ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE iim opoENoi ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 Effectenbezitters en Simmers Co., 's Gravenhage, Heelsumstraat 62 Zierikzee, St. Domusstraat D 252 OPENBARE VERGADERING De Kern ZATERDAG 8 MEI 1937 ABONNEMENTi Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikxee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 Directeurs A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur i M J, KOSTEN Uitgavei N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13415 ADVERTENTIES, ran 1—4 regels 80 cent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 40 oent per regel. Bij [oontraot belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur De ramp van de «Hindenburg» Ernst Lehmann overleden Dr. Eckener voor de radio De balans van de ramp De ondergang van het trotsche lucht schip „Hindenburg", dat volgens vaste plannen en tijden het luchtverkeer tus- schen Duitschland en Amerika onder hield, treft het Duitsche volk diep, al is het niet verslagen. Men zal het werk van graaf Zeppelin met enrgie voort zetten op de reederij, waarvan de direc teur, Ernst Lehman, bij de ramp om het leven kwam. Lehman was de rech terhand van dr. Eckener, Met hem werk te hij niet alleen aan tal van nieuwe ideeën ter verdere vervolmaking van het lucht schip, maar hij ondernam ook, als com mandant, 272 tochten met de Zeppelin LZ 127, welke tot eind 1935 niet minder dan 505 luchtreizen had uitgevoerd. Na tuurlijk was dr. Eckener erg onder den indruk van deze ramp. Hij vertoefde in Oostenrijk, maar vloog onmiddellijk naar Berlijn, waar hij, na aankomst, bespre kingen voerde met de autoriteiten. Eckener's radio-toespraak Vrijdagavond heeft dr. Eckener voor de gezamenlijke Duitsche zenders en voor den kortegolfzender met naar Amerika gerichte stralen, een rede gehouden naar aanleiding van het ongeluk van de Hin denburg. Hij zeide o.m.: In de dagbla den zijn uiteenloopende berichten ver schenen over het ongeluk te Lakehurst, Eerst na een zeer nauwgezet onderzoek zal men kunnen vaststellen, welke de oorzaak is van het tragische verlies van het schip en van zoovele opvarenden- Natuurlijk moet dan ook de vraag naar een mogelijke sabotage, waaraan ik, naar ik moet bekennen, in het eerste oogen- blik gedacht heb, aan de orde komen., Maar op grond van de laatst binnen- gekomen berichten en in aanmerking ge nomen de uitstekende organisatorische maatregelen van de Amerikaansche re geering, blijft voor deze eventualiteit, slechts een zeer geringe waarschijnlijk heid open. Meer voor de hand komt dan ook het vermoeden te liggen, dat be paalde electrische verschijselen samenhangende met de weersomstandig heden, een rol gespeeld hebben. Ten einde een grondig onderzoek mogelijk te maken heeft minister Goring een com missie ingesteld, die zich Zaterdag aan boord van de Europa naar de Vereenig- de Staten begeeft. De droeve balans Nog steeds is men in de ruïnes van de Zeppelin aan het zoeken naar lijken van vermisten. De kracht van de ex- ploisie was echter zoo groot, dat het mogelijk is, dat er niets meer wordt gevonden. Van de 26 lijken, die geborgen zijn en die ondergebracht zijn in de groote han garen van Lakehurst, waar de „Hinden burg" anders plaats zou hebben gevon den, is nog geen enkele geïdentificeerd kunnen worden. Er waren 97 personen aan boord, on der wie 36 passagiers en 61 leden der bemanning hebben het leven verloren, benevens een employé van het vl,ieg- 1 veld. De waarschijnlijke oorzaak Gelijk gekend, was de „Hindenburg" door slecht weer opgehouden, en liet pas om 7.20 de trossen vallen, om door de 200 man hangarpersoneel naar den aanlegmast getrokken te worden. Al dien tijd liet de „Hindenburg" gas ontsnap pen om te dalen. Daarom gelooven de meeste deskundigen, dat de waarschijn lijkste oorzaak van de ramp is, dat een vonk van een der dieselmotoren het gas heeft aangestoken, dat uit de kleppen aan het achterschip ontsnapte. Deze vonk is waarschijnlijk ontstaan, toen de motor „achteruit" werd omgeschakeld, om het luchtschip vaart te doen verminderen bij het bereiken van den aanlegmast. Met betrekking tot de verzekering van d e „Hindenburg" kan nog wor den gemeld, dat in totaal te Londen 500.000 pond sterl. was verzekerd, waar van vermoedelijk 70 pet. op het conti nent ondergebracht en 30 pet. (ongeveer 167.000 pond sterling) door Londensche verzekeringsmaatschappijen en „underwri ters" gedekt was. Verklaringen van passagiers De Amerikaansche bladen bevatten ver klaringen van een van de vrouwelijke passagiers van de Hindenburg. Ik was met vijf vrouwen en nog een jongmeisje aan boord van het luchtschip. Toen het schip in brand raakte, heb ik niemand van hen gezien. Ik ben rustig op mijn plaats gebleven en toen wij in aanra king kwamen met den grond, kon ik er uit komen en mij in veiligheid bren gen. De vrouw had alleen een paar lichte verwondingen aan de wangen. Zij verklaarde zeker opnieuw met een lucht schip mee te zullen vliegen, als de ge legenheid zich voor deed. Een andere passagier, de heer George Grant uit Londen, zeide uit het branden de luchtschip gesprongen te zijn, toen dit nog ongeveer 15 a 20 voet van den grond was. Hij had aan den rug verwondingen opgeloopen. Ook hij was niet bevreesd geworden voor eventueel© volgende tochten met een luchtschip. speculanten. Weet U wat U moet aaDgeven? En wat U niet behoeft aan te geven Laat U deskundig voorlichten, dan voorkomt U moeilijkheden Door ONWETENDHEID betaalt U meestal te veel Nationaal Socialistische Beweging in Nederland ALGEMEEN LEIDER: lr. A. A. MUSSERT Hoofdkwartier: Maliebaan 35, Utrecht op Dinsdag 11 Mei 1937, In de Concertzaal te Zierikzee waar zal spreken Kameraad H. C. Nije Lid der Provinciale Staten van Zuid Holland over het Nationaal Socialisme Aanvang 8.15 uur n-m. Debat vrij! De leiding behoudt zioh het recht voor, zonder opgave van redenen, personen den toegang te weigeren - Toegangsprijs 20 cent. Werkloozen 5 cent Moederdag Een taart voor de Koningin Ter gelegenheid van de viering van den Moederdag zal najn'ens jde Neder- landsche banketbakkers-vereeniging a,£(n de Koningin een „Moederdagtaarrt" worden aangeboden. Bij het verzoek aan de K|0|- ninginf oim dit gebak te willen aanvaarden heeft de gedachte voorgezeten lojm in de Koningin als 's lands imloeder alle Neder- landsche moeders te ©eren. Eenige afgevaardigden van het hoofd bestuur der vereeniging zullen de taart aanbieden'. 30 duizend gulden aan diamant gestolen Ten kantore van een te Amsterdam gevestigde handelaar in diamant, ver schenen nl. Woensdag j.l. een drietal personen, die zich uitgaven voor Ame rikanen (een hunner bleek later een Belg te rijn). Ze deden het voorkomen alsof zij zeer veel belang stelden in de partijen diamant welke de Amsterdarnsche firma hun kon loonen. Den geheelen dag brachten zij door met het bekijken van verschillende par tijen en tenslotte deelden zij mede bereid te zijn een flinke, uitgezochte' collectie le koopen, al wenschten zij toch nog een paar dagen bedenktijd. De handelaar stemde hierin toe, waar na zij vroegen de uitgezochte partij te mlogen cacheteeren. Dit wil zegglen, dat de diamanten, waarop hun keuze ten slotte was gevallen, in een enveloppe werden gedaan, welke enveloppe daarna verzegeld werd, hetgeen de Zekerheid biedt, dat inderdaad dezelfde steenen worden geleverd als zijn uitgezocht. De partij' werd gecacheteerd en in de brandkast opgeborgen. Vrijdagmorgen zouden de vreemdelin gen de diamanten koan'en halen en betalen maar de heeren lieten zich wachten. Toer. dc koopman de enveloppe eens ging nakijken, bemerkte hij, dat de zich daarin bevindende diamanten uit „stukjes glas" bestonden! De .^heeren" hadden blijkbaar de enveloppen vlug verwisseld. Lawaaimakers worden gecontroleerd Reeds sedert 1 November zijn er be paalde grenzen vastgesteld voor het la waai, hetwelk een amtoi of ;m|0|torfiets ten hoogste ;m'ag prjOjdiueeereo. Zoo oilafg een motorrijtuig v|qlgens de bij het reglemlent beboerende beschikking geen grjopter la waai rbaken dan overeeniklqmlt imlet een geluidssterkte van 85 decibel. De ge luidssterkte van den hoorn, welke bin nen bebouwde koimlmlen w|0irdt gebruikt, m|ag| niet groot er zijm dan 95 decibel. Tot nu toe waren deze voorschriften ;m'in of imleer een do|0|de letter, wamt jo|ml de bijbehoiorende Controle luit te oefenen .moet imem de geluidssterkte kunnen im(ete|n| Zoo'n instrument heeft imbn thains voor handen, zoodiat 'Controle op de la waai- zondaars binnenkort Zal worden toege past. j TOONEEL EN FILM Kapitein Blood. Dr. Peter Blood, wordt, als hij' een vriend, die in een opstand legen Koning James II gewond is, verpleegt, als slaaf naar Jamaica ge zonden. Hij! werd eigendom van Bishop, een w'reeden suikerplanter, die hem op aandringen van zijn nichtje, Arabella, koopt. Als Arabella hoort, dat deze jonge flinke man een dokter is, zorgt z'ij1, dat hij als lijfarts Van den Gouverneur van Jamaica wordt ©©ingesteld. Bishop tracht hem nu op alle (mogelijke manieren het leven zuur te maken, Zoodat Peter op een ontvluchtingsplan zint. Als op zekeren dag Spaansche zeeroovers het stadje ajanvallen, weet Blood met zijn vrienden te ontsnappen. Zij overmeeste ren het Spaansche zeerooversschip en kiezen daarmee zee. Hiermede neemt Blood's zeeropv'ers- loopbaan een aanvang. Hij. wordt de schrik der zeeën en speciaal de schrik dér koningen van Spanje en Egeland Op het hoogtepunt van zijn carrière sluit hij een bondgenootschap met Levaslseur, een even beruchte Franstfie zeeroover. Laatsgenoemde verovert een schip, waar op Arabella Bishop zich bevindt in ge zelschap tf&n Lord Willoughby, een ge zant van den koning van Engeland. Levasseuf neemt beiden gevangen en is bereid ze vrij te laten tegen een fabel achtig losgeld. Hij wil dit gield echter voor zich alleen houden, zonder Blood z'ijn aandeel te doen toekomen. Als Blood onverwacht terugkeert, roept deze Le- vasseur ter verantwoording. Een hevig duel vólgt, waarin Levasseur wordt ge dood. Bishop laat Arabella nu aan boord van z'ijn schip brengen, w aar hij haar zijn lief de verklaart. Arabella is echter van af schuw' vervuld jegens den man, dien zij eens hoogachtte, doch'nu een moordlustig piraat was geworden en slingert hem de heftigste verwijten naar het hoofd. Lord Willoughby, die inmiddels ook aan boord was gebracht, deelt Blood mede, dat hem en z'ijn 'mannen door Koning Wil lem III, den opvolger van James II, genade werd geschonken en, dat hij als officier bij' de Engelsche zeemacht is aangesteld. Blood zet koers naar Port Royal om Arabella naar haar 'bestemming te brengen, doch op ©enigen afstand be merken z'ij, dat Port Royal aangevallen wordt door Fransche oorlogsschepen. Blcod zet Arabella op het strand aan land en besluit, als hij van Willoughby verneemt, dat Engeland en Frankrijk in oorlog Zijn, te hulp te snellen. In een ontzettend zeegevecht weet Blood de zege te behalen en zeilt de haven binnen. Willoughby is woedend als hij bemerkt, dat Bishop, inmiddels tot Gouverneur be noemd, z'ijn stad in den steek heeft ge laten Tn oorlogstijd, om jacht te maken op Blood. Hij besluit daarom Blood tot Gouverneur te benoemen. Blood en Willoughby begeven zich naar het Gouvernementspaileis'. In den tuin ontmoet Blood Arabella. Deze is zeer verschrikt hem te zien, daar zij weet, dat haar oom ieeder ©ogenblik kan arriveeren. Als Bloot weigert weg te gaan, smeekt rij herb en bekent, dat Zij hem liefheeft. Als Bishop de trappen van zijn paleis betreedt, deelt Willoughby hem m'ede, dat hij wegens het verzaken van Zijn plicht, ontheven is uit zijn functie van Gouverneur. Bishop meent, dat het een grap is, doch als hij! Zijn werkkamer be- i treedt, ziet hij Zijn doodsvijand in vol ornaat in zijn stoel zitten. Arabella smeekt hem om genade voor haar oom en Blood strekt vergevings gezind zijn hand- uit fer begroeting, met een minzaam „Goeeden morgen, Oom!" JUBILEUM Dr. J. V. d. KWAST Woensdag 12 Mei a.s. herdenkt dr. J. van der Kwast het feit, dat hij een kwarteeuw geleden zich te Zierikzee als arts vestigde, een feit, dat door een comité, gevormd uit zijn vele patiënten in welke commissie zitting hebben ge nomen de heeren J. Verstelle, P. J, Bierens en J. van Ballegooien, zal wor den herdacht. Dr. van der Kwast werd in 1875 te Amsterdam geboren, waar hij lager en middelbaar onderwijs ontving en studeer de aan de universiteit, aan welke hooge- school hij op| 1 Juni 1907 tot arts werd bevorderd. Zijn studie werd na zijn pro- paedeutisch examen, van 1900 tot 1901 onderbroken, toen hij, als velen in die dagen, boeken en dictaten in een hoek wierp, om ze in te ruilen voor Mauser en bandelier, teneinde actief deel te ne men aan den 'worstelstrijd der Trans- dalers. Als lid van het internationaal politie corps kwam hij te Germiston ter be scherming van de mijnen, die, toen hij daar aankwam, in het brandpunt van den strijd kwamen te liggen. In 1901 keerde hij vele ervaringen rijker, behou den in het vaderland terug, waar hij zich weer liet inschrijven als student aan de Amsterdarnsche universiteit. In 1907 haalde hij het artsendiploma. De jonge dokter vestigde zich toen in Hulst, waar hij een half jaar ver bleef, om deze plaats met Nieuw-Beijer- land te verwisselen. Na vier jaren daar de practijk te hebben uitgeoefend, kwam dr. van der Kwast naar Zierikzee, waar hij 12 Mei een kwarteeuw woonachtig is. Reeds spoedig ging zijn belangstel ling uit naar de politiek dezer gemeen te. Van 1917—1918 kreeg hij zitting in den raad en na een pauze van vier jaar weer, en ditmaal langer, n.l. van 1922—1935. Verschillende zaken trokken in dat col lege zijn belangstelling en menig lijvig document werd door hem opgesteld, ter tafel gebracht en toegelicht. Het waren vooral de kwesties, de volksgezondheid betreffend, die zijn aandacht hadden. Zijn vele patiënten willen hem op 12 dezer, bij dit zilveren herdenkingsfeest huldigen, waarmede bovengenoemde com missie zich heeft belast. H.H. Correspondenten die ons de PRE DIKBETJKTEN op geven, worden verzocht zulks voor taan IN HET BEGIN DER WEEK te doen, opdat de geheele lijst Donderdags kan worden gepubli ceerd. DE REDACTIE Ernst Lehmann, de bekende Zeppelin-comman dant, overleden Dr. Eckener spreekt voor de Duitsche zenders over de ramp In de Landsmoeder alle Neder- landsche moeders geëerd Diamanthandelaar te Amsterdam voor 30 mille benadeeld De sportwedstrijden van Rust Roest op den Hemelvaartsdag Iets zachter Barometerstand van hedenmiddag 12 uiur. WEERBERICHT Hoogste barioimeterst. 770,9 te Haparanda Laagste 756,4 te Isafjord Verwacht tot den avond van 9 Mei: Zwakke tot (matige wind (uit Noordelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, kans op nachtvorst, over dag iets zachter. Zon op: Zion onder: 9 Mei 4,16 7,37 10 Mei 4,15 7,38 Nieuwe Maan 10 Mei 1,38 Hoog- en laagwater le Zierikzee HoogwaterLaagwater 9 Mei 1,13 13,46 6,50 19,08 10 Mei 2,04 14,37 7,35 19,53 Houdt zich goed ondanks zijn 70 jaar. Eens hulpeloos door rheumatische pijnen Ben oiude man vrijwaart zich vojOfr goed van rbeum'atische pijnen: „Mijn vader ge bruikt Kruschen Salts reeds gedurende een paar jaren en zbiu er voioir geen geld ter wereld buiten willen. Vroeger w'as hiji beslist hulpeloos d|0|or de rheumlatische pijnen, doch ik kan gerust beweren, dat Kruschen Salts een nieuwe Milan van hem] gemlaakt heeft. Hij' is bijna 70 jaar en dat hij kras is nou, dat beloof ik) U". Mevr. F. G. Kruschen Salts is een mlengsel van zes minerale zouten, waarvan elk een directe of indirecte werking heeft bij de bestrij ding van rheumatische aandoeningen. Een enkéle flacloin Kruschen Salts zal U over tuigen, dat rheumiatische pijnen eenvoudig niet bestaan kunnen in een lichaaiml, dat zijn „kleine dagelijikscbe dosis" krijgt. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 0.40, 0.75 en ƒ1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Maatschappij, Amsterdam^, voorkomt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1