ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 12 MEI 1937 HET KRONINGSFEEST IN ENGELAND Belastingaangifte 1937/38 Da Kern ABONNEMENT, Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierik*ee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt dagelijks. Tel, No. 32. - Giro 137677 m OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURAMT 1797 - 1389 Directeur i A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur i M J. KOSTEN Uitgaves N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13418 ADVERTENTIEN. ▼an 1—4 regels 80 oent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reolames 40 oent per regel. Bij [contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur De Westminster Abdij het middelpunt der plechtigheid KONING GEORGE VI Heden (Woensdag) is in de Westminster Abdij, ïmlet vorstelijke praal jhet Ejngelsche Koningspaar gekroond. Om elf uur kwam het Koninklijk Paar aan de Abdij aan en begaf de schitteren de stoet zich door de geheele lengte van de kerk naar het altaar. De eeuwenoude Abdij vertoonde een kleurenspel, van blauw, grijs en Jgjopi. Tot op groote hoogte verhieven zich aan alle zijden, in rijen, 8000 2etels, waarop evenzooveel menschen in galakleeding, velen imiet statiemantels. Rechts van 'tsacrarium bevond zich de koninikllijke loge, waarin Koningin Jvfary had plaats gecio,m!en, imet pan haar zijde, de kinderen van het (koningspaar, de prinsessen Elisabeth en Margaret Rose, alsmiede de overige leden van idle konink lijke familie. De ceremonie van de kroning In hun prachtige statiegewaden schrij den de koning en de koningin naar de kroningsplaats voor het altaar, vooraf gegaan door bisschoppen, die den H. Bijbel, den Avpndmiaalbekeren de Hei lige Hostie dragen. De aanwezigen verhieven zich van hun zetels, terwijl het Westminsterkoor een eeuwenoude psalm' zong, als de koning en de koningin zich naar hun statiezetels begeven. Op het altaar liggen de kroon- juweelen, zes "kronen, vijf ziwaarden, zes scepters, de ringen en gouden sporen. De aartsbisschop neemt den Koning vervolgens den eed op den Bijbel af waartoe £ijne Majesteit zich naar het altaar begeeft en leidt de comlmiunie in, waarop de belangrijke episode van de zalving volgt. De Lord Great Chamberlain ontdoet den Koning van zijn staatsie-mantel en van de fluweelen baret en leidt ham' naar de Kroningsstoel. Vier ridders van den Kouseband hou den een baldakijn boven het hoofd des Konings. De olie uit het eeuwenoude olievat wordt op den historischen lepel gegoten en de aartsbisschop zalft den Koning op bedde handen, borst en hoofd. De koning doet dan een soort van tunica van goudstof aan, hetgeen moet betee- kenen dat hij als soldaat toch het pries terkleed draagt. Dan volgt een serie gebruiken, die de wereldlijke miacht, Idlie de joi ning bekleedt, aanschouwelijk gemaakt, zwaard, sporen, rijksappel en kroon! Het laatste deel van de cremonie be staat daarin, dat de Koning! id|oor kerke lijke en wereldlijke hioogwaairdigheidsbe- kleeders naar Zijn tropnstoel wordt be geleid, waarna de grooten der kerlk) en des rijks bun trouw komen betuigen. Vpor de kerfltf geeft de aartsbisschop van Canterbury den Koning den kus des vredes en voor den adel die hertog van KONINGIN ELISABETH Gloucester, brpeder des Konings. De kroning van de Koningin, die daarna volgt, is veel eenvoudiger. Als zij; onder een baldakijn, opgehouden door vier Peeresses op de knielbank vóór de kro,- ninigsstoel wordt gekroond, zetten oojk alle Peeresses haar kroontjes op. De Kjo- ningirt wordt alleen op het hoofd gezalfd, mlaair krijgt oplkf een ring aan den vinger en twee sCepterjs in de hand. Als zij' naar deni tropnstoel naast dien van den Kjoninjg wordt geleid, maakt zij een eer biedige buiging voor Zijne Majesteit. Eau lange clomlm|unie-dienst volgt, tij dens welke de Koniing .en de Koningin Zich naar de kapel van St. Edward ach ter het altaar begeven. Een deel van de kroonjiuweelen wordt daar achtergelaten en de koning verwisselt zijn Iklronings- imlazitei voor een purperfluweelen staatsie- cmlantel en de k'noon van St. Edward voor de rijkskroon. Ten slotte verlaten de Ko ning en de Koningin im'et de kronen op het hoofd de 'kerkt 's Konings levensloop Koning Ge org te VI, heet voluit: Albert, Frederik, Arthur, George. Op 14 December 1895 werd hij pp San- dimghann gebpnen. Prins Albert werd op zijn veertiende jaar bij ide imlarine te Osbom geplaatst, en na de marineschool te Dartmouth te hebben bezocht, werd hij tot adelborst eerste klasse bij de zee- imladht besnpeimld. In 1916 nam! hij laan boord van de Collingwopd idleel aan den slag bijl Jutland. Aangezien de prins een Zwakke imJaag had, imtoest 'hij den Zeedienst verlaten. Hij kwaml bij den marinestaf te Portsmouth, vanwaar hij; napr het vliegkamp Cranwell werd overgeplaatst. Reeds spoedig werd hij beswemid tot ka pitein bij de Bngelsche luchtstrijdkrachten te NanCy. Na den wapenstilstand kwam hij op het iininisterie van luchtvaart. Hij behaalde Zijn brevet als vlieger, terwijl hij toen Zijn studie aan de universiteit te Cam bridge aanving. Intusschen werd hij in militairen dienst geleidelijk bevorderd tot luitenaht-kplonel. Ln Juni 1920 werd prins Albert tot hertog van York verheven. Den 26 April 1923 trad hij in het huwe- 1 ijk imlet lady Elisabeth B o w e s— Lyon, de toen 22-jarige dochter van den 14en graaf van Strathlmlore en King- home, een zeer aanzienlijk Schotsch edelm'an. De sympathie wiet dan hertog van York en diens gem'alin nalmi, voor Zopver het nog mogelijk was, wog toe, toen op 21 April 1926 een prinsesje werd géborén, Elisabeth Alexandra Mary, die nu, haar vader koniing is, kroonprinses is gewor den. Prinses Margaret Rose, het tweede dochtertje van het koningspaar, werd 4 jaar later, op 21 Aug. 1930 geboren. Charles Lessing, de president der federatie van filmoperateurs, heeft te genover de journalisten verklaard, dat een leger van 340.000 leden van vak- vereenigingen te zijner beschikking is, die bij de ingangen van de bioscoop theaters in de tien grootste steden der j Vereenigde Staten voor het begin der avondvoorstellingen zullen posten om de filmproducenten, die weigeren de eischen der vakvereenigingen in te willigen, te boycotten. Naar aanleiding van een klacht en een daarnaar vanwege den minister van justitie ingesteld onderzoek is gebleken, dat politieambtenaren soms misbruik maken van hun bevoegdheid auto,s te laten stoppen, met de bedoeling om, zonder dat eenig dienstbelang zulks recht vaardigt, te vragen te mogen meerijden. Een dergelijk optreden acht de minister voor een politieman onbetamelijk en het aanzien van het gezag van de politie schadend. DURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 30 April 1937, onder no. 17, is vastgesteld de volgende ver ordening: De Raad der gemeente Zierikzee; Gelezen het voorstel van Burgemees ter en Wethouders jzoomede het advies der Commissie voor de Strafverorde ningen; heeft besloten: vast te stellen da navolgende VERORDENING tot aanvulling van de Algemeene Politieverordening voor de gemeente Zierikzee. Artikel 1. In de algemeene politieverordening wordt artikel 26bis gelezen als volgt 1. Het is verboden op eenige wijze letters, afbeeldingen, cijfers of teekens aan te brengen: a. op een weg, zonder vergunning van burgemeester en wethouders; b. op voorwerpen, welke zich op of aan een weg bevinden, als muren, deuren, schuttingen, boomen, palen enz. zonder toestemming van den eigenaar of gebruiker dier voor werpen; 2. het is verboden tusschen 10 uur des namiddags en 6: uur des voormiddags op een weg te vervoeren of bij zich te hebben eenig aanplakbiljet, eenig plakmiddel of plakgereedschap, teer, krijt, kalk of eenige andere kleur- of verfstof, tenzij kan worden aangetoond, dat deze voorwerpen of stoffen niet zijn gebezigd, noch bestemd zijn voor handelingen als bedoeld in het eerste lid van dit artikel. Artikel 2. Deze verordening treedt in werking onmiddellijk bij de afkondiging. Zijnde deze verordening aan de Ge- I deputeerde Staten van Zeeland, volgens t hun bericht vandeai 7 Mei 1937, No, i 236, 3de afdeeling, in afschrift medege- t deeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 11 Mei 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. VERSCHILLENDE BERICHTEN Om een bloemkool j Gisteren bediende de 17-jarige gro en - j teboer te Haarlem eenige klanten, i Zijn wagen liet hij onbeheerd staan. Toen hij terugkwam bemerkte hij dat iemand 1 een bloemkool had gestolen. Eenige om- standers wezen twee jongens, de ge broeders M-, 20 en 21 jaar oud, als de daders aan, doch het gelukte den groen- teboer niet hen te achterhalen. Gister avond ontmoette hij hen. Op zijn vraag wat zjji invet de bloemkool hadden gedaan i kreeg de groenteboer een duchtig, pak slaag. Een voorbijganger S- kwam den groenteboer te hulp, doch kreeg er ook van langs. De 20-jarige M. ,g|af S. zoo'n slag op de slaap dat deze neerviel en bewusteloos bleef liggen. Hij is in ern- stigen toestand naar het ziekenhuis over gebracht. Wild© koe maakt ongelukken De vroiuw van den landbouwer Van der Heyden te Beek en Donk (N.Bj) wilde in de weide de koeien gaan mel ken. Haar 3-jarig dochtertje liep met haar 'mede, In de weide gekomen, werd het kind door een koe tegen den grond geworpen, waarna de moeder zich haast te het kind overeind te helpen. De koe liep evenwel ook de vrouw oimlver, trapte haar en bewerkte haar met de horens. Een onmiddellijk ontboden geneesheer liet moeder en kind naar het r.-k. gast huis te Helmtond vervoeren. De toestand van de vrouw is hoogst zorgwekkend- j Het kind brak een been. i Wonderlijke redding I Het is zeker dat een aantal van de opvarenden van de Hindenburg gered is op een wonderlijke manier. Verschei dene geredden kunnen weinig of niets van £un iredding vertellen, omdat alles zoo wonderlijk snel in Zijn werk ging. Gisteren heeft de 12-jarige hutjongen van de Hindenburg, Werner Franz, de ge schiedenis van zijn redding verteld. Toen het luchtschip den grond raakte, was hij1 uit {het brandende schip gesprongen. De val maakte hem echter bewusteloos en spoedig was hij ingesloten door de Breek met de gewoonte om Uw biljet zelf in te vullen. Velen weten immers niet hoe het bedrag samen te stellen, waarover belasting moet worden betaald Door ONWETENDHEID betaalt U meestal te veel SIMMERS Co., 's-Gravenhage, Heelsumstr. 62 Zierikzee, St.-Domusstraat D 252 vlamlmen. Juist toen het vipr hem na derde, barstte boven zijn hoofd een wa tertank .uit elkaar en al het water viel over den jeugdigen hut jongen, die hier door zijn bewustzijn terugkreeg en zich in veiligheid kon brengen. Boerderij' door het onweer getroffen Gisteravond ca. 7 uur ontlastte zich boven Rosmalen (N.B.) een hevig on weer, tijdens hetwelk de bliksem insloeg in het achterhuis van de boerderij van den landbouwer Dollevoet aldaar. In een oogwenk styid de boerderij in lichte laaie. Het vee werd gered op enkele varkens en kippen na. Aan blusschen viel niet te denken, zoodat de boerderij1 met Stallen tot den grond afbrandde. Inboedel en 1 an dibouw in v en t ar is gingen verloren. Aangezien in den omtrek geen biuschwater aanwezig twlas, fis de brand weer niet uitgerukt. Alles was laag ver zekerd. Gemeente-secretaris geschorst De gemeentesecretaris van Huissen, J. K-, is wegenis fraude in Zijln hoedanig heid van secretaris van het Crisis-Comité gearresteerd. De boirgemleester van Huis- sen ontdekte Zaterdag dat uit idie ;kias van het Crisis-comité f415 was verdwe nen;. De secretaris is daarna op1 Last v|an den officier van justitie gearresteerd. Hij heeft een bekentenis afgelegd ien is in het huis van bewaring te Arnhem op'ge- slpten. Het uit de kas vermiste bedrag is inmiddels teruggestort. De gemeente raad van Huissen heeft, in een spoed- eischemde vergadering besloten den ge meentesecretaris vioior den tijd van drie miaanden te schorsen. Van onze adverteerders Op den 12en Mei 1887 werd opge richt de N.V. „Maatschappij tot Exploi tatie van de Victoria-Bron te Oberlahn- stein", in 1934 gewijzigd in •„Victoria- Bron" N.V. Thans is het dus 50 jaar geleden, dat deze Nederlandsche Maat schappij hare werkzaamheden aanving met den aankoop van de reeds toen zoo bekende mineraalwaterbron, de Victoria- Bron te Oberlahnstein, welke door de Wet van 7 Juni 1860 van het Hertogdom Nassau als gezondheidsbron beschermd wordt. Een dergelijke natuurbron als de Victoria-Bron, waarvan het zuivere mi neraalwater bij een temperatuur van 30° C. uit 400 M. diepte door de kracht van eigen koolzuur omhoog wordt gespoten, komt alleen in oud-vulcanisch gesteente voor. Het getuigt van juist inzicht, goed koopmanschap en Hollandsche durf en energie, dat 50 jaar geleden de oprich ters, welke inmiddels allen overleden zijn, tot den aankoop van deze geneeskrach tige Bron besloten. In de afgeloopen 50 jaren is het Vic- toriawater door de buitengewoon goede kwaliteit van dit zuivere natuurproduct en mede tengevolge van een regelmatig doorgevoerde reclamecampagne hier te lande tot het meest bekende tafelwater geworden, zoodat men hier terecht van „de Nederlandsche Tafeldrank" kan spre ken. Geen plaats in ons land van Noord tot Zuid en van Oost tot West of men vindt er in het grootste Hotel tot het kleinste café het Victoriawater, maar ook op de tafel van ieder welgesteld huisgezin treft men het Victoriawater aan, want iedere zorgzame huisvrouw weet, dat dit echte natuurlijke bronwater niet alleen is een buitengewoon welsma kende tafeldrank, maar ook dat het een schat van minerale bestanddeelen bevat, welke voor jong en oud opbouwend en heilzaam werken op hel menschelijk lichaam. "Naar wij vernemen, zal de Directie in verband met het 50-jarig Jubileum ontvangen op Woensdag 12 Mei a.s., des middags van 3—5 uur te haren kantore Keizersgracht 405 te Amsterdam. 9 George en Elisabeth tot Koning en Koningin van Engeland ge kroond Ged. Staten besloten een leening van 6 ton aan te gaan Dr. J. v. d. Kwast herdenkt zijn 25-jarige vestiging De Schaakclub Zierikzee viert haar zilveren jubileum Regen- of onweersbuien WEERBERICHT Hoogste barplmeterst. 762,7 te Haparanda Laagste 742,3 te Reval Verwacht tot den avond van 13 Mei: Meest zwaklkle wind uit uiteenloo,pende richtingen, nevelig tot Zwaarbewolkt of betrokklen met nog kans op regen of onweersbuien, weinig verandering in teml- peratuur. Zoo op: Zon onder: 13 Mei 4,11 7,42 Hoog- en laagwater te Zierikzee HoogwaterLaagwater 13 Mei 4,34 17,03 9,54 22,23 De rechtbank te Weenen heeft gis termiddag het vonnis geveld tegen de drie moordenaars van de dochter van den gezant van Paraguay, Ingrid Wiens- green. De béide oudste moordenaars, Schloegel en Fleck, werden tot den dood door den strop veroordeeld, de derde moordenaar, hij is nog geen 20 jaar, werd veroordeeld tot 16 jaar tucht huis. In den loop van Dinsdagavond zijn Schloegel en Fleck terechtgesteld. In de Ohimeesche provincie Foekïen, waa,r; de ziekte reeds een maand heerscht, heeft de builenpest een ontstellende om vang ,aan|genomien. Naar het schijnt heeft oiok de provincie Anhwei onder de epi demie te lijden. Verscheidene hon|derden imlenschen zijn in beide provinciën over leden. De vroegere minister-president van Portugal, Alfonso Costa, is plotse ling overleden. Costa was een der stich ters van de Portugeesche republiek. Hij was minister-president toen Portugal den wereldoorlog inging. Bij den laatsten staatsgreep is hij uitgeweken. Sindsdien woonde hij te Parijs. Op bevel van den Duitschen rijks minister van landbouw, Walter Darré, zijn alle functionarissen van den Natio- naal-Socialistischen boerenbond in West- falen uit hun functies gezet. De reden voor deze ontslagen wordt geheim ge houden, doch het gerucht is in omloop, dat malversaties zouden zijn ge pleegd ten bedragen van millioenen rijks mark.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1