IZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 2 JUNI 1937 OPGENOl ZIER1KZEESCHE COURAMT Mooi gebruind Kern ABONNEMENT. Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikxee f 1,80 7oor het buitenl. p. jaar f 10,—-. Afzonderlijke nummers 5 oent. "Verschijnt dagelijks. TeU No. 32. - Giro 137677 1797 - 1889 Directeur s A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur i M J. KOSTEN Uitgavea N.V. ZJER1KZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13435 ADVERTENTIENi van 14 regels 80 oent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 40 oent per regel. Bij oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Berlijn verbreekt haar betrekkingen met het Vaticaan Le Duitsche regeering heelt Zaterdag j.l. door haar vertegenwoordiger bij het Vat i daan in Rome een nieuw le nota laten overhandigen, van iw'elke men moet con- stateeren, dat zJij de verhouding tusschen het Duitsche Rijk en den Heiligen Stoel opnieuw! vershcerpt. In deze nota zet Duitschland prin cipieel zijn standpunt uiteen ten aanzien vain de mondelinge en schriftelijke uitin gen van het Vaticaan inzake de bekende Woorden van den kardinaal-aartsbisschop van Chicago en wjordt geconstateerd dat de normale betrekkingen tusschen het Vaticaan en Duitschland door deze hou ding van den Heiligen Stoel zijn ver broken. Berlijn is van meening, dat de Paris kardinaal Mundelein had behooren te be rispen en Duitschland verontschuldigingen had moeten aanbieden. InpLaats daarvan, aldus de nota, heeft het Vaticaan geant woord, dat de kardinaal ten hoogste kfaiaad met kwaad heeft vergolden en is de Paus op de beztalaren van den Duitschen (almbassadeur niet verder in gegaan. Daarom komt Berlijn nu tot de con clusie, dat de Heilige Stoel de aanval len van een zijner hoogste functionarissen op het Duitsche hoofd van den staat Wil dekken. Onderzoek naar politieke gezindheid De heer Albarda heeft aan de minis ters van Buitenlandsche Zaken en van Justitie gevraagd: Hebben de ministers kennis genomen van. een bericht, volgens hetwelk aan een Nederlandseh ingezetene te Utrecht, die gastvrijheid wilde verleen en aan een bloedverwante uit Duitschland, een for mulier uit Duitschland ter invulling is toegezonden, van welk ingevuld formu lier een tweede exemplaar moest wor den aangeboden ter afteekening of af stempeling op een bureau van de na- tionaal-soeialistische beweging (NSB) te Utrecht, en zijn zij bereid te doen on derzoeken of dat bericht juist is? Zijn de ministers voorts bereid te doen onderzoeken of het waar is, dat op het z.g. hoofdkwartier der NSB aan den Ne derlander, die het formulier ter aftee kening of afstempeling aanbood, vragen zijn gesteld omtrent zijn politieke rich ting en omtrent de wijze, waarop hij op 26 Mei als Nederlandsche kiezer zijn stem had uitgebracht en dat de aftee kening of afstempeling van het formu lier is -geweigerd, toen die Nederlander op de vragen terecht niet wenschte te antwoorden? Achten de ministers het toelaatbaar, dat hier te lande door Nederlanders, ten behoeve van een buitenlandsche regee ring en blijkbaar in opdracht van deze een onderzoek wordt ingesteld naar de politieke gezindheid van Nederlanders? Mussert neemt geen zitting in de Kamer De heer A. A. Mussert zal geen zit ting nemen in de Tweede Kamer. Hij wordt opgevolgd door mr. M. M. Rost van Tonningen. „De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft bij de behandeling van de voorstellen tot grondswetswijziging in de Eerste Kamer aan <je Nationaal-Socialis- tische Beweging verweten, geen construc tieve gedachten voor grondwetswijziging te geven. De inieuwe grondslagen voor de in richting van het Nederlandsche imperium waardoor zoowel het Nederlandsche volk als de Indische volkeren tot bloei zou den kunnen komen, liggen echter in de archieven der NSB reeds gereed sinds het midden van het vorige jaar. Het lag in het voornemen van den Leider der NSB deze ter kennis van het Nederlandsche volk te brengen bij de a.s. behandeling der grondwetswijzi ging in de Tweede Kamer, voor welk doel hij bereid was in de Tweede Ka mer zitting te nemen. De uitslag van de gehouden verkie zing heeft bewezen, dat de overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk zijn lot nogmaals onvoorwaardelijk wenscht toe te vertrouwen aan de po litieke partijen. Deze zijn dus ten volle verantwoordelijk voor hetgeen in de eerst komende jaren gedaan en nagelaten wordt. Er is in dezen tijd blijkbaar nog geen plaats voor ingrijpende con structieve denkbeelden. I Dientengevolge heeft de leider der NSB besloten nog geen zitting te nemen in de Tweede Kamer." Tot zoover een me- 1 dedeeling van de NSB. Aangewezen zijn om zitting te nemen in de Tweede Kamer de heeren: M. V. E. H. J. M. Graaf de Marchant et d,An- sembourg, G. Dieters Jr., H. J. Wouden berg en mr. M. M. Rost van Tonnin-» gen, van wie eerstgenoemde zal optre den als fractieleider. In de Eerste Ka- imjer zal ds. G. vain Duijl als vierde NSB-er optreden. De R.VS. in 1936 30 dividend op de verplichte en 10% op de onverplicht ge storte bedragen J In de heden (Woensdag) gehouden al- gemeene vergadering van de N.V. Rot- terdamsche Verzekeringssocieteiten (RVS) is het jaarverslag door de directie uit gebracht, waarin melding wordt gemaakt van het gunstige boekjaar 1936. De ex tra-reserve kan als gevolg van die fi- nanc. resultaten met f3.954.000 worden verhoogd. Zij bedraagt thans f 11.976.000. De ontwikkeling van het bedrijf bracht' j mede een vooruitgang van het verzekerd bedrag van f 9.200.000, waardoor de stand op 31 Dec. 1936 ruim 380 millioen gul den bedroeg. 1 Aan uitkeeringen bij overlijden werd f 1.784.703 uitbetaald, hoewel f3.552.670 verwacht werd. Aan lijfrente werd uit gekeerd f9165; verwacht was f7504. Voor de uitgestelde lijfrenten waren deze cij fers resp. f10247 en f6522. Van de ka pitaalverzekeringen bij leven verviel door overlijden een bedrag van f9000, terwijl f 17296 verwacht werd. De saldo-winst bedraagt f 1.740.650.91, het dividend 30 °/o op de verplichte en 10 o/o op de onverplichte gestorte be dragen en de uitkeering op winstbewij zen op f 120.05 per stuk. i Het maatschappelijk kapitaal van de RVS bedraagt 4 millioen gulden, waar van geplaatst f841.000. Het bestaat uit 250 aandeelen A a f1000; 250 B a f 3000 en 1000 C a f 3000. De aandeelen, A zijn geplaatst en volgestort. Van de B-aandeelen zijn 197 stuks geplaatst. C- I aandeelen zijn nog niet uitgegeven. Hervatting binnenlandsch luchtverkeer Douglas DC II op de Zeeland'lijn Gisteren is het binnenlandsch lucht verkeer behoudens de badseizoendien sten Vlissingen-Knocke-Zoute en Amster- dam-Texel hervat. De KLM voert dit jaar op alle trajecten dubbeldaagsche diensten uit met dien verstande, dat in het badseizoen op de Zeeland-lijn een derde dienst zal worden ingelascht. De dienstregelingen zijn geheel op de wenschen, zooals die in de afgeloopen jaren door de geïnteresseerden naar vo ren zijn gebracht, ingericht. De lijn Gro- ningen-Amsterdam is gekoppeld aan de lijn Amsterdam-Vlissingen (Knocke/Zoute) j zoodat reizigers tusschen Groningen en 1 Zeeland niet meer te Amsterdam behoe- ven over te stappen en nimmer op aan- sluiting behoeven te wachten. De lijp Twente-Amsterdam v.v. geeft op Schip hol ook onmiddellijk aansluiting op de lijn naar Zeeland. I De diensten op Zeeland, Groningen en Twente worden met vliegtuigen van het type Douglas DC II onderhouden en de lijn Amsterdam-Eindhoven wordt uitge voerd met een gemoderniseerd vliegtuig van het type Fokker F VIII. i Het briefvervoer van Irdië, door de lucht Met ingang van Zaterdag 5 Juni wor den de voor Indië bestemde brieven en briefkaarten met de luchtdienst Amster dam—Bandoeng overgebracht, tenzij op de stukken een andere wijze van ver zending is aangegeven. Van Rijkswege uitgegeven, met 6 cent gefrankeerde postbladen, worden echter per landmail verzonden. Het tarief voor verzending der brieven en briefkaarten is vastgesteld op: a. bij vermelding met den luchtdienst Amsterdam-Bandoeng: voor brieven 12 cent per 10 gram of restend gedeelte van 10 gram; voor briefkaarten 10 cent voor elke kaart; b1. bij verzending per landmail of zee post: voor brieven, voor een gewicht tot en met 20 gram 12% oent en voorts voor elk volgend gewicht van 20 gram of restend gedeelte van 20 gram 71/2 cent daarboven; voor van Rijkswege uit gegeven postbladen 6 cent; voor brief kaarten 5 cent voor elke kaart. Uit de Nieuwsbode van vóór vijftig jaar Op |de 1 Jiuitty 1887 gehouden paar- deinimiarkt waren 134 paarden laange- woerd. Vele binnen- en buitenlandsche kooplieden waren aanwezig. De prijzen varieerden van f 40if— f 650. On;der R en ess e werden tot groot genoegen der veehouders twea otters ge vangen, een mlannetje en een wijfje. 1 Jliuni had in „Ons Genoegen" de verloting van paarden enz1, plaats. Een talrijk piublielc was tegenwoordig, terwijl „Kunst en Eer" een concert gaf. Vijf paarden, werden verloot. In 1851 waren in ons land 84.000 H.A. land miet aardappelen bepoot; in 1861, 107.000 H.A., in 1871 126.000 H.A. en in 1884, 145.000 H.A., zijnde een zesde deel van al het bouwland in Nederland. Namens de Zuid-Hollandsche Red- dingsma atschapp ij heeft M. C. de Crane verschillende onderscheidingen en belooningen uitgereikt aan diverse per sonen voor 'moed en mnensdhlievendheid, betoond op 6 April 1887, toen zij: onder leiding van den postsdhipiper G. v. d. Berg Wzin. te Vianen twee schepen unlet 4 opvarenden wisten te redden. Ds. C. C. A. L. John,, evangelist te Zierikzee, later predikant te Vlissin- gen, vertrok 8 Juny naar Amerika, als predikant in de HoJl. Geref. Kerk te Grand Rapids. Te Tholen had 5 Juny 1887 de eerste godsdienstoefening plaats voorde afdeeling van den Protestantenbond, ou der leiding van ds. Haverkamp te Ber gen op- Zoom'. De nieuwe ERDAL FABRIEK te Amersfoort worden gelaat, bals en armen door AMILDA-zoDnebruinorême. - Voorkomt tevens vervellen en de zoo pijnlijke zonne brand. Flaeon 90 ot. Tube 60 ot. Doos 50 en 25 ot. Manschappen van de Garde mobile, die de tunnel tusschen Portbou en Ger- bere {Pyreneeën) bewaakten, hebben in den afgeloopen -nacht een Italiaan ge arresteerd §ij den ingang van de tunnel 'werd een helse he machine matuur- Mi Ier d een helse he machine met uur- ingeval dezle ziou zijn ontploft, den spoorweg ernstig hebben beschadigd. Des kundigen hébben geconstateerd, dat de bom1 uitstekend tolas vervaardigd. Van de voor inlijving aangewezen personen der lichting 1938 Iwlorden er 25917 bestemd tot getotoon dienst plichtige, Iwjaarvan 850 voor de zeemacht Werden aangewezen. Volgens te Londen ontvangen be richten. is de stad Rabaul op Nieutof- Brittannië, der eilanden van den Bismiarck-archipel, ernstig geteisterd door de vulkanen „Natoeki" en „Vülcian" (welke 'Zijn begonnen te w-erken'. De meeste Ruizen zijn vier Woest. D-e inwo ners der stad, 700 blanken, 800 dhineezen en 3000 inboorlingen, Zijn naar Kokopo gevlucht. Het huMifelijk van den hertog van Windsor zal Donderdag- oim' half twaalf worden voltrokken. Voor deze ge legenheid zal -het kasteel Qandé niet ivi lorden versierd. De 'chauffeur, die reeds achttien jaar in dienst is bij den Hertog^ is met zijn zoontje en dochtertje -aangekomen. Het zoontje is een petekind van den hertog. 1 Deze chauffeur heeft mevrouto; Warfield i naar Cannes gereden en ziaj. ook op de I huwelijksreis de auto besturen. f In verband mét den toegenomen I invoer uit 'Duitschland, tengevolgeiwaar- 1 Viam de stand van de Nederland sclhi- Duitsehe clearing, aanzienlijk ver beterde, is het moglelijk gebleken over eenstemming te bereiken over een be- langrijke vermeerdering van den uitvoer van goederen van Nederland naar Duitschland Deze vermeerdering werd vastgesteld voor het derde kwartaal van dit jaar. Hoog- en leegwater te Zlerllczee HoogwaterLaagwater 3 Juni 8,50 21,10 2,19 15,54 Deze uren zijn genoteerd volgens zonnetijd De ontspanning in de inter nationale politiek houdt aan Berlijn verbreekt de banden met den Heiligen Stoel De Hertog van Windsor trouwt Donderdag mrs. Warfield Mussert neemt geen zitting in de Tweede Kamer Zaterdag gaat de heele post voor Indië door de lucht Marktberichten en Sportuitslagen Weinig of geen regen Ontspanning in den Europeeschen toestand Veiliger zóne voor inspectie schepen Langzaam bekomen de kanselarijen in de Europeesche hoofdsteden van den schok, die de bommen veroorzaakten, welke een Spaansch vliegtuig Zaterdag op een Duitsch oorlogsschip liet vallen. Een dergelijk incident zou vóór Augus tus 1914 een oorlog hebben ontketend. Thans verwacht men niet meer dat dit incident een crisis zal teweeg brengen. Minister Eden heeft den Duitschen zaak gelastigde het voorstel gedaan dat de 4 nauwst betrokken mogendheden, Groot- Brittannië, Frankrijk, Duitschland en Ita lië, bijeen zullen komen om een plan uit te I» lark en, waarbij veilige zönes zullen worden aangegeven voor die ha vens en reeden, welke gebruikt worden door de inspectieschepen; dit om te ma ken dat zulke schepen niet langer in gevaar worden gebracht. Beide regeerin gen in Spanje zouden dan moeten ver klaren de veilige zones te zullen eer biedigen. Von Ribbentrop moet hebben ge zegd, dat Hitier wel bereid is een der gelijk voorstel te aanvaarden, mits de mogendheden besluiten bij overtreding van die nieuwe maatregelen gezamenlijk tot een actie over te gaan tegen de overtredende partij. De non-interventie commissie zal, zoo dra het plan uitgewerkt is, beiden par tijen in Spanje verzoeken de vereischte waarborgen te geven voor het naleven van de gemaakte bepalingen. f De houding van de Duitsche regeering De „Deutsche diplomatisch-politische Korrespondenz" komt nog eens op het gebeurde terug en schrijft: „D-a.t de bols jewistische wandaad niet tot nog scher pere, volkomen gerechtvaardigde tegen maatregelen heeft geleid, is alleen te danken aan de gematigde houding der Rijksregeering, die zich van haar verantwoordelijkheid bewust is. De Duit sche regeering heeft haar schepen uit de controle teruggetrokken, o.a. om, voor zoover het in haar vermogen ligt, nieuwe incidenten te voorkomen". Het blad schrijft verder dat steeds meer de meening veld wint dat te Lon den nu eindelijk eens een taal moet worden gesproken, welke de zekerheid verschaft, dat in toekomstige gevallen vr ij buiter ij door alle ordelievende elementen, niet slechts solidair als zoo danig gekenmerkt, doch ook behandeld wordt. „Slechts onder deze omstandig heden kan de geheele politiek van met inmenging, waar Duitschland in het be wustzijn van zijn Europeesche verant woordelijkheid, ook thans nog vóór is, gered en het vertrouwen hersteld wor den dat de afzonderlijke mogendheden bij de vervulling van haar internatio nale taak op eerlijke samenwerking en zoo moodig op loyale solidariteit van allen kunnen rekenen". Hitier heeft bepaald dat, zoodra de daartoe noodige voorbereidingen zijn ge troffen, de gedooden van het pantser schip „Deutschlamd" op staatskosten naar Duitschland zullen worden overgebracht, om in Duitschen grond ter aarde te worden besteld. Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. WEERBERICHT Hoogste barometerst. 768.7 te Valentia. Laagste 744.4 te Haparanda Verwacht tot den avond van 3 Juni: Matige tot krachtige, later afnemende, Noordwestelijke tot Westelijke wind, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen re gen, weinig verandering in temperatuur. Zoo op: Zon onder: 3 Juni 3,43 8,12 VERSCHILLENDE BERICHTEN Oneerlijke penningmeester gearresteerd De centrale recherche te Amster dam heeft gisteren een 54-jarigen mian aangehouden, die tot Juni 1936 penning meester is geweest vain een der financi eel© commissies vm de Ver. tot bevor dering van de belangen van slechthoo- -renden. Naar gebleken is heeft hij in die functie de vereeniging voor een be drag'vam in totaal pljmi 14 (mille benadeeld Dit kastekort imoet ontstaan zijn door dat de man. eigen zaken dreef, die echter achteruit gingen en hij zou nju, in een tijdsverloop van eenige jaren die 14malle gebruikt hebben om! zijn zaken-tekorten te stoppan. Oorspronkelijk had het be stuur der Vereeniging geen aangifte der verduistering gedaan, doch d.e officier van justitie heeft de arrestatie en ver volging van den schuldige, die eenigen tijd zoek is geweest, gelast. Van het geld is geen- cent overgebleven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1