IZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 19 APRIL 1937 m OPCiENO] ZIERIKZEESCHE COURANT De Kern <- ABONNEMENT. Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikiee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt dagelijks. Teli No. 32. - Giro 137677 1797 - 1889 Directeur s A. J. DE LOOZE Oltgever-Redacteur a M J. KOS1 EN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13399 ADVERTENTIEN i ran 1—3 regals 60 cent, ran 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 40 cent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur VRIJER HANDELSVERKEER schrijft „The Economist" is de tijd rijp voor een vrij handelsverkeer. Het Engelsche blad wijst erop, dat ver- verschillende belangrijke staten, zooals Italië en Duitschland gedurende de de pressie, omdat zij niet konden beschik ken over grondstoffen en voedingsmid delen, zich op allerlei wijzen hebben moeten redden, terwijl elders de prij zen ineenstortten en men de tariefmu ren verhoogde en contingenteeringen in stelde. Met tal van Europeesche en Z.- Amerikaansche staten werden betalings- Overeenkomsten gemaakt, welke leidden tot groote geblokkeerde saldi, welke men thans slechts bij stukjes en beetjes kan loskrijgen, desnoods voor munitie-leve ring. Duitschland en Italië requi- reerden zelfs alle buitenlandsch tegoed van hun onderdanen; de exportsubsidie in Duitschland, het zeer groote invoer- saldi van Italië moesten worden gefinan cierd door verkoopen van fondsen op de buitenlandsche beurzen. Men is thans zóó verstrikt in deviezenmaatregelen dat nauwelijks is aan te nemen, dat die lan den zelfstandig zich daaruit zouden kun nen losmaken. Onder deze omstandigheden krijgt de groeiende beweging tusschen de andere naties ten gunste van een vrijer handels verkeer, welke actie wordt geleid door de Vereenigde Staten, België, Nederland en Scandinavië, een diepe politieke en economische beteekenis. Het blad herinnert aan het bezoek van dr. Schacht te Brussel, en aan de woor den, welke dr. Schacht daar gesproken heeft; dat Duitschland zou willen mede werken aan Van Zeeland's voorbereidende werkzaamheden en dat Duitschland on getwijfeld Rusland zou willen opnemen in een internationale overeenkomst. Of schoon dr. Schacht zijn persoonlijke mee ning gaf kan de beteekenis van deze verklaringen toch niet worden overzien. Indien nog geen jaar van uitbreidende handel en stijgende grondstoffenprijzen het economische politiek aspect van Euro pa kunnen wijzigen, dan leggen de mo gelijkheden van politieke en economi sche bevrediging, welke zou kunnen w,or den verkregen door een besliste en ef fectieve leiding, een verantwoordelijkheid op de Britsche regeering om gebruik te maken van deze gunstige gelegenheid en om te voorkomen, dat deze voorbij gaat. Deze pogingen zijn al van tevoren zeker van de onbeperkte medewerking van de groep-Oslo, Frankrijk en de Ver. Staten, terwijl de Dqnau-landen op het oogenblik dichter bij een economische harmonie zijn dan op eenig tijdstip in de afgeloopen 7 jaren. Wie wordt de 500.000ste passagier der K.L.M. De K.L.M. verwacht haar 5OO.0OOsten passagier. Dat de K.LjM. in de zeventien jaar van haar bestaan een half millioein passagiers vervoerde geeft nog geen scherp beeld van den omvang van haar bedrijvigheid. Een duidelijker overzicht van de ontwikkeling van het luchtverkeer op de lijnen van en naar Nederland mogen de volgende cijfers toonen: 1920: 345, 1921: 1664, 1922: 1414, 1923: 3937, 1924: 3648, 1925: 5729, 1926: 6275, 1927 12.916. 1928: 17.007, 1929: 19.131, 1930: 17.4-34, 1932: 21.327, 1933: 41.701, 1934: 85.969, 1935: 105.506, 1936: 114.791. Op 1 Januari 1937 werd de 478.798ste passagier ingeschreven. Thans is de K. LJM. reeds aan haar 500.000ste passa- giersbiljet toe. Binnen twee weken zJal het eerste half millioen geboekstaafd zijn en het zal voorwaar geen zeventien; jaar meer duren, voordat de millioenste lucht reiziger zich aanmeldt. Steun voor proefnemingen met den verbouw van maïs De proefnemingen aangaande den ver bouw van maïs hier te lande hebben een dermate bevredigend resultaat opgele verd, dat de minister van landbouw be sloten heeft er toe mede te werken, dat op eenigszins grootere schaal dan tot. dusver het geval is geweest, proeven ter hand kunnen worden genomen. Daarom ligt het in het voornemen een bedrag beschikbaar te stellen om aan ernstige proefnemers, die ten minste tya H.A. mais willen verbouwen, een tege moetkoming te geven ter bestrijding van de onkosten, welke aan het opzetten van de proef zijn verbonden. De proefnemingen dienen te geschie den onder leiding van den landbouwr Nu ol nooit voorlichtingsdienst. Zij', die een ernstige proef van ten minste 1/2 H.A. onder leiding van den voorlichtingsdienst willen nemen kunnen zich wenden tot het rijkslandbouwpraef- station voor den akker- en weidebouwl te Groningen, waar nadere inlichtingen worden verstrekt. Het Prinselijk Paar naar Reckenwalde Per gewone trein naar Berlijn j Zaterdagavond zijn van het station Amersfoort Prinses Juliana en Primp Bernhard naar Reckenwalde vertrokken), waar zij1 een bezoek aan de moeder van den Prins zullen brengen, j Ofschoon niemand wist dat de Prinses en de Prins te Amersfoort in den, trein Zouden stappen, hadden zich toch eenige honderden voor het stationsgebouw ge schaard. 1 Eerst arriveerde te acht uur de be kende V 8 van den Prins, met den kamerheer van H.K.H., baron Baud. Later naderde van de richting Soest de hof- auto, waarin het Prinselijk paar geZeten was. Toen de Prinses en de Prins waren uitgestapt, werden zij) door de oimstan- ders hartelijk toegejuicht, waarvoor de Prinses, die blijkbaar niet op een derge- lijke ontvangst had gerekend, zichtbaar verrast dankte, j Als twee gewone reizigers gingen de Prinses en de Prins door de controle. Op het perron waren ook belangstellen- den aanwezig. Zijl zagen het echtpaar in de gereser veerde coupé binnenga a/n, waarna het treinpersoneel onmiddellijk de gordijntjes van de coupé sloot. Samenvoeging van Polders achten Ged. Staten gewenscht Belangrijke kostenbesparing Gedeputeerde S talen hebben een schrij ven gericht aan de besturen der polders en waterschappen in geheel ZeeuwiscCi- Vlaanderen bewesten den Braakman, ten einde de mogelijkheid te overwegen om tot samenvoeging van de afzonderlijke lichamen binnen één verband te geraken. De polderbesturen kunnen hierover in de maanden April tot Juini te hou den poldervergaderingen deZe stukken met die ingelanden bespreken, en naar aanleiding daarvian aaini Gedeputeerde Staten verslag uitbrengen. De plaln-neti voor samenvoeging gelden eeln Zeventig tal polders in het westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen, bene veins uitwate ring s w a te rscha pipe n Gedeputeerde Staten stellen zich voor dat voor geheel Westelijk Zeeuwsch- VIaanderen een samenvoeging van de tientallen groote en kleine polders moge lijk is. Een niet onbelangrijke kostenbe sparing wordt in de toekomst door sa menvoeging bereikbaar geacht, terwijl voor groiotere werken wellicht gemakke lijker en binnen korten termijn de maat regelen ten uitvoer gebracht kunnen wor den. Dat van de Zijde der polderbe sturen op behoud van groiotere zelfstan digheid door het bestendigen van de se dert tientallen jaren bestaande toestanden Zal worden aangedrongen, laat zich wel verwachten. I „De Vier Bannen van Duiveland" 1 Vrijdag werd in hotel „de Meebaal" te NiemweHkierk een «vergadering vian Inge landen getoomd em van bovengemmemlden polder, welk'e do|qr 48 stembevoegden werd bijgewoond. Voorzitter de dijkgraaf de heer G. L. Kloimpe, secretaris de [heer A. v. d. Hom- ten J.JZ., ontvanger-griffier. De voorzitter opent de verg. met een welkloimi aan de leden en, drukt er zijn spijt over unit, dat de oud-dijkgraaf, de heer Js. Boiumao, wegens ziekte afwezig is, maar gelu'klkig er koimlen berichten van herstel tot ons. De voorzitter leest de volgende mede- deelingen: le. dat het bestuur 1100 ton steenslag heeft aangekocht voor f3,77 per ton, op den wal geleverd; 2e. dat gemhlen is Imiet het, jm|otorglëmiaial in het afgeloopen jaar gedurende 156 dagen en 18 nachten en dat er gebruikt is 29500 liter olie. In de reservloirs is nog over 24000 liters. Oiml in Mei a.s. te leveren is aangekocht 30.000 liters olie tegen f3 per 100 liter. Dit geeft, verge leken bij den prijs va|n heden, een winst van f 1 per 100 L.; 3e. De achterstallige llasten over het jaar 1935-'36 zijn allen a'angezluiverd; 4e. Het bestuur stelt voor f'10 te vor teeren vOor de dit jaar te toomden land bouwtentoonstelling van den Kring Sctoo,u- wen-Diuiveland der Z.L.M. (applaus). Verder doet hij1 vonjrlezing van, de vol gende ingekomen stukken.: le. o.a. Circulaire van Ged. St., 16 Oct. 193G, houdende toezending van een vojor- stel apn de Pmov. Staten tot wijziging] van het Alg. Reglement vpior de piojlders en waterschappen in Zeeland en van het Reglement vioor de p|o|lder- of' water schapsambtenaren in' Zeelatod 1931; 2e. Missive van de Mij. vopr Gemt Cre- diet te Amfeterdaml d.d. 19 Maairt 1937, houdende imededeeling, dat het divi dend over 1936 is vastgesteld op f80 per aandeel van f1000, enz. De voorzitter leest daarna de begrpia- ting voor het dienstjaar 1 Mei 19337 tolt 30 April 1938. Begonnen wordt met de uitgaven. Op de 37 posten wias niet ééln bemerking. Ook op de (ontvangsten, niet. Deze izlullen bedragen f'54385,43 met een post van onvoorzien vato f'586,02. De post van onvoorzien is klein, Iziegt de vOiorz'. maar aangezien de rente <en (aflossing van de leening van D.E.L., op de volgende begrooting niet meer zal vpiorkotoeu, als zijnde afgelost, kan dit bedrag de post van pnvoOTzien versterken, wanneer geen buitengewone uitgaven dit bedrag ko.men' vragen. Deze begrooting wiordt m;et alg. stem|mlen goedgekeurd. Bij de rondvraag towiami niets belang rijks meer majar voren en sloioit de voor zitter deZe kalme vergadering, die reeds olm twaalf' uur geëindigd w.as. Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. WEERBERICHT Hoogste barometerst. 761,7 te Biarritz Laagste v 741,6 te Vestmanöer Verwacht tot den avond van 20 April: Zwakke tot matige Westelijke tot Zui delijke wind, aanvankelijk meest half- bewolkt met weinig of geen regen, later toenemende bewolking, toet kanis op re gen, iets 'Zachter. Zon op: Zian onder: 20 April 4,54 7,06 Hoog- en laagwater te Zlerfkzee HoogwaterLaagwater 20 April 10,51 23,26 4,14 16,55 Pleidooi voor toenadering der Europeesche VcJkeren Militaire of economische ont wapening onmogelijk zonder ontwapening van den geest De Fransehe minister van buitenland- sehe zaken Delbos, heeft Zondag op het „ongres van de radicaal-socialistiiclhe par tij' een groote rede uitgesproken over de buitenlandsche politiek van Frankrijk. Zonder eenig nieuw gezichtspunt te openen heeft Delbos zich over de ver schillende belangrijke problemen in op- timlistischen zin geuit, daarbij speciaal de wensch van de Fransehe regeering naar voren brengend om door onderling overleg de standpunten der groote na ties nader tot elkaar te brengen. Na den arbeid van Blum geprezen te hebben, zeide Delbos, dat het radicaal- socialisme niet alleen een politiek pror gramtoa is, maar in ruimeren zin ook een „geestesgesteldheid" die tegenover de totalitaire stelsels de onwankelbare trouw aan de individualist'sche tradjities plaatst. Het is voor mij een groote steun, aldus vervolgde hij, te weten* dat ik, als ik de buitenlandsche politiek bespreek, niet aljeen uit naam van 'mijn partij of zelfs uit dien der regee ring spreek, maar vrijwel uit naam van geheel Frankrijk, dat eenstem'mig een vrede wil, tot stand gebracht in vrucht',- bare samenwerking tusschen de volken met eerbiediging van hun onafhankelijk heid en vrijheid. De niet-inmenging Hun, die critiek oefenen op de niet- inmenging in Spanje, stelde Delbos, terwijl hij toegaf, dat er in de toepassing aanzienlijke leemten zijn aan te wijzen de vraag: „Wat zou het resultaat zijn, als de deur wagenwijd werd opengezet voor de inmenging van alle kanten, wan neer de volken zich, door niets tegen gehouden, lieten medesleuren in den Spóanschen oorlog? Waarschijnlijk, zoo niet zeker, zou een algemeene oorlog het gevolg zijn". Delbos zette verder uiteen, hoe Frankrijk m'et Engeland het initia tief heeft genomen bij het voorstellen van een zqo ruim mogelijk toezicht. Del bos zeide, dat de Britsch-Fransche vriend schap ook in het Spaansche vraagstuk hecht is gebleken. Overeenkomst blijft mogelijk De groote democratische staten ver wijderen zich van de politiek van blok vorming: zij bedreigen niemand en wil len niemand hun leer opdringen. Wie zou zich dus toet recht kunnen ergeren over de vreedzame uitstraling van hun denkbeelden en over hun onbuigzamen wil, die tegen iederen aanval te ver- YVON DELBOS dedigen? Wie zou kunnen twijfelen aan de heilzame doelmatigheid van hun hou ding? Zij, die zeggen, dat de democra tie, en vooral de onze, aldus Delbos zwak is, vergeten deze dingen, die reden tot vertrouwen geven. De ernstigste bedreiging is de vorming van staten-blokken, die tegenover elkaar staan, maar aldus de minister ik blijf gelooven, dat een overeenkomst tus schen volken, die onder de meest ver schillende regeeringsvormen leven, mo gelijk is. De 19e eeuw heeft dergelijke blokken gekend en niettemin waren er lange tijdvakken van vrede. Wel is waar komen bij verschillen ten aanzien van den regeeringsvorm thans de verschillen in de internationale politiek Volken bond en algemeene overeenkomsten te genover tweezijdige overeenkomsten maar een verschil van meening ten aan zien van de methode kan niet onover komelijk zijn. Economische ontwapening Zooals dr. Schacht onlangs te Brussel gezegd heeft 'zloio vervolgde Delbos onderstelt een economische overeenkomst een politiek accoord. Men weet sedert lang dat wij1 bereid zijn zoo een accoord te sluiten, waarbij weer een goede at- J mosfeer noodig is. Militaire of economfi- sche ontwapening zijn niet mogelijk zon- der ontwapening in de geesten en de harten. Het is tijd, dat de moreele muren tusschen de volken, die elkaar slechts wenschen te begrijpen, in vreedzaamheid, geslecht worden. Frankrijk verheugt zich er over, daartoe een gelegenheid te kun nen bieden door de internaitonale ten toonstelling. Terwijl wij deze dingen afwiachten aldus besloot Delbos is het de plicht en het doel der Fransehe democratie, stoffelijk en geestelijk sterk te blijven» Thans is de tijd rijp voor vrijer handelsverkeer Delbos houdt een pleidooi voor Europeesche toenadering Het Prinselijk Paar Zaterdag avond naar Reckenwalde ver trokken Samenvoeging van talrijke polders in Zeeuwsch-Vlaanderen Wie zal de 500.000e passagier van de K.L.M. zijn Burgh I Goessche Boys 16—0 Iets zachter VERSCHILLENDE BERICHTEN De moord op pastoor Litjens Noord-Limburg herademt De spanning1, welkje in ihet Noord-Lim- burglsche land gedurende 15 maanden heeft getoeersdht, over het feit, of de af schuwelijke tooiard op pastoor Litjens te Geysteren, wel'ke een rilling van veront waardiging! door den lande dee(di gaan, ooit zou worden opgehelderd, is thans verbroken. De vier toisdadigers, die deZe ontzet tende daad hebben gepleegd, zullen hun gerechte straf niet ontgaan. Het heeft te Geysteren weinig verwon dering gewekt, dat de beide zoons dan en Wiimke van den Witte van Wanssum tot de hoofddaders betoooren. Imtmlers, den naami „Witte van Wanssum" heeft in, deze streek steeds weinig goeds voor speld en stond in verband toet diefstal, inbraak, roof', smokkelarij en oplichting. De opde heer, die wegens verschillende delicten voortdurend op voet van oorlpg 'met de politie verkeerde, slaagde er vaak in zijn achtervolgers te verschalken, door zich in vrouwenkleeren te steken en al dus vertoornd zich uit :de voeten te (toeken. De zoons blijken waardige opvolgers van hpn vader (die (momenteel in het Huis van Bewaring vertoeft) te Zijn. Zij hebben op buitengewone sluwe en: laag hartige wijze den overval op den pas toor „in scène" gezet. Zij wisten, dat pastoor Litjens hen beide maar al te goed kende en daarom .achtten Zij het geraden zich de hulp te Verzekeren van personen, die voior den geestelijke vol komen vreemd waren. Daartoe begaven Zij Zich nqar een dans- lokaai te Venlo, waar zij een lomtmjoating hadden,1 met den chauffeur H.., bijgenaamd de Krik, een onguur type, die Zijn spo ren op het gebied der c'rimlinaliteit reeds had verdiend. Nu ontbrak nog eeni vierde toani en dit (moest een groote sterke kerel zijn die den pastoor .makkelijk weerloos kon miaken. De beide gebrs. J. (Wimjke eni Jan van de Witte van. Wanssum) Zou den dan wel Zorgen, dat Zij vlug de buit te pakken kregen. De Krik had spoedig zijn mannetje gevonden. Het was Zekere J. D., bijgenaamd den Dut, een .reus van een kerel. Deze Dut, die niet Zulk een berucht type is als Zijn Confraters, heeft Zijn werk toaar al te goed uitgevoerd. Zijn geweldige kracht is het slachtoffer noiod- Lottig geworden, want de aanvaller heeft Zooi stevig de doek om! den hals van den pastoor gewonden, dat de ongelukkige werd geworgd. Vo|ord,ien heeft tusschen den) pastoor en zijn. aanvaller een wlorste- ling| plaats gehad, wa'arbïj het slachtoffer denj Dut in zijn duim heeft gebeten. Hier door werd een gedeelte van diens hand schoen afgerukt, hetwelk later in den tuin van de pastorie is teruggevonden^. Deze wanhoopsdaad van den stervende is een sterke aanwijzing van- schuld ge weest tegen den misdadiger. Want de verwondingen van den Dut werden door kameraden in een café te Venlo opge merkt, hetgeen den dader ten slotte ju de gevangenis heeft gebracht. Auto ramt een reeks boomen Zaterdagavond heeft op den weg Eind hoven—Venlo. onder de gemeente Ven- r ia ij een ernstig auto-ongeluk plaats ge had, waarbij de heer Th. Raming, eige naar van eenige confectiebedrijven te Eindhoven en Venlo en wfonnachtig te Eindhoven, zoodanig werd gewoinid, dat directe overbrenging naar het ziekenhuis te Venray dringend geboden wias. De heer Raming, die toet zijn l(uxe

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1