ABDIJSIROOP Verkoudheid, hoest, bronchitis AKKER's verstèrkte ADVERTENTIES Vergadering Algemeene Vergadering MOLENAAR j. GE;ene. SUCCESJES Parijs Groen, en de gevaarlijke gevolgen daarvan. Sommige menschen, die wat vatbaar zijn op borst en keel denken, dat het nu eenmaal hun lot is 's winters te moeten hoesten, kuchen, hijgen en benauwd op de borst te zijn. Indien Gij tot diegenen behoort, probeert dan eens de nieuwe verstèrkte Akker Abdijsiroop die honderdduizenden hun levens-blijheid heeft teruggegeven. Reeds naenkél© lepels bemerkt ue dat dit middel U werkelijk zal kunnen helpen. De slijm, die op de borst drukte, en U benauwd maakte, komt gemakkelijk los. de hoestbuien wor den zeldzamer, lichter en verdwijnen, Uw adem haling wordt weer diep en geruischloos en de slijmvliezen vanUwborsten keel worden versterkt. De planten-extracten en de codeïne, de &rpotste hoest-bedwlnger, maken de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop tot ,,'s Werelds béste Hoest-siroop Verlaagde prijzen: f 0.75, f 1.25, f 2.-, f 3.50 p. flacon De ontwikkelingsdag voor den Zeeuwschen Landbouw Onder presidium van den algemeenen voorzittei van de Z.L.JVl., mr. P. Dielem'an is Zaterdag de 8e Zeeuwsehe ontwikke lingsdag voor den landbouw in het Schut tershof te Goes gehouden. De voorzitter wees er in zijn openings woord op, dat deze dagen ingesteld 'ziijn voor de jongeren, om hen. een beter in zicht in het landbouwbedrijf te geven, waarna hij het woord verleende aan ir. K. de Haan, die een inleiding hield over de verbetering van de rentabiliteit Van de suikerbietenteelt In de eerste plaats werd behandeld, welke standruimte het Imeest gewensdht is. Uit talrijke proefnemingen is gebleken, dat een verkleining van de standrujmte steeds een hoogere wortelopbrengst gjeeft Bovendien gaat het suikergehalte door verkleining van de standruimte nog om hoog, wat een buitengewoon giunstige omstandigheid is, daar bijv. door een hooge stikstofbemesting wel de wortel opbrengst Stijgt, maar tegelijkertijd bet suikergehalte vrij' sterk daalt. Wat is de meest gunstige stand? Uit talrijke proefnemingen is duidelijk ge bleken, 'dat vooral van 40.000 tot 70.000 bieten per H.A. de opbrengst snel toe neemt, daarna neemt de opbrengstver meerdering af. Waar men tot nu toe op 40 c.M.| rij en afstand zaaide, is het gewensdit voortaan op 33.3 e.M. te zaaien. Bij ge lijke zorg bij het doorhakken krijgt men automatisch 20 pet. imteer planten. Een nauwere Tijenafstand werkt zeer effec tief. Het meest gewensohte aantal bieten per H.A. is 70.000. Dit aantal verkrijgt men door' te zaaien op een rijenafstand vlam 33.3 c-M- en een afstand in de rij' van 39 'c.M. of resp. 40 en 32.5 c.M, Hierbij' is er op gerekend, dat door latere be werkingen en door ziekte enz1, nog 10 pet. der planten wegvallen. Uit hel resultaat van verscheidene proefvelden is gebleken, dat in het alge meen 100, mischien 120 K.G. zuivere stik stof per H.A. het maximtum rendement geeft op onze normale bietengronden. In de praetijk ziet men echter vaak veel groolere giften gieven. Stikstofgiften bo ven de 150 K.G» zuivere stikstof kunnen in de tegenwoordige omstandigheden fe vrijwel geen enkel geval rendabel 2ijn. Als meest geschikte vorm' wordt aange geven kalkamimonsalpeter, dat zoowel nitraat als ammoniak bevat. Het geven van de stikstofgift in drie keer wordt afgeraden. Het is overbodige moeite en gevaar voor uitspoeling bestaat er op onze goede bietengronden niet. Na eenige gedachtenwisselipg over het gesprokene werd gepauzeerd. Bij1 de heropening heette de voorzitter in het bijzonder nog welkom mej. I. Cammaert uit Hulst. De oud-leerlingen van de landbouw- huishoudcursusisen te Westkapelle (al len in 'dracht) zongen hierna, beginne'nlde met hun bondslied, enkele liederen op werkelijk uitstekende wijze. Vervolgens gaven dezelfde dames een aantal volksdansen ten beste, die op ka rakteristieke wijze uitgevoerd werden en veel £ij'val verwierven. Mej. Camimaert verzorgde daarbij de piano'begleidingt. In een korte toespraak zeide mej. Cam maert nog, dat zij' het betreurde, dat er alleen nog danseressen zijn en geen dah- sers. Dit ligt haar als een steen op het hart. Zij' hoopte, dat ook de Zeeuwsehe jongens zich voor de volksdansen zlullen gaan interesseeren. Dan was het woord aan dr. H. G. van der Wielen uit Bakkeveen, welke een causerie hield over [de waarde van den boerensta n [voor de samenleving Spr. vergeleek de Nederlandsche boe ren wereld met die van andere landen; el ders een groote eenvormigheid, hier een groote verscheidenheid. Ook is het be drijf in Nederland zeer intensief van opzet. In de eerste plaats is de landbouw van belang omdat zij ons volk voedt; in de tweede plaats is de boerenstand in zekere mate de vasthouder van onze cultuur. In 1880 had de boerenstand stil gestaan; de handel was richtinggevend. Vervolgens deed zich de felle crisis ken nen. 'Het overzeesche gebied kwam op liet Hollandsche platteland werd uit zijn dommel wakker. Een gedeelte moest verdwijnen en vele Hollanders trokken naar Amerik#. Afrika, waar vele van onze familieleden nog werkzaam' zijn. Anderen trokken naar de industriesteden In den boerenstand, die altijd achterbleef, greep een verandering plaats; deze ont wikkelde zich van een gesloten- in een exportbedrijf. Er moesten wegen komen, het land stelde zich in op de stad. Sommige bleven nog g'eïsoleerd, behiel den hun historische cultuur, andere wer den geheel in de moderne cultuur opge nomen. Er kwam in de dorpen een gees telijke verscheidenheid en ook een groo te .onkerkelijkheid. Sterke materieele ten- denzen, deden zich gevoelen. Er kwamen verbeteringen vooral voor de vrouw, maar ook groepeeringen, scherpere te genstellingen. Er kwam ook een stroo ming van cultuurloosheid. Hier in Zee land vinden we nog iets van een volks cultuur, al is er reeds veel verval. Wat de producten betreft, de buiten- landsche markten zijn gesloten, im'enmoet zich meer op eigen land toelegden. Hoe zal dat ^'ich ontwikkelen? Moet het be drijf meer mechanisch worden? Zalmen Z'cjh over de geheele lijn meer doen gelden? Met onze jongeren staan wij voor een moeilijk vraagstuk. Dat wordt niet zoomaar opgelost, doch zal geschie den met hen of zonder hen. Wil de boe renstand meespreken, dan moeten de jon geren zich herinstellen op de organische gemeenschap die verloren ging, op den bodem dien men bewerkt. Ook deze spreker oogstte veel dank van den voorzitter, die tegen 5 uur deze welgeslaagde 8e ontwikkelingsdag sloot. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 10 Mei. Inlandsche gra nen en peulvruchten. Het aanbod van alle artikelen was zeer klein. Gerst (che- valier) oneranderd f8.75—9.25; Haver blijft flauw gestemd f7.40—7.65; Erwten, kleine groene onveranderd f8.25—9.75; Schokkererwten onveranderd f 12—15; Br. Boonen vrijwel onveranderd f9—10.75; alles per 100 kilogram. ROTTERDAM, Veemarkt, 11 Mei. To- aanvoer 3941 stuks vee. 207 paarden; 4 veulens; 785 magere runderen; 854 vette runderen; 149 kalveren; 61 gras kalveren; 1533 nuchtere kalveren; 139 schapen en lammeren; 128 zuiglamme- ren; 4 varkens; 77 bokken en gei tem Vette koeien, le tot 76, 2e tot 67, 3e 53—62; vette ossen, le tot 73, 2e tot 67, 3e 5363; stieren, le tot 70, 2e tot 65, 3e tot 60; vette kalveren, le tot 95, 2e tot 80, 3e 55—65; schapen, le tot 55, 2e tot 49, 3e tot 39; lammeren, le tot 58, 2e tot 48, 3e tot 37; nuchtere kalveren, le tot 47, 2e 42, 3e tot 38; slachtpaarden, le to,t 57, 2e tot 53, 3e tot 47 ct.; per kilogram. Prijzen per stuk: Schapen le kw. tot 38, 2e tot 31, 3e tot 26; lamlmieren le tot 31, 2e tot 26, 3e tot 19; zuiglam1- imeren le tot 15, 2e tot 11, 3e tot 8; muiclhtere sladitkalveren le tot 12, 2e tot 10, 3e tot 8; nuchtere fokkalveren le tot 17, 2e tot 15, 3e tot 13; slachtpaar den le tot 275, 2e tot 205, 3e tot 140; werkpaarden le tot 310, 2e tot 260, 3e tot 160; hitten le tot 160, 2e tot 130, 3e tot 80; stieren le tot 340, 2e tot 300, 3e lot 200; kalfkoeien le tot 255, 2e lot 215, 3e tot 150; melkkoeien le tot 265, 2e tot 225, 3e tot 170; vare koeien le tot 195, 2e tot 165, 3e tot 130; vaarzen le tot 185, 2e, tot 155, 3e tot 110; pinken l.e lot 155, 2e tot 120, 3e tot 100; graskalveren le tot 80, 2e tot 60, 3e tot 40; bokken en geiten le tot 15, 2e tot 11, 3e toft 7 gulden. Vette koeien era ossen; aanvoer grea ter, ihamdel redelijk, prijzen iets stijgend. Stieren; aanvoer iets kleiner, handel wil lig, prijzen hoioger. Vette kalveren,; aan voer gewoon, haimdel vlot, prijzen stij gend. Schapen en, liamlmleren; aanvoer als vorige week, handel 'klalml, prijzen als gisteren. Ziiiglaimlmeren; aanvoer korter, handel redelijk, prijzen iets hoioger. Nuchtere slacht- en fbkjk|alv.; aanvoer iets korter, handel vlug, prijzen oimjhoiog gaand. Paarden; afanvoer ruimer, handel sleepend, prijzen onveranderd. Kalf- en mlelkjkjoeieinaanvoer kleiner, handel kallm), prijzen oploopend. Varekoeien; aanvoer kiorter, handel miatig, prijzen iets hooiger. Vaarzen en pinken; aanvoer klein, handel stil, prijZen honger. Graskalveren; (aan voer kort, handel tamelijk), prijzen, hon ger. Bokkien en geiten; aanvoer als vprilge wbek, handel vlug, prijzen iets hmoiger. TELEGRAMMEN Autobotsing etscht 3 dooden Maandagnacht om tien minuten over twee is op den grooten verkeersweg 's Hertogenbosch—Tilburg onder de ge meente Enschot een tragisch auto-onge luk gebeurd, dat aan drie personen het leven heeft gekost, terwijl één persoon is gewond. In een bestelauto, waarin behalve de bestuurder de 32-jarige A. van Dussel- dorp uit Princenhage, van beroep bak ker, nog gezeten waren zijn 31-jarige echtgenoote, hun 21/2 "jarig dochtertje en de vader van den bestuurder, dhr. J. C. van Dusseldorp. Onder de gemeente En- schot moest de auto een langs deni weg staande groote vrachtauto passee- ren. Deze vrachtauto, afkomstig uit De nemarken en geladen met visch, was geheel wit geschilderd. Het is daanom onverklaarbaar dat de bestuurder deze vrachtauto niet heeft gezien. Met een vaart van 100 K.M. moet de bestelauto den wagen van achteren heb ben aangereden. De bestelauto werd ge heel in elkaar gedrukt en de carrosserie drong 1 meter diep in de vrachtauto. Het bleek dat 3 'van de 4 inzittenden op slag waren gedood. Alleen de bestuurder bleek niet ernstig te zijn gewond. Hij had slechts een hoofdwonde. De man werd overgebracht naar het ziekenhuis te Tilburg. Het staat zoo goed als zeker vast dat de bestuurder in slaap was ge vallen toen de botsing geschiedde. De bestelauto was om' 1 uur uit Utrecht waar het gezelschap een feest had bij gewoond, vertrokken. De aanstaande Eerste Kamer verkiezingen In de heden gehouden openbare zit ting van het Centraal Stembureau te I 's-Gravenhage zijn alle voor de Eerste Kamerverkiezing ingediende candidaten- lijsten geldig verklaard. Weg,ens het ont breken v'hn de willigheids verklaring wer den de namen van de volgende cahdida- ten geschrapt: B. W. Th. van Slobbe van de R.K. lijst in Noord-Brabant, waar op als le candidaat voorkomt W. M. van Lanschot, D. Bartels van de in Gro ningen, Drenthe, Gelderland en Overijsel ingediende lijsten van de S.D.A.P., waar- op als le candidaat voorkomt P. Hiem- stra, J. L. Nijsingh van de in Groningen, Drenthe, Overijsel en Gelderland inge diende lijst van den Vrijheidsbond en J. Rustige van de in Noord-Holland en Friesland ingediende lijst van de Chris- telij'k Historische Unie. Uitgewekenen gearresteerd Het blad „El Mmndoi Oforero" deeljdie Maandagavond miede jdjat 80 vjan de 500 uitgewekenen in het Peruaansche consu laat-generaal te Miaèrid Zijtn gearresteerd verdacht van spio|ninage tem igjufiiste vjarn den) vijand. De opmarsch der regeeringstroépen Aan het fhoint van Toledo hebben de regeeriKiigstnoiepen over 1 K-M. hiu(n stel lingen verbeterd. Die voorposten der loy- alien bevinden zich thains palbiji de stad. Men verzekert dat teingevlOilgie van dezen oplmlarsch Toledo, bijna geheel Omsin geld is. Aan het flroint van de Jaramia hebben de opstandelingen terrein mdeten afstaan lopl verschillende p|iyiten gelegen ten Westen van het dorp Maipata de Tla- vina. i Diplomatieke besprekingen te Londen? De diplomatieke correspondent van de Englelsche „Daily Telegraph" schrijft, dat van de aanwezigheid van de vele voor aanstaande stafatslieden te Londen ge bruik zal wiorden gemlaalkit voor het voe ren vain besprekingen over de bestaande pplitieke vraagstukken. De Engelsche regeerimg laat haar aan dacht voor de gebeurtenissen in Midden Eluiopa niet afleiden! door de ontwikke ling im Spanje. Aan 'de andere kant, iaïdufs het blad, heeft het deze indruk gemaakt, dat de kleine Euroipeesche staten het oog zjoozoer op Engeland gericht houden. Het wordt steeds duidelijker dat de band Berlijn—Ramie geen indruk imaalkt op; de Donaustaten, die van een gezlondem, bouw; z ijn. Zij beschouwen dit veel eerder als een gevaar dan ials een punt vlain stabilisatie. Verbod onnoodlge Oceaanvluchten De Amdrikaansche onderstaatssecretaris van Handel heeft aangekondigd, 'dat hij: voornemens is onmondige vluchten over den Oceaan, zooals die van Dick Merrill en de tocht oiml de wereld van Amielia Earhairt te verbieden. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT De secundaire depressie, die Maandag over de Golf van Biscaye lag, ontwik kelde zich tot een afzonderlijke kern van lage luchtdruk. De hooge druk trok zich dientengevolge uit het Zuidoosten geheel terug, doch hield in het Noord oosten stand. In het Noordwesten op IJsland bleef de luchtdruk laag. De lucht- drukverschillen in het geheele waarne mingsgebied blijven slechts gering, zoo dat over het algemeen slechts zwakke, plaatselijk matige winden waaien. Aan den ingang van Het Kanaal is de lucht meest betrokken met plaatselijk regen. Verscheidene stations in Noorwegen en Denemarken, Zuid en West Duitschland, België en het Zuidwesten van ons land meldden Maandag onweer met groote hoeveelheden regen. Dijon had 40 m.Mi. neerslag. Over het algemeen heerscht in het ove.rige deel van het waarnemings gebied zonnig weer. Aangezien de de pressie weinig neiging tot verplaatsing Vertoont, moet voor onze omgeving wor den gerekend op handhaving van den thans bestaanden weerstoestand, n.l. zwakke tot matige winden uit Ooste lijke richtingen, meest zwaar bewolkt of betrokken lucht en nog kans opj regen- of onweersbuien. Verwacht mag worden dat de temperatuur nog iets zal stijgen. De Heer en Mevrouw KORTEWEG- d'Harvant geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun Doohter s CHRISTINE GERHARDE. Haamstede, 9 Mei 1937. Geboren: MARINUS, Zoon van O. P. KOMMER en H. KOMMER—Alburg. Den Helder, 10 Mei 1937. ADjelier8traat 25. Heden overleed, Da een lang durige ziekte, onze lieve Vrouw, Moeder, Behuwd- en Groot moeder, Hendrika Franclna van Burgh Berwald, in den onderdom van bijna 60 jaar. Zierikzee, 10 Mei 1937. Uit aller naam, P. VAN BURGH. Heden overleed, tot onze droefheid, ons Zoontje, JACOB, slechts één dag oud zijnde. 8t.-Annaland, 9 Mei 1937. A. C. GELUK. E. GELUK-Van Putte. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen na het overlijden van onze lieve Zuster en Tante, CATHARINA JACOMINA VAN POORTVLIET, zeggen wij hartelijk dank. Zierikzee, 11 Mei 1937. Uit aller naam, Wed. L. TEN HAAF— van Poortvliet. C. J. DE KOSTER en A. T. M. DE KOSTER-v. d. Ven zeggen mede namens wederzijdsohe familie hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling voor en bij hun huwelijk ondervonden. Haamstede, 11 Mei 1937. Denkt om de welke hedenavond 8 uur plaats vindt in het //Huis van Nassau" A. KIEVIT zal spreken over De aanstaande Verkiezingen Entree vrij Debat vrij Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek G. A. ,;PUTTERSHOEK" Oproeping aan de Leden tot het bijwonen van de op Donderdag 20 Mei 1937, ten 11.30 ure v.m., In het Nutsgebouw, Oppert No. 81, Rotterdam Balans en Winst- en Verlies rekening liggen acht dagen tevoren op het kantoor der Fabriek ter inzage Vóórvergadering In Zeeland op Woensdag 19 Mei a.s., 10 ure v.m-, in Hotel „Juliana", Zierikzee Overschrijving van aandeelen vanaf half negen Namens het Bestuur: W. H. DE VOS, Voorzitter. P. SCHOUWENBURG, Secretaris. te Verkooping Anna Jacobapolder. Notaris B1EREN8 te 8t.-Annaland zal, ten verzoeke van Mej. de Wed. M. C. GILJAMvan Moort, bij het door haar bewoonde Café te Anna Jacobapolder, op Donderdag 13 Mei 1937, des namiddags half drie, in het OPENBAAR VERKOOPEN: tegen contante betaling Meubilaire Goederen, bestaande uit: Spiegel, vulkachel, klok, marmeren klokstel, keukenkast, trog, wasohbank, petroleumstellen, inmaakpotten, weegbasoule met ge wichten, kleeden, glas- en aardewerk, dekens, winkelinventaris, en hetgeen meer zal worden geveild. /^vndergeteekende maakt hierbij bekend, dat hij zich heden als gevestigd heelt te Sirjansland. Hopende door nette en vlugge bediening het vertrouwen waardig te worden. Aanbevelend, Ongelezen Couranten te koop, 5 ets. per K.G., aan het Bureau van dit blad Van 1-4 regels 10,60. U koopt nergens voordeeliger brillen van de eenv. tot de allernieuwste mod. in gr. keuze voorr., P. P. Dekker, Gedipl. OptioieD, Stavenisse, Tel. 21 Met de Pinksterdagen op een nieuw Coursing- of D.C.R.-Rijwiel is een genot. Grootste keuze in het Rijwielhuis, LaDge Nobelstraat. Laat voor de Pinksterdagen Uw Rijwiel geheel nazien en tevens lakken en biezen, dan rijdt U veilig en komt weer als nieuw voor den dag. - Rijwielhuis, Lange Nobelstraat. Steeds voorhanden alle soorten VISCH en KAAS W. M. MOL, Kerkstr., Oosterland. Prima Bamboe Boonstekken uit voorraad leverbaar. A. L. KLOMPE, Zierikzee. Elec. Waschmachine (splinternieuw) billijk te koop. Plein //Huis van Nassau". Prima Wekkers f 1,50 Polshorloges f2,inkoop oud Goud R. v. d. BIJL, Zierikzee Te koop: MOTORCARRIER, 5Vs P.K., prima in orde, eleotr. licht, tegen lagen prijs. Brieven onder letter J, Bureau v. d. blad. Twee beste Vaarskalveren te koop, pl.m. 4 weken oud. Adres C. Hanse Mz., Arkelweg, Kerkwerve Wie wil f 4000 geven voor eerste hypotheek op gebouwen, waar een ruime overwaarde is. Brieven No. 40, Bureau v. d. blad. geschenken, damesen heeren- arvibandhorloges zijn steeds welkom, prima werken vanaf f 3,25, bij firma o. van tilburgden boer. uit voorraad, leveTbaar. M. W. MOL, Tel. 37, Nieuwerkerk. Handgelezen le nab. Ceka Boonen a f 16,-. Prima ongelezen ongekeurde Ceka Boonen f 12,50 en Br. Klaverzaad a f 0,72. 0. v.t d. SLUIS - Roode Dorp - Zierikzee. WOONHUIS TE HUUR met groote Tuin. Te bevragen bij M. P. DE BIE, Hoofdpoort&traat, Zierikzee. Te koop: Een Vaarsje van 5 maanden. T. DE GLOPPER, Ellemeet. Te huur tegen billijken prijs: Gemeubileerd Zomerhuisje. Inlichtingen W. T. v. d. WENDE, Vrachtrijder, Renesse, Tel. 16. Tevens uitgestrekte Kampeerterreinen, prachtig gel. Te koop: Handgelezen Br. Zaaiboonen. Wed. P. MOL, Sirjansland. Te koop of te huur: Een net BURGER-WOONHUIS Te bevragenNieuwe Haven D 44 verloreneen gouden schakelarmband aan strand westenschouwen, tusschen toledo's weegje en de punt. tegen goede belooning terug te bezorgen bij firma c. van tilburg den boer, havenplein, zierikzee. 4 nette heeren zoeken 4 nette dames om de Pinksterdagen gezellig door te brengen. Br. met portret aan den agent J. P. v. d. Velde, Br'haven. Heer vraagt met 1 Juni te Zierikzee, liefst buiten de stad, eenvoudig, goed Kosthuis met vrije zit- (en) slaap kamer. Br. onder no. 80 btir. v. d. blad. Gevraagd Een Schildersknecht zoo noodig intern. J. C. v. STRIEN, Haamstede. Wegens ziekte direct gevraagd Juffrouw voor de huishouding, hulp aanwezig 's morg. van 8-12. Brieven onder lett. T, Bureau van dit blad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 3