volgende bijzonderhe den zijn ontleend ......Hoe ziet Hitler's berghuis in Berch tesgaden er eigenlijk uit? Naar de kaar tien te oordeelen, die in Duitsclhland ver kocht worden, denken velen dat het hier om een rustplaats gaat, waar Hitier ver toeft als zijn dagelijksche bezigheden zijn afgeloopen. Eens was dat ook zoo, maar nu is Berghof een paleis geworden. Er kunnen meer dan 40 gasten geherbergd worden. De kleine bergweg, die eens naar het huis voerde, bestaat niet meer, daarvoor heeft men een groote 120 mijl lange weg aangelegd die Berghof onmiddellijk met Münehen verbindt. Voor de Rijks kanselarij is hier ook een geb'ouw ver rezen. De kamers van den Führer lig gen geheel afgezonderd. Theoretisch kan iedere gast ten allen tijde met den Führer spreken, maar in de practijk is het toch niet zoo gemakkelijk hem te bereiken. Berghof is een ware vesting geworden. Kort geleden zijn de barakken voor Hit ler's S.S. lijfwacht gereedgekomen, even als de kamers voor zijn secretarissen. Van de straat af is het huis nauwelijks te zien. De berg waarop het huis ge legen is, wordt met electrisch geladen draad omzoomd, dan komen er nog 5 rijen prikkeldraad. Hier en daar in de bergen ziet men zeer romantisch uitzien de torentjes die aan het bergachtige Beieren herinneren. Het zijn niets anders dan bewakingsposten. Rechts van den straatweg ziet men een groot gebouw in Beiersche stijl. Dat is voor de wachten die iedere kromming van de straat goed kunnen bewaken. Mijlenver in de bergen is afweergeschut opgesteld. Natuurlijk heeft Berghof ook bom- en gasvrije kelders. De Geheime Staatspo litie zorgt er voor dat Berchtesgaden re gelmatig van „ongewenschte elementen" bevrijd wordt. Niemand mag zonder een bijzonder verlof de straat naar Berghof berijden. Geen auto mag onderweg stil houden. Als de bekende wagencolonne van Berghof een gast naar Münehen brengt, wordt het verkeer stilgelegd. Geen menseh gelooft meer aan het sprookje dat Hitier zich in Berchtesj gaden onder de gewone menschen ver toont. De inwoners hebben genoeg van Berghof gehoord en weten dat hun woon plaats de eigenlijke hoofdstad van Duitsch land geworden is. De „Spooktrein" Middernacht.... in het duister gloeit het roode licht van een signaal, dat op on veilig staat. In de verte nadert een dof gerommel. Plotseling schiet de donkere schim van een voortrazende locomotief voorbij, niemand bevindt zich op de ma chine. Op deze wijze werd Vrijdagnacht de beroemde - geschiedenis van den j „Spooktrein" tot werkelijkheid. Het was een gewone rangeerlocomo- tief, die dienst deed bij Newton Abbot j (South Devon, Engeland). Plotseling kwam l de machine in botsing met een goederen* trein. Tengevolge van den schok vielen machinist en stoker van de locomotief i en de machine begon haar eenzame reis. j Zij raasde langs drie verlaten stations 8 mijl achtereen. Tenslotte vloog het gevaarte uit de rails.... Moskou krijgt de schuld De „Piopolo d'Italia" bevat een (hoofd artikel, waarin clomfmlentaar wordt (gele- verd op de redevoeringen idoor Neville en Chamberlain ien Eden gehouden. „De vermaning van Ghaimiberlain om kalml te blijven Iktoan't precies op tijd, mjaar Chamberlain deed beter zich af te vragen wie het zijin, die voortdurend de rust in Europa. verstoren". Alles wordt door Moskou gedaan oim verwarring te stichten. Dat, in Europa |nog vrede heersdht is te danken aam de houding van de auto ritaire staten, die de Izajak niet op de spits willen drijven!, De 'Crisis z'al voor- het griaf van het fascisme zal worden onderwerping vhn de Basken zijfn geheele kracht Zal Ikjunnen wijden aan eein aam- Val op den ijzeren gordel om Madrid. De „rooden" hebben beweerd, dat Spanje het graf Van het fascisme zal worden j het omlgekeerde zlal echter (gebeureni ADOLF HITLER De kluizenaar van Berchtesgaden De „Kölnische Zeitung" meldt, dat de Duitsche Aëroclub er bij de Inter nationale Luchtvaartvereeniging te Lon den, organisatrice der Gordon-Bejiett wed strijd, er op aangedrongen heeft den wedstrijd, die de vorige week gehouden is, ongeldig te verklaren. De reden van deze aanvraag is, dat de twee Duitsche ballons, Chemnitz 10 en Hildebrandt, door Tsjechische militaire vliegtuigen gedwon gen werden bij Praag te landen. Constantinopel was tot voor kort berucht om zijn duizendkoppige, viervoe tige gemeentereinigingsdienst, n.l. de dui zenden honden, die het afval van de bewoners verslonden. 20.000 honden be twistten eiken dag hun prooi. Den laat sten tijd heeft men al die schurftige viervoeters opgeruimd en een Westersche reinigingsdienst in het leven geroepen. CAMILLE CWAUTEMPS, de nieuwe minister-president van Frankrijk Het vrachtschip der Spaansche re- gleeringi „CabiOi Carlos", dat van Alicante naar Valencia was uitgevaren met een lading levensmiddelen, is Zaterdag voor Alicante door een torpedo van een onbekende duikboot getroffen en tot zinken gebracht. Vijf leden van de 49 koppen tellende bemanning verdronken. De overigen werden gered. Op het oogenblik kruisen 19 Duit sche oorlogsschepen in de Spaansche wateren, n.L 2 pantserschepen, 4 lichte kruisers, 9 torpedobooten en 4 duik- booten. Wanneer de 25000ste passagier op het vliegveld Haamstede? Het totaal aantal passagiers bedraagt tot en met Zaterdag 26 Juni 24347 ERIC RAEDER, de chef van de Duitsche oorlogsvloo1 Loting Dienstplicht Heden (Maandag)middag te 2 uur na- Middag is de jaarüj'ksche loting voor den dienstplicht gehouden. Ditmlaal wordt .gelojot voior de lichting 1939. Onmiddellijk-belanghebbenden zijn dus, in het algemeen, de mannelijke inwoners van Nederland, die in 1919 zijn geboren. Deze personen zijn bij de eerstvolgende alj meene inschrijving vo,or den dienstplicht aan de beurt om zich te laten inschrijven. Zooals,bekend, is het doel van de lo ting, den ingeschrevene aan te wijzen die in elke gemeente of in elke groep van gemeenten het eerst in aanmerking komt om tot gewoon dienstplichtige te worden bestemd, anders gezegd, die -lo- tingsnummier 1 krijgt. Hoe dit doel op heel eenvoudige wijze bereikt wordt, mag nu de loting al van 1929 af volgens het tegenwoordige stelsel geschiedt, bek'end heeten. De verjaardag van Prins Bernhard De Minister vlan Defensie heeft bij, le gerorder bekend gem'aatot, dat de ver jaardag vian Z.K.H. Prins Bernhard op dezelfde wijze zlal worden gevierd als gebruikelijk! is voor dien van H.K.H. Prin ses Juliana. Aan het rijkspersoneel lk|an op Dins dag, voor zoover de dienst zulks toelaat, des middags vrijaf worden gegeven. Onderwijzers zonder emplooi Mogelijkheid tot plaatsing in overheidsbetrekking De |m|annelijke Nederlanders, die in het bezit zijn van de akte van bekwaamheid als onderwijzer, en die deze akte heb ben behaald vóór 1 April 1937, zullen, voor zoover zij niet als onderwijzer in vasten dienst zijn geplaatst of geplaatst geweest, en zij den leeftijd van 21 jaar hebben bereikt, doch hun 36ste levens jaar nog niet zijn ingegaan, desgewenscht zooveel doenlijk in voor hen geschikte betrekkingen in overheidsdienst buiten 't onderwijs worden geplaatst. Een regeling dienaangaande, geldende voor de plaatsing in dienst van het Rijk, zal dezer dagen in de „Nederlandsche Staatscourant" worden bekend gemaakt. De besturen van provinciën en gemeen ten worden uitgenoodigd op overeenkom stige wijze te handelen. Degenen, die van deze regeling gebruik zouden wenschen te maken, kunnen zich uitsluitend schriftelijk wenden tot den directeur van het Centraal Capitulanten- bureau te 's-Gravenhage, Raamweg 3. De bevolking van Zeeland Op 31 December 1935 bestond de be volking van Zeeland uit 253.005 perso nen, van wie 127.276 m. en 125.729 vr., er werden in 1936 geboren 2313 m. en 2182 vr., er overleden er resp. 1198 en 1122; er vestigden er zich 7407 m. en 7939 vr., er vertrokken resp. 8036 en 8633; op 31 December 1936 was het aan tal inwoners 253.857, van wie 127.762 m. en 126.095 vr. Landdag B.V.L. te Goes Zaterdag is te Goes de Zeeuwsche Landdag van den Bizonder Vrijwilligen Landstorm gehouden onder groote belang stelling op de Sehengeweide onder deze gemeente. Nadat 10 uur door de muziek van het 3de en 14e R. I. te Bergen op Zoom!, een concert op de Groote Markt ge geven was, vond kwart over elf ten Stadhuize de officieele ontvangst der gas ten door burgemeester van Dusseldorp plaats. Z.E.A. verwelkomde o.m. de Com missaris der Koningin, Jhr. mr. J. W, Quarles van Ufford en den luit.-generaal b. d. L. F. Duijmaer van Twist. Burgemeester Dusseldorp wees op de I verknochtheid van Zeeland aan vorsten van Oranje, uitte zijn waardeering voor het sehoone doel van den BVL, en legde i tenslotte namens het gemeentebestuur, ge- tuigenis af van de onwankelbare trouw jegens onze geliefde en geëerbiedigde Koningin. Neville Chamberlain stelt een nieuw vredesplan op. Hitier regeert uit Berchtesgaden het Duitsche Rijk. Voor Scheveningen zijn Zondag 4 menschen in zee verdronken. Heden vindt te Den Haag de loting voor de lichting 1939 plaats Het aantal inzendingen op de komende Z.L.M.-tentoonstelling. Sportresultaten en Marktberichten. Aanvankelijk warm. WEERBERICHT Hoogste barometerst. 764.3 te Brest. Laagste 736.9 te Andanes. Verwacht tot den avond van 29 Juni: Zwakke veranderlijke wind, later toene mend uit Westelijke rcihtingen, toene mende bewolking met later kans op re gen met in het Zuiden wellicht onweer, aanvankelijk warm, later koeler. Zon op: Zon onder: 29 Juni 3,43 8,24 Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 29 Juni 6,02 18,13 11,30 - Deze uren zijn genoteerd volgens zonnetijd VERSCHILLENDE BERICHTEN Te hard gereden Zaterdag, den eersten dag van zijn pensionneering als burgemeester van Haarlem, is de heer C. Maarschalk, ver gezeld van zijn echtgenoote met zijn auto, Iw laar in bovendien zijn chauffeur was gezeten, op reis (gegaan. Niet lang na zijn vertrek echter, heeft een ernstig ongeluk, niet ver voorbij de Nederland sche grens, in de nabijheid van de Duit sche garnizioenstad Wesel een einde aan dezen eersten vacantiedag gemaakt. Door een nog niet met juistheid vast gestelde oorzaak vermoedelijk tenge volge van een defect aan de stuurinrich ting is de auto, die door den heer Maarschalk (wlerd bestuurd, plotseling tegen een boom gereden, tengevolge iwlaarvan mevrouwi Maarschalk onmiddel lijk is beZwleken, terwijl haar echtgenoot en de cauffeur izlwlaar werden gewond. De jMrgemeester heeft, toen het on geluk gebeurde, 'zelf aan het stuur ge zeten en moet, naar ooggetuigen aam. de politie hebben verklaard, met een snelheid van ongeveer 120 k.nii. per uur hebben gereden. Hij Wwlaiml uit de richting Emmerik. Bij het passeeren van een tegemoet komende auto moest de burgemeester even ifttw lijken, waarbij, hij waarschijn lijk de macht over het stuur heeft ver loren en tegen een boom is gereden. De gevolgen Iwiaren verschrikkelijk. Met een zlwlaren slag kw'ami "de fraaie, pas nieuw Ie auto tegen een boom. langs den kant van den iwleg terecht. De auto werd vernield. De chauffeur, de 56-jarige Roskalm' is Zomdagtmlorgen aan de bekOlmlen verwon dingen overleden. De toestand vajn den heer Maarschalk, die een sdhedelbesisi- fractum r heeft ppgeloopen, is ernstig).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1