Mr.RJ. Vooruit naar betere tijden! Mr. P. J. OUD Uit Stad en Provincie KLANKEN LANGS DE LIJN Derde programme Z. R. C. Dinsdag 25 Mei. 8 Brussel Vlaams; 9 Keulen; 11.05 bondon Regional; 11.20 Dnoitwieh; 11.50 London Regional; 12.20 Brussel Vlaams; 2.20 London Regional; 4.40 Droitwieh; 6.20 London Regional; 7.20 Brussel Vlaams; 8.10 London Regional; 9.30 Brussel Vlaams; 10.50 London Reg. RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 25 Mei HILVERSUM I. 1875 M. KRChuitzen- ding 8—9.15 en 10 gram1.; 11.30 Gods dienstig halfluur; 12 berichten; 12.15 De KRO-Melodisten; en gram.; 2 vrouw en- luur; 3 gram.; 3.15 KRO-orkest; 5.45 feli- citatiebezoek; 6 KRO-Melodisten!; 7 be richten; 7.15 boekbespreking; 7.35 sport- praatje; 8 berichten ANP, mededeelingen; 8.15 Plechtige Vespers van het Aller heiligst Sacrament; 9.15 gram1.; 9.30 viool en cembalo; 10 Internationale galarjavond 10.30 berichten ANP; 10.40 Bela Kiss'; 11.1512 gram1. HILVERSUM II (301 M.) AVRO-uitzen- ding; 11—11.30 en 6.30-7 n.m. RVU. 8 gram.muziek; 10 morgenwijding; 10.15 jgram.muziek; 10.30 omroeporkest; 11 ;„Wat lezen onze kinderen"; 11.30 om roeporkest; 1 gram.muziek; 1.30 Kovacs Lajos; 2.15 Lyra-Triq; 3 knSpffes'; 4 AVRO dansorkest; 4.30 kinderkoorzang; 5 kin deruurtje; 5.30 omroeporkest; 6.30 „De spanning in het verre Oosten"; 7 voor de kinderen; 7.05 De Staalmeesters; 7.30 Engelsche les; 8 berichten ANP; mede deelingen; 8.10 gram.platen; 8.30 bonte Dinsdagavondtrein9.30 vocaal concert; 10 vervolg Dinsdagavondtrein; 10.45 ae- tualiteitsflitsen; 10 berichten ANP; hier na tot 12 AVRO-dansorkest. Een weg is geen racebaan Zaterdagavond is op den weg bij het Amsterdamsche vliegveld Schiphol, een verkeersongeluk gebeurd. De vader van een 10-jarig kind stond ter zijde van den weg en was bezig zijn fiets te reparee- ren. Daar hij geen fietspomp bij de hand had liep hij even naar den over kant, om die bij een boerderij te leenen. Terwijl hij dezen weg overgestoken was, riep hij zijn zoontje, die hem kwam na- loopen. Het kind bemerkte echter niet, dat uit de richting van het vliegveld met groote snelheid een motorfiets na derde. De motorrijder, die aan het oefe nen was voor de T.T.-races te Assen en een snelheid had van naar schatting zeker 100 kilometer greep het kind, maakte zelf een buiteling en kwam langs den weg terecht. De motorrijder brak zijn rechterhand, terwijl zijn motorfiets geheel vernield was. Het kind is met een zware hoofdwond naar het Wilhel- minagasthuis gebracht. Wielrijder door vrachtauto gegrepen Zaterdagmiddag kwam1 Ide veertien'jar rige wielrijder J. Nijsten te S chin n e n (L.) met gnoote vaart de Heisterberigl ajf- rijd-en. Hij kon niet tijdig remim'en ien botste tegen een passeerenden vracht auto - van den heer W. uit Geleen. De jongen sloeg tegen den grond en, werd met een schedelfractuur, een armforeiuk. en ernstige inwendige verwondingen op genomen. Hij, werd naar het ziekenhuis te Sittard vervjoerd, waar hij1 des avoinjdis. is overleden. Een der inzittenden van de auto, werd, dojoijcLat een der ruiten brak, door glasscherven, aan een opg (ge wond. In konijnenhol gestikt Te Egmohd aan Zee w,as de 54-jarige Jacob Groen, een werklooze visscher, Vrijdagnacht met zijn hond de duinen ingegaan en n'iet teruggekeerd, zoodat zijn kinderen zich ongerust maakten en zich tot den burgemeester wendden. Daar Groen bij zijn vertrek te kennen had gegeven, dat hij naar de duinen onder de gemeente Heemskerk zou gaan, wendde de burgemeester van Eg mond aan Zee zich tot zijn ambtgenoot van Heemskerk. Van dezen kreeg hij de me- dedeeling, dat Groen juist gevonden was. Hij bleek bij het uitdelven van konijnen zich te diep in een konijnenhol inge graven te hebben, waardoor dit in stortte, zoodat Groen op tragische wijze den verstikkingsdood vond. Daar hij er alleen op uitgegaan was, heeft niemand hem' kunnen bevrijden. Groen was we duwnaar en l&at twee kinderen van 13 en 16 jaar onverzorgd achter. De rechtbank van Wesermfunde heeft eetn inwoner van Ledertieide verqordeeljdj tot drie imiaa|rtden gevangenisstraf, olmdat 'hij in zijn hiujis Zich beleedigend had uit gelaten over den nationaa 1 -social istischen staat. Een buurman, die een functie be kleedt iin de nationaal-socialistische par tij, had dit door (die imluur heen gehoord on had rapport pi tgebrac fit bijl de autoriteiten. Tengevolge van de hevige slagre gens in het gebied van Kielce (Polen) hebben zich ernstige overstroomingen voorgedaan, waarbij een 30-tal personen om het leven is gekomen. De bewoners werden door de overstrooming verrast en hadden dikwijls geen tijd zich in veiligheid te brengen. Vele kleine ri viertjes zijn aanzienlijk in omvang toe genomen. De verbindingsmiddelen met het getroffen gebied zijn verstoord, zoodat het moeilijk is (nauwkeurige berichten te ontvangen. Militairen zijn gezonden om .te helpen. GEMEENTERAAD BRUINISSE Havenmeester vraagt ontslag Herstel van den toren. Meer palen In de haven Vergadering van den gemeenteraad op Donderdagavond j.l. Afwezig de heer van Vessem. Behandeld werden verschillende inge komen stukken, o.a. een verzoek van de afd. Bruinisse om- de bestaande veror dening, zoodanig te wijzigen, dat de winkelsluiting, ook gedurende den zomer tijd op den wettelijk gestelden tijd blijft gehandhaafd, te weten 's Zaterdags 10 uur en overige dagen 8 uur. Het praead- vies van B. en W. luidde om hierop afwijzend te beschikken, hetwelk door den raad zonder hoofdelijke stemming werd aanvaard. Van de Chr. Land-arbeidersbond was een verzoek ingekomen om voor hun vergaderingen gebruik te mogen maken van het vergaderlokaal, hetwelk werd toegestaan tegen betaling van het daar voor vastgestelde bedrag. Van, den havenmeester, de heer Roiuke'mia was een brief ingekomen, waarin deze tegen 1 Juni a.s. -eervol ontslag vraagt als havenmeester. Het voorstel van B. j en W. was om' dit verzoek' toiei te staan met dankbetuiging voor de vele diensten die de heer Roukema gedurende meer dan 25 jaar de gemeente -heeft be- wezen. Voor de besprekingen om in de vacature van havenmeester te voorzien gaat de raad over in besloten zitting Na heropening, deelde de voorzitter j mede, dat sollicitanten zu-llen worden i opgeroepen voor de betrekking Van ha- j venmeester tegen een salaris van f400 'sjaars, vermeerderd met 15 pot. van de gelden, welke door den havenmeester j moeten worden geïnd. De benoeming zal geschieden voor den tijd van één jaar. In de instructie voor den havenmeester j zal worden opgenomen, dat hij verplicht zal Zijn kleine werkzaamheden ,uit te voeren, zooals palen teeren, gaten gelijk gooien, enz. Het onderzoek, ingesteld naar de po litieverordening, betreffende het varen met motorvaartuigen in de haven, heeft uitgemaakt, dat in de bestaande veror dening een drietal artikelen voorkomen die daarin voldoende voorzien. Art. 60 bepaalt o.a., dat het den schip pers ^erboden is, imet meer vaart door de haven te v-aren, dan noodig i-s om te sturen, 'terwijl het ook verboden is de schroef in werki-ng! te stollen als het vaartuig! niet vlotligt. De voorzitter merkte op, dat het -na voltooiing) der havenwerken w-el eens noor dig! zal kunnen zijn, dat er bij overtre ding, een voorbeeld- zal moeten worden gesteld. De raad achtte het derhalve niet noodig, nieuwe artikels in de be staande politie-havenverordening! bij te voegen. Hierna gaat de -raad ten tweeden male in besloten zitting, om de herstelling van den toren te bespreken. Na heropening deelde de voorzitter mede^ dat aan de heer S. Capelle het herstel van den toren zal worden opgedragen met bijlevering van de benood-igde materialen v-oor de som van f 500, alle risico's voor den opdrachtnemer. Behoudens goedkeuring van Ged. Staten werd het voorstel door den raad .met alg. st. aangenomen. Wethouder v. d. Berge bracht daarna verslag uit van de algemeene vergadering der Waterleiding-Maatschappij Het waterverbruik zal voortaan over een geheel jaar worden gerekend, d.w.'Z. de meteropname blijft per drie maanden, doch gebruikt men de eene drie maanden te veel en de andere drie maanden min der, wordt wordt dit over -een rvpl jaar door elkaar genomen. Vpiorts wees de heer v. d. Berge in zijn verslag er nog u-itdrukk-elijlk! op, -dat het in het al gemeen belang is dat er zuinig met water wordt omgegaan. Onnoodig Water vermorsen kan niet leiden tot tariefver laging, integendeel, het maakt de exploi tatiekosten hooger, waardoor tariefsver laging, waarnaar we allen zoo -hart grondig verlangen, achterwege zal moe ten blijven. De voorzitter deelde nog -een en ander mede omtrent de havenwerken. B- en W. en de toezi-chtleiding doen al het -mogelijke om de zaak te bespoedigen. Het plaatsen der (meerpalen zal zoo spoedig mogelijk gebeuren, doch de toe- zichtleiding imoet bij het aanbrengen der fundeering aanwezig z'ijn, zoodat zij haar aandacht -nog niet kan besteden aan het plaatsen van de -meerpalen. Bij de rondvraag bracht de heer van Oeveren ter kennis, dat het beslist noo dig Cs, dat de modder op sommige plaat sen ju.it de riolen wordt verwijderd, daar er hier en daar verstopping voorkomt. De heer de Koning wees -er qp, dat er in de openbare school mluren zijn die er door de vo-dht zeer onooglijk Uit zien. De voorzitter zeide beide spre kers toe, dat er naar verbetering, zal worden gestreefd. Hierna sluiting. De Sunday Disptach zegt in staat te zijn een plan te onthullen, dat in de konniklijke commissie van onderzoek in zake Palestina bijval zal vinden. Het plan beoogt de intrekking van het Britsche mandaat met toestemming van den Volkenbond en de stichting van het Heilige Land als BritscJh dominion, dat teen centrale reg-eering zou bezitten, belast met de controle op de douane, het verkeer, de veiligheid, de financieel-e betrekkingen, de immigratie, en de pro blemen van het grondbezit. Joodsche en Arabische steden zouden volkomen onaf hankelijkheid ontvangen. Het Regeerbeleid der laatste jaren heeft een hechte grondslag gelegd voor nieuwe welvaart. Reeds telt Nederland ruim 60.000 werklozen min der dan een jaar geleden; in- en uitvoer nemen sterk toe, de opbrengst der Rijksmiddelen stijgt. Het belang van het Nederlandse vplk en in het bij zonder van die grote groepen, die nog in ernstige moeilijkheden verkeren, eist dat deze economische op leving met alle kracht wordt bevorderd en niet wordt verstoord door gevaarlijke proefnemingen, waarvan men elders de verderfelijke gevolgen heeft kunnen zien. Steunt de Vrijzinnig Democraten in hun arbeid gericht op: Economisch herstel, Bestrijding van de werkloosheid en Ver betering van het levenspeil van die groepen der bevolking, wier levenspeil bij dat van andere groepen ten achter is gebleven. Stemt daarom op MINISTER VAN FINANCIËN No 1 van lijst 6 Aan VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND Wilhelminastraat 49. Haarlem Zendt mij kosteloos brochures over de VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND Naam Dit formulier in open envelop gefrankeerd m. ï'/zct. postzegel verzenden. I G DE M O Provinciale Zeeuwsche Vereeniging „Het Groene Kruis" lm de Vrijdagmiddag voortgezette ver gadering) van het Zeeuwsche Groente Kruis was ,aain! de orde de -rekening p.ver 1936 imlet rapport der fihanc'ieele coimlmlissie. Het voord-eelig saldo bedraagt f707. Dr. Reilingh adviseerde tot goedkeuring kier •rekening en dankte den accuraten pen- ininglm!eester. De aftredende bestuursleden P. L. Abrahaimise -eb |m|r. R. M. v. Dlussel- dorp werd-eln herkozen ien gekozen dr. Vaalndrager uit Dplmburg. De heer Abrahaimlse vomd, dat -er veel te weinig is uitgetrokken voor propagan da. De penningmeester betoogde, dat men van het propaganda-voeren vooruit mioet koimien. Er wordt al iets gedaan. Men denke b.v. aan het jaarverslag. Maar bovenal ziet hij een irriachtig propaganda middel in -het districtsgewijze vertoonen van de nieuwe G r o- e ne K r u i s f i 1 m'. Duizenden zijn op die Im'anier voor het Groene Kruis te winnen. Hij stelde voor het bedrag niet f 200 te verhopgen!, zoo- dat post propaganda f300 -en het sialdo ppf f' 200 zo|u koim'en!. Na breedvoerige dis- Pussies werd aldus besloten. De pending-meester van de -af. Sint- Maartensdijk' deelde Inilee Jdiat van d-e 713 gezinlnen aldaar -er 700" lïd van de jaifld.. zijd. Alles gaat hier na-ar wensch, imiaarer is geen Groene Kruis- vlag. De heer Ter CoPk, voorzitter der Prov. Utrechtsche vereeniging, betuigde Zijn sympathie Imet de afd. Sint-Maar tensdijk en gaf een vlag cadea|u. Dezelfde afgevaardigde vroeg, nu in 1938 Vli&siing:eii is aangewezen als plaats waar de alg. vergadering gehouden Zal worden, of dit in 1939 te St.-Maart-ensdijk im'ag zijn? De voorzitter zeide loe met deze vraag' rekening te zullen houden. gevloerd door -den,' Burgemeester Idier ge meente nam'ens het gemeentebestuur en door Ds. vain, Griethuij'sen namens de in gezetehen. D-e schoonzoon dankte namens de familie voor de laatste eer, aiah den overledene bewezen. De eerste verkiezingsvergade ring werd alhier gehouden op Vrijdag 21 Mei bij Coomans, waar voor een klein aandachtig gehoor de heer A. C. de Pauw, lid van Prov. Staten, een rede hield over „Vrijheid en D-ictatuur". De spreker nam achtereenvolgens de aanpassingspolitiek van de regeering on der de loup-e, welke z.i. leidde tot meer dere werkloosheid, grooter armoede, en als gevolg daarvan, tot een wanhoops- stemming bij een groot deel van het volk, hetwelk de verklaring is voor het ontstaan der N.S.B. In economische op bloei en wielvaart is dan ook het beste middel gelegen tegen de dictatuur. Wie dus met succes hiertegen wil strijden, zal de bodem waarop deze, eigenlijk uitheemsche plant gedijt, grondig moeten zuiveren -en niet meewerken aan verdere ineensehrompeling van het maatschappe lijk .leven. Daarom is het, aldus spr., diat de SDAP haar Plan van den Arbeid iheeft opgesteld waarin zij uiteenzet op welke m'anier in de toekomst zal moeten worden ge werkt. Nadat twee vragen uit de vergadering gesteld, n.l.. over het boek „Het wer kende land", waarvan thans ook een film1 is gemaakt, alles met regeeringts- subisidie en dus imet belastinggeld en over de steeds verder gaande bewape ningswedloop,' Waarin zich -d-e Wereld bevindt, door spr. waren beantwoord, werd de vergadering met dank aanspre ker en publiek gesloten. NOORDGOUWE. Zaterdag 22 Mei, des namiddags 3 uur, werd (die heer A. Jon ker, ini leven veldwachter dezer gemeente haar zijn laatste rustpl-a'ats gebracht on der overgroote belangstelling. Vele autoriteiten hadden zich opge- mlaakt getuige te zijn van deze plechtig heid. Onder geleide van jde Korpsvrienden die ziclh vervolgens aan den ingang der begraafplaats opstelden, en -een eerbiedi gen; -gro-et brachten aan hem, die zij één der hunnen hebben mogen mioemen, werd de overledene grafwaarts gedragen. De baar was imlet bloemistukken; gedekt. Aan de geopende g-rqeve werd het woord - I-n de algemeene -vergadering -van de Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging deelde 3e voorzitter ntede, -dat in 1935 door haar bemiddeling 378 wernemers met 89 vrouwen en kinderen naar Zuid- Afrika gingen. In 1936 vertrokken 1083 mannen en 522 vrouwen en in de eerste maanden van 1937 285 m. en 209 vr. j Twintigduizend Vlamingen hebben Zondag te Brussel gedemonstreerd voor algemeene en onvoorwaardelijke toepas- sing van de amhestie, welke betoo ging rustig en ordelijk verliep. Zoo als bekend had burgemeester Ma-x deze betooging aanvankelijk verboden, maar op verzoek van den minister-president had Ciij zijn besluit ingetrokken. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, Veemarkt, 24 Mei. To- taal aanvoer 1646 stuks. Vette runderen 526; vette kalveren 253; nucht. kalveren 8; schapen en lammeren 67; varkens 766; zuiglammeren 26. Vette koeien, 1-e tot 76; 2e 67; 3e 53 61; vette ossen, le tot 73, 2e tot 67(, 3e 53—63; vette kalveren, le tot 85, 2e tot 70, 3e 5055; varkens (levend ge wicht) 1-e tot 49, 2e tot 48, 3e tot 47; schapen, le tot 54, 2e tot 48, 3e tot 38; lammeren, le tot 57, 2e tot 46, 3e tot 36; per kilogram.^, Schapen, le tot f37, 2e tot f30, 3e f25; lammeren, le tot f30, 2e tot f25, 3e tot f 18zuiglammeren, le tot f 15, 2e tot f 11, 3e f8; per stuk. Vette koeiean -en ossen; aanvoer 'k|orter, halnid-el flauw, prijzen van vorige week gehainidhaafd. Vette kalveren; a'anvöer fliinik, handel slecht, prijzen lager. Sc'ha- peaD en 1-amlmleren; aanvoer kietel', handel lui, p-rijzeinl van vorige week Imet moeite te hanidhaven. Varkens; aanvoer ruimer, hainidel! kalm1, prijzen ni-et hooger dan vo-r. week. ZjuiiglamimereB; aanvoer gering, hanidel matig, prijzen onveranderd. AARDAPPELEN. Brielsche eigenhei mers f 1.70—2.— Zeeuwsche eigenhei mers fl.501-75; id. Bonte f 2.50—280; id. Blauwp f 2.50—2.80; Bonte en Blauwe Poters f 1,50—1-70; Bevelanders f 1.70— 2.— Red Star f 2.10—2.50 per H.L.; Maltha's (Springs) 11—12 c't. per l^g. VLAS. Aatrvoer 3400 k.g, blamv, schoon 75—83; 3500 k.g- wit Zeeuws-ch 78—82; 3000 k.g,- Groningsch 72—74; 17650 ld|g. Hollandsch geel 72—82; 1080 k.g. Dauwroot 46—66 'cent per k.g. Aanvoer iets rui mer, "voornamelijk voor niet geroot warm watervlas. Handel kalm. Slechts een ge deelte van den aanvoer kon tegen iets lagere prijzen worden verkocht. "hoofdprijzen staatsloterij Trekking van 24 Mei. 1 1500 7248 f1000: 9462. 18621, 20720 - f400: 1125, 8571, 9471, 15519 f 200: 1652, 16780, 19449, 20599 1100: 1081, 1296, 1349, 2313, 3666, 6034, 7426, 7937-, 8886, 10072, 13778, 14352, 15463, 15834, 20916. TELEGRAMMEN H.M. de Koningin op Soestdijk H.M. de Kroning in is heden (Maandag) morgen om 10 uur 55 op het Paleis

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 2