Effectenbezitters en Simmers Co., 's Gravenhage, Heelsumstraat 62 Zierikzee, St. Domusstraat D 252 Uit Stad en Provincie Verouderd conservatisme kan Nederland niet tot nieuwe bloei brengen. Noodzakelijk is een vooruitstrevend beleid, met open oog voor nieuwe mogelijkheden, dat tevens rekening houdt met de werkelijkheid. Wie vooruitstrevendheid en inzicht voor de eisen van de nieuwe tijd met werkelijk heidsbesef vereenigt t regeerkracht waardeert, stemt op Mr. P. J. OUD, No. 1 van lijstQ de lijst der Vrijzinnig Democraten. Naam. Communisten 41/2 °/o. Het zijn dus dwergpartijen, waarvan de leiders naar de macht streven, omdat de democratie hun yi hun eerzucht had geremd, zooals ir. Mussert, ds. Hofstede, e.a. Bij de bespreking van verschillende candidatem van de N.SB., zooals die in „Volk en Vaderland" voorkomen, spaarde de heer Hof de crjtiek niet aan de „bloedeigen zonen" van ons volk, die een kamerzetel begeeren, om ten laatste te wijzen op het jjroote gevaar van. de naar Duitscia model georganiseerde beweging, omdat de leider langs legalen weg niet aan de macht kan komen, maar bij een even- tueelen oorlog, als leider der Dietsche gouwen voor Hitier hier het bewind zal mogen uitoefenen. Rustiger was het geschiedkundig betoog van mr. 's Jacob, die na de pauze het podium betrad om o.a. te betoogen dat ir. Mussert zich misrekent, wanneer hij meent, dat Duitsche methoden voor ons volk te gebruiken zijn. Die leuzen zijn een miskenning van onzen volksaard, van het Christendom, van de moeilijk verwor ven vrijheid en van de groote ontwik keling, die ons land de laatste 50 jaren heeft gekend. E.D.D. wenscht tegenover de fascistische beweging alle democraten in één organisatie samen te brengen als b'asis voor het Nederlandsche Volk, dat naam heeft in de geschiedenis. E.D)JD. wil zijn een bedding voor den stroom, van goeden wil, die zich een weg be gint te zoeken onder ons volk in een van de moeilijke tijdperken van zijn ge schiedenis. Met een: „Weest waakzaam! E.D.D. groeit!" eindigde mr. 'sJacobs. Dr. Schults dankte daarna het publiek voor de aandacht en de sprekers voor hun beloog voor „Eenheid Door Demo cratie NOORDWELfLE. Donderdagavond sprak J. Spronkers iu.it Rotterdam in de z'aal van dhr. de Jonge een propagangarede uit, getiteld: „Vrijheid en Democratie". Hij hekelde de aanpassingspolitiek van het kabinet Colijn, onder wier beleid de bestaanszekerheid nog onzekerder is geworden en stelde hiernaaast het „Plan van de Arbeid". Hierna haalde spr. eenigje zinnen aan uit „Het werkende Land", waarmee bij de toestand vergeleek, zoo als die mui volgens hem is. Na de pauze werden een tweetal vragen beantwioord, waarna 'de vergadering, djo zeer slecht bezocht was, imet een opwekkend fwlpiord om de partij bij cle komende verkie zingen te steunen, gesloten werd. lederen morgen hevige hoofdpijnen speculanten. Weet U wat U moet aangeven En wat U niet behoeft aan te geven? Laat U deskundig voorlichten, dan voorkomt U moeilijkheden. Door ONWETENDHEID betaalt U meestal te veel. V. D. B. Lijst 6 Een schippereen man reeds op jaren Vergrysd op de woelige baren, Verklaarde ronduit i Met OUD op de schuit Trotseert men de grootste gevaren. Nummer 1 Mr. P. J. Oud KLANKEN LANGS DE LIJN Derde programma Z. R. C. Zondag 23 Mei Zondagj 23 M'ei. 8 80 Brussel VI.; 2.20 Keulen; 2 50 Droitwich:. 4.20 Londen Regional; 4.50 Droitwich; 5.20 London Regional; 7.10 Parijs; 7.50 Brussel VU'. Maandag 24 Mei 8 Brussel VI.; 9 Keulen; 11.05 Droitwich; 11.35 JLondon Regional; 12.50 Brussel VI.; 2.20 London Regional; 5.20 Brussel VI.; 6.05 Brussel Frans; 6.20 Keulen; 7.30 Droitwich; 7.50 Brussel Vlaams; 8.10 di versen; 8.30 London Regional; 9.25 Rome; 10.20 Brussel VI.; 10.30 Dan marks Radio. RADIO-PROGRAMMA Zondag 23 Mei: HILVERSUM I. 1875 M. 8.30 KRO'. 9.30 NCRV. 12.15 KRO'. 5.05 NCRV. 7.45—11 KRO' 8.30 morgenwijding 9.30 gewijde ■minziek (gr.pl.); 10.20 Evanijg. Lutherscfhe Kerkdienst. Hierna: gewijde minziek (gr.) 12.15 KRO-orkest; 1 boekbespreking; 1.20 R.K. A ciapella kioor; 2 Godsdienstonder richt; 2.25 voetbalwedstrijd4.15 declama tie; 4.30 „Maria Toevlucht in nood";4.55 sportnieuws; 5.05 gewijde muziek (gr.pl.); 5.20 Nederd. Hervormde Kerkdienst. Hier na: gewijde mluziek (gr.pl.); 7.45 sport nieuws; 7.50 De KRO-Melodisten8.10 be richten ANP, mededeelingen; 8.25 gram1.; 8.30 De Twinkling Three; 8.40 vervlolgl van 7.50; 9 De Twinkling Three; 9.10 gram.; 9.30 KRO-Kamerorkest en solist; 10.10 „Het Huwelijk (VI); 10.30 berichten ANP; 10.40—11 Epiloog. HILVERSUM II 301 M. 8-55 VARA, 10 VPRO, 12 AVRO, 5 VARA, 8-12 AVRO. 8-55 glram.; 9 postduivennieuws 9.05 tuinbouwpraatje; 9.30 gram.; 9.45 „Van staat en Maatschappij"; 10 Zon dagsschool; 10.30 Protestantsche kerk dienst; 12 orgelspel; 12,10 filmpraatje; 12.3-5 solistenconcert; 1.15 KovacS Lajos; 2 boekenhalfuur; 2.30 gram'.; 2.45 radio- tooneel; 4.15 het AVRO-dansorkest; 4.45 sportreportage; hierna sportnieuws ANP; 6.20 gevarieerd programtoa; 7 Les Méné- triers; 8 berichten ANP, mededeelingen; 8.15 het omroeporkest en soliste, in de pauize declamatie; 9.20 radiojournaal; 9.35 toespraak; 9.45 het omroeporkest, Kovacs Lajois, orgelspel en gram1; 11 berichten ANP; hierna AVRO-dansorkest; 11.40—12 gjram- Maandag 24 Mei Hilversum i <1875 m.) NCRV-uitzen- ding; 8 schriftlezing; meditatie; gewijde muziek (gr.pl.); 8.30 gram.muziek; 9.30 gelukwenschen; 9.45 gram.muziek; 10.30 morgendienst; 11 christelijke lectuur; 11.30 gram.muziek; 12 berichten; 12.15 gram,, muziek; 12.30 orgelconcert; 2 sopraan en [piano; 3 causerie over kamerplanten; 3.40 gram.muziek; 3.45 bijbellezing; 4.45 gra- mofoonmuziek; 5.15 alt, piano en cello; 6.30—6.55 vragenuur; 7 berichten; 7.15 vragenuur (vervolg); 7.45 reportage; 8 berichten ANP; herhaling SOS-berichten; 8.15 gram.muziek; 8.45 moedig voor waarts, causerie; 9.15 concert; 10.15 be richten ANP; 10.20—12 gram.muziek; hier na schriftlezing. HILVERSUM II (301 M.) Algemeen pro gramma, verzorgd door de VARA; 10— 10.20 VPRO. 8 gram.muziek; 10 morgen wijding; 10.20 declamatie; 10.40 gram.mu ziek; 11.10 vervolg declamatie; 11.30 gra ft of oonmuziek; 12 „Les Ménétriers"; 12.45 orgelspel; 1.15—1.45 vervolg „Les Mé- inétriers"; 2 gram.muziek; 3 declamatie; 3.20 viool, piano en gram.muziek; 4 gra- mofoonmuziek; 5 voor de kinderen; 5.30 gram.muziek; 6 „De Krekeltjes"; 6.30 mu zikale lezing; 7.10 Javaansch programma; 8 herhaling SOS-berichten; 8.07 berich ten ANP; 8.15 zang en orgel; 9 „Fanta sia"; 10 berichten ANP; 10.05 „De Flie refluiters"; 11—12 gramofoonmuziek. ZIERIKZEE. Aan den oproep tot de vergadering, op Vrijdagavond in de' Con- certzaal, waar de gedachte „E e n h e i d Door Democratie" zio|u worden ge propageerd en nader toegelicht, hadden le weinig! democraten gevolg gegeven, al was er voldoende belangstelling, toen dr. U. Schults 'de bijeenkomst opende. Deze yerklaarde zonder langi te aarzelen aan het verzoek deze vergadering te willen leiden gevolg te hebben gegeven, omdat democratie een van de belang rijkste bezittingèn van ons volk .uitmaakt, al valt het niet gemakkelijk precies uit te leggen wat dat beteekent, Het is een begrip reeds bij! de Grieken bekend, ge gloeid :n latere periodes. Ook onze voor vaderen wisten wat democratie betee- kende in bun strijd om' cle vrijheid. Het zit ons West-Europeeërs in het bloed Thans komen g'eesten op die zeggen, dat de democratie een mislukking zou zijn. Die menschen kunnen niet redeneeren, maar door hun uitlatingen hebben zij ons aan het denken gezet over de m'acht van flit begrip, dat licht en lucht voor een volk beteekent. Na deze inleiding gaf de voorzitter het woord aan den heer F. A. Hof, die de N.S-B. in dezen verkiezingsstrijd j voor het forum haalde en wees op het on-Hollandsch karakter dat deze bewe ging ten toon spreidt, door b.v. relletjes te verwekken, met het doel daaruit po litieke mhnt te slaan voor de N.SB., die met geen positief maar met een zwevend program' den strijd voert. Met felheid en bijtende spot ontleedde spr. de tegenstelling Mussert of Moskou, welke leuze ten doel heeft een angst stemming le verwekken onder de be volking. De N-S.B. behaalde bij de Staten verkiezingen van 1935 pl.mv 8 o/0 van bet totaal aantal uitgebrachte stemtoon, de i Nu is zij een ander mensch „Zeven jaren leed ik aan hoofdpijnen, die in de morgen zoo hevig waren, dat dat ik bijina niet op kon staan. Ik pro beerde alle mogelijke middelen, doch niets hielp afdoende. Sinds ik echter Kru- schen Salts nam, waren de pijnen ver dwenen en ben ik op het oogenblik al zeven wieken vrij van pijn". Mevr. J. Ai. Chronische hoofdpijnen, rheumatische pijnen etc.: ontstaan meestal wanneer Uw organisme verontreinigd wordt door op gehoopte afvalstoffen. Kruschen Salts spoort de afvoerorganen aan tot actie vere werking, Waardoor alle afvalstof fen snel en volkomen worden verwijderd, zoodat de oorzaak van Uw klachten wordt weggenomen en de pijnen dan ook weldra geheel verdwenen zullen zijn. De „kleine dagelijksche dosis" zorgt er voor, dat deze niet meer kunnen op treden en houdt U frisch, jong en ge zond. i Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten ƒ0.40, ƒ0.75 en ƒ1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op da flesch zoowel als op de buitenverpak king de naam Rpwntree Handels Maat schappij, Amsterdam voorkomt. DREISCHOR. Donderdagavond hield de Christelijke Nationale Werldmansboiul uit Zierikzee een openbare bijeenkomst in het voorgieboiuw der Ned. Herv. Kerk, onder leiding van den heer H. Uil uit Zierikzee. De .yoorzitter heette de aanweziglen hartelijk welkom. ÏNadat Psalm 25 vers 7 was gezongen, opende dc voorzitter de bijeenkomst met gebed, om daarna in een korte r£de uiteen te zeiten, het doel en streven van de Christelijke Werk- imlansbioind. I Als eerste spreker trad naar voren de heer M. v. d. Linde, die een Bijbel- inleidingi hield. Na deze inleidng sprak hij over: „Hoe woird ik rechtvaardig tot God", waarna gezongen werd gezlangl25 vers 7. De penninggn'eestcr der Christelijke Werk] riaimsbomd gaf een (uiteenzetting over het doel en streven van hun ver- eenigjlng. Opvoeding tot het koninkrijk Goïls, afschaffen van de Zondagisarbeid. Oprichting, van fondsen, als Ziekenfonds „.Steun bij Ziekenhuisverpleg|ing," enz. De heer de Ronde wees er in 't kort op, dat de Christelijke Werkmansbond niet moet worden beschouwd als een Christelijke arbeidersbond. 7 toanmen gaven zidh als lid op. Be sloten werd otn over veertien dagen weer een bijéénkomst te houden. Nadat gezongen was gezang 274 vers 4, sloot de voorzitter met gebed de bijeenkomst. OUWERKERK. Woensdagavond sprak voor de afdeeling der SDAP de heer G. Akkerman uit Goes, de secretaris van het Provinciale Werkloozen-Comité over het onderwerp: „Vrijheid of Dictatuur"*. De opening der vergadering geschiedde door den heer Chr. de Later, die na een welkom tot spreker en aanwezigen den heer Akkerman het woord gaf, die in een knappe rede de programpunten der SDAP toelichtte. Spreker bestreed de bezuinigings-(aanpassings)politiek van den heer Colijn en de steunmaatregelen, die hierdoor moesten worden genomen. De SDAP vraagt niet om steun of ge nadebrood, maar om arbeid, om recht voor degenen, die buiten het productie proces zijn gestooten. De anti-revolutio nairen en de met hen samenwerkende liberalen, die vroeger elkaar bekampten, gingen in 1933 samen en verwijst deze menschen naar de Diaconie. Uitvoerig stond spreker stil bij het Plan van den Arbeid en de solidariteits- gedaöhte, die bestaanszekerheid geeft. De sterken willen de zwakken steunen en hen niet op liefdadigheid aanwijzen. Door de crisis is ook de volkshuisvesting ver slechterd, waardoor het zedelijkheidspeil is gedaald. De openbare werken, die in het Plan van den Arbeid zijn aangege ven, moeten toch vroeg of laat door de regeering worden uitgevoerd. Wanneer de uitvoering hiervan wordt nagelaten, als de tijd hiervoor geschikt is (goed- koope bouwmaterialen, enz.), moet het nageslacht het gelag betalen. Spreker bestreed verder de NSB, die volgens hem wol op zijn retour is. In 1935 wa ren het de politiek-ongeschoolden, die het nu wel eens met Mussert wilden probeeren". Zij zijn bedrogen uitgeko men, als zij zien, wat er in DjUjitsehland is gebeurd. OO.STERLAND. Daar de gordijnen in de Ned. Herv. Kerk dringend om ver nieuwing. vragen, en de kosten daar van niet door de gewone middelen kun nen worden gedekt, is dezer dagen een comité gevormd, bestaande uit de da mes vam der Have, Vleugels Schutter, Wceda, Kosten, Zeijler, De Rijke, Otte, Vijverberg, de Weeze, Boogert en de Visser, met als doel de gelden hiervoor bijeen te krijgen. In de komende weken zullen alle le den worden bezocht en een inteekenlijst worden aangeboden. Gaarne hopen wij dat het damescomité hierin zal slagen, zoodat binnen afzien- baren tijd nieuwe passende gordijnen kun nen worden bevestigd, wat het stemmige interieur van het kerkgebouw ten zeerste zal verhoogen. POORTVLIET. Een 20-tal personen uit deze getoeente heeft op 19 Mei j.l., pinder Leiding! van dhr. de Hengst, een beZoek gebracht aan de Calvé fabriek te Delft. Het doel| was, dezle personen als afneime'rsi der Calvé produjcttein, aan te toonen 'hoe hier voeder wordt bereid enz?. Na ont vangst door dlh'r. Van der MejuLen, Idle het gezelschap inamiens de directie van Calvé ontving, werd een welkomstwloord ge sproken en onder de (koffietafel, werden door ©enige bezoekers verschillende vra gen gesteld omtrent veevoeder en door Ir. van der Mekten beantwoord. Hierna volgde bezichtiging van het hoenderpark, waar enkele dingen werden Uitgelegd over voeder enz. Des middags gaf de directie de bezoekers een diner, dat ina afloop werd geviolgd idpor bezich tiging van Ihet interieur der fabriek. Daarna werd de thee aangeboden, ter wijl door dhr. Blomberg aan de bezoe kers inogl eenige dingen werden uitgelegd. Omstreeks 5.30 uur werd afscheid: genomen en de reis toet overvoldane be zoekers aanvaard. Een woord van dank aan de directie is hier zeker op zijn iplaats. LUCHTVAART Kunsten en Wetenschappen De Godskamertjes te Zierikzee. In de etalage van den heer F. Murk wordt geëxposeerd een schilderij van onzen stadgenoot, de heer H. P. de Wrin ger, die onlangs een geslaagde tentoon stelling van zijn werk in de Ambachts school gaf, van de Godskamertjes, waarover iu een feuilleton in ons wumlmler van( gisteren, interessante bizonderhedein wprdenj verteld. Voor dit schilderij vragen, we, in ver- ban|d ook imiet het 500-jarig bestaan van dit brok stedelijke historie, de aandacht. KERKNIEUWS Verbeterde opgaaf. Ned. Herv. Kerk. NIEUWERKERK. 10.30 en 7 ure, ds. Westerhpf. THOLEN. Piot. Bond. Zondag a.s., 5 uur, zaal miej. wed. Hoek, ds. Ritter van Ravestein. VERKOOPINGEN De zomerdienstregeling van de K.L M. Vandaag gaat de officieele zomerdienst van de KLM in vollen omvang werken, waarmede de dienstregeling, die voorloo- pig was opgemaakt en volgens welke tot inu toe werd gevlogen, geheel komt te vervallen. Wanneer wij de nieuwe dienstregeling eens doorbladeren, vinden wij vele ver anderingen, maar ook uitbreidingen in den dienst. Vooral het aantal nieuwq diensten trekt sterk de aandacht. Zeven en dertig vliegtuigen zullen da gelijks te Amsterdam arriveeren, 45 toe stellen (inclusief de z.g. „pendeldiensten aanvullende diensten) zullen Schiphol verlaten. ST.-ANNALAND. Notaris A. J. Bie- rens heeft ten behoeve van de erven van A. Westdorp in het openbaar ver kocht, een huis met schuurtje en erf, nabij de Nieiuiwstraat. Kooper werd de heer J. L. Goedegpbuure Jz. voor f975. TELEGRAMMEN Hel Prinselijk Paar uil Londen vertrokken. Prinses Juliana en Prins Bembardzijn heden (Zaterdag)mörgen om half 10 van Liverpoolstation te Londen naar Harwich vertrokken, waar zij zich zullen insche pen aan boord van H.M.'s Kruiser „Jaivia" toet welk oorlogsschip den overtocht naar Nederland! wordt getoaakt. Een groote menschenmenigte, die op weg was naar de kantoren in de bin nenstad, stelde zich bij het station op om getuige te zijn van het vertrek van het Prinselijk Paar. Toen de trein het station verliet, hief de menigte een har telijk gejuich aan, waarvoor Hunne Ko ninklijke Hoogheden wuivend dankten. 2 kinderen verdronken 2 kinderen, een toleisje van 2 en eert jomgen van1 7 'jaar, van een boerenarbei der, wonende aan de Harlingerstraatweg onder Leeuwarden, halfweg Mar- su|mi, zijn Vrijdagmiddag, toen Zij' op een weiland wa,ar zij hadden gespeel|di, nafar de ouderlijke woning terugkeerden, van een plank over den sloot in het water gevallen en verdronken. I Onze gezant le Praag I naar Kopenhagen. 1 Naar het A.N.P. verneemt ligt het in de bedoeling dat de Nederlandsche ge zant in Praag H. W. G. Ridder Huysen als gezant te Kopenhagen zal worden benoemd. i Hel onderzoek naar de Hindenburg-ramp. De Lakehurstcommissie heeft heden den chef-constructeur van de Zeppelinfabriek Dr. Dürr gehoord. Deze verklaarde dat het iniet mogelijk is dat een vonk uit de uitlaat van een der motoren het lucht schip in 'brand kan hebben gestoken. Verder is het niet mogelijk dat zich wa- terstofgas heeft verzameld in het om hulsel. De gascellen waren met niet-ont- I vlam'bare chemicaliën beveiligd, terwijl bovendien de metalen deelen waren be- j veiligd tegen van buiten komende elec- trisdie ladingen. I De burgeroorlog In Spanje Mungula bedreigd De troepen van Generaal Franco be- j dreigen thans Munguia. Naar verluidt moeten zich in de stad aanzienlijke mu- nitieyoorraden bevinden welke de regee- ringstroepen tengevolge van het snelle oprukken van de rechtschen niet in vei- j ligheid hebben kunnen brengen. Vrijdag avond heeft een compagnie van de recht- 1 schen zich meester gemaakt van de laat- 1 ste stellingen welke de Basken nog ten Noordwesten van Amore Bieta bezet l hielden. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 2