ADVERTENTIES^ Verhuisd LIJNZAADMACHINE iWat de koeien ons leeren BuUengwoon interessant en leerzaam is het vaak de gedragingen van het vee na Ite gaan. Het leert ons vaak meer dan allerlei onderzoekingen!. Zoo heeft men gedurende een drietal jaren nagegaan, hoe he|t vee zich gedroeg als heit de Vrije keus had te weiden op goed met slakkenmleel (1000 k.g. per ha.) bemesit land of op land, dat geen slakkenmeel kreeg en wilde men toetsen het oude gezegde, dat het op slakkenmeel zoo goed weidlt. Men zorgde hierbij, dat de omstandig heden voor beide eprceelen gelijk waren. Een niet te klein stuk land was het en heit eene, het bemeste deel ihad evenveel beschutting tegen wind, regen en zon als het onbemeste; ook gelijke gelegen heid om te drinken. Toen men hett vee erin gelaten had, werd elkn dag, uur na iutur naggaa^, waar de koeien graasden. In 91 dagen werd 1736 maal een koe gezien op hét perceel, dajt geen slakkenmeel kreeg en....: 3249 maal op heit wel tmet slakkenmeel bemestte deel. De koeien hebben een fijne bek. En hoewel heft zoo druk beweid was, liet het slakkenmeelpercéel igeen kaler grasgewas zien dan het andere. In twee volgende jaren werd de proef herhaald en bij mer teldagen, weer dezelfde re sultaten. Men leert op deze wijze de beteeke- nis kennn van slakkenmel. Door proeven ofp hooiland weet men niet, hoe een weide het zal doen. Het grasgewas is zoo verschillend imeit dat v,an een weide. Op weide wordlt het telkens afgegraasd en moet er dus tel kens jong gras groien ein) dat heeft een heel andere samenstelling dan gras, da/ op hooiland tot volle ontwikkeling komt en dan pas gemaaid wordlt. De koeien leeren ons door huh gedrag Zeer veel. Als wij' er maar goed op létten. En zbo oplettend en napluizend en na rekenend leert het onderzoek, dat allen reeds slakkenmeel het weidevermogén met 60 pereent kan verhoogen. Daar kunnen wij ons voordeel mee doen. Wamt het is thans nog niet te laat om] slakkenmeel op grasland Ite geven. De les, die de koeien ons gaven, kun nen wij nog wel voor dit jaar in toepas sing brengen eni er nu't mee doeh. Die goede oude tijd Door de redactie van de Mededeelingen van het Centraal Bureau is eens gesnuf feld in een pakje wekelijksche mededee lingen van 24 jareinl terug. Het is wel interessant w:at 'daarin ge vonden werd. Naar aanleiding ervan wordt een vergelijking gemaakt van de prijzen der stikstofmeststoffen van toen, dat is Maart 1913 en nu, Maart 1937. Wel bevatten de wekelijksche mede deelingen toen geen! noteeringen van zwa velzure ammoniak, maar uit een prijs courant voor het eerste halfjaar van 1913 bleek, dat deze bedroeg f 17J10 ai' Wanne in Duitschland. Dat wil dus zeggen, dat per k.g. amimoniakstikstof minstens 84 cent betaald moest worden hier in ons land. Voor Salpeterstikstotf was de prijs tper k.g. stikstof 93 cent. Dat waren me prijzen in die goede oude tijd! Vergelijk ze ééns meti die van thans. De salpeterstikstof, bijv. die in kalk- salpeter, kost thans ongeveer 38 cent en de amimoniakstikstof komt op 25 cent per k.g. Is dat even een verschil! Van 93 op 38 en van 84 op 25 cent. Bijl fie allesbehalve rooskleurige toe standen in oinjs bedrijf van thans is het goed, dat we, nu we vol gaan van be- mestingsplanne®, die om het natte weer nog niet uitgevoerd kunhen worden, toch ook eens bedenken, w,at het ops vroeger wel gekost Zou hebben, na zoo'n abnor maal nat seizoen, als we nu gehad hebben Neen, het zou toen nog niet zoo vlot ge gaan zijn iets extra te geven. Eh we geven dus straks onze kalksalpeter a 38 cent, die vroeger twee-en-een-half maal zoo duur was, waf extra, want het land heeft het Zoo noodig voor een goe de oogst, voor een goede weide. En in vele gevallen kan op kleigronden cm op in goede kalkfoestand zich bevindende zandgrond het nog veel goedkoopere zwavelzure amimloniak van 25 cent, dat vroeger driemaal Zöo duur was, gegeven worden. De bodem vraag niet naar de prijs, maar toont zijn dankbaarheid voor eeh goede bemesting door een rijke oogst. VERKOOPINGEN ZIERIKZEE, 31 Maart. Ten overstaan van Notaris Biermiasz, werd heden alhier, ten verzoeke van den heer A. J. van Schelven, publiek verkocht: De Hofstede genaam'd „Stad- en Landzicht" te Zieri'k- zee met bijbehoorend b|0|uw- en weiland aan- en nabij den Ou/denweg, den Pen- nebetsweg en den Kloetsweg, ter ge zamenlijke grrootte van 32 hectaren 88 aren,i 2 dentiaren (78 gemi. 2651/2 roeden). Kooper werd de heer C. Padmlos q.q. te ELkerzee, Voor f946,05 per 41,68 aren. LUCHTVAART Het transatlantisch luchtverkeer Plannen van Pan American Airways voor de Noordelijke route De regeering van IJsland heeft die cün- c'essie, verleend aam Ran Amlerican Air ways, welke op 1 Januari jl. is afge- loopen, verlenlgt. Deze cjonoessie omvat de toestemming omi iop IJsland een tus- schenstation op te richten voor trans atlantisch luchtverkeer. De vertegenwoor diger van Pan. American Airways, de heer Stefanson, heeft deze verlenging tot stand gebracht. Waarschijnlijk ziullen in den komeenden, zohter proefvluchten wor den gehouden tusschen Reykjavik en Ko penhagen, voorafgaande aan een regel- matigen veertiendaaigsc'hen dienst, welke in den zomér van het volgende jaar Zal aanvangen. Proefvluchten tusschen IJs land en, de Ver. Staten zullen worden fangevanigen in 1939 of 1940. Men ver wacht niet dat een geregelde dienst over het geheele traject tusschen Kopenhagen en de Ver. Staten vóór 1942 zal worden geopend. POST EN TELEGRAPHIE Nieuwe aansluitingen In de maand Maart kwamen de vol gende nieuwe telefoonaansluitingen tot stand: Zierikzee: 180, G. Doeleman, Blokweg; 193, S. Bax, aannemer, Nieuwe Boogerd- straat; 231, C. L. Verjaal, Jannewekken. 34, C. G. Schoonakker, drukkerij, papier handel. Burgh-Haamstede: 15. M. Slager, Ma nufacturen; 61, I. D. Bakker, hotel, Burgh; 62, P. van Nieuwenhuize, manufacturen; 63, W. Bouman, slager; 64, A. de Bruine, bakker; 65, P. J. Pleune, kleermaker; 66, A. L. K. Brandes, secretaris V.V.Vj. 67. L. C. Bom, aannemer; 68, C. J,. Rademaker, bakker; 69, A. M. Simons, kapper; 70, Gebr. Verton, goud-zilver, schoenmaker; 71, L. J. Steij'n, groenten- kweeker; 72, B. Kommer, bakkerij; 73, I. de Graaf, auto verhuring; 74, J. J. Kwant, boekhouder; 75, J. D. Lindhout, ambtenaar P.T.T. Dreischor: 39, H. G. der Weduwen; 40, J. Kloet, smid; 41. A. F. K. Brandes, hoofd der school; 42. Joh. de Vrieze Az., landbouwer. Nieuwerkerk: 45, T. Smalheer, kruide nier. Brouwershaven: 24, wed. J. M. v. d. Bout. Renesse: 16, W. T. v. d. Wende, vracht rijder; 21, P. Telle, hotel pension. Vervallen aansluitingen Zierikzee: 30, mevr. L. A. Doeleman. SPORT Het programma voor a.s. Zondag 4 April luidt: Internationaal. Antwerpen: België—Nederland. K.N.V.B. In de le klasse en in de 2e klasse A en 3e klasse B van afdeeling IV geen wedstrijden in verband met den wed strijd België—Nederland. Z.V.B. Geen wedstrijden in verband met den wedstrijd België—Nederland. I.V.C.B. 3e klasse A. Zierikzee: Schouwen I—DIA I (half 3, scheidsrechter F. van den Avert). Steenbergen: WVS I—Kaaische Boys I. Bergen op Zoom: MEVO II—Halsteren I. Roosendaal: Roosendaal II—KVW II. Zooals men uit bovenstaand program ma ziet ontvangt Schouwen I aanstaande Zondag het sterke DIA uit Steenbergen, dat als ernstige candidaat voor de eerste plaats in haar klasse in aanmerking komt Daar de gasten er alles op zullen zetten om hun goede kans te behouden, doch anderzijds onze stadgenooten er een eer in zullen stellen de gasten 1 of 2 puntjes af te snoepen, kan een spannende strijd worden verwacht en is een opwekking tot een bezoek aan het sportpark zeker op zijn plaats. Vriendschappelijk. Zierikzee, 31 Maart: KMDMIO: 43. MARKTBERICHTEN SCHOONMAA K De drukke schoonmaak ging haar gang, Reeds vele kille dagen lang, Tot in de verste hoeken. En alles, wat verborgen lag, Kwam onverwacht weer voor den dag, Waar men het niet zou zoeken! De vliering gaf me keer op keer Reeds lang vergeten dingen weer, Vergeeld en saamgebonden. Een boekje, een beschreven blad, Met kwestie „dit" of kwestie „datf', Steeds werd er wat gevonden! 'k Liet alles door mijn handen gaan,, En zag het wat afwezig aan, 't Was immers zonder waarde, Verbleekt, vervaagd, voorbij... voorbij, Verdrongen weer door allerlei, Zoo gaat het hier op aarde! Maar plots... daar dwarrelt iets omlaag, Als een vergeten, stille vraag, Een bloem... een keurig plaatje Een versje naar den ouden trant, Geschreven door een kinderhand... 'n Vergeten albumblaadje! En in de stilte heel alleen, Keek ik eens even voor me heen, 'kWist, waar ik 'thad geschreven! Iets moois kwam heel dicht bij' me staan, En zag me met een glimlach aan, Waar was de tijd gebleven?! Klein versje, naar den ouden trant, Geschreven door een kinderhand, Zoo vol herinneringen, O, albumblaadje zoo vertrouwd, Je hebt me even weer ontvouwd, Hoe ook het leven „schoonmaak" houdt In d'allermooiste dingen!! TELEGRAMMEN Zierikzee, 1 April. Granen, voorloopig wordt geen noteering meer gemaakt, we gens kleine aanvoeren. Aardappelen, bonte 1 f 2,60—f2,70 blauwe f2,60—f2,70 per j 100 k.g 8troo (ongeperst) f 11,50idem (geperst) f 13,per 1000 k.g. Weinig J aanvoer en vraag. Coöp. Velling Zierikzee Groote Veiling Kipeieren f 2,90. Kleine Veiling: Kipeieren f 2,80—3,—. Eendeieren f 2,80—3,—. Kievitseieren 10 a 11 ets. Botter f 0,72-0,84. Boterprijs Cominvissie f 0,76, plus om zetbelasting. Veilingsvereen. »De Eendracht*, Tholen Uien, gewone i' 1,50; Drielingen f 0,60; Roode !klo|ol f2—2,25; Deensdhe witte kool f 1,20fijne wasclhpeeën f2,50, per 100 kg.; Wijnpeeën, f6,91—7,20 per 1000 kg. Nieuw geschil op de Amsterdamsche markt Op de gemeentelijke Centrale Markt te Amsterdam is heden opnieuw een geschil onibstaan, waafbiji betrokken ziijin de 10 voornaamste Aardappelgrossiers, die naar schaillting 60 pet. van de aardajp- pelvoorziening van de hoofdstad im han den hebben. Ziji hebben de pakhuishuren opgezegd, meit het gevolg, toen Woens dagnacht de schepen met hun aardappel- ladingen in de verschillende havens van de Weslbelij'ke markt aankwamen, het per soneel aanzegging kréég onmiddellijk Ite veiltrekken. Aan deze order, waaraan kracht werd bijlgezet döor deaanwezig heid van een vriji gröote politiemacht, is door de betrokkenen, 'ztandier dat het tot eenig incident kwam gevolg gegevcin- Ook de grossiers, die, bij he't geschil zijn beltrokken en die geeh gebruik heb ben willen maken van de hun door den Directeur der markt gedane toezegging, om ook andere open plaatsen vaini de markt, welke evenwél niet bij hun vroe gere pakhuizen gelegen zijn, werd toe gang tot de markt geweigerd, welke maatregelen in het vroege morgenuur onder toezicht van de politie eveneelnjs werden genomen tem aanzien van hun uït 80 man bestaande terreinpersoheel. Zitting Eerste Kamer Irij de vergadering van de Eerste Kamfer van Donderdagmorgen is het wetsjoint- werp tot herberekening van de Indische Pensioenen mét 24 tegen 15 stemjmien aan genomen. De overige Indische wetsont werpen en de Surinaa'mlsche begrooting voor 1937 zijn izloinder debat en zoinder hoofdelijke stemlming aangen)0|mfen. Postv/lsselvervalscher aangehouden Naar het A.N.P. veimeemlt is de beiuïdhte Albert de Wies, de hoofddader van de bende postwisselvervalsclhers, die k'ort ge leden iuit een der Parijsche ziékenhuizlen wist te ontsnappen, Woensdagavjond te Brussel door de Centrale Recherche te Amsterdam gearresteerd. De onbewaakte overweg Donderdagmiddag is een personenauto] op den onbewaakten loverweg laan dé Vijf Eiken te Gilze (N.-Br.) dopr een sneltrein gegrepen. De wagen werd to taal vernield. De bestuurder, de heer Jansen, uit Dendermloinde (B.), werd le venloos in den langs dén weg leppende sloot gevoinden. De trein had! 15 minuten vertraging. Voedselvoorziening In oorlogstijd Naar aanleiding van een door de Com!- missie voor de Economische verdedigings voorbereiding bij den Ministerraad inge diend rapport, inzake de voorziening met levensmiddelen, heeft de Minister van Landbouw en Visscherij ingesteld het Rijksbureau ter voorbereiding van de voedselvoorziening in oorlogstijd. De dan noodzakelijke maatregelen zullen door dit bureau thans reeds warden voorbereid, zoodat ook Nederland niet achterblijft in het treffen van die maatregelen, wel ke in een toekomstigen onverhoopten oorlog, waarin niet alleen het leger, doch ook de burgerbevolking ten volle zal rfjn betrokken, van groot belang zal blijken te zijn. De burgeroorlog In Spanje Geen complot in Marokko ln zijn toespraak voor Radio Sevilla heeflt generaal Queipo de Llano Woens dagavond de uft verschillende bronnen afkomstige berichten over een complot dat in Spaansch-Marokko zou zijn ont dekt tegengesproken. De generaal zeide voorits nog, dat de rechtsche troepen aan het front in het Noorden een ihefti- gen aanval hébben ohltketend en er in zijn geslaagd helt f ront der linksche troe pen Ite doorbreken. Tal van dorpen zijn in den loop van den middag door de rechtsche troepen beziet, aldus de gene raal en de verliezen van den vijand zijn zeer groolt. Deze vluchtte in de rich- 'ting van Achandiano. De opmarsch der Llnkschen naar Burgos De regeeringsitroepen in den sector Bur gos zijn 'thans 20 KM- opgerukt. Zij hebben heit dorp Sargentes, dat van grooit strategisch belang is, bezet, waar door het nlogelijk is in de richting van Burgos te opereeren. De troepen hebben verder verscheidene dorpen van geringe bateekenis beziet. Successen der Regeeringstroepen Radio Bilbao heeft het volgende offi- cieele communiqué van den Baskischen verdedigingsraad gepubliceerd: Aan het front van Guipuzcoa, in den sector Mar- quina, is een aanval van de opstandelin gen op Kalamua afgeslagen. Den vijand werden zware verliezen toegebracht. Aan het front van Eibar en El Gueta werd eveneens een aanval van de troepen v,an Franco met zwaar verlies voor dezen afgeslagen. Aan het front bij Burgos werd in de sectoren Orduna en Barren- bio een wei-onderhouden geschut- en mi- trailleurvuur geopend. De artillerie van de regeering legde de batterijen van den vijand het zwijgen op en bombardeerde ook verder met succes de stellingen der opstandelingen. Aanzienlijke schade werd aangericht. De luchtmacht van de reeht- schen vloog, zonder bommen te werpen, over het front van de regeeringstroepen. De Generale Staf van de regeeringstroe pen in het Noorden deelt nog mede, dat de regeeringstroepen bij Santander, na de operaties van de laatste dagen hun stellingen hebben versterkt. In den sector Guadalajara hebben de regeeringstroepen zich meester gemaakt van het dorp Ladainca aan den weg naar Aragon. Een tegenaanval van de opstandelingen werd afgeslagen. Verder wordt nog gemeld dat een aantal gra naten op Madrid zijn gevallen. Einde der kabinetscrisis In Catalonië Woensdagnacht heeft Tarradellas aan de pers verklaard] dat hij er is is ge slaagd een oplossing te vinden vjojor de regeeringsérisis in Catalonië. Hij denkt nogj heden ide samenstelling van het nieu we kabinet bekend te kunnen mlakén. Im dit kabinet Zullen evenveel ministers zitting hebben als iti het voorgaande. BUITENLANDSCH WEEROVERZ1CHT Het hoogedrukgebied over de Oostzee en de Randstaten nam iets in beteekenis af. De Oceaandepressie drong iets naar het Oosten door, terwijl een secundaire op de Golf van Biscaye ligt en Zuid- Frankrijk binnendringt. Om de kern van het hoogedrukgebied is de lucht nog helder tot licht bewolkt. De wind is hier over het algemeen zwak. In Duitsch land, Midden-Europa en onze omgeving waaien matige Oostelijke winden. De lucht is meest betrokken. Op de Britj- sche Eilanden is de wind onder invloed van de Oceaandepressie meest Zuid en waait krachtig tot stormachtig. De lucht is meest betrokken.' In het Zuidwesten mistte het echter vanmorgen. In Frank rijk is het meest windstil weer met be trokken lucht. In het Zuidwesten is het echter betrokken met regen onder in vloed van bovengenoemde secundaire. De Zwitsersche bergstations melden mooi helder weer, met matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind en temperaturen van 0 graden tot -14 graden op 3500 meter, In Midden-Zweden was de vorst Don derdagmorgen nog streng. Ook de tem peratuur is in Zweden, Finland en Lap land even onder het vriespunt. Ook in Zuidoost-Engeland en de omgeving van Lyon was de temperatuur Donderdag morgen nog even onder het vriespunt. Voor onze omgeving mag gerekend wor den op aanhouding van de Oostelijke wind, welke vermoedelijk iets in kracht zal toenemen. De lucht zal meest zwaar bewolkt of betrokken zijn met tijdelijke opklaringen, terwijl de regen tot geringe hoeveelheden zal beperkt blijven. APRIL 1937 Zon. @4 4 11 18 25 Ma. «i 5 12 19 26 Di. J 6 13 20 27 Wo. as 7 14 21 28 Do. 1 8 15 22 29 Vr. 2 9 16 23 30 Za. 3 10 17 24 Verloofd MARIE VAN DE ZANDE en LEENDERT JONKER. Oosterland, Zijpe, Bruinisse, 31 Maart 1937. In plaats van kaartten. Ondertrouwd LEENDERT MATTHIJ88E en JEANNETTE GOOSEN8 Renesse, A 38 1 Aprtl37 Rotterdam, Sohieweg 143a Huwelijksvoltrekking 14 April a.s. Toek. adres: Hoogezoom, Noordwelle postadres Renesse Heden overleed, tot onze diepe dreefheid, na een kort stondig lijden, odzc geliefde Eohtgenoote en Moeder, KATALIJNTJE BOM, geb. Van de Velde, in den ouderdom van 44 jaar. Brouwershaven, 31 Maart 1937 A. BOM. MIENTJE. Heden overleed, tot ODze diepe droefheid, na een kort stondig lijden, onze geliefde Dochter, Zuster en Tante, KATALIJNTJE BOM, geb. Van de Velde, in den ouderdom van 44 jaar. Brouwershaven, 31 Maart 1P37 Uit aller naam, Wed. J. v. d. VELDE Stouten. Heden overleed te Brouwers haven, onze geliefde Schoon dochter en Zuster, KATALIJNTJE BOM, geb. Van de Velde, in den ouderdom van 44 jaar. Burgh, 31 Maart 1937. Uit aller naam, Wed. C. BOMGroenleer. Leerlingen en Onderwijzend Personeel der Openbare lagere School te Renessegeven met diepe deernis kennis van het overlijden van hun beste vriendje en leerling, Hendrik Leenderl Eliza Jonker, op slechts 8-jarigen leeftijd, i Renesse, 31 Maart 1937. ^ij, die iets te vorderen hebben van-, verschuldigd zijn aan- of borgtochten onder zich hebben ten laste van de nalatenschap van Mej. PIETERNELLA JONKER, Weduwe van den Heer Pieter Linders, over leden te Ellemeet 18 Januari 1937, worden verzocht daarvan opgaaf te doen ten kantore van Notaris M. C. van den Bout te Renesse, vóór of op 10 April 1937. Faillisement L. VAN ALMKERK te Zierikzee. Door den E. A. Heer Rechter commissaris is bepaald 1. dat de schuldvorderingen vóór 1 Mei a.s. bij ondergeteekende moeten zijn ingediend; 2. dat de verificatie-vergadering zal worden gehouden op Zaterdag 22 Mei a.s., des voormiddags te 10 uur, ter Raadkamer der Arron- dissements-Reohtbank te M'burg. De Curator, Mr. W. NIEUWENHUIJ8EN. Zierikzee, 1 April 1937. naar woning wijlen Wed. ORNÉE, naast hulppostkantoor. Bij afwezig heid dag of naoht vervoege men zich aan het hulppostkantoor. Zuster Nieuwenhuize, Scharendijke Te huur: Een Woon- en Winkelhuis, voor vele doeleinden geschikt en op foeden stand in de gemeente Bruinisse 'e bevr. bij Boekhandelaar KROM te Zierikzee. Bij onze gewone ZAAIMACHINE hebben wij thans ook een beschikbaar. Zaaibreedte 2 Meter 25 rijeo. Bestellingen voor zaaien bij JAC. RENTIER Telefoon 11 Nieuwerkerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1937 | | pagina 3