Zierikzeesche Nieuwsbode BIJVOEGSEL behoorende bij de van Vrijdag 21 Mei 1937, No. 13425 Brieven uit Bergen-op Zoom Zie zoo, dat is weer achter den rug. Vanuit de zware stopverfachtige klei van Zeeuwsch-Viaanderen, zijn wij iwjeer te rechtgekomen in het zand. Wij meener» geen slechten (r'uil te hebben gedaan; mogelijk zal het onzen gezondheidstoe stand ten goede komen. Wij zijn gean kerd in het heerlijke rusthuis „Avond- vrede" te midden eener schoone omge ving, dat zijn bewoners en bewoonsters alle modern comfort biedt, o.a. centrale verwarming, badkamers, enz. De keu ken is prima, de bediening goed, directie en personeel vriendelijk en behulpzaam. Er waart een irissche geest "door het ruime gebouw; het Pax Intantribus" (vre de zij den binnenkomende) stroomt U als 't ware tegemoet, het motto van ons huis. De omgang met de andere rust- zoekenden, veelal ambtenaren of hun we duwen is voorbeeldig; hartelijkheid, geen haat of nijd. Ik schrijf een en ander in de loggia, een open serre, met uitzicht op den grooten en mooi bloeienden bloemien- en heestertuin; 't is vandaag hemelsch lenteweer. Maar, basta! Ik wil den sichijn niet wekken andere rusthuizen, die mo gelijk even goed zijh, naar de kroon te steken. De stad wij wonen in één der nieutaé buitenwijken, maar zitten toch onmid dellijk in het centrum telt tusschen 23 en 24000 inwoners, de bevolking is overheerschend katholiek (pl.m. 80 o/o) Men leeft gemoedelijk, schokkende ge beurtenissen vallen niet voor. Het vrij sterke garnizoen hield ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. parade; met im|uziek en vaandels voorop frok men door de stad. Een aardig gezicht, die model uitgeruste troepen, waaronder een mitralleurcollonne, volledig bewa pend, strikt in de maat, alles één arm en één boon. Er was aardig wat volk en één been. Er was aardig wat volk genaar, „wij houden veel van onze Kerk, maar ook veel van pretjes. Nu, daaraan ontbreekt het waarlijk niet; carnaval, voor- en najaarskermis, potjeskennis, (zoo genoemd naar een uitspanning even bui ten de stad) enz. Keteltjeskermis, van gelijken oorsprong is thans ter ziele. Van vechtpartijen is hier gelukkig ,gteen sprake; men gebruikt zijn „biertje" in genoeglijke stemming,. Trouwens heel Bra bant is luchthartig, waaraan de nabij heid van België niet vreemd is. Typisch vond ik het verhaal van een plattelandsch burgemeester, die door een geestelijke gekapitteld werd over de vele pretjes Zijner gemeentenaren. In 't nauw gebracht antwoordde hij eindelijk: „Och, Eerwaarde, tracht U hen in den hemel te krijgen, dan zal ik probeeren zie uit de „nor" te houden. Volgend jaar her denkt do stad haar 650-jarig bestaan, wat zeker met geen sisser aal afloopen en ongetwijfeld met eenige dagen feest gevierd zal worden. Men spreekt er nu al druk over. Terwijl ik in het vroege morgenuur zit te schrijven, ik ho,ud mij nog altijd aan de in-goede dorpsgewoonte, om tijdig uit de veeren te zijn, dartelen de eek hoorntjes op den lagen scheidingsmuur om ons gebouw. Aardige vlugjge diertjes. Ze maken soimis van tak tot tak springen de, een reis door het geboomte, 't lijkt of ze vliegen. Wijl allen hebben hen ver wend met lekkere beetjes, die zij gretig aanvaarden. Ik ga eindigen, het ontbijt 500-jarig bestaan der Godskamertjes te Zierikzee 1437 - 22 Mei - 1937 Eeni oiud, rustig {hoekje onzer stad is no|g altijd de plaats waar de Go|dskiaimlertjes staan, In een landelijke pmigeving van mioesgronden, opgaand (gieboottnlte en plantsoen, bij de voormalige wallen der stad en de glooiing van den Molenberg liggen, langs den voet van een hoogge legen grasveld toJet boojmen, de dertien huisjes, die wij en pnZe voorgeslachten hebben gekend onder iden naahij Va(n Golds- kaïmlertjes. Rustig en landelijk is het hier altijd geweest. Geen sporen zijn er t© vinden, dat, behalve deze gebouwtjes en de,' nm in de laatste jaren aan het Hoffer- pleini gestichte woningen, ooit huizen daar hebbeni gestaan en wellicht is deze plaats sedert de omiwallinigl onzer stad (daar ge maakt werd (vermoedelijk! in de tweejdie helft der 12e eeuw) nimtmler jm|et meer diere gebouwen bezet geweest. Hoe oiud zijn die Godskamertjes eigen lijk wel, is men geneigd te vragen. En, wij ontwoorden: ouder dan gij, lezer, wel vermoedt. Al zlallen ze in den loop der tijden waarschijnlijk wel ©ens geheel of gedeel telijk herboiuwd Zijn, toen Ze hier werden gesticht was van den Sint Lievens Moh- stertoren nog geen steen gelogd, want ze dateeren oorspronkelijk! van 1437. Vijf eeuwen zijn voorbijgegaan, dat ©en weldadig echtpaar „Jan Janszoone en de Marekijin Oellaerdsdochter sijn wijf F', bij akte van 22 Mei van genpomJd jaar, aan het „Sint Anne end© Onser Vrouwen Gil de" een schenking deden, waarvan Idle stichting der Godskamertjes 't gevolg was. Het Sint-Anna- pf Schippersgilde en wordt opgediend en ik heb etenstrek. Tot ©en volgende keer, als de redactie mij nog een bescheiden plaatsje wil af staan. M. G. Wol uit ontroomde melk De plannen, om in Nederland het ver vaardigen van wol uit ondermelk ter hand te gaan nemen, doen op het eerste gezicht even vreemd aan. De begrippen wol en schaap hebben tot dusver even nauw bij elkaar behoord, als melk en zuivel. Niettemin heeft de technologische ontwikkeling der laatste tientallen jaren geen aanleiding gegeven, om al te licht vaardig het woord „onmogelijk" uit te spreken op dit terrein. Gezien de resultaten in andere landen moet men voorloopig aannemen, dat het technisch mogelijk is, om een wol van behoorlijke gebruikskwaliteiten uit onder- melk te vervaardigen. En tevens moet men op grond daarvan aannemen, dat het bedrijfseconomisch mogelijk is, om met die „melkwol" op de markt te con- curreeren met het product der schapen. Zooals men weet, maakt de moderne 7uivelindustrie niet langer boter uitmelk doch uit room. De ontrooming geschiedt machinaal door middel van centrifuges, welke een hoogen graad van volmaakt heid hebben bereikt. Het residu de vrijwel vetlooze ondermelk bevat nog een aantal belangrijke bestanddeelen, ml. eiwitstoffen, melksuiker en zouten. Een deel der ondermelk vindt dan ook toe passing als veevoeder. Het grootste deel wordt echter in de fabriek gebruikt bij de bereiding van magere kaas, magere condens en magere melkpoeder. Een klein deel wordt verwerkt tot caseïne. De belangrijkste der circa Qfe °/o eiwit stoffen zijn de kaasstof (2V2 a 3 0/0) en de melkalbumine. Eerstgenoemde is een aan calcium ge bonden fosforhoudende eiwitstof, welke in colloïdalen, dus uiterst fijn verdeel den toestand in de melk voorkomt. Door toevoeging van eenig zuur scheidt men de kalk van de fkaas'stof af, waardoor de onoplosbare caseïne neerslaat. Deze caseïne nui is na gezuiverd te zijn het uitgangspunt van de melkwol- industrie, zooal's. men deze hier te lande naar Italiaansch voorbeeld wil stichten. De coöperatieve fabriek voor melkpro ducten „Eemlandia" te Bunschoten, de grootste zuivelfabriek in Eemland, zal overgaan tot de fabricage van caseïne, voor de verwerking tot wol. Voorloopigj dient men af te wachten of het organiseeren van den aanvoer en dus ook van de productie van caseïne in voldoende mate zal slagen, m.a.w. of industrie en veehouderij elkaar zullen „vinden". Nederland krijgt nu de kans om' tyen aanzien van deze hyper-moderne industrie mede in het voorste glelid te komen, hetwelk zoowel aglrariscjh, als industrieel en nationaaleconomiseh gloede kansen in ziilch bergtt. Algem. Friesche Levensverzekering-M ij Aan het jaarverslag, van bovenge noemde maatschappij wordt het volgen de ontleend: Ter vergelijking tusschen haakjes de cijfers van het vorig) boekjaar. Het afgeloopen jaar is, zoowel wat betreft de aanvoer van nieuwe ver zekeringen als de financiëele resjultaten, zeer bevredigend geweest. Immers, niet alleen dat het verzekerd bedragj netto toenam met f 14.298j879.42 (f 7.527.197.62 kapitaalverzekering; en f6.771.681.80 renteverzekeringj), een be drag, belangrijk grooter dan het vorig jaar, ook de financiëele resultaten zijln zóó, dat o. naast de berekende toename van de wiskundigje of premiereserve met het Onze Vrouwe Geboorte- of Kleer makersgilde waren de begunstigden, twee clorporaties, waarmede de gevers Zekér nauw verbonden Zullen zijn geweest. Zeven huisjes, de Noordelijke, waren bestemd voor oiude en behoeftige leden van het Schippersgilde; zes, de Zuide lijke, voor soortgelijke leden van het Kleermakersgilde. Oiojkj weduwen dier le den of gildeZasters van de laatstgenoem de dorporatie, vonden er een plaats in. Achter deze gildekamteïtjes lag een' flink) stuk grond, later in verschillende hovén gesplitst en in erfpacht ten bate der beide gilden afigegeven. Ten Zuidwesten grensde de bijbehoo- ■rende grond aan de hoven en boomgaar den van het Minderbr©edersklooster ,en ten Noorden zagen de bewoners onzér huisjes hoog op tqgen den molen op den Molenberg. Het Minderbroederklooster verdween, na de Reformatie en de tooien bleef nog tot 1864 in stand. Het terrein waarop en waar tegenover de gildenkam'ertjes werden gebouwld heet te Poppemeet. In 1543 wordt genoemd de Poppeméetstrate. Op den: plattegrond van Zierikzee van o-mfstreeks 1566 door Jaco- hus van Deventer staan de huisjes, reeds in dezelfde flaiuw boogvormige raai aan geduid, waarin ze nog te zien zijn. Ook is daar de molen op den tmJolenberg g©- teekend. Hoewel later een korenmolen was' deze in het laatst der 16e eeuw een sclhorsmblen en dientengevolge werden de huisjes destijds ook wel eens (1588) geheeten „de c'amerkens bij de schors- molen", en ook (1603) „de Schoskamer- kens", later verbasder t tot Schotska- mertjes. Maar die namén wisselden af. Ih 1579 wordt het deel van het Schippers gild© genoemfd „Sint-An,neéa|mérs", in 1609 heeten alle „de Giodciaimlerkens staande Op Poppemeet", in 1655 vindt men weer f 5.047.160.08, deze met een extra-bedrag van f661.869.76 versterkt kon worden; b. de extra reserve met f985.343.24- kon 'vermeerderen, zijnde dit bedrag het saldo koerswinst 1936. 0. op de vaste goederen f219.980.53 kon worden afgeschreven en tenslotte: d. voor de verzekerden f639.818.175 als winstuitkeering' beschikbaar kon wor den gesteld. De mutaties in het verzekerd bedrag zijn als volgtf: Bruto afgesloten f 30.490.812.43 (f25.959.268,34). Afgevoerd f 16.191.933.01 (f 15.925.999.81) netto toe name i 14.298.879.42 (f 10.033.268,53). Van de hypotheekieeningen js 40.4 o/0 (Iv.j- 43) yerstrekt land, uitstaand bedraggemiddeld 35.1 o/0 (v.j. 35.8) der laatste taxaties en 59.6 o/0 (v.j. 57) op gebouwd, uitstaand bedrag gemiddeld 41.8 0/0 (v.j- 43.4) der laatste taxaties. De bedrijfswinstSis aLs volgt verdeeld: Afschrijving! gebouwen f 219.98053 (f 143.633.17). Storting- in extra reserve (f 503.582.365). Voor verzekerden f 639.818.175 (f 439.608.64). Voor verze kerden thans in totaail f 1.282.025.245. Voor de afdeeling; Volksverzekering is imet 1934 een nieuwe winstperiode aan gevangen, eindigende zöodra de te ver- deelen winst Voor die afdeeling voldoen de is om de verzekerde bedragjen met minstens, 5 "/o te kiunnen verhoogen. Voor de afdeeling) Levensverzekering is imlet het jaar 1935 weder een driejarige winstperiode Aangevangen. IIW ^1 AAP is weer rustig en UT" JLnni Uw zenuwen worden gekalmeerd en gesterkt door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 et. Bij Apoth. en Drogisten TOONEEL EN FILM »MAZURKA« De Goincértzaal-BioSöOiop besluit Zater dag en Zondag |het seizk>en met eene her haling van „Mazurka,", de overbekende Willy Forst film, die zeer Zeker behoprde tot de allerbeste die wijl dit jaar te zien kregeln, en daarnaast de popuiajire film „De Melodie uit het Verleden". De hoofdfilm wprdt gedragen (door niemand minder dan Pola Negri en Inge borg Theek, de bijf ilm door JphJn Stjuart eln Mary Glywne. In de hoofdfilm pnthult ©en opzien bar eind mjoioirdproicés ons jeen stuk rnén- scheinleven met al zijln lief en leed. pfi meest begenadigde kunstenaars der filliiï hebben in de film Mazurka dit mlenschen- lOit tot uiting gebracht en daarmede een louivergetelijk filmwerk gecreëerd. De erkenning van hun schepping ont vingen zij doior h^t wereldsucces dat |de film had. Willy Forst Zelf iricht de volgende ppen brief aan het publiek': Met opzet wordt de inhoud van mijn nieuwste film „Mazurka" U onthouden. De film moet |mét haar spanningen haar emoties ten volle pp U inwerken. Ware U de inhoud van te voren bekend, Idan had deze aan spanning en interesse Zeer veel van Zijn aantrekkingskracht verloren Alsi U de filml reeds geziein hebt, woest dan zoo goed, niets van de inhopld aan uw kennissen en vrienden te verraden. Laat hen, die film nog gaajn zien er oplt ten volle van genieten. Ik ben er vain overtuigd dat men U er dankbaar vPor Zal Iziijn, evenals Uw WILLI FORST. Wijl Zullen pns hieraan houden en U ditmaal geen verdere kprte iinhoiud ver strekken. Wij raden U slechts aan dit zeer goede slo.tprogramjmla niet onbenut Voorbij te laten gaan. melding gemaakt van „de Schotscamer- kens". Als men armenhuisjes Godskamers noemt, dan is deze benaming dus gtoeld, en spreekt men van Schorskamers (naar de'n schnrsmlolen) dan is die tot Schots kamers veranderde naam ppkl te verde digen. Het onderhoud der 13 gebpuwtjes, kwa;m' natuurlijk geheel ten laste der beide mieergenoemde gilden van de Schippers en kleermakers, en in de rekeningen dier oo.rporaties, voorzopver ze rpg aanwezig Zijn, vindt mén geregeld posten op dat onderhoud betrekking hebbende. Waren die rekeningen nog alle voorhanden, dan hadden wij een volledig overzicht van de herstellingen enz., welke in den lopp der eeuwen aan de huisjes hebben plaats gehad. Maar veel is va|n de gilde-iarchie- ven verdwenen. De rekeningen van het Schippersgilde beginnen eerst met 1785, die van het Kleermakersgilde imét 1630 en ofschoon op het laatst der 18e eeuw de oorspronkelijke stichtingsbrief van 22 Mei 1437 en een daarvan gemaakt mpitja- rieel afschrift nog aanwezig waren, nu zijn deze stukken niet meer te vinden. Waren ze nog in te zien, dan zou daarin! vermoedelijk' npg wel de bepaling te vin den zijn, dat de beide begiftigde gilden verplicht waren, vpor de miilde gevers zielmissen te doen lezen, een© voprwaar de, die dikwijls aan soortgelijke schen kingen verbonden werd. Uit eene aanteekening. jin de raadsno- tulen van 1595 weten wij, dat alle schip pers, met hunne vaartuigen geladen, binnenkomende, 2 stuivers moesten be talen tot profijt van de Godskameren van het Schippersgilde". In 1619 werden beide gilden door den Raad gemachtigd de adhter de kamertjes gelegen gronden in erfpacht «it te geven. Tot 1820 trokken de 'twee corporaties Indrukken van de Grasbaanrace Neen, de doodgewone fietsen waren Zondagmiddag op het sportterrein „Ban- nink" ri'3et in tel. Men kwam met zijn rijwiel nöet eens binnen. Dat moest op geborgen worden op een verloren stukje grond, een scherphoekige driehoek mét een basis van dii'e meter en een tophoek van 15 graden mét driehonderd andere soortgenooten. Rekken waren er niet- Langs een slootkant lagen ze goed ge noeg! Aller aandacht was op de motors ge concentreerd. Ze vierden een waar festijn, waarbij ze liters benzine dronken en zoemden, ronkten en knalden, dat het een lieve lust was. Bij de start is het een leven als een oordeel. De witte vlag daalt, daar stui ven ze vooruit! De aarde gooien Ze ver achter zich op, ais honden die een rat- tenhol opgraven. Het begint met een teleurstelling. No- 66, de favoriet nog wel, ligt na de eerste 25 'meter al naast zijn motor. Pech! Gelukkig^ geven de anderen een prach tige strijd te zien. De spanning is niet uit de lucht! Wat rijden die kerels! Eén botst 'in volle vaart tegen een pak stroo, wipt een meter boven zijn motor uit, slipt links de baan over, m'aar blijft baas over zijn machine en rijdt even later weer stijlvol de baan rond. De nummers 28 en 82 vechten om de voorrang. Als kind had je moeite die twee getallen uit elkaar te houden, vanmiddag zitten Ze elkaar weer dwars. Wat een vreemde vehikels ci'rkelen er rond. Een lijkt veel op een tweepits- petroleuimstel met een koffiepot erboven op. Het gerammel is boven het geraas van den knalpot uit te hooren! Geen wonder, dat er motors stil vallen. Over vallen gesproken, de rijders waren daar zeer bekwaam! in, maar zouden die 'val partijen niet wat meer over heel de baan kunnen vefdeelen? Dan kunnen alle bezoekers er gelijkelijk van genieten! We .zagen imaar één keer de brancard over 'het veld hollen, maar het vermeende slachtoffer liep vlugger. Zichtbaar te- leuirg(esteld keerde de eerste hulp weer naar haar post teruig. De nummers 2 en 3 speelden kat en muis, met dien verstande, dat bij dit spel de kat vóór de muis liep. Pas bij de derde wedstrijd kwam het muisje voor, scheen kans tot ontvluchting te hebben, imaar, och arme, b'ij de laatste halve fcaanronde kwam het pas goed uit, dat de kat met de muis speelde. De eerste won het spel nog gemakkelijk en liet de laatste versuft rondtollen achter zich. Renners zijn van: alle markten thuis zagen we. Eén draaide niet onverdien stelijk het orgel. De omroeper sprak orakeltaal voor een leek. Wat te denken, wanneer hij' ver telde dat no. 1, no,. 2 was, en no. 2, no. 28? „De volgende step is een wals", onder brak hij een keer zijn overigens zeer zakelijke mcdedeelingen. De uitdagljingsraoe verliep buiten ver wachting. De uitdagers wikten, maar de motors beslisten! Een van de twee ver tikte het om ook maar één ronde te loopen, zoodat de ander onbedreigd won. Op het laatst komt no. 66 todh nog in de baan. We wachten vol spanning hoe onze favoriet zich na de pech zal houden. Hup Cor! Angstvallig houdt hij de birmenbodht. Hij sluipt langs de paal tjes. Jfornt onglemerkt naar voren. Neemt de derde plaats in. Sluipt verder. Is tweede. Vooruit dan! 't Lijkt of de anderen veel harder lijden, maan het is schijn.. Hij neemt de leiding)! Hoera! Vooruit, Gor! Neem een flinke voor sprong voor alle zekerheid. Maar No. 66 blijft kalm en toet een kleine voor- daarvan f 18 en f 27,30 jaarlijks. In 1653 bleken de huisjes in vervallen staat te verkeeren. Althans toen verzocht het Schippersgilde aan den Raad om de jaarpenningen der gildebroeders te mo gen verhoogen, daar er o.a. geld noodig was voor de herstelling der gildekamer- tjes, „welke voor schamele en onver mogende personen bestemd zijn". Anderhalve eeuw gaat voorbij, waarin mén niets bijzonders over onze ge bouwtjes verneemt. En in dien tijd dreef menig geslacht op den stroom des levens voorbij en had menigeen in deze huisjes een rustig einde gevonden. In 1798 wer den door de nieuwe staatsregeling de gilden afgeschaft en de stad trok de administratie en fondsen ervan aan zich. Het schippersgilde achtte dat onrecht matig,. Eenige leden van dat ontbonden g^lde wendden zich in September 1804 tot het Departementaal Bestuur van Zee land en verzochten hunne fondsen, o.a. dienende tot onderhoud hunner huisjes, welke aan behoeftige schipperswedujwlen zonder kuur ter bewoning werden gege ven, terug, omidat, naar zij betoogden, die fondsen door hen en hunne voor gangers juit bijdragen waren, bijeen ge bracht en alzoo hun privaat bezit waren. Na ingewonnen advies van den Raad der Stad, gelastte het Departementaal Be stuur bij resolutie van 22 October 1804 de goederen, effecten en eigendommen aan de verzoekers terug' te geven en in de raadsvergadering van 5 December d.a.v. werd aan dien eisoh voldaan. Met 1 Januari 1805 kwamen voor alle voor malige gilden nieuwe directies in functie en aan dezen werden de bezittingen dier vroegere 'Corporaties weder overgedra gen. De huisjes waren toen (sedert 1798 tot 1807) genomlmerd D no. 50 tot 62, na 1807 tot héden B 152 tot 164 (kadas- sproing de leiding behowien en wint ge makkelijk. Het is afgeloopen! „De heeren kunnen zelf hun fiets wel vinden?" zegt de rijwielbewaarder en w© hijsichein pns goeie, ouwe karretje van de slootkant omhoog. 't Was jouw middag niet, m'n jongen, maar je baas heeft genoten. Je knallende broers hebben hem een spannenden mid dag bezorgd, dank zfij de goede zorgen van „Sparta". De volgende race breng je me er weer heen, hoepen we. Misschien wordt jij dan wat beter verzorgd, iwiant dat ben je toch wel waard, al maiak niet zoo'n lawaai, ook al behandelt men je slechter dan je verdient BOEKEN EN BROCHURES DE ECHO SERIE, v. Holkema Warendorf N.V., Amsterdam1. Aangemoedigd door het sucées het vorig jaar behaald met de Edhoserie, waarin 45 herdrukken, van vertaalde ro mans werden opgenomen, brengt boven genoemde uitgeversmaatschappij weer 5 nieuwe deelen, waarmeie het eerste 50- tal vol is. Deze nieuwe, deelen in fraaien stempelband door Studio Mohr ontwor pen, zijn geen herdrukken van' boeken, die reeds werden uitgegeven, imiaar ge heel nieuwe uitgaven: vertalingen van on langs verschenen boeken van in hun land en daarbuiten zeer gewaardeerde en bekende schrijvers. Van den Tsjechischen schrijver Emil Vachek kwam uit: De Kippenladder vertaald door Eva de Raedt—de Canter. Deze roman speelt in een milieu, dat zoowel dioor instelling als soort opmer kelijk is. Het is de wereld der zakken rollers, dieven en andere minder gewaar deerde persoonlijkheden uit )onze samen leving. Louis Golding schreef: De Achter volger, vertaald doior N. Bruint. Louis Golding is de acteur van de bekenide boeken „De Magnoliastraat" en „De Vijf meisjes Silver". Kurd Hartwin schreef: De Zilver- vosf arm", een boek, dat Alicé Schrij ver iuit het Duitsch vertaalde, en waarin het middelpunti nderdaad het leven op zoo'n farm beschrijft. „Oorlog met de Salamander", is van Karei Capek, de Tsjech, die Ciier door „Tluuntje" en „Het jaar van tuin man", welverdiende populariteit verwierf Wist U dat in 1875 Qln ons land 96760 men- schen stierven en van de veel grootere bevolking) Sn 1935 73640? van de 1000 kinderen die in 1875 werden geboren, er niet minder dan 218 beneden het jaar stiervan, Jn 1900 155 en in 1935 veertig? in 1875 (voor de oprichting, van de Rijkspostspaarbank) bij particuliere spaarbanken ruim' f 23 mdllioen belegd en in 1934 bij de R.P.:S. en de particu liere ^paarbanken tesamen ruflm f1000 m'illöoen? y, de middelbare Scholen £111 1875 4538 leerlingen telden, Èn 1930 45234 en in 1935 56199? in 1875 per hoofd 9.37 L. gte- disljileerd werd veracoijnsd en in 1935 1,56 L,? ons land in 1875 74 ziekenhuizen bezat en in 1934 878? in 1879 de staatsuitgaven voor ssoeialc doeleinden f 30 anillioen bedroe gen en in 1935| f 450 millioen, ongerekend de uitgaven van provincies en gemeenten traal ?edtie A 235 lot 247). De opper vlakte der 13 perceelen wisselt af van |21 tot 36 c.A. In 1820 werden tenslotte alle gildehuisjes door de Stad, krach tens het Kon. besluit van 26 Juli 1820, ino. '74, |n bezit «gipnomen en toen bij raadsbesluit van 6 October 1852, no. 3, goedgevonden was de verschillende aan de gemeente behoorende armen huisjes aan de onderscheidene kerkelijke armbesturen te schenken, werden bij akte van 4 Auglustus *1854 de 13 Schotska mertjes overgedragen aan het Hervormd Diaconie Armbestuur, welk lichaam ze tot den huidiigien dag bezit. Nog) heden wordt aan den gildetij'd, waaraan de Godskamertjes hun ontstaan danken, herinnerd, door twee ingemet selde steenen. De eene bévindt zich in het deel dat eertijds aan het Schippers gilde toebehoorde en is geplaatst inden muur tusschen de perceelen B154 en 155. Onder een zeilend scheepje leest men daarop dit inschrift: „Dit sdhip is Pre sent gedaan door Pieter Van een Naam Deken van Schippersgilde anno 1770". De andere steen vertoont een kleerma- kersschaar en is ingemetseld boven de deur van het perceel B 159, bij welk nomm'er de huisjes begtfinnen van liet Kleermakersgilde. De vermelde Pieter van Eenennaam was geboren te Wolfaartsdijk in 1708 en overleed te Zierikzee in Februari 1778. Ziedaar het weinige dat ons van de Gods- of Schotskamertjes bekend is, ge bouwtjes, die heugenisi hebben en van de armoede en van den weldadigheids zin gedurende vijf eeuwen en van wel ker stichters „Jan Janszoone ©nde Ma- rekijn Oellaerdsdochter sijn wijff" de namén in erkentelijke gedachtenis mo gen blijven voortleven!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 5