ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 7 MEI 1937 !ÏH OPÜEH ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 DIENSTPLICHT. DE «KIEVIT» VLEUGELLAM De Kern --f. ABONNEMENT Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt dagelijks. Tel, No. 32. - Giro 137677 Directeur i A. J. DE LOOZE Oligever-RedacteurM. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13414 ADVERTENTIES: ran 14 regels 80 cent, ran 4 regels en daarboven 20 cent per regel. Reclames 40 oent per regel. Bij {contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Onderzoek van Verlofgangers. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bakend, dat het onderzoek van verlofgangers, bedoeld in artikel 41, derde lid, der Dienstplichtwet, voor deze ge meente zal worden gehouden te dezer stede in het Raadhuis, op Woensdag 9 Juni 193 7, des namiddags 2 uur. WIE BIJ HET ONDERZOEK MOETEN VERSCHIJNEN Aan het onderzoek moeten deelnemen de tot de landmacht behoorende groot verlofgangers, ingelijfd voor een der lich tingen 1925 en 1928. Zij, die voor een dezer lichtingen zijn ingelijfd, maar tengevolge van uitstel van eerste oefening of om een andere reden de eerste oefening tegelijk met een an dere lichting hebben volbracht, moeten zich niettemin aan het onderzoek onder werpen, voor zoover zij althans niet behooren tot hen, die daarvan zijn vrij gesteld. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de bekendmaking aangeplakt aan het Gemeentehuis. Zierikzee, 5 Mei 1937. De Burgemeester voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE. GEWIN EN IDEAAL 's Werelds grootste assurantiefirma Als we de geschiedenis nagaan van de grootste en roemruchtigste handels huizen, die de wereld bezit, dan treft het ons steeds weer, dat zij uit zulke bijzonder kleine bedrijfjes zijn opge groeid, terwijl bijna altoos onverbidde lijk de zaken, Welke van den aanvang af grootsch en geweldig zijn opgezet, weer zijn weggevaagd en in het Niet verdwenen. Een patriarchale eenvoud, een natuurlijke groei, een rustige „kinder kamer" schijnen altijd de levensvoorwaar den te moeten zijn voor de ontwikkeling van een firma, welke voorbestemd is, in later jaren een bestaan te voeren, dat heel de wereld beïnvloedt, en er zouden voorbeelden te over zijn te noemen, om deze bewering mee te staven. Het be stek van dit artikel gedoogt echter niet, dat we al de firma's welke aan deze wet gehoorzaamden, opsommen. Het is beter, alleen hier te wijzen op Lloyds of London, 'swerelds grootste assu rantiefirma, die een ontzagwekkenden in vloed uitoefent op den internationalen, handel. In de eerste jaren van de achttiende eeuw was Lloyds niets anders dan een herberg in Londen, die in het bijzonder werd bezocht door scheepseigenaars en reeders, die er bij een kop thee, of een warmen schotel hun belangen bespraken. Lloyds deed zijn best, hen niet alleen goed te eten en te drinken te geven, maar ook om hen te voorzien van de laatste scheepstijdingen. Onvermijdelijk kwam men ertoe, middelen te beramen, teneinde zich zoo goed mogelijk te dek ken t egen de geweldige verliezen, welke toendertijd nog zoo héél vaak de reeders dreigden. Een nog uiterst primitieve wijze van verzekeren begon op te komen. De „Lutine" veroorzaakte een „krach" De tijd ging voort en het scheen, of er niets buitengewoons geschiedde. Het leven had toen nog geen tempo, de wereld veranderde nauwelijks, en het koffiehuis van Lloyds bleef, wat het al tijd was geweest: een goede herberg voor scheepseigenaars en hen, die het risico en de winst met hen wil den deelen. Engeland rustte een schip uit, dat een ongehoord kostbare lading aan goudstaven kreeg. Bezoekers van Lloyds koffiehuis namen de assurantie op zich en de „Lutine" leed schipbreuk op de reede van Terschelling en ver ging met man en muis. Een slag, die bijna alle verzekeraars ruïneerde! Maajr een jongeman, John Julius Angers te in, die rraast den ouden Lloyd in de zaak was gekomen, rustte een expeditie uit, om te pogen, iets van de schatten der „Lu tine" weer naar de oppervlakte te bren gen. Deze poging mislukte. Het eenige, wat de zee teruggaf, was de scheepsklok van het schip en deze klok werd in de gelagkamer opgehangen, ter j herinnering aan deze tragische gebeur- tenis. Maar: tevens was haar een func tie beschoren! Sindsdien werd deze klok geluid zoovaak scheepstijdingen binnen kwamen; éénmaal voor slecht nieuws, wanneer een schip vergaan was, twee- maal, wanneer het in behouden haven was geland. En dit is zoo gebleven tot op den dag van heden, inu Lloyds een wereldfirma geworden is. j Men kan de klok niet terug zetten I De oude Lloyd stierf en in het jaar 1770 werd de herberg geleid door An- gerstein, die ook persoonlijk deelnam aan de assuranties, maar nimmer het volle risico alléén wilde nemen. Groepen as- suradeurs zaten aan de verschillende ta- fels en zoo werd de schade steeds over I velen verdeeld. Deze methode bleef mien huldigen: bescheiden winsten en kleine j risico. De kellners waren tegelijkertijd j verzekeringsklerk en de 19e eeuw moest aanbreken, eer een gebouw betrokken j werd, dat iets ging lijken op de behui- t zing voor assuradeurs. Angerstein was toen al een bejaard man. Hij hield niet van het nie.uwe Lloydsgebouw. Maar men kan de klok niet terug zetten en naast hem was de jonge* doortastende Jonathan Blake ko men staan, een man, die den kenteren- den geest des tijds besefte en die be greep, dat men een zaak niet om der wille van de gemoedelijkheid kunstmatig klein kan houden. De strijd, dien Blake heeft moeten doorzetten, heeft al zijn geestkracht op gevorderd en vormt de eeuwige strijd tusschen het materieele en het ideële, dien wij telkens weer zien ontbranden. Groote gemeenten en de steunregeling Ten stadhuize 'te Rotterdam' is een bij eenkomst gehouden1 van die vertegenwoor digers van de gem!een>tebest|u|nen vain Amlsterdaimi, Eindhoven, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, Rotterdam! en Utrecht. Besproken is de wenpdhelijkjheid bij de regeering stappen te doen om te kjojmen tot verbetering van de Rijkssteunregeling voor werkl|0|ozen op verschillende punten. De aanwezigen hebben op zlich genomen hieromtrent overleg te plegen met hun gemeentebesturen, waarna eventueel aap den minister van Soldi ale Zaken zal wor- den gevraagd over deze onderwerpen gein bespreking toe te staan. j Naar wij vernemen hebben de genpeun!- j de gemeentebesturen speciale verlangens ten aanzien van de gelzïns toelagen voor inwonende werkloplZen ien de ondersteu ning) van de zg. 'Zelfstandigen, welke laat ste categorie thans geheel ten laste van de gemeenten komt- VERSCHILLENDE BERICHTEN Twee kinderen verdronken Woensdagmiddag is het nog geen 2-j. dochtertje van J. Jansen te Woierden 1 verdronken. Toen de im|oieder het hio|d miste vond zij het in een sloloit. Hoewel direct kunstmatige ademhaling werd toe gepast kon imien er niet in slagen de levensgeesten weer op te wekken. Ongeveer tegelijkertijd werd noig een verdrinkingsgeval gemeld. Een eveneens bijna 2-j. meisje van den heer Stevtens, werd eveneens levenloos uit het water opgehaald. Kunstmatige ademhalingmocht ook hier niet meer baten. Beide kinderen Zouden deizier dagen twee jaar igeworjden zijn. KORTE BERICHTEN De internationale commissie t|0|t ver lichting van den njood veroorzaakt door voedselgebrek heeft gerapporteerd, dat duizenden uitgehongerde bewoners van de door hongersnood geteisterde Ghi-nee- sche provincie Kweitsjou dit gebied langs de rivier Nanjmïn ontvluchten en zich inmiddels in het leven trachten te houden door het eten van boomschors en leem!. Tevens heerscht in het Zuiden der prpv. Foekin builenpest, die alleen reeds in Fpetsjang 400 mensdhenlevens heeft ge- ëischt. In Hpean meelm|t de epidemie ver- pmtriustwiekkende vonmlen aan. Hier zijn reeds 200 mensdheni gestorven. Wederom! heeft een nieuwe Douglas DC 3 de verre reis van Amerika naar Nederland goed volbracht. Ditmaal w.as het de Torenvalk, die, bestuurd jdoiqr ge zagvoerder Sillevis, op Schiphol Woens dagmiddag om! vier uur vijftien is ge land, m;a uit Cherbourg te zijn overge vlogen. Dit is de 7de DC 3, die thania in het bezit van de KLM is. Nog! 4 an dere machines van hetzelfde type wor den binnenkort verwacht GEMEENTERAAD ST.-ANNALAND Geen bedijking van schorren Het landbouwverlof Arbei ders in Duitschland Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 4 Mei. Na voorlezing van het ambtsgebed en goedkeuring der notulen doet de voorzitter een mededeeling om trent het opgevatte plan om te komen tot bedijking van schorren. Hij heeft een onderhoud gehad met den hoofd ingenieur van den technischen dienst Deze meende geen gunstig advies aan de regeering te mogen doen op tech nische gronden. Er bestaat n.l. moge lijkheid dat in de toekomst door stroom- verlegging het schor zou afnemen. Bo vendien zouden de eventueele kosten ook een groot bezwaar vormen, daar de kos ten, op 3 a 4 ton geschat voor dei helft gedragen zouden moeten worden de eigenaars. Waar de polder een grootte van 106 H.A. zou krijgen zouden de be- dijkingskosten voor die eigenaars reeds een bedrag vergen van pl.m. f1650 per Noodlanding tijdens een wolkbreuk Passagiers en bemanning ongedeerd Het K.L.M. vliegtuig .„de K i e v i t", gezagvoerder de heer J. J. Moll, dat op 1 Mei te Batavia was gestart met bestem ming Amsterdam, heeft Woensdag, on geveer 20 K.M. vóór Athene, tengevolge van het slechte weer een noodlanding moeten uitvoeren, daar het vliegveld niet bereikt kon worden. De bestuurder van het K.L.M.-vliegtuig Kievit, do heer J. J. Moll, heeft, na de noodlanding, welke hij met goed gevolg met dit vliegtuig heeft uitgevoerd, ver klaard, dat de oorzaak van de landing te wijten is aan een geweldige wolk breuk, welke zich boven het vliegveld van Athene uitstortte. Het zicht ontbrak dientengevolge vol komen. Het was niet mogelijk ondanks herhaalde pogingen, het vliegyeld te be reiken, daar men in letterlijken zin geen meter vooruit kon zien. De bestuurder w as daardoor gedwongen naar 'n landings terrein in den omtrek uit te zien. Het vliegtuig, dat een langfe reis achter den rug had, had echter slechts weinig brand stof meer, zoodat na korten tijd de ben zine ,yerbruikt was. De eenige keuze die overbleef, was terstond te landen. De bestuurder koos daarvoor een smal vlak terrein, dat ech ter bij de landing zeer moerassig bleek te zijn. Bij Zijn uitloop wierp de Kievit eenige boompjes die het toestel op zljh weg ontmoette, ontver, kwam met een der vleugels in aanraking met een huis en kwam tenslotte in een tuin tot stil stand. Gelukkig was de cabine onbe schadigd en bleven de passagiers, twaalf in getal, en de vier leden der bemanning, ongedeerd. Een der vleugels van het vliegtuig en één der motoren zijn ver nield. De bemanning van de Kievit bestond uit gezagvoerder J. J. Moll, den tweeden bestuurder Bos, den radio-telegrafist Hir- des en den boordw erktuigkundige Spaans. Er bevonden zich zeven passagiers aan boord. De averij van het vliegtuig be perkt zich tot een rechtervleugel, een rechtermotor en het rechteronderstel. Donderdagochtend vroeg is de Sper wer met gezagvoerder Frijns en een aan tal leden van het technisch personeel naar Athene vertrokken. De Sperwer zal met de passagiers Vrijdagavond op Schiphol lerugkeeren. Het ongeluk heeft zoodoende voor de passagiers geen an dere gevolgen dan een dag; vertraging. H.A. of f 660 per gemet. Jammer genoeg zal men dus van dit plan moeten afzien. Het bedrag der rijksvergoeding over 1936 volgens art. 97 der L.O,.-wet 1920 aan de Bijz. School is vastgesteld op f 8214.92. Als voorschot is hierop reeds ontvangen f8100, zoodat het bestuur nog een tegoed ad f 114.92 heeft. De ver- pleegprij's voor armlastige krankzinnigen in het gesticht „Vrederust" is tot eind 1937 bepaald op f 650 per jaar, ver meerderd met f 25 kleedgeld. Van den inspecteur der dir. belastingen zijn eenige nadere ramingen over 1937 ontvangen, n.l. opcenten gem. fondsbel. f4800; gedeeltelijke hoofdsom personeele bel. f640; geheele hoofdsom pers. bel. f360 f20); opc. pers. bel. f7200; aandeel grondbel. f 2000 (-f- f 200). Kon. goedkeuring is ontvangen op het raads besluit betreffende heffing opcenten op de gemeentefondsbelasting. Volgens het werkloosheidsbesluit is het normaal subsidie voor het eerste kwar taal 1937 vastgesteld op f 385 en het extra-subsidie op f 280 Over 1937 kan weer extra-hulp in den vorm van kleeding, schoeisel enz. ver leend worden aan werkloozen. De kos ten voor deze gemeente zullen bedragen f '267Op voorstel van B. en W. wordt dit bedrag beschikbaar gesteld. Ged. Staten verlangen nadere toelich ting over een begrootingspost: verven van schoolmeubelen ad f310. Waar dit betreft noodzakelijk onderhoud van ban ken wordt besloten dit kenbaar te ma ken en de post te handhaven. Op verzoek van het hoofd der open bare school wordt besloten het land bouwverlof vast te stellen gedurende 14 dagen, aanvangende den eersten Maan dag na den 7den September. De instructie van den keuringsveearts wordt zoodanig gewijzigd,, dat de pen sioensgrondslag van den keuringsveearts, hoofd van dienst, ongewijzigd blijft, ter wijl voor zijn vervanger een vast bedrag van f6 per dag of f 42 per week wordt vastgesteld. Op verzoek wordt voor een half jaar ontheffing verleend op den hondenbelas ting aan C. Scherpenisse Iz. en C. J. den Boer. Aan dr. Vermet wordt eervol ontslag verleend als geneeskundige, belast met de vaccinatie. De vaccinatie wordt voor het v ervolg opgedragen aan den gemeen te-geneesheer dr. van Es, wat de ge meente een besparing van f50 per jaar oplevert. Het kohier der belasting op de hon den wordt vastgesteld op een totaal bedrag van f 475, n.l. voor 87 honden voor vermaak en 19 van beroep. Vastgesteld wordt de verrekening van de drie jaarlijksche vergoeding voor de Bijz. School. De uitgaven bedroegen over 1933 f 1410.875; over 1Q34 f 1306.74 en over 1935 f 1346.40 of in totaal f 4064.01-'. Ze hadden recht op respectievelijk f 1581.75 f 1111.005 en f1166.275, of f3859.03. Aangenomen worden de voorstellen tot aankoop van 5 (p.a. grond voor f 10, aan Adr. Scherpenisse en van 17.5 c.a. van mej. L. van Popering. Dit laatste ver krijgt men door wegbreken van een schuurtje dat het verkeer belemmert Eigenaresse wil dezen grond gratis af staan als de gemeente de kosten, zijnde f100 draagt voor het optrekken van een bijgebouw. Dit wordt goedgevonden. Op een verzoek van den controleur der werkverschaffing om f 25 vergoeding voor het gebruik van een rijwiel wordt gun stig beschikt. Bij de rondvraag informeert dhr. Stols opnieuw naar de mogelijkheid om den steun te regelen naar een norm van f 12 over 't geheele jaar. De voorzitter antwoordt dat er waarschijnlijk een uniforme regeling zal worden vastgesteld. Waar nu van Mei f 12 als loon wordt betaald, zal van nu af ook dit als norm; worden aangenomen. Verder brengt dhr. Stols ter sprake de aftrek voor die arbeiders die naar Duitschland zijn gegaan. De voorz. zegt toe dit nader onder de oogen te zullen zien. Hij heeft gegronde hoop dat dit naar genoegen geregeld zal worden. Hij brengt bovendien een eeresaluut aan de St.-Annalandsche arbeiders die het heb ben aangedurfd weg te gaan. 17 arbei ders zijn vertrokken en 2 van Stavenisse, doch hierbij was ook nog een St.-Anna- lander. Men ontvangt opgewekte brieven waaruit blijkt dat ze het er goed heb ben. Ook een raadslid, waarvan 2 zoons zijn meegegaan, verklaart dat ze er een goed loon verdienen en het werk hen niet zwaar valt. Door een voedseltoeslag lad 3 mark per week is nu ook het eten ruim voldoende. Hierna sluiting. Het K.L.M. vliegtuig „de Kievit" maakt bij Athene een nood landing Het luchtschip „Hindenburg" te Lakehurst in brand gevlogen De groote gemeenten en de steunregelingen Sportresultaten en mededeelin- gen Wandeltocht Weinig verandering Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. WEERBERICHT Hoogste barometerst. 771,7 te Abisko. Laagste 755,4 te Isafjord. Verwacht tot den avond van 8 Mei: zwakke tot matige Westelijke tot Noor delijke wind, zwaarbewolkt tot betrok ken, aanvankelijk tijdelijk regen, weinig verandering in temperatuur. Zon op: Zon onder: 8 Mei 4,18 7,36 Hoog- en laagwater Ie Zierikzee HoogwaterLaagwater 8 Mei 0,21 12,55 6,06 18,27 Predikbeurten te Zierikzee Zondag 9 Mei. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe kerk. 10 ure, ds. Gerritsen. Kleine kerk. 10 ure, ds. Reddingius (Doop) en 7 ure, ds. Ruijsoh v. Dugteren. Luth. Kerk. Geen dienst. Gerei. Kerk. 10, dr. y. Lonkhuijzen en 6 ure, ds. Vogelaar van Seharendijke. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Poststraat) 10 Heiligingsdienst, 3.30 Openlucht- samenkomst (Nobelpoort) en 7.30 ure, Ver- Gerel. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Geret. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. In de bijeenkomst van de sub-com missie der npin-inter ven t ie-cOimlmissie heeft naar de „Daily Telegraph" imieldt, de Diuitsdhe ambassadeur te Londen, Vpn Ribbentrop, verrassing veroorzaakt door zich te verzletten tegen het denkbeeld van' den voorzitter l|0|rd Plyim)o|uth, dat !de regeeringen welke zidh bij de non-inter ventie hebben aangesloten een beroep zonden do-en pp beide partijen in dep; Spaanschern burgeroorlog olml zich te ont,- hoiuden van het bombardeeren van ppep steden. Hr. Ms. pantserdekscbip Gelderland, het artillerie-instructieschip van de ma rine, is Woensdagmiddag omstreeks öiuur te Hoek van Holland aangeWoimen, waar deze bodem! to,t Z(opdag Izlal blijven liiglgen, Zondagmorgen vtjoieg zullen Prinses Juli ana en Prins Bemhard te Hoek vap Hol land enrbarkeeren, waarna Hr. Ms. Gel derland maar Londen zal vertrekklep, wapr ons, KroiOpprinselijk Paar de Kroningsfees ten' op 12 Mei -gaat bijwonen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1