1ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE WOENSDAG 9 JUNI 1937 UN OPGEN ZIER1KZEESCHE COURANT 1797 - 1889 De Kern ABONNEMENTi Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 oent. Versohijnt dagelijks. Tel. No. 32 - Giro 137677 Directeur i A. i. DE LOOZË Uitgever-Redacteur t M J. KOSTEN Uitgaves N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13441 ADVERTENTIEN ran 14 regels 80 cent, ran 4 regels en daarboren 20 oent per regel. Reclames 40 oent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag ran uitgave vóór 10 uur De bomaanslag op de «Deutschland» Na de Spaansche, thans de Duitsche lezing Van officieele Duitsche 2üjde Wordt Ihans, nu de uitvoerige rapporten van de bevelhebbers der Duitsche zeestrijd- krachten in de Spaansche plateren Zijn ontvangen, noigmiaals een nauwkeurige be schrijving gegeven van het gebeurde met het pantserschip „Deutschland" bij Ibiza. Het rapport constateert, dat de „Deutschland" het eenige oorlogsschip Was, dat op de reede voor anker lag. In de nabijheid ervan ankerde het in dienst van de Duitsche marine Zijnde tankschip „Neptun". Aan de pier lag de torpedo- boot „Leopard". Nationale Spaansche strijdkrachten of stoomschepen lagen noch in de haven noch op< de reede en evenmin Waren z'ij in zilöht. Op 29 Mei tegen 19 uur volgde een aanval, die het karakter v,an een over val had door tlw'ee bombardementsvlieg tuigen op de „Deutschland". De machi nes kw'amen over land uit de richting van de laag staande zon aangevlogen en /Wierpen verscheidene bomknen op het zich in rust bevindende pantserschip, 'Waarvan er twee treffers waren. Voor de vliegers Iwfas bij de geringe hoogte waarop zij vlagen een verwisseling van de „Deutschland" met een Spaanseh schiip uitgesloten. De „Deutschland", die gereed voor afweer voor anker lag, kon de onderscheidingsteekenen en het type der vliegtuigen tegen de zon in niet con. stateeren en had volgens den heelen stand van zaken geen reden, niet her kende vliegtuigen onder vuur te nemen. Zoo kwam het dat eerst uitgemaakt kon ivlorden wie de aanvallers waren, nadat zij de bommen geworpen hadden. In (werkelijkheid, is noch van het ipant- serschip „Deutschland", noch van de tor- pédoboot „Leopard" een schot gevallen. Tijdens den vliegtuignverv'al werden deelen van de Spaansche vloot, de krui sers „Libertad" en „Mendez a Nunez" op ongeveer 28 km', en vier torpedo jagers op 14 a 15 km. afstand Wlaarge- nomlen. Enkele minuten na den bom aanval volgde een beschieting van het land door de torpedojagers. Alle 'mededeelingen Van de machtheb bers van Valencia over het gebruik der Wapens door de Duitsche oorlogsschepen z'ijn onwjaar. Of dat deZe machthebbers beWust ,v;an hun schuld mét opzet onwaarheid hebben gesproken, of dat de vliegtuigbestuur ders hun roekelooze daad door zulk een leugen hebben trachten te bemantelen, het gaat om een niet uitgelokten aan val van de Spaansche vliegtuigen, die naar geconstateerd is, onbetwistbaar de aanvallers wlaren. KORTE BERICHTEN De bekende schrijver en journalist Henri van Wermeskerken, is Maandag te Köningswinter op 55-jarigen leeftijd overleden. Bekend zijn o.a. van hem „Leo Smeder", „Topenadel", „Sui kerfreule", „Indisch Binnenhuisje", welk laatste boek herinneringen wekt aan „Hol- landsch Binnenhuisje", van Johanna van Wou de, zijn moeder, van wie hij het schrijverstalent klaarblijkelijk had geërfd. De Britsche minister van financiën Sir John Simon heeft de trouw van Engeland aan het Goudconvenant nogmaals onderstreept. De tot dusverre inzake de valuta- en goudpolitiek ge volgde richtlijnen worden onveranderd gevolgd. Het goudprijsdisagio achtte Sir John Simon van technischen aard. Voor langen termijn wenschte de minister ech ter geen bindende verklaring inzake de valutapolitiek af te leggen. Engelsche diplomatieke kringen voor zien, dat, gezien het algemeen gunstige karakter der opmerkingen van Parijs, Rome en Berlijn, binnenkort overeenstem ming tot stand zal kunnen worden ge bracht tusschen de vier mogendheden, die belast zijn met de controle ter zee aan de Spaansche kusten. Ter viering van den eersten ver jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard als Prins-Gemaal der Nederlanden, zul len in verschillende plaatsen uitvoerin gen gegeven worden van volksdan sen en volksliederen uit het Lippische bergland. Een groep van 56 boeren en boerinnen, allen afkomstig uit het schil derachtige plaatje Schwalenb'erg, zullen van Maandag 28 Juni tot Donderdag 1 Juli een rondreis maken door Nederland. VORST KONOYE de nieuwe Japansche minister-president. De werkstakingen in Noord-Amerika De positie der Amerik. arbeiders slechter dan die in West-Europa De „sitdown" staking, het bezetten van fabrieken en bedrijven, welke thans in Amerika wordt toegepast door de werk nemers, is een strijdmiethode, die afkom stig is uit het communistische tuighuis. Zij herinnert aan de bezetting van de fabrieken en bedrijven, die gepaard is gegaan met de geslaagde Russ. Octobër- revolutie van 1917, en aan die, welke ge paard is gegaan met de mislukte commu nist. revolutie in Italië in 1920. In Frank rijk speelden door de economische „sit down"-stakingen. van het vorig jaar zicht baar vérstrekkende politieke bedoelingen. De „sit-dow>n"rstaking is als een epide mie maar de Vereenigde Staten overge slagen, maar zij heeft er tot nu toe, naar het schijnt, geen andere dan zuiver economische tendenzen. Nochtans leggen de „sitdown"-stakin- gen in Amerika getuigenis af - van een ingrijpende wijziging in de verhouding van werknemers tot werkgevers. De eco nomische crises, die Amerika sedert de laatste tien jaren getroffen hebben, heb ben aan het licht gebracht, dat de po sitie van de Amerikaansche arbeiders slecht was en de vergelijking met die van de arbeiders in vele landen van de Oude Wereld niet kon doorstaan. President Roosevelt, ongetwijfeld ge troffen door deze bevredigende positie, heeft bij het formuleeren van zijn New Deal de arbeiders niet vergeten en hun, door het leggen van den grondslag van van een sociale verzekering, den weg geopend tot een minder bezorgde toe komst. John Lewis, de president van den Amerikaanschen mijnwerkersbond, heeft de lijn verder doorgetrokken. Hij heeft den strijd aangebonden tot het verkrijgen van de erkenning van de ar beidersorganisaties als instellingen, die een wettig recht hebben om namens alle arbeiders in een bedrijf met de patroons op voet van gelijkheid te onderhandelen. Hij heeft met de vorming van zijn Committee for Industrial Organisation (de C.I.O.) den strijd aangebonden tegen de traditioneele American Federation of La bour, die staat onder leiding van Green. Ook deze verzuimde niet, om, wanneer daarvoor aanleiding bestond, op te ko men voor de erkenning van de vakorga nisatie, waarin geen ongeorganiseerde ar beider toegang had; maar Lewis ver scherpte den strijd, dien hij een nieuw) karakter gaf doordat hij de arbeiders niet meer organiseerde in de breedte, maar in de diepte: hij ving alle arbei ders van een enkel bedrijf in ©en af zonderlijken vakbond samen, om aldus elk bedrijf in zijn geheel in zijn macht te krijgen- De ervaring heeft geleerd, dat Lewis op de arbeiders van vele bedrijven, in het bijzonder in de metaalindustrie, in het autobedrijf, een magischen invloed heeft geoefend. Nog onder den indruk van de ellende, die vooral de economi sche depressie van de jaren 1930—1933 over hen had gebracht, bleken zij bij millioenen bereid zijn leiding te volgen. Lewis heeft als een vakbewegingsmag naat zijn groepen volgelingen, die eene voor, de andere na, gelast, den arbeid neer te leggen, maar de fabrieken niet te verlaten, in hoofdtaak niet om hoo- gere loonen of korter arbeidstijden, maar om de erkenning van de vakbonden als onderhandelaars. En in dien strijd heeft Lewis successen behaald. De samenstelling van het Kabinet vordert langzaam Herstel der coalitie De bedoeling van het bezoek van dr. Colijm aan de Koningin |wlerd gisteren in den Haag geacht nog slechts van im- formatorischen aard te zullen Zijn, al klas het mlogelijk, dat uit de inlichtingen reeds bepaalde Conclusies Zouden wlorden getrokken. In rooimisc'h-katholieke politieke krin gen leeft op. grond van de gesprekken van !m'r. Goseling met dr. Colijn, w|eBke gesprekken den kabinetsformateur de be ginselen, levende in de rechterzijde, als 'basis Voor zijn te Vormen kabinet ztauden hébben doen aanvaarden, de stellige ver- klachting, dat het ditmaal weer tot een 'Cioiai i t ie - kiabin e t zal tarnen, waar in ten hoogste een of inteer Vrijzinnige ministers als vakministers Zouden kunnen klorden geduld. In 'vrijZinninge politieke kringen Iwjerd niet ontkend, dat hierin een grond van kjaarheid (gelegen kon 'Zijn en is de „har- tekreet" fvian minister Oud te Leeufw|arden daarmede in verband gébracht. De V r ijZ.-D emb er aten zouden „dank u" zeggen, indien im'en zou meenen, dat zij daar nu goedgunstig naast zouden gaan staan of Zitten, zonder dat met- hun wen- schen ien beginselen rekening zou W|orden gehouden. Mr. Oud verklaarde daar: w|ij klillen geen slaven zijn van een rechtsche coalitie". In diezelfde kringen koesterde men daarom1 de Vrees, dat inderdaad druk van rjjjomlsch-ka.tholieke zijde en, zij het min der sterke, invloeden ook van orthodox protestantsche iZijde, den kabinetsformla- teyr er toe hadden gebracht een zóó enge leerstellige Christelijke basis voor zijn kabinet te kiezen, dat toetreding kam ministers van liberale of vrij'zmnig- demio'cratische beginselen uitgesloten Zou zijn. Zekerheid omtrent de uiteindelijke hou ding 'van dr. Colijn had men echter nog «liet on in verband hiermee vlas het oen vraag gebleven, of de „sterke m a n", de man van de breede basis van samenwerking tuslsichen de vijf partijen, als hoedanig hij zich niet alleen in 1933 #n 1935, «naar ook nog onlangs bij' de 'algem'eeno beschouwingen over de rijks- begroot ing in de Eerste Kamler heeft doen kennen en als hoedanig hij Voor Zijn partij een belangrijke zetelkjinst heeft behaald, kerkelijk Zou onvvaIJlen. Men rnbest het nog 'zien om het te kun nen gelooven. Wilte Purol Het beste en zuiverste middel om zonnebrand en vervellen te voorbomen en te genezen. Doos 30, 60 ot. Tube 45 ot. Bij Apoth. en Drogisten. VERSCHILLENDE BERICHTEN Door de duisternis misleid Te Waalwijk is Dinsdagmorgen in het Drongelensche Afwateringskanaal het lijk gevonden van den 65-jarigen de Bie. JDe heer de Bie is Maandagavond door ide duisternis misleid te water geraakt en verdronken. Landbouwschuur afgebrand Maandagmorgen circa 10 uur, bi'ak brand uit in de landbouwschuur van den landbouwer J. J. Catseman te G roe de. Terwijl de vrouw van Catseman bezig was haar gewone werkzaamheden te ver richten, kwam haar zoontje Willem, oud 2 jaar en 9 hiaanden haar vertellen, dat „de muizen aan het branden waren". Di rect ging de vrouw naar buiten en zag toen dat de schuur geheel in bfand stond. Aan redden viel niet meer te denken. Enkele landbouwwerktuigen gingen inden brand verloren. Een kalf dat op de mest vaalt liep, kon nog juist op tijd door de vrouw in veiligheid worden gesteld. Het vermoeden bestaat dat het kleine ventje met lucifers heeft gespeeld, waar door de brand is ontstaan. Verzekering dekt de schade. Doodstraf tegen Nederlander geëischt De heer J. H. Jetten uit de Trans- vaalstraat te Amsterdam vertrok, naar „Het Volk" meldt, in het begin van Fe bruari ioa een werkloosheid van twee en een half jaar naar Frankrijk, in de hoop daar werk te kunnen vinden. Deze poging mislukte, het beschikbare geld ALBRECHT VAN OOSTENRIJK die aanspraak maakt op den Hongalar- schen troon en als opvolger van den rijksbestuurder admiraal Horthy wordt genoemd. raakte op en Jetten moest op middelen zinnen, om weer naar Amsterdam terug te komen. Uit brieven, die de familie nadien ont ving, blijkt op welke wijze Jetten ge tracht heeft, naar Nederland terug te keeren. In Bajou ging hij als matroos voor den kost, zonder gage op een Spaanseh schip, dat naar Bilbao voer. Daar vandaan hoopte hij -op dezelfde wijze naar Havre of Bordeaux te kunnen komen, om dan verder naar huis te kun nen gaan, eveneens op een schip als matroos voor den kost. Op weg naar Bilbao werd het schip echter door de schepen van Franco aan gehouden. Alle opvarenden werden ge vangen genomen en naar San Sebastiaajn gebracht. Later werd Jetten opgesloten in de Centrale gevangenis te Burgos, van waaruit hij eenige malen brieven naar huis schreef. Zaterdag j.l. ontving de familie van Jetten (die getrouwd is en een kind heeft) een brief, waarin hij schreef dat hem twee dagen tevoren een tegen hem in gebrachte aanklacht was voorgelezen. De procureur van het militaire gerechtshof verlangde voor Jetten en nog anderen de doodstraf. De minister van Binnenlandsche Za ken, die van dit alles op de hoogte is gesteld, heeft aan den Nederlandschen gezant te Lissabon opgedragen, zich met Burgos te verstaan- Tegelijkertijd heeft de minister van Buitenlandsche Zaken den gezant te Lissabon opgedragen, in ieder geval op uitstel aan te dringen, op dat geen onherroepelijke daden worden volbracht. Spoorwegarbeider door trein gedood Dinsdagmorgen is de 41-j,ariige wegwer ker RijkSe te Hilversum1, op den Lie- berger overweg 'aldaar door den uit Am sterdam1 kolmlenden D-treimi overreden. De im'an was bezig de spoorbaan n.a te zien in verband im'et de doorreis van de Koningin. Hij had blijkbaar slechts oog voor den doorkomendem, sneltrein Amers foort—Amsterdam en ging daarvoor op zij', daarbiji den eveneens doorgaanden D-trein uit Amsterdam) niet opmerkende. Van de locombtief' van laatstgenoemden trein kreeg hij een slag tegen het hoofd die hem) gedeeltelijk da hersenpan ver brijzelde. Hiji laat een vro|U|W en drie kinderen hichter. i Rupsenplaag Langs den rijksweg Nijmegen-Den Bosch is thans, evenals voirig jaar, wederom1 een rupsenplaag opgetreden', die groote verwoestingen aanricht. Was het vorig jalar vooral de omgeving v;an Heesch, die zwfyar geteisterd werd, thans1 «boeten vooral de boomlen onder Schaik en Velp het ontgelden. Langs de stamlmien en over de takklen bewegen de dieren zich in massa's voort en reeds zijn verscheidene boomen grootendeels van hun blad be roofd, zloodat het wel niet lang meer ml duren of een groote gedeelte van den weg zal een kalen aianibli'k! verkrijgen. Bij tienduizenden vallen de dieren op den weg, w'aar zij' door het rijverkeer ver morzeld worden en zoodoende ©en viezie brij veroorzaken, waardoor het slipgevaar niet denkbeeldig is. Gemeente-secretaris gearresteerd De gemeentesecretaris te D reuma 1 (Geld.j is onder verdenking Van onregel matigheden, in de uitoefening van zijn ajmbt gepleegd, op last van de justitie van den De Duitsche lezing bomaanslag bij (biza Zal de Coalitie worden hersteld Mr. Oud's hartekreet John Lewis actie tegen de Ameri kaansche fabrikanten Henri van Wermeskerken, de auteur-journalist overleden Merriepremiekeurinqen op Dinsdag 8 Juni te Zierikzee Echtpaar bij Papendrecht in de Merwede verdronken Iets warmer Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. WËËRÜRÏCHT 'Hoogste baromOterst. 765,3 te Weenen Laagste 749,1 te Seydisfjord Verwacht tot den avond van 10 Juni: Zwakke tot matige veranderlijke Wind, l'atèr uit Zuidoostelijke richtingen, 'gedeel telijk bewolkt, Weinig of geen regen, iets 10 Juni Zoo op: Zon onder: 3,42 8,16 Hoog- en laagwater te Zlerikzea HoogwaterLaagwater 10 Juni 3,35 16,02 8 50 21,28 Deze uren zijn genoteerd volgens zonnetijd gearresteerd. Op 21 Mei jl. was hem! ver lof wegens ziekte verleend, wlaarna hij zich naar Ginimeken had begeven. Baar is hij gearresteerd en naar het Huis vami Bewaring te Den Bosclh overgebracht. Zop- als imen zich wellicht zal herinneren, Was reeds verleden jaar door de justitie te Dreumel een onderzoek ingesteld in ver band met beweerde onregelmatigheden m'et gelden van de B.V.L. Dit onderzoek heeft toen niet tot een strafvervolging tegen de daarbij betrok kenen geleid. Den laatsten tijd bleven da geruchten over beweerde onregelmatig heden ook op 'ander gebied aanhouden. Onweer Gedurende een kort, doch hevig onweer dat Maandagavond over het WesterkWar- tier v!an Groningen woedde, en gepaard ging mlet een gewei diglen1 slagregen is de 50-j'arige echtgenoote vajn den heer L. Roeters te Zevenhuizen, geinf. Leek, terwijl de familie zich in de huiskamer bevond, door het hemelvuur getroffen en opj stag gedood. Brand werd niet veroor zaakt. Warmte en gedrang in de hoofdstad De Gemeentelijke Geneeskundige Dienst bijgestaan door Het Ronde Kruis en de B.H.B.Ó., heeft het gisteren buitengewoon druk gehad, bij het bezoek van het Prin selijk Pjaar aan Amsterdam. Ofschoon het (aantal slachtoffers niet te overzien was, schatte men omstreeks Vier uur in den njajmiiddag, dat vijf a zes honderd personen het in de warmte en het gedrang te kwaad hadden gekregen. Het Waren weliswaar ©een ernstige pa tiënten, maar zij' moesten todh allen maar de hulpposten getransporteerd worden, Waar zoo noodig eerste hulp IWerd ver leend. Koelte en frisstdbe lucht Waren) evenwel in vele gevftHen reeds toerei kend om de slachtoffers te doen opknap pen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1