ZIERIKZEESCHE! BHHnmjjl NIEUWSBODE WOENSDAG 19 MEI 1937 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 Ook het schoolgeld Simmers Co., s Gravenhage, Heelsumstraat 62 De Kern weerbericht" korte berichten uirtckicriAn 10 MEI 1017 WAAK! ABONNEMENT. Prijs per 3 maanden fl,50, buiten Zierikxee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,—-. Afzonderlijke nummers 5 cent, Versohijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 Directeur 1 A, J. DE LOOZE Öltge^er-Redacieur 1 M i. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ZIERIKZES 93STE JAARGANG No. 13423 ADVERTENTIEN. ran 1—4 regels 80 cent, ran 4 regels en daarboven 20 cent per regel. Reclames 40 oent per regel. Bij [oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Baldwin tot de Britsche jeugd als beschermer der democratie „Ik heb mijn tijd gehaci en zal weldra in de séhaduw komen te staan", aldus Baldwin iiln een toespraak in de Albert- hall te Londen op een jeugdbijeenkomst. „In de volgende kwart eeuw zult gij geroepen worden uw rol in de wlereld te spelen en g'ij zult den plicht hebben onze tradities te bewaren. Gij zult de democratieën moeten beschermen en het kan zeer wel geschieden, dat gij ge roepen zult worden de democratie tegien haar eig^n fouten te verdedigen. Moeten de uitwerking van de Volken bondsidee en de onderteekeningi van' het verdragi van Versailles op de creditzijde van de b'alans worden geschreven?Twin tig- jaren lang zouden wij „ja" hebben geantwoord, doch thans zou het ant woord twijfelachtig) zijn. De Volkenbond en Versailles hebben beide de verwachtingen van het mensch- i dom) teleurgesteld. Desillusie is er voor in de plaats gekomen. i De persoonlijke vrijheid iis opnieuw in gevaar, omdat men haar in andere lan den aan het volk heeft ontnomen. Sprekende over de herbewapening, zei- de de minister-president, dat deze het sombere antwoord was op alle pogingen van hen, die den vrede liefhebben. Wat echter gevaarlijk is, ijs, het feit, dat in somlmlge kringen de vrede tot een hersenschim wordt verklaard en de oor log! wordt verheerlijkt als het ideaal van een rechtschapen mensch. Zoolang het Britsche Rijk bestaat zullen wij onze STANLEY BALDWIN stemi verheffen tegen deze verkeerde ideeën. Baldwin besloot zijn toespraak met de volgende woorden: „Vrijheid in de orde, in het kader der wet, ml§t de macht op den achtergrond en niet op den voorgrond, een maat schappij waarin gezag en vrijheid in behoorlijke verhouding; zijn vereenlgd en waarin staat en burg:er tegelijk doel en middelen zijn. De oude leer van het goddelijk recht der koningen is dood, maar wij zijn niet voornemens de leer van het gjpddelijk recht der staten er voor in de plaats te stellen, want g^een enkele staat is de aanbidding waard van den vrijen mensch". De nieuwe Spaansche regeering gevormd Haar taak onderdrukking van den opstand Largo Caballero, minister-president van het Zaterdag afgetreden kabinet, en door president Azana met de kabinetsforma tie belast, heeft Zondagavond zijn op dracht neergelegd. Azana heeft hierop Negrin, den socialistischen minister van financiën in het kabinet-Caballero, opge dragen een nieuwe regeering te vormen, Negrin heeft de opdracht aanvaard en is erin geslaagd een regeering samen te stellen, waarin de beide vakbonden (soc. U.G.T. en anarch. C.N.T.) niet ver tegenwoordigd zijn. Caballero maakt geen deel uit van het nieuwe Kabinet. In de regeeringsverklaring van Negrin wordt o.m. gezegd, dat de regeering ziek beschouwt als de bevoegde vertegen woordigster van alle partijen, hoewel zij het betreurt, dat deze niet tevens de vakvereenigingsorganisaties omvat. Zij hoopt echter dat de vakbonden hun hou ding zullen wijzigen. De regeering acht het haar voornaam ste taak de volksmassa naar de over winning te leiden in den strijd tegen de opstandelingen en indringers, in de over tuiging dat in Spanje geen vrede mo gelijk is, „zoolang de opstand niet vol komen is verpletterd". Zij zal de orde achter het front met kracht handhaven en geen uitwassen dulden. Zij zal in het bijzonder streven haar een eenvor mige leiding van de militaire operaties, evenals van de politieke en economische actie. In internationaal opzicht zal de re geering den weg volgen, die door het vorige ministerie is uitgestippeld, en bij gevolg protesteert zij opnieuw krachtig tegen de beperkingen, welke het niet- inmengingspact aan haar rechten van wettige regeering oplegt. Opening der Staten-Generaal op 8 Juni Naar de Avondpost verneemt, kan er spoedig^ een Koninklijk Besluit tegemoet worden gezien, bepalend, dat de zitting der (nieuwe) Staten-Generaal zal wor den gjsopend op Dinsdag 8 Juni. Deze opening zou niet geschieden door H.M. de Koningfin zelf. Art. 104 der Grondwet geeft H.M. de bevoegdheid, de opening te doen plaats hebben door een commissie. Van deze bèvoegjdheid zou H.M. thans gébruik ma ken. Het ligJi voor de hand, dat de opening] zal worden opgedragen aan het kabinet. Aangezien verwacht ,m>ag wor den, dat het ministerie Colijn aan den vooravond der verkiezingen zijn porte feuilles ter beschikking, van de Koningin zal stellen en dat er op 8 Juni nog geen definitieve beslis,sing( zal zijn genomen omtrent de opvolging, zal het demissio naire kabinet de openingsplechtigheid) na mens de Koningjjm verrichten. Zoc goed als zeker zal de opening niet plaats hebben ii'n de Ridderzaal, maar in de zaal van de Tweede Kamer. Zooals men weet, wordt de tegjen'vUoor- digjp zitting op 5 Juni gesloten en het tegenwoordige parlement op 7 Juni ont- ontbonden. Het auto-ongeluk te Alphen aan den Rijn De siuur-inrichiing was defsct Het politie-onderzoek naar de oorzaak van het auto-ongeluk, waarbij zes men- schen om het leven zijn gekomen, heeft aan het licht gebracht dat de rampj inderdaad te wijten is aan een defect aan de stuurinrichting van de auto. Des kundigen hebben vastgesteld, dat derech- tertrekstang van de stuurinrichting een breuk vertoonde. Voor tweederde was 4eze breuk al door, hetgeen bleek uit de blauwachtige kleur van het staal, waaruit deze stang is vervaardigd. Reeds geruimen tijd moet de auto met deze breuk hebben ge red ein. Over een derde gedeelte van de breuk zag het staal echter zilver grijs en dit laatste deel moet dus kort voor de plaats van het ongeluk zijn ge broken. Daardoor laat zich ook verklaren hoe de heer Jongejan geheel links van den weg is gekomen. Op een gegeven oogenblik moet hij hebben bemerkt dat de stuurinrichting weigerde; hij kon de auto niet meer naar rechts krijgen en het voertuig kwam tenslotte met de wie len op den smallen grasberm aan den linkerkant van den weg te liggen. Als laatste redmiddel moet hij toen krachtig hebben geremd, hetgeen bij de snelheid waarmede hij reed als vast staand mag worden aangenomen, dat hij 70 a 75 K.M. per uur reed nood lottig is geworden, want daardoor is de auto over den kop geslagen en ver volgens in de sloot geraakt. Rijksmiddelen in April 6 millioen meer dan in April '36 De opbrengst van de kohierbei astingen bedroeg op ultimo April jl. f42.253.259 tegen f'43.830.098 op ultimo- van het vorig jaar. Van, de „overige middelen" was de op brengst) over April van dit jaar f 34.489.306 (een, twaalfde der raming f31.143.750) te- gelnj^f 28.705.453 over April van het vorige jaar. Over de eerste vier miaainden van dit jaar bedroeg deze opbrengst f 133.704.527 (viertwaalfde der ramüng f 124.575.000), (opbrengst eerste vier maanden 1936 r 115.017.689). wordt naar Uw inkomen berekend. En Uw kerkelijke lasten. Zorg voor een goede administratie en U voorkomt hoogere aanslagen. Laat ONS Uw aangiftebiljet invullen Zierikzee, St.-Domusstraat D 252 Hagespraak der N.S.B. te Lunteren Ir Mussert over het „Blauwe Zand" De Maandag te Lanteren gehouden Hagespraak der N.S.B. werd, n,a)ar schat ting, door 70.000 personen bezocht, Gropte, vprige wplfSan|geis waren op speren gestoken, hoog boven de menigte uit; Nederlandsche en rood-zwarte vlag gen omcirkelden het terrein. Hppg tegen het groene gebladerte verhieven zich de smalle, strak gespannen banen in rood zwarte kleuren langs zeven palen ge streken. Daarvpor een eenvoudig spreek gestoelte met (microfoons. Nog lager: de miiziektribune. En dan: de menigte. Na het liuiden van de N.S.B.-kl|Ojk> het hijschen der vlaggen, een welkomstwoord van den heer v. Geelkerken en de da- 'Cilamatie van een gedicht, hebben ver schillende sprekers het wopxd gevoerd. Na de pauze voerde de leiidiecr, ir. Mus sert het woord, Oi.au over de relletje^ op -het „Blauwe Zand" te Amsterdam over het IJ. Da-ar wonen aldus dhr. Mussert inqg 3 (gezinnen, die bijl de N.S.B. behoo- ren. Door -een persoonlijk b-ezoelk heb ik mij overtuigd van hun moeilijkheden. Bi} het bezoek a:ain het eerste gezinston den de buren met gebalde vuist in -die deur. Dat laat imliji steenkoud! Bij het bezoek aan het tweede gezin werd het meemens. In korten tijd had zich een tierende en joelende bende om idia auto. verzameld en- toen ik de deur uitkwam, ging het oml ons leven. Een kerel ging mijl te lijf miet de bedoeling, pm, volgens de beproefde onderwereld methode, door vuistslagen en trappen tegien -het onder lijf' mij neer te krijgen, waarop de g-e- heele bende over oins heen gevallen zou zijin. i In Den Haag heb ik' gezegd: als ik1 aangevallen wordt, zal ik mij verdedigen. Wij nationaal-socialisten zijn geen scha pen, die oins laten afslachten. Ik heb m-iji verdedigd -en behooirlijk o-ok; de aan rander heeft zijn portie gekregen. Maar als mijn begeleider geen waarschuwings schot in de lucht afgegeven had, zouden wij, er naar imlijm overtuiging toch niet levend zijin afgekomen. Met klinkers is daarina de auto- gebombardeerd, en ern stig beschadigd. Dit is de vrijheijd in Amsterdam! Ik wacht nog steeds op het bezoek vain den hoofd-comlm'issaris, oim zich te verontschuldigen over het feit, dat men op klaarlichten dag, 's middags 3 uur, zijin leven niet Zeker is in Amster dam wanneer men nationaal-so.cialisli- sche gezinnen bezoekt VERSCHILLENDE BERICHTEN Geen animo I De Nationale Boeren-, Tuinders- -en Middenstandspartij van mr. C. Vervoorn had tegen 2den Pinksterdag op 't land goed Berg - -en Bosch te Apeldoorn, in verband met de komende Kamerverkie zing een landdag georganiseerd. Wel geteld kwamen hiervoor totaal 17 men- schen samen, van wie er acht als spre kers aanwezig bleken te zijn. Bovendien liepen er 8 kelners voor de bediening road. Mr. Vervoorn achtte het echter raadzaam de vergadering toch door te zetten. Wel is zij vroeger gesloten. Slachtoffer van kolendampvergiftiging In. den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft zich, Zooals geméld, t-e Koude kerk a. d. R ij in een geval van Kolen- damvergiftigimg voorgedaan. De 75-jarigen heer W. Verboom, en diens 45-jarige doch ter en haar 10-jarig zoontje werden be wusteloos te bed gevoind-en; zij bleken doior kolendamp te zijin bedwelimfd-. Ben geneesheer slaagde er in allen weer tot bewustzijn te brengen, maar de toestand vajn- den bejaarden heer Verbooml ver ergerde inadien. Thans wordt gemeld-, dat deze is o-verleden. De oorzaak 'mloet worden gezocht in het feit, dat de pijp vain een kachel, welke in de huiskamer brandde, |door earn gropte hoeveelheid roet was verstopt. Een radiopreek met een politieken inslag Uit de Jeruzal-emkerk! te Zwolle werd Maan-dag-ochtend vanwege de V.P.R.O-. een kerkdienst uitgezonden, waarin dr. G. Hprreus d-e Haas, Ned. Herv. predikant d-e ZwOil Ie, voorging. Tijdens het twee de gedeelte van de preek, waarin |dr. Horreus de Haas sprak pver Pinkster-en, materialisme, naturalisme en andere te genacties tegen den geest van Pinksteren, waarbij hij het nationalisme noemde, is o-mstreeks -elf uur de uitzending op last van de radioi-cöntrplecomlmiissie afgebro ken. De vjoiorganger had o-a. gezegd: „Niet te doelen op de nazi's, op het volk en het vaderland, want wij. behoor en allen tot één volk, maar tot dat nationiailisme, dat het volk tegen -elkaar opjaagt met de leuzen van ras, bloed en bodem en weg -met -de joden, dat hoort er zoo bij Hier werd de uitzending lafglebnoken, zpo- dat d-e V.P.R.O-. tot half twaalf gramo- foonmuzi-ek -en daarna, 'het aangekondigde programma heeft uitgezonden. Een Nederlander in hinderlaag gevallen Een landgenoot van 61 jaar, J. S. ge- heeten, te Parijs aan ieen reisbureau ver bonden, is daar ter stede het slachtoffer van Zijn goede hart, pom) niet te zeggen van zijn lichtg-elopvigheid geworden. Zaterdagavond maakte hij. in -een c'afé kennis met -een joingimlensch, dat hami den staat, waarin hiji verkeerde, in de zw;art- ste kleuren afscihilderd-e en S. eenig geld te 1-een vroeg om zijn hotel te kunnen betalen. Toen S. hem daarheen verge zelde werd hij in de „kamer" van zijn nieuwen vriend doof dezen en een mak ker overvallen, -die S. trachten te knevelen :en hem afrosten. Ver volgens maakten ze iz'iöh met zijn porte feuille, 150 frank en papieren bevattende, en diens gouden horloge -uit de voeten. Den landgenoot bleef niets over dan de politie van zijn -avontuur in kennis te stellen. SCHAKEN D-e heer J. J. v. d. Einde, Notaris te Zierdkzee.s peelde -een simultaan séance voor leden -en niet-leden van de Miiddel- burgsohe Schaakclub, in het Cljujbgebouw „De Eendracht" en wel .aan 25 bord-en. De heer v. d. Ende won aan 13 bor den, speelde -remise tegen de heer-en: Sn-ethlage, C. J. Stoel, Veenbaas, Basti- aanse, de Qua-rtel -en I. Daniëljse. Hij verloof van de heeren P. de Zeeuw, D. de Vos, J. Lavooij, C. Sinke, A. Beef- tink -en Verburg. Nijverheid en Techniek De telefoon biedt huwelijkskansen Vcrig| jaar zijn er van de 8000 Londen - sche teiefoonmeisjes -niet minder dan 903 getrouwd en ofschoon de directie ruim' 1000 nieuwe employé's heeft aangenomen, zijn er in de eerste 4 maanden van dit jaar weer 36 3getrouwd. Door de op leving! in dc zakenwereld is het getal gesprekken met 3 miljoen gemiddeld per week toegenomen en het totaal aantal oproeipngfen gaat de 23 millioen per week te boven. De directie adverteert nu; in de bladen voor 120 nieuwe tele fonisten per maand. Zij die behalve tele fonische ervaring, boven de 40 jaar oud zijn, genieten de voorkeur. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Tot lid van de algemeene synode der Ned. Herv. Kerk is benoemd dr. W. H. Weeda, pred. te Oosterland en tot zijn secundus ds. M. van Empel, pred. te Middelburg. Baldwin richt zich tot de Britsche jeugd Onderdrukking van den opstand, de taak der Spaansche regeering De Rijksmiddelen brachten in April 6 millioen meer op De Hagespraak te Lunteren Mussert over 't „Blauwe Zand" Opening der Staten-Generaal op 8 Juni Iets warmer Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. Hoogste barometerst. 769,8 te Vardö Laagste 745,0 te Vestmaoöer Verwacht tot dein avond van 20 Mei: Zwakke tot matige veranderlijke wind, later uit Zuidelijke richtingen, tijdelijk opklarend, later weer Ibja-ns op regen of onweer, i-ets warmer. Zou op: Zon onder: 20 Mei 3,58 7,56 Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 20 Mei 11,18 23,36 4,32 17,12 Volgens een verklaring van een van de leden van de bemanning van de Hindenburg, Helmnth Lou, afgelegd tegenover een commissie van on derzoek is het zeker, dat de brand van het luchtschip in een van de gascellen,, namelijk in no. vier, begonnen is. Lou vertelde, dat op het oogenblik van de cntplotfing een lichtschijnsel in deze cel was waargenomen. Vervolgens zag hij vuir in het gedeelte voor de gascel en daarna kwamen er gele en roode vlam men aan het buitenoppervlak. Geen enkel lid van de koninklijke familie zal bij de huwelijksvoltrekking van den H e r t o g van Windsor te genwoordig zijn. De gastheer van den hertog van Wind sor Rogers heeft gistermiddag aan de pers hiervan m-ededeeling gedaan. Er zul len uitnoodigingen worden gezonden aan personen, die in de laatste maanden be trekkingen hebben onderhouden met den hertog van Windsor en met mevrouw Wallis Warfield. Gedurende de Pinksterdagen zijn te Moskou en Leningrad 8 leiders van den raad van vakvereenigiingen ge arresteerd op grond dat zij -niet vol doende gewaakt hebben tegen de sabo- tagepogingen van de Trotskistische ele menten, waardoor vele millioenen roe bels van de vakvereenigüingen zijn teloor gegaan of verkwist. Nog meer arresta ties zijn volgens den correspondent van de Daily Herald- te waditen, maar de namen zijn nog1 niet bekend. In verband in-et het groote aantal ongelukken tijdens de feestdagen, heeft de commandant van de S.S. en rijks politie in D-uitschland, besloten, dat een ieder, die een verkeersongeval veroor zaakt moet worden onderzocht, om na te g,aan of hij' onder invloed van alcohol verkeert. Indien dit het gjeval is, zal hij in hechtenis worden gehouden, tot hij voor de rechtbank mto-et verschijnen. In het vervolg zal dronkenschap ach ter het stuur en op straat als m i s- daad worden beschouwd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1