ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 13 MEI 1937 Uffl OPOENOi ZIER1KZEESCHE COURANT 1797 - 1889 BRANDSCHOUWING. De Kern ABONNEMENT. Prijs per 3 maanden f1,50, buiten Zierikiee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt dagelijks. TeU No. 32. - Giro 137677 Directeur i A. J. DE LOOZË Uitgever-Redacteur i M. J. KOSTEN Uitgavei N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13419 ADVERTENTIENi ran 1—4 regels 80 oent, van 4 regels en daarboven 20 cent per regel. Reclames 40 cent per regel. Bij [contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de Directie van de Brandweer op Woensdag 19 Mei a.s. en volgende dagen, een algemeene brandschouwing in de woningen van de ingezetenen zal houden, overeenkomstig de bepalingen der verordening betreffende het brand- wezen in de gemeente Zierikzee. Zierikzee, 12 Mei 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. George VI spreekt tot zijn volk Kroon éénheidssymbool Beroep op de jeugd Na de plechtige kroning in het hart van Londen heeft George VI zidh in den avond per radio gericht tot al de onderdanen van het Britsdhe Rijk. „Het is met groote ontroering al dus begon de Koning zijn radiotoespraak dat ik het woord tot u richt. Nog nooit is het een pas gekroonden Koning gegeven op den dag van de kroning te kunnen spreken tot al zijn onder danen in hun eigen huis. Nimmer heeft de kroningsplechtigheid zoo groote be« teekenis gehad, want de dominions zijn thans vrij en gelijkwaardig met het Ver- eenigde Koninkrijk en ik heb gevoeld, dat het geheele Britsche Rijk in waar heid vereend was binnen de muren van Westminster Abbey. Ik kan geen woorden vinden om u allen te danken voor de aanhankelijkf.ieid de Koningin en mij bewezen. Ik hoop, dat ik in de komende jaren mijn er7 kentelijkheid zal kunnen toonen door u te dienen. Voor millioenen is de kroon het een heidssymbool bij de gratie Gods en door den wil van de vrije volken van het gerneenebest. De uiterlijke vorm van de ceremonie der kroning is ouderwetsch, maar haar innerlijke beteekenis en haar boodschap zijn altijd nieuw, want de hoogste on derscheiding is de dienst jegens anderen en aan den dienst van het koningschap, met de Koningin aan mijn zijde, heb1 ik mij in uw tegenwoordigheid gewijd met woorden van hooge plechtigheid. Degenen onder u, die nog jong zijn, zullen, naar ik hoop, een aandenken be houden aan een dag van geluk en zon der zorgen. Sommigen uwer zullen in de toekomst van het eene deel van het gerneenebest naar het andere gaan. Gij zult leeren, welke groote beteekenis ons vrije bond genootschap voor ons heeft en hoe onze vriendschap voor elkaar en met andere volken de zaak van den vrede en den vooruitgang kan bevorderen. Mogen wij, de Konnigin en ik, steeds de welwillendheid waardig zijn, welke ik ben er trotsch op ons aan het begin van mijn regeering ten deel valt. Ik dank u uit den grond van mijn hart en ik hoop, dat God u allen zegene". In de meeste plaatsen vain oins, land schaft imien zich tegen Pinksteren nieuwe kleeren aan, doch op het eiland Marken is het precies andersom!. Daar draagt men op dien dag 'de kleeren van Zijn voorouders, die somls meer dan 300 jaar oud zijn. Deze kleeren worden dan ook zeer Zorgvuldig bewaard en gaan van ouder op kind over. De jacht op oud ijzer Duitschland en Polen de grootste afnemers I De gulden dagen voor den oud-ijzer- j handelaar schijnen nog niet voorbij, hoe wel de markt de laatste weken Iwlatslap is geweest. Reeds maanden wordt oud ij'zer ,uit alle hoeken en gaten gehaald om via den oud-roesthandelaar bij' den exporteur te belanden, die Zijn afne mers in het buitenland heeft. Er is een hausse in oude metalen. De oorzaak! Economische opleving, internationale be wapening, burgeroorlog in Spanje! Daar door is de vraag naar oud en nieuw ijzer zoo enorm toegenomen. In vroeger jaren, toen de ijzerhandel z'ij'n normalen gang ging, waren het voor namelijk beroepsmenschendie er zich mee bezighielden. Thans is dit anders. Een groote en steeds grooter wordende categorie „amateurs" heeft zich m'et een ware verzamelwoede in het oud-ij'aer- vak gestort. Er zijin tijden geweest, dat het ijZer niet meer dan 60 ©t. per 100 kjg. opbracht Tegenwoordig doet het heel wat meer, al naar kwaliteit en hoedanigheden, va- rieerend van f 0.80 tot f 3 en fluctuee- rend met de wereldmarkt. Dat de afwisselende successen van Franco 'en de volksfrontregeering in Spanje hierop van niet geringen invloed Zijn, behoeft geen betoog en dat de Engelsche bewapeningsplannen uw ko peren keteltje zonder tuit tot een begeer- waard object kunnen maken is iedereen duidelijk. De grossiers nemen alles. Tonnen en tonnen ijzer worden regelmatig naar het buitenland verkocht en de ladingen van de kleine opkoopers zijn hun Zeer welkom De grootste buitenlandsehe afnemers van oude metalen Zijn, voor zoover het land betreft, momenteel Duitschland en Polen. Van 1933 tot en met 1936 nam onze totaaluitvoer van oud ij'z'er en staal toe* van 231.564 tot 299.945 ton. Duitsch- land's aandeel hierin daalde weliswaar van 135.674 tot 108..450 ton, doch het blijven enorme hoeveelheden. De Verkeersveiligheid van het vrachtautovervoer Onder leiding van oud-Minister van Waterstaat Ir. M. C. E. Bongaerts, heeft de Bond van Bedrijtsautohouders in Ne derland, in een vergadering, besloten di rect maatregelen te overwegen, teneinde de verkeersveiligheid te controleeren van het vrachtautomateriaal van de leden. Onder de energieke leiding van oud- Mufster Bongaerts is direct opdracht gegeven aan het Wetenschappelijk Be drijfsauto-Instituut, dat de technische con trole van automobielen in Nederland toe past volgens reglementen van het we reldbekende bureau „Veritas" te Parijs, een speciale controle-systeem' te ontwer pen van remmen, stuur, verlichting, enz., alsmede van bedrijfszekerheid. Het geheele plan moet binnen drie dagen geneed zijn, zoodat reeds binnen enkele dagen tot uitvoering kan worden overgegaan. Crisisambtenaren in de verdrukking Verzet tegen de crisiswetten Op de groote Woensdagsche Veemarkt te 's-Hertogenbosch is het Woens dagmorgen tot een ernstig verzet geko men van boeren tegen crisis-ambtenaren Om circa elf uur waren vier crisis- ambtenaren op de markt bezig met het controleeren van de z.g. schetsen. Zij traden op tegen eenige landbouwers, die zij verdachten van het in bezit hebben, van valsche kalverschetsen. Twee der ambtenaren wenschten twee boeren te arresteeren, doch deze verzetten zich te gen de arrestatie, zoodat hulp van twee aanwezige rechercheurs der Bossche ge meentepolitie moest worden ingeroepen. Ook toen mocht het niet gelukken de mannen zonder verzet naar het posthuis over te brengen. Op het gerucht van de herrie stroom den van alle zijden de boeren toe en verzetten zich eensgezind en krachtig tegen politie en crisis-ambtenaren, zoo dat de arrestatie met buitengewone moei lijkheden gepaard ging. Eindelijk slaag de de politie er in de beide arrestanten en hun neef, die zich eveneens verzette, naar het in de veemarktgebouwen gele gen politieposthuis over te brengen. Toen was echter het rumoer pas goed be gonnen. De toegestroomde boeren dron gen met geweld naar het gebouwtje op, trachtten de deur te Sorceeren om de arrestanten te kunnen bevrijden. De hoofd agent van politie was niet in staat met de beperkte politiemacht, die ter plaatse steeds aanwezig is, het verzet te breken. t> De politie chargeert Er moest om assistentie worden gete lefoneerd. Een motorwagen rukte weldra aan. De agenten grepen onmiddellijk in en trachtten hun collega's te ontzetten. Zij konden daarin eerst niet slagen. Er werd gesmeten met klompen, deksels en melkkannen en andere projectielen, zoo dat de agenten en de crisisamb'tenaren ernstig werden bedreigd. Eindelijk rukte van het politiebureau in de stad een inspecteur met een groot aantal agen ten ter assistentie aan. Hij gelastte een charge, die met gummistokken werd uit gevoerd. Tenslotte is men er in ge slaagd het terrein te ontruimen. Metj een particuliere auto zijn toen vier ar restanten naar het hoofdbureau van po litie overgebracht. In den loop van den voormiddag zijn nog 'enkele aanhoudin gen geschied. De politie onderzoekt thans of dit geval van verzet is georganiseerd of spontaan is losgebroken. TOONEEL EN FILM Zwarte Rozen Het is in het begin van deze eeuw1, dat Rusland de onafhankelijkheid van het nabije Finland tracht aan te tasten. In talrijke kringen der bevolking staan jonge mannen op, wie de vrijheid van hun va derland na aan het hart ligt en des noods hun leven voor deze goede zaak veil hebben. Zij confereeren en beraad slagen op geheime plaatsen, doch den in Finland verblij venden Russen blijft niets geheim, ook dS geheime vergader lokalen niet. Zoo gebeurt het, dat op een eenzaam en afgelegen stuk grond honderden kozakken komen aanstormen en een oude molen bezetten, waar Rus sische vrijheidsstrijders hun plannen be ramen. Onder hen is er een, Collin, die op zich genomen heeft een geheim docu ment naar een verre plaats over te brengen. De slachtoffers der Russische kozakken vallen bij tientallen. Comman do's en schoten verstoren de landelijke rust. Collin weet echter, zij het gewond, een plaatsje op een passeerenden hooi wagen te bemachtigen en zoo aan de Russen te ontkomen. Hij klimt via een balcon een groot huis binnen. Hij blijkt 7ich te bevinden in de woonkamer van een gevierd Russisch danseres Marina Feodorowna, op wie de Russische gou verneur-generaal verliefd is, welke lief de door Marina niet beantwoord wordtf. Zij raakt echter op het eerste gezicht verliefd op Collin, dien ze met veel zorg en toewijding verpleegt en voor haar landgenooten schuil houdt. Collin, die Marina beloven moet zich niet meer in den strijd der Finsche vrijheidshelden te mengen, kan de verleiding niet weer staan, nog éénmaal zijn kans te wagen* Dit plan valt echter in duigen, door dat Marina, uit angst, dat Collin iets zou kunnen overkomen, den gouverneur van zijn voornemen op de hoogte stelt. Allen worden dan ook gearresteerd. Ma rina, die inziet, dat zij de schuld is van Collin's arrestatie, weet, door den gouverneur haar ja-woord te geven, Col lin's invrijheidsstelling te bewerkstelligen. Collin vertrekt naar het buitenland, ter wijl Marina achterblijft. KORTE BERICHTEN Uit de Nieuwsbode van vóór vijftig jaar 8 Mei hield bet „Reddingsleger" (zoo werd het Leger des Heils toen genoemd) voor het eerst op Nederland- sdhen bodem1 en wel te Amsterdam, zijn eerste volkssamenkomst. Op de lijst van de 62 hoogst aan- geslagenen in Zeeland in 's rij'ks direc te belastingen komen In 1886 voor m'r. J. Moolenburgh te Zierikzee met f 1638,10. Jhr. W. M. H. de Jonge miet t 1543,72, J. H. C. Heijse met f 1054,14, R. Koole miet f 647,43, J* J. Keiler met f 634,03 en J. v, d. Vliet miet f' 590,25. Aan de O.L. School B te Zierik zee werd 11 Mei 1887 im'et 8 stemmen tot onderwijzer benoemd de heer M. J. Waale te OosterlanÜ, op den heer C. P. Heringa te Duivendijke werden drie sterolmen uitgebracht. In de 11 Mei 1887 gehouden zit ting van den gemeenteraad werd mr. A. J. F. Fokker als raadslid beëedigd en geïnstalleerd door den burgemeester J. P. N. Ermerins. Het verslag van onze N ut s - spaarbank over 1886 getuigt van de toenemende belangstelling, die het pu bliek vpor deze Instelling heeft. Er had den 1290 inlagen plaats met een totaal som van f 97.855.901/2 en 702 uitbeta lingen ad f 52304.681/2- Door de emigratie naar Noord- Amerika is in de laatste jaren de be volking van Cocksdorp op Texel met de helft verminderd. Het dividend over 1886 van den Stoomtram Antwerpen—Bergen op Zoom T holen is vastgesteld op 4 pet. Te Kerkwerve werd een hoefje ver kocht met ruim 7 H.A. erf, bouw- en weiland, in verschillende perceelen, te gen den aanzienlijken prijs van f568.70 per 41.68 A., onverminderd de kosten ad 12 pet Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 14,Mei 5,21 17,46 10,44 23,16 George VI richt zich per radio tot zijn volk Ons Prinselijk paar blijft tot na Pinksteren in Engeland Ernstig verzet tegen crisisambte naren op Bossche markt Stoom- en Dieseltreinen zullen harder gaan rijden Rundveekeuring te Zierikzee op Woensdag 12 Mei Iets zachter Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. WEERBERICHT Hoogste barometerst. 763,6 te Nardöyan Laagste 751,2 te Isafjord Verwacht tot den avoind van 14 Mei: Zwakke tot matige Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind, zwaarbewolkt met tijde lijke opklaringen, aanvankelijk nog kans op regenbuien, later iets warmler. 14 Mei Zoo op: Zon onder: 4,09 7,44 Abessynië in de komende Volkenbondsvergadering Te Weenen is bericht ontvangen, dat een Diuitsche salontrein van vijf rij tuigen 15 Mei Innsbruck zal passeeren Opf weg naar Venetië, vanwaiar deze trein Maandag 17 Mei (tweeden Pinksterdaigi) zal teriugkeeren naar Berchtesgaden. Men 1 heeft geen inlichtingen (gekregen nopens, den verderen aard van Idezen trein, mlaar 1 brengt beimi in verband im'et het voorge- noimien bezoek van Mussolini aan Hitler. i Vpor het S o w j e t p a 1 e i s dat te Moskou wordt gebouwd, is dezer dagen de eerste klubieke imleter beton gestort, j Het hooge gedeelte van het glebouw zal I op 32 paren zuilen rusten, waarvan het j fundament uit twee ringen bestaat, waajr- j van de buitenste een middellijn van 180 mieter z<£ hebben en, een opi'trek van 1 550 meter. De w Daily Heralddeelt bijzonderheden mede hoe men dit netelige vraagstuk zal oplossen. De Zwitsersche regeering die de annexatie van Abessynië door Italië heeft erkend, zal de Abessynsche vertegenwoordigers den toegang tot Zwitserland weigeren, omdat ze niet in het bezit zijn van „Italiaanschen passen Stellig oogst hij! tóet dit kunststuk Ook dit keer een groot succes, Het verleden gaf ons daarin Menig duidelijke les. Hij' zal deze toer vertoonen Met „veroveringsmuzlek" 't Geen bizonder in den smaak valt Bij' 't Italiaansch publiek. In het Zwitser&che theater Heeft men weer iets nieuws bedacht En dat nieuwigheidje wordt er Aanstonds op 't tooneel gebracht, 't Was Professor Hocus Pocus, Bijgenaamd 'de Volkenbond, Die na maandenlang 'gepuzzel Een juridisch kunstje vond. Missdh'jen zijn er enkelingen Onder 't Volkenbondspubliek Die dan achter die vertooning Speuren naar een stuk tragiek, Want het Abessijmsdhe drama Loopt hier blijkbaar op een end, En een Voikenredhtsverkradhting Is dan wettelijk erkend. J.S.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1