VERSTOPPING MAAKT OUD om de koningin MSS-Cachets Blijft Ujong voelen Neemt daarvoor M.S.S.-Cachets MS.S. beteekentMaak SchoonSchip Houdt Uw bloed zuiver met KLANKEN LANGS DE LIJN Derde programma Z. R. C. Vrijdag 18 Juni: 8 Brussel Vlaams 11.05 London Regional; 11.20 Diversen; 12.10 Droitwich; 12.50 Brussel Vlaams; 2.20 Diversen; 2.35 Keulen; 3.20 London Regional; 4.05 Diversen; 4.20 Keulen; 5.20 Droitwich; 6.20 Keulen; 7.50 Brussel VI.; 8.10 London Regional; 8.35 Droitwich; 9.20 Brussel Vlaams; 10.30 Diversen; 10.45 London Regional. RADIO-PROGRAMMA Vrijdag 18 Juni: HILVERSUM! I 1875 M. Algemeen Pro gramma, verzorgd door de NCRV. 8 schriftlezing, meditatie, gevlijde muziek (gr.pl.); 8.30 gram.; 9 30 geluk'wenschen; 9.45 grarey.; 10.30 morgendienst; 11 or gelspel; 12 "berichten; 12.15 gram.; 12.30 ensemble van der Horst; 2 gram.; 2.30 Christ, lectuur; 3 alt en piano; 3.45 gram.; 4 trio Beute—Zepparoni—Hemerik; 5.00 NCRV-orkest; 6.30 klimrozen; 7 berich ten; 7.15 litarair halfuur; 7.45 berichten ANP; herhaling SOS-berichten; 8 con cert; 10.15 berichten ANP; 10.20 gram.; 10.45 gymnastiekles; 1112 gram.; hierna schriftlezing. HILVERSUM II 301 M. 8 VARA, 10 VPRO, 10.20 VARA, 12 AVRO, 4 VARA, 7.30 VPRO, 9 VARA, 10.40 VPRO, 11 VARA. 8 gram.; 10 morgenwijding; 10.20 'declamatie; 10.40 viool en piano; 11.10 vervolg declamatie; 11.30 orgelspel; 12 Kovacs Lajos; 12.45 AVRO-dansorkest; Kovacs Lajos; 2 voor tuinliefhebbers; 2.30 .gram.; 3 pianovoordracht; 3.30 AV RO-dansorkest; 4 „Fantasia"; 5 voor de kinderen; 5.30 VARA-orkest; 6.30 radio journaal; 6.50 gram'.; 7 de negermessias „Father D|ivine"; 7.20 gram'.; 7.30 berich ten VGP; 7.35 lez'en in den bijbel; 8 pianovoordracht; 8.30 kerk, volk, staat; 9 vroolijke voordracht; 9.30 VARA-or- kest, vrouwenkoor „Vox Jubilans"; 10.30 berichten ANP; 10.40 avondwijding; 11 jazlzmnziek (gr.pl.); 11.30—12 orgelspel. Toezicht op bouw van Veestallen Beperking van brandgevaar en hygiënische huisvesting Bij beschikking van de ministers van Binnenlandsche Zaken, van Landbouw en van Sociale Zaken is een cmomissie in gesteld aan welke is opgedragen: 1. te onderzoeken, of het wenschelijk en mogelijk is, dat van overheidswege voor bouw of verbouw van gebouwen, bestemd voor het onderbrengen van vee, voorschriften worden gegeven, welke be- iUlïl Uil a. beperking van brandgevaar; b. beperking van gevaar van verbran ding der daarin gehuisveste dieren; cwaarborgen te geven voor een hy giënische huisvesting der dieren; cl bevordering van een hygiënische melkwinning, een en ander met inacht neming van het economisch mogelijke. 2. Te onderzoeken, in hoeverre het wenschelijk en mogelijk is, dat ook bij reeds bestaande gebouwen, die voor de eerste maal voor onderbrenging van vee in gebruik worden genomen, aan de over heid de bevoegdheid wordt gegeven, die gebouwen aan een keuring te onderwer pen en eventueel ongeschikt te verkla ren of de ingebruikneming afhankelijk te stellen van aan te brengen verbete ringen. 3. de noodige voorstellen te. doen en voorschriften te ontwerpen, indien en voor zoover de wenschelijkheid en mo gelijkheid bij het onder 1 en 2 bedoel de onderzoek is gebleken. De beste verontschuldiging voor be gane fouten is dë erkenningdat ze fou ten waren. 59 FEUILLETON DOOR VICTOR BRIDGES „Daar ben ik van onderricht", zeiTony „dat is ons hoogste nationale sucldes". „De Wet heeft tenminste kracht", ant woordde Da Freitas*imet eenige toespe ling in zijn stemi. „Ik meen te Weten, dat de Wet een zeer besliste manier vhn optreden heeft, inzake de ontvbe- ring van een minderjarige van haar Wet tigen voogd". „Er bestaat bij de Engels'che Wet slechts één bezwaar", zei Tony. „Zij is im'aar al te geneigd om verbazend lang zaam' te handelen," Da Freitas toonde door een glimlach Zijn Witte tanden. „Dat is een zWak punt, dat overal ter Wereld wordt waar genomen, maar gelukkig Zijn er nog mid delen om dat bezWaar op te heffen. In het onderhavige geval bijvoorbeeld, stel ik mij voor, dat enkele Woorden tot uW "hooggeachte instelling „Buitenlawd- csche zaken" een zeer verstrekkend ef fect ztou hebben". „Daar ben ik Zeker van", zei Tony hartelijk. „Ik zou in dit geval in het ge- Provinciale Staten van Zeeland Huishoudelijke voorlichting Een tweetal voorstellen van Ged. Sta ten van Zeeland aan de Provinciale Sta ten hebben betrekking op de huishoude lijke voorlichting. De Commissie voor huishoudelijke voor lichting te 's-Gravenhage vroeg e^i bij drage ivan^f 1000 ter bestrijding van de kosten van cursussen in koken, naaien, huishoudkunde en wiaschbehandeling en kinderverzorging, iwielke met financieelen steun van genoemde commissie djior plaatselijke Commissies Worden gegeven. Ofschoon Ged. Staten voor het wterk der Haagsche commissie alle Waardeering hebben, zijn zij' toch van meening dat, Waar de bemoeiingen van deze com missie zich meer bepaaldelijk over de stedelijke gemeenten uitstrekken, er voor deze provincie geen voldoende termen bestaan om daarvoor financieelen steun 'beschikbaar te stellen, ook al Wil de commissie zich verbinden de provinciale bijdrage uitsluitend, in deze provincie te besteden. Het tWeede voorstel is om afwijzend te beschikken op het verzoek van de commissie voor huishoudelijke voorlich ting ten plattelande in Zeeland om Wijzi ging van het besluit van 14 Juli 1936 Waarbij' aan deze commissie een bijdrage •van ten hoogste f 1500 per jaar is verleend in de reiskosten van het per soneel voor de op te richten cursussen. De oomlmisise had verzocht op prac- tische en administratieve overlwjegingen de besteding van de gelden van het su'bisidie niet te beperken tot de reis kosten der leeraressen, doch nader te bepalen, dat de bijdrage uitsluitend imag Worden gébruikt voor de bestrijding van de kosten verbonden aan het organi- seeren en geven van1 cursussen, Waar toe vanzelfsprekend ook de reiskosten der leeraressen behooren. Het betrof hier* dus niet direct een aanvraag om' ver hooging van subsidie, maar Wel zal dan steeds over de vojle f 1500 Worden be schikt, terWijl over 1936 aan reiskosten •vergoed Was f 673,84 voor 51 cursussen. Zeker zal 'de commissie zuinig met het geld omgaan, maar dat moet de pro vincie ook doen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Uit de tram gevallen Een controleur van de Noord- en Zuid- Hollandsche tram kwam Dinsdagmiddag, toen. hij in Broek en Waterland op de tram stapte, tot de ontdekking, dat ds conducteur zich niet op zijn post be vond. Later heeft men het lijk van een jongen man gevonden. Niet de conducteur, (j^ch de 18-jarige Van Batum is om het leven gekomen. De politie heeft onder leiding van den burgemeester van Broek in Waterland een uitvoerig onderzoek ingesteld. Aan een der ijzeren palen langs de baan, waaraan de electrische geleidingen be vestigd zijn, werden hoofdharen van den jongen gevonden en tevens bloedsporen. De jongen heeft vermoedelijk het hoofd buiten het balcon gestoken, waarbij hij in aanraking is gekomen met een paal en bewusteloos is geslagen. Veertien me ter verder werd het slachtoffer van de tram in een sloot geslingerd, waar men hem vond, toen de levensgeesten reeds geweken waren. Schuur en stallen afgebrand Gisterenavond is brand uitgebroken bij den landb'ouWer A.. Goos in de gemeente Etten en Leur ((N.-B.) Door een sterken Wind werd het vuur aangewak kerd en breidde zich tersfond uit tot de landbouwfschuiur en -stalling, welke geheel in vlamlmen opging. De land bouwwerktuigen, alsmede twee paarden en drie varkens, kiwiamen in de vlam men om. Vermoedelijk is de brand ont staan door broei van hel pas binnenge haald hooi. Verzekering dekt de schade. heel niet verWonderd Zijn als die weinige 'w borden zelfs tot i)n Li va dia zouden gehoord iwforden". Wederom ontstond er een pijnlijke stijlte. Eindelijk ladhte Da Freitas luidruch tig v rooi ijk bijina. „Indien die aanmerking als een bedreiging is 'bedoeld, vrees ik, dat hW mediedeeling te laat komt. De voornemens van Zijne Majesteit Zijn reeds bij het gouvernement te Portriga bekend". „Tony schudde zijn hoofd. „Ik heb het gouvernement niet op het oog", Zei hij'. „Het iwiaren eerder de vrienden van Wijlen. Don Francisco, welke mij' voor den geest kfwlam'en. Ik heb eenig vermoe den, dat somtmige van hen gaarne naar Richmond zouden Willen komen om Count 'de Sé m'et die 'bevredigende regeling geluk te wtenschen". De uitwerking van deze onschuldige bemerking op den oom van Isabella was even plotseling als merkwaardig. Zijn toch al onaangenaam gelaat, onderging een kleurverandering, die aan vuilgroen deed denken en na zijn brandende sigaar op den grond te hebben gesmeten, stond hij wankelend op. „Moeten wij ons hier nog langer laten bedreigen en beleedigen?" vroeg hij woe dend. „Dat behoeft niet langer te duren dan u zelf verkiest", zei Tony, doch inmid- De onbewaakte overweg Gistermiddag is de dertienjarige Ste ven Dekker uit Heer de (Geld.) door onoplettendheid, met zijn fiets op den onbewlaakten overweg op den Eyerdijk, legen een passeerenden trein opgereden. De jongen bleef bewusteloos liggen en is, nadat hij ter plaatse voorloopig be handeld Was, dn zorgwekkender toe stand naar het Sophia-ziekenhuis te ZWolle overgebracht. De Kerkrestauratie te Haamstede Na een voorbereiding van enkele ja ren, waarin de restauratie-commissie, on der voorzitterschap van burgemeester Röell, bijgestaan door de heeren J. Sla ger en M. den Boer als secrétaris en penningmeester, een groot aandeel heeft gehad, is men thans zoover gevorderd, dat de aanbesteding van de restauratie •van de Ned. Herv. Kerk op 24 Juni a.s. zal plaats hebben. Het monumentale gebouw verkeert in een dusdanigen toestand, dat herstel drin gend noodzakelijk is. Dank zij de mede werking van Rijk, Provincie, Burgerlijke Gemeente, Prov. College van Toezicht en Synode kan deze restauratie onder toezicht van monumentenzorg uitgevoerd worden. Genoemde college's dragen in totaal 75 pet. der kosten, zoodat de res- teerende 25 pet. voor rekening van de Kerkelijke gemeente komen. Bij de restauratie, die wat hat metsel werk betreft, door den heer K. Lemsom te Burgh, die op dit gebied reeds zijn sporen heeft verdiend, uitgevoerd zal worden, terwijl de andere onderdeelen aanbesteed zullen worden, zal de nok weer in zijn oorspronkelijken toestand gebracht worden. Ook de gevels, die nu verzakt zijn, zullen zooveel mogelijk weer loodrecht worden opgetrokken. Het dak, dat over het geheel slecht is, zal in zijn geheel vernieuwd worden, waar bij de leienbedekking zal vervangen wor den door een 'bedekking met p annen, en Waarbij ook de dakkapellen ko'men te vervallen. De toren, welke eigendomm is van de gemeente Haamstede en die ongeveer een meter verzakt is, zal ook op de vereischte hoogte gebracht worden, ter wijl het uurwerk, dat zich nu aan den Westgevel van de kerk bevindt, daarin zal worden ondergebracht. Het ligt in de bedoeling aan de toren dan 2 of 4 wijzerplaten aan te brengen^ wat een groote verbetering zal blijken te zijn. De trappen in de kerk aan de Westgevel komen te vervallen, waardoor in de plaats komt een wenteltrap naar de toren in de z.g. Houtkerk. De ramen zullen voorzien worden van glas in lood, hetgeen een stemmig effect in de kerk zal bevorderen. Jammer, dat de financien het niet toe- blaten, de ramen in htift oorspronkelijker! staat te brengen met Hun indeeling door middel van zandsteenen stijlen. Ook zou een glas-in-lood raam met een bijbelsche voorstelling het geheel ten goede ko men, doch ook dit kan momenteel nog niet. Bij de hoofdingang van de kerk zal een tochtportaal gemaakt wor den, wat ook een groote verbetering zal zijn. Uit dit alles blijkt dat er groote ver beteringen zullen tot stand komen, ter wijl het mooie gebouw aanzienlijk ver fraaid zal worden. Dit alles zal van de kerkvoogdij niet alleen veel werk vra gen, doch ook finantieele offers, zooals reeds in het begin gememoreerd, tot een bedrag van 25 pet. der kosten. Teneinde deze restauratie te kunnen financieren, is de kerkvoogdij van plan het benoo- digde kapitaal onder hypothecair ver band te nemen op de vaste goederen der Kerk, waarvoor bereids goedkeuring van het Prov. College is verkregen. Om rente en aflossing te kunnen betalen, zal aan alle leden der Kerk 'een cir culaire gezonden worden, met verzoek een jaarlijksche bijdrage voor genoemde rente en aflossing te willen verleenen. Gezien het groote belang van deze restauratie, waarvan ieder wel overtuigd zal zijn dat deze noodig is, wekken wij allen op, dit verzoek om steun zooveel mogelijk in te willigen. dels is het niet noodig, om een gat in mijn mooie tapijt te branden". Met meesterlijk gebaar hield Da Frei tas de uitbarsting van woede bij zijn metgezel in bedwang. Toen stond ook hij op van de sofa en plaatste zich met dezelfde gemakkelijke glimlachende hof felijkheid, waardoor zich het geheele on derhoud zoo onaangenaam had geken merkt, voor Tony. „Wij zijn zeer gevleid door de belang stelling welke u voor ons zwaar beproefd land koestert, sir Antony, maar vergeef mij, dat ik u )een goeden raad geef; het is een gevaarlijke gewoonte, om iets, dat een ander ials een ernstige zaak be schouwt, als een stuk speelgoed te be handelen". Tony liep naar den haard en drukte op de electrische schel. „Alle werkelijke genoegens schijnen tot op zekere hoogte eenig gevaar met zich mede te sleepen", bekende hij op eenigs- zins spijtigen toon. „Het eenige wat men te doen heeft, is het beste er van te hopen en zijn maatregelen zoo zorg- ■vuldig mogelijk te treffen". „Ik heb gekkere opmerkingen gehoord", verklaarde hij, „van veel verstandiger menschen". Er klonk iets als een tik op de deur, waarna deze open ging in Spalding op den drempel verscheen. Tony; wendde zich tot zijn gasten. Bij hen, die aan verstopping lijden, zijn de ingewan den een fabriek van vergiften, die het lichaam verontreinigen en de oorzaak kunnen zijn van tallooze kwalen, die ontstaan door ophooping van vergiftige afvalstoffen in hei menschelijk lichaam, die niet tijdig worden verwijderd. Men voelt zich moe,- prikkelbaar, zenuwachtig en humeurig, krijgt een vale gelaatskleur en wordt oud voor zijn tijd. Zorg er altijd voor Uw lichaam van binnen te reinigen, zooals ge hel van buiten reinigt. Dan werken alle organen op de juiste, natuurlijke wijze, ge voelt U weer jong en opgewekt, herwint Uw werkkracht en werklust. En dal geeft de werking weer van deze nieuwste vinding van Apotheker Dumont, want de M.S.S. Cachets maken "Schoon Schip" in Uw lichaam, doordat zij hel bloed zuiveren de bloedsomloop bevorderen de leverwerking aanzeilen de gal afdrijven de ingewanden Tijdig ledigen de gelaatskleur verfrisschen M.S.S. CACHETS zijn geen purgeer-midde), dal Uw ingewanden leegpersl en nieuwe verstopping veroorzaakt. Zij herstellen de werking van Uw in gewanden en na enkele dagen zult ge U als verjongd gevoelen, doordat de afvalstoffen tijdig uit Uw lichaam verdwijnen, waardoor Uw gestel verbetert. Per 12 stuks 60 cent (in koker verpakt) Overal verkrijgbaar. LUCHTVAART VERKOOPINGEN De eerste postvlucht uit Indië zonder luchtrecht De „Specht" vertrokken De „Specht" is Woensdagochtend van het vliegveld Tjililitan vertrokken met medeneming van 606 k.g. post, 8 k.g. Dakkelpost en 72 k.g. goederen. Een pas sagier maakt den tocht tot Amsterdam mede, 14 passagiers zijn geboekt voor tusschentrajecten, terwijl er drie, wegens 1 plaatsgebrek, geweigerd moesten worden. Bij het vertrek werden toespraken ge houden door den heer Versteegh van de KNILM en den heer Hillen, hoofd van den PTT-dienst, die in herinnering bracht welke voorbereidingen voor de vliegtoch ten noodig waren en die tevens dank bracht aan het publiek voor de betoon de medewerking. i Het was een buitengewoon plechtig moment, toen het in de zon blinkende toestel gereed stond voor het vertrek, de bemanning het saluut bracht, terwijl het Wilhelmus weerklonk. Behalve post neemt de „Specht" ook nog houtsnij- en zilverwerk uit Bali mede, bestemd voor New-York en Australische films, bestemd voor Londen. i „Heeft u een auto voor staan? Anders kan mijn chauffeur u wel wegbrengen". Da Freitas maakte een buiging. „Het is zeer vriendelijk van u", zei hij, „doch doet u geen moeite; wij verkeeren in de gunstige omstandigheden, voor ons zelf te kunnen zorgen in elk opzicht." Hij ging naar de deur en Count de Sé volgde hem, zonder Tony eenige aan dacht waardig te keuren. Deze stond tegen den schoorsteenmantel geleund en wachtte kalm, tot hij de vertrekkende auto over het grint hoorde knersendaar- ba slenterde hij de hal in, waar hij Splanding ontdekte, die juist de voor deur had gesloten. „Zijn miss Francis en mr. Guy al te rug?" vroeg hij. „Ja, sir Antony", antwoordde Spalding. „Een paar minuten geleden heb ik hen 'binnen gelaten en z'ij wlachten nu in den tuin. Ik ben zoo vrij geweest hun mede te deelen, wie er op bezoek wa ren. U hadt mij geen instructies gegeven, maar ik veronderstelde, dat u het hun wel wilde laten weten". „Jou instructies geven, is tijd ver knoeien, Spalding", zei Tony vriendelijk. „Jouw instinct is onveranderlijk juist". Spalding nam, oudergewoonte het com pliment met een buiging aan. „Moet ik de lunch al opdienen, sir", vroeg hij, „of wenscht u nog een kwar tiertje te wachten?" Notaris van de Velde te Tholen heeft voor de Erven van Cornelia Uijl, weduwe van Benjamin Bestenbroer, in de zaal van dhr. W. Gunter te Poortvliet, publiek geveild: perceel 1. een woonhuis, schuur en erf, staande aan de Smids straat, groot 1 a. 49 c.a.; perc. 2 en 3, koopen bouwland, gecombineerd, groot 1 gem. *144 r. (58 a. 10 c.a.) gelegen aan den Noordhoekschen weg; perc. 2 2 koopen bouwland, gelegen in Willen - oord, groot 1 h.a. 33 a. 40 c.a. Perc. 1 werd ingezet op f 1000 door H. van Putte alhier; perc. 2 door A. Luijk op f600 en f500 per gemet; perc. 3 door A. Luijk voor f 500 per gemet. Een uur later had in het hotel Geene de verkoop plaats. Perc. 1 werd ge kocht door H. van Putte voor f1400; ipero. '2 ging in 3 (koopen te weten: koop 1 groot 71 roeden aan Joh. Dronkers, voor f600 per gemet; koop 2 groot 195 roeden en koopi 3 groot 178 roeden kwa men niet boven de inzetsom. Gecombi neerd werd perc. .2, dat na deze verkoop op f560 stond in zijn geheel verkocht aan H. Baaij te Tholen voor f 1000 per gemet, welk later werd gemijnd op f 1010 door W. van Burgh; perc'. 3 ging in twee koopen, te weten: koop 1, groot 1 gem. 124 roeden, werd gekocht door W. v. Burgh voor f 600 per gemet; koop 2 groot 1 g'em. 276 roeden k'wiam niet „Ik zou het maar dadelijk in orde maken", zei Tony. „Ik heb versterkend vöedsel noodig. Buitenlandsche aristocra ten hebben iets uitputtends". Op zijn gemak ging hij den tuin in. Isabel en Guy die wederom op hun vo rige plaatsen waren gezeten, sprongen nieuwsgierig op en liepen hem tegemoet. „En?" vroegen zij gelijktijdig. „Hoe staat het er mee?" ,,'tGaat nog al", zei Tony; „in aan merking genomen, wat ik heb doorleefd. Ik bad er geen idéé van, dat deze samen zwering zoo veel herseninspanning zou vergen". "Toe, vertelt u eens, wat De Freitas zei", vroeg Isabel, terwijl zij haar vin gers dooreen strengelde. „Ik zag hem in mijn verbeelding al op zijn afschu welijke (manier glimlachen en uv op zijn. suikerzoeten toon dreigen". „Hij bewaarde de uiterlijke vormen cor rect", zei Tony vriendelijk en vroolijk; „en oom Philip ook. Maar laten wij naar ■binnen gaan, dan zal ik jelui alles ver tellen, terwijl wij aan tafel zijn. Wij mogen het onze genoegens niet veroor loven, zich tusschen ons en onze levens plicht van lichaamsonderhoud te plaat sen". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 2