1ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 20 MEI 1937 OPGENOI ZIEMKZEESCHE COURANT STEMMING Uitoefening Kiesrecht DRANKWET. STEMMING. De Kern ABONNEMENT. Prijs per 3 maanden f1,50, buiten Zierikxee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 1797 - 1889 Directeur i A. i. DE LOOZB Uitgever-Redacteur i M. JE KOSTEN Uitgavei N.V. ZlERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13424 ADVERTENTIEN van 1—4 regels 80 oent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 40 cent per regel. Bij Joontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur VOOR DE Tweede Kamer der Stalen-Generaal. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat ter secretarie der ge meente voor een ieder ter inzage is nedergelegd, en, tegen betaling der kos ten, in afschrift verkrijgbaar wordt ge steld, de lijst van de kiezers aan wie is gezonden de oproepingskaart, bedoeld in art. 53 der kieswet, voor de stem.-: ming in deze gemeente, te houden op 26 Mei aanstaande, ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en wier naam niet voor komt op de kiezerslijst dezer gemeente. Zierikzee, 19 Mei 1937. De Burgemeester voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE. door personen, die in dienstbetrekking zijn. De BURGEMEESTER van Zierikzee herinnert personen bij wie, en bestuur ders van bijzondere ondernemingen en. instellingen, waarbij personen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn: dat zij, volgens artikel 55 der kies wet, verplicht zijn te zorgen, voor zoo ver niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot een te houden stemming mede te werken, ge durende ten minste twee achtereenvol gende uren, tussehen acht uren des voor- middags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinde; dat zij, volgens artikel 56 van genoem de wet, voor zoover arbeid wordt ver richt in fabrieken of werkplaatsen, ver plicht zijn te zorgen, dat in het arbëids- lokaal en,, zoo er Meerdere urbeids- lokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór, en op den tot stemming bepaalden tijd op een zicht bare wijze is opgehangen een door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, boven bedoeld, vermeldende, voor elk afzon derlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk; dat, volgens artikel 151 der kieswet, overtreding van bovenstaande voorschrif ten wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geld boete van ten hoogste vijf en zeven- t i g gulden. Bij Koninklijk besluit van 27 Mei 1929 Staatsblad no. 265), gewijzigd bij ko ninklijk besluit van 13 Augustus 1930 (Staatsblad no. 363), is in verband met het vorenstaande bepaald, dat vrijstelling wordt verleend aan de in artikel 55 der kieswet bedoelde personen en bestuur ders van bijzondere instellingen en on dernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tussehen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoevep in de gemeente, waar zij be voegd zijn aan de stemming deel te nemen, of in een aangrenzende gemeente. Lijsten, op te hangen in fabrieken en werkplaatsen, als in art. 56 der kieswet bedoeld, zijn ter gemeentesecretarie ver krijgbaar. Zierikzee, 19 Mei 1937. De Burgemeester voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat ter ge meentesecretarie ter inzage zijn gelegd, tegen betaling der kosten in afschrift; verkrijgbaar zijn gesteld en aan het aan plakbord van het Raadhuis zijn aange plakt de opgaven bedoeld in de artikelen 35 en 51 der Drankwet Staatsblad 1931, mo. 476). Zierikzee, 19 Mei 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag 26 Mei 193 7, van des morgens acht uur tot des namiddags vijf uur, zal geschieden de STEMMING ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Herinnerd wordt aan de verplichting, opgelegd bij artikel 72, tweede lid, jdier kieswet, dat ieder, die volgens de kie zerslijst bevoegd is to,t de keiujze Mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau van het voor hem op, de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. De kiezer, die aan deze verplichting niet voldoet, wordt, tenzij van eene gel dige reden van verhindering blijkt, ge straft met geldboete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de over treding nog geen twee jaren zijn ver- loopen sedert eene vroegere veroordee ling van den schuldige wegens gelijke overtreding onherroepelijk is geworden, wordt geldboete van ten hoogste tien gulden .opgelegd. Tevens wordt de aandacht gevestigd op: Artikel 128 van het wetb'oek van straf recht, luidende: Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschre ven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR. Artikel 150« der kieswet, luidende: Hij die bij eene verkiezing als gemachtigde stemt voor een persoon, wetende, dat deze overleden is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste EEN MAAND of geldboete van ten hoogste DUIZEND GULDEN. Zierikzee, 19 Mei 1937. De Burgemeester voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE. Huwelijk van den Hertog van Windsor Op den verjaardag van zijn vader Het huwelijk van den hertog van Wind sor zal een particulier karakter dragen en op het kasteel Candé voltrokken wor den in tegenwoordigheid van mrs. Mer- ryman, een tante van de bruid, en en kele vrienden. Door den 3en Juni als datum te kie zen zal de hertog van Windsor trouwen op den dag dat zijn overleden vader koning George V 72 jaar zou geworden zijn. Het is ook juist een maand na den datum waarop de scheiding van mrs. Warfield een voldongen feit is ge worden. Het aantal gasten zal waar schijnlijk de 25 niet overschrijden. Volgens de „Daily Telegraph" zullen ook de Britsche ambassadeur te Parijs Sir Eric Phipps en de consul-generaal Haggard vertegenwoordigd zijn. De hertog heeft een speciale dispen- sat ie moeten krijgen van de gemeente lijke autoriteiten van Tours om het mo gelijk te maken, dat de huwelijksvoltrek king een particulier karakter draagt. Vol gens de Fransche wet moeten huwelij ken namelijk gesloten worden in een voor het publiek toegankelijk gebouw, i Ook het voorschrift inzake de afkondi gingen is voor den hertog buiten wer king gesteld, een en ander om diplo matieke redenen. De reden, dat er geen lid van de koninklijke familie bij het huwelijk te genwoordig zal zijn, is volgens de „Daily Telegraph", dat de datum door den her tog gekozen, samenvalt met officieele verbintenissen, welke den hertog van Kent en de Princess Royal beletten Engeland te verlaten. De hertog van Windsor werd hiervan in kennis gesteld toen hij in telefoni- sche verbinding met zijn familie was vóór hij zijn huwelijk aankondigde, l Direct na de huwelijksvoltrekking op het slot Candé zal de hertog met zijn vrouw imfar een niet nader bekend ge- I maakte plaats vertrekken. Gisteren is een contract opgemaakt der huwelijksche voorwaarden, gebaseerd op een scheiding van goederen. Een zesjarenplan voor Ethiopië Italië in koloniaal opzicht bevredigd In de Kamer heeft Lessona, minister voor Italiaanseh Afrika gesproken over de ontwikkeling van de koloniën. De regeering is niet voornemens een assimiilatie-pdlitiiek te voeren ten aan zien van de inlandsehe bevolking, zij streeft veeleer naar een politiek van samenwerking. 'De sympathie van Italië voor de Arabische bewolking wordt be wezen door het (handhaven van de ge loofsvrijheid, van de eigen rechtspraak, van de taal en door de bescherming van de oude cultuur. De .minister verklaarde verder, verwij zende naar de woorden van Mussolini, dat Italië thans in koloniaal opzicht be vredigd is. Italië is voornemens1 zoowel in Lybië als in Jtaliaanslch Oost-Afrika het vestigen van kolonisten te bevorderen Ten aanzien van de economische ont wikkeling van Italiaanseh Oost-Afrika verklaarde de minister dat de staat geenszins een monopolie-politiek w'il vol gen, hij zal zich beperken tot het uit oefenen van controle op de particu liere bedrijven. Evenmin is de regeering voornemens den handel uitsluitend naar Italië te leiden. Zij' wenscht, dat het land zijn oude clientèle behoudt. Het is niet de bedoeling; Oost-Afrika te dwingen uit Italië goederen te im'por- teeren, die onmatig: duur zijn tenge volge van de „buitensporige heffing, die den toegang tot de Roode Zee afsluit". Voor Italiaanseh Oost-Afrika is een Zesjaren plan opgesteld, voor het uit voeren van openbare werken. Het we gennet z'al verder worden uitgebreid en de haven van Assab zal worden ver beterd. Dit moet de eerste haven van het Imperium' .worden. De N.S.B. en Dr. H. Polak Officier van Justitie stelt strafvervolging in Naar het p'ersbnreau van de nat. soc1. fractie van de Eerste Kamer mededeelt, heeft de officier van Justitie te Amster dam strafvervolgingen ingesteld tegen het Eerste Kamerlid dr. H. Polak wegens beleediging van de nationaal-saciailïsti- sche groep der Nederlandscthe bevolking in een artikel in „Het Volk" van 6 Maart j.l. en voorts wegens beleediging van het hoofd van een bevrienden staat in een artikel in „Het Volk" van 13 Maart Deze strafvervolgingen betreffen de zelfde uitingen van den heer Polak, waarop Mir. vani Vessemi c'ritiek oefende in 'de vergadering der Eerste Kamer van 7 April j.l., welke c'ritiek door den voorzitter der Kamer, mr. W. L. baron de Vos 'van Steenwijk, ontoelaatbaar werd Verklaard met de woorden: „U is hier in fatsoenlijk gezelschap", wat aanleiding heeft gegeven tot de bekende incidenten, die de nationaal-socialistische fractie hebben doen besluiten, de onder voorzitterschap van den heer De Vos Van Steenwijk staande, vergaderingen ge durende deze zitting der Staten-Generaal niet meer bij te wonen. Nijverheid en Techniek Telefonisch gedirigeerd orkest De Zwitsers'dhe Muziekhistoricus dr. Erich Fischer heeft dezer dagen, in het geboiuw van het Zwitsersche gezantschap 'te Berlijn proeven genoimlen mlet het tele fonisch dirigeeren van een orkest. Ter wijl ihij op het gezantschap een koor leidde beyond zich |het orkest in ide Ber- lijinsche hoogescho.ol vo|ar Muziek; elk io|r- kestlid was imlet (koptelefoons uitgerust, waardoor hij de aanwijzingen vlan den vier verwijderden dirigent kon 'hooren. Door een tweede telefoon leiding werd Idle or kestklank weer naar het gezantschap overgebracht wiaar hij gelijktijdig met den. koorzang door Middel van luidsprekers tot klanken werd gebracht. Wat een perspectieven opent dit expe riment! Over een tijdje kunnen de orkest en koorleden en de solisten rustig thuis blijven zitten, en hun partijen telefonisch vertolken; de dirigent kan dan op Ide centrale al die „telefoontjes" in pjit- inemien, den klank nauwkeurig afwegen enj 'cJolmlbineeren, en dan het heele zaakje weer naar zijn publiek (dat dan ook thuis Zijn gemlak kan neMlen) verder tele foneer en. We leven toch wel in een mloioien tijd! Boerderijen in de Wieringmeer Proeven met grove tuinbouw Woensdag heeft te Alkmlaar wederom) de aanbesteding plaats gehad van tden j bouw van een aantal boerderijen in den Wieringer meerpolder. Ze zijn bestemd oM! j dit najaar Met een oppervlakte van ruim) 2000 H.A. c|ultu|u|rgipind in pacht te wor den uitgegeven. Dit is .reeds d e vierde uitgifte vain| doMleinhoeven in iden nieuwen polder, Achtereenvolgens werden van 1934 af in in pacht aangeboden respectievelijk 46, 67, 43 em nu weer 57, dus in totaal 213 bedrijven, oMvattende een gezamenlijk oppervlak van Circa 8500 H.A. Daarnaast worden) de boeren uit de aan de Wierin- igermteer grenzende gemeenten in de ge legenheid gesteld oinbehuisd lanjd' aan den polderrand in pacht te verkrijgen om daarmede hpn bedrijf op het oude land uit te breiden. Van deZe gelegenheid wpirdt slechts een spaarzaam gebruik ge maakt. In het af geloop en jaar deed evenwel een nieuw eiemlent in den polder Zijn intrede. Proeven hadden jnl- uitgewezen, dat de grond in 'het Zuijdelijk deel van de Wieringerm)eer zich uitstekend leent yoor den groven tuinbouw. Zooals wel algemeen bekend gaat het de tuinbouwers in de grove tuinbouwstre ken in Noord-Holland de laatste jaren financieel iniet naar de vleeZe. Eensdeels Zijn de finantieele uitkójmisten onbevredi gend, dpich anderjdeels ,is bv. de kóól, tengevolge v,an optredende draaiha;rtig- heid, niet meer van die kwaliteit als vroeger kon worden geteeld. De grond s'chijnt besmlet te Zijn, waardoor het noi-> dig is den koolböiuw te verplaatsen naar onbesmet gebied, waartoe de Wieringer- mieer een biji uitstek geschikte gelegen heid biedt. Hiermede wotr|dt voor de tuin ders tevens de gelegenheid geopentd, Zich door uitbreiding van de te exploiteeren oppervlakte toe te leggen' op den ver bouw van! normale akkerbouwgewlassen, waarvan betere uitkoimlsten Mógen ver wacht woirdeni. Hoog- en laagwater Ie Zierikzee HoogwaterLaagwater 2L Mei 12,19 5,34 18,01 De Hertog van Windsor trouwt op 3 Juni met Wallis Simpson Een zesjarig kolonisatie-plan yoor Italiaansch-Ethiophië De Algemeene Vergadering van den K.N.M.B. te Amsterdam Verbeterde postdiensten op Zee land ingaande Zaterdag Het Sportprogramma voor 23 Mei Schaakwedstrijd Droog warm weer Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. WEERBERICHT Hoogste barometerst. 774,6 te Jan Mayen- Laagste 751,4 te Blacksod. Verwacht tot den avond van 21 Mei: zwakke tot .matige Zuidelijke tot Ooste lijke wind, gedeeltelijk bewolkt, droog vrij' warm weer, behoudens kans op onweer. Zon op: Zon onder: 2L Mei 3,56 7,57 Hooge Duitsche ambtenaren als kolentremmer Rijksminister Göbbels heeft bepaald dat de hooge ambtenaren van het rijks-propa- ganda-ministerie elk twee maanden als hulparbeiders in verschillende bedryven werkzaam moeten zijn In het land waar een minister Heerscht met onbeperkte macht Heeft eën snuggere excellentie Weer een nieuwigheid bedacht. Met dat nieuwigheidje wordt nu Even d'aandacht afgeleid Van de dagelijksche zorgen In een moeitevollen tijd. Hooge óómes krijgen voortaan Hun (pi ro met ie niet cadeau Want ze moeten eerst tweemaanden Scheiden van hun schrijfbureau. In plaats van hun vulpen krijgen Ze pen ham'er of houweel, En hun pracht-salaris slinkt dan Tot een zeer bescheiden deel. 't Is nu niet bepaald een pretje Voor een deftig ambtenaar: Tegels sjouwen, steenen bikken, Valt hem stellig wel eens zwaar. Maar 't vooruitzicht op promotie, Die daarvan afhanklijk is Zal hem zeker staande houden Bij al die vermoeienis. Zulk een grap a la Tsaar Peter Als vermakelijke gril Heeft met het klassieke voorbeeld Toch jpog een klein verschil, Want de groote Peter werkte Immers zèlt als timmerman, Maar is ook Minister Göbbels Soms iets dergelijks van plan? J.S*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1