ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE DINSDAG 13 APRIL 1937 OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT De Kern ABONNEMENTi Prijs per 3 maanden f 1,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt dagelijks. Tel; No. 32. - Giro 137677 1797 - 1889 Directeur i A. J, DE LOOZË Uitgever-Redacteur i M J. KOS) EN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ZIERIKZEE 93STE JAARGANG No. 13394 l ADVERTENTIENi ran 13 rogels 60 oent, van 4 regels en daarboven 20 oent per regel. Reclames 40 oent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Eden verdedigt de politiek van niet-inmenging Fascisme róch communisme behoeven in Spanje te winnen In een te Liverpool gehouden rede heelt de Engelsche minister van fruiten- landsche zaken Eden, nog eens met groe ten nadruk gewezen op het nut van de non-interventiepoütiek. Deze politiek, al dus Eden, gesteund door een groot aan tal regeeringen, heeft in hooge mate de oorlogsgevaren verminderd, die in het begin van den herfst aanzienlijk waren. Wat was er anders mogelijk geweest tegenover de onbeperkte levering van wapens en zsnding van meinisehen, aan gemoedigd door de tegenstrijdige ideolo gieën? Waarheen had dit Europa geleid? Wanneer eenmaal het accoord geheel zal worden toegepast, zal de langdurige periode van geruchten, beschuldigingen en tegenbeschuld'gingen geëindigd zlijn-, wij kunnen ons vergewissen va|ni de feiten en behoeven ons niet meer bezig te hou den met hetgeen men z'egt. Wanneer er nochtans berichten komen van bevoegde waarnemers, dat nog steeds schendingen van het accoord plaats vinden en dat nog steeds buitenlandsche vrijwilligers in Spanje aankomen om' deel te nemen aajn, den burgeroorlog, dan beschouwt de En gelsche regeering de aldus geschapen situatie als zeer ernstig, een meening, i die ongetwijfeld gedeeld wordt door an- j dere regeeringen, die de deelnemers zlijn aan het afzijdigheidsaccoord. Vervolgens herhaalde Eden nog eens zijn verklaringen, dat in Spanje noch het fascisme, noch het communisme te- hoeven te overwinnen. Steeds heeft het Spaansche volk en wel gedurende eeuwen een trotsche onafhankelijkheid 'kunnen /oonen, een nagenoeg hooghartig indivi dualisme, dat steeds een karakteristiek is geweest van dit ras. 1 De blokkade van Franco De Britsche scheepvaart in de wateren rondom Spanje i De Engelsche regeering heeft besloten de bescherming voor de Britsche scheep- j vaart naar Bilbao, evenals naar andere Spaansche havens, te beperken tot de open zee. Tegelijkertijd heeft zij Brit sche reeders waarschuwingen doen toe komen, deze arena, die door mijnen en van de lucht uit gevaarlijk is gemaakt, door hun schepen te laten mijden. In de practijk zal dus de Engelsche vloot Franco in zijn poging, Bilbao te blok- keeren, voor zoover hij zich daarbij tot territoriale wateren beperkt, niet belem meren. Baldwin, die dit besluit in het Lager huis aankondigde, grondde het niet op het internationale recht, maar zuiver en alleen op de practische overweging, dat Franco's mijnleggers de wateren rondom Bilbao onveilig hadden gemaakt. De op positie was daar echter niet mee te vreden en eischte een dag voor een debat over deze aangelegenheid. De re geering zal dan ongetwijfeld worden ge dwongen haar handelwijze in meer de tails te rechtvaardigen. Zooals de zaken nu staan, schijnt het niet twijfelachtig, dat zij er daarbij in slagen zal de ar gumenten van de oppositie op overtui gende wijze te ontzenuwen. i De Britsche regeering is tot het besluit gekomen, dat zij aan geen der partijen de rechten van belligerenten kan erken nen en geen aanhouding van Britsche schepen kan dulden buiten de driemijis- zöne. Zij waarschuwt echter de Britsche scheepvaart, dat zij, gezien de gevaren, waartegen het voor het oogenblik on mogelijk is haar te beschermen, zich niet binnen deze zone te begeven, zoo lang het gevaar voor mijnen en bom bardementen zoo groot blijft. De „Hood" is naar de kust van Noord,- Spanje vertrokken aldus Baldwin. Het is de wensch der Britsche regeeringj, gezien den moeilijken toestand, die in deze wateren is ontstaan, dat een tegen den toestand opgewassen vlootmacht ter beschikking zal staan. Wie niet hooren wil Maar U wilt immers hooren, nu MINISTER OUD het woord tot U rioht Denkt om de vergadering van morgenavond halt negen in de Concertzaal, waar zijn Excellentie Mr. P. J. OUD spreekt over de a.s. Kamerverkiezing. U is van harte welkom STANLEY BALDWIN, heeft in een redevoering, die een af scheid bleek, voor zijn kiezers in Bewd- ley ('Eng.) gesproken over zlijn binnejm- kort te verwachten aftreden als premier en lid van het Lagerhuis. Hij betoogde, dat het veel verkieslijker is te vertrek ken, wanneer het publiek meent, dat men niet meer bij machte is zijn func ties uit te oefenen, dan te wachten tot dat de mensehen merken, dat het niet meer kan. Aan Philips te Eindhoven is de op dracht gegeven tót levering van de door haar ontworpen complete geluidsverster- kings-installatie voor het nieuwe Vol kenbondspaleis te Genève. Hoewel nog geen bizonderheden bekend zijn, staat het reeds vast, dat dit de grootste per manente electro-accoustLsehe installatie in Europa zal worden. De beteekenis van den N.O.-Polder der Zuiderzee 2000 landbouwbedrijven zullen ontstaan De gronden kosten f 2600 per ontgonnen H.A. De heer Krijger, burgemeester van Lem- sterland, heeft te Lemmer een lezing gehouden voor de Vereeniging van Han del en Industrie aldaar over: De betee kenis van de inpoldering van den Noord- Oostpolder voor Friesland en Overijsel in het bijzonder en voor Nederland in het algemeen. De polder zal een oppervlakte hebben van 47.600 H.A. De ringdijk om dezen polder van Lemmer naar Urk over Schok land naai de Overijselsche kust bij Vol- lenhove, zal f20 miljoen moeten kosten. De bodem zal bestaan uit 28.000 H.A. klei- en zvvaren zavelgrond, rijk aan de noodige stoffen om jarenlang een goe den oogst te verzekeren. 10.000 H.A. zal uit lichten zavelgrond bestaan en 8000 H.A. uit goeden zandgrond. De kleigrond ligt midden in. den polder; in -een smalle strook langs de kust de zandgrond en daartusschen de zavelgronden. Een aan tal verbindingswegen zal gemaakt wor den. Een groote verkeersweg zal van Lemmer dwars door den polder naar Kampen loopen. Ook zal voor goede vaarwegen ge zorgd worden. Een kanaal voor, schepen van 200 a 300 ton zal den polder door snijden en met een aftakking uitkomen bij het Zwolsche diep en ten zuiden van Urk. Vast staat, dat 2000 kleine landbouw bedrijven zullen ontstaan. Het in cultu,ur brengen zal geschieden in 8 complexen, ieder van 6000 H.A. Geraamd is, dat /men 4 jaar noodig zal hebben voor den ringdijk, een jaar voor het droogmolen en drie jaar na het droogvallen zullen deze complexen geheel ontwaterd zlijn. Na 8 jaar zullen 22.000 H.A. bebouwd kunnen worden en na 15 jaar zal het geheele werk voltooid en de polder reeds bewoond zijn. Volgens de laatste ramingen zullen de kosten van de waterbouwkundige werken pl.m. 97 millioen gulden bedragen, die van de ontginningen 67 millioen, in to taal alzoo 164 millioen gulden. Hiertegen over staat een bedrag van 38 millioen aan inkomsten, zoodat de saldo-uitgaven 126 millioen gulden zullen bedragen. Per H.A. zullen de ontgonnen gronden on geveer f2600 kosten. De economische weerkracht van ons volk zal door deze landaanwinning wor den vergroot. Tweede Kamerverkiezingen De candidaten der N.S.B. Voor de ikloimende Tweede Kamerver kiezingen "kioimit de N.S.B. imlet twee lijs ten luiit, -een voor bjoiven, en een voor beneden de groote rivieren. Op beide lijsten staat jr. A. A. Mjwssert no'. 1. De eerste lijst ziet er voiorts aldus uit: 2. C. van Geelkerken, Zeist; 3. G. Die ters Jr., Annerveen; 4. H. J. Wiopdenii- berg, IJimluiden; 5. W. O. A. Koster, Gel- denmlalsen; 6. imlr. M'. M. Rost van Ton- ningen, Desi) Haag; 7. E- J. Geldorp, Den Haag; 8. G. F. Vlelkke, Haarlem; 9. J. H. L. de Bnuin, Amstelveen; 10. A. J. van Peperstraate, Rotterdam; 11. J. Ph. van Kampen, Amlsterdajml; 12. G- W. On- gers, Ajmlsterdam'; 13. j'hr. |m|r. E. J. R. M. von Bönninlghaiisen, Tubbergiein; 14. A. J. Spelt, Hoevelaken; 15. mlr. W. de Rijke, Haarlem; 16. A. Fromla, Bierum; 17. J. vain Hoey Smith, Rotterdalm!; 18. G. de Joing, Beetgum'; 19. dr. F. O*. Biruyning, Dordrecht; 20. mr. A. J. Aeilkehra-, Den Haag. De tweede lijst luidt, te beginnen bij no. 2, aldu|s: 2. M. V. E- H. J. M. graaf de Mer chant et d'Ansemlboiurgh, 3. R. H. Kamp huis, Sittard; 4. J. A. Dekker, Goes; 5. H,. G. J. M. de Bock', Kerkrade; 6. ir. W. A. Herweyer, Aken; 7. jhr. mi*. W. van der Goes, Iheer van Nait-ers e,n Paor ciras;-Go:rs, Zeist; 8. A. F. C. Donders, Tilburg; 9. H. Hendriks, Ouderkerk a.d. IJissel; 10. J. H. Meyer, Moinflort (L.); 11. M. F. L. H. Welters, Tegel-en; 12. H. W. Paes, Nijmegen; 13. ir. A. J. Ilcken, Zierikzee; 14. K. H. H- H. P. L. Mentjems, Nieuwstadt (L.); 15. A. de Waard, Dub beldam'; 16. Imlr. J. W- Froiwein, Arnhemi; 17. W. R. Jager, Markleo18. J. de Ruy- ter, Ginneken; 19. J. C. Koert, Wolf aarts dijk; 20. L. P. J. A. Munni'cks, Echt (L.) Het vaccinatievraagstuk Een motie van de Ned. maatschappij tot bevordering van de geneeskunst In de te Amsterdam gehouden buiten gewone algemeene -vergadering vain, de Nederlandsche Ma-a tschap pij. tot bevorde ring der geneeskunst werd ina een uit gebreide discussie een motie van de af'd. Utrecht, Schiedam en Wageninge|ni, be treffende het vaccinatievraagstuk aange nomen met. 103 (31 a£deelinge|n.) tegen 78 (15 af deelingen) stemmen. De motie luidt: Totdat blijkt, dat de kans op een in vasie van pokken gering is en- (of) dat de gevaren, van een Invasie van pokken te duchten, door een gewijzigd karakter dezer ziekte belangrijk verminderd zijp, is 'behoudens uitzonderingsbepalingen ter tegemoetkoming aan gemoedsbezivvaren c|u bij' medische -contra-indicatie, mvoerijng va-n een directen vaccinatie-plicht op zeer jeugdigen leeftijd, zooals de meeste an dere Europeesche landen dien kelninen, noodig. Rijksweerkracht omvat het geheele volk en zij moet steeds paraat zijn De afgetreden commandant van het veldleger, luit.-generaal jhr. W. Röell, heeft gisteravond, aan een te zijner eere gegeven maaltijd in de zalen van de „Groote Club" „Doctrina et Amicitia" te Amsterdam, een rede gehouden over onze weermacht. Het feit alleen al, dat spreker een aandachtig gehoor vindt over zaken, die jaren lang tot de onbekende terreinen behoorden, spreekt boekdeel-en van aan gename -nationale gewaarwordingen. Rijksweer kracht. Spreker vraagt na drukkelijk aandacht voor het feit, dat hij niet spreekt over rijksweer macht., Hij stelt principieel het veel uitge breidere doel voor oogen en wel boven al, omdat elk bezien van de materie van 's rijks veiligheid alleen van het standpunt van de weermiddelen zelve te water, te land of in de lucht geheel, oude kost is. Charles Evans Hughes, de opperrechter van het Am-erikaansche Hooggerechtshof is 75 jaar geworden. Hij' is een van de machtigste figuren in het openbare leven van de V-ereenig- de Staten sinds den burgeroorlog (1861— 1865), begon zijn carrière als advocaat, werd gouverneur van den staat New- York. dan onderrechter van het Hoog gerechtshof, minister van buitenlandsche Zaken. Hij' is thans voorzitter van- het Hof. De rijksweerkracht omvat het geheele volk; hier en overzee, ongeacht leeftijd of sexe met al zijn rijkdommen en hulp middelen en bovenal met al zijn gees telijke waarden en geestelijk nationale réserves. Niet de Rijkseenheid Nederland, ge legen in vier w-erelddeelen, met ruim 70 millioen inwoners, heeft het begrip „de totale oorlog" uitgevonden of ge propageerd. De wereldstructuur heeft het daarheen geleid. Wij mogen het bewon deren of verafschuwen, onze principieele defensieve zelfstandigheidspolitiek heeft nu het groote initiatief aan den aan valler, in casu aan de van ultramoderne aanvalsmiddelen voorziene staten is die moderne wereldgedachte als ons op gedrongen te aanvaarden. Welnu, dan is in ons defensief bestel de evenknie van den „totalen oorlog" de „totale defensie", dus de rijksweer kracht. Met alle middel-en, die ons groote rijk bezit, geestelijk, lichamelijk -en materieel wordt de geheele volkskracht als rijks weerkracht ingezet. Maar, om dat a la minute te kunnen doen, moet zij als totale rijksweerkracht steeds paraat zijn, want de moderne oorlog hangt wellicht van eenige uren af. Geestelijk paraat Dit beteekent liet geestelijk paraat zijn in de gedachte dat een ieder op elk oogenblik gereed moet zijn voor het vaderland en in normale tijden moet eischen, dat de voorbereiding van de rangschikking van al die krachten plaats hebbe. Mitsdien een samenvloeiing van het nationale potentieel ten bate van elke verdediging va-n alle deelen des rijks. Spreker zegt elke verdediging, dus niet alleen militair, maar zoowel tegen water, epidemie, natuurrampen, armoede en werkloosheid en ten laatste tegen den ramp van den vijandelijken aanval. De algeheele weerkracht, ook ten dien ste van één harer elementen, de weer macht, wordt als gezegd ons opgedron gen. Hiermede kunnen wij niet van oor logszuchtigheid worden beticht. Integen deel, wij blijven in de preventie van h-et kwaad een machtig goed zien. Dit voor behoeden is ons Nederlanders juist zoo sympathiek, omdat zij op onze geschie denis steunt. De sociale grondslag De weerkracht is d-e sociale grondslag, de fundeering, waaraan allen samenwer ken en waaruit als het ware van zelf de weermacht als maatschappelijk uit vloeisel naar voren treedt. Het gaat hier dus om het begrip, n.l. de groote zaak van de weerkracht van ons volk. Rijksweerkracht is dus het begeerde, waaruit alle andere krachten ontleend moeten worden. Daaraan werkt iedereen mee, wie -er zich aan onttrekt is geen vaderlander. Kortom, allen, die aan hun arbeid zich geheel geven in nationalen zin onder de overkapping van de gods dienstige waarden, zonder welke elke arbeid of strijd vruchteloos is ten aan zien van den einduitslag. Baldwin over de Blokkade in de wateren rond Spanje Fascisme noch communisme be- hooren in Spanje te winnen De Noord-Oostpolder der Zui derzee over 15 jaar voltooid Rijksweerkracht omvat het ge heele Nederlandsche volk De doktoren achten vaccinatie plicht noodig Kans op regen of onweer Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. WEERBERICHT Hoogste barometerst. 770,7 te Helsingfors. Laagste 745,8 te Vestmanöer. Verwacht tot den avond van 14 April: zwakke tot matige Oostelijke tot Zui delijke wind, toenemende bewolking, wei nig of geen regen in het Noorden, kans op regen of onweer in het Zuiden, aan vankelijk zachter. Zon op: Zon onder: 14 April 5,06 6,57 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 14 April 4,46 17,17 10,14 22,26 Uit den gezichtshoek van rijksw-eer- kracht bezien is het moreele onderscheid tusschen combattanten en noncombattan ten bij alle rampen vervallen, want in gemoede vraagt spr., zal een z.g. vreed zame burger niet optreden bij waters,- nood, brand, natuurramp, epidemie? Steeds op zijn hoede Het zal duidelijk zijn, dat parate, steeds aanwezige krachten, gedekt door beton, staal, water en havenverdediging, als zoodanig bekend, de preventie min of meer waarborgen. Dat beteekent een weermachtsstelseli met steeds aanwezige afgerichte mannen en een altijd parate vloot met afgerichte bemanningen. Spreker zal zich niet concreet uitlaten over minima voor ons land, maar de rijksweerkrachtgedachte zal er zich mee moeiten vertrouwd mak-en, dat een 15 tot 20 duizend man afgerichte troepen steeds aanwezig zal moeten zijn, hetgeen beteekent een-e lichting van het dubbele en een -eerste oefentijd voor de massa van het dubbele. Het zou beteekenen aan de arbeids markt te onttrekken circa 20 a 30.000 man extra, dus als eindresultaat 20 30.000 mannen minder stempelaars en minder onderworpen aan de demorali satie van den steun. VERSCHILLENDE BERICHTEN Kind uit den trein gevallen Gistermorgen is op het traject Roer mondMaastricht onder de gemeente Herten een 4-jarig jongetje, afkomstig uit den Bosch, dat tegen het portier stond geleund uit den sneltrein gevallen, die om 9.36 uur uit Roermond vertrekt. De trein stopte direct, waarna het ventje weer werd opgenomen. Na eenige mi nuten kon de reis worden voortgezet. Te Sittard is een geneeskundig onder zoek ingesteld, waarbij bleek, dat de jongen slechts enkele schrammen had opgeloopen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 1