ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijzinnigen, twijfelt niet, stemt Lijst DINSDAG 25 MEI 1937 OPGENO] ZIERIKZEESCHE COURANT H.H. Correspondenten De Kern ABONNEMENT. Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikxee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt dagelijks. Tel, No. 32. - Giro 137677 1797 - 1889 Directeur t A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur i M J, KOSTEN Uitgaveo N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13428 ADVERTENTIEN van 1—4 regale 80 oent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reolames 40 oent per regel. Bij [contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur gelieven onmiddellijk na afloop van de stemming op Woensdag 26 Mei a.s. ons telefonisch de totalen van iedere lijst in hunne gemeente op te geven (Tel. No. 32, Zievikzee Het gevaar bij deze verkiezing Bij elk kiesstelsel is er het gevaar dat men met zijn stem niet het doel bereikt dat men voor oogen had. Het ge beurt zelfs meermalen dat een uitge brachte stem feitelijk het tegenoverge stelde resultaat had dan was bedoeld'. Een stem komt zoo goed mogelijk tot zijn recht, indien men deze geeft aan de partij die zoo goed mogelijk bij iemands politieke meening past, en dan nog slechts pas 100 pet., indien die par tij bij het uitvoeren van de regeerings- taak daadwerkelijk en direct medewerkt en verantwoordelijk is. i Nu komt het meerdere malen voor dat iemand zijn stem om bepaalde redenen eens een keer op een andere partij of persoon wenscht uit te brengen dan waar toe hij vanwege zijn overtuiging gere kend kan worden te behooren. Hiervoor kunnen verschillende redenen zijn. Iemand kan over een bepaald iets eens ontevreden zijn en zijn gemoed eens willen luchten door te stemmen op een partij, die het bewind, of den be windsman waarop hij boo.s is, erd djwiars zit. Zoo iemand zal nu deze keer wel eens neiging kunnen hebben om bijvoorbeeld uit baloorigheid te stemmen op de NSB, terwijl hij zich met dat program niet heelemaal of wellicht in het geheel niet kan vereenigen. De uiting „Ze komen toch niet aan de macht, dus is het zoo erg niet" doet dan meestal opgeld. Nu is de NSB, in de eerstvolgende regeeringsperiode, in ieder geval slechts gedoemd oppositie partij te zijn, omdat het vast staat dat deze groep in geen enkele combinatie zal worden opgenomen en dat zelf ook niet eens wenscht. 1 Geeft nu iemand van de gematigde linkerzijde om een dergelijke reden zijn stem aan de NSB, dan versterkt hij: hiermede direct eenige andere partijen van uiterst rechts of uiterst links, wat wellicht in het geheel niet in zijn be doeling heeft gelegen. Wat toch is het geval? Wordt straks weer een regeering ge vormd uit de loyale partijen, zooals in de vorige vierjarige periode, dan heeft hij door zijn stem aan de gematigde linkerzijde te onthouden, deze vrijzin nige groep ■verzwakt, terwijl de andere medewerkende rechtsche groepen even sterk zijn gebleven. In verhouding is dan echter de in vloed van de rechterzijde in de re geering danig versterkt. De mogelijkheid dat de coalitie erdoor terug komt, wordt er ook zeer veel grooter door. Ook de mogelijkheid van een Roomsch-Rood ka binet wordt door zoo'n ontevredenheids- stemmer zeer vergroot. In de tweede plaats is er nog het gevaar, dat iemand het huidige bewind in ieder geval bestendigd wil zien en dit in iet beter denkt te kunnen bevor deren dan door op Minister Colijn te stemmen. Dit heeft, zoo mogelijk nog falikanter uitwerking. Men geeft daar door toch zijn stem rechtstreeks aan de rechterzijde en helpt niet den be kwamen en van breeden blik getuigen- den Dr. Colijn in de Kamer, want die komt er toch wel in. Wel helpt U er wellicht een of an dere Ainti-Revolutionair in, die niets lie ver zou zien dan dat Uw vrijheid wat betreft bioscoop, sport op Zondag, win kelvrijheid enz. enz. geheel wordt be knot. Lieest U het blaadje van Dominéé Kersten maar eens. Tevens wordt door een dergelijke stem- MUSSERT LIJST IS 9 President Lebrun heeft de Parijsche Wereldtentoonstelling geopend De nieuwe Pachtwet in de Eerste Kamer becritiseerd Hoe worden de leden der Eerste Kamer Donderdag ge kozen De „Tromp" door de Koningin te Amsterdam te water gelaten Sportuitslagen en programma's voor deze week Droog, warm weer I merij de mogelijkheid van de onzalige coalitie dubbel vergroot. Indien U Uw1 stem op een liberaal uitbrengt, dan al leen wordt zeer zeker de kans Dr. Colijn onveranderd te behouden volkomen uit gebuit. Bedenk dus goed, gij allen die gerekend kunnen worden te behooren tot de vrijzinnige groep, Uw stem niet door een opwelling een andere uitwer- King geven dan U bedoelt, doch blijft Uwe vooruitstrevende voormannen steu nen en stemt morgen allen Dr. Bierema op lijst 5. (Adv.) Hoe wordt de Eerste Kamer Donderdag geformeerd De leder, der Eerste Kamer worden gekozen door de Provinciale Staten, wel ke in dit geval als kiescollege optreden. Als zittingstijd geldt zes jaar, maar de jhelft der leden moet om de drie jaar aftreden. In geval van ontbinding, zoo als thans in verband met de met de Grondwetsherziening geschiedt, bepaalt 't lot, welke helft der leden zal aftreden drie jaar na den eerstvolgenden derden Dinsdag in September. De leden der Eerste Kamer worden gekozen op den grondslag van evenre dige vertegenwoordiging. Maar in zoo verre is een concessie aan het behoud van den band tusschen kiezers en ge kozenen gedaan, dat het geheele land, niet als voor de Tweede Kamer, als een totaal kiesgebied wordt beschouwd, maar dat er een verdeeling in vier groepen is gemaakt, welke er als volgt uitziet: I. Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg. II. Gelderland, Overijssel, Groningen en Drente. III. Noord-Holland en Friesland. IV. Zuid-Holland. In deze groepen worden resp. 13, 13, 12 en 12 leden van den Senaat gekozen. De uitslag wordt voor iedere groep apart vastgesteld. Het is duidelijk, dat men zoodoende niet één keer, maar vier malen met restzetels te maken heeft. Hieruit is ook te verklaren, dat met het oog op zetels welke een politieke partij in een bepaalde groep provinciën toch als verloren beschouwt, er onder linge afspraken worden gemaakt. Op die manier zijn dus altijd kleine verrassingen bij het eindresultaat niet uitgesloten. Hoewel; daar de samenstel ling der Provinciale Staten immers be kend is, in groote trekken der bereke ning tevoren kan worden gemaakt. De toewijzing der zetels voor de Eer ste Kamer aan de personen is uitersï ingewikkeld. Prof. Kranenburg noemt in zijn standaardwerk over het Nederland- sche Staatsrecht haar „afschrikwekkend en zonder langdurige studie onverstaan baar". Maar er zijn voldoende verkie zingsdeskundigen in den lande, dat men ler zeker var. kan zijn, dat ook ditmaal de „Eerste Kamer-puzzle" zal worden, opgelost. VERSCHILLENDE BERICHTEN Duitsche ballons in Nederland geland Zondagochtend stegen te Dusseldorf 16 luchtballons op tot deelname aan een wedvlucht, welke ditmaal georganiseerd was doo" de tentoonstelling Schaffendes Voik. Voor deze vlucht was een wissel- beker uitgeloofd voor de bemanning, die het langst in de lucht bleef. Zeven bal lons landen in de buurt van Jutphaas (U.) Bij Vogelenzang en Noordwijk kwaim een ballon in de bollenvelden terecht; on der Baarn kwam er eveneens eentje te land en twee in de boschjes van Po at te Den Haag- Te Klundert kwam' er Zondagavond elf u'ur een uit de lucht zakken. Ook Hilligersberg kreeg bezoek uit de lucht. Over het algemeen verlie pen de landingen vlot en keerden de luchtreizigers per trein naar hun Heimath. Minderwaardige praktijken Het was de plaatselijke politie teroore gekomen, dat de Drentsche gem. Vries werd bezocht door personen, die voor gaven hulp te kunnen verleenen bij het afkeuren voor den militairen dienst. Dit bezoek betrof wel in hoofdzaak het dorp Zeijen. Den dienstplichtigen, die in het laatst van Maart of begin April voor de keuring moesten verschijnen, werd geadviseerd, den nacht vóór de keuring een bepaalde leefwijze te volgen en te vens werd een voorschot gevraagd. Het eigenaardige hiervan was, dat dit bedrag nogal varieerde. Hoewel de gegeven voor schriften stipt werden opgevolgd, wer den de dienstplichtigen toch goedgekeurd. Teneinde het beoogde doel nog te be reiken, is herkeuring aangevraagd, waar van men nu met spanning het resultaat afwacht. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt en het is te verwachten, dat aan deze minderwaardige practijken een eind zal komen. Hoog- en laagwater Ie Zlerlkzee HoogwaterLaagwater 26 Mei 3,23 ^5.51 8,56 21,13 Deze uren zijn genoteerd volgens zonnetijd Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. De Parijsche Wereldtentoon stelling geopend Nog slechts weinig gebouwen voltooid Begin Juli de beste tijd voor bezoek De'President vian de FPanscihe republiek, Lebrun, heeft Maandag1 te Parijs de ten toonstelling] van „kjuwist en techniek in het mloiderfne leven" van 1937 officieel ge opend, aan welke expositie 42 landöni deelnemlen. Er was nog zoo weinig: gereed, dat de president de eenige weg imoest neimjdoi, die reeds lainig klaar was, nl. de Seine, zoodat het geen rondrit, imaar een rond vaart werd. Nadat de president even (die beide per manente imlusea was gaian zien aan ,de Qii>ai de Tokio, begaf hiji zich uitet zijlni geleide van ministers naar den hoofdin gang der tentop.nstellimlg op de PI acte diui Troiciadero. Hier wachtten; vele honderden senatoren, Kamerleden, diplomaten, oo|ml- Imiissarisseni-generaal, hooge militairen en andere ihoog geplaatste personen. Zij slo ten zich achter den president en de mi nisters aan tot een stoet, die zich naar de uiterste grens van het terras beigfa'I Hier was 't schouwspel Iwaarlijk'grootsoh Op dit ptujnt krijgt imien een machtigen indruk van het geheel van gebouwen. De presidemtieele stoet daalde langs (de breede trappen pimllaag en kreeg beneden gekomen een blik1 op de halfronde zuid- Zijde vain het TroiCadero, die bijzonder imloioi em statig is geworden. Het gezelschap begaf zich maar den linkeroever van de rivier, waar het zich inscheepte op de handige en snel varen do platte booten, die gedurende Idle geheele tentoonstelling op dit lang gerekte ter rein een van de gemakkelijkste middelen van vervoer zullen worden. lm een lange rijl adhter het vaartuig Imlet den president vper imien de Seine af. Daarna stroomop waarts teTjuigkeerende, voier de stoet tot voorbij de Point Alexandre, waar mien Zich ontscheepte en zich naar het Grand Palais begaf', waarin voor duizenden ge nood igd en imlet redevoeringen, minziek en President LE BRUN koprnumlmiers de plechtigheid van de inau guratie plaats had. Iirv zijn openingsrede dankte president Lebrun) de deelnemlars en gaf den- wansdh te kennen, dat deze tentoonstelling eens te irneer de Imienschheid zal bewijzen, dat de wereld alleen waardig kan leven in eeni geest van wederkeerig begrijpen van de behoeften, de verlangens en het kun nen van andere landen, dat welvjajart slechts kan heerschen bij een intense uit wisseling van producten en- denkbeelden leun dat het geluk slechts [kaïn bestaan in een gezonde samlenwerkimg en ean inter nationalen vrede! Naast enkele voltooide gebouwen zijn ier nog heel wat, die nog iniets vertoornen dan ijzeren balken. Men had niet ovenal het Potelnukinsysteefmi kunnen toe passen en >al waren hier en daiar tmjuziek-» korpsen) opgesteld, die l|ustig bliezen, al speelde op eenJ balcon van het Arabische gebouw eeni Moorsclhe „Noeba", het was alle^f nog te onaf olm' veel indruk te kun nen maken, Oii^ klaar te Zijn had linten (vele Imlaandem zoo hard imloeteni werken ials Imten alleen de laatste dagen heeft gedaan. Wie Idle tentoonstelling wil zien, zal goed doen niet te komen voor eind Jiund, begin Juli. Daim zal ze echter pok iets iZeer bijzonders Zijn.'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1