ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Brand wonden MAANDAG 24 MEI 1937 OPOENOl ZIERIKZEESCHE COURANT bedek ze dadelijk met akkers Klooster balsem De Kern ABONNEMENT i Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikiee f 1,80 Voor het bnitenl. p. jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 oent. Versohijnt dagelijks. TeU No. 32. - Giro 137677 1797 - 1889 Directeur i A. J DE LOOZE Opgever-Redacteur i M J, KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13427 l ADVERTENTIEN ran 14 regels 80 cent, ran 4 regels en daarboven 20 cent per regel. Reolames 40 oent per regel. Bij [contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur ONS KIESSTELSEL Evenredige Vertegenwoordiging Hoe worden de stemmen berekend De kiesdeeler Een waarborgsom Woensdag a.s. hebben in ons land de algemeene verkiezingen plaats. Ieder kie zer- heeft zijn stem uit te brengen op een van de vele candidaten, die op de 20 lijsten paradeeren. Keuze genoeg! Te veel zelfs. Maar hoe, zal misschien me nigeen vragen, zit nu heel de verkiezing in elkaar? Aan den vooravond van de stemming loont het de moeite, in groote trekken, ons huidig kiesstelsel te be lichten. De Tweede Kamer besta,at mit honderd leden, die worden gekozen voor een pe riode van, vier jaren en wel op den) grondslag van evenredige vertegenwoor diging. Kiezers zijn de ingezetenen des Rijks, die Nederlander zijn en den leef tijd van 25 jaar hebben bereikt. Binnen het kader van het algerrieen imlannen- en vrouwenkiesrecht zijn eenige categorieën zoo bijvoorbeeld zij, die rechtens van huhne vrijheid zijn beroofd en zij', die van de ouderlijke m'aidht of voogdij zijin ontzet van het kiesrecht uitgesloten. Daarentegen is de leeftijdsgillens voor het passieve kiesrecht dus voor de ver kiesbaarheid waarvan de ;andere nor men thans buiten beschouwing blijven, op 30 jaar gesteld. Sinds de Grondwetsherziening van het jaar 1917 kent men in Nederland het stelsel der evenredige vertegenwoordi ging. De groote tegenstelling met het daarvoor geldende districten-stelsel, be staat hierin, dat thans het geheele land als één kiesgebied m'oet worden opgevat. Wel mloet ongetwijfeld als voordeel van het vroegere systeem worden geno'Cmd, dat de bain'd tussdhen kiezer en gekloizen© veel sterker was da,n tegenwoordig. Doch daar tegenover staat dat toen de verschillende politieke schakfeeringcn geenszins op de juiste wijze tot uitinlgj kwamen. In hoofdzaak worden de stemmen als volgt berekend: Het centrale stembureau stelt eerst vast het totaal der in het geheele land uitgebrachte stemmen. Door dit cijfer te deelen door het aantal te vervullen plaatsen in het geval van de Tweede Kamer door 100 wordt de kiesdeeler vastgesteld. Zoovele malen nu 'de kiesdeeler opgaat in het stem'cijfer dat is de som der stemmen, welke op alle candidaten tezamen van één lijst zijn uitgebracht zoo vele zetels kunnen dadelijk aan die lijst wor den toegekend. Daar echter, zoo,als van zelf spreekt, deze deeling practisch nooit zonder „resten" khn worden vol bracht, begint de moeilijkheid met het toewijzen der restzetels. Sinds de wijzi ging van de kieswet in 1933 is voor het stelsel der grootste overschotten, het systeem1 der grootste gemiddel den in de plaats gekomen. Art. 100b der kieswet bepaalt hier, dat van de nog te vervullen plaatsen achtereenvol gens een wordt toegekend aan de lijst die na toekenning der plaats het grootste gemiddelde per toegekende plaats zou aanwijzen. Indien twee of meer van deze gemiddelden gelijk zijn, beslist zoo noo- dig, het lot. Eén der hoofdbezwaren, welke men legen het Stelsel der evenredige verte genwoordiging heeft ingebracht, is, dat partij-versnippering er door wordt in de hand gewerkt. Een toeloop van 54 groepen gegadigden naar kamer zetels, aLs in het jaar 1933 is geschied, is niet in den haak. Intusschen hebben wijzigingen der kies wet hier reeds aanzienlijk uitkomst .ge bracht. Geen partij, welke thans in stem- men-aantal beneden den kiesdeeler blijft, kan aanspraak op een zetel maken. In de thans zittende Kamer zouden, indien deze regel reeds in 1933 gegolden had, niet 14 doch 12 partijen vertegenwoor digd zijn geweest. Ook de bepaling, dat men bij het in dienen van een candidatenlijst in iederen kieskring een waarborgsom van 250 gul den moet storten, welke verbeurd is, indien de lijst niet driekwart van den kiesdeeler vermocht te behalen, heeft een gunstigen invloed geoefend. Want bij mededinging in alle 18 kieskringen, wor den op deze wijze niet minder dan 4500 gulden geriskeerd. Resumeerend kan men vaststellen, dat van het stelsel van evenredige ver tegenwoordiging, waaronder de kiezer Woensdag a.s. zijn stem zal uitbrengen, de ergste fouten zijn afgevijld. Al zal verbetering op onderdeelen altijd moge lijk blijven. John Rockefeller overleden De grootste petroleum- magnaat ter wereld Zondagmorgen 4 uuir is de bekende Amerikaiainische petroleiimlk'o.ning John D. Rockefeller oip 97-jarigen leeftijd in Zijn winterverblijf „Daytorna Beach" in den staat Florida, tengevolge van een hart verlamming (overleden. John Davison Rockefeller werd den 8 Jluli 1839 te Richm|oin'd, in den staat New York, geboren. Op 14-jarigen leeftijd ver huisde het gezin naar Cleveland, John kreeg na de lagere school te hebben be zocht eein betrekking als boekhouder, tot dat hij in 1858 genoeg geld had overge spaard om1 deelgenoot te worden in een Comlmissiehandel. Iin 1862 belegde Rockefeller 4000 dollar in een onderneming van Andrew, die een methode tot winning van petroleum had uitgevonden. Reeds 8 jaar later hia|d' deze f'irm'a een vijfde van de raffinade rijen van Cleveland in "handen. In het zelfde jaar, in 1870 dus, volgde de oprichting van de Standarjd Oil met een aandeelen kapitaial vSan 1 millioen dollar. Rockefeller werd president en nam 2667 van de 10.000 aandeelen. John legde zich toe op zuivering van de petroleum en toen hij daardoor groote verliezen leed, ging hij andere methodes toepassen, n.l. rationalisatie der industrie. Links en rechts kocht Rockefeller ra- finaderijen op, sloot ze, wanneer ze slecht geïnstalleerd waren, breidde ze uit, als ze voordeelig werkten. Na drie tot vier jaar was hij de grootste leverancier van ge raffineerde petroleum, na tien jaar con troleerde hij de geheele industrie en kon naar eigen goedvinden de prijzen voor ruwe en geraffineerde petroleum vaststellen. Een tweede periode van voor spoed voor de Standard Oil zette in. De maatschappij werd het „Licht van Azië", want zij schonk aan de Ohineesche koelies millioenen goedkoope lampen en bijgevolg had China olie noodig, die uit sluitend van de Amerikanen werd ge kocht, totdat de Royal Dutch als coin- Current optrad. De levensdroom van Rockefeller was de geheele petroleum-industrie onder één leiding te "brepgen en zoo de productie te controleeren en de prijzen te regelen. Hij had succes bij zijn pogingen en in 1878 controleerde hij 90 pet. van raffi naderijen in de Vereenigde Staten. Iin 1888 bleek dat 39 maatschappijen het recht van Controle op hun kapitaal hadden overgedragen aan een lichalaimi, dat geen wettelijke bestaansrechten had, de) Standard Oil Trust, welke fdppr Rockie- l feller was opgericht iin 1885. Het begin kapitaal vain deze trust wordt gena|a|mld op zeventig imlillioen dollar. Herhaaldelijk werd deze instelling on wettig verklaard en veroordeeld, imlaar zij bleef bestaain en mjaakte zelfs prach tige zaken. T|0|tj 4 (December I9il was Joihin Davison Rockefeller president van de Standard Oil Company of New Yersey. Hierna trok hij zich terug tein gunste van zijn Z|Oioni- Men raamde het vehmiogen van John D. ina zijn terugtrekken uit het zakenleven op duizend millioen dollar, waarvain hij de helft aain liefdadige idioeleinden heeft weggegeven. Een slechte gelaatskleur. behoeft niet zoo te blijven, kan zelfs mooi worden indien deze verzorgd wordt met witte Purol. De huidzuiverende, huid- genezende en huidvoedende kracht welke Purol bezit, maakt de huid jeugdig-frisch, gezond en fluweelzacht en zuivert deze tevens van alle huid-onreinheden, zooals vetwormpjes, pukkels, vlekjes en uitslag. Gebruik voor gelaatsverzorging witte Purol. Deze is na inwrijving onzichtbaar op de huid en daarom ook zeer geschikt voor gebruik overdag. Doos 30 en 60 ct. Tube 45 ct. Bij AT>oth. en Drog. Het Prinselijk Paar thuis Zaterdrgavond zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard van hun reis naar En ge land met de kruiser „Java" te IJmhiden aangekomen, waar zij doör duizenden werden begroet. De havenmeester was de eerste, die aan boord van de „Java" ging. Het wais 9 uur toen de Prinses en de Prins af scheid inamern van den ooimlmlandamit en .die officieren van Hr. Ms. „Java" en, bege leid door vice-admiraal Kruys, het sc'hip verlieten. Op dat oogenblik zetten de pijpers aan) boord het „Wilhelmlus" in, dat aan wal en op den kruiser werd m'eege- zO|ngen. Op het oogenblik waarop het prinse lijk paar den wal betrad, dreunlde het eerste saluutschot. De Prinses en de Prins keerden zich aan den wal naiar de „Java" tot het einde van het saluut vjan den kruiser, waarop het muziekcorps ,aan den wal het „Wilhelmus" inzette. Nog een oogenblik onderhielden de Prinses en de Prins ziCh met de aanwe zige autoriteiten, waarna de auto's be stegen werden. Zaterdagavond te half elf zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard, per auto op het Paleis Soestdijk aangekomen. Zij wa ren zonder eenig gevolg. De Prins, die zelf chauffeerde, was nog gekleed in de uniform! van luitenant ter zee. Een paar honderd belangstellenden hebben, on danks het late uur, de aanklomlst bij het Paleis afgewacht om hen te kunnen be groeten. OTTO J. SCHMIDT, de leider van de Russische luchtexp editie naar de Noordpool, seinde Vrijdag dat het vliegtuig, waarmede de tocht onderno men wordt, 11.35 veilig op het pool ijs, 20 K.M. van de Noordpool is geland. De eerste poging is verricht door An- dré, Frankel en Strindberg met den vrijen ballon „De Adelaar" op 11 Juli 1897. De poging is mislukt. Pas ruim een kwart eeuw later, in Mei 1925, volbrachten Amundsen en Ells worth hun tocht met de Norge; zij vlo gen over de Pool; later heeft Nobile een poging gewaagd, welke eindigde met het treurspel van de „Italia". Byrd vloog over de Pool in een Fokker; thans voor het eerst is het een expeditie Van vlieg tuigen gelukt het stuk te volbrengen en vlak bij de Pool te landen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Meisje door vrachtauto overreden Op het gevaarlijke kruispunt van den weg Maasbree—Helden is Zaterdagoch tend de 17-jarige mej. Feijen uit Maas bree (L.) aangereden door een vracht auto. Het meisje bleef na de aanrij1- ding langs den weg liggen. Zij bleek inwendige kneuzingen te hebben opge- loopen, alsmede andere wonden. Zij werd overgebracht naar het ziekenhuis te Venlo waar zij is overleden. De auto is in beslag genomen. De chauffeur is aan gehouden. Zoetelaarster gehuldigd Voor het front der troepen, aange treden op de markt te Bergen op Zoom is Zaterdag de 86-jarige „Anneke van Gin", die als garnizoenszoetelaarster gedurende 75 jaar duizenden soldaten van fruit en versnaperingen heeft voor zien, door den garnizoenscommandant toe gesproken en de bronzen medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau op de borst, gespeld. Daarna werd voor haar gedefileerd. In haar woning wer den haar geschenken aangeboden namens de drie in Bergen gelegen regimenten,. zijn pijnlijk, ze genezen moeilijk en laten vaak litteekens na. Behandel zö daarom zorgvuldig, de pijn verdwijnt direct, de wonden of blaren blijven zuiver en genezen snel. 9 Hoe heeft de verkiezing voor de Tweede Kamer plaats? John D. Rockefeller, de olie koning van Amerika, overleden Het Prinselijk Paar Zaterdag in ons land teruggekeerd Een Russische expeditie landt nabij de Noordpool „Ajax" de Amsterdamsche club, werd kampioen Droog warm weer S Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. WEERBERICHT Hoogste barometerst. 769.8 te Warschau Laagste 753.2 te Valentia. Verwacht tot den avond van 25 Mei: Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, droog warm weer, behoudens geringe kans op onweer. Zoo op: Zon onder: 25 Mei 3,50 8,03 Volle Maan 7,58 uur Hoog- en Eaagwater Ie Zierlkzee HoogwaterLaagwater 25 Mei 2,46 15,13 8,25 20,37 Deze uren zijn genoteerd volgens zonnetijd Twee jongens overreden en gedood Zondagavond om kwart Voor elf lie pen op den Hangeloschen weg, even bui ten Enschede nabij ihet Tuindorp „BrugigermOs", twee jongens, de 17- jarigc R. Hoekslein en de 19-jarige M- Klinker. Zij liepen op den rijweg naast elkaar. Met groote snelheid naderde ach ter hen 'n auto uit de richting Hengelo, bestuurd door K. uit Enschedé, die de jongens niet opmerkte. Beiden werden door de auto gegrepen en vrijwel op slag gedood. De weg, Enschedé—Hegelo bestaat uit een asphalt rijbaan. Er naast aan weerszijden is een fietspad gelegen. De rijweg, wordt gewoonlijk niet door voet gangers gebruikt, daar de weg door het intensieve autoverkeer zeer gevaarlijk is. De autobestuurder reed rechts van den weg, welke op de plaats van het ongeluk nog buiten de bebouwde kom' ligt, zoodat daar geen beperking van de maximum snelheid geldt. Hij merkte de jongens eerst op, toen hij vlak bij hen was en uitwijken of stoppen was toen onmo gelijk. Beide slachtoffers kwamen uit Enschedé.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1