ZIJ SPIEGELT U TEGEN GLIM Tandarts KNOOP Zierikzee- Rotterdam ADVERTENTIES. N.V. FABRIEK - OVERSCHIE PUBLICATIE Algemeene Vergadering Publicatie „DE WERVE" WINKELIERS SAJET UIT VROEGER DAGEN IX Me» schrijft ons: Van reisgelegenheden in het algemeen gesprokem, zooals die er thans zijn, zal j men wel niet kunnen ontkennen, dat enorme wijzigingen zijn «gekomen met voorheen, maar desondanks hoort men nog vaak, dat het niet vlug genoeg gaat en straks, vernemen we misschien uit den mond van den regelmatig ge bruiker van de meest moderne gelegen heid, de vliegmachine, 'het woord lang zaam klinken. Om1 bij onze omgeving te blijven, „de tram", wat hoort men soms daar niet over en we bullen in deze rubriek maar miet gewagen van af- en goedkeuringen, wetende dat het pro- en contra zich zoo maar niet gewonnen geeft. Maar we zouden nu eenmaal hier pra ten over vroeger dagen en clan bepalen wij ons tot de geïsoleerde ligging van de streken, waar de Zierikieesclie Nieuws bode algemeen wordt gelezen en vesti gen het oog op Schouwen-Duiveland, St.- Phiiipsland en Tholen. We herinneren ons uit achter ons lig- gende dagen, toen nog geen tram: aan j de bewoners van Tholen gelegenheid gaf tot verplaatsing naar Zierikz'ee, waar toch hun, rechtbank was. Om één ding te noemen, was men opgeroepen, men behoefde daarvoor nog geen overtreder te zïjn dan rees voor de gemeenten Tholen, Poortvliet, St.-Maartensdijk, Oud- Vossemeer in de eerste plaats de vraag, hoe moet ik' er komen? De reis was naar Stavenisse, overgezet naar Viane en dan naar „stad". Wat zoo'n reis meebracht valt haast /niet te beschrijven, maar de ouderen van dagen stonden haast voor een hope loos geval en als dan regen en storm nog bovendien tegenslag brachten, dan was het woord onmogelijkheid geen over drijving. Vooral menschen die onbemid deld waren, moesten per „pedes apos- tolorum" er zien, te komen, daar het huren van paard en rijtuig financieel niet kon lijden. We behoeven werkelijk niet te constateeren, dat zoo'n reis niet alleen den dag eischte, maar bovendien nog een aantal nachturen vorderde. De verbinding met Flipjesland was nog treuriger; alleen een particuliere veer- verbinding per roeiboot aan den Van- haaftenpolder onder Oud-Vossemeer en te St.-Annaland gaven een surrogaat reis gelegenheid. Maar ook hier gold, als men niet opzag tegen beenen-gebruik het sursum1 corda, de harten omhoog! De Slaakdam werïï gelegd, een groote ver betering in de verbinding. ,We hebben vaak hooren, vertellen, hoe vóór dien aanleg werd gebruik gemaakt van de schorren, die thans als Prins Hendrik- polder zijn bedijkt en men hield zijn hart vast, als men niet van lusten maar enkel van lasten kon gewagen, zslfs meermalen levensgevaarlijk als soms bij verrassing of geen voldoende informatie vooraf, de vloed kwam opzetten. We weten bij' ervaring, dat een auto- of fietsrit over dezen dam verre van ide aal is (straks komt verbetering), maar de schorretocht van voorfieen was een ellende. Wij: komen nog wel eens terug op de lijden, dat het houden van speciale wandeltochten, als „sport" nog onbe kend waren. Men zag niet op tegen een voetreis, een verbazend verschil met on zen: tijd, nu door onze gedienstige, de fiets, wordt gepakt, om 's morgens, wij durven haast zeggen bij „buurvrouw" om n.eik te gaan. De jeugd nu, Zelfs zij die soms de schooljaren nog vo.or zich Cieb ben, gaan reeds per fiets er op uit. In „vroeger dagen" kende men dat alles niet en het gemopper over langzam:e ver plaatsing per tram, enz. zou onze voor vaders een soort medelijdend schouder ophalen 'tot repliek geven; waar nu nog hierbij' niet gerept is van den toestand der wegen toen, met de vrijwel onbe kende verharding, zóu dit bovendien nog een hartig woordje kunnen geven tot discussie. SPORT VOETBAL. Nederland België Het Nederlandsch Elftal samengesteld Het Ne'derlandsdh elftal, dat Zondag 2 Mei a.s. te Rotterdam1 tegen België speelt, is door de ikejuizeclolm'miissie van den K.N.V.B. als volgt samengesteld: Halle (Go Ahead), Wilders (Blauw Wit), Caldenhove (D.W.S.), Paauwe (Feijen- oord), Anderiessen (Ajax), van Heel (Feijenoord), WeLs (Unitas), Vente (Feijenoord), Bakihuijs (H.B.S.), Smit (Haarlem), vian Nellen (D.H.C.) Als reserves zijn aangewezenV,an Male (Feijenoord), V,an den Hio|ven (Looga), Pelikaan (Longia), Vramw-deunt (Feijen oord) en Lungen (A.F.C.) KORFBAL. Vriendschappelijk. ZIERIKZEE, 24 April. Rust Roest I— Olyimlpial I i 2—1 TELEGRAMMEN De noodlottige steekpartij te Goes De 22-jarige J. G. M., die tijdens een dronkemansvechtpartij te Goes een van zijn tegenstanders met een mes in den buik had gestoken en zoodanig verwond dat deze korten tijd daarna is overle den, werd heden (Maandag) door het Haagsche Gerechtshof veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 jaar, met af trek van preventieve hechtenis. Na aanrijding overleden Zondagmiddag is de 14-jarige M. M., wonende te Hulst, toen zij met eenige familieleden per fiets op weg was van Hulst naar Stoppeldijk, in aanrijding ge komen met een groepje fietsers. Zij viel en bleef eenige oogenblikken op den weg liggen, doch daarna vervolgde zij den fietstocht. Later werd zij onwel en in den afgeloopen nacht is het meisje overleden. Nagemaakte toegangsbewijzen Zondagmiddag, geruimein tijd voor de wedstrijd Be Quick—Ajax zou: be ginnen, werden aan enkele loketten van het Be Quick-terrein te Haretn, kaarten aangeboden, welke bij onderzoek nage maakt bleken te Zijn. Een loketbediende stelde zich in verbinding met de politie, wie het gelukte 2 personen aan te hou den, die nog in het bezit waren van nagemaakte toeganlgsbewijzen. Beiden wer den in de marechaussee-kazerne opge sloten. Een der aangehoudenen is later vrij gelaten. De amdere bleef in arrest. Het onderzoek wordt voortgezet. Auto tegen een boem Zondagavond laat is een auto, waarin 4 personen waren gezeten en welke werd bestuurd door den 20-jarigen de K. uit Apeldoorn, op den weg van Epe naar V a ass en tegen een boom gebotst. De K. die blijkbaar in de duisternis een bocht in den weg niet had opgemerkt, reed eerst tegen een brugleuning op, waarna de auto voortschoof en tegen een boom botste. Van de inzittenden bekwamen de dochter van Notaris Buddingh uit Vaas- sen, die een pols op 2 plaatsen brak en de bestuurder, die ernstig aan het hoofd werd gewond, letsel. Mej. B. is naar het ziekenhuis te Aperldoorn overge bracht. De K. werd ter plaatse ver bonden. De auto waarvan de motor werd ingedrukt is ernstig beschadigd. De zaak-Ankersmit voor den Hoogen Raad I De Advocaat-generaal bij' dein Hoogen Raad Mr. van Lier imam1 heden conclusie 1 inzake het cassatieberoep van, den Pro- cureur-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam tegen het arrest van dit Hof, waarbij in Hooger Beroep de heer J. F. I Ankersmit, toenmaals Hoofdredacteur van het Dagblad „Het Volk" is v'rijigesiproken van hem ten laste gelegde opzettelijke beleediging vami het Hoofd van een 'be- vriendeni staat (het opnemen van een plaat ibetrefffende Hitier). Mr. van Lier achtte de beslissing van het Hof van feitelijklen aard, zojoidat geen cassatie is toegelaten. Hij concludeerde tot niet-ontvam'k'elijk verklaring vapi het beroep. De 40-urige werkweek in Frankrijk De toepassing van de wet op de 40- urige werkweek heeft het aanzien van Parijs niet veel veranderd. Evenals vroe ger zijn de groote magazijnen en de levensmiddelenwinkels, welke veel per- soneel in dienst hebben, gesloten. Een aantal zaken heeft evenwel overeenkom stig de beslissing van de hooge Handels- federatie van Parijs- geopend. Aan de ingangen van deze winkels staan groote borden, waarop staat aangekondigd dat het personeel in overeenstemming met de directie niet langer dan 40 uren per week werkt. De politie is voorbereid op eventueele ongeregeldheden en heeft een aanzienlijke macht samengetrokken op de voornaamste punten. Maandagmorgen werd een kleine schermutseling geleverd tusschen aanhangers en tegenstanders van de 40-urige werkweek voor een groot magazijn op het plein Richelieu-Drouot. De politie verstrooide de ordeverstoor ders. Onderhoud Mussolini-Görlng en Mussolini-Hitler Na zijn bezoek aan Venetië waar Mus solini ee|n onderhoud mtet den Oostenrijk- schen Bondskanselier Schusschnigg, Zolui Mussolini heden (Maandag)) een onder houd hebben met Hermann Göring ter bespreking van de mogelijkheid de z.g. as Rome-Berlijn te versterken door het zoeken van verdere bondgenooten. Zon der twijfel zal ook de Spaansche kwestie en het Duitsche vier-jarenplan ter sprake komen. Göring is daartoe hedenmorgen te Rome aangekoimlein. De Engelsche „Daily; Herald" bericht, dat Hitler en Mussolini a.s. zomer een onderhoud zullen hebben te Berlijn. Vol gende maand zou von Neurath een be zoek brengen aan Mussolini om de bij zonderheden van het onderhoud te be st room d. De bevolking is gevlucht. De materieele schade is aanzienlijk; Sterke was van de Donau Onafgebroken regens hebben het peil van de rivier de Donau doen stijgen. De watermassa's hebben een laag gelegen deel van de stad Vidine (Bulgarije) over- j stroomd. De bevolking is gevluht. De materieele shade is aanzienlijcck. 3 Staking In Fordfabrieken geëindigd 1 De staking bij de Fordfabrieken te I Richmond is geëindigd. De vice-voor- zitter van den bond van arbeiders in de Automobiel-industrie verklaarde dat Henry Ford geen actie zal ondernemen tegen de arbeiders die lid zijn van den bond. DE STRIJD IN SPANJE Aanvallen der opstandelingen mislukt Offieieele oolmimiuniqués van het Noor delijke leger der regeering melden dal de opstandelingen in de sectoren El Gue- ta- en El OrMo tot den aanval Zijn joiv er- gegaan, klaarblijkelijk met het doel Eibar te omsingelen. De regeeringstroepen de den een krachtige tegenaanval en de om trekkende bewegingen van den vijand werden in den 'kiem' gesrnloord. Successen der opstandelingen Het groote hoofdkwartier van de troe pen vaini generaal Franco deelde Zon dagavond oinder anderen mede: Een felle aanval vajni de regeeringstroepen in den sector Aravara aan het front voor Ma-* drid werd krachtig afgeslagen. Aan het front iin Biseaye werd de zegevierende opmarsch van de rechtsdhe troepein voort gezet. De bres welke Zondag lm de li nies vaini de tegenstanders werd- gesla gen is vergroot. De rechtsche troepeju beheerschen tlhafrxs Armue en Eibar. De regeeringstroepein; vluchtten over den weg van Duraingo naar Bilbao, vergezeld v|an duizendqn mannen, vxoiuwen en kinde- ren, die gedwoingen worden hun woon steden te verlaten!. D-e regeeringstroepen lieten ee|ni aanzienlijke hoeveelheid mate rieel 'achter. i Nader wordt gemeld, dat de rechtsche troepen ook den spoorlijn van San Se bastian—Bilbao—Santander hebben door gesneden. Zondagmiddag laat begonnen de troepen vajnl Franco van de hoogten van AZco|niobieta af te dalen in de richting van Bilbao. De Correspondent van Haivas bericht dat de rechtsche troepen achter eenvolgens de hoogten van den weg van Elorryo paar VerriZ bestormden en innamen. Eibar is thans vrijwel inge sloten. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, Veemarkt Maandag 26 April. Aanvoer totaal: 1665 stuks vee. I Vette runderen 576; vette kalveren 167; 1 nuchtere kalveren 15; schapen en lamme- j ren 151; varkens 736; Zuiglammeren 17; bokken 3. Vette koeien le 72, 2e 65, 3e 48—56; vette ossen le 70, 2e 65, 3e 50—60; vette kalveren le 95, 2e 80, 3e 5565; varkens (levend gewicht) le 49, 2e 48, 3e 47; schapen le 57, 2e 48, 3e 38; lammeren le 57, 2e 47, 3e 36; ceint per kilogram. Schapen le f 37. 2e f '30, 3e f 25; lammeren le f 30, 2e f 25, 3e f 18; per stuk. Vette koeien eini ossen: aanvoer -iets ruimer, handel matig, prij'zem hooger. Vette kalveren: asnvoer korter, handel vlot prijzen stijgende. Schapen en 'lam meren: asinvoer ruimer, handel vlug, prij- j Zen aanmerkelijk duurder. Varkens: aan voer grooter, handel tamelijk', prij'zen iets 'hooger. Enkele kleine partijen scha pen voor export verkocht. AARDAPPELEN. Brielsche eigenh. f 1.80 2.10; Zeeuwsche id. f 1.751.90; idem bonte f2—2.30; id. blauwe f2—2.30; bl. poters f 1.50—1.70; Bevelanders f 1.60 1.90; Red Star f2—2.30; per H.L. VLAS. Aanvoer 3700 k.g. blauw schoon 70—80; 3000 k.g. Groningsch 68—78; 5500 k.g. Holl. geel 70—80 2275 k.g. dauw root 5565; per kilogram. Voor alle soorten vlas goede vraag. Prijzen 'ten volle gehandhaafd. Beste soorten zelfs boven noteering. Alles werd verkocht. Men is met het zaaien van vlas in vele streken ver ten achter bij voorgaande jaren. Coöp. Veiling Zierikzee Veiling van 23 April. Spinazie 13—17; Postelein 26; Witlof 3—8; per k.g.; radijs f3.70 per 100 bos; Prei fl.602.50 per 100 k.g. Sla f2.40 —4.30; Bloemkool f5—17; p. 100 stuks, BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT De depressie, welke Zaterdag in het Westen en Zuidwesten op den Oceaan lag tro k naar het Nojoirden, zoo dat de hooge drukking loiver IJsland en Groen land geheel verdween. De Tflern. van de hooge drukking ligl thans piver de Oce aan in het Zuidwesten van het waarne mingsgebied imlet een udtloioper oiver d© Britscbe Eilanden en de Noorsohe Zee. De depressie in het Oo-stzeegebied werd weer - pieper en is vrijwel statiomwair. Langs de Oostzijde van de'Ze depressie waaien Zuidelijke winden. Dientengevolge is die teimiperatuiur hier vrij hoog. In vrij wel het geheele overige gebied waaien Noordelijke winden met temperaturen be neden normaal. In de omgeving van de depressie-kern, Denemlarken en Noord west Diuitschland, regent het. De ochtendtemperatuur in Riga bedroeg Maandagmorgen 11 graden, terwijl zij in Avord in Midden Frankrijk slechts 3 graden C. bedroeg. De meeste Duitsche en Zwitsersche bergstations zijn door wolken omgeven, terwijl er sneeuw valt. Alleen Jungfraujoch op 3500 M. steekt boven de- wolken uit. Er waait een krach tige Noordwestelijke wind met een tem peratuur van 15 graden onder het vries punt. Voor onze omgeving moet er mee gerekend worden dat het koude weder met Noordwestelijke wind voorloopig nog zal aanhouden, terwijl in verband met de nabijheid van de depressie over het; Oostzeegebied er ook nog kans op regen bestaat. Stoombootdlenst en tusschengelegen plaatsen. APRIL-MEI 1937. Van Rotterdam: D. 27 'e m. 12, O. 29 V. 30 12.— M. 3 Van Zierikzee: D. 27 D. 29 'am. 8,30 V. 30 M. 3 8,30 Ondertrouwd Ir. H. VAN REE8 en Ir. NEEL C. A. LODDER. Zierikzee, Goedereede, p Toekomstig adres Touwbaan 274 B, Zierikzee. Getrouwd(bij volmacht) M. L. PADMOS Empl. C.P.I.M. en C.a A. SAMAN die, namens wederzijdsohe familie, hartelyk dank zeggen voor de be langstelling voor en bij hun huwelijk ondervonden. Emmastad, Curapao, Vuurtoren, Haamstede, ^rl &AAAA& AAAAA4AAMAAAA4Ak Zaterdag 1 Mei a.s. hopen onze geliefde Ouders, LEENDERT C0RNELIS LIEVENSE j> en MARIA RENTIER, t hunne 25-jarige Echtver- F eaniging te herdenken. ft> Dat zij nog lang gespaard mogen blijven, is de wensoh p van Z Hunne dankbare Kinderen en Verloofde. Nieuwerkerk, 26 April 1937. Hartelyk dank aan allen die mij hun sympathie gaven tijdens mijn verblijf in deze gemeente. St.-Philipsland, ADDa-Jacobapolder, 24 APril 1937' E. F. MOESKOPS. Steunvergoeding erwten en vefdboonen De Nederlandsohe Akkerbouw- centrale maakt bekend, dat de steun vergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, gedenatureerd in het tijdvak van 19 April 1937 tot en met 24 April 1937 f 1,50 per 100 k.g. zal bedragen. Voor groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten, in datzelfde tijdvak gedenatureerd be draagt de steunvergoeding f 1, per 100 kg. De steunvergoeding voor veld- boonen, welke blijkens de dateering van het dorschbrietje in genoemd tijdvak zijn gedorsoht, is vastgesteld op f 1,— per 100 k.g. 'e-Gravenhage, 24 April 1937. Moederloos Veulen gevraagd. B. M. HOOGENBOOM, Noordwelle. N.V. Insulaire Hypotheek bank te Amsterdam. Gewone Jaarlij ksohe van Aandeelhouders, op Vrijdag 30 April 1937, des morgens te 11 uur, in Hótel „Amerioain" te Amsterdam De oproepingsbrieven met opgaaf der punten van behandeling zijn den Aandeelhouders toegezonden. DE DIRECTIE. houdt a.s. Donderdag Zitdag ten huize van dhr. J.GIoude, Verrenieuwstraat B 108. Spreekuur van 103 uur. Prijzen varkens bestemd voor baconbereidlng De Nederlandsohe Veehouderij- centrale maakt bekend, dat de prijzen voor de met ingang van Maandag 26 April 1937 aan haar te leveren varkens, beBtemd voor baoonberei- diög, verhoogd zijn met 3 cent per kg geslacht gewicht. Dezeprijzen zijn tot wederopzegging als volgt: - Prijs per k.g. geslacht gewicht in centen Kwaliteit. Beneden Van Van Van Van Van 50 54 58 67 76 50 k.g. tot tot tot tot tot 53 57 66 75 80 kg. kg. kg. kg. kg. IA naar 61 64 66 64 62 IB IIA kwali- 59 62 64 62 60 IC IIB IIIA teit 57 60 62 60 58 IIC IIIB max. 55 58 60 58 56 IIIC 50 53 56 58 56 54 CC cent 51 54 56 54 52 Onder geslacht gewicht wordt ver staan het koud gewicht na slachting (d.i bet warm gewioht verminderd met 2 o/o). Deze prijzen worden verlaagd met 2 cent per k.g., wanneer de varkens als nood- en spoedgevallen zijn aan geboden met 5 cent per k.g. wan neer het spek der varkens na slach ting zaoht blijkt te zijn en wanneer het varken na slachting strepen, vlekken of onderhuidsohe bloeduit stortingen vertoont, waarvan de aan wezigheid reeds bij de afneming door den kringzaakvoerder is gecon stateerd. Voor varkens, welke voor het risico van den leverancier zijn afgenomen, worden deze prijzen alleen dèn uitbetaald, wanneer deze varkens na slachting in goede con ditie zijn. Is zulks niet het geval, dan wordt de werkelijke waarde na slachting vergoed. Zeugen, beeren of binnenbeeren mogen niet geleverd worden. Blijkt het varken na slaohting tooh een binnenbeer te zijn, dan geschiedt de betaling op basis van 60 °/0 der ge noemde prijzen, tenzij de kringzaak voerder reeds bij de ontvangst de meening heeft geuit, dat het varken vermoedelijk een binnenbeer is, in welk geval niet meer dan de wer kelijke waarde na slaohting wordt vergoed. Deze prijzen gelden niet voor de varkens, welke bestemd zijn om levend te worden uitgevoerd. Voor Handels- en Familiedrukwerk Boekhandel 8. OCHTMAN Zn. HUIZE Chasséstr. 22 - Ginneken bij Breda Telefoon 5201 - BJreda Mooie ligging bij het Mastbosoh en bij de stad Breda - Gemakkelijke oommunioatie met Sohouwen en Duiveland. Alle moderne comfort kamers voor gehuwden en voor dame of heer alleen. Vraagt prospeo'tus. vraagt prijsopgave van „DE VLIJTIGE HUISVROUW" Een klein peroentage op deze SAJET gedaan, pracht Reclamecampagne Breit met SAJET „DE VLIJTIGE HUISVROUW", 3 soorten, fijn, middel en zwaarder qualiteit

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 3